Як правильно декатувати шовк

Авторadmin

Як правильно декатувати шовк

Зміст:

Що таке декатування тканини і як воно виконується?

Декатування тканини – важлива стадія швейного процесу, про яку часто забувають. Своєчасно провівши цю нескладну обробку, надалі можна уникнути саджання і деформації готового виробу.

  • Що це таке?
  • Яким тканинам потрібна садиба?
  • Як правильно декатувати матеріали?
  • Льон і бавовна
  • Шовк і віскоза
  • Штапельні
  • Шерсть і напівшерсть
  • Трикотажні
  • З ворсом
  • Корисні поради

Що це таке?

Декатування тканини – це процес, який проводиться перед розкриєм полотна і, відповідно, пошиттям, і полягає в обробці вологою і теплом. Іншими словами, це своєрідне прання, що супроводжується глажкою, в результаті якого полотно примусово посаджується. Як результат, волокна стабілізуються, а значить, надалі не будуть деформуватися і саджатися під час експлуатації. Біля кольорових тканин подібна волого-теплова обробка дозволяє закріпити колір. Проводячи декатування, слід враховувати, що деякі матеріали під час процедури посаджуються до 8 сантиметрів на метр. Декатування може проводитися на виробництві, і про це виробник обов’язково інформує на упаковці.

Однак навіть таку тканину рекомендується декатувати самостійно. Рекомендації з волого-теплової обробки підбираються залежно від складу та властивостей тканини.

Яким тканинам потрібна садиба?

Завжди декатувати слід такі натуральні тканини, як бавовна, льон, шерсть і натуральний шовк з різновидами, такими як крепдешин. Піддати процедурі рекомендується і ряд штучних матеріалів – віскозу і штучний шовк. Буде потрібна примусова садиба і для тих змішаних варіацій, у складі яких присутні вищевказані матеріали. Мова йде про суміші бавовни, льону, шовку, трикотажу, вовни та віскози з синтетичними волокнами. В принципі, необхідність у декатуванні визначається на підставі властивостей полотна: якщо воно дає саджання, значить, необхідно попередньо посадити його самостійно.

Щоб оцінити схильність невизначуваної тканини до такого роду деформації, потрібно буде відрізати невеликий її шматок, буквально 10 на 10 сантиметрів, випрати його, погладити і виміряти. Зменшення сторін, відповідно, свідчить про проблему. Якщо виконувати тестування акуратно, то можна розрахувати саджання аж до міліметрів. У тому випадку, коли можливість перевірки матеріалу відсутня, орієнтуватися можна на загальні правила.

Так, обробка потрібна тканинам, у складі яких присутні від 50 до 100% натуральних волокон, виробам, що містять еластан, і полотнам з нестандартним переплетенням волокон, таким як букле.

Правильним буде декатувати екземпляри, що призначаються для підкладки, а також прокладальні матеріали з будь-яким складом. Волого-тепловим методом рекомендовано обробляти джинсову основу, а також будь-який матеріал для постільної білизни. У цій процедурі однозначно відсутній сенс, якщо робота проводиться з різного роду синтетикою і штучними варіантами.

Як правильно декатувати матеріали?

Декатування тканини в домашніх умовах виконується кількома способами, причому специфіка обробки різних матеріалів може значно відрізнятися. У будь-якому випадку все ж існує кілька універсальних правил. Так, при прання кольорового, багатофарбового полотна варто додавати в рідину оцет у кількості 1 чайної ложки на літр основи. Це дозволить уникнути появи потеків фарби. Прасувати виріб належить тільки з виснажливого боку, направляючи пристрій уздовж ниток основи.

Сушити декатований текстиль на мотузці не можна, але розкладна сушарка, палиця або поперечина цілком підійдуть. Ще одне важливе правило свідчить: якщо річ надалі належить прати, то краще провести обидві стадії обробки: спершу її замочити, а потім відпрашувати. У тому випадку, коли готовий виріб завжди буде здаватися в хімчистку, перед пошиттям буде достатньо відпарити тканину праскою.

Матерію не слід прати, якщо на її етикетці позначена обробка спеціальною прожиткою: від статичної електрики, бруду, зминання тощо. У цьому випадку декатування обмежується відпаровуванням.

Чим більше в складі натуральних волокон, тим потужніше повинна виявитися обробка. Однією з її стадій може стати замочування, що триває від декількох хвилин до годин. Підігрівати воду слід до тієї температури, при якій річ буде стиратися вже після пошиття. Можливе проведення прання як з пральним, так і без прального порошку залежно від схильності до ліньки. Обробка пором, як правило, проводиться для товстих тканин на основі вовни.

Якщо склад полотна невідомий, варто провести найбільш делікатне декатування. У цьому випадку полотно потрібно рівно скласти, поєднуючи краї, і акуратно помістити між шарів вологого простирадла. У такому положенні матеріал повинен пролежати всю ніч, а наступного дня його доведеться акуратно розтягнути, утворюючи прямі кути, тобто щоб пайові і поперечні волокна формували перпендикуляр. У такому стані тканина частково просушується, після чого розгладжується праскою з подачею пара.

Норми саджання тканини можна виявити у відповідному ГОСТі. Найбільше зменшуються натуральні матеріали і ті, які містять еластан. Значно менше саджаються сумішові тканини, синтетичні не роблять цього взагалі. Слід мати на увазі, що бавовняний трикотаж зменшується в довжину, але розтягується в ширину, а ряд інших тканин однаково деформується в обох напрямках.

Льон і бавовна

Лляні тканини рекомендується спершу замочити в гарячій воді, а потім акуратно розвісити сушитися без викручувань і віджимань. Коли полотно злегка просохне, але ще залишиться вологим, його можна буде відпрашувати з виснаження. Хлопок так само, як і ацетатний шовк, замочується в невеликій кількості теплої води лише на кілька хвилин. Після легкого віджимання він розподіляється по палиці або поперечині. Не можна забувати про те, що бавовняні зразки схильні до ліньки, особливо до червоного і зеленого забарвлення. Це означає, що вода ні в якому разі не повинна бути гарячою. Гладити бавовну слід ще у вологому стані, ведучи праску по пайовій нитці.

Більш трудомісткий спосіб обробки лляних і бавовняних тканин передбачає приготування оцтового розчину зі столової ложки есенції і літра рідини. Відріз прополаскується в цій суміші, після чого крохмалиться і прасується до повного просихання. Ще один метод вимагає «шокувати» текстиль: спершу занурити в гарячу воду, а потім відразу в холодну. Злегка віджавши матеріал, не створюючи заломів, його потрібно буде прогладити.

Шовк і віскоза

Натуральний шовк достатньо обробити праскою через намочений проутюжильник з суміщенням пайової нитки. У деяких випадках спершу матеріал замочується у воді з невеликою кількістю желатину, а потім вже прасується без пари. Віскозе виявиться достатнім побути в теплій воді близько 20 хвилин, після чого полотно доведеться просушувати і прогладжувати в програмі «Шовк». Штучний шовк можна залишити в підігрітій воді з невеликим додаванням солі приблизно на чверть години, а потім віджати і прибрати в сухе простирадло білого кольору на 3 години. Досушування матеріалу здійснюється за допомогою термічної обробки.

Штапельні

Для декатування штапель занурюється в підігріту рідину з додаванням оцту. Відріз акуратно віджимається без викручування і просушується в затіненому місці. Через якийсь час виріб складається навпіл і обробляється теплом по пайовій нитці. Інший спосіб передбачає замочування в гарячій воді десь на 14 годин, легке віджимання і досушування гарячою праскою.

Шерсть і напівшерсть

Для вовняних і напіввовняних тканин необхідно підготувати простирадло, просякнуте сумішшю 1 чайної ложки солі, 1 столової ложки оцту і 2 літрів підігрітої води. Загорнувши в неї виріб, необхідно буде почекати близько 10-12 годин. По завершенні вищевказаного проміжку часу матеріал складається вдвічі по пайовій нитці лицьовою стороною всередину і опрацьовується праскою через прогалину з бавовни або льону. Інший метод складається в обробці матеріалу з пульверизатора, після чого він залишається відлежуватися на 12 годин. Якщо у складі напіввовняної пальтової тканини є кашемір, то прасувати її буде потрібно з пором на маленькій температурі.

Трикотажні

Обробка трикотажного відрізу проводиться залежно від його складу. Синтетичний трикотаж не посаджується, а тому для декатування буде достатньо прогладити його через вологий пропалювач. Футер з натуральним складом потрібно занурити у воду і просушити розправленим на горизонтальній поверхні.

З ворсом

Штучні тканини з ворсом, тобто вельвет, плюш, оксамит та інші, примусової садиби не вимагають. Однак, якщо полотно буде потрібно відпрашувати, то зробити це потрібно буде на вазі, або розташувавши виріб ворсом на щітці з натуральними щетинками.

Корисні поради

Якщо примусова садиба міститиме етап прання, зрізи на матерії рекомендується заздалегідь обробити оверлочним швом або на звичайній машинці зигзагом, щоб вони не розсипалися під час процесу. Декатування вовни і напівшерсті, а також шовку і штапеля потрібно супроводити зрізанням кромки, оскільки її зменшення виявиться більш значним, ніж у випадку з основним полотном.

Коли у матерії спостерігається перекіс ниток, цей дефект потрібно усунути в рамках волого-теплової обробки.

Що таке натуральний шовк, як прати та прасувати

Шовк цінується у всьому світі за свою легкість і красу. При цьому матеріал виходить досить крихким і примхливим. Як відрізнити шовк від підробки і як правильно доглядати за тканиною, ви дізнаєтеся з цієї статті.

Властивості і характеристики натурального шовку

Розглядаючи тканина під мікроскопом, можна побачити паралельні нитки фиброина, до яких кріпляться «грудочки» серицина. Крім цих двох компонентів в шовку є віск, жир і мінеральні речовини. Ширина шовкової нитки становить 32 мкм, а довжина до 1.5 км.

Готовий шовковий матеріал володіє наступними властивостями:

  • Це досить щільний і зносостійкий матеріал.
  • Тканина володіє бактерицидною і гіпоалергенним ефектами.
  • Тканина не піддається спалюванню, а тільки тління.
  • Матеріал володіє високою гігроскопічністю, тому легко фарбується.
  • Шовк майже не електризується.

Технологія виробництва

Шовк створюють з коконів тутового шовкопряда. Тільки з’явившись на світ, гусениці починають їсти листя шовковичного дерева. Протягом 40 днів комахи збільшуються в 10 разів і починають вити кокон з власної слини.

Готові кокони збирають, очищають і сортують. Далі необхідно розплутати нитки кокона, для цього їх занурюють у гарячу воду, що допомагає очистити нитка від серицина, склеює їх. Нитки, з яких зітканий кокон тонкі, тому для створення заготовки, з якої буде ткати матеріал переплітають кілька ниток.

Спочатку шовкова нитка має жовтуватий відтінок, тому перед тим, як приступати до виготовлення самої матерії, її відбілюють і фарбують. Для відбілювання застосовується лужний розчин. Шовкову нитку вимочують у розчині протягом 9-13 годин, періодично помішуючи. Потім переходять до фарбування. В якості барвників використовують натуральні і хімічні засоби.

Після фарбування матеріал піддають «пожвавлення». Цей етап надає фарбам соковитості, а самим ниткам блиску. Для цього їх обробляють есенцією оцтової кислоти. Останній етап — декатировка (обробка парою). Цей процес знімає структурний напруга всередині самих ниток. Після тривалої підготовки нарешті-то можна перейти до створення тканини.

Види тканини з шовку

Існує велика кількість різновидів шовкових тканин. Один від одного вони відрізняються технологіями виробництва, що надають їм особливі якості та характерний зовнішній вигляд.

Атлас

Схожий спосіб виробництва з звичайним шовком. Поверхня атласу відрізняється особливим блиском, при цьому сам матеріал досить щільний. Переплетення ниток створює вертикальний малюнок, так як основа перекриває п’ять і більше горизонтальних ниток. Вид переплетення, використовуваний в цьому матеріалі, носить назву – атласне.

Газ

Газ – це легкий і м’який матеріал. Ця тканина має особливу переплетення ниток, що дозволяє зберегти великий простір між ними. Це додає газу особливу легкість. Матеріал має кілька різновидів (ілюзіон, рис, марабу, кристал), кожна з яких може використовуватися в якості декору для одягу.

Креп

У процесі створення крепу шовкові нитки перекручуються в різні боки, чергуючись особливим чином, що надає матеріалу характерну шорстку поверхню. Тому назва матеріалу звучить французькою як «жорсткий». Креповый матеріал прекрасно драпірується, зовсім не мнеться і відрізняється особливою довговічністю.

Органза

Це легка тканина, яка добре тримає форму. Також органза не мнеться, не сідає і володіє довговічністю. Зовнішній вигляд тканини буває матовим і блискучим, чого досягають за рахунок переплетення різнокольорових ниток. Органзу нерідко прикрашають за допомогою різних вишивок, напилення і інших декоративних елементів.

Сатин

Сатин нагадує атлас, так як є його найближчим, але більш доступним аналогом. Цей матеріал гладкий на дотик і має блискучою поверхнею. Сатин не мнеться, приємний на дотик, добре зберігає тепло і простий у догляді.

Тафта

Матеріал виготовляють за допомогою туго перекручених ниток шовку і бавовни. Іноді до них додають нитки з синтетичного матеріалу. Відмінна риса тафта – жорсткість і здатність добре тримати форму, тому її часто використовують для виготовлення нижніх спідниць.

Туаль

Туаль виготовляється тільки з шовкових ниток. Вид переплетення при цьому використовується полотняний. Для цього матеріалу характерні висока щільність, тому він добре тримає форму. Часто поверх тканини друкує кольоровий малюнок.

Шифон

У процесі створення тканини шовкові нитки туго скручують. Це надає матеріалу високу міцність. Крім цього, тканина володіє легкістю, прозорістю і цветоустойчивость. Якісний шовковий шифон коштує досить дорого.

Чесуча (дикий шовк)

Дикий шовк виготовляють із залишків шовкової пряжі або бракованих ниток. Часто для виробництва чесучі не використовують шовкову нитку шовкопряда, а метелики Antheraea mylitta. В процесі виготовлення тканини використовуються різні по товщині нитки, переплетені полотняним способом. Завдяки цьому чесуча виходить міцною і легкою.

Фуляр

Цей матеріал має іншу назву — платочная тканина. Для його виготовлення використовують полотняне переплетення, але матеріал виходить досить легким і не занадто міцним. З фуляра шиють хустки, шарфи, косинки.

Оксамит на шовковій основі

Цей матеріал володіє ворсом, що отримується за допомогою спеціального виду переплетення шовкових ниток: чотири нитки діляться на дві пари, які утворюють верхню і нижню основи, а п’ята створює ворсисту поверхню. Довжина оксамитового ворсу може бути великий, середній і короткій.

Шовковий батист

Для виготовлення шовкового батіста використовується полотняне переплетення з туго скручених ниток. Матеріал виходить міцним, м’яким і напівпрозорим. Шовковий батист вважається більш доступним аналогом шовкового матеріалу, так як коштує дешевше.

Гладкокрашеный шовк

Це варіант шовку, у якого обидві сторони (лицьова і виворітна) забарвлені однаково. Таку тканину спочатку сплітають з нефарбованих ниток, і тільки потім фарбують, занурюючи в розчин барвника. Гладкоокрашенный матеріал використовують для пошиття постільної білизни і стильних предметів гардероба.

Дюшес

Дюшес створюється з ниток натурального шовку, а також віскозного і ацетатного волокна. Для цього застосовують метод атласного плетіння. Поверхня матеріалу часто прикрашають орнаментом. Блиск дюшесу нагадує атласний матеріал, а фактура схожа з тафтой. Ця різновид шовку має досить високу вартість і використовується для пошиття дорогого одягу.

Шовкова вуаль

Шовкова вуаль виготовляється з самих тонких шовкових ниток. Матеріал виходить напівпрозорим і м’яким на дотик. Процес виготовлення матеріалу вимагає спеціального обладнання і займає тривалий час, що робить готову тканину досить дорогий.

Матлассе

Матеріал відноситься до категорії об’ємних: лицьова сторона виглядає як об’ємний малюнок, при цьому виворіт абсолютно гладка. Тканина коштує досить дорого, тому використовується для створення ексклюзивних нарядів і декору дорогих інтер’єрів. Матлассе виготовляється наступним чином: нитки, що створюють нижній шар, туго натягаються, а верхні переплітаються, створюючи опуклий орнамент.

Муслін

Тканина виготовляється з ниток натурального шовку підвищеної накрутки. Муслін виходить тонким і прозорим. Застосовується для пошиття театральних костюмів та суконь.

Парча

На лицьовій стороні цієї міцної і важкої тканини виготовляється складний орнамент, який створюється за допомогою металевих ниток. Раніше орнамент виконували з золотих і срібних ниток. В наші дні також використовують лляні і бавовняні нитки.

Виготовлення віскозного шовку

Віскозний шовк отримують за допомогою переробки натуральної целюлози. Відбувається це так: видобувається ксантогенат целюлози, з нього мокрим методом формуються нитки, які сушаться і обробляються, і піддаються фарбуванню. Потім формується полотно тканини. За якістю такий матеріал не поступається натуральному шовку, при цьому коштує значно дешевше.

Шовк з ацетату

Ацетатний шовк, як і віскозний, виготовляють з целюлози. Вихідний матеріал обробляють оцтовим ангидритом і нагрівають. Завдяки цим процедурам отримують пластичний матеріал, з якого виготовляють міцні і пружні нитки.

Синтетичний шовк

Таку тканину виготовляють з нейлону, поліестеру або інших матеріалів, отриманих хімічним способом. Цей матеріал схожий на натуральний шовк: він легкий, блискучий і гладкий. Але це схожість тільки поверхневе, так як штучна тканина сильно поступається натуральній в якості. Синтетика сильніше електризується, швидко линяє, може викликати алергію і легко запалюється.

Як відрізнити натуральний шовк від штучного

Тепер, коли ви знаєте, що є багато різновидів натурального шовку і його замінників, потрібно навчитися відрізняти їх один від одного.

Як розпізнати ацетатний і натуральний шовк

  • Читайте ярлик. На ньому обов’язково має бути написано «100% шовк» або «100% органічний шовк».
  • Підпаліть нитка. Натуральний шовк буде горіти повільно, видаючи запах паленого пір’я. Ацетатний шовк почне плавитися, і тільки потім загориться. Синтетичний матеріал буде плавитися, видаючи хімічний запах.
  • Наэлектризуйте тканина. Для цього потрібно потерти її про пластик. Натуральний і ацетатний матеріал практично не буде електризуватися. Штучний матеріал почне липнути до рук.

Так як проводити різні експерименти з матеріалом прямо в магазині не завжди зручно, постарайтеся вибирати шовкові вироби тільки в перевірених магазинах.

Як відрізнити ковдру з натурального шовку

Щоб відрізнити виріб з натуральної тканини, слід провести з ним певні маніпуляції:

  • Прикладіть тканину до особі або зап’ястя. Натуральний шовк моментально придбає температуру шкіри. Крім цього, він має ідеальну гладкість. Синтетична тканина довго залишається холодною і має легку шорсткість.
  • Пам’ятайте тканина. Після того як ви зім’яли натуральний шовк, він відразу ж розпрямиться, і на ньому практично не залишиться слідів. На штучному матеріалі залишаться більш помітні сліди заломів.

Крім цього натурального матеріалу завжди буде менш інтенсивний блиск, ніж у штучного.

Як прати натуральний шовк

Який би варіант прання ви не вибрали (машинне або ручне), процес прання повинен бути дбайливим, щоб не пошкодити ніжні волокна шовку.

Домашні засоби для шовку

Ви можете використовувати покупні засоби для делікатних матеріалів, мильний розчин або один з домашніх рецептів для прання шовку:

  • Картопляний відвар, змішаний з водою в пропорції 1:2.
  • Відвар квасолі, змішаний з водою в пропорції 1:3.
  • Крохмаль, змішаний до стану рідкої кашки з водою (від плям).
  • Рідина після замочування висівок (від сильних забруднень).

Всі ці засоби використовуються без додавання будь-яких додаткових засобів для чищення. Тканину потрібно попередньо замочити на 10-15 хвилин, а потім обережно випрати.

При якій температурі прати

При ручного або машинного прання температура води не повинна перевищувати 40 градусів. Ідеальний варіант – 30 градусів.

Прання штучного шовку

Віскоза, з якої виготовлений штучний шовк надає матеріалу більшу міцність, тому тканина менш чутлива до зміни температур при пранні. Але сам процес прання речі повинен бути такий самий делікатний. Не варто терти і скручувати матеріал. Випрану річ потрібно на деякий час загорнути в простирадло, а потім розстелити її на сухому рушнику і залишити до повного висихання в провітрюваному приміщенні.

Синтетичний матеріал не переносить високу температуру, так як в його складі є поліестер. Тому прати таку річ слід при температурі не вище 30 градусів. Сушити синтетичний шовк потрібно в розправленому вигляді. Гладити таку тканину можна, але при температурі не вище 150 градусів.

Машинне прання

При пранні в машинці слідуйте цій схемі:

  • Покладіть річ у спеціальний мішечок і завантажте в барабан.
  • Додайте в машинку невелику кількість миючого засобу для делікатних тканин у вигляді гелю.
  • Виберіть режим «шовк» або «делікатне прання», перевірте, щоб температура води не перевищувала 30 градусів, а віджим був вимкнений.

Після закінчення прання витягніть річ з машинки як можна швидше, щоб на ній не з’явилися заломи.

Як випрати, щоб тканина не сіла

Щоб шовкова річ не сіла після прання, температура води не повинна перевищувати 30 градусів. Одразу після прання тканина бажано додатково прополоскати в прохолодній воді і відразу ж приступити до сушіння.

Як випрати, щоб тканина села

Для цього річ повинна бути випрана в воді, температура якої становить 45 градусів. Якщо це біла тканина, її можна повісити на сонце, що допоможе їй сісти ще більше.

Особливості ручного прання

  • Температура води для прання не повинна перевищувати 40 градусів.
  • Чистячий засіб потрібно вибирати тільки делікатна (для шовку дитяче мило, картопляний або бобовий відвар).
  • Потрібно відмовитися від коштів, у складі яких присутні відбілюючі компоненти.
  • Чистячий засіб повинен повністю розчинитися у воді.
  • Замочувати річ можна не довше 15 хвилин.
  • В процесі прання тканина не можна терти, скручувати, розтягувати і сильно стискати.

Догляд за натуральним шовком

Як висушити після прання

Відразу після закінчення прання дайте речі кілька хвилин, щоб стекла зайва вода. Потім загорніть її в махровий рушник, щоб вбралися залишки вологи. Після цього маленьку річ можна розстелити на сухому рушнику і залишити сохнути в такому положенні. Річ більшого розміру можна повісити на вішалку або просто акуратно розвісити на сушарці.

Як гладити шовк

Шовковий матеріал не боїться праски. Але температуру потрібно вибирати середню. Починати гладити річ, коли вона не повністю висохла. Робити це потрібно з виворітної сторони або через іншу тканину. Якщо тканина вже висохла, замість праски варто використовувати відпарювач.

Додатковий догляд

  • Перед початком прання металеву фурнітуру та іншу обробку потрібно зняти.
  • Часто прати шовкові вироби не рекомендується. Можна вивішувати річ на відкритому повітрі, так тканина буде самоочищатися.
  • При полосканні температура води повинна плавно переходити від теплої до прохолодною.
  • При покупці нової речі уважно вивчіть бірку, на якій вказані всі нюанси по догляду.

Чим краще виводити плями

Залежно від походження плями можна використовувати:

  • Піт або декоративна косметика – медичний спирт.
  • Чай, кава і біле вино – гліцерин.
  • Фрукти і ягоди – оцет.
  • Кров – крохмаль з водою.
  • Духи — денатурований спирт.
  • Червоно вино – сіль.

Як освіжити колір речі

При полосканні додайте у воду оцет 3 ст. л. на 10 л і витримайте річ у цьому розчині близько 5 хвилин.

Як пофарбувати і відбілити натуральний шовк

  • Для відбілювання: приготуйте розчин бури 1 ст. л. на 1.5 л води і замочіть в ньому попрану річ на 10 хвилин. Потім ретельно прополощіть.
  • Для фарбування: купуйте фарбу для батика (фарбування шовку) і дотримуйтесь інструкції на упаковці.

Чому натуральний шовк електризується і що робити

Речі з натурального шовку майже не електризуються. Підсилюватися цей ефект може взимку. Щоб його зменшити, додайте при пранні кондиціонер для делікатних тканин.

Усадка натурального шовку при пранні

Шовкова тканина може сідати при пранні на 5% від свого початкового розміру, і це вважається нормою. Щоб зменшити цей ефект, стежте за тим, щоб температура води не перевищувала 30 градусів.

Як називається розпис по натуральному шовку

Розпис по шовку називається батик. Це окремий напрям художнього мистецтва, яким займаються професійні художники. Для цього тканина натягується на рамку і розписується спеціальними фарбами для шовку.

Тепер ви знаєте, як правильно доглядати за шовковими речами. Дотримання усі описані в цій статті поради, ви зможете продовжити життя шовкової тканини та довго насолоджуватися усіма плюсами цього матеріалу.

Як кроїти і шити шовкову тканину: практичні поради

Правила роботи з шовком можуть справити враження, що на цю тканину навіть дивитися треба якось особливо, не те що кроїти і шити. Для шовку краще добирати фасони простого крою, просторі моделі, які не потрібно ретельно підганяти по фігурі. Також варто ознайомитися з “шовковими” правилами і майстер-класами до початку роботи.

До вашої уваги декілька корисних практичних порад, які допоможуть уникнути складнощів і спростять процес пошиття з шовку:

1. Фіксуйте тканину скотчем по периметру стола, кроїть тільки розклавши в один шар, без згинів.

2. Замість кріпити деталі паперової викрійки до тканини булавками, прикласти їх книгами, як пресом.

3. Спочатку спробувати на клаптиках, як реагує тканина на мило, крейду, прасування, з яким дублерином краще поводиться, налаштувати строчку.

4. Після розкрою звірити із викрійкою довжину зрізів бокових швів готових деталей – вони можуть помітно провиснути. Щоб це виправити, слід прокласти стабілізуючу строчку широким стібком і підтягнути за нижню нитку до довжини як на викрійці.

5. Зметувати короткими ручними стібками у два ряди у різних напрямах: зверху вниз – знизу вверх. Потім прокладати машинну строчку між цими двома рядами наметувальних стібків, строчити симетричні шви (наприклад, бокові) в одному напрямі.

6. Нитки для зметування краще вибрати такого кольору, щоб залишки волокон не кидалися в очі, якщо залишаться у тканині. Видаляти нитку зметування дуже обережно.

7. Перед підгином низу, виріб має “відвисітися” на плечиках/манекені не менше доби.

8. Підгин низу виконується московським/американським швом, і що довший виріб, то вужчим має бути підгин.

Обробка зрізів бокових швів американським швом

9. Найкраще для роботи із шовком використовувати ножиці зигзаг, голки для бісеру, нитки для шовку № 120, машинні голки № 60.

Про автора

admin administrator