Як позбутися дротяника при посадці картоплі

Авторadmin

Як позбутися дротяника при посадці картоплі

Дротяник у городі: як захистити коренеплоди – картоплю, моркву

Дротяник – шкідлива для бульб культурних рослин личинка жука-ковалика. Свою назву ковалик отримав за те, що його личинки – довгі до 5-7 см комахи, з твердими покривами. Шкода від дротяника анітрохи не менша, ніж від колорадського жука.

Які рослини ушкоджує дротяник? Що їсть на городі? До дорослої форми личинки ростуть кілька років. Вони живляться корінням рослин, листям злакових, а в міру дорослішання сильно пошкоджують бульби картоплі, моркву та ін., прогризають у них довгі ходи буквально наскрізь. Такий урожай не тільки втрачає товарний вигляд, а й швидко псується. Зберігатися така поїдена картопля – не буде. Її доведеться одразу ж переробити чи просто через пару місяців викинути.

Якщо присутність колорадського жука на городніх рослинах можна відразу визначити, вжити заходів і врятувати картоплю та інші пасльонові, то дротяника так просто не побачиш. Він живе і веде свою діяльність у землі і боротися з ним складніше.

Проблема в тому, що личинка росте в землі до жука-ковалика – 3-4 роки. І на різних стадіях росту личинки, дротяник їсть насіння, молоді сходи, коріння, стебла та бульби. Виглядають личинки як черв’яки, молоді довжиною до 10 мм, ті що підросли – до 5 см. І у них дуже твердий світлий або жовтуватий покрив, його складно пошкодити механічно, хіба що розрубати лопатою. Першого року помітної шкоди личинки не приносять, хіба що їх дуже багато. А ось на 3-4 рік – вони перетворюються на справжнє лихо для городу.

Боротися з дротяниками у землі – складно, але можливо. Дотримуйтесь наших порад, застосовуйте комплекс заходів, і ви зможете значно скоротити втрати врожаю.

Боротьби з дротяником: агротехнічні та хімічні способи

Щоб ваш город не страждав на втрату врожаю від личинок жука-ковалика, рекомендуємо користуватися різними способами захисту. І використовувати їх у комплексі. Тоді ви зможете контролювати ситуацію з дротяником на вашому городі.

Агротехнічні та хімічні методи – позбавляємося від дротяника

Ретельний догляд за грядками, чистота і прополювання, прибирання рослинних залишків – один з ефективних способів боротьби з дротяником.

  • Жуки та личинки зимують на глибині від 10 до 20 см. Тому перекопування та оранка з переворотом пласта в городній частині ділянки перед настанням холодів – значно зменшить кількість шкідників, які доживуть до весни.
  • Забирайте з грядки всі рослинні залишки, намагайтеся прибрати всі бульби картоплі, дрібні, попсовані та ін.
  • Дротяник на ранніх стадіях харчується корінням бур’янів, тому на великих ділянках, де не вистачає сил робити ручне прополювання – позбавляйтеся бур’янів за допомогою гербіцидів. Особливо уважно видаляйте пирій – це одна з кормових баз личинок. Вибірково діє на пирій гербіцид Лінтур, наприклад.
  • Дотримуйтесь сівозміни. Не висаджуйте картоплю після інших коренеплодів. Хорошими попередниками будуть бобові – горох, квасоля, люцерна, соя та ін.
  • Як приманку для дротяника в міжряддях можна посіяти салат.

Сидерати від дротяника

Очистити город від дротяника допоможуть сидеральні культури. Личинки харчуються корінням рослин, трави та ін. Але є рослини, які їм не подобаються. Засійте грядки на пару сезонів такими рослинами як люпин, віка, люцерна, гірчиця, ріпак, олійна редька та ін. Їхня кількість зменшиться як мінімум удвічі.

Обробка бульби картоплі перед посадкою протруйниками та інсектицидами

Хороші результати показує використання протруйників. Перед посадкою в них опускаю бульби картоплі та препарат тривалий час захищає їх від ушкоджень. Детально про використання протруйників при посадці картоплі, бульб та цибулин – читайте у нашому блозі.

Допоможуть захистити рослини від дротяника і такі препарати як Прованто-Деціс, Актеллік, Актара, Карате та ін.

Приманка від дроту – народні методи

На невеликих ділянках можна використовувати приманки. Для цього навесні на грядках готують ямки глибиною 10-10 см і кладуть у них шматочки буряків, картоплі, моркви. Зверху прикривають компостом, соломою, сіном або просто шматочком фанерки. За кілька днів там збираються личинки дротяника і їх можна зібрати та знищити. Приманки починають ставити за 2-3 тижні до посадки основних культур і продовжують розкладати протягом усього літа до збору врожаю.

Восени приманки роблять із гною із соломою. Через активний процес пріння у таких місцях тепліше, і дротяник збиратиметься там. З першими морозами – приберіть приманки та покладіть нові. За теплої зими такі процедури можна повторювати до весни.

Дротянка в картоплі (15 фото): як позбутися? Засоби і препарати для боротьби при посадці картоплі

Городники, які вирощують картоплю, часто стикаються з різними шкідниками. Один з них – дротяник. Якщо вчасно не помітити появу цієї комахи, восени можна залишитися без врожаю.

Чим небезпечний і як виглядає?

Дротянка – це личинкова форма жука-щелкуна. Доросле комаха не шкодить картоплі. А ось його личинки активно поїдають коренеплоди. Свою назву вони отримали через те, що своїм зовнішнім виглядом нагадують невеликий шматок дроту. Крім того, їх дуже важко розчавити.

Дротянки – це всеїдні личинки. Але якщо у них є можливість, вони вважають за краще харчуватися картоплею і корінням пирея, який росте поруч з грядками. Виявити присутність дротяника на своїй ділянці можна за такими ознаками:

  • стебла і листя картоплі стають млявими і повільно гинуть;
  • на картопляних бульбах помітно велика кількість дрібних ямок;
  • під час обробітку ділянки в верхніх шарах його грунту можна помітити личинок.

Виявивши у себе на ділянці цих шкідників, від них треба відразу ж позбавлятися. В іншому випадку вони завдадуть врожаю дуже великої шкоди.

причини появи

Жуки-щелкуни відкладають личинки в тих місцях, які здаються їм найбільш сприятливими. Найбільше їм подобаються кислі грунту. Сприяє появі дротяника на ділянці і близьке розташування кущів один до одного.

Також залучити комах може ділянку, на якому багато бурхливих рослин. Особливо дротяник любить осот і пирій. З них личинки можуть перебиратися на картоплю. Варто відзначити, що всі сорти схильні до їх атаки.

Залучає комах і занадто волога або пересушена грунт. Тому, щоб не допустити появи шкідників на ділянці, картопляні грядки треба правильно поливати.

Способи боротьби

Боротися з дротом на картопляній ділянці можна різними способами.

Народні засоби

Багато городники вважають за краще використовувати для цієї мети прості народні засоби. Це найбільш безпечний спосіб захистити свою ділянку від шкідників.

  • Допомогти в боротьбі з личинками можуть природні вороги дротяника. Цих черв’яків зазвичай знищують шпаки, граки, ворони, синиці. Щоб залучити їх на свою ділянку, на деревах потрібно розвішати поїлки і годівниці. Якщо наповнювати їх регулярно, птиці там швидко приживуться і надалі допомагатимуть в боротьбі не тільки з дротяниками, але і з іншими черв’яками і личинками. Добре справляються з пошуком і поїданням дрібних шкідників і домашні кури.
  • Допомагають знищити кладки яєць жуків-щелкунів дощові черв’яки і жужеліци. Крім того, грунт можна заселити хижою нематодою. Вона не зашкодить врожаю, тільки знищить дротяника.
  • Ще один повністю безпечний спосіб захисту картоплі від шкідників – висадка на ділянці бархатцев або жоржин, які відлякують комах своїм запахом. Також можна використовувати і інші рослини-сидерати. Наприклад, рапс, шпинат, донник, гречку або сурепку. Садити їх потрібно прямо поруч з картопляними грядками.
  • Крім того, на своїй ділянці можна висадити і гірчицю. Шкідник не любить цю рослину, тому уникає місць, де воно росте. Висаджувати гірчицю потрібно ближче до осені. Як тільки вона підросте до 10-12 сантиметрів, її потрібно зрізати і перекопати з грунтом.

Навесні процес треба повторити. В процесі гниття стебла будуть виділяти гіркі ефірні масла, відлякують личинок.

Захистити ділянку від дротяника допомагає і обробка кущів різними розчинами, приготованими з натуральних інгредієнтів.

  • Польові трави. Для захисту картоплі можна використовувати такі трави, як чистотіл, мати-і-мачуха, кропива, кульбабаба. Їх треба дрібно нарізати і залити окропом. Наполягати рослинна суміш повинна протягом 2-3 днів. Після цього її можна використовувати для обробки грунту.
  • Цибулева лушпиння. Часто городники використовують на своїй ділянці і настій з цибулевої лушпиння. Їм треба обприскати кущі. Саму лушпиння можна закопати в землю перед висадкою картоплі. Запах гниючого лука відлякає не тільки дротяника, але і колорадських жуків.
  • Марганцівка. Цей продукт також використовується ще перед посадкою картоплі. По-перше, півлітра рожевої марганцовки можна виливати в кожну з лунок. По-друге, темно-фіолетовим розчином можна обробляти бульби перед посадкою.
  • Нашатирний спирт. Обприскування проводять при посадці картоплі. Для приготування розчину 50 мл нашатиря потрібно розвести у відрі гарячої води. Туди ж слід додати 1 столову ложку мильної стружки. Все гарненько перемішати і перелити в пульверизатор. Після цього розчином треба обприскати картопляну бадилля. Займатися цим потрібно відразу після того, як на городі з’являться перші сходи.

Якщо правильно застосовувати ці прості засоби, вони допоможуть врятувати урожай від шкідників.

препарати

Використовується в боротьбі з комахами і різна хімія. Так, існують якісні мінеральні добрива, що допомагають одночасно і покращувати врожайність картоплі, і боротися з дротом. Для обробки ділянки можна використовувати такі азотовмісні препарати:

  • хлористий амоній;
  • сульфат амонію;
  • аміачну селітру.

Всі вони активно відлякують шкідників. Для обробки картопляного поля можна використовувати і різні інсектициди.

  • « Актара ». Цей продукт вноситься в землю при посадці картоплі. Його можна використовувати в сухому вигляді, а можна розчиняти у воді. Головне, слідувати інструкції на упаковці. Виробник цього дає гарантію того, що дротяник не чіпатиме оброблені кущі.
  • « Престиж ». Це засіб працює за тим же принципом, що і попереднє. Використовувати його стоїть навесні, безпосередньо перед посадкою картоплі.
  • « Базудін ». Даний засіб є більш сильним, ніж інші. Використовувати його рекомендується тільки в тому випадку, якщо інші способи боротьби з дротом не працюють, а ділянку заражений дуже сильно. Обробляти даним препаратом коштує тільки молодий картопля, який ще не зав’язав бульб.

Обробляючи свою ділянку інсектицидами, не забувайте про захист: надягайте рукавички і захищайте дихальні шляхи марлевою пов’язкою.

агротехніка

Знищити дротяника на картопляному полі допоможе і вапнування ґрунту. Цей метод дозволяє значно знизити кислотність грунту. Для того щоб створити умови, які точно не посприяють розмноженню дротяника, в землю можна вносити доломітову борошно або крейда. Вапно-пушонку застосовувати не рекомендується: таким способом можна буде нашкодити самому картоплі.

пастки

Позбутися від шкідників, не використовуючи отруту, можна і іншими способами. На невеликій ділянці рекомендується використовувати різні пастки. Вивести таким способом всіх комах не вийде, але більшу частину шкідників знищити все ж вийде.

Пастки можна робити з підручних матеріалів.

  • солома. По всій ділянці розкидайте невеликі купки соломи або сухий бадилля. Через тиждень їх треба буде прибрати і знищити за межами ділянки. Щоб закріпити результат, процедуру буде потрібно повторити кілька разів.
  • листя салату. Ця рослина також здається дротяникові досить привабливим. Салат потрібно висаджувати в міжряддях або по краях невеликих грядок. Коли він трохи підросте, його потрібно викопати і знищити разом з дротом, що живиться його корінням.
  • Злакові культури. Їх використовують за тим же принципом, що і салат. Навесні в міжряддях сіються злакові або кукурудза. Як тільки молоді саджанці трохи підростуть, і їх коріння залучать до себе дротяника, їх потрібно буде акуратно викопати і знищити. При необхідності протягом всього літа на ділянці можна висаджувати нові рослини і викопувати їх разом з личинками.
  • овочі. Цей спосіб боротьби з комахами є одним з найпростіших. Все, що потрібно зробити – нарізати на шматочки морква, буряк і картопля, нанизати на палички і акуратно прикопати. Вже на наступний день приманки потрібно дістати з землі і знищити разом з дротом. У деяких випадках шматочки овочів укладають в пів-літрові банки. Вони також зариваються в землю і викопуються на наступний день.
  • Картопля з інсектицидами. Для того щоб позбутися від шкідників, потрібно взяти старий або зіпсований картопля і замочити його в будь-якому інсектицид на добу. На наступний день його треба закопати в місцях скупчення дротяника. Через два дні картопля слід відкопати і знищити разом зі шкідниками.

Всі приманки можна використовувати по черзі. Це дозволить швидко і ефективно позбутися від шкідників.

профілактичні заходи

Щоб не допустити появи дротяника, варто правильно доглядати за своєю ділянкою.

  • Пізно восени город треба добре копати. Робити це найкраще в кінці жовтня, після перших заморозків. Перекопувати грунт треба грунтовно – це дозволить знищити більшу частину личинок. Після перекопки ділянки вони опустяться глибоко в землю і за зиму вимерзнуть.
  • На зиму на своїй ділянці не можна залишати стару траву або коренеплоди. У дротяника не повинно бути джерел тепла і їжі.
  • Навесні город треба повторно перекопати. Робити це потрібно в теплу погоду. Процедура дозволить знищити яйця разом з личинками. Крім того, таким чином можна буде позбутися і від бур’янів, в якій часто ховаються дорослі дротиники. Викопані бур’яни потрібно буде відразу ж спалити.
  • Пізно навесні і влітку за ділянкою також треба доглядати. Необхідно позбавлятися від усіх бур’янів, які там ростуть. Виривати їх треба разом з корінням – саме на них часто живуть шкідники. Всю вирвану траву також треба відразу ж знищувати.
  • Не варто вирощувати картоплю на одному місці. Це призведе до того, що з кожним роком на ділянці буде все більше дротяників. Крім того, через це грунт дуже швидко стане виснаженою. На місці, де в минулому сезоні ріс картопля, в наступному році можна висадити бобові або хрестоцвітні. Якщо дотримуватися сівозміну, на ділянці буде набагато менше шкідників.
  • Варто відзначити, що дротяник проявляє велику активність в посушливий період. Тому, щоб знизити кількість уражених бульб, варто частіше поливати кущі. Використовувати для цього потрібно теплу відстояти воду.

Позбутися від дротяника на своїй ділянці не так-то просто. Але якщо дотримуватися всіх правил – не нехтувати профілактичними заходами, підтримувати грядки в чистоті і користуватися тільки перевіреними методами боротьби з цим шкідником – захистити свій урожай від його атак все ж вийде.

У наступному відео вас чекає простий спосіб знищення дротяника на своїй ділянці.

Увага! Інформація надана виключно в інформативних цілях!

Як боротися з дротяником на картоплі і при його посадці

Дротянка є личинкою щелкуна, яка живиться багатьма вирощуваними огородником коренеплодами. Крім того, вона шкодить молоденьким паросткам інших культур. Способів позбавлення від шкідників багато, головне, не ігнорувати процес.

Боротьба з дротяниками при посадці картоплі

Щоб знищити личинки жука ще до сходів, доцільно скористатися наступними рекомендаціями:

Боротьба з дротяником на картоплі

Якщо перелічені методи не змогли повною мірою впоратися з проблемою, під час росту бульб боротьбу припиняти не можна. У цей час можна розкидати по картопляному полю розмолоту яєчну шкаралупу. Робити це необхідно регулярно протягом усього літа.

Крім того, у літній період не втрачають своєї актуальності приманки з бульб. Отруєні коренеплоди періодично закопують в землю, потім очищають від шкідників і поміщають назад.

Важливо і те, щоб засаджений ділянку містився в чистоті. Для цього його часто прополюють, не залишаючи бур’яни в міжряддях. Слід кілька разів за сезон рихлити грунт.

Перевагу в боротьбі з дротяником варто віддати профілактичних і нехимическим методів. Адже останні шкодять не тільки личинкам щелкуна, але і здоровим рослинам.

Можливо вам також сподобається:

Як боротися з грибком і цвіллю на стінах у підвалі?

Як боротися з домашньої квіткової мошкою — методи і засоби

Як боротися з щитівкою на квітах і деревах – методи і засоби

Як боротися з шершнями на дачі під дахом – методи і засоби?

Як боротися з квіткоїдом на дачній ділянці — методи і засоби

Як боротися з щипавками — методи і засоби

Що робити якщо з’явився короїд на яблуні і плодах інших дерев?

Як боротися з короїдом в дерев’яному будинку народними засобами?

Як боротися з кротами на дачній ділянці народними засобами — методи боротьби

Як боротися з земляними блохами в будинку – найкращі засоби.

Про автора

admin administrator