Як розрахувати біржовий збір

Авторadmin

Як розрахувати біржовий збір

Зміст:

Що таке судовий збір і який його розмір цього року

Бажаючи захистити свої права чи вирішити певні спори українці час від часу мають необхідність звернення до суду. Отож, постає питання судових витрат, однією із складових яких є судовий збір, ставки якого щороку змінюються. Ми зібрали перелік питань, пов’язаних зі сплатою судового збору, з якими часто звертаються клієнти системи БПД. Відповідає на них начальниця відділу безоплатної правової допомоги Лівобережного київського місцевого центру з надання БВПД Аліна Заїка.

Що ж таке судовий збір?

Судовий збір справляється за подання до суду заяв, скарг та за видачу певних документів, а в подальшому, за рахунок нього покриваються судові витрати. Розмір судового збору залежить від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня року, в якому відбувається звернення до суду. Законом України «Про державний бюджет України на 2023 рік» розмір прожиткового мінімуму встановлений у сумі 2684 грн. Саме з цієї суми і будуть вираховуватися ставки судового збору цього року.

Які ставки судового збору в 2023 році?

Розміри ставок судового збору визначені Законом України «Про судовий збір». На розмір ставки впливає багато чинників, зокрема має значення характер справи, статус особи, яка звертається до суду. Якщо справа має майновий характер (стягнення коштів, поділ майна та ін.), позивач повинен сплатити 1% від ціни позову, але не менше 0,4% розміру прожиткового мінімуму і не більше 5 прожиткових мінімумів, що в свою чергу дорівнює 1073,60 грн і 13420 грн відповідно. При зверненні до суду з немайновою справою (розірвання шлюбу, позбавлення батьківських прав, зобов’язання вчинити певні дії та ін.) застосовується ставка 0,4 прожиткового мінімуму (на сьогодні – 1073,60 грн). Якщо ж вам необхідно встановити юридичний факт, наприклад факт родинних відносин, факт проживання однією сім’єю чи факт належності особі певного документу, то ставка судового збору становитиме 0,2 % прожиткового мінімуму, наразі цей розмір дорівнює 536, 80 грн.

Як справляється судовий збір за перегляд рішення у апеляційному чи касаційному суді?

У разі подання апеляційної скарги ставка судового збору становить 150% від суми сплаченого судового збору в суді першої інстанції при подачі позовної заяви. За подачу касаційної скарги треба сплатити 200% відповідно.

Чи можна бути звільненим від сплати судового збору?

Законом України «Про судовий збір» передбачені пільги зі сплати судового збору. Так, від сплати звільняються позивачі та заявники у справах про стягнення аліментів, заробітної плати, про встановлення фактів народження чи смерті особи на окуповані території, про видачу обмежувального припису щодо кривдника у разі вчинення домашнього насильства. А також, якщо до суду звертається особа з інвалідністю 1 чи 2 групи, військовослужбовці та учасники бойових дій у справах, пов’язаних з порушенням їх прав, та в інших випадках, визначених у статті 5 Закону України «Про судовий збір» .

Якщо особа не належить до цих категорій, чи обов’язково має сплачувати судовий збір?

Суд може врахувати майновий стан сторони, характер справи та зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати. Для цього потрібно звернутися до суду з відповідним клопотанням та документами, на підтвердження цих обставин.

Чи може бути в одному позові декілька вимог і чи має це вплив на розмір судового збору?

Позовна заява може вміщувати декілька вимог, але в такому разі доведеться сплачувати судовий збір за кожну вимогу.

Як бути, якщо судовий збір сплачений, а справа не розглядалася. Або помилково сплачена більша сума, ніж потрібно?

Для повернення судового збору потрібно звернутися до суду, на рахунок якого сплачений судовий збір з заявою про повернення помилково або надмірно сплаченого судового збору. У заяві потрібно вказати причину а повернення коштів з бюджету з обов’язковим зазначенням назви відповідного суду та номера судової справи, за подання якої був здійснений платіж, а також вказати реквізити рахунку отримувача коштів.

Нещасний випадок на виробництві/професійне захворювання: як отримати страхові виплати? 13.01.23

Актуальні зміни для внутрішньо переміщених осіб, які добровільно повертаються до постійного місця проживання або змінюють фактичне місце перебування 13.01.23

Виплати та пільги членам сім’ї загиблого Захисника чи Захисниці України 07.03.24

  • Клієнтам
    • Про безоплатну правничу допомогу (БПД)
    • Як отримати безоплатну правничу допомогу
    • Чи маю я право на безоплатну вторинну правничу допомогу
    • Мені до 18 років
    • Доступ до публічної інформації
    • Реєстр адвокатів
    • Конкурс адвокатів
    • Оперативна інформація щодо видання доручень адвокатам
    • Стандарти якості надання правничої допомоги
    • Координаційний центр
    • Всі Центри
    • Анонси
    • Мультимедіа
    • Новини

    Як самостійно сплатити судовий збір онлайн

    Для того, щоб сплатити судовий збір в режимі онлайн за допомогою банківської картки, потрібно виконати наступні кроки.

    Як правильно сплатити судовий збір онлайн?

    1. Перейти на офіційний сайт «Судова влада України», зайти в розділ «Реквізити для сплати судового збору» і на вказаній сторінці вибрати суд, який розглядатиме вашу справу.
    2. Після цього у таблиці, яка з’явиться, обрати варіант, який відповідає вашій ситуації (розлучення, поділ майна, видача судового наказу тощо), вказати ціну позову або суму для оплати.
    3. Заповнити свої реквізити: прізвище, ім’я та по батькові, вказати свій індивідуальний податковий номер (РНОКПП). Доцільно одразу зазначити й свою електронну пошту, адже на неї потім можна буде отримати квитанцію про оплату, а у разі втрати квитанції легко її відновити.
    4. Після заповнення реквізитів перевірити, чи правильно відображається сума судового збору.
    5. Натиснути кнопку «Оплатити онлайн» і здійснити оплату з використанням банківської картки.
    6. Після оплати зберегти квитанцію.
    7. В разі необхідності надіслати квитанцію своєму адвокатові.

    Оплату може здійснити не лише учасник судового процесу, а й будь-яка інша уповноважена особа. Для цього треба вказати дані фактичного платника, а в полі «Копіювати інформацію з платника» зняти позначку і зазначити відомості про учасника судового процесу, за якого сплачується судовий збір. Єдине, що потрібно пам’ятати: у разі подальшого зменшення розміру позовних вимог, встановлення факту внесення судового збору у розмірі більшому, ніж було необхідно, або повернення заявнику поданих документів право на повернення коштів матиме тільки та особа, яка їх фактично сплачувала (ч. 1 статті 7 ЗУ «Про судовий збір»).

    Майте також на увазі, що під час здійснення оплати через офіційний сайт Судової влади України фінансовим посередником додатково стягується сервісний збір у розмірі близько 2% від суми кожного платежу.

    Якщо переплачувати за сервісний збір ви не бажаєте, оплату судового збору можна здійснити безпосередньо, на банківський рахунок IBAN.

    Як сплатити судовий збір на рахунок IBAN?

    Платіжні реквізити для перерахування судового збору в форматі IBAN знаходяться на сторінці суду перед таблицею з варіантами для оплати. Фактично, це стандартний міжбанківський переказ за реквізитами по Україні. Приклад такої оплати ви можете знайти у розділі «FAQ» мого сайту (оплата послуг через Приват24 або оплата послуг через Монобанк). Єдина відмінність полягає у тому, що вам треба вказати рахунок IBAN вибраного суду, а в призначенні платежу зазначити інформацію у такому вигляді:

    101 сплата судового збору за Іваненка І.І., Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

    Поширені запитання

    За що сплачується судовий збір?

    Судовий збір сплачується за подання до суду позовних заяв, апеляційних і касаційних скарг, а також за ухвалення судами окремих рішень, видачу певних документів.

    Хто має платити судовий збір?

    За загальним правилом, платником судового збору є особа, що звертається до суду. Наприклад, у разі подання позовної заяви про розірвання шлюбу судовий збір спочатку оплачує позивач, а далі, після ухвалення рішення про розлучення, судовий збір стягується (компенсується) судом з відповідача.

    Також у заявника існує можливість залишити сплату судового збору за собою. Для того, щоб суд не стягував судовий збір з протилежної сторони, заявник має подати до суду відповідну заяву.

    Хто має право не платити судовий збір?

    Від сплати судового збору можуть бути звільнені заявники у справах:

    • про стягнення аліментів;
    • про стягнення заробітної плати;
    • про поновлення на роботі;
    • про відшкодування збитків, завданих злочином;
    • про встановлення факту народження або смерті, у зв’язку з військовим чи надзвичайним становищем, збройною агресією чи тимчасовою окупацією;
    • про відшкодування збитків від держави-агресора Російської Федерації;
    • особи, які мають інвалідність І та II групи;
    • постраждалі від Чорнобильської катастрофи 1 та 2 категорій;
    • споживачі;
    • учасники бойових дій, військові;
    • фізичні особи у справах про банкрутство;
    • біженці та особи, які потребують додаткового або тимчасового захисту.

    Звертаю увагу, що даний перелік є орієнтовним. З вичерпними підставами звільнення від сплати судового збору, а також переліком осіб, які мають право не сплачувати судовий збір, ви можете ознайомитися в ст. 5 Закону України «Про судовий збір». Відтак, якщо існують передумови зарахування вас до пільгових категорій, повідомте про це свого адвоката та завчасно надайте йому для перевірки підтверджуючі документи.

    Коли суд може звільнити, зменшити розмір, відстрочити чи розстрочити сплату судового збору?

    Також суд на підставі окремого клопотання заявника може звільнити його від сплати судового збору, зменшити йому розмір судового збору або надати відстрочку чи розстрочку сплати судового збору, до ухвалення рішення у відповідній інстанції. Таке рішення приймається з урахуванням майнового стану заявника.

    Наприклад, якщо розмір судового збору перевищує 5% розміру річного доходу позивача — фізичної особи за попередній календарний рік або якщо позивачами виступають:

    • військовослужбовці;
    • батьки, які мають дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, якщо другий з батьків від сплати аліментів ухиляється;
    • самотні матері (батьки), які мають дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю;
    • члени багатодітних чи малозабезпечених сімей; або
    • предмет позову стосується захисту соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю (ст. 8 Закону України «Про судовий збір»).

    Важливо зазначити й те, що питання звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору є правом, а не обов’язком суду. Тому задоволення такого клопотання багато в чому залежатиме від обраних підстав і наданих суду доказів на підтвердження майнового стану заявника, який перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

    Що станеться, якщо не заплатити судовий збір?

    Несплата судового збору має наслідком залишення без руху позовної заяви, зустрічного позову, апеляційної чи касаційної скарги, а при подальшому невнесенні необхідної суми коштів є підставою для повернення документів заявнику без розгляду. Крім того, у передбачених законодавством випадках несплата судового збору може призвести й до повернення без розгляду певних процесуальних документів (заяви про забезпечення доказів, про накладення арешту тощо).

Про автора

admin administrator