Як правильно замочити насіння рицини

Авторadmin

Як правильно замочити насіння рицини

Що потрібно знати про вирощування рицини на дачній ділянці

Вічнозелена рослина висотою до 2,5-3 метрів з великим листям і віддалено нагадує пальму – це рицина. Вид рослини досить незвичайний, чим приваблює багатьох садівників і викликає бажання до його вирощувати.

  • Рицина: опис рослини
  • Вирощування рицини, правила посадки рослини
    • Вибір места для посадки рицини, що потрібно для ефективного зростання
    • Правила посадки
    • Правила поливу і підгодівлі рослини
    • Особливості догляду за грунтом
    • Профілактика шкідників і хвороб
    • Посів насіння на розсаду
    • Посів насіння у відкритій грунт

    Рицина має деякі тонкощі посадки і догляду у відкритому грунті, з якими варто ознайомитися. Вона поширена як швидкоростуча декоративна рослина, є також олійним і лікарською рослиною.

    Створивши все сприятливі умови для розвитку рослини, можна отримати відмінне прикраса для саду, двору, ділянки. Також рицина може виконувати і функціональне навантаження – наприклад, бути частиною живоплоту.

    Чи знаєте ви? Рицину обробляють переважно заради насінин, які є сировиною для добування рицинової олії, більш широко відомого як касторове або рицинова. Застосовувати можна тільки масло, здобуте промисловим шляхом!

    Рицина: опис рослини

    Існує всього один вид – рицина звичайна. Ці Пальмовидні рослини для саду в наших широтах ростуть до трьох метрів у висоту, а в природних умовах субтропіків і тропіків рицина може досягати 10 м. Квіти мають потужний зовнішній вигляд, витривалі і не потребують серйозного догляду. З такою прикрасою саду легко можна відтворити атмосферу субтропіків.

    Чи знаєте ви? Насіння рицини звичайної були знайдені в гробницях єгипетських фараонів. Відомості про рослину зустрічаються в літературних джерелах єгиптян, римлян, древніх греків, арабів, а також згадуються в Біблії. А в храмах Фіви зображення рицини прикрашало стіни.

    У тропіках і субтропіках рицина виростає як вічнозелений чагарник. Стебла рослини прямостоячі, гіллясті. Внутрішня частина стебел порожниста, буває червоного, рожевого, фіолетового або майже чорного кольору і покрита сизим восковим нальотом.

    Листя рицини звичайної досягають 30-80 см у довжину, мають глибокі розрізи, нерівні зубці, загострені кінчики. В середині літа з`являються суцвіття з червонуватих або зелених квіток.

    На одній рослині рицини є і чоловічі, і жіночі суцвіття. Чоловічі розташовуються в нижній частині стебла, жіночі – у верхній. Самі квітки білого або світло-кремового кольору.

    Плід рослини являє собою кулясту голу або колючий коробочку розміром до 3 см в діаметрі. Плоди надають рослині декоративний вигляд, розташовуючись між листям.

    У плодах дозріває насіння. Вони мають гладку, мозаїчну, блискучу оболонку. Мозаїка може бути рожевою, світло-рожевого, коричневого. Фон під мозаїкою також буває різних відтінків – від сірого до мідно-червоного.

    важливо! Вскладі насіння рицини є отруйна речовина рицин. У промисловому виробництві воно не переходить у масло. А ось вживання в їжу насіння становить небезпеку для життя, так як може викликати сильне отруєння. Смертельна доза – 20 насіння для дорослих і 6 – для дітей.

    З рицини виробляють касторове масло, яке добре відоме в медицині і косметології.

    Вирощування рицини, правила посадки рослини

    Рицина не надто вибаглива рослина, і тим, хто хоче знати, як виростити її, потрібно виконувати тільки деякі рекомендаціі.На стан рослини, його розвиток впливає місце, обране для вирощування. Відкриті ділянки з постійним рухом повітря – це те, що сподобається рицини.

    Можливо вирощування рицини з насіння в домашніх умовах. Для цього знадобиться підібрати глибокий, неширокий вазон – рослина не виросте і занадто високим і сформує гарний кущ. Якщо влітку вазон можна тримати на вулиці, то з приходом заморозків його потрібно ставити в тепло.

    Вибір места для посадки рицини, що потрібно для ефективного зростання

    Рицина – теплолюбна рослина. Вибираючи місце для її посадки, потрібно це враховувати. А місце на потребу добре висвітлюватися, інакше рослина витягнеться в зростання і переламали, особливо якщо будуть сильні вітри. Через нестачу сонця рицина не встигне сформувати насіння яких зовсім не зацвіте.

    Сприятливими вважаються південно-східні боку ділянки. Розвиватися рицина може і в півтіні, але на сонці листя стає глянцевими, з червонуватим відтінком. Якщо сонця недостатньо, листя набувають насичений зелений колір.

    Розташовувати рослини на ділянці можна різними способами. Найпопулярніші варіанти такі:

    • Перед входом в будинок;
    • В якості живої огорожі по периметру ділянки (відстань між рослинами в цьому випадку можна зменшити до 80 см);
    • Поодинокі посадки на ділянці;
    • Як рослини-солітера в центрі газону, клумби.

    важливо! Якщо посадити рицину разом з іншими високими рослинами, вона втратить свою привабливість і, швидше за все, не буде гармоніювати в дизайні.

    Незважаючи на те, що рослина високе, коренева система не дуже потужна, хоча і має великий стрижневим коренем.

    Під час висадки, вибираючи місце, треба врахувати розміри дорослої рослини. Рицина може бути високою, розлогою, тому радіус місця повинен бути не менше метра. Під час висадки декількох рослин в одне місце, для вирощування куща, місце в радіусі має становити не менше півтора метрів.

    Правила посадки

    Холодні температури шкодять рослині, тому вирощування рицини в районах з помірним кліматом можливо тільки розсадним способом. Безпосередньо у відкритий ґрунт висаджувати можна в регіонах з більш теплим кліматом.

    Головна особливість рослини – дуже маленький відсоток схожості посівів і довгий час проростання. При насіннєвий посадці, якщо не провести попередню підготовку, сходи з`являться через 2-3 тижні. Для прискорення цього процесу насіння перед посадкою потрібно трохи потерти наждачним папером. Таким чином, порушиться цілісність оболонки, після чого посадковий матеріал потрібно замочити в спеціальному розчині на ніч.

    Посіяти насіння рицини можна в один з двох можливих для цього періодів. Якщо розглядати, як посадити рицину на розсаду, те висівати потрібно у березні або квітні. В разі висівання у відкритий грунт робити це можна в травні, коли температура стабільно висока.

    Як правильно доглядати за квіткою

    У правильно обраному для рослини місці значно простіше доглядати за ним. Важливі такі моменти: правильний полив, підтримання грунту в хорошому стані, добриво і профілактика хвороб.

    Правила поливу і підгодівлі рослини

    Рицину прийнято поливати часто. Вона не любить посуху, особливо в період цвітіння. В цей час щоранку можна поливати її відром води.

    Перед висадкою в землю добре удобрити грунт органічними добривами. Необхідно викопати яму глибиною до 40 см, укласти на її дно гній. Зверху висаджують рослину. Коли приходить час перед формуванням суцвіть, добре вносити азот. Коли закладається кисть квітки – вносять калійно-фосфорні удобренія.Также для рицини полезнопосипать грунт золою. Протягом усього літа раз в два тижні її можна підгодовувати добривом для квітучих рослин.

    Особливості догляду за грунтом

    Рицина розвивається швидко, за рік вона може вирости до трьох метрів. Склад грунту повинен бути добре обробленим, пухким і з достатньою кількістю поживних елементів. Грунт – сірої або чорної із вмістом піску і глину грунту не підходять.

    Особливо важливо при висадці насіння простежити, щоб грунт був досить пухкої. Для посадки складають грунт з рівних частин перегною, дернової і листової землі. Але можна заготовити землю з городу або взяти покупну землю для розсади.

    Профілактика шкідників і хвороб

    Рицина не любить бур`яни, особливо старанно варто з ними боротися, поки рослина ще молоде. У окріпнув віці рицини складно побороти бур`яни самостійно.

    Що стосується шкідників, вони не вражають рицину. Тому не потрібно обробляти рослину ніякими хімічними препаратамі.А ось хвороби можуть вразити рицину. Для профілактики їх виникнення насіння рослини потрібно збирати зі здорових культур, виконувати їх очистку та протруювання. У період вегетації рослину обприскують 1% -ною бордоською рідиною або подібними їй препаратами.

    розмноження рицини

    Розмноження рицини відбувається насінням. Вони дозрівають по кілька штук в плодах. Є два основних способи, як садити насіння рицини. Їх висівають на розсаду в домашніх умовах з подальшою висадкою у відкритий грунт або відразу висівають у відкритий грунт. Обидва ці методу розмноження рицини мають кілька особливостей. Вони використовуються приблизно з однаковою частотою, так як обидва є ефективнішими.

    Посів насіння на розсаду

    Часто рицина проходить через вирощування з насіння на розсаду. У березні-квітні в домашніх умовах її висівають в окремі горщики. Відразу потрібні окремі ємності – це швидкозростаюча рослина і сходи досить великі.

    Для отримання хороших сходів потрібно провести попередню підготовку насіння. Поглиблювати в грунт насіння потрібно на глибину від 2 до 6 см.

    Чи знаєте ви? Тільки вирощена розсадним шляхом рицина дає насіння.

    Рицина, посів на розсаду якої був проведений на початку квітня, розвивається в потужний растеніе.Висаженние насіння накривають шматочком тканини, а ємність ставлять в добре освітлене місце.

    важливо! Грунт не потрібно поливати ні до посіву, ні після – поки не з`являться перші сходи.

    Тільки коли помітно потепліє, можна здійснити пересадку у відкритий грунт. Звичайно це червень. Для того щоб саджанець добре прижився після пересадки, його потрібно брати з грудкою землі, в якому він проріс.

    Посів насіння у відкритій грунт

    Посів рицини насінням відразу у відкритий ґрунт – також популярний метод. Для того щоб провести таку посадку, необхідно дочекатися стабільної температури не нижче 12 градусів. Зазвичай це середина травня.

    Насіння потрібно підготувати до посадки, щоб їм було легше прорости. В грунт насіння поглиблюють на 2-10 см. В одну лунку можна помістити 1-3 насіння, так як є шанс, що не кожна з них проросте.

    Добре висівати у відкритий грунт рицину, якщо над нею влаштувати парник. Це сприяє вирощуванню міцнішою рассади.Клещевіна стануть прикрасою будь-якої ділянки, при цьому не вимагаючи багато часу й сил по догляду.

    Рицина: вирощування в саду, види і сорти

    Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 02 серпня 2023 Опубліковано: 27 лютого 2019 Перша редакція: 27 жовтня 2015 🕒 9 хвилин 👀 44808 разів 💬 0 коментарів

    • Прослухати статтю
    • Посадка й догляд за рициною
    • Рицина звичайна – опис
    • Вирощування рицини з насіння
      • Посів рицини
      • Розсада рицини
      • Коли саджати рицину
      • Як посадити рицину
      • Як виростити рицину в саду
      • Шкідники і хвороби рицини
      • Як і коли збирати насіння рицини

      Рицина звичайна (лат. Ricinus communis) – багаторічна лікарська, олійна і садова рослина монотипного роду родини Молочайні – роду, представленого однією рослиною. Але, незважаючи на те, що рослина рицина в роду єдина, вона має популярні в культурі садові форми і сорти. Родом квітка рицина найпевніше з Африки, точніше – з Ефіопії, хоча сьогодні в природі її можна зустріти в субтропічних і тропічних районах усього світу – у Китаї та Ірані, Індії та Африці, Бразилії та Аргентині.

      У Північній Африці, в Єгипті, вона культивується не одне тисячоліття – про це свідчить насіння рицини, знайдене в усипальницях єгипетських царів, споруджених у IV-III століттях до нашої ери. «Рицинус» у перекладі з латин означає «кліщ» – звідси і назва «рицина», а суть у тому, що насіння рослини дуже схоже на цих комах. У Росії рослину називають турецькими коноплями, касторкою і рай-деревом, у нас також дрисливим бобом, Христовою пальмою та одеською пальмочкою.

      Прослухати статтю

      Посадка й догляд за рициною

      • Посадка: посів насіння в ґрунт – у кінці квітня або в травні, посів насіння на розсаду – у кінці березня або на початку квітня, пересадка сіянців у ґрунт – у кінці травня або на початку червня.
      • Цвітіння: рослина вирощується як декоративно-листяна.
      • Освітлення: яскраве сонячне світло.
      • Ґрунт: вологий, живильний, добре дренований чорнозем.
      • Полив: кожні п’ять днів, витрачаючи на кожну рослину по 10 л води.
      • Підживлення: перед цвітінням азотними добривами.
      • Розмноження: насіннєве.
      • Шкідники: дротяники, несправжньодротяники, гусінь озимої совки та лугового метелика, піщані смерди, лугові блощиці.
      • Хвороби: гнилі: сіра, чорна й рожева, а також церкоспороз, бактеріоз, фітофтороз, філостиктоз, борошниста роса.

      Рицина звичайна – опис

      Рицина звичайна – однорічна декоративно-листяна розлога рослина заввишки від 2 до 10 м із голими прямостоячими розгалуженими стеблами коричневого, червоного або блакитно-зеленого відтінку. Привертає увагу розташоване в черговому порядку на довгих порожнистих ніжках листя рицини – велике, зелене, пальчасто-роздільне, що складається із 5-7 лопатей. Власне, листя рицини – головна чеснота рослини, що привертає до неї увагу квітникарів. А ось непоказні квітки рицинуса звичайного у густих гроноподібних суцвіттях декоративної цінності не становлять. Плоди рицини – кулясто-овальні коробочки з колючками діаметром до 3 см – розташовуються між листям і додають рослині привабливості. У коробочках зріє насіння рицини овальної форми строкатого мозаїчного забарвлення – рожевого, коричневого, блідо-рожевого на тлі основного кольору, який залежно від сорту може бути сірим, червоно-коричневим тощо. Рицина отруйна, оскільки містить піридиновий алкалоїд рицинин. Найчастіше в культурі використовуються низькорослі різновиди рослини з яскраво забарвленим листям – рицина занзібарська, різновид Гібсона або рицина камбоджійська.

      Вирощування рицини з насіння

      Посів рицини

      Розмножується садова рицина виключно генеративно – насінням, яке перед посівом піддають скарифікації. Оскільки з 10 посіяних насінин сходить не більше 6-7, є сенс полегшити тугопрорісному насінню рицини проростання, потерши його перед посівом наждачним папером, а після цього замочивши на ніч в Епіні, Гетероауксині або іншому стимуляторі зростання. Можна сіяти насіння просто в ґрунт наприкінці квітня або в травні, але краще в березні або на початку квітня посіяти насіння рицини на розсаду. Для цього його сіють поштучно на глибину 2-3 см у пластикові літрові відерця, наполовину заповнені садовою землею. Якщо ви скарифікували насіння перед посадкою, сходів можна очікувати вже за 3-4 дні. Якщо липка шкірка, що покриває сім’ядольні листочки, не хоче відділятися, видаліть її за допомогою пінцета, інакше насіння може згнити.

      Розсада рицини

      Сходи рицини ростуть дуже швидко: спочатку витягується стебло, потім з’являється перший листочок, і в цей час розсаду потрібно поставити у прохолодне світле місце з температурою не нижче 15 ºC. У міру зростання сіянців у відерця підсипають землю, доки вони не заповняться вщерть. Якщо сіянці ростуть занадто стрімко, доведеться перевалювати їх у велику посудину. До моменту висадки у відкритий ґрунт сіянці рицини іноді досягають 1 м заввишки.

      Посадка рицини у відкритий ґрунт

      Коли саджати рицину

      Рицина зовсім невимоглива до умов вирощування, однак якщо ви посадите її на сонячному теплому місці у вологий, поживний пухкий ґрунт, вона вразить вас швидкістю росту і яскравістю листя. Найбільше рицина любить чорнозем. Висаджування рицини у відкритий ґрунт здійснюється тільки після того, як минуть поворотні заморозки, тобто в кінці травня або на початку червня.

      Як посадити рицину

      Перед тим, як посадити розсаду рицини, її добре поливають, а потім перевалюють в ямки разом із земляною грудкою, присипають садовою землею, яку потім ущільнюють і рясно поливають.

      Посадка рицини у ґрунт без вирощування розсади здійснюється на початку травня, причому в кожну неглибоку ямку кладуть по 2-3 насінини. Нагадуємо: насіння рицини дуже отруйне, смертельна доза для дорослого – 20 зерен, а для дитини – всього шість! Не нехтуйте заходами захисту – одягайте перед роботою з рициною гумові рукавички.

      Догляд за рициною

      Як виростити рицину в саду

      Зростає рицина в саду не по днях, а по годинах, але єдиний пункт догляду, дотримання якого зажадає від вас рослина, це своєчасний полив – кожні 5 днів виливайте під кущі по 10 л води. Якщо ви після зволоження ґрунту видалите з ділянки бур’яни, молоді рицини будуть вам за це вдячні, а дорослим рослинам бур’яни не страшні. А вносячи в ґрунт перед формуванням суцвіть азотні добрива, можете вважати, що ви зробили для рицини все, що могли. Як бачите, посадка і догляд за рициною у відкритому ґрунті справа проста та не трудомістка.

      Шкідники і хвороби рицини

      Загалом рицина дуже стійка до захворювань і шкідників рослина, проте іноді бувають такі неприємності і в неї. З комах докучають рослині дротяники, несправжні дротяники, а також гусінь озимої совки, лучного метелика і піщаний медляк, здатні пошкодити сходи, якщо ви сіяли насіння просто в ґрунт – ось ще один аргумент за те, щоб витратити час на вирощування розсади. У період цвітіння молоді коробочки рицини іноді пошкоджуються луговими блощицями. Боротися з гусінню нескладно: поки її мало, можна видалити її вручну, але якщо ви вже не можете впоратися з її кількістю, обприскайте рослини настоєм гіркого полину: третину відра подрібненої трави залийте до краю водою, настоюйте три дні, потім процідіть і обробіть рицину. А якщо ви посадите на ділянці з рициною пряну зелень (петрушку, кріп, м’яту, коріандр, цибулю або часник), то це напевно відлякає гусениць, і вони дадуть рицині спокій. Що стосується дротянки та несправжньої дротянки, то простіше вжити превентивних заходів, ніж потім боротися з цими шкідниками: при посадці рицини ямки проливають неміцним розчином марганцівки.

      Із хвороб іноді вражають рицину сіра, рожева і чорна гнилі, бактеріоз, церкоспороз, філостиктоз, фітофтороз, борошниста роса і ще деякі грибкові хвороби, від яких рятує один засіб – обробка бордоською сумішшю або подібними препаратами.

      Рицина після цвітіння

      Як і коли збирати насіння рицини

      Якщо ви хочете зібрати насіння зі своїх рослин, то влітку, коли рицина зацвіте, виберіть найкрасивіші високі екземпляри, найбільш схожі на опис сорту у фаховій літературі, і намітьте їх. На початку вересня зріжте з них насіннєві коробочки і розкладіть для просушування у приміщенні з гарною вентиляцією. Сохнути коробочки повинні довго: насіння з них витягують у листопаді або грудні. Сухі коробочки при натисканні просто розсипаються в руках, а з них випадають 2-3 насінини, схожих на квасолини. Не забудьте перед початком роботи надягнути рукавички, щоб не поранитись об отруйні колючки рицини. Зібране насіння зберігайте в недоступному для дітей та тварин місці, і бажано під замком. Насіння рицини не втрачає прорісності як мінімум чотири роки.

      Види і сорти рицини

      Як уже згадувалося, вид рицини і в природі, і в культурі тільки один – рицина звичайна, але завдяки селекціонерам існує багато садових різновидів цієї рослини:

      Рицина занзібарська – швидкозростаючий однорічник заввишки до 2 м із красивими китицями суцвіть і великим листям. В одиночних посадках виглядає як екзотичний представник тропіків, тому найчастіше використовується як рослина-солітер. Колір величезного листя у рослин цього різновиду червоно-фіолетовий.

      Рицина камбоджійська, або індійська, заввишки 120 см, має дуже темне листя і майже чорний стовбур. Складає привабливий контраст із рослинами інших різновидів рицини.

      Різновид Гібсона вирізняється півтораметровою висотою та металевим блиском листя. У цього різновиду є сорти з яскраво-червоними листками і низькорослі форми.

      Рицина борбонська деревоподібна досягає у висоту 3 м, стовбур у неї червоний, щільний, листя велике, зелене і блискуче.

      Російські селекціонери вивели дуже популярний декоративний сорт Козачка заввишки до 2 м із блискучими червоно-коричневими стеблами і темно-зеленим із червоними жилками дорослим листям, молоде листя червонувато-фіолетове з білим крапом по краях зубців. Квітки криваво-червоні з більш темними рильцями, коробочки червоні, пурпурного або кармінного відтінку.

      Рицина – шкода і користь

      Отруйна рослина рицина звичайна приносить людству велику користь, оскільки містить не тільки отруту рицинин, а й цінну ефірну олію. Заради цієї олії вирощування рицини набуло промислового розмаху. До її складу входять ненасичений гліцерид, олеїнова, стеаринова, лінолева кислоти і гліцерин, а також мікро- і макроелементи магній, залізо, кальцій і калій. Рицинову олію виготовляють на основі олії з насіння рицини, застосовують як проносне при лікування закрепів, ентеритів, колітів та інших захворювань кишечника запального характеру. Зовнішньо її застосовують при ударах, ранах, опіках, виразках, бородавках і застудах. Лікують нею також геморой і варикоз. Застосовується рицинова олія при лікуванні гінекологічних захворювань і в якості крапель при очних запаленнях. Випускають рицинову олію в капсулах і маленьких флаконах, вона може зберігатися в холодильнику кілька років у посуді з темного скла зі щільно притертим корком.

      Корисні властивості рицини можуть надати неоціненну допомогу в лікуванні ендометріозу, і для цього не потрібно купувати олію, досить подрібнити 10 г листя рослини, залити склянкою окропу і варити 15-20 хвилин при слабкому кипінні, після чого настояти кілька годин, процідити і приймати два тижні по 1 столовій ложці 3 рази на день.

      Якщо ви захворіли на застуду або бронхіт, теплу рицинову олію втирають у груди кілька разів на день, після чого тепло загортають хворого. Рани, опіки, бородавки, варикозне розширення і геморой лікують щоденним втиранням олії у хворі місця, а запалені очі закрапують перед сном 1-2 краплями олії протягом 3-5 днів.

      У косметології рицинову олію використовують для лікування волосся і шкіри голови, для відбілювання пігментних плям, у боротьбі зі зморшками, нерівностями шкіри, натоптенями та мозолями.

      Маска для зміцнення вій: нанесіть рицинову олію щіточкою на верхні і нижні вії, уникаючи її потрапляння в очі, а за півгодини видаліть надлишки серветкою. Для помітного ефекту робіть процедуру щодня протягом місяця.

      Маска для проблемної шкіри: на розпарену шкіру обличчя на годину-півтори нанесіть теплу олію, після чого промокніть обличчя серветкою й обполосніть його холодною водою.

      Маска при випаданні волосся: змішайте однакову кількість олії, свіжого лимонного соку і спирту, втирайте цю суміш у шкіру голови перед сном, а вранці ретельно змийте теплою водою.

      Маска від лупи: рівні частини олії і настоянки нагідків змішайте, втирайте в шкіру голови і змийте за півгодини.

      Протипокази: вагітність на всіх термінах, період годування груддю, загострення будь-яких хронічних захворювань, у тому числі і хронічних закрепів, маткові та кишкові кровотечі, кишкова непрохідність механічного характеру, індивідуальна нестерпність. Категорично не рекомендується використовувати для лікування дітей, які не досягли 12 років.

Про автора

admin administrator