Як розмножити ту що стелиться

Авторadmin

Як розмножити ту що стелиться

Зміст:

Як розмножувати ту черенками восени

Туя або, як ще називають в народі, «життєве дерево» – вічнозелена рослина з сімейства кипарисових. Туї невибагливі до ґрунту і клімату, тому легко уживаються у великих містах. Широко використовуються не тільки для озеленення мегаполісів, але і в садівництві. Чагарниками добре розмічати територію і висаджувати з них живі коридори. Культивація рослини здійснюється найчастіше черенкуванням. Ми розповімо в цій статті, як вкоренити ту від гілочки.

  • Як заготовити чореньки
  • Способи укорінення черенків
  • Як вкоренити осінні черенки у воді
  • Укорінення черенків у плівці
  • Як приготувати субстрат для вкорінення
  • Правила догляду за черенками
  • Черенки у воді
  • Чореньки в плівці
  • Чореньки в субстраті
  • Що робити після вкорінення
  • Як розмножити ту черенками восени в домашніх умовах
  • Як розмножити ту
  • У чому переваги черенкування
  • Мінуси черенкування
  • Як вибрати гілки для черенкування?
  • Коли черенкувати ту: оптимальні терміни
  • Як правильно нарізати черенки туї
  • Як підготувати чореньки туї до вкорінення
  • Підготовка ґрунту
  • Безпосередній процес укорінення
  • Нестандартний спосіб: укорінення черенків у картоплі
  • Чи можна вирощувати черенки у воді?
  • Вирощування черенків у субстраті
  • Вирощування черенків у сфагнумі

Як заготовити чореньки

Правильний вибір черенків і заготівля їх – найважливіший етап. Велика частина вічнозелених рослин розмножується черенями, і туя не є винятком. Найкращий час для заготівлі черенків – осінь, саме в цей період сповільнюється просування соку по рослині. Ймовірність, що куст приживеться, підвищується. Потрібно вибирати гілочки ближче до крони або на ній самій.

Бажано зупинитися на чагарнику, вік якого 2 – 3 роки. Відривати гілки слід різким рухом, так, щоб на кінці залишилася своєрідна «п’яточка», залишок торішньої кори. І чим довше буде цей залишок, тим краще. Ще один важливий момент: потрібно зрізати кору, яка почала відшаровуватися. Нижню частину гілочки необхідно очистити від хвої приблизно на 3 см. Листики хвої повинні бути здоровими довжиною 15-20 см (не більше 50 см).

Способи укорінення черенків

Існує кілька способів, як виростити ту з гілочки. Найпоширеніші методи: спосіб зі звичайною водою, приготування спеціального субстрату або вирощування коріння в плівці. Для кожного зі способів потрібен певний підхід, час і ресурси.

Як вкоренити осінні черенки у воді

Найпростіший спосіб. Для цього знадобиться ємність для води і самі гілочки. У підготовлену посудину необхідно налити воду, поставити в неї черенки, занурюючи тільки п’яточку. Листя ні в якому разі не повинні стосуватися води. Це може призвести до загнивання хвої, і череня зіпсується. В одну ємність з водою можна занурити не більше трьох гілочок. Поставити черенки в прохолодне, але сонячне місце.

Змінювати воду під час укорінення не рекомендується. Найкраще потроху підливати свіжої води. При повній заміні рідини може порушитися напій коріння, і череня сповільнить або повністю припинить зростання. У звичайній воді поживних елементів не так багато, тому черенки часто слабшають і згодом погано приживаються в грунті.

Укорінення черенків у плівці

Розведення туї за допомогою плівки буде трохи складніше, ніж спосіб з водою. Для цього знадобиться плівка, невеликий шматочок тканини і торф’яний мох або, як його ще називають, сфагнум. Спочатку розводимо будь-який стимулятор росту у воді і опускаємо туди заготовлені гілочки приблизно на 10 годин. Заливаємо теплою кип’яченою водою мох, залишаємо його напитатися водою на кілька годин.

Після цього можна приступати до укорінення черенків туї. Розстилаємо широкий лоскут тканини і подумки ділимо його навпіл. На всю ділянку верхньої довжини укладаємо вологий мох, а нижню частину залишаємо вільною, їй потрібно буде накривати самі черенки. Викладаємо гілочки туї недалеко один від одного. Старанно накриваємо сфагнумом місця зламу череня. Беремо нижню частину, накриваємо черенки і, залишаючи вільною хвою, згортаємо все в акуратний рулон. Те, що вийшло, загортаємо в поліетиленовий пакет і вішаємо на світле місце, але подалі від прямого впливу сонця.

Плівка, якій накриті гілки, буде служити певним вологоміром. Якщо поліетилен покрився сильним конденсатом, потрібно злегка підняти його, тим самим забезпечивши хороший приплив повітря. А якщо плівка суха, слід зволожити тканину обприскувачем. Цей спосіб хороший тим, що мох буде тривалий час тримати вологу, підживлюючи чореньки і маючи бактерицидні властивості, тим самим рятуючи коріння від загнивання.

Як приготувати субстрат для вкорінення

І найкращий спосіб вкоренити ту від гілочки – за допомогою субстрату. Субстрат – живильне середовище для рослин, і приготувати його не так вже й складно. Змішуємо в рівних пропорціях торф, листяний перегний і пісок. Поміщаємо суміш у духовку і як слід проколюємо на максимальній температурі.

Розводимо насичений розчин марганцівки і обливаємо отриману суміш. Як і у випадку з плівкою, потрібно помістити на 10 годин черенки в розчин, стимулюючий ріст. Ємності для вкорінення черенків туї восени потрібно підібрати з кількома отворами знизу для кращого насичення киснем. На дно викладаємо дренаж – дрібний гравій. Наповнюємо ємності субстратом і робимо невеликі поглиблення для гілочок. Самі черенки поміщаємо приблизно на 2 см і присипаємо їх піском, який не заважало б також попередньо прокалити.

Злегка утрамбувавши пісок, накриваємо целофановою плівкою і ставимо в світле місце, але бережемо від прямих сонячних променів. Якщо на плівці виступає конденсат, злегка піднімаємо її з одного боку для свіжого повітря. Один з важливих моментів такого черенкування – полив. Найкраще здійснювати його за допомогою пульверизатора.

Правила догляду за черенками

Після того як ви вкоренили чореньки туї восени, до висадки у відкритий грунт за ними потрібен догляд.

Черенки у воді

При вирощуванні гілочок у воді є тільки один важливий фактор. Це догляд за водою. Існують два способи наглядати за черенками. В одному випадку можна повністю замінити воду. Для цього потрібно витягти черенки і загорнути їх у заздалегідь змочену ганчірку. Ємність добре промити, налити на дно свіжої води і занурити черенки назад.

Можна додати трохи слабкого розчину марганцівки. Другий спосіб вважається більш надійним для зростання. Він полягає в доливанні води в міру вбирання вологи черенками. Тим самим, не порушуючи просочення коріння, черенки мають більше шансів прорости на ділянці.

Чореньки в плівці

Найпростіший догляд за черенками, які проростають у плівці. Сфагнум і тканина дуже добре підтримують потрібний рівень вологи. Попередньо змочений мох може дуже довго підтримувати вологу. Щоб зрозуміти, чого зараз потребують череньки, перевірте целофан, яким ви накрили гілочки. Якщо плівка суха – потрібно трохи змочити тканину. Найкраще це робити за допомогою розпилювача. А якщо на плівці зібрався зайвий конденсат, трохи підніміть її і провітріть паростки.

Чореньки в субстраті

До догляду за черенками в субстраті потрібно підійти з усією серйозністю і відповідальністю. Найголовніше завдання – контролювати кількість вологи. Ні в якому разі не можна поливати черенки з лейки. Рясна кількість води може злегка опустити ґрунт, оголивши п’яточку. Це призведе до загнивання відростка або його коріння. Користуватися потрібно, як і у випадку з плівкою, пульверизатором.

Не варто допускати сильного всихання ґрунту, але й переборщувати з поливом не слід. У разі раннього похолодання або пізнього вкорінення потрібно засипати ємність з черенками листям. А якщо температура опуститься нижче 5 градусів, рекомендується накрити їх плівкою, час від часу привідкриваючи, даючи потік свіжого повітря.

Що робити після вкорінення

Після того як ви заготовили чореньки одним із способів, виникає питання: що, як і коли робити далі. При осінньому вкоріненні гілочок туї висаджувати в спеціальний палісадник їх можна тільки на наступний рік. Для висадки формуються грядки, які називають школкою. Для грядки вибирайте місце із середньою тінню. Після того як земля на ділянці буде скопана, можна трохи удобрити її звичайним торфом.

Перед тим як дістати черенки з ємності (у випадку з субстратом), трохи полийте їх, так буде простіше дістати гілочки. Розсаджувати молоді кущі потрібно на відстані 25 см. один від одного. Після посадки полийте землю. Після того як черенки опинилися в природному ґрунті, ризик втратити рослину мінімальний. Регулярно поливайте ґрунт і видаляйте бур “яни. За таких умов вже через три, а може, і два роки можна буде висадити ту на її постійне місце перебування.

Розмноження туї черенками восени не становить особливої складності. Потрібно трохи уваги і терпіння – і вічнозелений чагарник прикрасить будь-яку частину вашої ділянки.

Як розмножити ту черенками восени в домашніх умовах

У домашніх умовах розмноженням туї черенками краще займатися восени. Це рекомендують досвідчені садівники. Існує декілька способів вкорінення. Вони не потребують особливих навичок та інструментів. За 2-3 роки реально виростити саджанці туї для свого саду.

Як розмножити ту

Купівля готового саджанця туї найпростіший, швидкий і надійний спосіб розмноження вічнозеленого чагарнику (дерева). Вартість вічнозелених рослин не маленька, тому садівники воліють вирощувати саджанці для живих огорожів, садових композицій самостійно, розмножуючи їх:

Перший спосіб вимагає багато часу. Результат – повноцінний саджанець туї при насіннєвому розмноженні можна отримати тільки через 5-6 років. І хоча така рослина при пересадці в сад практично не хворіє і швидко адаптується, садівники воліють розмножувати черенями.

У чому переваги черенкування

Головний плюс цієї технології – отримання повністю сформованої рослини за 3 роки. Якщо посадити черенки восени, то прикрасити сад хвойниками можна майже в 2 рази швидше, ніж при розмноженні насінням. Збереження сортових ознак – ще одна важлива перевага методу.

Освоївши метод розмноження черенками, садівник отримує дві переваги:

  • зберігає декоративну форму батьківської рослини;
  • отримує саджанець туї в короткі терміни.

Мінуси черенкування

Череньки приживаються довго. Це головний брак способу. За статистикою, при повному дотриманні методики від загального числа висаджених саджанців виживає всього 70%. Є й інші складнощі. Туя, отримана з череня, більш чутлива до різких змін погоди, вимагає більш якісного догляду.

Як вибрати гілки для черенкування?

Необхідно вибрати здорові дерева, щоб розмножувати ту черенками. Провести огляд гілок і стовбура. Про грибкові захворювання рослини говорять зовнішні ознаки:

  • побурілі втечі;
  • коричневі, темні, сірі голки на втечах;
  • обсипається хвоя;
  • нарости на стволі.

Біля здорового дерева (куща) пірамідальної форми для розмноження підходять бічні гілки, у інших різновидів хвойників для черенкування підходять верхівки.

Коли черенкувати ту: оптимальні терміни

Досвідчені садівники воліють займатися черенкуванням туї восени. У цей час співкорух сповільнюється. Відсоток приживлюваності садивного матеріалу високий. У середній смузі заготовляють втечі в жовтні, для південних регіонів більше підходить листопад.

Можна заготівлю проводити навесні. Терміни обмежені. Життєздатні черенки, зрізані з кінця березня до кінця квітня. Якщо відібрано якісний матеріал, то час зрізування (осінь, весна) на результат впливає мало. Чорняво має бути одревесневим, оптимальний вік втечі 2 роки, в крайньому випадку, це можуть бути 3-х річні гілки.

Як правильно нарізати черенки туї

З дерева зрізають втечу довжиною 30-50 см. Для черенків підходять 10 або 15 сантиметрові гілочки, що ростуть на нім. Їх з однієї 2-3 річної гілки можна отримати відразу кілька штук. Працюють руками. Секатор використовують для укорачивання п’яточки.

П’ятка це шматок торішньої деревини. Вона утворюється, коли гілочку віддирають (зверху вниз) від основної втечі. Наявність деревини в нижній частині череня обов’язкова. У ній є поживні речовини, які рослина буде використовувати для формування коріння.

Як підготувати чореньки туї до вкорінення

Перед тим як посадити черенки для вкорінення, над ними проводять такі маніпуляції:

  • обрізають нижні гілочки;
  • вкорачують хвою, що залишилася;
  • п’ятку щільно припудрюють кореневином.

Якщо саджати хочуть наступного дня, то замість опудрювання заготовки витримують 12 годин в розчині стимулятора (Корневин, Епін).

Підготовка ґрунту

Неглибокий контейнер прямокутної форми заповнюють легкою ґрунтовною сумішшю. Для її приготування беруть:

  • родючу садову землю (1 частина);
  • торф (1 частина);
  • пісок річковий (1 частина).

Пісок перед використанням кип’ятять не менше 5 хвилин. Готову ґрунтовну суміш проливають 3% розчином марганцю.

Безпосередній процес укорінення

Почвосмесь у контейнері розрівнюють. З інтервалом 5 см роблять отвори глибиною 3-4 см, вони повинні бути не вертикальними. Роблять їх під кутом 45 °. Підготовлене череня втикають у ґрунт і щільно його притискають.

Землю поливають у 2 заходи. Після першого вона осідає, після другого добре зволожується. Над контейнером створюють міні- парник з плівки для створення відповідного мікроклімату. Ємність ставлять на північне вікно. Освітлення черенкам необхідно, але прямі сонячні промені можуть нашкодити.

Нестандартний спосіб: укорінення черенків у картоплі

У клубні картоплі багато поживних речовин. Вони стануть у нагоді на початковій стадії формування кореневої системи. Для вкорінення підходять здорові картоплини з щільною, свіжою м’якоттню. Процес укорінення проводять наступним чином:

  • клубні миють;
  • всі очі акуратно вирізають;
  • за допомогою довгого, товстого цвяха роблять поглиблення близько 4 см завдовжки;
  • в отримані отвори втикають черенки туї.

Картоплини укладають в ємність, присипають шаром родючого субстрату. Кожне чорняво прикривають пляшкою з прозорого пластику. Дно у неї зрізають, а покришку закручують.

Чи можна вирощувати черенки у воді?

Садівники не рекомендують пророщувати гілки в банках з водою. Метод простий в реалізації, але саджанці виходять хилі. Все тому, що поживних речовин у воді мало. Правила, яких необхідно дотримуватися при вирощуванні черенків туї у воді:

  • в одну ємність ставити 1, максимум 3 гілки;
  • води наливати так, щоб вона тільки прикривала «п’яти»;
  • воду доливати, але не міняти.

Хвоїнки повинні бути сухими, якщо на них потрапить волога, вони можуть підгнити і череня загине.

Вирощування черенків у субстраті

Субстрат повинен бути родючим і пухким, щоб для формування корінців вистачило поживних речовин і кисню. Потрібна невисока ємність. На дні у неї необхідно просверлити отвори для відтоку зайвої води.

Першим шаром насипають дренаж. Підійде для цієї мети дрібна галька, щебінь, керамзит. Другий шар – родюча суміш. Готують її за тиждень до посадки з садової землі (1 частина) і торфу (1 частина). Ґрунт обов’язково дезінфікують розчином марганцю.

Кінці черенків (п’яти) на 12 годин опускають у розчин Корневіна. У ґрунт їх втикають на глибину 3-4 см під кутом 45 °. Ґрунт поливають. Всю поверхню присипають тонким шаром піску, його змочують з обприскувача.

Контейнер накривають плівкою і ставлять у приміщення, де підтримується температурний режим 18-22 ° C. Освітлення забезпечують тривале, але не яскраве. У субстраті розмноження туї черенками проводять і взимку.

Вирощування черенків у сфагнумі

Сфагнум це торф’яний мох. Він володіє високою гігроскопічністю, тому вкорінювати в ньому черенки туї дуже зручно. Волога з нього не випаровується, в його складі є поживні речовини. Крім того, він володіє бактерицидними властивостями, зупиняє розвиток грибкової інфекції.

Сфагнум години 3 вимочують у воді, потім його розкладають на тканину. Полотно беруть досить широке, мох кладуть смугою по всій довжині. Він повинен закрити частину від ширини. Розкладають підготовленн

Як виростити ту з гілочки: правила живцювання та укорінення в домашніх умовах

Багато садівників вирощують на присадибних ділянках декоративні різновиди хвойних порід дерев. Серед таких рослин – туї. Вони добре вписуються у ландшафтний дизайн. Після вкорінення купленого в магазині саджанця розмножити ту самостійно можна кількома способами, доступними навіть для початківців.

Як розмножити ту

Опис рослини

Туя є декоративною рослиною сімейства кипарисових, яку можна побачити повсюдно у вигляді дерев або чагарників. У цей рід входить 6 видів, які, у свою чергу, поділяються на 120 різновидів, всі вони відрізняються морозостійкістю та невибагливістю до ґрунтового складу. Рослина має приємний аромат, тривалість його життя варіюється від 150 до 200 років.

У природних умовах висота цих дерев може досягати 70 метрів, а діаметр стовбура – ​​6 метрів. У садівництві туя має висоту трохи більше 11 метрів. Молодим екземплярам властиве світло-зелене забарвлення, з віком їх хвоя темніє. Рослини можуть бути у формі конуса чи кулі. Найпопулярнішими представниками конусоподібних вважаються такі, як:

З кулястих найбільш виділяються Вудварді та Даніка. Також серед садівників поширена туя західна і її вид, що стелиться. Щоб розводити ці рослини, не потрібно великих зусиль, досить просто дотримуватися кількох правил і дотримуватись послідовності цього процесу.

За кілька днів до пересадки молодих дерев на постійну ділянку землю на ньому перекопують. Поверхня ґрунту розпушують, усуваючи великі груди землі.
Тонкощі вирощування розмарину у відкритому ґрунті в , посадка та догляд

Вегетативне розведення цієї вічнозеленої рослини в осінній період за допомогою живців збільшує шанси на те, що отримані саджанці виявляться якісними та здоровими. Подібний метод дає молодняку ​​більше можливості зберегти всі материнські властивості, ніж розмноження насінням.

Насіння хвойних порід потребує тривалого витримування при певній температурі (стратифікації). Тому, щоб дочекатися повноцінного саджанця, знадобиться 5-6 років. А формування його способом живцювання відбувається протягом 2-3 років.

Крім переваг, живцювання туї має деякі недоліки. Зрізаний з неї посадковий матеріал вимагає систематичного спостереження та догляду. Проте навіть за дотримання ретельного контролю над висадженими пагонами, відсоток виживання серед них не перевищує 80. За порушення агротехнічних норм у процесі догляду цей показник стає ще нижчим.

Це цікаво: Грунт для алое: яка земля потрібна, щоб садити кімнатну квітку в домашніх умовах у горщик

Недоліком є ​​те, що часу на укорінення піде більше, оскільки осінь – це період спокою.

Період весняного розмноження – середина весни (березень та квітень). Перевага весняного живцювання полягає в тому, що чагарники знову починають своє зростання, і зрізані пагони найбільш підготовлені до утворення коренів та подальшого зростання. Недоліком є ​​потреба живців у великій кількості води через активне зростання. Тому навіть невелика за часом відсутність вологи ставить під загрозу появу кореня.

Подальший догляд

Але просто вкоренити зібрані живці мало. Для того щоб виростити здорову та красиву рослину за ними необхідно і правильно доглядати.

  • Після появи коріння живці висаджують на підготовлену окрему грядку. У спеціалістів вона називається “школа”. Якщо ж навіть укорінені саджанці дуже слабкі, а грядка не готова, тоді їх потрібно розсадити по 1 штуці в окремі ємності і залишити на дорощування на 1-2 місяці.
  • У ґрунт необхідно внести мінеральні добрива, відповідно до зазначеного виробника дозуванням. Роблять це до висадки живців.
  • Якщо гілки були зрізані навесні, то висадку їх у школку проводять восени і навпаки.
  • Важливо, щоб на рослини не потрапляло пряме сонячне світло, краще вибрати півтінь. При настанні зими обов’язково слід укрити посадку лапником або спеціальним покривним матеріалом.

Варто пам’ятати, що туя – це культура, яка довго зростає, тому її висадку на постійне місце здійснюють не раніше, ніж через 2, а краще через 3 роки після укорінення живців. Тільки в цьому випадку можна виростити справді здорову та красиву ту самостійно.

Як правильно нарізати живці туї

Для розмноження необхідно вибирати здоровий чагарник, не можна брати гілки з хворого та слабкого деревця. Також не рекомендується брати живці з бічних пагонів, оскільки можливе отримання викривленого саджанця.

Для розмноження туї ідеально підходить нормально розвинена скелетна гілка у верхній частині чагарника. Для черешка слід вибирати двох-або трирічні здерев’яні прирости довжиною близько 10-15 сантиметрів, які розташовані на кінцях пагонів.

Живець необхідно різко відірвати разом з невеликим шматочком деревини з торішньою корою, яка називається «п’ятою» (рекомендується відривати зверху вниз). Завдяки «п’яті» гілочка зможе швидше вкоренитися, тому що в ній містяться корисні речовини, які встигла рослина накопичити. При відшаровуванні кори на живці необхідно злегка зачистити це місце за допомогою ножа.

Порада! При сильному зревінні можна скористатися секатором, він допоможе акуратно вилучити матеріал.

Чи можна зберігати живці?

Живці туї вкорінюють відразу після нарізки. Зберігати їх не можна, інакше вони швидко прийдуть у непридатність і не пустять хорошого коріння.

Якщо ви не встигли підготувати все необхідне для укорінення, живці можна ненадовго обгорнути вологою тканиною і прибрати в прохолодне темне місце.

Відгуки

Олена, 34 роки,

На живці гілки туї зрізаю навесні. Живці беру більше (до 20 см) і обов’язково з п’ятою. Саджу їх у контейнер під плівку. До осені вони утворюються хороші коріння, я їх пересаджую в сад. Стимуляторів не використовую, проблем із укоріненням не буває.

Катерина, 47 років, м. Київ

Живцями розмножити ту просто. Я їх спочатку мачу в попел, а потім саджаю. Беру тільки гарну землю, а зверху насипаю 3 см шар піску. Накриваю банками. Після того як живці укореняться, регулярно поливаю і підгодовую.

Світлана, 43 роки, м. Київ

У мене вже кілька років у горщиках ростуть саджанці туї. Сорт не знаю. Гілка наламала з нагоди. Застромила в горщики, накрила пакетами. Прижились усі. Зростають все в тих же горщиках. На пересадку в садок все часу не вистачає.

Підписуйтесь на наш канал у Яндекс.Дзен! Натисніть “Підписатися на канал”, щоб читати Ogorod-bez-hlopot.ru у стрічці “Яндекса”

Як підготувати живці туї до вкорінення

Насамперед, слід усунути з черешка зайву хвою для того, щоб не допустити загнивання. Для цього з нижньої частини необхідно зрізати гілки та злегка зачистити від кори. А при великій кількості гілок можна і в інших місцях зробити хвою трохи коротшою.

Після цих маніпуляцій гілочки потрібно приблизно на 12 годин помістити в розчин препарату для стимуляції росту та утворення коренів (наприклад, препарати «Епін», «Корневін»).

Зверніть увагу! Зберігання живців не допускається, оскільки вони можуть зіпсуватися і стануть непридатними для посадки. Але якщо з якихось обставин у вас немає можливості провести вкорінення, то можете укутати гілочки вологою ганчірочкою і залишити їх у темному, прохолодному місці.

Підготовка ґрунту

Як грунт для укорінення живців оптимально використовувати легкий грунт з хорошими дренажними властивостями або звичайний річковий пісок (головне, щоб він був чистий). Якщо вам більше підходить перший варіант, можна приготувати субстрат самостійно: слід змішати в однакових пропорціях пісок, торф, листову землю.

Для розсаджування необхідно використовувати контейнери з невеликою глибиною. У них обов’язково повинні бути аераційні та дренажні отвори. Ідеально підійдуть для цього контейнери або касети для розсади.

При використанні піску його потрібно прокип’ятити протягом п’яти хвилин перед застосуванням і обов’язково охолодити. При використанні і піску, і грунту суміші необхідно додати тривідсотковий розчин марганцівки і перемішати.

Після цього помістіть на дно контейнера керамзит або інші невеликі камені. Тепер можна перекладати ґрунт чи пісок у підготовлені ємності.

Безпосередній процес укорінення

При укоріненні живців туї необхідно дотримуватися наступної покрокової інструкції:

  1. Злегка обробіть коріння черешка у препараті «Корневін».
  2. Вставте їх у ґрунт під кутом 45 градусів на глибину близько півтора або двох сантиметрів. Оптимальна відстань між живцями – п’ять сантиметрів.
  3. Потім злегка ущільнити і полити рослину.
  4. Накрийте контейнери плівкою або поліетиленовим пакетом. Також можна розмістити гілку у пластиковій склянці і зверху накрити таким же стаканчиком.

Зверніть увагу! Через деякий час після заходу на рослині почнуть з’являтися нові пагони. Це означає, що укорінення пройшло успішно.

Відео: укорінення живців туї у склянці.

Це цікаво: Лимон Мейєра: догляд у домашніх умовах, опис китайського сорту

Нестандартний спосіб укорінення живців у картоплі

Деякі городники практикують і інший не менш цікавий спосіб розмноження туї живцюванням – укорінення в картоплі. Поживні речовини картоплі та крохмаль сприятливо впливають на гілочку, допомагаючи успішно вкоренитися.

Для цього слід взяти кілька здорових, свіжих картоплин, вимити, видалити очі, потім проробити в них отвір завдовжки близько 4 см за допомогою цвяха. Після цього необхідно помістити черешок туї в отвір картоплі. Насипте в дерев’яні ящики родючий ґрунт і розмістіть картоплини у ґрунті. Накрийте тую в картоплі пластиковою пляшкою з обрізаним дном. Потім ви зможете відкручувати кришку пляшки та виробляти полив.

Існує також спосіб укорінення в банку з водою, але він є не дуже продуктивним, краще робити це в субстраті.

Посудина з водою

Розмножувати ту найпростіше, вкорінюючи її пагони у воді. Для цього необхідно підготувати посадковий матеріал та відповідну ємність. У наповнену водою посудину гілочки занурюють таким чином, щоб у волозі знаходилася тільки п’ята, листочки при цьому обов’язково повинні бути на поверхні. В іншому випадку хвоя почне загнивати, що призведе до псування всього черешка. В одній ємності можна пророщувати не більше 3 гілок. Посудину необхідно визначити у прохолодне місце з якісним денним освітленням.

Недолік цього способу полягає в низькому відсотку виживання посадкового матеріалу. Це зумовлено відсутністю у воді необхідної кількості мікроелементів, які потрібні для розсади. Слабкі живці погано приживаються після висадки в ґрунт і найчастіше гинуть.

Перед тим як помістити у воду черешок, довгий хвостик його «п’яточки» з корою, що збереглася, трохи підрізають. За допомогою секатора від хвої очищають нижні ділянки пагона (приблизно від 3 до 5 см), потім опускають у воду. Пагони повинні бути встановлені так, щоб рідина покривала їхню основу не більше ніж на 2 см.

У процесі догляду за саджанцями найголовніше — своєчасно проводити заміну води, в жодному разі не чекаючи її помутніння. Витягнуті з води коріння на цей час обмотують вологою тканиною. Вода вимагатиме попередньої дезінфекції, що можна зробити за допомогою двох кристалів марганцівки. Поступове додавання в банку свіжої води замість її повної заміни буде ідеальним варіантом при укоріненні. Цей спосіб унеможливлює порушення напою кореневої системи, що призводить до уповільнення зростання або його припинення.

Після появи у відростків коріння їх висаджують у заздалегідь підготовлену землю. Для цього в ній роблять лунки, глибина яких зазвичай варіюється від 30 до 40 см. Кількість таких заглиблень і живців повинна відповідати один одному. Відстань між саджанцями має бути від 60 до 80 мм.

Субстрат та плівка

Проростити живці, використовуючи для цього субстрат, вважається найбільш простим, швидким і водночас результативним рішенням. На відміну від води цей продукт містить велику кількість поживних елементів, необхідних для розсади. Для вкорінення туї знадобляться ящики, в яких будуть саджанці, в них обов’язково повинні бути пророблені отвори для провітрювання ґрунту та насичення його киснем (аерації).

Дно повинне мати дренажний отвір і бути вкрите пластом дрібного гравію. Як ґрунт можна використовувати готові склади, придбані в магазині. Також допускається приготувати таку суміш своїми руками в домашніх умовах. Для цього знадобиться в рівних частках змішати такі компоненти:

Склад, що вийшов, потрібно просочити насиченим розчином перманганату калію. Його теж необхідно продезінфікувати, з цією метою краще прожарити в духовці.

Перед поміщенням у ґрунт саджанці на 10-12 годин залишають у воді, в яку попередньо додають «Корневін», що має біостимулюючі властивості. Перед тим як укоренити живці туї восени, потрібно наповнити просторі ємності субстратом і зробити в ньому заглиблення для розсади. Гілочки занурюють приблизно на 1,5-2 см і присипають зверху піском, також попередньо прожареним.

Ємності з живцями зверху накривають поліетиленовою плівкою і поміщають у досить світле місце, але так, щоб було виключено попадання на них прямих сонячних променів. Температура повітря в приміщенні повинна змінюватись від +18 до +22 °С. З появою на плівці конденсату її відкривають для того, щоб розсада провітрилася. Полив потрібно здійснювати дуже акуратно, не можна допустити надмірного зволоження ґрунту, а також його пересихання. Для цієї процедури рекомендується використовувати пульверизатор. При зрошенні іншим способом потужніший струмінь може притиснути грунт і тим самим оголити «п’яточку» саджанця, що негативно позначиться на його розвитку.

Це цікаво: Як врятувати Герань, якщо у неї жовтіє листя – причини та профілактика

Використання сфагнуму

Виростити тую шляхом живцювання можна за допомогою сфагнуму (торф’яного моху). Така процедура заснована на створенні з вологого моху та чистої тканини своєрідного кокона, а цей спосіб називають розмноженням у пелюшках. Початковий етап утримання саджанців у сфагнумі схожий на процес укорінення в звичайному грунті. У цьому випадку при підготовці посадкового матеріалу потрібно дотримуватись певних правил. Живці поміщають у воду з розведеним у ній стимулятором для кореневої системи приблизно на 12 годин.

Використовуваному моху знадобиться додаткова обробка . Приблизно на 3 години сфагнум залишають у кип’яченій воді, щоб він якісно просочився вологою. На просторій поверхні розкладають великий шматок тканини, його ширину подумки ділять на дві частини, одну з яких по всій довжині розкладають просочений вологою мох. Друга половина тканини повинна залишатися вільною, щоб прикрити нею саджанці та мох.

Гілочки туї розкладають одна від одної на певній відстані і розміщують таким чином, щоб їх «п’яточки» з усіх боків оточував мох. Потім посадковий матеріал прикривають другою частиною тканини так, щоб його зелені верхівки залишалися відкритими, після чого тканину та її вміст закочують у рулон. Згорток, що вийшов, поміщають в поліетиленовий пакет і підвішують у приміщенні з хорошим освітленням. При цьому слід уникати потрапляння на нього прямих сонячних променів.

Виростити ту методом живцювання в сфагнумі набагато простіше, ніж у звичайному грунті, цей процес більш легкий і не вимагає особливого клопоту. Це зумовлено здатністю моху протягом тривалого часу підтримувати необхідний рівень вологості. Дефіцит вологи легко визначається станом внутрішніх стін поліетиленового пакета. У цьому випадку на них можна спостерігати появу сухості та повну відсутність конденсату. Виправити подібну ситуацію допустимо шляхом зволоження, вдавшись за допомогою пульверизатора.

Після посадки контейнер із прикопаними гілками туї тримають у теплиці. Якщо парника немає або садівник вирішив посадити живця восени, то вкорінення можна здійснювати в кімнаті. При весняній посадці живців їх можна залишити на вулиці, попередньо встановивши над контейнером каркас із дроту із натягнутою на нього поліетиленовою плівкою.

Як доглядати за посадженими живцями туї до висадки на постійне місце

Оптимальна температура утримання – +18-23 градуси. Вологість має бути високою – близько 70-75%. Зберігання повинно здійснюватись у теплому місці, на яке потрапляє розсіяне світло (прямі промені небезпечні!). А сам парник необхідно регулярно провітрювати.

Поливати рослину слід максимально обережно, щоб уникнути оголення «п’ятки» та попадання вологи на хвою. Для делікатного поливу ідеально підійде пульверизатор. Виробляйте полив тільки при підсиханні верхнього шару ґрунту або піску і пам’ятайте, що велика кількість вологи може негативно позначитися на рослині.

Восени після успішного вкорінення слід розсадити у вазони більшого розміру або у відкритий грунт на спеціальну грядку (якщо погода дозволяє). Якщо ви хочете розсадити у вазони, слід приготувати поживний субстрат: просто змішайте городній грунт з верховим торфом. Після цього обов’язково регулярно поливайте, підгодовуйте, усувайте бур’яну біля хвойної рослини.

Відео: укорінені живці туї смарагд через чотири місяці після посадки відкритий ґрунт.

Важливо! Пізньої покрову приблизно листопаді маленькі туї слід вкрити , щоб вони нормально перенесли зимові холоди. Для цієї мети відмінно підійдуть тирса , листя, лапник.

Після зимових холодів покривний матеріал можна знімати. Але робити це потрібно тільки якщо ви впевнені, що морози не повернуться. Продовжуйте догляд, який здійснювали за живцями туї раніше.

Зверніть увагу! Висадку на постійне місце можна здійснювати приблизно за два роки. Більш детальну інформацію про посадку саджанців туї ви можете знайти тут .

Якщо ви мрієте прикрасити свою ділянку пишними та розкішними чагарниками, то спосіб розмноження туї живцями чудово вам підійде. Його можна здійснити самостійно в домашніх умовах без будь-яких проблем та труднощів. Цей спосіб не витратний та економічний, а при правильному виконанні дає відмінний результат. Успіхів вам у розмноженні та вирощуванні туї!

Відео: як правильно розмножити туї живцями в домашніх умовах

Полив та розпушування

Першого місяця після того, як туя була посаджена, їй потрібен регулярний полив раз на тиждень, причому на кожен саджанець — не менше 10 л води. Під час дощування молоді дерева одержують достатню кількість вологи, а з хвої змивається бруд, завдяки чому рослина дихає. Поліпшується його зовнішній вигляд, прискорюється зростання та розвиток. Після поливу рекомендується розпушити поверхню ґрунту, але не глибше ніж на 8-10 см.

Часті помилки

Найпоширенішими помилками при розмноженні туй є:

  • погана зачистка низу черешка від залишків кори та хвої, через що молода втеча нерідко загниває;
  • висаджування насіння, яке не пройшло стратифікацію;
  • застосування ослаблених та хворих пагонів для живцювання;
  • висаджування молодого дерева в тінь, що призводить до облисіння крони та втрати соковитості зелені;
  • використання для приготування субстрату піску, що не пройшов термічної обробки;
  • неякісна прополка та відсутність своєчасного поливу;
  • висаджування на постійне місце як одиночний елемент дерев, що не досягли віку 3 років.
  • https://domsad.guru/derevya-kustarniki/tehnologiya-razmnozheniya-tui-cherenkami-osenyu.html
  • https://countryhouse.pro/razmnozhenie-tui/
  • https://lesoteka.com/derevya/kak-razmnozhit-tuyu
  • https://7ogorod.ru/prochee/kak-vyrastit-tuu-iz-vetocki.html
  • https://www.ogorod.ru/ru/outdoor/coniferous/10836/Kak-razmnozhit-tuju-cherenkami-letom.htm
  • https://FermoVed.ru/kusty-i-derevya/kak-razmnozhit-tuyu.html
  • https://stroy-podskazka.ru/tui/kak-razmnozhit/

Висновок

Туї ідеально виглядають як один з елементів ландшафтного дизайну. Вони виглядають ефектно і в одиночній, і груповій посадці. Рослинні композиції, доповнені туєю, не можуть не тішити око. Дуже ефектно виглядатимуть густі посадки, які дозволяють сформувати дивовижні алеї або живоплоти. До речі, після висаджування туї можна сформувати у неї крону практично будь-якої форми.

Для розведення такого хвойного дерева, як туя, існує безліч способів, але все ж таки найкращий – це живцювання. Він водночас і простий, і ефективний. Саме живцювання може здійснюватися різними методами, всі вони ефективні однаково. Головне – дотримуватися інструкцій, і тоді через деякий час молоді вічнозелені деревця прикрасять садок або присадибну ділянку.

Leave a Comment Отменить ответ

Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

Про автора

admin administrator