Який має бути ухил каналізації на 1 м

Авторadmin

Який має бути ухил каналізації на 1 м

Зміст:

Ухил каналізації – розрахунок, максимальні і мінімальні норми

Зазвичай каналізація в приватному будинку є самопливних систему, яка передбачає ухил каналізаційного трубопроводу. Саме ухил каналізації і забезпечує самоплив стоків. Тому розгляд питання створення правильної каналізаційної системи необхідно починати саме з її ухилу.

Кут ухилу каналізації вимірюється не в градусах, оскільки при значній довжині трубопроводу похибка буде дуже великий, а значить, розрахунки будуть невірними. Тому, одиницею виміру прийнято вважати см / п.м.

Найголовнішим параметром, що впливає на те який повинен бути ухил каналізації, є швидкість руху води. Необхідно враховувати, що занадто великий ухил труби каналізації сприятиме збільшенню шуму, що виходить від труби. Крім того, зменшиться ступінь самоочищення труби, оскільки при високій швидкості потоку води тверді частки не будуть «встигати» і в результаті осядуть на її поверхні. Також варто розуміти, що при великому ухилі збільшується стирання стінок труби, що неминуче призведе до її швидкого зносу, а значить і витрат на ремонт.

Внутрішня каналізація, також як і зовнішня, повинна мати похилі ділянки

[Include title = “РСЯ – в запису”]

Мінімальний ухил каналізації також неприпустимий, оскільки зменшиться швидкість потоку рідини. Це загрожує швидкою заіліваемостью і частими засмічення, а згодом повним закупорюванням, а значить, знадобляться кошти на заміну проблемної ділянки.

Увага! Оптимальна швидкість потоку каналізаційних стоків обчислюється величиною в межах 0,7-1 м / сек.

Серед головних документів, чітко регламентують ухил каналізації – СНиП. Регулювання стоків відображено в СНиП 2.04.01-85 пункт 18.2. Зокрема там прописані правила пристрою внутрішньобудинкової каналізації ділянки від будинку до першого колодязя, розташованого не далі 12 м:

  • ухил каналізаційного трубопроводу з поперечним діаметром 40-50 мм повинен бути рівний коефіцієнту 0,03, тобто 3 см / п.м .;
  • ухил каналізаційного трубопроводу з поперечним діаметром 85-100 мм повинен бути рівний коефіцієнту 0,02, тобто 2 см / п.м.

Табличні розрахунки – готові значення

Цікаво! У країнах Західної Європи при влаштуванні каналізації максимальний ухил каналізації характеризується меншими показниками, ніж в Росії.

Виконувати укладання труб потрібно розтрубом назустріч потоку стоків, при цьому кут нахилу каналізації необхідно перевіряти, використовуючи нівелір. В ідеалі при прокладці каналізації повинні дотримуватися такі умови:

  1. Трубопровід повинен мати мінімальну кількість поворотів.
  2. При виробництві повороту використовувати не один фітінг на 900, а два – по 450 або три – по 360 .. Якщо все ж потрібен один фітінг, то по можливості 900 елемент замінити 670 ..
  3. Застосовувати косі трійники.
  4. Стояки розміщувати в безпосередній близькості з унітазом.
  5. Мінімізувати довжину магістралей.
  6. Влаштувати фановий стояк.

При монтажі потрібно потоянно вимірювати ухил труби

Важливо! Фановий стояк виконується зі звичайної труби діаметром 110 мм, що сполучає каналізацію з спеціально створеним вентиляційним каналом.

Розрахунок ухилу каналізації при влаштуванні самопливних систем є обов’язковим етапом проектування. Причина цього полягає у впливі законів фізики, таких як сила тяжіння і сила тертя, які впливають на переміщується потік. Розрахунок може бути проведений за формулами, які наведені в СНиП. Крім того можна використовувати готові, складені професіоналами таблиці визначення ухилу для безнапірного каналізаційного трубопроводу.

V√ H/ d K

де, К = 0,5 – для скляних і пластмасових трубопроводів;

К = 0,6 – для трубопроводів з інших матеріалів;

V – швидкість течії рідких стоків, м / с;

H / d – наповнення.

Наповнення труби визначається відношенням висоти потоку стоків, виміряний до дна трубопроводу, до діаметру самої труби.

[Include title = “РСЯ – в запису”]

Важливо! При розрахунку повинна виконуватися умова, при якому V – не може перевищувати 0,7 м / с, а наповнення трубопроводу мінімум має бути 0,3. Максимальна ж значення наповнення не повинно бути більше 0,6, в іншому випадку вентиляція каналізації не справлятиметься зі своєю функцією.

Нормальний і найменший нахили труби в залежності від її діаметра

Ухил каналізації в приватному будинку не може перевищувати 0,15, при цьому виняток становлять відгалуження від приладів, довжина яких не перевищує 1,5 м. Введення подібних обмежень викликано необхідністю збереження повноцінної працездатності каналізаційної системи. Зрозуміло, що стоки – це неоднорідна рідина. Вона складається з:

  • води;
  • фекалій;
  • дрібних фрагментів їжі;
  • жиру;
  • волосся;
  • твердих фрагментів.

Рідка маса з таким компонентним складом в певних умовах характеризується різною в’язкістю і плинністю. Все це обов’язково потрібно враховувати, перед тим як розрахувати ухил каналізації.

СНиП для приватного забудовника не є догмами, які повинні обов’язково виконуватися. Вони лише дають достовірну і детальну інформацію про ті вимоги, дотримання яких дозволить вам обладнати у себе вдома дійсно надійну і ефективну каналізацію. Дотримання ж «будівельного законодавства» буде гарантією того, що вона прослужить вам багато води без частого обслуговування і дорогих ремонтів. Якщо у вас виникли додаткові питання щодо розрахункової частини проекту каналізації у вашому будинку, рекомендуємо звернути увагу на спеціалізовану літературу минулих років.

Як правильно виставити ухил каналізації на 1 метр СНиП

Грамотний монтаж каналізаційної системи неможливий без попередніх розрахунків. Необхідно визначити діаметр труб, швидкість руху стоків і ухил каналізації на 1 метр СНиП. Помилки при виборі останнього параметра можуть викликати суттєві проблеми в роботі автономної каналізації.

Що таке кут нахилу трубопроводу?

Монтаж труб каналізації не повинен виконуватися по горизонту, а знаходиться до нього під невеликим кутом, значення якого визначають спеціальні нормативи. Для позначення ухилу труби використовується не звична система градусів, тут коефіцієнт визначається в сантиметрах на метр. Така розмірність дозволяє уникнути великих похибок при монтажі магістралі до септика. Довжина такої гілки може становити 10-12 метрів і витримати заданий кут дуже складно. Запропоноване позначення показує, наскільки один кінець труби довжиною в 1 метр повинен бути вище іншої.

Увагу. У довідковій літературі ухил труби позначається простий або десятковим дробом. Наприклад, коефіцієнт 0,03 означає ухил 3 см на 1 метр.

Крім рекомендованого ухилу каналізації на 1 метр, норматив визначає максимальний і мінімальний показник.

Максимальний ухил

Верхня межа допустимого значення не повинна перевищувати 0,15, це означає нахил погонного метра труби на 15 див. Більший коефіцієнт може використовуватися на коротких ділянках, що примикають до сантехнічних приладів. Необхідно враховувати швидкість потоку, вона не може бути більше 1,4 м/с, інакше тверді фракції осядуть на стінках магістралі. Стічні води складаються з численних суспензій і частинок з різною в’язкістю і текучістю. При ухилі, що перевищує 15 см, вони розшаровуються — рідина йде в септик, а решта фракції заиливают трубу.

Мінімальний ухил

Мінімальний показник визначений для кожного перерізу труби:

  • 50 мм – 0,025;
  • 100 мм – 0,012;
  • 150 мм – 0,007;
  • 200 мм – 0,005.

При недотриманні цих показників трубопровід швидко заб’ється. На окремих ділянках протяжністю не більше 1 метра, допускається коефіцієнт 0,01.

Помилки при виборі кута нахилу труб

Нормальне функціонування системи відведення забруднених вод забезпечує сила тяжіння, рідина рухається по трубах самопливом. При невірному виборі кута нахилу виникають наступні помилки:

  • Недостатній нахил каналізації – стічні води рухаються повільно і застоюються в трубі, що призводить до утворення засмічення. Особливо згубно таке явище для чавунних магістралей, які піддаються посиленої корозії, виникають пориви і протікання.
  • Великий кут нахилу – прискорення потоку призводить до недостатньої очищення труб, вода швидко йде, а великі фракції залишаються на стінках. Робота такої магістралі супроводжується шумом і зривом водяних затворів на сифонах.

Рекомендований коефіцієнт зменшується із зростанням діаметра труби:

  • 40-50 мм – 0,03;
  • 100 мм – 0,02;
  • 150 мм – 0,008;
  • 200 мм – 0,007.

Як розрахувати ступінь наповненості трубопроводу

Для стабільної роботи каналізації важливі такі показники:

  • швидкість течії стоків V;
  • наповнення каналізаційної системи K.

K=H/D,

H – висота рівня стічних вод;

D – діаметр каналізації.

Розрахувавши рівень наповненості магістралі, можна визначити оптимальну швидкість потоку, при якій система буде функціонувати без замулювання і сміттєвих засмічень. Повна наповненість туби становить 1, при цьому порушується вентиляція системи, і можуть зірватися гідрозатвори. Ефективний показник становить 0,5-0,6, якщо він опускається до 0,3, то рідини недостатньо для змиву твердих фракцій. Цей коефіцієнт залежить від матеріалу труб, гладкий пластик має меншу наповнюваність, ніж шорсткий чавун і азбестоцемент.

Рада. Опис послідовності розрахунків і необхідні формули беруться з СНиП 2.04.01-85.

Формула для розрахунку ухилу труб

Швидкість течії сливаемых відходів є ключовим параметром при розрахунку оптимального нахилу каналізаційної труби. Її мінімальне значення становить 0,7 м/с. Виконати розрахунок для індивідуальної системи можна за формулою:

V√(H/d)≥K,

K – наповнення труби, для полімерних матеріалів коефіцієнт – 0,5, для чавуну – 0,6;

d – діаметр труби;

V – швидкість потоку.

З формули випливає, що співвідношення швидкості руху каналізаційних стоків до наповненості магістралі не повинна бути менше коефіцієнта K. У випадку H/d=0 – каналізація порожня, і швидкість потоку розрахувати неможливо.

Рекомендації з монтажу внутрішньої системи каналізації

У квартирах і внутрішньої розводки приватного будинку використовуються труби невеликого діаметру, крім підключення унітазу. Ухил каналізаційної труби 50 мм, використовуваної для ванни, раковини і душа, становить 3 см на кожний метр. При монтажі магістралі завдовжки 10 метрів, її найвища точка повинна знаходитися в 30 см від найнижчої. Влаштовуючи самостійно розведення, необхідно діяти згідно з правилами:

  • для горизонтальних труб не допускаються повороти в 90º, потрібно встановлювати два фасонних елемента за 45º;
  • з’єднання вертикальних ділянок під прямим кутом допускається нормативами;
  • виключаються зміни в типі каналізаційної розведення на її різних ділянках, це призведе до виходу з ладу всієї системи в результаті виникнення гідроударів;
  • на окремих частинах магістралі, що мають невелику відстань, можливе збільшення ухилу більше максимальної норми.

Кут ухилу для зовнішньої інженерної мережі

Зовнішні мережі монтуються з труб більшого перерізу, ніж внутрішня будинкова розводка. Матеріалом для них служить:

  • поліетиленова труба з верхнім гофрованим шаром;
  • пластик;
  • чавун;
  • азбестоцемент.

Їх встановлення згідно з нормами СНиП повинна враховувати рівень промерзання грунту. Глибина траншеї може становити від 70 см в середній смузі до 2 метрів в холодних регіонах. У місцях повороту трубопроводу і при довжині магістралі більше 12 метрів, необхідно встановлювати ревізійні колодязі, ці елементи дозволять прочистити засмічення в системі.

Для заміського будинку з двома санвузлами використовується трубами діаметром 110 мм, якщо в будинку три туалету і більше, рекомендується прокладка трубопроводу перетином 160 мм. При викопування траншеї залишається запас до 20 см для вирівнювання труби до рекомендованого кута ухилу. Кожен розмір магістралі має свій рекомендований коефіцієнт ухилу:

  • 110 мм – 0,02, або 2 см на 1 метр;
  • 160 мм – 0,008 або 8 мм на 1 метр.

Рада. При монтажі зовнішньої магістралі слід обмежити число поворотів, збільшують кут нахилу. Через рельєфу можуть виникнути труднощі із забезпеченням необхідного ухилу.

Дотримання нормативів дозволяє зберігати працездатність магістралі при русі нечистот самопливом. Оптимальним приладом для визначення правильного нахилу є нівелір, використовуючи його можна досягти високої точності. Але такий пристрій є не у всіх, тому знайдені способи перевірки з допомогою підручних засобів. Для вимірювання знадобиться:

  • шнур або мотузка;
  • два кілочка;
  • будівельний рівень.

У прокопанной траншеї забиваються кілочки – один на початку, а другий в кінці. Між ними натягують шнур і за допомогою будівельного рівня виставляється по горизонту. Потім вимірюється глибина траншеї до шнура в початковій точці і в кінцевій. Різниця між цими значеннями, поділена на довжину трубопроводу повинна скласти шукану величину нахилу каналізаційної труби на 1 погонний метр. Підігнати значення під потрібний показник, можна поглибивши або підсипавши пісок на дно. Укладання труб завжди виконується на подушку з утрамбованого піску. Цим же матеріалом виконується первісна засипка до верху магістралі, а після виконується зворотна засипка грунту.

Якщо природний рельєф ділянки перевищує нормативний показник, можна змонтувати магістраль двома способами:

  • створити систему, що включає декілька вертикальних переходів і горизонтальних ділянок, укладених з рекомендованим ухилом;
  • викопати глибоку траншею, в якій розміститься один вертикальний відрізок на початку трубопроводу, інша частина буде укладена за нормативним ухилу.

Дотримання правильного нахилу при монтажі трубопроводу всередині і зовні приватного будинку забезпечить безперебійну роботу автономної каналізації.

Ухил каналізації на 1 метр: БНіП та нормативні параметри системи

У цій статті докладно розглядається такий нюанс монтажу системи, як правильний ухил каналізації на 1 метр: БНіП та нормативні вимоги, яких слід дотримуватися на практиці, оптимальні показники для певних ділянок, рекомендації щодо організації розведення трубопроводу. У тексті міститься огляд поширених помилок та поради, що допомагають їх уникнути, та формули, на які варто спиратися під час проектування магістралі для стоків.

Для забезпечення правильної та безперебійної роботи каналізації при проектуванні системи необхідно дотримуватися норм СНіП

Ухил каналізації на 1 метр: БНіП та його роль у проектуванні системи

Комфортне проживання у заміському будинку можливе лише за наявності системи, призначеної для відведення та утилізації побутових стоків. Для цього використовується каналізація автономного типу (централізована для квартир) або септична конструкція. Усередині системи переміщення відпрацьованої рідини трубами здійснюється безнапірним способом. Іншими словами, забруднені стоки транспортуються до місця очищення самопливом. Цьому сприяє природна гравітація, яка досягається за рахунок нахилу магістралі.

У більшості каналізаційних систем стоки виводяться за рахунок природної гравітації, тому труби повинні монтуватись з ухилом

Важливо! Природна гравітація утворюється лише тому випадку, якщо каналізація розташовується під певним ухилом. При цьому система нормально функціонуватиме, тільки якщо ухил каналізації на кожен метр трубопроводу буде відповідати нормативним вимогам БНіП.

Оптимальний коефіцієнт ухилу також залежить від додаткових факторів:

  • діаметра елементів трубопроводу;
  • матеріалу, з якого виготовлені труби;
  • схеми зовнішнього та внутрішнього розміщення каналізації.

Незважаючи на простоту, в результаті некоректного проектування очисних споруд каналізації і відвідної стоки магістралі в колекторах можуть формуватися засмічення і пробки, а сама система не зможе повноцінно виконувати своє основне завдання.

Як уникнути помилок під час монтажу каналізації у квартирі своїми руками

Коли йдеться про ухил трубопроводу, важливо не опускатися крайнощі. Існує лише два види популярних помилок, яких припускаються недосвідчені люди при будівництві каналізації.

Схема каналізації у квартирі

У першому випадку нахил магістралі відсутній або недостатньо для переміщення рідини самопливом. В результаті знижується швидкість потоку, через що щільні фракції не змиваються, а залишаються на внутрішніх стінках труб. Спостерігається поступове накопичення осаду, який переростає у засмічення.

Частково стічна вода з домішками фракцій різної щільності затримується на стінках магістралі, внаслідок чого трубопровід покривається мулом і починає випромінювати неприємні запахи, які проникають назад у приміщення. Тому доведеться регулярно виконувати прочистку каналізації у приватному будинку чи квартирі, де монтаж системи виконано з порушенням вимог.

Надмірний нахил системи також може створити передумови для частих чисток для профілактики. Інтенсивний потік рідини з високою швидкістю не зможе захопити тверді частинки зі стін та змити їх. Більше того, у процесі переміщення води фекальні фракції нашаровуватимуться і пресуватимуться на стінках каналізації. У цьому випадку всі запірні клапани та місця стиків труб будуть зазнавати серйозних навантажень, що збільшує ризик поломки. Тому дуже важливо дотримуватися рекомендованих параметрів, приписаних у документах БНіП.

Організація водопостачання та каналізації: СНиП внутрішньої мережі та зовнішньої

Насамперед на пропускну здатність труби впливає її діаметр. Тому рекомендується підбирати кут прокладання магістралі на основі розмірів перерізу її елементів. Чим більший діаметр виробу, тим меншим буде оптимальний для переміщення води нахил.

Мінімально допустимі кути нахилу на 1 м трубопроводу з урахуванням його перетину:

Перетин труби, смМінімальний кут нахилу
40,025
50,2
7,50,013
110,01
150,0007
200,0008

Якщо діаметр труби становить 5 см, то з урахуванням мінімального кута (0,02) після установки системи різниця у висоті між розміщенням кінців ділянки довжиною 1 м становитиме 2 см.

Важливо! При розведенні каналізації у приватному будинку не рекомендується встановлювати труби під нахилом, що відповідає максимально допустимому значенню.

Розрахунок наповненості труб для застосування СНиП 2.04.01-85 при монтажі внутрішньої каналізації

Рекомендовані параметри для облаштування внутрішньої каналізації чітко позначені в БНіП. Ці дані містяться в нормативному документі 2.04.01-85, який може використовуватися як зведення правил та основа для будівництва комунікаційної системи для виведення стоків.

Розрахунок показника наповненості трубопроводу здійснюється з урахуванням особливостей матеріалу, з якого виготовлено елементи системи. На основі цих даних шляхом обчислень можна з’ясувати, з якою швидкістю повинні переміщуватися стічні води каналізації, щоб усередині магістралі не виникало засмічень. Рівень наповненості враховується при виборі труб для будівництва системи, що відводить.

Схема залежності ухилу каналізаційної труби від її діаметра

Для обчислень застосовується така формула:

  • Н – рівень наповненості;
  • В – рівень висоти стоків;
  • Д – діаметр труб.

Максимальне значення рівня заповненості дорівнює 1-ниці. В цьому випадку ухил внутрішньої каналізації повністю відсутній, а ступінь заповнення труби становить 100%. Оптимальним варіантом розміщення системи є показник 50-60%. При цьому неабияке значення має матеріал, на основі якого виготовлена ​​труба, а також її кут розміщення щодо локальної очисної споруди каналізації – септика.

Вироби, виготовлені з чавуну або азбестоцементу, мають шорстку поверхню. Наявністю текстури на внутрішній стороні труб забезпечується швидке наповнення. Основна мета подібних розрахунків полягає у встановленні максимально допустимого показника швидкості стоку. Згідно зі стандартними нормативами, мінімальна швидкість переміщення відпрацьованої рідини становить 0,7 м/с. Мінімально допустимий показник наповнюваності труб дорівнює 30%.

Розрахунок швидкості переміщення стоків у внутрішній мережі каналізації, БНіП та обмеження

Для подальших розрахунків з безнапірної каналізації знадобиться така формула:

  • V – швидкість переміщення стоків усередині системи;
  • h – ступінь наповненості труби (рівень стоків у просвіті виробу);
  • d – розмір перерізу труби (діаметр);
  • K – коефіцієнт, який залежить від шорсткості внутрішньої поверхні труб і матеріалу їх виготовлення, а також гідравлічного опору, що впливає на потік.

Вимірювання нахилу труб під час прокладання каналізації виконується за допомогою будівельного рівня

Для полімерних труб довідковий коефіцієнт становить 0,5. Інші матеріали відповідають показнику 0,6. Насправді консистенція стоків та його кількість є постійними величинами. Тому далеко не завжди вдається точно дотримуватися наповнюваності каналізації та швидкість переміщення потоку води.

Корисна порада! Якщо немає можливості виконати обчислення через відсутність точних даних за зазначеною раніше формулою, для прокладання ділянок, що не піддаються розрахунку, можна використовувати мінімальний кут нахилу. Його можна отримати, скориставшись формулою: 1/D, де D – розмір зовнішнього діаметра у міліметрах.

Оптимальний діаметр труб для облаштування внутрішньої каналізації дорівнює 40, 50 та 60 мм. На відміну від БНіП, актуальне зведення правил, яке було затверджено у 2012 році, не накладає обмежень на максимальний кут нахилу трубопроводу. Мінімальний кут можна переглянути в таблиці. Для труби із перетином 80 мм коефіцієнт становить 0,125.

Облаштування зовнішньої та зливової каналізації: СНиП 2.04.03-85 та його вимоги

Зовнішня каналізація виводить відпрацьовану рідину від сантехнічних приладів, встановлених усередині житлової будівлі, а також збирає дощову воду з ділянки при випадінні опадів за рахунок зливової системи. Найчастіше для монтажу каналізації на ділянці застосовуються азбестоцементні та чавунні труби. Допускається застосування поліетиленових виробів із гофрованою текстурою.

Схема зовнішньої системи відведення води

Труби, призначені на будівництво зовнішньої частини каналізації, мають великий діаметр. Для їх монтажу передбачено окремий документ БНіП з такими вимогами:

  • якщо діаметр зовнішньої труби вбирається у 150 мм, то мінімально допустимий кут нахилу магістралі становить 0,8 див за кожен метр системи;
  • максимально допустиме значення ухилу дренажу вбирається у 1,5 див на 1 м каналізації;
  • якщо діаметр зовнішньої труби дорівнює 200 мм, значення мінімального ухилу магістралі буде становити 0,7 см на 1 м каналізації.

Дощові приймачі зливової каналізації встановлюються з ухилом 0,02 см. Монтаж зливової каналізації виконується з урахуванням додаткових нюансів:

    типу та особливостей ґрунтів на ділянці;

Правильний монтаж зовнішньої системи каналізації забезпечить її тривалу роботу

Зверніть увагу! СНиП допускає зменшення оптимального ухилу зливи на 2 мм на кожен метр системи, якщо умови місцевості не дозволяють виконати монтаж каналізації строго за нормами.

Як відрегулювати нахил каналізації у приватному будинку та правильно виконати монтаж системи

Щоб монтаж каналізації був виконаний якісно, ​​для контролю нахилу системи потрібні спеціальні інструменти або пристрої. Вони дозволять виконувати вимірювання кута розміщення магістралі та коригувати його, якщо цей показник не відповідає нормам чи розрахункам.

Для цих цілей ідеально підійде будівельний рівень бульбашкового типу. Причому з обох боків пляшечки має розміщуватися по три мітки, які фіксують відхилення від горизонту на 1 см.

Процес установки трубопроводу в необхідному положенні виглядає так:

  1. Виконується монтаж труби із закріпленням лише одного її кінця.
  2. Будівельний рівень необхідно встановити поверх закріпленої сторони елемента.
  3. Виставляється необхідний нахил труби, орієнтуючись на показники рівня.

Коли пляшечку будівельного рівня зупиниться на потрібній позначці, трубу слід закріпити з іншого кінця у встановленому положенні. Як інструмент для вимірювань підійде будівельний рівень лазерного типу та нівелір.

Нормативи ухилу каналізації відповідно до типу приладу та діаметру труб:

Тип приладуВідстань між стояком та сифоном (без урахування вентиляції), мДіаметр зливної труби, ммОптимальне значення ухилу системи
Біде0,7-130-401:20
Мийка1,430-401:36
Раковина0,1-0,8401:12
Ванна1,1-1,3401:30
Душова кабінка1,6401:48
Злив комбінованого типу (душова кабіна, мийка, ванна)1,8-2,3501:48
Труба для зливів від стояка100
Унітазне більше 61001:20
Центральний стояк65-75

Проектування схеми каналізації у квартирі та її встановлення

Схема внутрішньої каналізації квартири або приватного будинку має включати прилади, що є джерелами водовідведення. Список цього обладнання складається з унітазу, раковин та умивальників, ванної або душової кабінки, а також побутової техніки, що підключається до мережі. Посудомийна та пральна машинка автомат обов’язково підключаються до каналізаційної системи та водопроводу.

Для будівництва внутрішньої каналізації рекомендується використовувати пластикові труби діаметром 110 і 50 мм.

Вимоги БНіП, що стосуються монтажу стічного комплексу:

  • ухил каналізації підбирається з урахуванням діаметра труби центрального стояка, що вже встановлено;
  • мінімально допустимий показник ухилення каналізаційного трубопроводу становить 3 см на 1 м.п. за умови, що діаметр магістралі не перевищує 50 мм;
  • рекомендований нахил трубопроводу з розміром перерізу 1600 мм становить 8 мм на 1 м.п. водостоку.

Зверніть увагу! Система каналізації у багатоповерхових будинках встановлюється у вертикальному положенні. Переміщення стоків здійснюється по периметру внутрішніх стінок, тоді як у центрі потоку перебуває стиснене повітря. Такий підхід дозволяє знизити можливість засмічення каналізації.

Монтаж внутрішньої каналізації згідно з усіма вимогами СНиП

Рекомендації щодо монтажу внутрішньої каналізаційної системи:

  • не допускається повертати трубопровід, що встановлюється горизонтально, під кутом 90º, для цього краще використовувати кутові відводи 45º;
  • використання прямих кутів у вертикальній системі категорично заборонено;
  • допускається незначне перевищення норми нахилу, якщо довжина труби невелика.

Не рекомендується змінювати типи розведення нахилу системи. Це зазначено вимогами БНіП.

Особливості встановлення автономної каналізації на дачній ділянці

Зовнішня каналізація варта виведення забруднених стоків убік септика. Автономні типи систем переміщення рідини не використовують гравітацію. Забруднена вода транспортується у накопичувальну ємність за допомогою насоса. Для цих систем передбачені певні вимоги БНіП, в яких прописана максимальна відстань, доступна для перекачування стоків у такий спосіб.

Переваги автономних каналізацій:

  • трубопровід напірної каналізації пролягає меншою глибині, ніж магістраль інших типів систем;
  • немає необхідності у точному дотриманні нормативів ухилу, оскільки стоки переміщуються за допомогою насосної станції;
  • робота системи заснована на самоочищенні внутрішніх стін труби, тому проблеми із засміченнями виникають дуже рідко.

Схема облаштування автономної каналізації у приватному будинку

Наявність таких переваг не позбавляє необхідності звіряння зі СНиП при монтажі каналізації. Нормативні документи містять вимоги щодо оптимального розміщення септика та інших елементів на ділянці по відношенню до житлових будівель, джерел питної води та інших об’єктів. Незважаючи на невелику глибину пролягання труб, обов’язково потрібно враховувати рівень промерзання ґрунту у зимовий час.

Працюючи із зовнішньою каналізацією беруться до уваги рельєфні особливості території. Конструкції зливних колодязів рекомендується розміщувати у найнижчих точках ділянки. При цьому прокладка труби здійснюється так, щоб кінець каналізаційної магістралі не розміщувався нижче вхідного отвору в септику, інакше стічні води не зможуть потрапляти в накопичувальну ємність самопливом.

Оформлення акта випробувань систем внутрішньої каналізації та водостоків

Після того як роботи зі встановлення внутрішньої та зовнішньої каналізації завершені, складається акт випробувань, що підтверджують функціонування системи та відповідність нормативам. Ця вимога прописана в одному з додатків БНіП 3.05.01-85.

Щоб перевірити працездатність каналізаційної системи, трубопровід слід пролити. Для цього одночасно запускається не менше 75% всього санітарного обладнання, яке підключене на ділянці, що підлягає перевірці. Якщо встановлення каналізації виконувала монтажна організація, без такого акта не обійтися.

Ухил 0,03 – перепад на 2 метри довжини становить 6 сантиметрів

Дані, що заносяться до документу:

  • назва системи, яка перевірятиметься;
  • назву об’єкта будівництва;
  • найменування генерального підрядника, замовника та монтажної організації, включаючи посади та ПІБ представників;
  • інформація з проектної документації (номери креслень);
  • перелік відкритих приладом на час випробувань та тривалість перевірки;
  • дані про наявність чи відсутність дефектів;
  • підпису перевіряючої комісії.

Монтаж каналізації можна виконати самостійно або, скориставшись послугами спеціалістів. У будь-якому випадку важливо дотримуватися нормативних вимог і дотримуватися технології.

Каналізація в приватному будинку: схема, глибина укладання
Особливості монтажу каналізації у приватному будинку та його порядок. Проведення необхідних розрахунків під час проектування внутрішньої частини каналізації.

Щоб отримати якісний результат, рекомендується враховувати всі нюанси: починаючи з кута нахилу системи та проектування її схеми, закінчуючи особливостями просідання ґрунту, правильним вибором труб, комплектуючих, додаткового обладнання. Своєчасне чищення каналізації у поєднанні з оптимальними параметрами магістралі дозволить унеможливити виникнення поломки.

Про автора

admin administrator