Як швидко росте рукола на грядці

Авторadmin

Як швидко росте рукола на грядці

Зміст:

Рукола: вирощування на городі і на підвіконні

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 02 серпня 2023 Опубліковано: 16 лютого 2019 Перша редакція: 16 листопада 2016 🕒 10 хвилин 👀 52240 разів 💬 2 коментарі

  • Прослухати статтю
  • Посадка й догляд за руколою
  • Рослина рукола – опис
  • Посадка руколи на розсаду
    • Коли садити руколу на розсаду
    • Вирощування руколи з насіння
    • Як виростити домашню руколу
    • Полив руколи
    • Підживлення руколи
    • Посадка руколи в ґрунт
    • Як виростити руколу в ґрунті
    • Полив руколи
    • Підживлення руколи
    • Що садити після руколи
    • Хвороби руколи
    • Шкідники руколи
    • Лікувальні властивості руколи
    • Рукола – протипокази
    • Коментарі

    Рослина рукола (лат. Eruca sativa), або індау, або аругула, або рокет-салат, або ерука – вид трав’янистих однорічних роду Ерука родини Капустяні. У дикому вигляді рослину можна зустріти в Південній і Центральній Європі, в Азії (від Середньої до Малої, а також в Індії) і на півночі Африки. У культурі ж вирощування руколи масово практикують в Італії, але популярна вона й у інших країнах, особливо на півночі Європи та Америки.

    Із давніх часів рукола вважалася афродизіаком, а згадки про цю культуру датуються першим століттям до нашої ери. У Стародавньому Римі її використовували як прянощі до овочевих і м’ясних страв, а в Єгипті руколою покращували смак страв із квасолі та гороху.

    Сьогодні стали відомі й унікальні цілющі властивості цієї салатної рослини, тому ми розповімо вам про те, як здійснюється посадка та догляд за руколою у відкритому ґрунті, як культивується рукола в домашніх умовах, в чому користь руколи, а також які протипокази руколи.

    Прослухати статтю

    Посадка й догляд за руколою

    • Посадка: посів насіння у відкритий ґрунт – у квітні, посів насіння на розсаду – на початку березня, висадка розсади в ґрунт – у квітні.
    • Освітлення: зранку – розсіяне світло, а після полудня – притінок.
    • Ґрунт: родючий, не надто сухий, слабколужний або нейтральної реакції.
    • Полив: регулярний, щоби ґрунт на ділянці весь час був злегка вологим. У посуху та спеку полив щоденний.
    • Підживлення: не здійснюються, але на ділянку кілька разів підсипають перегній і старий торф.
    • Розмноження: насіннєве.
    • Шкідники: хрестоцвіті блішки та капустяні молі.
    • Хвороби: пероноспороз, фузаріоз.
    • Властивості: є дієтичною рослиною, багатою на вітаміни та біологічно активні речовини.

    Рослина рукола – опис

    У висоту рукола сягає від 30 до 60 см. Стебло у неї пряме, слабо опушене, гіллясте. Листя руколи соковите, рідше голе, але зазвичай розсіяно-волосисте, зі своєрідним горіховим ароматом. Нижнє листя має ліроподібно-перистороздільну або розітнуту з зубчастими частками форму. Суцвіття руколи, що з’являються в травні, є довгими поодинокими гронами з яскраво- або блідо-жовтих квіток із фіолетовими прожилками. Плід руколи – стручок зі світло-бурим або коричневим насінням, розташованим у два ряди.

    Посадка руколи на розсаду

    Коли садити руколу на розсаду

    Вирощують руколу насіннєвим розсадним і безрозсадним способом. Рукола в Підмосков’ї і в районах із теплішим кліматом вирощується посівом у ґрунт у квітні. У регіонах із затяжними холодними веснами краще висаджувати руколу на грядку розсадою, насіння на яку сіють у перших числах березня. Як субстрат можна використовувати той ґрунт, в якому рукола зростатиме згодом, однак перед посівом для дезінфекції ґрунт необхідно прожарити в духовці або пролити окропом. А можна скористатися для вирощування сіянців купованим ґрунтом для овочевої розсади. За 2-3 години до посіву замочіть насіння руколи в блідо-рожевому розчині марганцівки.

    Наповніть контейнер або ящик завглибшки не менше 10 см стерильним і добре зволоженим субстратом, розкладіть по його розрівняній поверхні насіння руколи на відстані 1,5-2 см між насінинами, засипте їх шаром піску завтовшки 1 см і поставте посіви в світле місце, нічим не накриваючи.

    Вирощування руколи з насіння

    Дружні сходи можуть з’явитися вже через 3-5 днів. Догляд за руколою в розсадний період полягає в регулярному й рясному поливі та розпушуванні субстрату. Тільки-но на сіянцях розвинеться по парі справжніх листочків, їх пікірують по два в торф’яні горщики або пересаджують у просторішу посудину на відстані 10-15 см одна від одної, дотримуючись дистанції між рядами 25-30 см – як стверджують овочівники, саме така простора посадка дає змогу отримати листя руколи з притаманними їй яскраво вираженими смаком і ароматом.

    Вирощування руколи в домашніх умовах

    Як виростити домашню руколу

    Якщо ви хочете мати свіжу зелень на своєму столі всю зиму, ви можете вирощувати руколу на підвіконні. Посів насіння здійснюють у слабколужний або нейтральний ґрунт, який готують за таким рецептом: дві частини дернової землі змішують із двома частинами перегною й однією частиною піску. Не забудьте перед посівом насіння продезінфікувати ґрунтову суміш у духовці або пролити її киплячою водою.

    Ви можете здійснювати посів у ящик або контейнер, однак рукола в горщику не тільки забезпечить вам до столу вітаміни посеред зими, а й прикрасить ваш будинок. Заповніть посудину з дренажними отворами на 2-3 см керамзитом, галькою або битою цеглою, після чого наповніть її вологим субстратом, розрівняйте і злегка утрамбуйте його поверхню, а потім розкладіть насіння по поверхні субстрату, як при посіві на розсаду.

    Полив руколи

    Вирощування руколи в квартирі зажадає від вас постійної підтримки субстрату в злегка вологому стані, для чого слід здійснювати полив сіянців один раз на два дні. Зволожують руколу з дрібнодисперсного розпилювача. Якщо рослинам бракує вологи, їхнє листя набуває гіркоти. Не забувайте злегка розпушувати поверхню субстрату навколо сіянців. Через тиждень-півтора після появи сходів потрібно їх прорідити, видаливши слабші й менш рослі екземпляри, які можна використовувати для салату. Найкраще домашня рукола зростає при 18 ºC.

    Підживлення руколи

    При вирощуванні в багатому ґрунті рукола може обійтись і без добрив, але досвідчені городники наполягають на тому, що азотне підживлення рослині все ж необхідне. Вносять добрива під час поливу: 10 г розведеного в 10-15 разів водою коров’ячий або курячий послід, що перебродив, додають у відро води й ретельно перемішують. Оскільки період дозрівання у руколи нетривалий, удобрювати її гноєм або вводити мінеральні підживлення небажано, тому що листя рослини може накопичувати токсини.

    Вирощування руколи у відкритому ґрунті

    Посадка руколи в ґрунт

    Посадка руколи на грядку здійснюється в квітні, коли температура повітря в саду підніметься до 9-10 ºC. Рукола не любить занадто яскравого сонця, проте і в затінку її садити небажано. Вибирати для неї ділянку слід у такому місці, де до обіду сонце, а в полуденний час притінок. Оптимальні умови вирощування руколи передбачають використання ґрунту зі слабколужною або нейтральною реакцією, а найкращими попередниками для рослини є бобові, гарбузові культури, томати, морква і картопля. Небажано робити грядку для руколи там, де росли її капустяні родичі – хрін, редька, ріпа, редис, дайкон, бруква й усі види капусти – як мінімум три роки.

    Якщо ви вирощуєте розсаду в торф’яних горщиках, то і висаджувати сіянці в ґрунт можна просто в них, а якщо розсада росте в ящику, в контейнері або в пластикових скляночках, сіянці витягують із них разом із грудкою землі. Схема посадки сіянців 10х30 см. Садіть розсаду у вологі ямки й після закладення обов’язково полийте грядку. Рукола витримує заморозки до -7 ºC, але якщо ви побоюєтеся сильнішого похолодання, накривайте сіянці на ніч плівкою або пластиковими пляшками, однак уранці укриття слід знімати.

    Як виростити руколу в ґрунті

    Вирощування руколи у відкритому ґрунті здійснюється приблизно так само, як і вирощування салату: її потрібно регулярно поливати, прополювати, а ґрунт між рослинами та рядами розпушувати. Якщо рукола зростає занадто густо, її необхідно проріджувати, інакше вона може втратити свій особливий смак і аромат. Також слід знати, що спекотним сухим літом рукола може викинути цвіт, що негативно позначиться на її смакових якостях.

    Полив руколи

    Ґрунт на грядці з руколою потрібно весь час підтримувати в пухкому й злегка вологому стані, тому поливання слід проводити часто, а після зволоження ґрунту необхідно розпушувати міжряддя. Що спекотніша й сухіша погода, то частіше має бути полив ділянки з руколою – в ідеалі щодня. Здійснюють зволоження способом дощування або тривалого поливу міжрядь із прокладеного по землі шланга. Не забувайте також видаляти з грядки бур’ян.

    Підживлення руколи

    Листя руколи обривають, коли воно виростає до 10 см – переросле листя стає несмачним і грубим. Від появи сходів до першого зрізання листя минає від 20 до 35 днів. Підживлень рукола не потребує, але для підвищення родючості ґрунту ви можете кілька разів за сезон підсипати на ділянку трохи старого торфу або перегною.

    Що садити після руколи

    Дотримання сівозміни – найперша заповідь садівника й городника, тому чергуйте вирощування руколи з культивуванням бобових або гарбузових культур. Також добре вирощувати після руколи моркву або картоплю, однак ще три роки ні в якому разі не можна садити на цій ділянці хрестоцвіті культури, оскільки у них із руколою спільні шкідники та хвороби.

    Шкідники і хвороби руколи

    Хвороби руколи

    Коли на листках руколи з’являються бурі плями, можна говорити про ураження рослини пероноспорозом, у той час як захворювання фузаріоз призводить до того, що листя руколи жовтіє, а судинна система набуває чорного або коричневого забарвлення. Лікувати ці захворювання на вже вирослих рослинах марно, краще змінити ділянку для руколи, ретельно підготувавши на ній ґрунт. Методи боротьби з пероноспорозом і фузаріозом агротехнічні – дотримання сівозміни та боротьба з бур’янами.

    Шкідники руколи

    Рукола у відкритому ґрунті може зазнати нападу хрестоцвітих блішок – найнебезпечніших шкідників капустяних культур, а також капустяної молі. І той, і інший шкідник харчуються листям салату, залишаючи на ньому дірки. Щоби блішки не вражали руколу, відразу ж після висадки в ґрунт розсади накрийте її нетканим матеріалом, наприклад, агроспаном. Можна посипати сіянці тютюновим пилом, червоним меленим перцем або золою. А від капустяної молі ефективні обробки руколи настоями полину, а також картопляної або томатної гички. Із агротехнічних прийомів дієвим є перекопування ґрунту при підготовці ділянки.

    Види і сорти руколи

    Види руколи, точніше, її різновиди, бувають однорічні та дворічні. Корінь руколи дворічної добре зносить зиму, даючи навесні соковиту зелень. Найвідомішим дворічником є рукола Пасьянс – середньостиглий сорт заввишки до 20 см із ліроподібним розсіченим листям середнього розміру з надрізами по краях. Термін дозрівання цього сорту 35-45 днів, смак горіхово-гірчичний.

    Із однорічних сортів популярністю користуються такі:

    • Дивина – середньостиглий сорт заввишки до 20 см із ліроподібним листям. Дозріває ця рукола протягом 22-25 днів;
    • Стріли Купідона – теж середньостигла рукола заввишки від 20 до 30 см із довгим вузьким листям і світло-жовтими квітками, яка дозріває за 35-38 днів;
    • Оліветта – рання рукола заввишки 15-20 см із соковитим листям гірчично-горіхового смаку, багатим на каротин, вітаміни й ефірні олії. Термін дозрівання 20-25 днів;
    • Рокет – ранньостиглий сорт заввшики 15-20 см із перисто-розсіченим листям темно-зеленого кольору горіхово-гірчичного смаку, дозріває за 20-25 днів;
    • Покер – ранній сорт заввишки до 20 см із великими листками з солодкуватим гірчичним присмаком і блідими кремовими квітками. Термін дозрівання – 22-28 днів;
    • Вікторія – сорт із невисокою рясною зеленню дієтичного смаку, багатою на вітаміни, що дозріває за 20-25 діб;
    • Спартак – теж ранній дієтичний сорт заввишки до 22 см із пряною зеленню, багатою на вітаміни й ефірні олії, яку можна зрізати вже через 20-25 днів.

    Популярністю також користуються сорти руколи Сицилія, Корсика, Ейфорія, Таганська Семко й Рококо.

    Властивості руколи – шкода і користь

    Лікувальні властивості руколи

    Із давніх часів знахарі використовували олію аругули для лікування забитих місць, фурункулів, ран, розтягнень і головних болів. Сьогодні корисні властивості руколи застосовують при дерматитах, для догляду за проблемною шкірою, усунення пігментних плям і відбілювання веснянок.

    До складу гірчичної трави входить вітамін A (бета-каротин), вітаміни групи B, вітаміни C, K і E, а також цинк, селен, магній, марганець, мідь, фосфор, натрій і залізо. Маючи біологічну активність, рукола благотворно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту й процеси травлення. Рукола знищує віруси й бактерії, збільшує кількість гемоглобіну, зміцнює імунну систему людини, знижує рівень цукру в крові, регулює водно-сольовий обмін. Оскільки вітамін K, що входить до складу руколи, сприяє підвищенню згортання крові та загоєнню ран, вона рекомендована до вживання людям, що страждають від підвищеного артеріального тиску й венозної хвороби.

    Рукола має лактогінний, сечогінний і відхаркувальний ефект. Американські науковці з успіхом застосовують її для лікування виразки шлунка й гастриту, оскільки рукола зміцнює і захищає стінки шлунка.

    Ерука незамінна і як дієтичний продукт, до складу якого входить велика кількість клітковини – людям, що дотримуються суворої дієти, вживання в їжу руколи дає змогу зберігати енергію й працездатність увесь день. При цьому гірчична трава низькокалорійна – в 100 г руколи міститься всього 25 ккал.

    Гірчичне масло руколи зміцнює волосся, покращуючи його структуру й запобігаючи випаданню.

    Рукола – протипокази

    Багата на фітонциди рукола може викликати сильну алергічну реакцію, і якщо ви важко зносите ріпу або редьку, від включення в своє меню руколи вам краще утриматися.

    Хворим на гастрит із підвищеною кислотністю, колітом, що страждають хворобами нирок або дискінезією жовчовивідних шляхів, вагітним і жінкам-годувальницям слід проявляти помірність у вживанні салатів із руколою.

    Не корисна рукола і тим, хто страждає на подагру або аутоімунні хвороби. Але навіть якщо ви абсолютно здорові, постарайтеся переконатися, що рукола, яку ви збираєтеся з’їсти, не росла в екологічно неблагополучному районі або там, де в ґрунті високий уміст солей важких металів.

    Рукола

    Рукола (Eruca sativa), або індау, або аругула, або рокет-салат, або ерука — вид трав’янистих однорічних роду Ерука родини Капустяні.

    У дикому вигляді рослину можна зустріти в Південній і Центральній Європі, в Азії (від Середньої до Малої, а також в Індії) і на півночі Африки.

    У культурі ж вирощування руколи масово практикують в Італії, але популярна вона й у інших країнах, особливо на півночі Європи та Америки.

    За свідченням давньоримського фармацевта, лікаря і ботаніка Діоскорида, насіння руколи в античні часи використовували як приправу до варених травам Крім того, він зазначав, що рукола (і зелена її частина, і насіння) при вживанні її в досить великих кількостях викликала сильний сексуальний потяг.

    За часів Стародавнього Риму руколу вважали засобом, що володіє знеболюючими властивостями. Ті люди, яких збиралися покарати ударами батога, заздалегідь випивали склянку вина, в яке додавали руколу. Так біль переносилась легше.

    Сьогодні в Греції руколу можна купити в магазинах цілий рік, хоча в дикому вигляді росте вона головним чином взимку, до самого початку весни. У магазинах продають її садовий вид, який має менш гіркий присмак, ніж дика.

    Греки часто вирощують руколу з насіння в горщиках на балконах. У таких випадках для вживання рослину можна зірвати через 7-8 тижнів після посадки.

    Біологічні характеристики

    В природі існує два види руколи: однорічні та дворічні рослини, які діляться на велику кількість сортів.

    Дворічні види руколи мають більш потужний стебло і кореневу систему, яка прекрасно переносить зиму і навесні випускає новий стебло з листям.

    Однорічні види цієї рослини також діляться на кілька різновидів. Виділяють ранні сорти, дозрівання плодів у яких відбувається вже через пару тижнів після появи перших листків, і середньостиглі, у яких дозрівання стручків відбувається пізніше на 1-2 тижні.

    Листя ажурні, перисті, розсічені на черешках, з двома-чотирма бічними овальної або яйцевидної форми, м’ясисті з зубчастими частками, з незвичайним приємним пряним запахом

    Стебло пряме від 15 см до 60 см у висоту, сильно гіллясте, рідко опушене або голий

    Коріння мочкувате, 10-15 см, проростає неглибоко

    Суцвіття є довгими поодинокими гронами з яскраво- або блідо-жовтих квіток із фіолетовими прожилками

    Плід: стручок зі світло-бурим або коричневим насінням, розташованим у два ряди

    Практичне використання

    Біологічно рукола — це капуста, проте її вживають як пряність або салатну зелень. В їжу використовуються листя, квітки і насіння. З насіння виготовляють масло, а листя і квітки додають в різноманітні салати та інші страви.

    У Стародавньому Римі руколу використовували як приправу, і до сих пір в Середземномор’ї відношення до цього продукту скоріше як до смачної прянощі, ніж до звичайного салатного овочу.

    Застосування руколи в кулінарії дуже різноманітне. Її представляють і як самостійне блюдо, і як гарнір. Вона відмінно поєднується з м’ясом, рибою, бобовими та морепродуктами, можна подавати її до різних видів сиру.

    Особливою популярністю у господинь користується незвичайний сирний салат з горішками і руколою.

    Крім того, великі листочки руколи — цікавий гарнір до рибних і м’ясних страв, прикраса для бутербродів. З руколою також можна тушкувати овочі, використовувати як інгредієнт для різних соусів, піци, різотто і десертних страв. А подрібнене листя радять додавати в сир, до холодних закусок і вареної картоплі.

    Кисло-гострий присмак і тонкий аромат зеленого соковитого листя відмінно комбінуються з іншими листовими овочами (салатом, шпинатом).

    Рукола стане в нагоді тим, хто не переносить варену рибу, але змушений вживати її, щоб схуднути. Цей продукт здатний поліпшити смакові якості рибних страв і практично повністю відбиває їх характерний запах.

    Не варто забувати, що термічна обробка здатна знищити все цінне в руколі, тому її радять вживати тільки в свіжому вигляді. Якщо додавати в блюдо листя, треба рвати їх руками або класти цілком, так як рослина не любить контакту з ножем.

    Рукола низькокалорійна. На 100 грам продукту припадає лише 25 кКал, тому рослина часто стає інгредієнтом дієтичних меню. При цьому, незважаючи на низьку калорійність рукола, завдяки багатому вмісту клітковини, чудовим чином насичує організм.

    Рукола має відмінні лактогонні, відхаркувальні і сечогінні властивості. Найцінніша її властивість — запобігання розвитку ракових клітин. Вміст в руколі протиракових речовин набагато вищий, ніж в броколі.

    Ця рослина сприятливо впливає на шлунково-кишковий тракт і процеси травлення завдяки наявності біологічно активних речовин, що входять до його складу. Рукола має безліч найрізноманітніших лікувальних властивостей. Вона просто незамінна для тих, у кого діагностовано виразку шлунка або гастрит.

    Наявність в складі руколи вітамінів Е і А надає чудовий омолоджуючий вплив на весь організм і, зокрема, на нашу шкіру. Тому її подрібнене листя або сік радять додавати в маски для обличчя та волосся, використовувати для лікування порізів і гнійних ран.

    У рослині є речовини, які просто незамінні в косметології. Це, наприклад, дііндолілметан, який пригнічує віруси, що викликають утворення бородавок і папілом; сірка, що робить шкіру обличчя сяючою, надає їй рівний тон, загоює шкіру, рятує від прищів і фурункулів; вітамін К, що рятує від темних плям і купероза, знімає набряки; лінолева кислота, зволожуюча, пом’якшувальна, яка запобігає в’яненню шкіри; олеїнова кислота, яка відновлює еластичність шкіри, повертає пружність.

    Агрономічні особливості

    Висадка: березень

    Збір врожаю: квітень

    Тривалість вегетації: 20-24 днів

    Хороші попередники: картопля, гарбузове, бобові

    Невдалі попередники: капустяні — капуста, редьки, дайкон і редис

    Місце для посадки

    Посадка руколи на грядку здійснюється в березні-квітні, коли температура повітря підніметься до 9-10 ºC. Рукола не любить занадто яскравого сонця, проте і в затінку її садити небажано. Вибирати для неї ділянку слід у такому місці, де до обіду сонце, а в полуденний час притінок. При вирощуванні руколи необхідно враховувати, що рослина холодовинослівие і вологолюбна. До того ж вона є скоростиглої — для отримання овочевого продукту руколу висівають з проміжком 3 тижні. Посів руколи можливо виробляти відразу у відкритий грунт, але щоб швидше отримати урожай, і щоб він був більш рясним, краще вирощувати розсаду.

    Обробіток грунту

    Рукола добре росте в нейтральних і слабколужних грунтах. Перед сівбою грунт потрібно розпушити і вирівняти. Якщо грунт занадто кислий, проводиться його вапнування: в грунт додається мелений крейда, вапняна або доломітове борошно. Їх концентрація залежить від кислотності грунту і становить 25-60 кг на сотку.

    Сівба

    Насіння руколи перед посівом необхідно обробити. Для цього використовується розчин марганцівки, в який насіння опускаються на пару годин.

    Якщо вирощувати розсаду в торф’яних горщиках, то і висаджувати сіянці в ґрунт можна просто в них, а якщо розсада росте в ящику, в контейнері або в пластикових склянках, сіянці витягують із них разом із грудкою землі. Схема посадки сіянців 10х30 см. Садити розсаду у вологі ямки й після закладення обов’язково поливати грядку. Рукола витримує заморозки до -7 ºC, але якщо побоюються сильного похолодання, накривайте сіянці на ніч плівкою або пластиковими пляшками, однак уранці укриття слід знімати.

    Садять розсаду на добре освітленому сонцем місці, дотримуючись відстань між рядами 30–35 см і в ряду між кущами 8–10 см, щоб не було загустіння посівів.

    Особливості догляду

    Догляд за культурою включає в себе полив, прополку і розпушування. Ґрунт на грядці з руколою потрібно весь час підтримувати в пухкому й злегка вологому стані, тому поливання слід проводити часто, а після зволоження ґрунту необхідно розпушувати міжряддя. Що спекотніша й сухіша погода, то частіше має бути полив ділянки з руколою — в ідеалі щодня. Здійснюють зволоження способом дощування або тривалого поливу міжрядь із прокладеного по землі шланга. Не забувайте також видаляти з грядки бур’ян.

    Добрива

    Підживлень рукола не потребує, але для підвищення родючості ґрунту можно кілька разів за сезон підсипати на ділянку старий торф або перегній.

    Шкідники

    • Блішка хвиляста
    • Білан капустяний
    • Капустяна міль

    Як посадити та виростити руколу вдома

    Як би там не писали — руккола, рукола чи рукула — факт залишається фактом: без цієї рослинки не обійтись, якщо хочеш зробити корисний салат. Зараз на ринках руколу продають за всі гроші світу, але хочеш прикол? Цю рослину можна виростити прямо на балконі. Молоде листя можна збирати вже за кілька тижнів після посіву насіння! Читай статтю далі, щоб дізнатись як вирощувати руколу вдома.

    Історія вирощування руколи

    Батьківщиною цієї рослини є Середземномор’я, і її вже давно використовують у всьому регіоні в Італії, Марокко, Туреччині та Португалії.

    Попри коливання популярності протягом століть, рукола була частиною людського раціону довгий час. Цю рослину згадують в Старому Завіті, тому відомо, що людство знайоме з цією смакотою вже давно.

    Наприклад, у давні часи єгиптяни вважали, що рукола та її олія — це потужний афродизіак. А ще цю рослину досі використовують в медицині в Індії, Пакистані та в країнах Західної Азії.

    Олія з насіння руколи часто використовується для сприяння росту волосся, зменшення лупи, знищення вошей та зменшення запалення шкіри.

    В Україні рукола є частиною нашої загальної любові до Середземноморської кухні. Салати, супи та навіть піца! Рукола — це одна з наших улюблених рослин.

    Як посіяти руколу

    Руколу можна легко виростити з насіння, і ти можеш почати посадку в себе на городі, щойно ґрунт відтане. Але з нинішньою нестабільною погодою краще вирощувати руколу прямо на підвіконні чи на балконі.

    Знайди сонячне місце, або півтінь та посій насіння на пів сантиметра вглиб. Рядки повинні бути одне від одного на відстані 20 сантиметрів. Між насінинками відстань повинна бути не менше 2 сантиметрів. Або можеш просто розсипати насіння й потім прорідити, коли воно проросте, нічого страшного не станеться.

    Висівай кожні 2-3 тижні, щоб стабільно отримувати врожай. Рукола дуже швидко росте.

    Як вирощувати руколу

    Рослина не потребує великого вкладу. Рукола росте настільки швидко, що коли виникають проблеми, можна просто пересіяти заново, от і все.

    Після того, як засієш грядку чи горщик, стеж за тим, щоб земля лишалась вологою, поки не з’являться паростки. Коли побачиш перші листочки, можна прорідити. Але не викидай проріджені рослини! Паростки вже можна використати як гарнір або в салатах. Вони дуже смачні.

    Рукола має неглибоку кореневу систему, тому її потрібно часто та регулярно поливати, інакше вона просто засохне. Поливай основу рослини, а не листя. Це допоможе зменшити прояви цвілі та фітофторозу.

    Ще декілька порад по вирощуванні руколи вдома:

    • Не забувай проріджувати руколу, щоб вона не задавила сама себе.
    • Рукола прекрасно живе навколо багатьох повільно зростальних культур. Нею можна заповнити прогалини на городі, і тоді вона просто витіснить собою будяки.
    • Якщо вирощуєш руколу на городі влітку, пошукай термостійкі сорти.

    Збір урожаю руколи

    Головне правило — молодше листя для м’якого смаку, а старше — для гострого.

    Молоде листя руколи можна збирати, коли рослинам виповнилась пара тижнів. Молодше листя найкраще на смак, воно ніжне та пряне, не надто гостре. Рукола швидко росте та розквітає, особливо в спеку. І якщо вона розквітла, листя стане дуже гірке.

    Щоб зібрати врожай, зривай або зрізай окремі листки, вибираючи по декілька з кожної рослини. Залишай приблизно 2/3 кожної рослини недоторканими. Також можна повністю вирвати всю рослину, коли вона починає тиснути на інші.

    Квіти руколи також їстівні. Вони мають гострий, пряний смак.

    Як зберігати свіжу руколу

    Свіжу руколу можна зберігати в холодильнику до 10 днів. Зберігай листя, загорнуте в тканину або в паперовий рушник, у перфорованому поліетиленовому пакеті або поклади в спеціальний контейнер.

    Можна руколу заморозити у формочках для льоду. Для цього помий, наріж зелень. Поклади в лотки та полий оливковою олією. Заморозь. Можна використати для соте, супів, омлетів. Також можна зробити соус песто з руколи, змішати його з бадиллям молодої моркви для додаткового смаку та солодкості.

    Шкідники руколи

    Що ж, подивімось, які шкідники можуть захотіти поласувати твоєю руколою.

    Жуки-блохи

    Ці малі шкідники поширені в саду, а зимують вони в землі. Навесні та влітку вони прокидаються, викопуються та прогризають листя в молодому листі, іноді повністю знищують рослину. Слідкуй, чи нема в листі крихітних дірочок, особливо в розсаді.

    Слимаки

    Слимаки — це молюски, які дістали багатьох садівників. Після дощу, або навіть вночі, вони повзають по саду, лишають за собою слизовий слід, та ще й проїдають величезні дірки в рослинах! Позбутись від слимаків дуже просто, за допомогою трьох способів:

    • Збирай вручну ввечері.
    • Створи «пивну пастку», прикопавши чашку з дешевим пивом. Слимаки притягуватимуться на запах пива, і падатимуть в чашки.
    • Посип землю навколо рослин діатомовою землею.

    Капустянки

    Ці маленькі гусениці жеруть листя так, наче твій город — їхній фуршет. Збирай їх вручну або ж посипай рослини діатомовою землею.

    Птахи

    Пташки теж можуть захотіти, щоб ти поділилась врожаєм руколи. І інколи вони можуть просто під чисту з’їсти все! Тут допоможуть тільки спеціальні сітки, якими накривають рослини.

    Хвороби руколи

    Грибки та бактерії люблять руколу. Тому вона може захворіти просто на раз-два. Ось які хвороби найчастіше вражають руколу.

    Пероноспороз

    Коричневі плями на верхній і нижній частині листя та цвіль, що росте під ними. Видаляй заражені рослини повністю, полий основу та проріджуй рослини, щоб не було перенаселення на грядці.

    Опіки листя руколи

    Пожовтіння листя або невеликі коричневі плямки на листі можуть стати ознакою бактеріальної інфекції. Уражені рослини видаляй при перших ознаках інфекції та чергуй посіви. Листя не можна оприскувати, тільки поливай основу рослини.

    Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Про автора

admin administrator