Як правильно висаджувати перці у відкритий ґрунт

Авторadmin

Як правильно висаджувати перці у відкритий ґрунт

Висаджування перцю у відкритий ґрунт по ДВА саджанці в лунку – плюси та мінуси

Автор: Валерій https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=29 Перша редакція: 22 квітня 2023 Редактор: Олена Н. https://floristics.info/en/?option=com_contact&view=contact&id=21 🕒 4 хвилини 👀 10454 рази 💬 4 коментарі

  • Переваги парного висаджування перцю
    • Додаткова підтримка
    • Захист плодів від спеки
    • Захист коренів від перегріву
    • Вищий урожай
    • Подвійні витрати
    • Надмірне затінення в прохолодному кліматі
    • Залежність від параметрів крони

    Сьогодні я відповім на запитання, яке хвилює огородників-початківців: скільки рослин солодкого перцю потрібно висаджувати в одну лунку?

    Нещодавно я написав на цю тему статтю, в якій описав усі плюси та мінуси як одиночного висаджування сіянців, так і парного. В основу статті ліг мій особистий досвід.

    Я вирощую солодкий перець різними способами вже більше 10 років, тому я маю що розповісти з цього питання.

    Переваги парного висаджування перцю

    Додаткова підтримка

    Перець – рослина крихка, і її пагони можуть обламуватися від сильного вітру, перевантаження плодами та від нашої незграбності.

    Висаджуючи в одну лунку по 2 сіянці перцю, ми нібито постачаємо кожну рослину додатковою опорою, тобто сіянці будуть підтримувати один одного. У парних посадках зламаних пагонів буває набагато менше, ніж на грядках із одиночними саджанцями.

    Коли ж ми висаджували в лунку по одній рослині, траплялися випадки, що після вітряної чи дощової ночі на грядках суцільно лежали зламані пагони з плодами.

    Захист плодів від спеки

    Хоч перець і світлолюбна рослина, але у південних регіонах від підвищеної сонячної активності страждає навіть ця культура: плоди перцю часто печуться. А за рахунок парного висаджування ми збільшуємо площу крони, що захищає плоди від палючих сонячних променів.

    У тіні листя перці не так перегріваються, і їх розвиток не зупиняється, тоді як одиночна рослина не в змозі дати достатньо тіні, і в таких умовах плоди набагато частіше гальмують у розвитку та страждають від опіків.

    Захист коренів від перегріву

    Одиночна рослина не завжди може затінити та захистити від перегріву поверхневий шар ґрунту, в якому розташовуються підземні органи перцю. Коренева система, що страждає від спеки, перестає працювати, а це означає, стебла, листя, пагони і плоди перестають отримувати вологу і живлення.

    А велика крона пари саджанців здебільшого здатна захистити як плоди перцю від сонячних опіків, так ікореневу систему від перегріву. Під її покровом корені не страждають від стресу і безперебійно подають у рослини вологу та поживні речовини, тому городникам не доводиться витрачати гроші, час та зусилля на придбання та натягування рятівної сітки для затінення.

    Однак бувають настільки спекотні роки, що перець від сонця не рятує ні парне висаджування, ні захисна сітка.

    Вищий урожай

    Висаджуючи по дві рослини в лунку, ми отримуємо можливість зібрати з однієї одиниці площі в півтора рази більше плодів: захищені тінню перці виростають більшими і соковитішими.

    Недоліки парного висаджування

    Подвійні витрати

    Щоб засадити грядку розсадою перцю парним способом, потрібно купити або виростити вдвічі більше сіянців, а це вдвічі більше грошей або вдвічі більше зусиль.

    Проте навряд чи цю ситуацію можна розглядати як однозначний мінус, бо і гроші, і трудові витрати компенсуються додатковим урожаєм.

    Надмірне затінення в прохолодному кліматі

    Якщо ви живете в регіоні з дощовим і прохолодним літом, практикувати парне висаджування перцю потрібно виважено: загущена грядка погано провітрюється, і від постійної вогкості плоди можуть пліснявіти і гнити. У таких умовах влаштовувати парні посадки я не радив би.

    Крім того, в регіонах з переважанням дощової та похмурої погоди густо посадженому перцю може бракувати сонячного світла, і рослини почнуть стоншуватися та витягуватися.

    Нестача сонячного світла погано впливає і на здатність перцю формувати зав’язі, а ті плоди, що таки зав’язалися, можуть надалі опадати.

    Залежність від параметрів крони

    Не можна висаджувати парами сорти та гібриди перцю з сильно розвиненим габітусом, тобто високорослі та розлогі, що вимагають підв’язування. Доцільно вирощувати попарно лише компактні сорти та гібриди.

    Ми цього року висадили у стаканчики по одному сіянцю солодкого перцю, і в лунки ми теж висаджуватимемо по одній рослині, тому що вирощуємо гібриди з потужним габітусом – Портеку та Палермо. Це великі рослини з напрочуд солодкими плодами. Так само потужний перець ми вирощуємо в пакетах, тому теж висаджували в ємність по одній рослині.

    Але в минулі роки ми досить часто саджали в стакани по дві рослини, а потім разом із земляною грудкою перевалювали їх у лунку. Якщо хтось із вас має досвід вирощування солодкого перцю і поодинці, і попарно, поділіться з нами своїми спостереженнями. Думаю, багатьом буде цікаво про це почитати.

    Коли та як садити перець у відкритий ґрунт: терміни та правила

    Якісно проростити насіння і виростити міцну розсаду – ще не значить отримати великий урожай. На додаток до зробленого важливе значення має посадка перцю у відкритий ґрунт. «Флорист-Х» розповідає, коли і як це робити.

    Коли садити перець у ґрунт

    Підрослу, зміцнілу і загартовану розсаду в стадії формування перших бутонів висаджують у відкритий ґрунт, коли температура повітря досягне +15-17°С. Зазвичай посадка перцю в ґрунт відбувається в кінці травня – середині червня.

    Згідно з посівним календарем на 2023 рік, сприятливі дні для висадки овочів у травні – 23, 24, 30, 31, суто для перцю – 30, 31; сприятливі дні для висадки овочів у червні – 1-3, 6, 7, 10, 11, 14-16, 19-21, 27-30, для перцю – 1-3, 27-30.

    Ґрунт для перцю

    Солодкий перець любить легкі некислі ґрунти, але готувати ділянку під перець потрібно за рік до посадки. Причому зовсім не обов’язково, щоб на цьому місці рік нічого не росло, просто ґрунт готується під культури, що передували перцю, найкращими з яких є огірок, кабачок, морква, цибуля, гарбуз або сидерати. А от після таких культур, як баклажан, картопля, помідори, перець, фізаліс перець не вирощують.

    При підготовці ґрунту до весняної посадки попередників за рік під перекопування вносять на 1 м² 5 кг органіки, а восени, після збору врожаю, ділянку перекопують із додаванням на ту ж одиницю площі по 50 г фосфорних і калійних добрив. Навесні, в рік посадки перцю, у верхній шар ґрунту на кожен м² вносять по 40 г аміачної селітри, а за п’ять днів до висадки сіянців у ґрунт ділянку проливають знезаражувальним розчином, додавши у відро води столову ложку мідного купоросу.

    Як висаджувати

    У грядці роблять ямки на відстані 40-50 см одна від одної, а між рядами дотримуються дистанції близько 60 см. Глибина ямки має бути такою, щоб коренева шийка сіянця після посадки виявилася в рівень із поверхнею ділянки. Розкладіть по ямках по одній столовій ложці повного мінерального добрива, до складу якого входить азот, калій і фосфор, і ретельно перемішайте добриво для перцю з ґрунтом на дні ямки.

    Якщо розсада росла в горщиках із торфу, то опустіть у ямку сіянець просто з ним, а якщо ви вирощували сіянці в загальній посудині, то обережно вийміть із неї перчик, намагаючись не зруйнувати земляної грудки, і опустіть його в ямку. Заповніть ямку родючою землею наполовину, потім рясно полийте кожну рослину, витрачаючи одне відро води на три сіянці, а коли вода вбереться, заповніть ямки землею доверху. Доцільно після посадки ділянку з солодким перцем замульчувати торфом. Якщо ночами температура опускається нижче +13°С, висадженим сіянцям знадобиться укриття.

    Як доглядати сіянці

    Вирощування перцю у відкритому ґрунті передбачає своєчасний полив, прополювання і розпушування ділянки, підв’язування і підживлення рослин. Фахівці рекомендують видалити на кожному кущі центральну квітку з першого розгалуження – це має збільшити врожай. Також для підвищення врожайності кущі формують в 2-3 стебла, для чого необхідно своєчасно видаляти бічні пагони – пасинки. Роблять це в спекотну й обов’язково вологу погоду. На одній рослині можна залишити не більше, ніж 20-25 плодів.

    Висаджуючи в ґрунт розсаду високих сортів перцю, вбийте відразу біля кожного саджанця кілочок, до якого при необхідності ви підв’яже кущик.

    Для успішного запилення перцю необхідно привабити на ділянку комах-запилювачів, для чого кущики обприскують борно-цукровим сиропом, розчинивши в літрі гарячої води 2 г борної кислоти і 100 г цукру. І відмовтеся від обробки городу отрутохімікатами з моменту цвітіння перцю, інакше комахи, що запилюють перець, можуть загинути.

    Після висадки у відкритий ґрунт сіянець виглядає дещо млявим, однак це цілком природно, тому дуже важливо в цей час не перестаратися зі зволоженням ґрунту. Поливати перець до початку цвітіння слід раз на тиждень, а в період утворення плодів доведеться поливати двічі на тиждень з розрахунку 6 л води на м². Після поливання потрібно дуже обережно розпушити ґрунт у міжряддях, намагаючись не пошкодити поверхневу кореневу систему рослин. Поливання перцю здійснюють теплою відстояною водою з лійки способом дощування. Щоб зберігати ґрунт у вологому стані, досвідчені городники рекомендують мульчувати ділянку з перцем десятисантиметровим шаром перепрілої соломи.

    Після підживлення в розсадній стадії перець у відкритому ґрунті двічі удобрюють розчином курячого посліду в концентрації 1:10, а також застосовують позакореневе підживлення розчину столової ложки нітрофоски у відрі води. Про те, що в ґрунті недостатньо калію, вам підкажуть скручені листки перцю з сухою облямівкою по краях, проте не застосовуйте в якості добрива хлористий калій – перець не зносить хлору.

    Від нестачі азоту листя набуває матовості, сірого відтінку і поступово дрібніє, а від надлишку цього елемента рослина скидає зав’язі і квітки. Коли перцю бракує фосфору, нижня сторона листової пластини стає насичено фіолетовою, листочки піднімаються вгору і туляться до стовбура. Від нестачі магнію листя солодкого перцю набуває мармурового забарвлення.

    Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

    • Новини Хмельницького
    • Новини Закарпаття
    • Новини Тернополя
    • Новини Івано-Франківська
    • Новини Волині
    • Новини Чернівців
    • Новини Рівного
    • Овочі
    • Город
    • Дім

    Коли і як посадити розсаду перцю у відкритий грунт: схема

    Правильна посадка перцю у відкритий грунт — запорука врожайності. Від цього залежить ріст і розвиток розсади, а також якість врожаю.

    Як посадити перець у відкритий грунт

    Особливості при посадці

    При висадці розсади перцю у відкритий грунт враховують такі особливості:

    • температуру вирощування солодкого або гіркого перцю,
    • потрібний рівень вологості,
    • спосіб культивування: як правило цю овочеву культуру культивують без прищіпки і пасинкування, однак для деяких сортів солодкого болгарського і гіркого перцю ці процедури підвищують урожайність,
    • освітленість місця, куди планується висадка,
    • стан грунту: солодкий і гіркий сорту не ростуть на кислих грунтах.

    Найбільш відповідні різновиди для висадки у відкритий грунт — Гладіатор, Єрмак, Вікторія, гострий Чилі, В’єтнамський букет, Український та інші.

    Терміни посадки безпосередньо залежать від особливостей клімату. В теплих областях висадка припадає на травень, а в холодних регіонах — на червень.

    Вибір місця

    У відкритому грунті перець погано росте на грядках, поруч з якими проходять грунтові води. Це слід враховувати при виборі місця для вирощування. Проблему із заляганням грунтових потоків вирішують зведенням високою теплою грядки.

    Ділянка для вирощування овочевої культури повинен бути захищений від вітряних протягів. З цією метою дачники поруч з місцем, де садять кущі солодкого болгарського та гострого перцю, часто роблять перегородку або тин з рослин. Добре для цього підходять висадки кукурудзи в 1-2 ряди на відстані 0,7-1,0 м від грядок з перцем, які сіють за 2-3 тижні до пересадки перцева саджанців.

    Грунт

    При посадки розсади перцю грунт у відкритих умовах повинен бути родючим і вологим.

    Заходи для поліпшення ґрунту:

    • Додають перепріла тирса (10 л на 1 кв. м посадкової площі), гній (в такому ж обсязі), торф (20 л на 1 кв. м грядок).
    • Додають великий річковий пісок і перепріла тирса (по 1 відру).
    • Для торф’яної грунту вносять дерен або перегній, по 10 л на 1 кв. м.
    • Вносять торф або глину: 20 л перегною з 10 л деревної стружки.

    Добрива

    Перед посадкою грунт для розсади перців удобрюють: на 1 кв. м посадок припадає 1 ст. зольного порошку і суперфосфату, 1 ст. л. сульфату калію і 1 ч. л. карбаміду. Коли всі необхідні поживні компоненти додані, землю перекопують і роблять грядки на висоті близько 30 див. Вирівняну поверхню грунту поливають розведеним водою коров’яком (0,5 л на відро) або гуматом натрію (1 ст. л. на 10 л води).

    Норматив витрат удобряющих розчинів становить близько 4 л на 1 кв. м.

    Підготовчі етапи

    Дотримуйтесь глибину посадки

    Щоб виростити міцні молоді саджанці для Подальшої посадки у відкритий грунт, потрібно регулярно проводити мінеральну підгодівлю і правильно їх поливати.

    Підгодівля

    Перець любить органіку, яку рекомендують вносити в грунт з інтервалом кожні 10 діб. Також Після пікіровки рослини добре відгукуються на позакореневе обприскування. Серед відповідних препаратів особливе місце займає Кеміра Комбі. У цьому добриві багато корисних мінеральних компонентів. Розбавленим водою розчином роблять обприскування листя, проводячи таке заходу в ранкові години, до того, як починають гріти сонячні промені.

    З’явилися на листі жовті плями говорять про брак азотосодержащего компонента.

    Полив

    Для повноцінного розвитку розсади разом з правильним добривом важливий регулярний полив. Поливати молоді саджанці потрібно так, щоб не перезволожити грунт і не зробити її занадто сухий. Рідко проводяться поливи ведуть до опадання листя і загальним в’янення, а зайві — до порушення розвитку корової системи.

    Дивіться також: Кущові кабачки: кращі сорти для відкритого грунту, фото з описом

    Загартовування

    Перш ніж посадити вирощену розсаду у відкритий грунт, за 2 тижні до дати висадки її гартують . Починають з виносу розсади на температуру близько 15°С, поступово знижуючи градус до позначки в 11°С.

    Технологія посадки

    Досягнувши віку 50-60 діб при появі 7-9 розвинених листочків, якщо сформувалися міцні міжвузля, розсада готова до висадки.

    Найбільш підходящим часом для посадки перцю вважається вечір. Перед пересадкою на відкриту грядку загартовані саджанці ретельно поливають: тоді вони не стануть млявими і не будуть відставати в розвитку.

    Уберегти молоді рослини від сломов дозволяють встановлені кілочки, до яких згодом підв’язують кущ.

    У кожну лунку засипають біогумус у кількості 200-300 г, по ложці зольного порошку і по ложці подрібненої яєчної шкаралупи, також виливають 1-2 л слабкого розчину марганцівки.

    Молоді перці садять у відкритий грунт на тій же висоті, на якій вони росли розсадою з допустимим заглибленням не більше 2 див. Високорослі сорти перцю висаджують в центр грунту, а низькорослі — з боків грядки.

    Схема висадки

    Схема посадки може бути рядами, через кожні 0,65 м з відстанню між кущами по 0,4 м. Також посадити солодкий перець можна квадратно-гніздовим способом за схемою 60 см х 60 см 70 см х 70 див Деякі дачники воліють висаджувати молоді саджанці по 2-3 в одну лунку, однак загущена висадка призводить до зменшення врожайності.

    Скоротити кількість поливів і необхідність прополки можна за допомогою застосування технології вирощування на чорній плівці. Даний спосіб передбачає посадити перці у відкритий грунт зроблені отвори в плівці, якою попередньо застеляють удобрений, зволожену і замульчированную торфом грядку. У такому висаджуванні застосовується схема 45 см х 50 см

    Після того як молоді висаджені саджанці, розсада приживається повільно, тому на цій стадії важливо допомогти рослинам адаптуватися в нових, не домашніх умовах і поліпшити циркуляцію повітря, розпушуючи землю навколо куща.

    Якщо агротехніка була проведена правильно, болгарський солодкий або гострий перець порадує господарів смаком і врожайністю.

Про автора

admin administrator