Як проростити чубуки

Авторadmin

Як проростити чубуки

Вирощування винограду з живців взимку

Якщо у садівника виникає бажання розмножити виноград на власній ділянці, то він може скористатися для цього двома різними способами. Перший і найпростіший спосіб – це купити саджанці в спецпітомніке. Другий спосіб хоч і трудомісткий, але зате більш ефективний – це вирощування живців винограду взимку в домашніх умовах. У другого способу є кілька позитивних сторін, які вигідно виділяють його, а саме, садівник зможе отримати виноградні саджанці бажаного сорту, при цьому такий матеріал для посадки набагато стійкіше, якщо його порівнювати з придбаним в розпліднику. Щоб самостійно виростити високоякісні живці, знадобитися всього лише докласти дуже багато зусиль.

Перед тим як висаджувати живці на постійне місце, потрібно їх в першу чергу підготувати. У більшості садівників в цій справі немає необхідного досвіду, тому що рідко хто займався раніше цим. Процес підготовки виноградних живців розділяється на кілька етапів, кожен з яких має велике значення:

  • нарізка;
  • зберігання;
  • підготовка до висадки;
  • пророщування.

Для того щоб домогтися успіху в цій справі, необхідно знати всі основні правила вирощування держака винограду, а також хитрості і секрети.

1 етап: Нарізка живців

Восени все ослабшие або пошкоджені гілки відмирають, тому саме в цей час року рекомендується проводити заготівлю виноградних живців (цибухів). Під час їх нарізки необхідно дотримуватися кількох основних правил:

  1. Приступати до нарізки цибухів рекомендується лише тоді, коли з кущика опаде все листя.
  2. Постарайтеся вибрати ті гілки, які дають великі грона. Справа в тому, що саме з таких гілочок виходить найкращий посадковий матеріал.
  3. Вибирайте таку лозу, на якій відсутні вигнуті форми. Найкраще якщо вона буде максимально рівною.
  4. Слід пам`ятати, що якість посадкового матеріалу безпосередньо пов`язано з довжиною черешка.

Пам`ятайте, що проводити нарізку цибухів при мінусовій температурі ні в якому разі не можна. У зв`язку з цим, якщо за вікном вже стоять морози, то живцювання можна буде зробити тільки лише в наступному році. Щоб нарізати чубуки, вам знадобитися секатор. Підготуйте розчин мідного купоросу і занурте в нього живці відразу ж після їх нарізки.

2 етап: Зберігання

Для того щоб чубуки збереглися до весни, необхідно створити для них максимально сприятливі умови. В першу чергу потрібно розділити живці по сортам. Потім живці одного і того ж сорту зв`язуються разом і кладуться в окремий пакет з поліетилену, який потім дуже щільно загортається. Слід врахувати, що ви повинні будете виноградні чубуки зберегти до весни. Справа в тому, що саме на початку весняного періоду здійснюється їх висадка у відкритий грунт. Існує кілька місць, де можна досить успішно зберігати живці винограду:

  1. полку холодильника. Даний спосіб зберігання ефективно використовувати лише тоді, коли цибухів порівняно небагато.
  2. підвал. Такий спосіб зберігання є ідеальним для тих садівників, які ростять саджанці винограду не тільки для себе, але і на продаж.
  3. Дачна ділянка. Є й ті садівники, які навчилися зберігати матеріал для посадки до весни, просто закопуючи його в грунт. При цьому треба пам`ятати, що живці повинні бути закопані на глибину не менше ніж півметра.

В процесі зберігання цибухів в зимовий час можуть виникнути різні проблеми, в зв`язку з цим необхідно систематично проводити їх огляд. У тому випадку, коли ви помітили, що нирки на Чубук почали набухати, це означає, що в місці їх зберігання висока температура. Якщо це холодильник, то вам треба буде просто знизити температуру, в іншому випадку перекладіть держак в місце, де холодніше.

3 етап: Підготовка до посадки

У тому випадку, коли виноградні чубуки збереглися добре, їх можна досить швидко і легко підготувати до висадки у відкритий грунт. Насамперед вам потрібно буде зробити огляд кожного виноградного черешка, при цьому потрібно видалити ті з них, які є непридатними для вирощування. Зрозуміти придатний чубук для посадки чи ні, можна завдавши на нього поперечний надріз. Огляньте місце надрізу. У тому випадку, якщо воно залишилося абсолютно сухим, то такий держак можна викинути, справа в тому, що він повністю засох і не зможе дати ні коренів, ні нирок. У хорошого чубука придатного для вирощування з надрізу повинна буде виступити волога. Ще необхідно уважно оглянути забарвлення зрізу. У тому випадку, коли держак всю зиму провів у сприятливих для нього умовах, то його зріз повинен бути пофарбований в насичений зелений колір. Уважно огляньте зріз, так як різноманітних вкраплень бути не повинно.

Після того як ви проведете ретельний огляд виноградних цибухів і їх сортування, можна буде починати процедуру, яка їх розбудить. Візьміть ємність необхідного обсягу і наповніть її теплою водою. Потім занурте в неї живці винограду. У воді вони повинні будуть знаходитися не менше двох діб. Після цього підготуйте розчин засобу, що стимулює зростання корінців (його можна придбати в спецмагазині). Коли ви дістанете чубуки з води, їх необхідно відразу ж занурити в цей розчин.

4 етап: Пророщування

Даний етап самий останній і при цьому він є дуже важливим. Для того щоб проростити живці, садівники користуються двома способами, тому ви зможете вибрати той з них, який найбільше підходить:

  1. За допомогою склянки. Вам потрібно підготувати склянку з пластика великого розміру. На денці треба виконати 3 великих отвори, найзручніше це робити шилом. На дно потрібно всипати грунт, змішану з компостом. Потім вам треба взяти склянку з пластика меншого обсягу і вирізати у нього денце. Після цього даний стаканчик потрібно вставити в першу склянку з землею. Стакан поменше треба наповнити піском і гарненько полити його. Чубук треба увіткнути в пісок. Для того щоб там зберігалося тепло, рекомендується використовувати плівку з поліетилену.
  2. За допомогою пляшки з пластика. Вам знадобитися звичайнісінька пляшка із пластику. На її дно потрібно укласти не надто високий дренажний шар. Поверх нього треба всипати шар компосту, поживного грунту або торфу. У зануреного в ґрунт чубука кінчик повинен бути на одному і тому ж рівні з пляшкою. Поверх пляшка накривається склянкою з пластика. Після утворення перших молоденьких пагонів укриття забирається.

Обидва ці способу досить ефективні. Однак, щоб успішно виростити виноградні чубуки, їм треба забезпечити систематичний полив, а також хороше освітлення. Пересаджувати живці у відкритий грунт можна тільки після того, як у них утворюються коріння, і виросте перша листя.

Як виростити чубуки винограду в домашніх умовах: допомога, фото

Ті, хто має ділянку землі, все частіше виділяють місце, де можна виростити власний виноград. Виростити виноградний кущ можна в домашніх умовах, без особливих зусиль, якщо знати правила посадки і догляду за кущем і його живцями.

Чубуки — популярний спосіб розмноження винограду

  1. Заготівля чубуків винограду в домашніх умовах
  2. Правила вибору чубуков
  3. Як грамотно проростити чубуки?
  4. Догляд за пагонцами
  5. Висаджування на горщик
  6. Підгодівля
  7. Висаджування на ділянку

Заготівля чубуків винограду в домашніх умовах

Чубуки – це відростки однорічної виноградної лози, яка дає плоди. Їх заготовляють з приходом осені, з метою виростити якісні відростки для розмноження виноградника або збільшення доходу.

Для цього, у верхній частині здорової лози винограду зрізають недовгі відростки. Важливо, з цією метою підготувати гострий і чистий ніж, під уникнення внести інфекцію. Зрізати пагонцы слід з косою.

Важливо правильно підготувати відростки для зберігання:

  • 24 години вимочують у воді;
  • приготувати розчин з купоросом або марганцівкою і на 30 хв. замочити;
  • на підготовлених серветках з паперу просушити;
  • підготувати щільний поліетилен або полотно;
  • загорнути відростки в поліетилен, полотно та перев’язати;
  • прикріпити бірку, де написано назву виду і дата.

В такому стані живці необхідно зберегти у живому вигляді до весни. Це реально зробити при температурі від +1 до +5 градусів. Чубуки можна покласти в холодильник, лоджія, погріб.

Один раз на місяць необхідно контролювати збереження відростків. При пересиханні, їх кладуть у воду, знову просушують і упаковують. У разі утворення цвілі, уражені частини протирають розчином марганцівки.

Зберігати чубуки можна і по іншому методу: прикопати їх у грунті на 40 см. глибини. У середніх числах лютого, пагонцы вимушено переходять на етап спокою.

Але, якщо температура переходить в плюсову, починається активне пробудження живців. Для вирощування чубуков в домашніх умовах — це найкраща пора

Чубуки потрібно позначити биркою з назвою сорту

Правила вибору чубуков

Щоб чубуки добре проросли і дали високий урожай, потрібно знати, як їх вибрати.

Слід враховувати такі параметри:

Пророщують чубук має зелене забарвлення. Його відростки без темних плям, гнилі або будь-яких інших пошкоджень;

В ширину чубук не повинен перевищувати 8 мм

Довжина його більш різноманітна – від 12 до 60 див. Якщо пагінець винограду вийде дуже коротенький, у нього не вистачить сили прорости. Дуже довгі чубуки зберігаються не так добре.

Важливо наявність 2-3 здорових нирок у чубука.

Грамотно вибрані і перероблені відростки відмінно збережуться і порадують високим урожаєм.

Чубуки винограду повинні мати 2-3 здорові нирки

Як грамотно проростити чубуки?

У перших числах квітня відростки виймають з сховища і готують до проращиванию:

Щоб виростити хороший урожай винограду, один з факторів — застосовувати кильчевированные відростки. Пристрій для кільчування роблять власноруч, застосовуючи пластикові пляшки і просочені марганцем тирсу . Можна застосувати прозорі стаканчики і вирізати дно, що дозволити безперешкодно стежити за паростком.

Садову землю змішують з піском і перегноєм за схемою 3:1:1 і заповнюють цією сумішшю стаканчики. Висаджують пагонцы і поміщають в тепле місце без протягів. Полив проводити обов’язково теплою відстояною водою і систематично розпушувати землю. Якщо все зробити правильно, вже протягом трьох тижнів у чубуков сформуються здорові коріння.

Через 14 днів корисно загартовувати відростки, періодично виносячи їх на вулицю на короткий час.

Для великої кількості чубуков можна зробити электрокильчеватор

Догляд за пагонцами

За пагонцами потрібен спеціальний догляд.

Висаджування на горщик

Коли чубук має виросли корінці 2 див., він готовий до посадки в горщик з підготовленим грунтом.

Дно горщика вистелюють дренажем не менше трьох сантиметрів ширини. Після висадки чубуки в горщиках, їх залишають на вулиці довше і з часом, залишають їх там постійно. Але не треба поспішати, оскільки виноградні пагонцы чутливо реагують на коливання температури.

Підгодівля

Чубуки вимагають до себе увагу. Їх необхідно удобрювати і систематично розпушувати грунт. Щоб лоза добре розвивалася, застосовують мінеральні підгодівлі, які вносяться прямо в землю висіванням, або з водою. Контролювати, щоб вода не застоювалася в горщиках, в іншому випадку відбувається загибель відростків.

Воду для пророщування потрібно регулярно міняти

Висаджування на ділянку

Висаджування саджанців на ділянку проводять в середині літа, коли вже грунтовно тепло. Якщо висадити раніше і будуть заморозки, гине коренева система і всі докладені зусилля будуть безрезультатними. Висаджування робити дуже акуратно, щоб залишити в цілісності кореневу систему.

Коли чубуки зміцніють, зазеленіють необхідно систематично розпушувати землю, проводити полив теплою водою і регулярно вносити мінеральні підгодівлі. З метою зміцнення кореневої системи можливо самостійно приготувати добриво, розчинивши ложку меду в 10 літрах води. До осені отримуємо результат праць: лоза виростає до двох метрів і сформовані потужні коріння, відростки виростуть міцні .

Посадочне місце вибирають, виходячи з виду винограду. Екзотичними видами бажано не заморочуватися. Кращий приплід дають сорти, вашого краю.

Виноград, як і інша культура вимагає до себе спеціального догляду, уваги. Але, якщо дотримуватися всіх правил пророщування, посадки, результат виправдає прикладений працю. Оскільки урожай можна виростити чудовий і в середній смузі Росії.

Що таке і як виростити виноград з чубука?

Вирощування винограду-процедура складна і багатоетапна. Існує кілька способів виростити цю ягоду на своїй присадибній ділянці. Один з них-за допомогою живців, або чубуків. Розглянемо, як можна виростити цю культуру в домашніх умовах за допомогою невеликих і правильно підготовлених саджанців.

  • Що таке чубук в садівництві
  • Заготівля чубуків
    • Оптимальні терміни
    • Як правильно вибрати чубуки для пророщування
    • Відео: Як правильно підготувати і відібрати чубуки
    • Правила зберігання посадкового матеріалу
      • Відео: Як зберігати посадковий матеріал в холодильнику
      • Відео про те, як зберігати чубуки винограду в землі
      • Відео: зберігання виноградних чубуків в підвалі
      • Коли діставати гілки для пророщування
      • Обробка і пророщування після зимівлі
        • Відео: як проростити виноград з чубуків
        • Оптимальні терміни
        • Вибір грунту і горщика
        • Схема посадки
        • Як доглядати за виноградом
        • Відео: посадка саджанців винограду

        Що таке чубук в садівництві

        Слово “чубук” – тюркського походження, і запозичене в російську мову в період панування Золотої Орди на наших теренах. Дослівний переклад цього слова – »тонкий прутик або паличка”.

        Цікаво, що слово має ще кілька значень: сніговий баран з порожнистими рогами, дерев’яний порожнистий стрижень, на який насаджують трубку для куріння, і виноградний саджанець або держак. У цій статті мова піде саме про виноградних чубуках і методі збільшення за допомогою їх кількості виноградних кущів на ділянці.

        Чубук в садівництві – це сегмент виноградної лози з декількома нирками на ній .

        Такий спосіб розведення винограду — найпростіший, надійний і під силу навіть новачкам.

        Заготівля чубуків

        Якщо правильно заготовити посадковий матеріал, то це прискорить отримання першого врожаю на новій лозі.

        Оптимальні терміни

        Зрізаються майбутні саджанці восени з однорічної лози, після перших заморозків, коли проводиться планова обрізка винограду. Робиться це приблизно з кінця жовтня до початку грудня.

        Саме в цей період в Лозі міститься оптимальна кількість цукрів, крохмалю та інших поживних речовин.

        Також до цього моменту лоза вже пройшла загартовування температурними режимами від +5 до -5 градусів.

        Як правильно вибрати чубуки для пророщування

        Найкраща для заготівлі лоза-плодова . Бажано, щоб це була батіг, яка приносила великі грона, добре розвинена і товщиною приблизно з 6-8 мм.

        важливо! щоб уникнути інфекції зрізати заготовки з лози потрібно чистим і гострим ножем.

        Зрізаються живці довжиною від 50 до 70 сантиметрів косим зрізом, над вузлом приблизно в 2-3 сантиметрах. Заготовлюється матеріал зі здорового рослини.

        Для цього потрібно провести попереднє дослідження, щоб на гілках не було слідів небезпечного грибкового захворювання винограду — оїдіуму , а також слідів від пошкодження градом і інших дефектів.

        За кольором здорові гілки повинні бути золотисто-солом’яними або світло-коричневими. На дотик — твердими і при згинанні повинні потріскувати.

        Відео: Як правильно підготувати і відібрати чубуки

        Правила зберігання посадкового матеріалу

        –>Після заготівлі чубуків важливо пам’ятати, що їх неприпустимо залишати на відкритому повітрі надовго . У добу вони можуть втратити до 2% вологи. І якщо втрати складуть до 35 %, то приживлюваність кожного держака впаде до половини. Щоб домогтися збереження вологості, потрібно ще під час заготівлі матеріалу стежити, щоб з кожного кінця зрізу залишалися вусики або ніжка грона — в цих междоузлиях є захисна мембрана, яка перешкоджає втраті вологи.

        Наступним кроком після нарізки чубуків буде їх замочування . Для цього заготовки поміщають у відро з водою на кілька годин (від 6 до 8). Їх можна замочувати в міру зрізання з куща, попередньо поставивши відро з водою у винограднику. Після замочування посадковий матеріал повинен трохи провітритися, потім бажано обробити його біопрепаратом з високою фунгіцидною і бактерицидною активністю.

        важливо! залишені на сонці живці за кілька годин втрачають практично всю свою вологу, тому про їх приживлюваності не може бути й мови.

        Після всіх перерахованих етапів заготовки чубуків потрібно вирішити, яким методом ви хочете їх зберегти під час зимової сплячки. Ось деякі з них:

        • В холодильнику;
        • В землі;
        • В погребі приватного будинку.

        Тепер розглянемо кожен метод окремо.

        У холодильнику зберігати живці винограду допустимо, якщо їх у вас небагато, і при цьому немає підвалу або можливості зберегти їх в землі . Для цього:

        1. Готові чубуки потрібно обернути натуральної чистою тканиною, попередньо змочивши її у воді.
        2. Потім укласти в поліетиленові пакети, не пов’язуючи їх туго між собою, а залишаючи невеликий отвір для повітрообміну, і розмістити на нижній полиці холодильника.
        3. Важливо не забувати періодично перевіряти вологість тканини, якою ви обернули посадковий матеріал, і, якщо потрібно, змочувати її водою. Як тільки з’являється характерний затхлий запах-тканину потрібно замінити на нову.

        відео: Як зберігати посадковий матеріал в холодильнику

        При заготівлі великої кількості живців можна зберігати їх в землі. Для цього потрібно правильно вибрати місце зберігання.

        Не годиться при цьому Низинне місце, а також поглиблення, де може збиратися волога від розталого навесні снігу. Відповідним місцем на ділянці може стати височина. Отже, ваші дії при цьому методі зберігання:

        1. Викопати траншею глибиною 80-100 см.
        2. На дно траншеї насипати злегка вологий пісок шаром 5 см.
        3. Щільно укласти чубуки на дно траншеї.
        4. Насипати зверху вологий пісок шаром в 10 см.
        5. Насипати на шар піску землю шаром в 30 см.
        6. Прикрити сховище зверху шифером або іншим відповідним матеріалом.
        7. Виконати канавку, щоб був відтік води.

        відео про те, як зберігати чубуки винограду в землі

        Якщо на вашому подвір’ї є льох або підвал, то зберігати підготовлені чубуки краще в ньому.

        Ось процес зберігання:

        • Обов’язково обробити посадковий матеріал 3% – ним розчином залізного або мідного купоросу (200 мл води плюс 1 ч. ложка розчину) для профілактики цвілевих і грибкових уражень . Потім лозі потрібно дати висохнути;
        • Оброблені живці зв’язати в пучки і укласти в пакети з поліетилену з вологими хвойними тирсою , залишаючи пакети відкритими для вентиляції або виконавши в них кілька отворів. Такий спосіб збереження сприяє накопиченню вуглекислого газу, який служить консервантом від шкідливої мікрофлори і сприяє зниженню витрати вуглеводів на дихання лози. Обов’язково під час зберігання лози потрібно перевіряти вологість тирси і, якщо потрібно, періодично їх зволожувати.

        чи знаєте ви? Ісус Христос в Біблії символічно називав себе істинною виноградною лозою.

        Можна зберегти чубуки і в прикопах в погребі. Для цього копається ямка 15-20 сантиметрів глибиною, в неї поміщаються заготовки і засипаються землею.

        Оптимальними показниками для зимової сплячки лози вважається температура від 0 до +5 градусів. Якщо витримати таку робочу температуру, то черешкам вистачить вуглеводів більш ніж на півроку. Але якщо в підвалі буде тепліше, то запасів поживних речовин вистачить лише на 3-4 місяці.

Про автора

admin administrator