Як позбутися води у вигрібній ямі

Авторadmin

Як позбутися води у вигрібній ямі

Як очистити вигрібну яму: без відкачування і з викачування, очищення в приватному будинку і на дачі

При будівництві невеликих заміських або дачних будинків більшість домовласників вирішує проблему відведення каналізаційних стоків просто – вони риють вигрібну яму, куди і зливаються по трубах всі відходи життєдіяльності мешканців. Але приходить час «Ч» і накопичені нечистоти нагадують про себе різким запахом. Значить, пора братися за не дуже приємну роботу – відкачування вмісту і його вивезення. А як очистити вигрібну яму без відкачування? Нинішні досягнення технологів дозволяють зробити це без зайвих витрат на залучення професіоналів.

Чому чистка вигрібної ями необхідна

На відміну від септика вигрібна яма є примітивним накопичувачем без будь-яких ознак очищення нечистот. І все її вміст зберігається там у повному обсязі до моменту відкачки. І не просто зберігається: «гримуча» суміш фекалій, харчових відходів і миючих засобів є потенційною загрозою для здоров’я людини при її потраплянні в ґрунт. Тому так важлива своєчасна очистка туалетів і вигрібних ям: їх переповнення і призводить до зараження навколишнього середовища.

Крім того, зливна яма, заповнена вщерть, видає вельми неприємний запах, який може звести нанівець принади проживання на природі.

способи очищення

Очищення зливної ями може бути проведена трьома способами:

  • відкачуванням вмісту з його подальшим вивезенням;
  • обробкою спеціальними хімічними засобами;
  • за допомогою бактерій .

А ви знаєте, що може бути і дачний туалет без вигрібної ями? Подробиці в окремому матеріалі.

Щодо недорогий альтернативою вигрібній ямі може стати септик Крот . Широкий модельний ряд дозволить підібрати підходящий очищувач стоків.

метод відкачування

Очищення вигрібних ям і септиків за допомогою спеціальної техніки

Цей спосіб відноситься до розряду традиційних і першим згадується при відповіді на питання про те, як очистити вигрібну яму в приватному будинку. Операцію можна доручити організації, що має асенізаторську техніку. Машина, обладнана насосом і ємністю для збору нечистот, швидко справляється із завданням. А за додаткову плату можна замовити і миття внутрішніх поверхонь зливної ями.

Однак відкачування вигрібних ям виправдовує себе лише в тому випадку, якщо вигріб яма має солідний обсяг, а господар подбав про організацію під’їзної колії до неї. Невеликі збірники нечистот (наприклад, на дачі) чистити за допомогою дорогої техніки економічно невиправдано. Тут власник цілком може впоратися з роботою і сам, озброївшись необхідним обладнанням для викачування вигрібних ям:

Насос для викачування вигрібних ям підбирається по продуктивності в залежності від об’єму вигрібної ями. Ємність краще купувати пластикову з товстими стінками, обладнану горловиною для закачування рідини і нижнім зливним отвором – для її спорожнення.

Насос Джілекс для відкачування стоків

Роботу в поодинці проводити не рекомендується. Усередині вигрібної ями утворюється метан, смертельно небезпечний для людини. Тому нагорі повинен знаходитися людина, здатна прийти на допомогу працюючому у разі потреби.

біологічний спосіб

Той, хто стикався з механічним очищенням туалету або вигрібної ями, знає, що справа ця неприємна. Тож не дивно, що господарі приватних будинків цікавляться питанням як чистити вигрібні ями без відкачування.

Можна оголосити нечистотам «біологічну війну». Проводиться вона за допомогою спеціальних бактерій, здатних розкладати органічні сполуки. В результаті їх праці вміст ями перетворюється в нешкідливу для здоров’я і життя людини субстанцію. Обсяг фекальних мас при цьому зменшується як мінімум удвічі. Вони перетворюються в каламутну рідину, позбавлену неприємного запаху. Після такої обробки її можна використовувати для поливу грядок.

Ще один спосіб як прибрати запах з вигрібної ями і очистити її – скористатися біопрепаратом Доктор Робік

Перед тим, як очистити зливну яму без викачування, потрібно знати, що біопрепарати, що використовуються для очищення вигрібних ям і септиків , Не переносять побутову хімію. Якщо в будинку користуються хімічними миючими засобами, пральними порошками, від біологічної очистки стоків доведеться відмовитися.

хімічне очищення

Хімічні засоби для очищення вигрібних ям і туалетів застосовуються давно. Найдоступнішим з них завжди був формальдегід. Однак останнім часом він практично зник з вільного продажу через його канцерогенності і високу токсичність. Крім формальдегіду для хімочищення стоків використовуються:

  • окислювачі нітратні: вони містять у своєму складі пави, які в змозі розщепити органіку. Вони не бояться миючих засобів, що потрапляють в зливні ями;
  • сполуки амонію (четвертинні): прекрасно справляються зі своїм завданням, однак з точки зору впливу на навколишнє середовище зовсім не вивчені. Крім того дані препарати погано працюють в стоках, що містять побутову хімію;
  • хлорне вапно: так само як і формальдегід, рідко застосовується в даний час з-за її шкідливого впливу на живий організм.

Якщо ви для чищення вигрібної ями використовуєте амоній, не виливайте отриману рідину на грунт. Краще викличте фахівців з асенізаторської машиною: вони відкачають її і вивезуть в належне місце.

Російський препарат для септиків та вигрібних ям

Боротьба з запахами

Одним з найбільш неприємних сторін локальної каналізації є її здатність поширювати навколо специфічний запах. Від нього не рятує і відкачування фекалій: після відвідання відділку асенізаторської машини «аромат» може триматися кілька днів.

Як видалити запах з вигрібної ями? За допомогою тих же біопрепаратів. Вони поставляються в торгові мережі у вигляді порошку, рідини або таблеток.

Рідкі склади мають високу концентрацію, що досить відчутно позначається на гаманці домовласника: невелика кількість концентрату може впоратися з досить великим обсягом відходів.

Порошок, на відміну від рідких засобів пишете, потребує спочатку «пожвавлення». Для їх активації потрібно вода. Розведений згідно з інструкцією виробника порошок готовий до боротьби з запахами каналізаційних стоків.

Дачникам найбільше полюбилися препарати, що випускаються у вигляді таблеток. Застосовувати їх зручно – таблетку не треба розчиняти у воді. Досить кинути її у вигрібну яму.

Що таке живі бактерії для каналізації і як вони працюють ми розповіли в окремій статті.

Про особливості організації зливних ям в приватному будинку можна прочитати тут . Вибір матеріалів виготовлення і місця для будівництва.

На етапі будівництва лазні важливо правильно зробити злив води з неї. Про це наша окрема стаття .

Вибираючи спосіб як вичищати і як прибрати запах з вигрібної ями, треба враховувати наступні моменти:

  • використання хімічних препаратів завдає шкоди металевим складовим локальної каналізаційної системи;
  • наявність в будинку посудомийної і пральної машин передбачає використання миючих засобів, які роблять непотрібним застосування бактерій, що очищають стоки. Вони швидко загинуть від контакту з побутовою хімією. В результаті ви і гроші витратите, і зливну яму не почистити.

З цієї точки зору найбільш універсальним все-таки є механічний спосіб видалення нечистот, але використання спеціальних препаратів значно скоротить кількість викликів асенізаторів.

Говорячи про те, скільки коштує відкачування септиків та вигрібних ям – ціна тут може бути в межах 700-900 рублів за 1 кубометр і також залежати від обсягу необхідної машини.

Як відкачати вигрібну яму за допомогою насоса показано на відео.

Замулилася вигрібна яма – що робити, як очистити

Коли замулюється вигрібна яма, то для її власника це завжди є проблемою. Звичайно, процес замулювання неминучий, і будь-яка яма рано чи пізно засмічується, але відчувати через це радість неможливо. Утім існують способи розв’язання цієї проблеми, і з цієї статті можна буде дізнатися, як позбутися мулу у вигрібній ямі.

Якщо замулилася вигрібна яма, то що робити – питання досить очевидне. Існує кілька видів вигрібних ям, і кожному з них потрібна особлива увага. Щоб виконати очищення ями від мулу і при цьому не нашкодити конструкції, довкіллю та своєму здоров’ю, необхідно точно знати, якого типу конструкція обслуговується.

  1. Проста вигрібна яма без дна. Як правило, така конструкція є викопаною ямою, яка згодом ніяк не оброблялася. До переваг таких ям можна віднести максимальну дешевизну облаштування і високу швидкість створення. Мінусами конструкції є наявність неприємного запаху, швидке заповнення і поганий вплив на ґрунт.
  2. Герметична яма з дном. Донна частина герметичних ям бетонується, а стіни ізолюються, запобігаючи потраплянню шкідливих речовин у навколишнє середовище.
  3. Септик. Це влаштування накопичує і переробляє всі стічні води, що з’являються в будинках, в результаті чого очищена вода всмоктується в ґрунт, а тверді фракції відходів осаджуються на дні, щоб надалі їх можна було викачати асенізаційною машиною.
  • ручне очищення за допомогою відра, прив’язаного до мотузки;
  • відкачування за допомогою насоса;
  • викачування ями асенізаційною машиною;
  • біологічне очищення;
  • хімічне очищення.

Як очистити вигрібну яму без дна від мулу

Процес очищення в таких ямах здійснюється мікроорганізмами, які знаходяться в ґрунті. Проблема полягає в тому, що вони не здатні перетравити мул, тому він поступово нашаровується, утворюючи засмічення і блокуючи роботу ями. Щоб усунути замуленість, необхідно спочатку вичерпати всі стоки з ями відром і мотузкою, розчистити мул, а після цього засипати дно шаром гравію, тим самим спрощуючи подальше очищення. Використовувати такий метод доцільно тільки при очищенні невеликої ями: занадто великі об’єми вичерпати складно, тому велику вигрібну яму простіше засипати та викопати нову в іншому місці.

Що робити, якщо замулилася герметична яма з дном

Щоб вирішити, як почистити вигрібну яму від мулу, потрібно точно знати, до якого типу ям відноситься наявна на ділянці, та які можливості можуть бути використані для її очищення.

Очищення вигрібної ями насосом

Щоб очистити замулену яму, можна використовувати фекальний або водяний насос, підключений до резервуара для викачаних відходів. Насос може бути автоматичним (такі пристрої встановлюються в ямі та працюють самостійно, відкачуючи стоки в міру їх появи) або напівавтоматичним (за роботою цих пристосувань потрібно стежити).

Перед початком відкачування замуленість варто привести в рідкий стан, а викачавши відходи, їх необхідно утилізувати. Коли яма спустошена, її варто частково заповнити водою, щоб провести додаткову промивку конструкції. Трубопроводи теж потребують очищення, тому їм потрібно приділяти увагу. Використовуючи водяний насос, бажано встановити спеціальний фільтр, що запобігає засміченню механізмів. Фекальний насос позбавлений такого недоліку і здатний працювати з відходами відразу після встановлення.

Викачування ями мулососом

Викачування вигрібних ям цим методом не вимагає ніякого втручання з боку власника ями. Досить викликати професійних асенізаторів і машину-мулосос, та очищення вигрібної ями від мулу буде виконане дуже швидко. До того ж замовлення такої послуги має на увазі ще й те, що відходи будуть не тільки відкачані, але й утилізовані, тому турбуватися про те, як прибрати мул з вигрібної ями та відвезти якомога далі від будинку не доведеться. Викликаючи асенізаторів, варто приділити деяку увагу дозвільним документам, що підтверджують їх повноваження.

Обробка ями біопрепаратами

Щоб очистити яму самостійно, не вдаючись до послуг асенізаторів, можна використовувати біопрепарати. На ринку представлений досить широкий асортимент біологічних речовин, які можуть випускатися у вигляді порошку, рідини або таблеток. Біопрепарати мають досить велику кількість позитивних якостей: високий коефіцієнт ефективності (кількість відходів зменшується до 20-30%), усунення характерного запаху, очищення каналізаційної системи та трубопроводу. До того ж біоактиватори абсолютно безпечні для людини, не шкодять довкіллю та екологічно чисті, а їх використання не викликає ніяких труднощів.

Принцип роботи біопрепаратів полягає в тому, що всі ці речовини містять в собі певну кількість бактерій, які використовують відходи людської життєдіяльності для живлення. В результаті усувається неприємний запах, стоки розкладаються набагато швидше і зменшуються в об’ємі.

При виборі біоактиватора потрібно звертати увагу на інструкцію, в якій завжди написано, як працює дана речовина. Єдиним мінусом біопрепаратів є неможливість роботи в зимовий час, тому усунути замулювання вигрібної ями в мороз не вийде.

Використання хімічних засобів

Як правило, хімічні засоби для септика використовуються взимку, оскільки біопрепарати в таких умовах працювати не можуть. Втім, хімічні речовини теж не безсилі: якщо замулена частина відходів замерзла, то ніякого результату від їх застосування не буде.

Раніше для очищення ям використовувалися формальдегід та амонієві солі, які є вкрай небезпечними для навколишнього середовища та людини за рахунок своєї токсичності. Сьогодні очищати ями найкраще нітратними окислювачами, негативний вплив яких на ґрунт знаходиться на досить низькому рівні. Принцип дії нітратних окислювачів багато в чому нагадує роботу нітратних добрив, тому після їх використання відходи можна використовувати для удобрення.

Нітратний окислювач впливає на мул, розріджуючи його, видаляє каналізаційний запах і знижує об’єм твердих відходів. До того ж хімічні засоби для вигрібних ям і туалетів прекрасно працюють в умовах агресивного середовища. Недоліком хімічних очищувачів є висока ціна.

Очищення септика замуленого

Очищення септика від мулу потрібне далеко не завжди: багато виробників постачають свою продукцію муловими трубами, які запобігають замуленню системи. При відсутності таких труб ймовірність виникнення засмічення досить велика, і для усунення проблеми може знадобитися дренажний насос або асенізаторська машина.

Кращим засобом для очищення септика є описані вище біопрепарати, які розщеплюють практично всі речовини, що потрапляють в резервуари для зберігання та перероблення нечистот. Єдине, чого зовсім не переносять бактерії, що містяться в біоактиваторах – агресивних середовищ. Потрапляння в септик токсичної речовини припинить життя всіх мікроорганізмів, що знаходяться всередині.

Висновок

У даній статті були розглянуті способи очищення різних вигрібних ям від мулу. Тепер, коли відповідь на питання, як очистити вигрібну яму від мулу, відома, можна сміливо користуватися каналізацією, не побоюючись замулювання або переповнення.

Про автора

admin administrator