Як розмножити бругмансію живцями в домашніх умовах

Авторadmin

Як розмножити бругмансію живцями в домашніх умовах

Зміст:

Вирощування бругмансії в домашніх умовах: що, де, коли

Бругмансія в горщику – як Примадонна на сцені: ця незвичайна екзотична рослина полонить всіх глядачів виглядом своїх суцвіть: яскравих, великих і ароматних, що підсилюють приємний запах ближче до ночі. У природному середовищі існування бругмансія виростає до п’яти метрів у висоту. Тримати такого гіганта в будинку, в невеликій квартирці, звичайно не з руки. Однак завдяки селекціонерам сучасні квітникарі мають можливість посадити в контейнер гібридні сорти екзотичної рослини: вони не такі великі, а навпаки – досить компактні, але цвітуть все так само дивно.

Як виглядає бругмансія

Народна назва бругмансії – “труби ангела”. Так рослину називають на батьківщині, в Південній Америці. На перший погляд, назва досить дивна. Але якщо ви хоч раз бачили, як бругмансія цвіте, ви не знайдете в ньому нічого незвичайного: квіти у цієї рослини величезні, до 50 см в довжину, а їх діаметр часом досягає чверті метра. На вигляд вони нагадують гігантські дзвіночки і виглядають дуже заворожуюче.

Суцвіття бругмансії прекрасно пахнуть. Найчастіше вони пофарбовані в легкі і теплі тони. Селекціонери вивели махрові гібриди і рослини, які цвітуть дво- і триярусними квітами. До речі, бругмансія – представниця дурманів. Тому деякі народи світу, в тому числі і наш, називають її “деревом диявола”. Так вона і живе: з одного боку, ангельська зовнішність, з іншого – запаморочливий голову аромат.

При вирощуванні в домашніх умовах “ангельські труби” в літній період прямо в контейнерах часто виставляють на клумбу або на відкритий балкон. Це стимулює чагарник рясно цвісти і розвиватися. А після того як температура повітря знижується до п’яти градусів, квітку заносять назад в кімнату. Полив скорочують, але догляд продовжують, так як на відміну від більшості інших кімнатних рослин зима періодом спокою для бругмансії не є.

Як доглядати за бругмансією в домашніх умовах

“Дурманне дерево” – ще одна назва рослини, якому присвячена наша стаття. Причому ця назва прилипла до бругмансії не просто так. Справа в тому, що ця представниця американської флори отруйна. Причому отруйні речовини містяться не тільки в соку стеблів, а й в листі, і в квітках бругмансії. Аргентинці, до речі, на законодавчому рівні заборонили висаджувати бругмансію в місцях великого скупчення людей. Але в нашій країні така заборона відсутня. Та й звідки їй взятися, якщо квітка – справжня екзотика для українців. Тому вирощуйте бругмансію на здоров’я, але працюйте з нею в рукавичках.

Що стосується догляду, то назвати бругмансію примхливою ​​язик не повернеться. Створити для неї ідеальні умови в квартирі можна без особливих зусиль. І якщо все зробити правильно, то цвісти ваша красуня буде аж до самого Нового року. А можливо, навіть до православного Різдва.

  • Освітлення. Бругмансія – любителька сонячного світла. Знаючи її походження, про це легко здогадатися. Тому в літній період, при наявності такої можливості, тимчасово переселити “ангельські труби” на вулицю – прямо під прямі сонячні промінчики. У зимовий період необхідно досвічувати рослину. Тому якщо у вас в будинку немає відповідних джерел штучного світла, обов’язково ними обзаведіться. В ідеалі в зимовий період світловий день з вашою допомогою повинен бути пролонгований до 15 годин. Якщо зробити це ніяк не виходить, а світла в квартирі катастрофічно не вистачає (наприклад, зима видалася суцільно похмурою і з опадами), найкраще вчинити так: обрізаємо всі пагони бругмансії, відносимо горщик в місце, захищене від сонячного світла, тримаємо бругмансію в темряві до весни.
  • Температура. Спеку бругмансія не любить, але переносить досить стійко. На відміну від холоду. Максимально низька температура, яку здатна витримати бругмансія, становить 5 градусів тепла. Втім, в квартирних умовах температура практично ніколи до таких показників не падає. Але вирощування екзотичної рослини в будинку пов’язане з іншою проблемою – зі спекою і сухістю повітря, незмінними супутниками опалювального сезону. Ідеальною для бругмансії вважається температура від 23 до 25 градусів. Якщо показники у вашій квартирі взимку стабільно вище, ніж озвучені, вживайте заходів. Як мінімум, пильно стежте за рівнем вологості грунту в горщику.
  • Полив. Починаючи з першого місяця весни і аж до моменту цвітіння поливати бругмансію потрібно якомога частіше. Заливати, звичайно, не варто, але полив повинен бути регулярним. Листя у рослини велике. Отже, за день через листову пластину випаровується велика кількість вологи. Брак потрібно своєчасно заповнювати. Коли у бругмансії починається період цвітіння, процес випаровування вологи трохи сповільнюється. Отже, і полив необхідно злегка мінімізувати. У зимовий період потрібно орієнтуватися на умови утримання квітки: чим спекотніше в квартирі і сухіше, тим частіше буде полив.
  • Вологість. Додаткового обприскування “дурманне дерево” не потребує. Виняток може бути лише один – аномальна спека у літній період. Це єдиний випадок, коли обприскування кущів себе виправдовує.
  • Грунт. Щоб посадити або пересадити бругмансію, вирушайте в магазин і придбайте субстрат для пальм. Він вологопроникний, насичений поживними речовинами і дуже вразливий – саме такий, якого потребує наша екзотична красуня. Але в принципі, субстрат ви можете з легкістю приготувати і самостійно. Для цього достатньо змішати дві частини торф’яної землі з однією частиною річкового піску і додати в суміш компост або перегній. А краще трохи того й трохи іншого.
  • Пересадка. У перші роки життя пересадка потрібна бругмансії досить часто. Причина таких частих “переїздів” з горщика в горщик – інтенсивне зростання екзотичної рослини. Через три-чотири роки потреба в частих пересадках відпадає сама собою.

Пересаджуючи молоду бругмансію зі старого горщика в новий, неодмінно додайте в субстрат трохи курячого посліду.

  • Підживлення. Вегетаційний період – це час, коли вносити добрива в грунт потрібно постійно, тобто кожні сім днів. Органічними добривами “дурман” підгодовують лише час від часу. А ось мінеральними – набагато частіше. Це основні підгодівлі.
  • Обрізка. Бругмансію обрізають двічі. Перший раз – в осінній період: з квітки видаляють засохлі суцвіття, пошкоджені гілки, та й в принципі обрізають пагони на ¾ довжини. Друга обрізка припадає на літній період. Вона є стимулюючою і сприяє більш рясному цвітінню. Щоб захистити бругмансію від обміління суцвіть, необхідно підтримувати нормальну густоту куща: на надмірно густих рослинах квіточки стають більш дрібними (як і листя).

Відгуки квітникарів суцільно насичені скаргами про відсутність квітів на бругмансії або про запізнілий період цвітіння рослини. Причин такого стану речей може бути кілька: брак сонячного світла, недостатній полив, надмірно густий і запущений кущ, залишені на кущі пасинки. Щоб бругмансія якомога швидше зацвіла, забезпечте їй гідне освітлення і неодмінно зніміть з куща пошкоджені пагони.

Як розмножити “дурманне дерево”

Найчастіше в домашніх умовах квітникарі застосовують два способи розмноження – живцювання і насіннєвий. Але зверніть увагу: розмножити гібридні сорти насіннєвим способом не вийде. Тобто вийде, але не до кінця: особливості виду при такому способі розмноження не будуть збережені.

Алгоритм розмноження живцями

Міжсезоння – ідеальний період для живцювання. За великим рахунком, абсолютно все одно, коли проводити процес – навесні або восени. Головне – нарізати пагонів з запасом, щоб після відібрати найсильніші і найбільш підходящі.

  • Нарізка. Нам цікаві виключно однорічні гілки, які вже встигли одерев’яніти. Нарізати черешки потрібно по-особливому: так, щоб на кожному шматочку залишилася точка росту. Держак без точки зростання ніякого результату не дасть. Також дуже бажано, щоб на держаках були присутні хоча б по три бруньки. Можна чотири, але більше не треба. Всі великі листові пластини, присутні на держаках, необхідно видалити
  • Формування корінців. Щоб на кожному черешку розвинулася своя коренева система, їх краєчки необхідно опустити в посудину з водою. Посудину слід встановити на сонячне місце. Бажано також домогтися сприятливої ​​температури повітря – в районі 20 градусів. Ну а після опустити в цю посудину нарізані черешки і тримати їх там до того моменту, поки на їх кінчиках не з’являться коріння.

Для того щоб запобігти загнивання черешків і молодих корінців, воду в посудині потрібно періодично міняти, кожного разу додаючи в неї по одній таблетці активованого вугілля.

  • Пересадка в горщик. З моменту початку нарощування коренів до моменту відправки рослини в субстрат пройде 14-21 день. Як тільки коренева система досить розвинеться, сміливо наповнюйте горщик субстратом і пересаджуйте в нього держак. Для приготування субстрату для першої посадки знадобиться одна частина торф’яного грунту, одна частина перліту і стільки ж річкового піску.

Алгоритм розмноження насінням

Насіннєвий спосіб розмноження менш популярний, ніж живцювання. Проблема в тому, що часу між посівом і прокльовуванням сіянців проходить більше двох місяців, а це, погодьтеся, досить довго. Втім, ніхто не заважає вашим ботанічним експериментам. Дотримуйтесь нашого алгоритму, щоб отримати в результаті бажаний результат.

  • Коли сіяти? Можна прямо в січні або на початку лютого. Оптимально посіяти бругмансію до початку березня.
  • Як підготувати насіння? Перш ніж проводити посів, занурте насіння в стимулюючий розчин, дотримуючись інструкції, написаній на його упаковці або на аркуші-вкладиші.
  • В яку землю сіяти? Для посіву бругмансії підійде звичайний дачний грунт. Головне, щоб кислотність субстрату була нульова, тобто нейтральна.
  • Як сіяти? Розкидайте насіння по поверхні контейнера, не заглиблюючи їх, а зверху присипте землею, щоб верхній шар був не товще 1 см.
  • Що робити далі? Залишилося тільки затягнути контейнер харчовою плівкою і встановити його в тепле сонячне місце. Час від часу плівку потрібно обов’язково піднімати. Так сіянці будуть провітрюватися. Також в момент провітрювання грунт слід зволожувати з пульверизатора.

Як тільки ви побачите, що з’явилися в горщику сіянці, потреба в тепличних умовах пропаде. Плівку знімаємо і продовжуємо доглядати за малюками. Час пікіровки прийде тільки тоді, коли на кожному сіянці сформується по п’ять повноцінних листочків.

З якими помилками зазвичай стикаються квітникарі?

Не можна сказати, що бругмансия – принцеса на горошині, але існує ряд проблем, з якими українські квітникарі, які вирощують вдома “ангельські труби”, час від часу все-таки стикаються. Ми перерахуємо ці проблеми, щоб ви мали можливість не наступати на одні й ті самі граблі.

Обпадання листя:

  • причина: брак води;
  • спосіб допомоги: регулярний полив, який відповідає температурному режиму і рівню вологості в будинку.

Витончення стеблів:

  • причина: брак сонячного світла;
  • спосіб допомоги: зміна локації горщика, використання штучного освітлення в зимовий період.

Уповільнене зростання:

  • причина: брак поживних речовин (або рослина просто досягла свого максимуму);
  • спосіб допомоги: регулярне внесення мінеральних добрив в субстрат.

Обпадання бутонів:

  • причина: брак води, “переїзд” квітки з одного будинку в інший з іншим температурним режимом;
  • спосіб допомоги: стабілізація графіка поливу, створення сприятливих температурних умов для квітки.

Яких шкідників і хвороб варто побоюватися?

Здавалося б, ну які шкідники на отруйній рослині? Але ні! Бругмансію більше за інших люблять комахи. Тому ворогів у неї досить багато.

Довгоносик:

  • як ідентифікувати жука довгоносика: по краях листочків з’являються дірочки, бутони починають опадати з куща;
  • як перемогти: подвійна або потрійна обробка інсектицидними препаратами.

Білокрилка:

  • як ідентифікувати метелика білокрилку: квітка нібито в’яне, з неї починають облітати листя;
  • як перемогти: використовувати спеціальні пастки або інсектицидні препарати

Попелиця:

  • як ідентифікувати шкідника попелицю: на рослині з’являються цілі колонії зелених комах, листочки стають липкими і місцями скручуються в трубочку;
  • як перемогти: припудрити тютюновим пилом, а через час промити листя м’якою губкою, попередньо змоченою у воді з додаванням великої кількості рідкого мила

Павутинний кліщ:

  • як ідентифікувати небезпечного павутинного кліща: листя бругмансії покривається білими крапками, на зворотному боці листової пластини формується павутина, яку неможливо не помітити;
  • як перемогти: використовувати зволожувач повітря, так як кліщ не здатний вижити в умовах підвищеної вологості; обробити інсектицидом “Актара”.

Равлики і слимаки:

  • як ідентифікувати садових равликів і неприємних слимаків: головний симптом – дірки на листових пластинах;
  • як перемогти: обприскати рослину інсектицидом.

Серед хвороб бругмансію найчастіше вражає сіра гниль, яка розвивається у вологому середовищі. Врятуватися від неї можна за допомогою препарату під назвою “Топаз”, а захиститися – за допомогою дотримання агротехнічних правил, про які ми говорили вище.

Приєднуйтесь до нашої групи в Facebook

Бругмансія: догляд у домашніх умовах, нюанси вирощування + фото та відео

Труби ангела – так ще називають бругмансію за подовжені неймовірно красиві квіти. Уродженка вологих тропічних лісів досить вимоглива до догляду. Однак все ж таки піддається вирощуванню в домашніх умовах. А квіти, які бругмансія вдосталь дарує, змушують квітникарів потурати її забаганкам і маленьким капризам. Як же зробити бругмансію улюбленим домашнім вихованцем?

Бругмансія – між ангелом і бісом

Бругмансія – вічнозелений чагарник із субтропіків Південної Америки. Рослина відома під назвами «дурман», «бругмансія деревоподібна», а також «дерево демона» та «труби ангелів».Передостаннє ім’я вона отримала через отруйні властивості, а останнє – завдяки своїм чудовим кольорам.

У природі ця рослина віддає перевагу вологому лісовому клімату, росте переважно в долинах річок. Будинки бругмансію вирощують як кадочну культуру, культивуючи влітку в саду, а на зиму заносячи до приміщення. Холодну російську зиму на свіжому повітрі квітка не переживе.

У південних районах бругмансію можна вирощувати у відкритому ґрунті. Взимку надземна частина рослини відмирає, але коріння не промерзає, і навесні з’являються нові пагони.

Дика бругмансія може вирости до 5 м у висоту, для домашнього вирощування є більш низькорослі сорти. Листя рослини велике, овальне, з хвилястими краями, до півметра в довжину. Квіти лійкоподібні, дзвіночкоподібні, витягнуті, величезні – до 20 см у діаметрі, до 50 см у довжину. Їх колір залежить від сорту та може бути зеленим, червоним, жовтим, помаранчевим, кремовим. Існують також дво- та триколірні сорти.Аромат яскраво виражений, посилюється у вечірні та нічні години.

Рослина отруйна! Крім того, її яскравий аромат має психотропну дію. Це слід враховувати при догляді та розміщенні.

Бругмансія – прикраса саду

Догляд за бругмансією в домашніх умовах потребує певних турбот. Наприклад, для зростання та цвітіння йому потрібна холодна зимівля. Бугмансію не варто заводити сім’ям, де є діти чи свійські тварини. І поставити цю квітку можна лише у приміщенні подалі від спальні. Дурняючий аромат посилюється саме вночі. Тож невибагливою цю рослину не назвеш. Але його чудове цвітіння – гідна нагорода завзятому квітникареві.

Різновиди запашного дерева

Сорта бругмансії відрізняються за зовнішнім виглядом кольорів – їх відтінкам, формою, довжиною, пропорціями:

  • Бругмансія запашна. Квіти, що поникли, білого або блідо-жовтого кольору до 30 см у довжину. Цвітіння рясно і в оранжереї може тривати цілий рік. У рослини є центральний стовбур і невелика кількість гілок.
  • Бругмансія золотиста. Квіти всіх відтінків жовтого з широким відгином, до 30 см завдовжки. Листя вузьке, темно-зелене.
  • Бругмансія біла. Рослина висотою до 3 м. Листя бархатисте. Квіти білі, до 25 см завдовжки.
  • Бругмансія кривава. Найбільш морозостійкий вигляд. Яскраві квіти жовтих, помаранчевих, червоних відтінків. Аромат не такий сильний, як у інших сортів.
  • Бругмансія різнокольорова. Цей вид відрізняється найдовшими квітами – близько півметра. Квіти кремового кольору, з віком відтінок змінюється на персиковий.

Фотогалерея: види бругмансії

Квіти бругмансії золотистої – всіх відтінків жовтого Бругмансія кривава – найморозостійкіший вид Біла бругмансія схожа на духмяну Бругмансія запашна – найпоширеніший вид У бругмансії різнобарвної найбільші квіти

Таблиця: домашні умови для бругмансії

СезонМісце розміщенняОсвітленняВологістьТемпература
Весна-літоУ саду, на відкритому повітрі, із захистом від вітруСонячне місце з притіненням від прямих променів, захищене від протягу.У спеку обприскувати листя у вечірній час18-28 о С
Осінь-зимаУ приміщенні. Рослина не повинна стояти біля опалювальних приладівВисока вологість повітря7-12 о С

Домашній догляд за південною гостею

Полив

Бругмансія, як мешканка вологих тропічних лісів, дуже любить воду. Але надлишок вологи шкідливий для неї. У спекотну погоду поливати потрібно щодня, а в похмуру холодну – потрібно дочекатися, коли верхній шар землі в діжці трохи підсохне. Вода має бути м’якою, відстояною. Її надлишок слід зливати з піддону.

Підживка

Удобрюють бругмансію у весняно-літній період комплексними добривами для квітучих рослин. Періодичність – 1 раз на 10 днів. Можна застосовувати органіку, наприклад, настій коров’яку (1 частина до 10 частин води). З середини вересня підживлення бругмансії припиняють.

Бругмансію можна підгодовувати органікою або готовими добривами для квітучих рослин

Час цвітіння

Бругмансія цвіте розкішними квітами з липня до грудня. Життя кожної квітки недовге, він швидко в’яне. Але оскільки квітів дуже багато, створюється ефект безперервного пишного цвітіння. Зів’ялі квіти опадають. Після завершення цвітіння видаліть квітконоси.

Квітуча бругмансія видає сильний аромат, який по-різному може впливати на людину. Не варто залишати бругмансію у спальнях (аромат посилюється вночі), а також у приміщеннях, де грають діти. Найкраще місце для квітучої бругмансії – сад, прохолодна веранда або лоджія. Цвіте бругмансія навіть за температури плюс 10 о С і трохи нижче. Правда, не так рясно, як у теплу пору.

Під час цвітіння бругмансію корисно підгодувати калійними та фосфорними добривами.

Квітуча бругмансія – видовище, що запам’ятовується

Спокій тільки в домашніх умовах

Наприкінці осені для бругмансії починається період спокою. Рослину потрібно залишити у світлому, але прохолодному приміщенні (температура повітря близько 7-12 оС), скоротивши при цьому полив у 2-3 рази і припинивши підживлення. Можливо, що в цей час бругмансія скине частину, а іноді й усе листя. Це в порядку речей.

Є ще один спосіб зимівлі бругмансії – зберегти літній режим поливу і підживлення, забезпечити тепле місце, а недолік світла компенсувати додатковим підсвічуванням. Тоді ошукана рослина може продовжувати цвісти. Однак це зіб’є її природний біоритм. Найкраще дати бругмансії відпочити і набратися сил перед новим сезоном. З настанням весни бругмансію виносять на свіже повітря, але привчають до прогулянок поступово. Дають рослині звикнути до нових умов.

Обрізка для бругмансії

На початку березня рослину піддають гігієнічному обрізанню. Видаляють пошкоджені, занадто довгі або слабкі гілки, які псують вигляд крони. Y-подібні пагони слід залишити, тому що на них цього року утворюються квітконоси.

При формуванні рослини важливо не перестаратися, тому що занадто сильна обрізка завадить рясному цвітінню.

Обов’язково надягайте захисні рукавички, обрізаючи бругмансію. Пам’ятайте: це отруйна рослина!

Таблиця: помилки в домашньому догляді та способи їх виправлення

ПроблемаПричиниСпособи рішення
Рослина скидає листя.Недолік вологи.Збільшіть полив.
Бругмансія не цвіте.Недостатньо світла.Переставте рослину в добре освітлене місце.
Витягнуті пагони, тендітні листя
Бругмансія сповільнила зростання.Якщо рослина доросла, це природно. Найінтенсивніше зростання спостерігається протягом першого року життя (бругмансія за рік може зрости на 1,5-1,8 м), потім зростання сповільнюється і на висоті близько 2 метрів може зупинитися.
Бутони обсипаються.Різкий перепад температури, зміна у освітленні, мало вологи.Відрегулювати режим поливу, забезпечити достатньо світла.
Гнила рослини.Дуже важкий грунт, відсутність дренажних отворів та дренажу в горщику, застій вологи, перезволоження.Пересадити, видаливши пошкоджене коріння. Якщо врятувати кореневу систему не вдається, спробувати вкоренити живці.

Шкідники бругмансії, їх ознаки, способи усунення

Незважаючи на те, що бругмансія – отруйна рослина, його не оминають шкідники кімнатних квітів.

Таблиця: Як боротися зі шкідниками рослини

  1. Зібрати комах вручну.
  2. Використовувати пастки (шматочки клейового матеріалу, на які прилипають комахи).
  3. Протерти листя сирою губкою.
  4. Використовувати настої часнику, деревію, кульбаби.
  5. Використовувати інсектициди (Актора, Актеллік, Фітоверм, Іскра та ін).

Фотогалерея: шкідники

Колонії білокрилки обліплюють листи Довгоносик пошкоджує листя Павутинний кліщ обплутує листя павутинням Слимаки можуть розплодитися на бругмансії, якщо вона росте на вулиці Тля живиться соком рослини

Як розмножити бругмансію в домашніх умовах

Черенками

Найпростіший і дієвий спосіб розмноження бругмансії – живцями. Це можна зробити як наприкінці весни, так і на початку осені.

  1. Для черенков нужны однолетние одревесневшие побеги длиной от 20 см с верхушечной точкой роста.
  2. Нарізати з пагона живці (на кожному – 2-3 нирки), видалити велике листя.
  3. Налити в непрозору тару небагато води, додати 2 таблетки активованого вугілля (це захистить воду від загнивання).
  4. Помістити туди живці. Вода з вугіллям не гнитиме
  5. Поставити в тепле (20 оС) та світле місце.
  6. Через 2 тижні з’являться невеликі коріння. Через деякий час на живцях з’явиться коріння !
  7. У теплих регіонах бругмансію висаджують відразу у відкритий ґрунт

Насінням

При розмноженні насінням ознаки сорту можуть не зберегтися.

  1. Посів здійснюється з січня до березня. На насінні сприятливо позначиться передпосівна обробка стимуляторами росту (наприклад, замочити на добу у розчині препарату Корневін). Насіння бругмансії зріє в стручках
  2. Потрібен нейтральна садова земля.
  3. Насіння потрібно заглибити на 0,5-1 см.
  4. Ґрунт трохи зволожити.
  5. Накрити склом тару.
  6. Підтримувати температуру парника в межах 20-25 оС, забезпечити яскраве розсіяне світло.
  7. Схожість залежить від свіжості насіння – можливо, доведеться почекати від 10 до 50 днів.
  8. При появі сходів зняти скло. Свіжість насіння визначає швидкість сходів
  9. Обприскувати 2-3 рази щодня теплою водою (грунт не перезволожувати!)
  10. При появі п’ятого листочка на саджанці пересадити в окремий горщик.

Пересадка в домашніх умовах

  1. Коли коріння рослини охоплять весь земляний ком у горщику, його пересаджують у більш простору ємність. У перший рік життя бругмансії – а це період найінтенсивнішого зростання – ця процедура може знадобитися не одного разу.
  2. На дно горщика (краще використовувати пластиковий, а не глиняний) укласти товстий шар дренажу (керамзит та глиняний гранулят). У дні горщика мають бути дренажні отвори. Для бругмансії необхідний дренаж
  3. Потрібен легкий і родючий грунт (суглинок, компост/перегній, торф 1:1:2). Усі компоненти потрібно перемішати і полити розчином марганцівки.
  4. Перевалити рослину з колишнього горщика на новий разом із грудкою землі.

Якщо є можливість посадити бругмансію відразу у відкритий грунт, то потрібно викопати яму 70 см глибиною, 50 см в діаметрі, додати до неї добрива (по відру гною, торфу та піску, склянку золи), все ретельно змішати.

У подальшому бругмансію пересаджують щовесни або обмежуються зміною верхнього шару землі (приблизно 1/3) в діжці.

У мене Бругмансія росте деревцем 1,5 – 1 м.Я її на літо виношу надвір просто в горщику. Року 2 висаджувала в теплицю прямо в ґрунт. Але відмовилася від цього, бо вона зростає до величезних розмірів. Період спокою має. Після нього вона дуже добре цвіте. Тепер вона пішла в зріст і зараз її потрібно обрізати. Рід Бругмансії нещодавно виділили з роду Дурмана тому вона отруйна.

Доглядати диво-квітку виявилося складно. Він дуже любить воду, але від великої кількості може загинути (поливати потрібно щодня, але небагато). Також потрібно підібрати місце для посадки. Якщо не буде сонця, то квітка ростиме як дерево. Відповідно, не радуватиме своїми квітами. Надмірне сонце пошкодить зелень, яка за часів обпаде. Тому місце для посадки потрібно підбирати дуже ретельно. А втім, дуже красива рослина, але вимагає щоденного догляду.

Висаджували квітку в сад у середині травня, коли пройшла загроза заморозків. Краще садити її біля стіни – якщо сильний вітер, щоб не так мотав і тріпав бругмансію: може поламати. Ми ризикнули цього року висадити на відкрите місце. Думаю, що треба буде поставити підпору, як для яблунь. Викопали велику яму, внесли 3-4 відра кінського добра (щоб потім не морочитися з підгодівлями) і посадили. Протягом літа більше нічим не підгодовуємо. Тільки підливаємо кожен або через день, у міру потреби (рослина покаже). Зі стовбура всі молоді пагони обриваємо. Які більше – можна поставити на вкорінення. Викопуємо, коли нічна температура опускається мінус 3-5 градусів. Зимує вдома. У прохолодному приміщенні. На зиму все листя скидає. Залишається тільки ствол.

Відео: осіннє живцювання бругмансії

Догляд за бругмансією вимагатиме певних турбот. Вона, наприклад, не зможе перезимувати за низької температури. Доведеться забезпечити їй зимове та літнє місце проживання. Але цвітіння, від якого захоплює дух, робить працю садівників виправданим.

Бругмансія: вирощування в саду, види і сорти

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 15 листопада 2023 Опубліковано: 10 лютого 2019 Перша редакція: 10 лютого 2015 🕒 7 хвилин 👀 67206 разів 💬 8 коментарів

  • Прослухати статтю
  • Посадка й догляд за бругмансією
  • Квітка бругмансія – опис
  • Вирощування бругмансії з насіння
    • Посів насіння бругмансії
    • Саджанці бругмансії
    • Бругмансія золотиста (Brugmansia aurea)
    • Бругмансія ароматна (Brugmansia suaveolens)
    • Бругмансія білосніжна (Brugmansia candida)
    • Бругмансія кривава (Brugmansia sanguinea)
    • Бругмансія строката (Brugmansia versicolor)
    • Коментарі

    Бругмансія – рослина з родини Пасльонові. Її часто плутали з дурманом через їхню очевидну подібність. Однак дурман – рослини трав’янисті, а бругмансія зростає кущем або деревом, тому вона і була виведена в окремий рід.

    Через ароматні квітки, що нагадують формою великі грамофончики, бругмансію називають золотим дурманом або ангельською трубою.

    Аборигени з місць природного проживання цієї рослини застосовують її для лікування багатьох хвороб, але офіційна медицина вважає побічні явища від використання бругмансії занадто небезпечними.

    Ми розповімо вам:

    • як виростити бругмансію;
    • як за нею доглядати;
    • як розмножувати рослину

    і познайомимо з різними видами цієї культури.

    Прослухати статтю

    Посадка й догляд за бругмансією

    • Посадка: посів насіння на розсаду з січня по березень, у ґрунт сіянці висаджують на початку літа.
    • Цвітіння: з липня по грудень.
    • Освітлення: яскраве сонячне світло.
    • Ґрунт: дренований, вологий, нейтральний або слабколужний.
    • Температура: у літній час – звичайна для саду, узимку в приміщенні – 8-12 ˚C.
    • Полив: у саду – рясний, узимку в приміщенні – помірний.
    • Вологість повітря: вимагає обприскування листя.
    • Підживлення: з травня по серпень один раз на тиждень повним мінеральним добривом, узимку підживлення не потрібні.
    • Пересадка: восени, перед першими заморозками.
    • Обрізування: початок-середина березня.
    • Розмноження: насінням і живцями.
    • Шкідники: білокрилки, червоний павутинний кліщ, слимаки та гусінь.
    • Хвороби: сіра гниль.
    • Властивості: рослина містить дуже отруйні алкалоїди, зокрема атропін.

    Рослина бругмансія (лат. Brugmansia) належить до роду родини Пасльонові, виділеному з роду Датура (дурман), з представниками якого мають схожість квіти бругмансія. Рід включає шість видів вічнозелених чагарників і невеликих дерев, які ростуть у природі в субтропічних передгір’ях Південної Америки. Назву бругмансія отримала на честь ботаніка з Голландії Себальда Юстінуса Брюгманса. Іноді рослину називають «труби янгола». Квітка бругмансія теплолюбна, тому вирощувати її в наших широтах клопітно, але її рясне чудове цвітіння та чарівні пахощі настільки вражають уяву, що багато квіткарів беруться за вирощування та догляд за бругмансією і досягають у цій нелегкій справі успіхів.

    Квітка бругмансія – опис

    У висоту бругмансія деревоподібна в середньому може виростати до 5 метрів, і якщо у вашому саду не так багато вільного місця, вибирайте компактні сорти рослини (Culebra, Cordata Red). Листя у бругмансії велике, цілокрає, овальне, з чітко вираженими жилками і хвилястими берегами, до 50 см в довжину. Цікаво, що листя росте двома ярусами: перший ярус – витягнуте листя з рівними берегами, другий – листя менше, але з рельєфними берегами. Трубчасто-дзвонові запашні квітки бругмансії досягають гігантських розмірів – до 20 см у діаметрі і до 50 см у довжину.

    Існують сорти з простими квітками, а є махрові сорти бругмансії і навіть різновиди з дворівневими квітками. Забарвлення квіток різноманітне – зелене, жовте, рожеве, персикове, помаранчеве, червоне, кремове, дво- і триколірне, причому квітки однієї і тієї ж рослини можуть відрізнятися за кольором. У середній смузі бругмансію вирощують як діжкову рослину: влітку вона в горщику великого об’єму росте в саду, а зиму бругмансія воліє проводити в домашніх умовах.

    Вирощування бругмансії з насіння

    Посів насіння бругмансії

    Розмноження бругмансії здійснюється генеративним, тобто насіннєвим, та вегетативним способами. Для тих, хто цікавиться, як виростити бругмансію з насіння, важливо знати, що посів здійснюється з січня по березень у легкий ґрунт на глибину півсантиметра-сантиметр, після посіву ґрунт зволожують, накривають поліетиленом або склом і утримують при температурі 20-25 ºC та яскравому розсіяному світлі. Залежно від того, наскільки свіже насіння бругмансії, сходи можуть з’явитися і на десятий, і на п’ятдесятий день.

    Саджанці бругмансії

    Коли з’являються сходи, плівку або скло можна зняти. Сіянці обприскують теплою водою з розпилювача 2-3 рази на день, але при цьому важливо не допустити перезволоження ґрунту. Коли сходи дадуть п’ятий листок, їх пересаджують в окремі горщики або скляночки. Слід нагадати, що бругмансія, вирощена з насіння, рідко зберігає ознаки сорту, тимчасом як вегетативні способи розмноження дають більш швидкі, а головне, більш надійні результати.

    Посадка бругмансії

    Посадка бругмансії в постійний горщик здійснюється, коли коріння рослини обплутає всю земляну грудку. Краще підійде ґрунт легкий, але родючий, наприклад: одна частина суглинку, одна частина компосту або перегною і дві частини торфу – все ретельно перемішати і пролити розчином марганцівки рожевого кольору. Спосіб пересадки добре відомий – рослину разом із земляною грудкою перевалюють до горщика з товстим шаром дренажу. Бругмансія може рости і у відкритому ґрунті, але наших зим вона не знесе, тому квітникарі частіше обирають вирощування цієї рослини в якості діжкової культури.

    Бругмансія – догляд

    Попри поширену думку про її примхливий характер, догляд за бругмансією нескладний, але певні вимоги виконати все ж доведеться. Місце в саду для бругмансії потрібно сонячне з притіненням у полуденні години і захищене від протягів. У спеку бажано іноді обприскувати бругмансію у вечірній час. Поливати рослину в спекотну погоду доведеться щодня, якщо ж літо буде вологим і похмурим, то поливайте так, аби ґрунт у горщику між поливами підсихав. Що ж до внесення добрив, то бругмансія відзначається прекрасним апетитом, тому підживлення комплексним добривом проводять щотижня, а в період цвітіння додатково вносять калійні і фосфорні компоненти. Обрізування бругмансії проводиться не пізніше середини березня: видаляють тільки пошкоджені і хворі гілки, інші лише вкорочують, але Y-подібні пагони не обрізають, оскільки саме на них згодом утворюються квітконоси.

    Розмноження бругмансії живцями

    Бругмансія розмножується не лише насінням, найчастіше квітникарі вважають за краще розмноження бругмансії живцями. Для цього беруть однорічні пагони рослини завдовжки 15-25 см, які мають верхівкову точку росту – такі живці й приживаються краще, і раніше починають квітнути. Живці бругмансії нарізають і укорінюють наприкінці весни або на початку літа: видаляють нижнє листя, ставлять у воду з додаванням активованого вугілля і поміщають в тепле (не нижче 20 ºC) світле місце. Аби листя не в’яло, його обприскують теплою водою і накривають пластиковою пляшкою. За два тижні з’являться корені, і коли вони виростуть до 5 см, живці пересаджують у горщики з субстратом із двох частин торфу, однієї частини перліту й однієї частини піску. За два-три тижні живці вкореняться.

    Бругмансія після цвітіння

    Восени бругмансію, рятуючи від непередбачених заморозків, вносять в будинок. Сигналом для переміщення на «зимові квартири» є зниження нічної температури до 5-7 ºC. У домашніх умовах бругмансія буде пахнути і цвісти до Нового року, а то й довше. Іноді період спокою у рослини взагалі не настає, і цвітіння не припиняється. Але якщо ви хочете дати квітці відпочити до наступної весни, вам доведеться створити для неї певні умови: перемістити в прохолодну простору кімнату, припинити підживлювати і скоротити поливання.

    Бругмансія взимку

    Існує два способи, як зберегти бругмансію взимку. Ви можете залишити її в теплій кімнаті, помістивши біля вікна і зберігши літній режим поливання, підживлення та обприскування, але при цьому вам доведеться організувати для неї додаткову підсвітку в темні зимові вечори, і тоді бругмансія продовжуватиме цвісти, як цвіла влітку у вашому саду. Але не в кожній оселі можна розмістити на зиму таку велику рослину, як бругмансія, тому існує другий варіант: зимівля в темному сухому підвалі при температурі 5-8 ºC. У цьому випадку поливання повинне бути нечастим, проте достатнім, аби земля не пересихала. Рослина, найпевніше, скине листя, але в кінці зими на ній почнуть прокидатися нові бруньки, і ви перенесете її на світло. Принцип утримання бругмансії взимку такий: що вища температура у приміщенні, в якому перебуває бругмансія, то більше буде потрібно світла рослині.

    Види бругмансії

    Бругмансія золотиста (Brugmansia aurea)

    виростає в природі до 6 метрів у висоту. М’яке листя опушене, квітки з широким відгином усіх відтінків жовтого кольору;

    Бругмансія ароматна (Brugmansia suaveolens)

    – неймовірно швидко зростає, сильно галузиться, забарвлення духмяних квіток – біле з зеленими прожилками, але в бутонах рожеве;

    Бругмансія білосніжна (Brugmansia candida)

    – невелике деревце з низько зростаючими пагонами. Овальне листя оксамитувате на дотик, забарвлення квіток біле, хоча є різновиди абрикосового та жовтого відтінків;

    Бругмансія кривава (Brugmansia sanguinea)

    досягає у висоту 12 метрів, має яскраві квітки помаранчевого кольору з жовтими прожилками і вогненно-червоною облямівкою. З усіх видів бругмансія кривава найбільш холодостійка, однак і їй краще зимувати в приміщенні;

    Бругмансія строката (Brugmansia versicolor)

    або бругмансія різнобарвна – у цього виду найдовші квітки, досягають півметра. Колір трубки – кремовий, відгин відрізняється від трубки за кольором.

    Будь-який із цих видів здатний прикрасити ваш сад, тим більше що догляд за бругмансією складності не становить. Залишається тільки знайти для цієї красуні просторе приміщення.

Про автора

admin administrator