Як прогестерон впливає на вагу

Авторadmin

Як прогестерон впливає на вагу

Гормон прогестерон: що це таке, за що відповідає, вплив на шкіру та організм

У багатьох людей при аналізі на гормони виникає питання про прогестерон: що це таке? Це особливий гормон стиреоидного типу, тобто він виробляється на основі холестерину. Це гормональне з’єднання має дуже велике значення, особливо для жіночого організму.

Характеристика гормону

Про те, для чого виробляється прогестерон, що це взагалі за речовина, важливо знати всім людям. Прогестерон є спеціальним гормональним речовиною стиреоидного характеру. Він походить від холестерину. Ця речовина виробляється в жовтому тілі яєчника. Воно здатне розвиватися в тому місці, де лопнув фолікул, після того як з нього виходить яйцеклітина, так як здійснюється процес овуляції. Однак жовте тіло є не єдиним місцем синтезу цього гормону. Також він виробляється насіннєвим бульбашкою у чоловіків. Крім цього, задіяні плацента і кора надниркових залоз.

У наш час розроблені спеціальні препарати прогестерону на основі його штучних аналогів. Вони застосовуються як засоби лікарського призначення. Наприклад, препарати натурального походження застосовуються, коли у хворого діагностовано різні захворювання, які обумовлені зниженням концентрації гормонального з’єднання, що призвело до його нестачі в організмі. Це буде відразу впливати на шкіру.

Яскравим прикладом такого препарату на основі натурального гормонального речовини вважається Утрожестан. Його прийом призначають, коли безпліддя викликане ендокринними факторами. Крім цього, ліки застосовується при проблемах менструального циклу, при передменструальному синдромі, мастопатії. Якщо є загроза переривання вагітності, то теж доведеться приймати такий натуральний компонент. При менопаузі, коли організм відчуває нестачу цього гормону, теж жінкам призначають прийом таких ліків.

Синтетичні аналоги прогестерону застосовуються в якості контрацептивів гормонального характеру. Вони відрізняються високими показниками активності, причому достатньо всього невеликого дозування. До того ж побічні ефекти будуть мінімальні, однак прийом цих препаратів дозволений тільки після консультації з лікарем, так як вони сильно впливають на організм.

При підозрі на дефіцит або, навпаки, надлишок цієї речовини обов’язково необхідно здавати кров для аналізів. Крім того, в сечі можна виявити метаболіт — це речовина є продуктом розпаду прогестерону. Особливе значення така діагностика має при безплідді або при невиношуванні плода.

Синтез прогестерону в яєчниках в період, коли немає вагітності, регулюється іншим гормоном — лютеинизирующим, який виробляється гіпофізом. При вагітності синтез гормону залежить від гонадотропіну хоріонічного типу, за що його і називають гормоном вагітності. Синтез прогестерону залежить від фаз менструального циклу у жінки. У другій половині циклу, вже після періоду овуляції кількість вироблення речовини буде різко зростати. Коли жінка вагітна, то кількість цієї сполуки в її крові зростає майже в 10 разів. Розпад гормону здійснюється в печінці. Тут він переробляється в певні біологічні елементи, які вже неактивні. Одним з основних таких речовин є прегнандіол.

За темою: Низький рівень прогестерону у жінок: симптоми, причини зниження

На кожній фазі менструального циклу у жінки в дітородному періоді буде різна норма синтезу цього гормонального речовини. Наприклад, при фолікулярній фазі норма становить від 0,32 до 2,24 нмоль/л В овуляторний період вона становить приблизно від 0,48 до 9,42 нмоль/л В лютеїнову фазу показник повинен коливатися в межах 7 і 56,64 нмоль/л Після настання менопаузи у жінки гормон прогестерон не буде перевищувати 0,65 нмоль/л. А ось при виношуванні плоду його кількість сильно зросте. Наприклад, у перші 3 місяці вагітності він буде складати приблизно від 8,8 до 468 нмоль/л. Далі, на 2 триместрі, норма становить в середньому від 71 до 303 нмоль/л В останній триместр вагітності у жінки показник може підвищувати від 88 до 771,6 нмоль/л. Якщо під час вагітності жінка приймає будь-які медикаменти, то при здачі крові на аналізи обов’язково необхідно повідомити про це лікаря, щоб розшифровка проходила правильно. Різні джерела і клініки дають різні норми для цього показника, так що не потрібно хвилюватися з цього приводу.

Для чоловіків цей показник також важливий, цей гормон також синтезується в їх організмі. Проте норма становить набагато менше, чим у жінок. У здорового чоловіка в крові повинно бути виявлено в ході аналізів від 0,31 до 0,65 нмоль/л.

Вплив на організм

Прогестерон впливає на весь організм людини в цілому. Його вплив здійснюється за тими ж принципами, що і у всіх гормонів стиреоидного типу. Спочатку прогестерон повинен проникнути в клітинні структури (у тому числі і в шкіру), а потім він починає стимулювати вироблення спеціальних білків. Крім того, змінюється стан певних органів.

Вплив гормонального речовини на матку дуже велике. Воно впливає саме на слизові оболонки жіночого органу. Зміни будуть пов’язані з фазами менструального циклу. Гормон відповідає за те, що у другій половині циклу слизові прошарку починають розростатися. Саме це потрібно для зародка. Крім самої матки, змінюється стан молочних залоз, піхви і маткових каналів. На шкіру прогестерон теж впливає, причому як у жінок, так і у чоловіків. Однією з головних функцій гормонального речовини є його властивість затормаживать скорочувальні дії маткових м’язів. Особливо це потрібно в період вагітності, так як запобігає загрозу викидня.

Якщо вироблення прогестерону буде знижуватися не в період вагітності, то це викличе недостатність другої частини жіночого фізіологічного циклу, а слизові оболонки матки будуть не повністю підготовлені до подальшої вагітності. Коли є проблеми з фолікулярним дозріванням, то овуляція (процес виходу яйцеклітини з фолікула) може взагалі не настати. Це призведе до того, що і сама жовте тіло не утворюється, а саме воно повинно виробляти далі основну частку прогестерону в жіночому організмі. Це такий патологічний однофазне розвиток циклу. Воно може призвести в подальшому до безпліддя. До того ж маткові тканини починають розростатися. Те ж стосується молочних залоз і маткових придатків. Якщо вагітність все-таки настала, то в подальшому може статися викидень у тому разі, коли перші 3 місяці буде недостатньо продукуватися прогестерон.

За темою: Еритропоетин: що це таке, аналіз крові, де виробляється, який рівень

Аналіз на прогестерон і його розшифровка

Вплив прогестерону на весь організм людини дуже велике, так що іноді необхідно здавати кров для гормонального аналізу, щоб попередити важкі наслідки від браку цієї речовини в організмі.

Зазвичай вагітним жінкам і пацієнтам, які звертаються з проблемою безпліддя, призначають такий аналіз. Однак в інших випадках теж необхідно проводити такий тест. Обов’язково потрібно звертати увагу на симптоми, які поступово проявляються. По-перше, в грудях відчувається хворобливість. По-друге, спостерігаються різкі зміни в настрої. По-третє, у жінки часто виникають проблеми з циклом: він починає збиватися. Іноді може з’являтися здуття в животі. Жінка може скаржитися на вагінальні кровотечі, які зрідка з’являються. Необхідно відзначити, що вони не пов’язані з менструальними кровотечами. Дуже часто вагінальні кровотечі будуть не значними, а мажущими.

Аналіз потрібно здавати вчасно. У другій частині циклу концентрація цієї речовини в організмі жінки починає різко зростати. Найкращий час для здачі біологічного матеріалу — це фаза овуляції. Щоб визначити, коли ж настає овуляція, можна звернутися до спеціального тесту, який підкаже конкретні дні. При стандартному кількості днів у циклі (28 діб) його складають приблизно на 22 або 23 добу після того, як почалися менструальні виділення. Якщо цикл буде більш довгим (приблизно до 35 діб), то кров потрібно здавати пізніше, на 28 або 29 день. У будь-якому випадку необхідно заздалегідь обговорити це з лікарем. Якщо цикл регулярний, то аналіз на цей гормон потрібно проводити за 7 діб до того, як почнеться менструація. Якщо цикл постійно змінюється, то доведеться кілька разів робити тест. Якщо у жінки є графік температури базального типу, то потрібно здавати кров вже на 7 день після того, як вона почала підвищуватися. Біологічний матеріал для тіста здається через 8 годин після їжі. Найкраще робити це натщесерце в ранковий час.

Низький рівень

Аналізи крові на гормон прогестерон можуть показувати, що його концентрація знижена. Якщо зачаття вже здійснено, але при цьому гормон так і не почав вироблятися в достатній кількості, то жіночий організм не розуміє, що йому пора готуватися до вагітності і виношування плоду. У підсумку місячний цикл настає заново, що призводить до того, що плодове яйце відторгається, хоча воно вже знаходиться в матці. Саме нестача прогестерону є основною причиною того, що в перші 3 місяці після зачаття може статися викидень.

За темою: Аналіз крові на прогестерон для зачаття: тест, норма, розшифровки

Якщо у фазі, коли овуляція пройдена, кількість гормону все одно залишається нижче норми, то це говорить про сильний гормональному дисбалансі. Причиною може бути переношена вагітність, викидень. Запальні процеси в органах статевої системи теж можуть призвести до таких наслідків, особливо якщо вони мають хронічний характер. Причина може виявитися в тому, що внутрішньоутробний розвиток плода занадто затяглося. Коли функціональність плаценти і жовтого тіла недостатня, то гормон теж синтезується нижче норми. Маткові кровотечі, які жодним чином не пов’язані з менструацією, теж призведуть до таких наслідків. Вживання деяких медикаментів також негативно відбивається на вироблення прогестерону.

Підвищена концентрація

Аналізи на гормон прогестерон можуть показати, що його концентрація вище норми. Такі показники можуть бути викликані вагітністю. Деякі лікарські засоби теж впливають на рівень гормону. Маткові кровотечі неменструального характеру теж іноді стають причиною. Подібні зміни спостерігаються у людей, що мають проблему ниркової недостатності. Те ж стосується наявності кістозного освіти в жовтому тілі яких порушень у розвитку плаценти. Крім того, коли менструальні виділення відсутні вже більше року, концентрація гормону в крові теж падає. Вироблення гормонів в наднирковій залозі теж вплине на синтез прогестерону.

Коли спостерігається низький рівень цієї речовини за результатами аналізів, то обов’язково призначаються препарати, які допоможуть вирішити цю проблему. Однак вони можуть спровокувати появу побічних ефектів. Приміром, з’являються набряки, людину нудить, у нього підвищується тиск. При проблемах в роботі печінки, при наявності пухлин грудей і при вагінальних кровотечах такі препарати заборонено вживати.

Жіночий гормон прогестерон є дуже важливим не тільки для жіночого, але і для чоловічого організму. Звичайно, у жінок він виробляється в набагато більшому кількість, так як він відповідає за вагітність.

Схожі записи:

Розділи сайту

  • COVID-19 (3)
  • Алергія (5)
  • Аналізи (149)
  • Бактеріологія (431)
    • Гонококи (5)
    • Диплококи (5)
    • Клебсієлла (24)
    • Лептоспіроз (9)
    • Стафілококи (78)
    • Стрептококи (26)
    • Трихомоніаз (41)
    • Уреаплазма (58)
    • Хламідії (69)
    • Аборт (31)
    • Вагітність (94)
    • Захворювання (1 189)
      • ЗПСШ (20)
      • Молочниця (71)
      • Цистит (37)
      • Герпес (175)
      • Гіпергідроз (168)
      • Грибок (159)
      • Зморшки (236)
      • Пітниця (17)
      • Попрілість (29)
      • Препарати (374)
      • Аналізи (28)
      • Гормони (255)
      • Цукровий діабет (183)
      • Щитовидна залоза (307)
      • Дихальні захворювання (4)
      • Захворювання очей (1)
      • Захворювання ротової полості (2)
      • Захворювання шкіри (2)
      • Паразити і інфекції (13)
      • Про вітаміни (1)
      • Про харчування (1)
      • Сердечні захворювання (1)
      • Травми і переломи (4)
      • Дитячі (27)
      • Діагностика (11)
      • Жіночі (36)
      • Лікування (84)
      • Чоловічі (13)
      • Тромбоз (190)
      • Аскариди (48)
      • Глисти (589)
      • Гострики (49)
      • Діагностика (36)
      • Лікування (81)
      • Лямблії (79)
      • Очищення (56)
      • Препарати (322)
      • Рецепти (1 443)
      • Спина (506)

      Гормональні порушення та ожиріння

      Більшість наших співвітчизників вважають ожиріння результатом гормональних порушень. А щоб знизити вагу при гормональних порушеннях, необхідне спеціальне лікування.

      Але чи так все безнадійно насправді? Давайте розбиратися.

      експерт випуску
      Костянтин Миколайович Кондратьєв
      лікар-психотерапевт, рефлексотерапевт, провідний сеансів в МЦ «ВІТА ЦЕНТР»

      У медичній практиці найчастіше зустрічається ожиріння двох типів. Розглянемо їх зв’язок з гормональним фоном.

      Первинне ожиріння і гормональні порушення

      Первинне (його ще називають «аліментарним») ожиріння має своєю причиною надмірно калорійне харчування при відносно низьких витратах енергії.

      Людина споживає вуглеводів, жирів, білка більше, ніж задіюється в процесі метаболізму , Адже при недоліку фізичної активності немає потреби у виробленні додаткової енергії.

      Організм переходить на «жировий» тип енергетики, коли для повсякденних енергетичних потреб використовується головним чином жир. Це означає, вуглеводи, які надходять з їжею, не витрачаються, перетворюючись в жирові відкладення.

      Жирова тканина має здатність виробляти гормони нарівні з залозами внутрішньої секреції. Естрогени – жіночі статеві гормони, які виробляються цим типом тканин – відповідають, крім іншого, за обмін речовин. Чим більше в кров надійшло естрогенів, тим швидше людина зголодніє після прийому їжі, зазвичай призводить до великого в цілому він буде споживати зайвих вуглеводів і жирів.

      Біохімічним антагоністом естрогену є чоловічий статевий гормон, званий прогестероном. Він регулює дію естрогенів, а ті в своею чергу пригнічують виробництво прогестерону. Від балансу цих гормонів залежить зростання підшкірної жирової клітковини.

      Велика кількість естрогенів, що виробляються жировою тканиною при аліментарному ожирінні, знижує вміст прогестерону, який відповідає також за виведення води з тканин організму (а коли висновок води утруднений, з’являються знайомі багатьом повним людям набряки).

      Тобто, виходить замкнута ланцюжок – відносне переїдання сприяє накопиченню зайвої ваги, жировий прошарок зростає і викликає гормональний дисбаланс, від цього апетит збільшується, людина їсть ще більше.

      Вторинне ожиріння і гормональні порушення

      Джерелами вторинної (зазвичай ендокринного) ожиріння можуть бути, власне, ендокринні порушення, а точніше, порушення балансу основних статевих гормонів – прогестерону і естрогену. Зустрічається воно набагато рідше, ніж прийнято вважати.

      Звичайно, при діагнозі «гормональні порушення» необхідно звернутися до лікаря-ендокринолога. Але зниження ваги часто може саме по собі привести до стабілізації гормонального фону!

      Неправильне схуднення шляхом розбалансованою по основними поживними елементами дієти може привести до нового витка ожиріння і, в кінцевому підсумку, до порушень роботи ендокринних залоз!

      І навпаки, відновити гормональний дисбаланс, в більшості випадків може допомогти зниження ваги. Але, щоб не завдати шкоди здоров’ю, худнути слід планомірно, повільно, при дотриманні здорової, збалансованої дієти.

      Правильний настрій допомагає проти гормональних порушень!

      Здоровий спосіб життя, помірні фізичні навантаження, правильне харчування благотворно діють на життєвий тонус. Звичайно, сучасний ритм життя задає свої рамки, але кожна людина здатна почати уважно ставитися до потреб свого організму. Екологія, стреси, якість їжі, відсутність достатніх фізичних навантажень, звичайно, впливають на здоров’я, але це не вирок!

      Для відновлення нормальної життєдіяльності необхідно ваше непохитне бажання бути здоровою людиною. А для здобуття здорового і стабільного настрою існує спеціально розроблена методика . Ефективно боротися з ожирінням і встати на шлях до гарної фігури можна тільки налаштувавшись певним чином.

Про автора

admin administrator