Як правильно садити ожину

Авторadmin

Як правильно садити ожину

Як виростити ожину в саду: посадка та догляд

Ягода ожина є підродом роду Рубус родини Розові. У нашому кліматі найчастіше вирощують ожину сизу (Rubus caesius) і ожину кущисту (Rubus fruticosus), яку зазвичай називають ведмежиною або ожиною-чорницею. Попри те, що ожина – близька родичка малини, в Європі вона в промислових масштабах не вирощується, а ось в Америці є однією з найбільш затребуваних ягідних культур. У нашій країні ожина росте тільки у дикій природі і в небагатьох приватних садах, проте популярність ягоди поступово і неухильно зростає. «Флорист-Х» розповідає, як правильно її посадити та доглядати.

Коли саджати ожину

На відміну від інших розоцвітих культур, найчастіше висаджується ожина навесні, а не восени – в кінці квітня або на початку травня, коли прогріється ґрунт. Знайдіть для неї добре освітлюване сонцем і захищене від вітру місце, оскільки вітер може травмувати листя та ягоди ожини і перешкодити запиленню квіток. Найкраще висаджувати ожину не на рівнинних місцях, а на південних або західних схилах, щоб кущ ожини не постраждав від східного або північного вітру.

Добре росте ожина на дренованих, повітропроникних поживних суглинках, непогано почувається і на супіщаних ґрунтах. Оптимальний водневий показник для ожини – pH 6. Для посадки бажано ще з осені звільнити ділянку від бур’янів, шкідників і збудників хвороб. Якщо ви регулярно удобрюєте ґрунт у саду, то спеціально для ожини вносити добрива не потрібно, інакше вона стане бурхливо нарощувати зелень на шкоду плодоношенню. Але якщо ґрунт виснажений культурами, які передували ожині, то при викопуванні ям або борозен під ожину змішайте з верхнім, відкинутим шаром ґрунту органічні та мінеральні добрива з розрахунку 10 кг органіки (гною, компосту або перегною), 15 г суперфосфату, 25 г сірчанокислого калію на один м 2 ділянки і засипте цим ґрунтом коріння саджанців ожини при посадці.

Щоб максимально знизити ризик невдачі, посадковий матеріал бажано купувати у відомих розплідниках, і найкраще вибирати однорічні саджанці ожини з добре розвиненою кореневою системою, двома стеблами завтовшки понад 0,5 см у діаметрі і з уже сформованою брунькою на корінні. Глибина і ширина ями для саджанця визначається його якістю і віком, але відстань ділянки ожини від посадок інших культур або будівель має бути не менше одного метра, а краще більше.

Розмір інтервалу між кущами залежить від здатності сорту до паросткоутворення і способу вирощування ожини, а їх існує два – стрічковий і кущовий. При кущовому способі в одну яму саджають по два-три саджанці ожини з низьким рівнем пагоноутворення і ями розміщують за схемою 1,8 х 1,8 м. Стрічковий спосіб більше підходить сортам із посиленим паросткоутворенням: саджанці висаджуються в борозну безперервним ланцюжком із відстанню між екземплярами близько метра, а між рядами витримується проміжок 2-2,5 м.

Саджанець опускають в яму або борозну, розправляючи коріння в різні боки, і засипають удобреним ґрунтом так, аби брунька, розташована біля основи стебла, була на два або три сантиметри під землею. Однак ґрунт засипають не до рівня поверхні, а так, щоб залишалася улоговинка або виїмка на кілька сантиметрів нижче рівня ділянки. Робиться це для економії води при поливанні і для скупчення у виїмці снігу, дощової або талої води.

Потім ґрунт навколо саджанця ущільнюють і поливають кожен із них трьома-шістьма літрами води, а коли вода вбереться, ямки мульчують торфогнійним компостом або просто гноєм. Після посадки пагони саджанців обрізують на висоті 20 см над поверхнею, а плодові гілочки видаляють зовсім.

Догляд за ожиною

Догляд за садовою ожиною полягає в регулярних поливаннях, розпушуванні ґрунту, прополюванні бур’янів (якщо з якоїсь причини ви не замульчували ділянку), підживленні, а також у проведенні профілактичних або лікувальних заходів із боротьби з хворобами та шкідниками, в обрізуванні і формуванні кущів.

Догляд за ожиною навесні в першу чергу вимагає встановлення шпалер, до яких пізніше ви підв’язуватимете шпагатом плодоносні пагони рослини. До найвищого дроту підв’язують стебла другого року, які плодоноситимуть у поточному році, молоді пагони підв’язувати до дроту не потрібно, варто лише спрямувати їх, а вони самі схопляться за дріт. Направляти пагони потрібно постійно, вони не повинні рости хаотично.

Якщо ви вирощуєте пряморослу ожину, знайте, що в перший рік вона врожаю не дасть, а щоб отримати врожай наступного року, необхідно провести пінцирування основних молодих пагонів, які досягли висоти 100-120 см – їхні верхівки вкорочують на 10 см, а коли почнуть відростати бічні гілки, їх злегка вкорочують, як тільки вони досягнуть 50 см у висоту. В результаті кущ ожини виглядає компактно, але на врожаї це не позначається.

Посаджені в поточному році саджанці ожини поливають регулярно протягом перших півтора місяців, а також у посушливу пору. Плодоносні кущі потребують поливу в період інтенсивного розвитку і дозрівання ягід. Для зволоження ґрунту не можна використовувати колодязну або холодну воду, найкраще набирати дощову або водопровідну воду в бочку або іншу велику посудину і дати їй день-другий відстоятися на сонці.

Якщо в перші два роки ви можете вирощувати в міжряддях ожинника просапні овочеві або сидеральні (що йдуть на добрива) культури, то в наступні роки проходи утримують під чорним паром. У міру появи бур’янів їх видаляють, а ґрунт у міжряддях розпушують по 5-6 разів за сезон на глибину 10-12 см, навколо самих кущів ґрунт сапають або розпушують вилами на глибину 5-8 см 2-3 рази протягом вегетаційного періоду. Якщо ви замульчуєте ділянку соломою, тирсою, хвоєю або лісовим опалим листям, розпушувати ґрунт і боротися з бур’янами на ділянці з ожиною вам доведеться набагато рідше.

Ще однією особливістю культивування ожини є необхідність притінення ділянки від сонця в період дозрівання плодів, оскільки сонячні промені можуть «припекти» ягоди, позбавити їх товарного вигляду і знизити їхню якість. Щоб звести до мінімуму шкідливий ефект сонячних променів, треба натягнути вздовж рядів притіняючі сітки.

Підживлення ожини

Строки внесення добрив для ожини такі самі, як і для малини, аґрусу та інших ягідних кущів. Азотні добрива (аміачну селітру або сечовину з розрахунку 20 г на м²) і органіку з високим вмістом азоту (по 4 кг на м²) слід вносити тільки на початку вегетації. Калійні добрива, наприклад, сірчанокислий калій з розрахунку 40 г на м², необхідні ожині щороку, але тільки не ті, які містять хлор. Якщо ви в якості мульчі використовуєте гній, вам не потрібно вносити фосфорні добрива, але якщо ви не використовуєте гній або якусь іншу органіку, фосфати необхідно вносити в ґрунт з розрахунку 50 г на метр квадратний кожні три роки.

Догляд восени

Догляд за ожиною восени полягає в підготовці кущів до зимівлі. Насамперед потрібно буде провести обрізування ожини. Після обрізування замульчуйте землю навколо коренів сухою тирсою або торфом. Проведіть профілактичне обприскування кущів ожини і ґрунту під ними від хвороб мідним купоросом, а від шкідників – актеліком. Якщо у вашому кліматі морози взимку досягають -10ºC, ожину доведеться вкривати. Правда, морозостійкі сорти таку температуру зносять нормально, їм небезпечний мороз нижче -20ºC.

Є кілька способів укриття ожини. Можна, наприклад, після обрізування зняти гілки зі шпалер, укласти на землю, засипати кукурудзяним листям, а зверху настелити покривний матеріал – поліетиленову плівку. Укласти на землю пагони прямостоячих сортів ожини і не зламати їх при цьому нелегко, тому рекомендуємо з останнього місяця літа на верхній частині пагонів закріплювати вантаж, який поступово пригне гілки до землі.

Ожина не схильна до випрівання під укриттям, тому як утеплювач можна використовувати перегній, сіно, солому або тирсу. Не рекомендується застосування в цій якості опале з плодових дерев листя, оскільки на ньому можуть бути небезпечні для ожини мікроорганізми. Листя ожини, що осипалося восени, теж бажано згребти і спалити.

Більше корисних порад – у рубриці «Сад»

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

  • Новини Чернівців
  • Новини Івано-Франківська
  • Новини Закарпаття
  • Ягоди
  • Сад
  • Новини Тернополя
  • Новини Волині
  • Новини Рівного
  • Новини Хмельницького
  • Дім

Кращі сорти ожини (70 фото) – опис, коли і як садити

Ожина – одна з цікавих і смачних ягід, яку можна вирощувати в саду. Нерідко, коли виникає питання, яку ягоду вибрати для посадки на ділянці, найчастіше вибирають саме ожину. Пов’язано це з її невибагливістю у догляді та унікальними цілющими властивостями. Будь-який садівник-початківець зможе виростити ягоду. Потрібно просто вибрати правильні сорти ожини та дотримуватися нескладних правил.

Один кущ ожини приносить до 12 кілограмів смачних ягід, тобто він дуже врожайний. Садову ягоду використовують і в промисловому обробітку. У порівнянні з малиною її набагато вигідніше вирощувати на подальший продаж.

Ожина входить у сімейство розоцвітих роду рубус. На вигляд нагадує ліану чагарникову або ж просто чагарник. Її природне довкілля – заплави річок, ліси помірних і навіть північних широт. Зустрічається і в Північній Америці, де вирощують її на великих територіях. Буває повзуча і прямостояча. Коренева система садової ожини багаторічна, а верхня частина має високу врожайність протягом 2-х років.

Ожину можна вживати як у свіжому вигляді, так і готувати з неї відмінні варення, мармелад, десерти, джеми і навіть морозиво. Використовують її при випіканні тортів з тістечками, які стануть справжньою окрасою будь-якого чаювання.

  1. Кращі сорти ожини
  2. Фактори догляду за рослиною
  3. Температура
  4. Вологість повітря
  5. Освітлення
  6. Полив
  7. Грунт
  8. Обрізка
  9. Цвітіння
  10. Пересадка
  11. Як доглядати в домашніх умовах?
  12. Вибір місця
  13. Підживлення та добрива
  14. Розмноження
  15. Збір врожаю
  16. Особливості догляду в залежності від пори року
  17. Шкідники
  18. Відео про посадку, обрізання та догляд за ожиною

Кращі сорти ожини

Фактори догляду за рослиною

Так само, як і малина, ожина містить безліч елементів, які сприятливо впливають на організм і здоров’я в цілому. Хоча б іноді її треба включати до раціону. Останнім часом популярність цієї ягоди зросла. Різновидів культури налічується безліч. Щоб досягти високої врожайності, важливо правильно доглядати ожину і періодично підгодовувати. Вибір добрива залежить від сорту ожини.

Температура

Ожина здатна витримувати температури до -17 ° C під снігом. Холоди не завдають їй шкоди. Деякі новачки в садівництві часто не розуміють, чи є сенс прикривати ожину, якщо вона така морозостійка. Однозначно варто. Хоча культура може зазнавати холоду, найбільш небезпечною ситуацією для неї є різке підвищення або зниження температур.

Укриття ожини на зиму

Вологість повітря

Будучи вологолюбною рослиною, ожина сприятливо росте при вологості повітря у ґрунті від 80 до 85%. Дотримання цих рамок забезпечить нормальне зростання. Можна висаджувати різні сорти ожини одразу в парники, невеликі ящики чи стаканчики, де підтримувати високу вологість повітря набагато легше.

Освітлення

Рослини подобається рости на добре освітлених ділянках. Але його можна висаджувати в півтіні з урахуванням того, що дозріватимуть ягоди довше на тиждень, почнуть дрібніти і втрачати корисні властивості.

Полив

Всі сорти ожини чудово переносять відсутність вологи, тому що рослина більш посухостійка, ніж, наприклад, малина. Причина в тому, що коріння ожини розташоване глибоко. Період цвітіння та дозрівання плодів супроводжується ретельним поливом. Головне, не перестаратися, інакше кущ може загинути через надмірну кількість води у ґрунті.

Грунт

Щоб уникнути проблем під час пересадки саджанців у відкритий ґрунт, важливо врахувати терміни та підібрати правильний ґрунт. Коли садити рослину в землю – кожен садівник вирішує сам залежно від погоди та сорту ожини. Навесні висаджують майже всі сорти, проте є й такі морозостійкі ягоди, які можна посадити восени. Слід пам’ятати, що навіть для таких сортів сильний холод може спричинити загибель.

Дренований грунт (pH 5,7-6.5) найбільше підходить для посадки ожини. Деякі садівники вносять у ґрунт органічні добрива, такі як сірчанокислий калій та суперфосфат.

Обрізка

Якщо ожина ростиме безконтрольно, ягідний кущ почне стрімко розростатися, утворюючи зарості, через які важко пролізти. Звісно, зривати з такого куща плоди вкрай незручно. До того ж на гілках утворюється безліч гострих шпильок. Урожай на таких кущах не має таких же смакових якостей, якими міг би похвалитися при правильному догляді та своєчасному обрізанні. Гілок багато, всі вимагають великої кількості сонячних променів та живлення. Багато врожаю можна дочекатися, якщо вчасно провести якісне обрізання.

Цвітіння

Цвітіння ягоди припадає на кінець травня, що допомагає захистити кущі ожини від заморозків, які нерідко спостерігаються на початку та середині весни. Цвітіння триває кілька місяців (до осені).

Пересадка

Коли пересаджувати кущі ожини – залежить від того, які природні та кліматичні умови переважають у регіоні. Загалом пересадку можна здійснювати і в осінній, і у весняний період. Тільки якщо рослину пересаджують навесні, важливо зробити це до того, як розпустяться нирки.

Як доглядати в домашніх умовах?

Виростити гарний кущ ожини в домашніх умовах неважко, якщо дотримуватися комплексу нескладних правил. Спочатку потрібно підготувати велику тару, наприклад, діжку або горщик, куди і буде посаджено рослину. Місткість дезінфікують миючим засобом, після чого промивають у гарячій воді.

Вибір місця

При виборі місця для посадки ожини краще віддавати перевагу тій стороні ділянки, яка добре прогрівається. Можна прикрити кущі за допомогою паркану, великих дерев або дачних будівель – так рослина не постраждає від протягів.

Важливо забезпечити не лише достатнє освітлення, а й вологість. Якщо місцевість заболочена, термін дозрівання плодів збільшиться у кілька разів. Вода в ґрунті не повинна бути нижчою або вище належного рівня, в іншому випадку коріння почне гнити або швидко засохне. Зону біля коріння потрібно зволожувати, коли немає дощів. Взимку важливо, щоб ожина була прикрита товстим шаром снігу.

У південних місцевостях сорти ожини садять туди, де сонце не зможе обпалити рослину. Зазвичай їх розміщують у півтіні.

Підживлення та добрива

Всі підживлення різні, і яке вибрати, залежить від того, в якій фазі росту знаходиться рослина. Початок вегетації має супроводжуватись внесенням повного комплексу (NPK) добрив (калій, азот, фосфор). Такий підхід забезпечить швидке зростання, збільшить фотосинтез, що гармонійно позначиться на розвитку рослин у майбутньому.

Через деякий час, коли настає інтенсивне зростання, радять вносити кальцій, який не допустить збільшення швидкості приросту. Період цвітіння супроводжується внесенням калію. Кількість азоту зменшують. Від фосфорних добрив або відмовитися зовсім, або використовувати їх обмежено.

Можна вибрати комплексні добрива “Плантафол”, “Кристалон червоний” або “Майстер”. Бувають підживлення і простіше, важливо лише дотримуватися співвідношення компонентів.

Рослина також потребує залози, бору, марганцю та цинку. Використання комплексних мікродобрив сприятливо позначиться на стані куща.

Розмноження

Розмножують ожину кореневими та зеленими живцями, укоріненими пагонами, насінням та за допомогою поділу куща. Насіннєвий спосіб використовується, коли виводять нові сорти ожини. А для живця розмноження знадобиться 5-сантиметрові живці, які висаджують в осінній або весняний період в заздалегідь підготовлений грунт. Коли літо добігає кінця, рекомендується присипати втечу невеликою кількістю землі. Навесні ожину пересаджують на нове місце.

  • Відводками
  • Поділом куща
  • Живцями
  • Насінням

Збір врожаю

Встигання ягід ожини припадає на кінець літа. Збирання врожаю здійснюється зазвичай у кілька підходів, тому що плоди часто встигають нерівномірно. Дбаючи про кущ ожини правильно з самого початку, ви неодмінно отримаєте смачний і рясніший урожай.

Особливості догляду в залежності від пори року

Часто ожину вкривають на зиму, щоб вона не змерзла. Після того, як сніг сходить, укриття прибирають, а стебла до шпалери підв’язують. Далі нирки та стебла перевіряють, обов’язково видаляючи засохлі частини. Рекомендується вносити компост (піввідра) та 1 ст. л. сульфату калію та суперфосфату під кожен кущ. Розпушування роблять обережно (приблизно на 5 см), щоб не зашкодити коріння. Товстий шар якоїсь органіки над грунтом сприятливо позначиться на стані куща.

Влітку всі сорти ожини потребують постійного прополювання. Деякі садівники намагаються зменшити кількість бур’янів, між рядами кущів кладуть агроволокно або чорний руберойд. Поливають щотижня (відро на один кущ). Важливо забезпечити достатню кількість сонячного світла, тому кущі потрібно проріджувати. Коли літо тільки настає, всі слабкі та мляві пагони видаляють, залишаючи сильні.

Після закінчення збирання ожини всі пагони, що відплодоносили, зрізають до пеньків. Щоб покращити визрівання стебел, рекомендується укоротити у пагонів верхівки (якщо кущ не прикривають на зиму).

Шкідники

Незважаючи на те, що сорти ожини стійкі до нападів шкідників та різних хвороб, це не захищає їх на 100%. Як і інші рослини, ожину нерідко вражають захворювання. Наприклад:

  1. Вертицильоз.
  2. Антракноз.
  3. Гнила коренева.
  4. Плямистість листя біла.
  • Вертицильоз
  • Антракноз
  • Коренева гниль
  • Біла плямистість

З основних комах-шкідників виділяють:

  1. Кліщів.
  2. Тлю малиново-ожинову.
  3. Ожинового кліща.
  4. Тріпсів.
  • Трипси

Іноді навіть птахів включають до цього списку.

Щоб захистити сорти ожини від шкідників та хвороб, важливо правильно доглядати рослину та дотримуватися заходів профілактики:

  1. Уражені частини зрізати та спалювати.
  2. Відстань між посадками не повинна бути надто близькою.
  3. Підтримувати сприятливий мікроклімат для рослин.
  4. Не використовувати занадто багато азотистих добрив, інакше здатність імунітету справлятися з грибковими захворюваннями буде знижена.
  5. Ретельно прополювати.

Відео про посадку, обрізання та догляд за ожиною

Як правильно вирощувати ожину, найкращі сорти ожини, як вибрати місце для посадки. Особливості та правила формування кущів, тонкощі обрізки. Терміни та дозування внесення добрив, періодичність поливів. Як організувати опори та підв’язувати пагони. Приєднуйтесь до перегляду!

Може здатися: щоб виростити ожину на ділянці, потрібно витратити багато часу та сил. Дехто думає, що це складно. Але навіть садівник-початківець зможе впоратися із завданням, якщо буде дотримуватися нескладних правил і правильно доглядати за чагарником. Кущі ожини не займають багато місця. З корисних ягід готують варення, десерти, консервують їх чи їдять у свіжому вигляді.

Про автора

admin administrator