Як правильно зробити вимощення навколо будинку своїми руками

Авторadmin

Як правильно зробити вимощення навколо будинку своїми руками

Зміст:

Отмостка навколо будинку як правильно зробити

Отмостка навколо будинку — правильна технологія влаштування

В силу геологічних особливостей, будинок схильний до дії зовнішніх факторів не тільки з атмосфери, а й з грунту. Пристрій вимощення навколо будинку — це один з етапів комплексного захисту, що дозволяють захистити будову від проявів природи (дощова, тала, грунтова вода). Дах і водостічна система захищає стіни і безпосередньо будинок від води, але опади стікають на землю біля будівлі й руйнують фундамент. Що собою являє вимощення? Навіщо потрібна вимощення фундаменту, в чому її призначення і як зробити своїми руками?

Що таке вимощення будинку

Отмостка — це покриття по периметру будинку, призначене для захисту фундаменту, цоколя і підвалу від води. Робиться з водонепроникного матеріалу під ухилом від фундаменту.

Для чого потрібна вимощення навколо будинку (функції):

  • гідробар’єр — захист фундаменту будівлі від впливу вологи. В першу чергу дощова і тала вода за допомогою вимощення відводяться в сторону від фундаменту. Крім того, наявність вимощення повідомляє теплоізоляційні властивості фундаменту;
  • комфорт — вимощення можна використовувати як доріжку навколо будинку. Широка вимощення може стати підставою для облаштування біля будинку зони відпочинку або тераси. При правильному розрахунку навантаження, по отмостке можна організувати рух авто або його стоянку;
  • естетичність — оформлення дизайну ділянки та прибудинкової території, надання будовою завершеності.

І ще

  • вимощення стабілізує повітряно-газовий режим в грунті, що оточує фундамент. До складу грунту незмінно входить кисень, який потрібен для росту рослин і забезпечення життєдіяльності грунтових мікроорганізмів. Великі шкідники також створюють ходи для надходження повітря в ґрунт;
  • виключає ймовірність пошкодження фундаменту внаслідок морозного здимання грунтів. Воно відбувається через те, що вода, застигаючи в грунті в холодну пору року, збільшує його об’єм. Обдимання ґрунту саме по собі не несе ніякої загрози, проте створює значну бокове навантаження на фундамент будинку, результатом якої може стати перекіс фундаменту будинку, що в кінцевому підсумку призведе до руйнування стоїть на ній будівлі. Таким чином, пристрій вимощення дозволяє більш рівномірно розподілити навантаження.

Види відмосток навколо будинку

З урахуванням того, що період експлуатації вимощення повинен дорівнювати періоду функціонування самої будови, вибору матеріалу для її пристрою потрібно приділити особливу увагу.

На практиці використовується кілька підходів до виготовлення вимощення, але в загальному її відносять або до категорії жорстких, або до категорії м’якої.

жорстка вимощення

1. бетонне вимощення

Вимощення з бетону роблять в переважній більшості випадків. Бетон — надійний, перевірений часом і не одним поколінням користувачів матеріал. Практичний кожен чоловік має уявлення про те, як зробити бетонну вимощення. А знаючи нюанси її заливки, може виконати роботу своїми руками.

2. асфальтобетонна вимощення

Більшою мірою використовується в якості захисту фундаменту багатоповерхових будівель. Це викликано двома факторами. По-перше, складність трамбування матеріалу (потрібно прикладання значних зусиль). По-друге, щоб тримати асфальт в придатному для заливки стані, його температура повинна становити близько 120 градусів. Погодьтеся, складно зробити вимощення з асфальту без спеціального обладнання. По-третє, асфальт при нагріванні виділяє шкідливі домішки, а тому мало хто з користувачів готовий замінити чисте повітря заміського будинку, на типово міський аромат.

3. Отмостка з керамічної плитки

Відноситься до категорії жорстких, тому що плитка укладається на бетонний розчин. Як облицювальний матеріал використовується клінкерна плитка, як більш стійка до зовнішнього впливу. Така вимощення добре справляється зі своїми функціями, але вартість клінкерної плитки висока. Тому, більшого поширення отримав її аналог — бетонна тротуарна плитка.

Отмостка з тротуарної плитки (бруківки)

Порівняно новий напрямок в пристрої захисту фундаменту від впливу води. Незважаючи на новизну матеріалу (вірніше, старого, т.до. вона є прототипом бруківки — дешевшим аналогом), укладання тротуарної плитки своїми руками не викликає особливих складнощів.

5. Отмостка з гравію (щебеню) або натурального каменю

Гравійна вимощення навколо будинку (з кругляка, бутового каменю) не стала популярною в силу декількох причин: складність трамбування, незручність пересування, необхідність постійно підправляти покриття (його може розмити неорганізований водовідведення), можливість проростання бур’янів. Отмостка з каменю — хороший варіант, але більш складний монтаж і дорожнеча в порівнянні з плиткою.

6. Прихована вимощення навколо будинку

В даному випадку лицьовим матеріалом виступає грунт, на якому можна висаджувати газонну траву, квіти, влаштовувати клумби. Отмостка прихованого типу робиться за загальним принципом: знімається верхній шар землі, затьмарюється шар гідроізоляції, шар піску і щебеню. Відмінність в тому, що зверху пиріг покривається геотекстилем або ПВП мембраною, поверх якого насипається грунт. За прихованої отмостке небажано ходити, є ризик пошкодити профільовану мембрану і витоптати траву. Але, правильно виконана, вона прослужить вірою і правдою довгий час.

Яка вимощення краще — з тротуарної плитки або з бетону

Кожен з наведених видів вимощення має свої і переваги, недоліки і особливості будівництва. Згідно зі статистикою і відгуками, сьогодні найбільш популярні (частіше використовуються) вимощення, залиті з бетону і викладені з плитки. Тому, буде правильно в межах статті розглянути, що краще, бетон або тротуарна плитка для вимощення?

Цим питанням задаються багато майстрів і користувачі. Практичний досвід експлуатації свідчить про ефективність плитки. Плюси полягають в наступному:

  • можливість створення суцільної, міцною і стійкою вимощення. При цьому, забезпечити цілісність бетонної вимощення набагато складніше, ніж плиткової;
  • ремонтопридатність. Плитку можна демонтувати повністю або частково. Таким чином, істотно спрощується процес ремонту вимощення або укладання комунікацій. У випадку з бетоном, потрібно зруйнувати частину вимощення, утилізувати бетонні фракції, а після прокладки заново відновити. Усунути просідання плитки або замінити дефектний елемент в отмостке з плиток не складе труднощів і не займе багато часу. А головне, плитку можна використовувати повторно;
  • надійність. Плиточная вимощення добре відводить воду завдяки великому числу швів. Це дозволяє стверджувати, що вона не деформується в результаті здимання грунту або замерзання води. Вода, яка замерзла на поверхні бетонної вимощення може привести до місцевого розтріскування матеріалу. Спочатку ці тріщини не будуть нести загрозу, але кожне наступне заливання призведе до того, що тріщина розшириться і вимощення зруйнується.Ще один нюанс — місце примикання вимощення до дому. Як відомо, вимощення не повинна утворювати єдину конструкцію з фундаментів (не повинна бути пов’язана з ним). Рух грунту, цикли замерзання / відтавання неминуче приведуть до розриву такого зчеплення. Укладаючи плитку простіше забезпечити необхідний технологічний зазор. Крім того, руйнування бетону відбувається найчастіше саме в місці його примикання до фундаменту або цоколя (відходить вимощення);
  • утеплення фундаменту. Технологія укладання тротуарної плитки передбачає облаштування декількох шарів, в т.ч. використання глини і можливість укладання утеплювача. Утеплення вимощення фундаменту — це додатковий захист підвалу, цокольного поверху, що забезпечує зниження тепловтрат і, в кінцевому підсумку, призводить до економії на опаленні будинку;
  • зниження висоти цоколя. При жорсткій отмостке (з бетону) мінімальна висота цоколя повинна становити не менше 500 мм. При м’якій (плитка, бруківка, гравій, натуральний камінь) достатньою буде висота в 300 мм. Це знижує витрати на пристрій цоколя;
  • простота виконання робіт, відсутність необхідності в армований каркасі, мінімум сміття, незначна запиленість робіт;
  • додаткова гідроізоляція вимощення фундаменту. У той час як бетонне вимощення захищає фундамент тільки від впливу поверхневих вод (дощовою або талою), глиняний гідрозамок, який роблять, формуючи подушку для укладання тротуарної плитки, дозволяє захистити підставу будови від грунтових вод;
  • більш естетичний, в порівнянні з бетонною отмосткой, зовнішній вигляд. Різноманітність варіантів укладання, дизайнів, розмірів і колірних рішень дозволяє створити унікальну вимощення.

Головна перевага, що зумовила використання бетону в якості матеріалу для вимощення — це його дешевизна. Купівля тротуарної плитки і матеріалів для її укладання обійдеться дорожче, навіть якщо виконувати монтаж своїми руками.

Вартість вимощення приватного будинку

Щоб не бути голослівними наведемо коротку порівняльну характеристику, т.е. вкажемо в таблиці розцінки на вимощення з бетону і з тротуарної плитки. Всі ціни 2015 року, приблизні, представлені для ознайомлення, як орієнтир для складання кошторису.

Вартість вимощення з бетону (ширина 1 м, товщина 10 см)

* Мова йде про добавках (пластифікатора), які надають бетону додаткові властивості (міцність, морозостійкість). Додавання пластифікаторів до складу бетонного розчину виноситься на розсуд майстра. У наведеному «класичному» рецепті її собівартість може бути.

** для формування опалубки при заливці вимощення на практиці використовуються старі дошки чи б / у фанера. Тому їх вартість також враховується.

Вартість вимощення з тротуарної плитки шириною в 1 метр

Вартість роботи без матеріалу наведена окремо у відповідних статтях по влаштуванню вимощення з бетону і тротуарної плитки.

Скільки часу потрібно на пристрій вимощення

Важливий момент, орієнтуючись на досвід пристрої відмосток різного виду, можна привести орієнтовний час на будівництво кожної з них. Розрахунок проводився виходячи із загального часу, витраченого однією людиною на виготовлення вимощення площею 50 м.кв.

  • Виконання всіх робіт з підготовки підстави, формуванню опалубки і заливання бетонної вимощення, становить приблизно 40-50 хв. на 1 м.кв. (20-25 хв. при використанні готового бетону).
  • Засипка подушки і укладання плитки 1 м.кв. займає 60-70 хв. Причому значно час йде на процес трамбування підстави.

Слід зазначити, що зі збільшенням квадратних метрів (площі) швидкість роботи зростає.

Як зробити вимощення навколо будинку своїми руками — відео

Пристрій вимощення будинку — СниП і ГОСТ

Другий аспект, який потрібно прийняти до уваги, перш ніж почати будівництво вимощення своїми руками — це положення і рекомендації нормативних документів. До таких належать:

ГОСТ 9128-97. Суміші асфальтобетонні дорожні, аеродромні і асфальтобетон. Містять рекомендації щодо визначення кута нахилу вимощення.

ГОСТ 7473-94. суміші бетонні. Містять вимоги до якості застосовуваного бетону для облаштування вимощення. Потрібно при облаштуванні вимощення виконує функцію під’їзної доріжки для автомобіля.

СНиП 2.04.02-84. водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. СНиП регламентує спорудження вимощення навколо колодязя, містить рекомендації щодо вибору кута нахилу, а також з облаштування замку з глини або жирного суглинку.

СНиП 2.02.01-83 Підстави будівель і споруд. Регламентує основні параметри пристрою вимощення (розміри):

1. Ширина вимощення навколо будинку (фундаменту)

Визначається з позиції типу грунту. Як відомо, грунт з різним складом просідає по-різному. Наприклад, глинистий грунт ділиться на два типи:

  • Грунт 1-го типу не просідає під власною вагою або його просадка складає не більше 50 мм і може бути викликана дією зовнішніх факторів.
  • Грунт 2-го типу, може просідати під власною вагою.

Таким чином, на підставі даних про грунті вибирається склад і товщина шарів основи під укладання тротуарної плитки. Спираючись на положенні Сніпа, фахівці визначають якої ширини повинна бути вимощення навколо будинку.

Практикою перевірено, що для 1-го типу грунту мінімальна ширина вимощення повинна становити не менше 700 мм, для 2-го — не менше 1 000 мм.

При наявності на ділянці нормального грунту оптимальна ширина вимощення може становити 800-1 000 мм. У цьому випадку ширина може вважатися достатньою, якщо вона більше вильоту покрівельного матеріалу над несучими стінами на 200 мм (для нормального грунту) і 600 мм для глинистого грунту 2-го типу.

Остаточне рішення, якої ширини повинна бути вимощення фундаменту залежить від користувачів і призначення вимощення. Яке може полягати в наступному: тільки захист фундаменту, захист + епізодичне рух людини, захист + інтенсивний рух пішоходів (наприклад, тераса або альтанка) або захист + рух авто.

Такі параметри як довжина і висота (товщина) вимощення СНиПом не регламентується. Користувачі радять прийняти їх як:

2. Довжина вимощення навколо будинку

Довжину (протяжність) рекомендується робити по всьому периметру будівлі. Місце розриву несе в собі потенційну небезпеку руйнування для фундаменту. Винятки становить місце пристрою ганку.

3. Товщина (висота) вимощення навколо будинку

Мінімальна товщина вимощення: не менше 70 мм, оптимально — 100-150 мм.

Для вимощення виконує функції пішохідної зони вимоги посилюються. В основному вони стосуються пристрою подушки. Для автомобільної зони бажано робити максимально міцну основу і при виборі тротуарної плитки віддати перевагу не вібролітой, а вибропрессованной.

СНиП III-10-75 Благоустрій території. Норматив регламентує місце установки вимощення. Вона повинна щільно примикати до цоколю під кутом. При цьому, ухил вимощення повинен знаходитися в межах 1-10% в сторону, протилежну несучій стіні.

4. Ухил вимощення будинку

Кут нахилу вимощення вимірюється у відсотках і градусах. На 1 м ширини вимощення ухил повинен становити 10-100 мм, т.е. 1-10%. На практиці ухил не перевищує 15-20 мм на 1 метр погонний. Такий ухил непомітний візуально, але відмінно справляється зі своєю функцією відведення води від фундаменту і цоколя будинку.

Нахил вимощення в ідеальному випадку повинен забезпечувати стікання води, спрямованої від фундаменту або цоколя.

Ще один документ варто розглянути, це «Схеми операційного контролю якості будівельних, ремонтно-будівельних і монтажних робіт». Спираючись на нього можна вивчити допустимі відхилення від заданих нормативів.

Компенсаційний шов в отмостке (деформаційний, температурний)

Щоб компенсувати рух вимощення і знизити тиск на фундамент передбачено пристрій компенсаційного шва — зазор між стіною (цоколем) і отмосткой. Формується теплової шов за допомогою установки до вертикальної поверхні листа утеплювача або декількох шарів руберойду. Іноді в місці примикання встановлюють дерев’яну дошку, яку потім виймають, а місце її установки закладають (засипають) піском. Це трудомісткий спосіб, адже видалити дошку з застиглого бетону досить складно.

висновок

Наведена інформація з теоретичної частини, стане корисною основою в пристрої вимощення навколо будинку своїми руками. Знаючи, як правильно зробити вимощення, можна бути впевненим, що створена конструкція прослужить довго і ефективно.

Покрокова інструкція для початківців, як правильно зробити вимощення навколо приватного будинку своїми руками

Для всіх будинків, які фундаментом йдуть в грунт, потрібно вимощення. Завдяки їй підставу будови залишається цілісним, менш схильне промерзання і появи тріщин.

Незважаючи на те, що елемент це досить простий, не всі будівельники удостоюють його належною увагою. Часто доводиться переробляти або створювати її з нуля своїми руками.

Щоб виконати технологічний процес правильно, потрібно чітко уявляти функції вимощення, знати нюанси будівництва.

Як грамотно, дуже просто і недорого зробити вимощення навколо приватного будинку, садового, біля будиночка на дачі своїми руками, розповімо в статті.

Доцільність самостійного виготовлення

Вважається, що вимощення необхідна всім будівлям, які стоять на фундаменті. І все ж, професіонали радять створювати її і поблизу будинків на палях. Дощ і тала вода здатні без праці поникнути під будівлю, утворити там болото, з усіма наслідками, що випливають.

Як будівельний елемент вимощення проста у виконанні і не вимагає особливих знань, тільки дотримання порядку дій і точність в розрахунках параметрів.

Для чого потрібен цей елемент, чому не варто відкладати його будівництво:

    гідроізоляція. Фактично вимощення — це штучно створений ухил в сторону від підстави будівлі.

Опади, які випадають в безпосередній близькі від стін будівлі, і без неї вбираються в грунт, проникають до бетонної фундаменту і підмивають будівельний матеріал, створюючи тріщини.

В результаті будинок змінює положення, крениться, а тріщини піднімаються вище.

Поділяються вимощення на жорсткі, напівтверді і м’які. З останніми вручну впоратися простіше, вони складаються з гідроізоляції, подушки і фінішного матеріалу (дренаж, газон).

Жорстка вимощення заливається бетоном, асфальтом або цементною сумішшю. Самостійно побудувати її можна, але проблематично. Буде потрібно наймати техніку (і вміти нею управляти), до того ж таке покриття виглядає грубувато, з часом втрачає презентабельний вигляд.

Найоптимальніший варіант — напівтверді вимощення. Це тонкий шар бетонної суміші і тротуарна плитка. Матеріал має масу відтінків, виглядає красиво, довговічний. Зробити його самостійно дешево і не складе проблеми.

Які правила і нюанси потрібно врахувати при будівництві?

Що потрібно знати заздалегідь:

  1. Роботи по будівництву вимощення проводяться до облицювання цоколя і після завершення оздоблювальних робіт зі стінами. Причини: між цим елементом і стіною будівлі повинен залишатися компенсаторний шов. Це відстань 2-3 см, дається на випадок усадки або фізичних змін матеріалу, з якого зроблений будинок (стосується деревини). Облицювання цоколя буде перекривати шов і вода, що скачується по стінах, не потрапити до стик.
  2. Викладають вимощення по периметру всієї будівлі, за винятком ганку.
  3. Ширина залежить від грунту. Для пружного до 1,5 м, для пухкого до 2 м. У будь-якому випадку, покриття повинне перевищувати на 20 см завширшки схилу покрівлі (норми позначені в СНиП 2.02.01-83).
  4. Глибина дорівнює половині глибини промерзання грунту в конкретному регіоні. Для середньої смуги Росії це 30-40 см, на півдні до 20 см.
  5. Обов’язково мати ухил на 2-3 градуси від стіни будівлі вже на етапі риття траншеї. Верхнє покриття укладається також під нахилом, інакше сенс вимощення втрачається.
  6. Необхідно прокласти шар гідроізоляції і теплоізоляції, шари повинні підніматися на 20 см стіни будівлі.
  7. Дно траншеї обприскується хімічними сполуками, що перешкоджають росту рослин і розмноження мікроорганізмів (гербіцидами).
  8. Для відведення води від підстави будівлі використовують водостоки та дренажні труби. Залежно від кількості опадів в регіоні, укладають їх по кутах будинку і додатково по периметру вимощення. Вони працюють як профілактика від калюж і освіти боліт на стику з грунтом.
  9. Компенсаційний шов не залишають порожнім, всередину вкладається еластичний матеріал (руберойд, пінопласт та ін.) І засипається смужкою піску.
  10. Якщо вимощення планується з бетону, обов’язково встановлюють демпферні шви по всьому периметру на відстані 2-3 метри. Це дошки шириною 2,5 см, ставлять їх вертикально, щоб бетон не був монолітним по всій довжині і не тріскався від морозу.

До будівництва вимощення потрібно підходити підготовленими, щоб елемент виконував всі свої функції і зберіг підставу будівлі.

Які інструменти та витратні матеріали потрібно підготувати?

Інструменти:

  • лопата штикова для копки траншеї і совкова для укладання матеріалів;
  • вібромашина для трамбування дня траншеї (знадобиться при укладанні бетону);
  • правило, схили;
  • рулетка, олівець, нитка і кілочки для розмітки;
  • гострий ніж, щоб розрізати матеріали;
  • відро;
  • рукавички.

Для створення вимощення з бетону знадобляться ємність для суміші (або бетономішалка), кельма, правило. Для укладання плитки — киянка, монтажні напрямні хрестики.

матеріали:

  • дошки для оснащення і демпферних швів;
  • руберойд або інший еластичний матеріал для прокладки компенсаційного шва;
  • пісок;
  • теплоізоляція (пенокомплекс);
  • водовідвідні труби;
  • гідроізоляція з ПЕТ плівки або руберойду, як варіант ПВХ мембрана;
  • щебінь;
  • геотекстиль.

Для укладання бетону знадобиться суміш, пісок, цемент і вода.

Правильна технологія влаштування самого простого і бюджетного варіанту конструкції з фото

Найбільш простим і дешевим способом зміцнити грунт і захистити фундамент на прибудинковій території — м’яка вимощення. Її відмінні риси: відсутність бетону в конструкції, верхній шар з щебеню, гравію або газону.

Інструкція по зведенню покроково:

  1. З чого почати: розмітити місце пролягання вимощення кілочками, протягнути нитку по всьому периметру. Заміряти правильну ширину щодо схилу покрівлі.
  2. Зняти родючий шар грунту, дно утрамбувати (бажано використовувати Вібромашини). Уже на цьому етапі необхідно зробити укіс, щоб всі наступні шари лягли правильно — під кутом від стіни будівлі.
  3. По зовнішньому краю траншеї робиться лопатою поглиблення по всій довжині. У нього буде прокладена лівневка, по кутах будівлі труби водовідведення. Водовідведення потрібно приділити особливу увагу, особливо в місцевості де йдуть проливні дощі.

Один з варіантів: монтаж дощоприймачів прямо в вимощення і відведення води під ухилом з пластикових каналах в спеціально відведене місце за межами дільниці або в накопичувач для подальшого використання.

Щоб мощення не деформувалася, її не піднімав взимку, важливо врахувати кліматичні умови і дотримуватися технологічний процес без відхилень.

Шар гідроізоляції з нахлестом:

Шар піску 10 см:

Схематичне пристрій м’якої вимощення:

Варіант розміщення дренажної труби поверх м’якої вимощення:

Водовідведення всередині вимощення:

Можливі помилки в спорудженні і як їх уникнути

Поширені помилки:

  1. відсутність ухилу. В даному випадку як мінімум верхній шар конструкції потрібно буде переробити і створити необхідний кут для ската води.
  2. Лінія краю вимощення нижче рівня грунту. В цьому випадку вода буде накопичуватися і утворювати калюжі. Рекомендується розрівняти грунт на стику і прокласти дренажні труби під нахилом від будинку. Вони будуть відводити опади у безпечне місце.
  3. Дно траншеї повинно бути рівне і ущільнене, глиняний шар без домішок і будівельного сміття. Інакше верхній шар деформується, з’являться шляху для проникнення вологи.
  4. Відсутність компенсаційного шва. Його наявність необхідна для безперешкодної усадки будівлі.
  5. недостатня ширина. Вузька вимощення марна, вода з даху боргу потрапляти на неї. Тому ширину потрібно збільшити, якщо її недостатньо.

Якщо дренажні труби не були проведені заздалегідь, краще влаштувати водовідведення поверх готової вимощення. Розрізану трубу можна наполовину закопати в грунт і зробити канавку. Головне: герметичне з’єднання стиків і дотримання нахилу.

Плюси і мінуси

Переваги самостійних робіт по створенню вимощення:

  • економія фінансів;
  • дотримання всіх необхідних норм, вище рівень відповідальності, ніж у найманих робітників;
  • гарантія правильного використання матеріалів (без сторонніх сумішей і попадання сміття);
  • результат буде повністю виконувати свої функції.

мінуси: поетапно процес досить трудомісткий, не бажано виконувати його самому поодинці. При недотриманні технології, конструкція буде недовговічною, буде потрібно ремонт.

Багато важливої ​​та корисної інформації про пристрій вимощення представлено в даному розділі.

висновок

Якщо обраний шлях створення вимощення біля будинку своїми руками, рекомендується укладати її без заливки бетонної суміші. Процес буде проходити простіше, а результат радувати довгі роки.

Доглядати за таким видом покриття простіше: Періодично його треба чистити і не допускати появи рослин. Воно не покривається тріщинами, виглядає гідно, не реагує на морози. Зовнішнє покриття можна за бажанням змінювати, урізноманітнити дизайн прибудинкової території.

Отмостка своїми руками — покрокова інструкція

Вітаю Вас, друзі.

З вами на зв’язку Олександр Александров.

Сьогодні я розповім вам, як правильно зробити вимощення своїми руками.

При будівництві приватного будинку слід враховувати різні нюанси. У тому числі — запобігання підтоплення фундаменту дощовою водою. Постійний стік води під фундамент може привести до дуже небажаних наслідків. Дія атмосферної вологи на бетон фундаменту призводить до виникнення тріщин і інших ушкоджень. У ці тріщини починають проростати коріння рослин і виробляти руйнівну дію на фундамент. Іноді при зведенні будівлі будівельники чомусь забувають існування такої проблеми, і власникові будинку доводиться вирішувати її самому. Деякі господарі так і не усвідомлюють необхідності забезпечення захисту фундаменту будівлі, і це помітно скорочує експлуатаційний термін житла.

Для того, щоб вода не стікала під фундамент роблять вимощення — спеціальне зміцнення периметра будівлі. При наявності досвіду будівельних робіт, цей елемент конструкції будинку можна зробити і самостійно, заощадивши тим самим на послугах фахівців.

Отже, як зробити вимощення самому?

Навіщо потрібна вимощення

Отмостка покликана здійснювати такі важливі функції:

  • запобігання фундаменту будови від таких руйнівних чинників, як волога, коріння рослин і так далі;
  • відведення дощової або талої води від стін будинку в дренажну систему, для чого вимощення забезпечена жолобами для водовідведення — така конструкція забезпечує зменшення небезпеки відсирівання фундаменту;
  • підвищення естетичності зовнішнього вигляду будинку, надання йому гармонійності і завершеності;
  • зменшення теплових втрат в холодну пору року.

Крім виконання свого основного призначення, вимощення може додатково використовуватися як доріжка по периметру будинку. Також на бетонну вимощення укладають тротуарну плитку.

Як влаштована вимощення

Основою вимощення є підстильний шар, поверх якого наноситься покриває шар. Нерідко для їх створення використовуються різні матеріали. Для забезпечення водовідведення від стін будівлі поверхню вимощення повинна мати невеликий ухил.

Покриває шар часто роблять з бетону.
В цьому випадку поверхню базового шару повинна бути горизонтальною, ухил же поверхні покриває шару створюється тоді, коли заливається бетон. Стандартна величина ухилу становить п’ять сантиметрів на один метр.

Підстильний шар найчастіше роблять з глини, щебеню або гравію. Найбільш практичним матеріалом є м’ята глина завдяки тому, що вона погано пропускає воду. Зазвичай підстильний шар роблять товщиною від 0.25 до 0.3 метра. При використанні глини достатньою товщиною для підстилаючого шару буде від 0.15 до 0.2 метра.

Якщо при створенні підстилаючого шару використовується щебінь або гравій, то між ним і покриває шаром повинен пролягати шар піску товщиною від 0.07 до 0.1 метра.

Покриває шар роблять з міцного і водонепроникного матеріалу — натурального каменю, асфальту, бетону. У деяких випадках для цього застосовується цегла, або плитка для тротуарів.

Підготовка до роботи

Першим кроком при підготовці є встановлення головних параметрів майбутньої конструкції. Стандартна мінімальна ширина вимощення становить 0.6 метра. Однак при її проектуванні необхідно враховувати такі фактори, в тому числі пов’язані з особливостями архітектури та дизайну будови:

  1. Положення межі карниза даху будинку: край вимощення повинен виступати за цю грань не менше ніж на 0.25-0.3 метра. Це запобіжить стік води з даху на грунт при відсутності водостоку або проблеми з ним.
  2. Сполучуваність вимощення із загальним дизайном будови і навколишнім ландшафтом.
  3. Особливості грунту навколо будівлі. Так, якщо будинок оточує просадчика грунт, то мінімальна рекомендована ширина вимощення становить один метр. Такий розмір забезпечує зручність застосування вимощення як доріжки.
  4. Особливості клімату місцевості, в якій розташований будинок.
  5. Матеріали, які передбачається використовувати для будівництва вимощення. Так, якщо робити покриває шар з тротуарної плитки, то ухил можна зробити меншим, ніж у випадку використання щебеню.

Після встановлення прийнятного в даній ситуації значення ширини вимощення необхідно визначити кут її нахилу. Для забезпечення ефективного водовідведення величина цього кута повинна лежати в межах між двома і п’ятьма градусами.

Нахил вимощення може створюватися як в процесі закладки підстилаючого шару, так і під час монтажу зовнішнього покриття. Вибір того чи іншого підходу визначається застосовуваними матеріалами.

Матеріали і інструменти

Наступним кроком підготовки будівництва вимощення є розрахунок необхідного обсягу матеріалів і підбір потрібних інструментів. Для закладки нижнього шару потрібен щебінь, пісок або глина.

Найбільш поширеним матеріалом для покриває шару є бетон. Якщо передбачається використовувати в будівництві вимощення саме його, то знадобляться наступні інструменти і додаткові матеріали:

  • бетономішалка або корито для розмішування цементного розчину;
  • дріт;
  • арматурні прути;
  • штикові лопати для копання грунту і совкові лопати для роботи з розчином;
  • лінійка або рулетка;
  • рівень.

Отмостка своїми руками

Першим кроком в будівництві вимощення є розмітка території перед будівлею. Для цього потрібно вбити по периметру будівлі в землю кілочки на необхідній відстані від стіни і з’єднати їх мотузкою.

2. Прокопування траншеї під вимощення

Після цієї операції потрібно викопати між простягнутою мотузкою і стіною будинку траншею, глибина якої буде визначатися обраним матеріалом. Як правило, товщина вимощення з бетону становить 0.25 метра. При цьому, товщина обробки поверхні не враховується.

Після того, як траншея під вимощення готова, потрібно запобігти небажаному зростання рослин в ній, коріння яких можуть надати в майбутньому руйнівну дію на конструкцію. Для цього проводиться обробка грунту в траншеї і поблизу неї спеціальними гербіцидами. Якщо неподалік від майбутньої вимощення ростуть дерева, коріння їх слід підробити.

Також можна прокласти геотекстиль, але це більш дороге задоволення

Прокопування траншеї не завжди є необхідною процедурою. Якщо грунт навколо будинку досить м’яка, то її буде досить утрамбувати на відповідну глибину.

3. монтаж опалубки

Наступним кроком є ​​складання опалубки. Для цього можна використовувати необрізані дошки товщиною як мінімум 20 міліметрів. Дошки встановлюються уздовж зовнішньої межі ями. Як підпірок можна застосувати бруски з дерева.

4. Створення підстилаючого шару

Після монтажу опалубки необхідно утрамбувати дно траншеї і засипати його глиною так, щоб товщина шару вийшла 50 міліметрів. Глину треба щільно утрамбувати, а потім насипати на неї пісочний шар товщиною 100 міліметрів, який також слід ущільнити. Щоб ущільнення пісочного шару було якісним, пісок слід зволожити. Завершальним кроком даного етапу роботи є укладання щебеню поверх пісочного шару.

Трамбування грунту на дні ями є необхідним кроком у проведенні робіт з будівництва вимощення. Якщо цього не робити, то вимощення в майбутньому може просісти під своєю власною вагою. Для того, щоб повністю виключити просочування води через вимощення, шар глини можна відокремити від наступних шарів гідроізолюючим матеріалом, наприклад, плівкою з полівінілхлориду або поліетилену.

5. Монтаж армуючої сітки

Після того, як підготовка подушки завершена, на поверхню шару щебеню укладається арматура так, щоб вийшла армована сітка. При цьому, відстань між прутами має складати від 100 до 150 міліметрів. Місця перетину прутів потрібно перев’язувати дротом зі сталі. Наявність армуючої сітки забезпечує міцність вимощення і її здатність витримувати різні навантаження.

Замість арматурних прутів можна використовувати готову армуючої сітки.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ

Важливим нюансом при армуванні є забезпечення повного обволікання арматури цементним розчином. Для цього можна укладати сітку на бруски з дерева, які поступово прибирати в процесі бетонування.

6. Створення температурного шва

Там, де вимощення стикається зі стіною будівлі, повинен бути створений температурний шов, ширина якого повинна складати приблизно 15 міліметрів. Для заповнення простору шва використовується пісок, перемішаний з гравієм, або бітум.

Для створення теплоізолювальної прошарку між вимощенням і стіною будинку можна також використовувати плити з екструзійного пінополістиролу або пінопласт. Важливо забезпечити щільне прилягання один до одного плит утеплювача.

7. заливка бетону

Наступним етапом робіт є заливка бетонного розчину. Для цього потрібно спочатку укласти поперек траншеї рейки з дерева так, щоб дистанція між ними була 2.3-2.5 метра. Призначення цих рейок складається в створенні деформаційних швів, що забезпечують нормальні експлуатаційні характеристики конструкції. Ширина рейок повинна бути такою, щоб їхні краї збігалися з рівнем поверхні шару бетону. Для запобігання руйнуванню рейок бактеріями і грибком, деревину необхідно обробити розчином антисептика і покрити шаром бітуму.

Стандартний бетонний розчин готується з цементу (одна частина), піску (дві частини) і дрібної щебінки (три частини). Бажано використовувати річковий або морський пісок. Якщо ж використовується звичайний пісок з кар’єру, то спочатку потрібно виконати його промивання для видалення різних домішок.

Промивання піску проводиться дворазово або трикратно. Для цього можна використовувати бетономішалку. При промиванні пісок засипається в бетономішалку, заливається водою і перемішується кілька хвилин. Після цього бетономішалка вимикається і вода зливається. Якщо цією процедурою знехтувати, то в майбутньому не виключено розмивання вимощення водою.

Заливка бетону проводиться відразу одним шаром. В іншому випадку між ділянками, залитими в різний час, в майбутньому можуть з’явитися тріщини. Тому, навіть якщо залити весь бетон протягом одного дня з якихось причин неможливо, то на наступний день робота повинна бути вже повністю завершена.

Для запобігання утворенню тріщин і дефектів в майбутньому важливо забезпечити високу якість цементного розчину. Тому готувати його краще всього в бетономішалці.

Якщо під час будівництва опалубки встановилася спекотна погода, то найкращий час для проведення робіт — ранній ранок або вечір.

8. Вирівнювання бетонної поверхні

Після того як бетонний шар залитий і ще не затвердів, поверхня його необхідно вирівняти і створити необхідний нахил. Для виконання цієї процедури застосовується правило. Якщо цього інструменту немає, можна скористатися звичайною дерев’яною рейкою з гладкою і рівною поверхнею. Для забезпечення рівності, гладкості і вірного нахилу поверхні слід використовувати спеціальні маяки в якості орієнтирів.

По закінченню роботи по створенню покриває шару поверхню бетону необхідно накрити мішковиною, змоченою водою. Цю тканину необхідно регулярно зволожувати, не допускаючи її висихання. Це забезпечить запобігання появи тріщин в бетоні при його поступовому затвердінні.

9. Обробно-декоративні роботи

Процес затвердіння бетону триває від двох до трьох тижнів. Після того, як цей часовий період пройшов, і бетон знайшов необхідну міцність, можна зняти опалубку і приступати до обробки і декорування його поверхні. Для цього можна використовувати листи керамограніта, плитку для тротуарів, або що-небудь ще.

Отмостка будинку своїми руками — відео

Ну ось і все, друзі.

Слідуючи даними поетапні інструкції, можна цілком зробити вимощення своїми руками і витратитися тільки на будівельні матеріали.

Вимощення навколо будинку своїми руками: огляд матеріалів і покрокова інструкція

Надмірне зволоження серйозно впливає на довговічність фундаменту будь-якої споруди. Одним з ефективних способів захисту є вимощення навколо будинку. Незважаючи на простоту конструкції, вона вимагає правильного підходу при облаштуванні, а тому слід звернути увагу на інструкції по монтажу та рекомендації фахівців.

  • Для чого потрібна вимощення?
  • Вимоги та характеристики
  • З чого краще робити?
  • Як зробити вимощення своїми руками?

Для чого потрібна вимощення?

У загальному випадку, вимощення є водонепроникне покриття у вигляді доріжки, яка прокладається навколо будинку і примикає до його стін. При дощі і таненні снігу вода капає з даху, стікає по стіні, проникає по поверхні грунту і накопичується безпосередньо біля фундаменту і цоколя.

Читайте також
Як можна обробити цоколь?

Вплив вологи на бетон призводить до розтріскування і поступового руйнування матеріалу. За допомогою вимощення забезпечується відведення осадових вод від стін будинку на безпечну відстань, де вода вільно йде в землю, не контактуючи з елементами конструкції будівлі. Якщо вона поєднується з дренажною системою, то забезпечується повноцінний захист споруди.

Крім основного призначення вимощення здатна виконувати додаткові функції:

  • забезпечує утеплення прилеглої до будинку грунту, захищаючи його від промерзання взимку. Це допомагає знизити витрати на опалення цокольних приміщень;
  • виконує роль пішохідної доріжки по всьому периметру будинку, а значить не треба прокладати додаткових тротуарів;
  • нарешті, вона виконує і декоруючу роль, надаючи закінчений вигляд всій споруді.

Вимоги та характеристики

З урахуванням вирішуваних завдань, до вимощення пред’являються такі вимоги:

  • водонепроникне покриття;
  • розміри і конструкція повинні забезпечувати відведення води на безпечну відстань;
  • покриття повинне бути міцним, що дозволяє переміщатися по ньому, і стійким до зовнішніх атмосферних впливів;
  • привабливий зовнішній вигляд.

При правильному облаштуванні вимощення справляється з поставленими завданнями і забезпечує надійний захист приватного будинку і будь-якого допоміжного споруди на ділянці. Важливо при зведенні її своїми руками дотримуватися певних правил:

  • Ширина вимощення. Оскільки вона забезпечує відведення опадів на безпечну відстань, то ця характеристика є одним з найважливіших параметрів. Будівельний норматив вимагає, щоб ширина виходила за межі виступаючого краю покрівлі не менше ніж на 20 см.як правило, відлік розміру здійснюється від місця розташування водостоку. Крім того, коректний вибір ширини залежить від матеріалу покриття, типу грунту, розмірів споруди, передбачуваного використання і можливих механічних навантажень. Як правило, для приватного будинку вона становить не менше 1 метра.
  • Заглиблення. При виборі цього параметра важливо враховувати властивості грунту. Пучинисті грунту при промерзанні створюють навантаження, здатні деформувати вимощення, викликати появу тріщин по периметру будинку. На слабопучіністих грунтах необхідна міцність покриття забезпечується вже при товщині вимощення близько 10 см (включаючи подушку). При високопучіністих грунтах її доведеться збільшувати до 20-25 см.
  • Формування ухилу поверхні. Для того щоб вода сама швидко стікала з доріжки, вимощення необхідно робити з нахилом від стіни будинку. Оптимальним значенням вважається 3-4 градуси. Такий ухил забезпечує самоплив води і не ускладнює переміщення людини по вимощенні.
  • Підйом над поверхнею землі. Якщо вимощення буде перебувати на рівні грунту, то при сильних опадах відбувається підтоплення. Уникнути цього можна шляхом зміни висот закладки. Нижній край повинен підніматися не менше ніж на 5 см над землею.
  • Деформаційні зазори. Його необхідно залишити між покриттям вимощення і стіною будинку. Зазор виключає появу навантажень при температурному розширенні матеріалів. При його відсутності, в зоні контакту може з’явитися навантаження, здатна викликати розтріскування бетону. Ширина зазору зазвичай становить близько 10 мм.дана вимога викликає необхідність робити вимощення навколо будинку тільки після завершення обробки стін. Крім того, треба врахувати, що зазор — це канал для просочування води до фундаменту, а значить, його слід укрити зверху. Зазвичай для цього в обробці цоколя передбачається невеликий навіс, що зупиняє стікання води по поверхні стіни.

При облаштуванні конструкції своїми руками важливо пам’ятати про те, що вимощення навколо будинку необхідно захищати від коренів великих рослин (дерев і чагарнику). Їх слід викорчовувати на відстані не менше 1,5 м від краю покриття.

Пристрій вимощення має на увазі наявність двох основних елементів. Нижня частина-підкладка. Вона є підставою верхнього покриття і призначена для вирівнювання поверхні, усунення просідання покриття і негативного впливу грунту знизу. Простий варіант підкладки-2 глиняних шару. Глина-це непогана гідроізоляція, що захищає від проникнення вологи, але її характеристики міцності не дозволяють використовувати при значних навантаженнях. Найчастіше, підкладка виконується шляхом засипки піску і щебеню (гравію). Підстава у вигляді добре ущільненого такого шару здатне запобігти деформації покриття.

Зверху на вимощення укладається зовнішнє покриття. Залежно від його конструкції вимощення можна поділити на такі різновиди:

  • Жорсткий. Покриття утворює тверду, міцну доріжку. Поширені варіанти-Асфальтна і бетонна вимощення. Основні переваги-міцність, стійкість до атмосферних впливів, довговічність, порівнянна з довговічністю фундаменту. Недоліки-підвищена вартість і необхідність утеплення і додаткової гідроізоляції. Жорстке покриття є найбільш поширеним для приватних будинків.
  • М’яка вимощення. Це простий і дешевий спосіб облаштування. Для цього укладаються кілька шарів насипних матеріалів. Конструкція включає гідроізоляцію з руберойду, яку треба укласти поверх підкладки. Потім, насипають суху суміш з піску і щебеню в рівній пропорції. Товщина шару становить 10 см.зверху засипається дрібний щебінь (розмір елементів не більше 5 мм). М’яка вимощення має невеликий термін служби (до 7 років) і зазвичай використовується, як тимчасова дренажна система. Крім того, її зовнішній вигляд не відповідає дизайнерським фантазіям.
  • Напівжорсткий. Вони мають найбільш привабливий зовнішній вигляд. Покриття може виготовлятися з тротуарної плитки, бруківки, каменю, залізобетонних плит. Зробити вимощення цього типу можна на малопучіністих грунтах і за умови глибокого залягання грунтових вод. Довговічність покриття становить кілька десятків років. Технологія досить трудомістка, але власників приваблює естетика і можливість використання різних дизайнерських рішень.

У деяких випадках облаштовується утеплена вимощення. Її доцільно зводити навколо житлового будинку з опаленням для енергозбереження. По суті, це жорстка конструкція в якій додатково треба покласти теплоізоляційні матеріали під зовнішнім покриттям. Утеплення можна забезпечити пінопластом або екструдованим пінополістиролом.

З чого краще робити?

При виборі матеріалів для створення вимощення навколо будинку фахівці дають такі рекомендації:

  • Пісок. Він необхідний для укладання підкладки. Найкраще підходить кар’єрна і річкова його різновид.
  • Щебінь. Можна використовувати різні фракції. Для присипок підходить дрібний щебінь розміром до 5 мм При укладанні ущільнюваного шару рекомендуються елементи до 20 мм. Для великого будівництва (спорудження великого розміру) застосовуються фракції більше 40 мм. Самі елементи щебеню можуть бути гострокутними, лещадными, кубовидными або клиноподібними.
  • Глина. Це дешевий матеріал для укладання першого шару гідроізоляції.
  • Гумова крихта. З неї виходить якісне м’яке покриття. Така конструкція виготовляється з двох насипних шарів, між якими слід встановити сітку зі скловолокна. Можна використовувати готовий рулонний матеріал шириною 30-60 см.
  • Геомембрана і геотекстиль. Ці матеріали здатні виконувати роль фільтра, вільно пропускаючи воду, але не даючи мігрувати піску з підкладки. Можна використовувати такі марки геотекстилю, як Тефонд, Ізостуд, Техноніколь.
  • Асфальт. З нього виходить досить міцне, рівне покриття, яке можна використовувати в якості пішохідних доріжок.
  • Бетон. При виготовленні бетону для вимощення рекомендується застосовувати суміш з цементу марки не нижче М200 (найчастіше, використовується М300). Цементно-пісочний розчин готується в пропорції 1:3 або 1:4. При необхідності забезпечення підвищеної міцності проводиться армування сталевою сіткою з діаметром дроту 4-6 мм.
  • Керамзит і керамобетон. Вони допоможуть створити утеплену вимощення. У першому випадку виготовляється м’яка конструкція. Керамобетон, що представляє собою суміш бетону і керамзиту, дозволяє сформувати тверде покриття з теплоізоляційними здібностями.

Для підвищення декоративності покриття можна виконати з керамічної або тротуарної плитки, бруківки. Вони можуть укладатися на ущільнену насипну підкладку або поверх бетонної заливки.

Як зробити вимощення своїми руками?

Найбільш часто при зведенні приватних будинків облаштовується вимощення жорсткого типу з заливкою бетону. Порядок дій описаний нижче.

Покрокова інструкція

Отже, етапи робіт:

1. Підготовчі заходи. На даному етапі вибирається схема вимощення, її розміри і технологічні прийоми. Місце для її облаштування очищається від будівельного сміття і розрівнюється. Викорчовуються коріння великих рослин.

2. Розмітка вимощення. Орієнтир виставляється по найбільш виступаючому краю покрівлі. Від нього опускається перпендикуляр на поверхню землі і відступається близько 20 см.найчастіше, застосовується більш проста методика.

За допомогою рулетки відміряється 1 м від стіни будинку і по його кутах забиваються кілки. При виготовленні вимощення навколо великого будинку розмітку кілками здійснюють через кожні 2,5–3 м.між ними натягується розмічальний шнур, який вказує межі верхнього покриття.

3. Земляні роботи. Для монтажу вимощення навколо будинку вручну, за допомогою лопат необхідно вирити траншеї на глибину від 15 до 30 см по всьому периметру будинку. Глибина повинна відповідати проекту. Межі траншеї орієнтуються на розмітку. Для формування демпферного зазору на стінку будівлі накладається пенополиуретановая плівка. Дно траншеї ретельно утрамбовується і формується ухил від стіни будинку.

4. Укладання підкладки. Вона формується у вигляді складної, листкової конструкції. По черзі укладається геотекстиль, гідроізоляція, шар піску товщиною 10-15 см, шар щебеню такий же товщиною і другий шар гідроізоляції.

Пісок для хорошого ущільнення при укладанні проливається водою. При створенні щебеневого шару дотримується певна черга: спочатку засипаються великі фракції, а зверху щебінь з елементами менше 5 мм.

5. Монтаж основи жорсткого покриття. Для початку, необхідно встановити опалубку, яка допоможе підняти рівень вимощення над землею. Опалубка з дерев’яних дощок встановлюється по нижній межі бетонного покриття. Її треба привести у відповідність з розміткою.

Зверху підкладки монтується теплоізоляція (якщо вона передбачена проектом). Для цього укладається стрічка з екструдованого пінополістиролу товщиною до 50 мм.далі, настає черга арматури. Як армування, як правило, використовуються сталеві прутки діаметром 6-8 мм. вони укладаються у вигляді сітки з осередком розміром 15×15 см.

6. Заливка бетону. Для того щоб правильно залити Жорстке покриття необхідно приготувати бетонний розчин оптимальної консистенції. Він не повинен бути занадто рідким і дозволяти сформувати потрібний ухил за допомогою стандартного ручного інструменту.

Замісити розчин можна вручну або в бетономішалці. Заливається він всередину опалубки з ущільненням і розрівнюванням поверхні. Як залити вимощення, показано на фото.

Після завершення заливки необхідно забезпечити поступове застигання бетону. Для цього вимощення вкривається поліетиленовою плівкою. Протягом 2-3 діб здійснюється Періодичне зволоження бетонної поверхні. Повне застигання матеріалу відбувається протягом 3-4 тижнів, коли бетон набере максимальну міцність.

Відео

Процес виготовлення вимощення навколо будинку можна побачити на відео.

Вимощення грає важливу роль в захисті фундаменту і цокольній частині будинку від осадової вологи. Вибір її конструкції залежить від розмірів споруди, кліматичних особливостей, складу грунту, механічних навантажень і фінансових можливостей. Облаштувати вимощення можна своїми руками, але для цього слід дотримуватися існуючі будівельні норми і правила.

Сергій Немченко – експерт у галузі дизайну інтер’єру, його роботи відображають гармонію стилю, комфорту та інновацій. Він досліджує останні тенденції в оформленні простору, надаючи читачам свіжі ідеї та практичні поради. Сергій ділиться своїми знаннями та досвідом у сфері дизайну, пропонуючи інноваційні рішення та цінні поради для створення гармонійного та стильного інтер’єру.

Читайте також:

Про автора

admin administrator