Як укорінити орхідею без коріння

Авторadmin

Як укорінити орхідею без коріння

Як реанімувати і врятувати орхідею без коріння

Якщо орхідея втратила коріння – це неприємно, але не смертельно. Всупереч поширеній думці, фаленопсис досить живучий, і якщо діяти швидко і правильно, через деякий час він відновиться. Дізнаємося, як врятувати орхідею без коріння.

  • 1 Причини втрати коренів
  • 2 Що знадобиться
  • 3 Як реанімувати
    • 3.1 В теплиці
    • 3.2 Без теплиці
    1. Причини втрати коренів
    2. Що знадобиться
    3. Як реанімувати
    4. В теплиці
    5. Без теплиці
    6. Подальший догляд
    7. Відео «Реанімація орхідеї без коріння»

    Причини втрати коренів

    Поширеною причиною втрати коренів є перелив. Якщо субстрат постійно вологий, починає гнити веламен – покривна тканина коренів. Потім гниття зачіпає коріння в цілому, причому процес може бути як повільний, так і практично миттєвий. В останньому випадку рослина буквально розвалюється: коріння відмирають і відпадають, так і від верхньої частини залишається хіба що пара листів біля точки росту. Особливо небезпечний перелив при недоліку світла, тоді орхідея «засинає» і не поглинає вологу.

    Причина може бути і протилежному – нестача вологи в спеку висушує і вбиває коріння фаленопсиса. Нарешті, погубити кореневу систему можуть бактеріальна і грибкова інфекція, занадто жорстка і засолена вода, а то й просто старість рослини. До речі, якщо з нирок з’являються в основному дітки, а не нові квітконоси, варто перевірити здоров’я рослини і переглянути умови утримання і мікроклімат.

    Якщо коріння згнили, листя стає млявим, а квітконіс і дітки припиняють ріст і причому полив нічого не дає, тоді потрібно вийняти рослину з горщика і оглянути нижню частину. Живі корені тверді і щільні на дотик. Вони можуть бути коричневими від нестачі світла, але це ще не говорить про хворобу. А ось якщо коріння згнили, вони стають порожнистими, слизьким і розповзаються під пальцями, оголюючи подобу нитки. При натисканні з них витікає вода.

    У такому разі їх вже не врятувати – залишається тільки обрізати всі ділянки, які висохли, згнили і явно порушені некрозом. Після приступаємо до реанімації фаленопсиса.

    Що знадобиться

    Щоб врятувати орхідею без коренів, для початку слід продезінфікувати місця зрізів за допомогою порошку активованого вугілля. Деякі використовують корицю. Не рекомендується застосовувати препарати, що містять спирт – зроблять тільки гірше, так як обожгут і иссушат, ослаблене рослина, чому зростання нових коренів буде утруднений.

    Потім рослину потрібно підсушити протягом 2-3 годин, після чого обробити регуляторами росту, наприклад, Епіне або Цирконом. Їх розводять у пропорції 1 крапля на 1 л води. Залишок кореневої системи поміщають у розчин на 1-2 години. Вода не повинна стосуватися листя.

    Важливо пам’ятати – реанімація пройде успішно тільки в тому випадку, якщо фаленопсис буде отримувати достатню кількість світла. При його недоліку, наприклад, взимку, необхідно досвечивание фитолампой.

    Рекомендується періодична обробка листя фаленопсиса бурштинової кислотою: це допоможе рослині відновлювати сили.

    Як реанімувати

    Якщо на квітконосі фаленопсиса були дітки, огляньте їх. Ті, що встигли відростити повітряні корені, висаджують рослини. Сам квітконіс рекомендується зрізати. А ось прикореневу дитинку краще не чіпати – поділ ще більше травмує материнське рослина.

    Реанімувати фаленопсис реально і в теплиці, і на відкритому повітрі. Спосіб вибирають виходячи із стану рослини. Якщо згнили майже всі корені, краще використовувати теплицю. Якщо залишилися цілі коріння або великі обрубки, а тургор листя нормальний, можна обійтися без неї.

    В теплиці

    Готову теплицю купіть або зробіть самостійно з пластикової коробки з-під торта, пляшки (тільки якщо фаленопсис невеликий) і навіть акваріума. В ємність слід засипати керамзит, а на нього помістити злегка вологий (не мокрий!) мох сфагнум. Зверху маємо фаленопсис.

    Освітлення забезпечте рясне і розсіяне Відповідна температура від +22 до +25 °C. Якщо вона буде нижче, підвищена вологість не допоможе рослині відростити нові корінці, а лише спровокує зростання цвілі. Занадто велика температура обпече рослину і змусить його випаровувати вологу замість того, щоб поглинати її. Ріст коренів в будь-якому випадку буде уповільнений або неможливий.

    Наразі відбувається нарощування коренів, тепличку раз на добу важливо провітрювати. Робити це бажано ввечері і вночі. Взимку вистачить 20 хвилин провітрювання, а влітку тепличку залишайте відкритою до ранку.

    Періодично оглядайте листя і прикореневую дитинку в місцях зіткнення з мохом. Як тільки ви помітили потемнілі, налиті водою ділянки, фаленопсис просушіть поза теплички, а потім укласти назад іншою стороною.

    Щоб стимулювати ріст кореневої системи, реанімація повинна включати підживлення. Їх проводять раз в 10-20 днів. Вміст азоту в добривах не повинен перевищувати 14%: нарощування коренів забезпечують переважно фосфор і калій. Ослабленою орхідеї необхідно залізо. Використовуйте мікродобриво хелат заліза. Передозування цим препаратом практично неможлива, і такі підживлення можна робити через 2-3 дні. Раз на місяць застосовуйте регулятори росту, наприклад, Епін або Циркон.

    Щоб підтримувати пружність листя, деякі фахівці рекомендують натирати їх розчином цукру або меду (1 ч. л. на 1 л води). В цю ж воду додають добриво – глюкоза допомагає корисним речовинам проникнути в клітини. Для атрофованих листя цей прийом спрацьовує.

    Без теплиці

    Нарощування коренів можливо у воді, тільки необхідні періоди сушіння. Кожен день залишок кореневої системи поміщають у теплу відфільтровану воду на 3-6 годин, потім просушують. Світло має необхідний яскравий, але не прямий, температура – від +20 до +27 °C. Вода не повинна стосуватися листя. Щоб прискорити ріст коренів, у воду щодня додавайте мед або цукор (1 ч. л. на 1 л). Раз в 2-3 дня корисно додавати хелат заліза.

    Підживлення фосфором і калієм можна робити один раз у 15-20 днів, не частіше: у великих дозах спровокують зростання квітконосів, а не коренів. Раз в 2-3 тижні використовуйте Корневін (1 г на 1 л води). Рослина не має перебувати в такому розчині більше ніж 6 годин за раз.

    Теоретично орхідея може відростити коріння у воді без просушки, тільки от дуже ненадійний метод: виживає лише 10% рослин, і надалі демонструють надчутливість до поливу, гинучи при найменшому пересиханні.

    Подальший догляд

    Щоб реанімувати орхідею, часу буде потрібно від місяця до року. Це залежить від вихідного кількості коренів або їх обрубків, стану листя і загальних умов утримання.

    Коли довжина нових коренів досягне 3-4 см, орхідею можна пересадити в грунт, ємність головне брати не ту, якою вона була раніше, а маленьку, не більше 8 см, як для діток. Підійде і торф’яної горщик. Він зручний тим, що коли орхідея наростить коріння, їй не знадобиться пересадка: горщик цілком поставте в ємність з субстратом.

    Після пересадки в грунт полив потрібен в звичайному режимі. Щоб рослина не бовталося, його на 2-4 тижні закріплюють на підпірці.

    Через деякий час орхідея почне відновлюватися. Можлива поява прикореневій дітки. Видаляти цю дитинку небажано, щоб не послабити рослину.

    Відео «Реанімація орхідеї без коріння»

    З цього відео ви дізнаєтеся про те, як реанімувати орхідею без коріння.

    Як реанімувати орхідею в домашніх умовах (без коренів, без листя): способи відновлення, особливості догляду, відео

    Орхідеї вважаються примхливими і ніжними кімнатними рослинами, проте їм також властива висока життєстійкість. Відновити квітка можна навіть після загнивання коренів, втрати листя і квітконоси. Основні способи реанімації і заходи профілактики викладені нижче.

    • Особливості вирощування орхідей
    • Як зрозуміти, що коріння рослини гниють
    • Причини загибелі рослини
    • Як реанімувати орхідею в домашніх умовах
      • без коріння
      • без листя
      • Відео: реанімація орхідеї без листя і точки росту
      • без квітконосу
      • Відео: як реанімувати орхідею

      Особливості вирощування орхідей

      У домашніх умовах вирощуються кілька видів орхідей, і кожен з них має свої індивідуальні особливості.
      Однак для всіх рослин необхідно створення умов, максимально наближених до природних.

      Спільними рисами можна назвати:

      • використання пластикових ємностей замість глиняних;
      • підтримання температури на рівні + 20 ° С (не нижче);
      • хороше освітлення;
      • достатнє зволоження без застою води.

      Як зрозуміти, що коріння рослини гниють

      Орхідеї мають додаткові корені, які покриті веламеном — особливим губчастим волокном, чиє завдання полягає в захисті і збереженні вологи. Коріння також прикріплюють орхідею до місця проживання, наприклад, до дерева.
      Чи знаєте ви? Існують мініатюрні орхідеї розміром в декілька міліметрів і гігантські ліани довжиною до 35 метрів. Деякі різновиди живуть до 70 років.
      Здорова коренева система покрита веламеном білого, зеленого або сріблястого відтінку. Зміна кольору є першою ознакою ураження коренів.

      Іншими зовнішніми ознаками гниття коренів будуть:

      • млявість і пожухлу листя при відсутності реакції на полив;
      • сліди зелених водоростей або суперечка на внутрішній частині контейнера;
      • нестійкість листя у верхній частині.

      Відкривши підземну частину, потрібно досліджувати коріння детальніше.

      Уражені частини, крім зміни кольору, мають такі особливості:

      • слизькі і мокрі ділянки;
      • після натискання на корінь витікає вода;
      • частини коренів стали ниткоподібні.

      Причини загибелі рослини

      Основними причинами загибелі квітки є:

      • надлишковий полив із застоєм води в горщику;
      • недостатній полив;
      • брак сонячного світла;
      • неправильний вибір ємності і грунтової суміші;
      • надлишок добрив;
      • механічні ушкодження;
      • грибкові захворювання;
      • навала шкідників.

      Дізнайтеся також почему не цвіте орхідея і як змусити її цвісти.

      Як реанімувати орхідею в домашніх умовах

      Порятунок квітки проводиться при сильному ураженні рослини, коли воно практично загинуло. Природна витривалість епіфітів часто дозволяє повернути до життя екземпляри з повною втратою коренів, листя або квітконосу.

      без коріння

      Якщо яке витягується з контейнера рослина демонструє загнивання коренів, необхідно провести наступні дії:

      1. Очистити орхідею від пошкоджених листя і коренів, теплою водою змити залишок грунту.
      2. Просушити на папері або газеті.
      3. Ретельно оглянути коріння і видалити пошкоджені частини.
      4. Присипати зрізи порошком деревного вугілля, після висихання помістити залишки коренів в розчин фунгіциду.

      Цікаво почитати Хвороби фікуса Бенджаміна: основні причини захворювань, як боротися, способи лікування, фото

      При повному ураженні коренів можна провести реанімацію квітки в тепличних умовах. Створюючи природні умови для тропічної рослини, можна сподіватися на проростання нових коренів.

      Невелика віконна теплиця буде кращим місцем для відновлення. У контейнер з тонким шаром керамзиту укладають пропарений зволожений сфагнум, на якому потім розташовують листову розетку.

      Теплицю потрібно обов’язково закрити і забезпечити всередині такі умови:

      • температуру в межах +22 … + 28 ° С;
      • вологість — 70-100%;
      • яскраву освітленість на 12-14 годин в день.

      Періодично субстрат в теплиці зволожують і повітря провітрюють. Оптимальний час провітрювання — ніч, коли концентрація вуглекислого газу максимальна. У разі успіху перші ознаки появи нових коренів з’являться вже через 10-14 днів.
      Важливо! Кількість залишків коренів значно позначається на швидкості відновлення. Втрати в межах 60% дозволяють оживити орхідею приблизно за місяць, а повна втрата коренів зажадає близько року відновного періоду.
      Якщо підходящої теплиці немає, розетку можна помістити в глибоку скляну ємність. Щоранку туди необхідно наливати м’яку фільтровану або кип’ячену воду. Поверхня води повинна діставати тільки до нижньої частини орхідеї, не торкаючись листя. Через 6 годин воду зливають, а орхідею просушують до настання наступного ранку. Ємність повинна знаходитися в прітенённом місці.

      Орхідею пересаджують в контейнер з субстратом, коли коріння відросте до 3-4 см.

      без листя

      При засиханні і опадання листя коріння оглядають і при виявленні загнивання надходять, як описано вище. Якщо з корінням все в порядку, швидше за все, рослина піддалося перегріву протягом тривалого періоду і тому втратило листя.
      Чи знаєте ви? Квіти орхідей видають широку гаму запахів: від найніжнішої ванілі до гнилого м’яса, проте всі вони гіпоалергенні.
      Для відновлення квітки потрібно виконати наступні дії:

      1. Переставити контейнер в тінь і дати охолонути, які не поливаючи і не обприскуючи протягом 3-4 годин.
      2. Листя остиглого рослини обприскати чистою водою.

      Після повного відновлення, яке може зайняти кілька днів, квітка повертають на підвіконня, де його потрібно злегка притенить.

      Відео: реанімація орхідеї без листя і точки росту

      Листя можуть загинути і від замерзання. В цьому випадку необхідно почекати, поки вони відпадуть самі. Потім проводять перевірку і обробку коренів, як у попередньому випадку, і пересаджують квітку в новий грунт. При цьому 2-3 дня рослина не поливають і не підгодовують.

      Цікаво почитати Чому скручуються листя у квітів та декоративних чагарників

      Важливо! Короткочасне похолодання з незначними ушкодженнями листя не вимагає втручання. Квітка може втратити 1-2 листи, а потім самостійно відновитися.

      без квітконосу

      Природним є засихання цветоноса після цвітіння. Якщо його відмирання сталося в інший час, рослина потребує допомоги.
      Квітконіс обрізають на висоті 5-10 мм, залишаючи маленький пеньок. Потім необхідно вийняти квітка, перевірити, очистити і обробити коріння, підсушити.
      Орхідею пересаджують в новий субстрат із суміші соснової кори і моху і ставлять на світле місце, без попадання сонця на листя. Полив виконують після висихання субстрату.

      Догляд після реанімації

      Після реанімаційних дій необхідно ретельно стежити, щоб на орхідею не потрапляли промені сонця, а в контейнері не накопичувалася вода.
      Пересаджені квіти можуть бути нестійкі, тому їх додатково закріплюють на опорі.

      профілактичні заходи

      Щоб запобігти відмирання частин рослини, необхідно забезпечити потрібний баланс температури і вологості, а також:

      • висаджувати орхідею в якісний субстрат з соснової кори, який забезпечить повітро-і вологопроникність коренів;
      • змінювати грунт 2 рази в рік;
      • перевіряти рослина на наявність шкідників;
      • контролювати концентрацію використовуваних добрив.

      Рекомендуємо дізнатися яким повинен бути склад і як зробити своїми руками грунт для орхідей.

      Коли реанімація не має сенсу

      Шанс реанімувати орхідею є в більшості випадків. Найбільш важкими є захворювання і пошкодження точки росту. Якщо від рослини залишився тільки лист, то через відсутність точки зростання відновлення квітки неможливо.

      Корисні рекомендації

      Щоб прискорити відновлення рослини, можна застосувати різні добавки.

      Для зволоження субстрату або поливу використовують:

      • солодку воду (1 ч. л. меду або цукрового сиропу на 1 л води);
      • підгодівлю препаратами заліза;
      • комплексні добрива в мінімальної концентрації;
      • обробку стимуляторами росту (наприклад, «Цирконій» або «Епін»), які розводять в концентрації 1 крапля на 1 літр води, а потім в цьому розчині купають орхідею від 20 хвилин до 2 годин (в залежності від стану квітки).

      Відео: як реанімувати орхідею

      Орхідеї всіх видів відрізняються витривалістю і життєстійкістю. Навіть в разі втрати частин рослини, квітникарю варто вжити необхідних заходів реанімації і спробувати врятувати квітку.

      Кімнатні рослини Коли і як пересаджувати кімнатні рослини: покрокова інструкція

      Кімнатні рослини Портулакарія: опис і фото рослини, особливості вирощування та догляду, правила обрізки в домашніх умовах

      Дякуємо експертам з каналу Садовий світ, який надихає писати інформаційні статті на тему садівництва. Де розповідають про рослини, які ви можете виростити на садовій ділянці, дачі, городі. Томати, огірки, баклажани, кабачки, морква, цибуля, буряк і багато інших овочів будуть рости без хвороб і шкідливих комах якщо ви прислухаєтеся до порад досвідчених садівників. Ви зможете подивитися на каналі майстер-класи про догляд за квітами: трояндами, астильба, флокси, хризантемами . Найкорисніша інформація як для початківців, так і досвідчених садівників і городників.

      Реанімашки

      Ваша орхідея виглядає «втомленою»? Втрачений тургор, листя мляве? У горшику не видно корінців? З’явився неприємний запах цвілі? Або орхідея просто вивалюється з горшика? Причина може бути у відмиранні та загибелі кореневої системи, коли коріння гниє, такі орхідеї називають реанімашками. Розберемо причини проблем з корінням у орхідей та способи їх нарощування та відновлення.

      ЗМІСТ:

      1. Що таке орхідея-реанімашка?
      2. Як зрозуміти, що у орхідеї гниє коріння?
      3. Чому пропадає коріння у орхідей?
      4. Як наростити коріння на орхідеях?

      Що таке реанімашка?

      Як зрозуміти, що у орхідеї пропало коріння?

      • коричневе підгниле коріння, слизьке на дотик, детальніше про гниле коріння;
      • орхідея з засохлою кореневою системою;
      • якщо коріння в численних тріщинах та розривах;
      • також погані сигнали – опадаюче листя, мляве листя, що втратило щільність та орхідеї з засохлим жовтим листям .

      Причини проблем з корінням

      Батьківщина фаленопсисів, дендробіумів та інших орхідей – тропіки та субтропіки, тепла середа з високим рівнем вологості, детальніше про орхідеї у природі. Тому найчастіше проблеми з корінням виникають через порушення умов утримання орхідей у квартирних умовах. Зазвичай коренева система гине через наступні причини:

      1. Перелив.
      2. Нестача води.
      3. Недостатнє освітлення.
      4. Переохолодження.
      5. Неправильно підібраний субстрат.
      6. Стрес після пересадки.
      7. Неправильне використання добрив.
      8. Захворювання коріння.
      9. Жорстка вода.

      Перелив

      Нестача води

      Недостатнє освітлення

      Переохолодження

      Неправильно підібраний субстрат

      Стрес після пересадки

      І ще один важливий фактор – стрес після пересадки. Це той випадок, коли після покупки орхідеї, ми починаємо відразу в той же день пересаджувати, обрізати все потрібне і непотрібне, щедро поливати. У літню пору частою причиною втрати коріння може бути перегрів всієї рослини і коріння зокрема, відсутність достатньої вентиляції, як наслідок загальне пригнічення рослини, коріння втрачає здатність виконувати свою функцію і відмирає. Детальніше коли саме і як пересаджувати орхідей.

      Захворювання коріння

      Жорстка вода

      Як наростити коріння?

      Якщо ви з упевненістю вирішили, що ваша орхідея являється реанімашкою, вам потрібно визначитися з підходящим для вас способом реанімації.
      Деякі зі способів реанімації орхідей:

      • реанімація орхідей у теплиці;
      • реанімація фаленопсиса в воді;
      • реанімація у закритій системі;
      • реанімація орхідей над водою;
      • реанімація при посадці в субстрат;
      • реанімація орхідей у керамзиті;
      • реанімація орхідей з голою кореневою.

      Детальніше про усі ці способи реанімації орхідеї без коріння.
      Часто запитують: що зробити, щоб коріння почало рости? Відповідь дуже проста – потрібно створити умови для росту. Існує думка, що коренева активність у кожної орхідеї відбувається хвилеподібно і зростання нового корінця потрібно просто дочекатися, забезпечивши орхідеї оптимальні умови для росту – світло, температуру, вологість.

Про автора

admin administrator