Як укоротити стару яблуню восени

Авторadmin

Як укоротити стару яблуню восени

Зміст:

Обрізка старих яблунь восени + відео для початківців

Напевно, на кожній присадибній ділянці росте хоча б одна яблуня. Це плодове дерево щедро дарує свій урожай господареві, вимагаючи натомість лише трохи уваги. Мінімальна турбота про рослину полягає в обрізанні. Молоді саджанці обрізають з метою формування крони, а ось старі дерева таким способом омолоджують. Щоб правильно здійснити процедуру омолодження старих яблунь, потрібно знати принципи і оптимальні терміни її виконання.

Навіщо обрізати старі яблуні

Неконтрольоване зростання яблуні може привести до того, що рослина затенит весь присадибну ділянку, і при цьому перестане давати врожай. Старі яблуні без омолодження можуть і зовсім загинути. При цьому обрізка дозволяє замінити старі гілки молодими, плодоносними втечами і сформувати красиву компактну крону рослини. Омолодження старих яблунь дозволяє збільшити врожайність за рахунок грамотного перерозподілу поживних речовин. На правильно сформованих деревах кожна гілка отримує необхідну кількість сонячного світла, що сприяє рівномірному, повноцінному дозріванню фруктів. Відсутність надлишкової зелені забезпечує нормальну циркуляцію повітря, перешкоджаючи поширенню захворювань і комах-шкідників.

Таким чином, обрізка старих яблунь дозволяє отримати гарне, акуратне дерево на ділянці і смачний, «здоровий» урожай стиглих фруктів.

Коли краще обрізати плодове дерево

Серед садівників не замовкають суперечки, коли ж краще обрізати яблуні: навесні або восени? На цей рахунок у кожного садівника свою думку.

Професіонали ж рекомендують:

  • Підрізати молоді саджанці навесні, до початку активної стадії руху соку. Це дозволить уникнути вимерзання ще незміцнілого дерева в зимовий період.
  • Восени слід підрізати старі яблуні. Зі зниженням температури вони впадають в стан спокою, і обрізка заподіює їм мінімальної шкоди. До весни все рани загояться, і яблуня без затримки в рості почне свій новий життєвий цикл. Зимові морози для рослини в цьому випадку нестрашні.
  • Влітку можна підрізати лише деякі гілки для проріджування крони на яблуні.
  • У південних регіонах обрізати молоді саджанці і дорослі яблуні можна взимку, однак проводити таку процедуру потрібно дуже уважно, щоб не пошкодити крихку замерзлу крону.

Аналізуючи вище запропоновані рекомендації, можна сказати, що обрізка старих яблунь восени є оптимальною. Вона дозволяє омолодити дерево, не завдаючи йому страждань. Уже з настанням весни така рослина порадує свіжою зеленню і своєчасно віддасть смачні, великі плоди у великій кількості.

обрізати яблуню восени потрібно в той час, коли листя вже опало і рух соку в тілі рослини припинилося, але чекати заморозків в цьому випадку не варто. На жаль, назвати точну дату для проведення заходу не представляється можливим в силу кліматичних особливостей кожного регіону. Так, кожен господар повинен самостійно відслідковувати прогноз погоди і приблизно за 3-4 тижні до настання стабільних заморозків обрізати плодове дерево.

Основні правила обрізки

Протягом усього періоду вирощування, починаючи з моменту посадки саджанця, садівник повинен щорічно підрізати яблуню, дотримуючись основні правила і принципи. Вони залежать в більшій мірі від віку плодового дерева: перші 5 років необхідно формувати крону, далі догляд полягає в видаленні неправильно зростаючих і хворих гілок. Яблуня, вік якої досяг 20 років, вважається старою і її необхідно омолоджувати. На відміну від санітарної обрізки та проріджування, процедура омолодження яблуні восени повинна проводитися за такими правилами:

  • Омолоджувати необхідно тільки здорові яблуні, які після процедури зможуть повноцінно розвиватися і плодоносити. Дерева, на яких багато сухих і хворих, надламаних гілок, слід замінити повністю молодими саджанцями. Обрізати їх немає сенсу.
  • При омолодження потрібно видаляти крупні гілки, тому для мінімізації збитку захід потрібно здійснювати в той час, коли рослина перебуває в стані спокою.
  • В процесі омолодження слід подбати про видалення гілок, які найбільшим чином перешкоджають проникненню сонячних променів углиб крони.
  • Перш ніж приступити до омолодження, потрібно підготувати пилу і секатор. Інструмент повинен бути гострим і продезинфікованим.
  • Омолодження рекомендується починати з видалення найбільш великих гілок. Використовуючи принцип: краще видалити одну велику гілку, ніж багато маленьких.
  • Всі гілки потрібно видаляти у самого стовбура, не залишаючи пеньків. Це дозволить запобігти розвитку захворювань на зрізі.
  • Підлягають обов`язковому видаленню все зламані, сухі і неправильно ростуть гілки.

Важливо! Гілки на плодовому дереві не повинні рости вниз, всередину, і під гострим кутом до стовбура.

Омолодити дерево швидко не вийде, тому варто запастися терпінням. Для повноцінного здійснення процедури потрібно 2-3 роки в залежності від занедбаності яблуні. Обрізка старих і хворих, а також «зайвих» гілок відповідно до вище запропонованими правилами, повинна здійснюватися в перший і другий рік омолодження. Обрізка великої кількості гілок в один рік може привести до загибелі рослини.

Завершальний етап формування слід проводити в щадному режимі дотримуючись правил:

  • Масивні скелетні гілки потрібно підрізати, залишивши ділянку довжиною 3,5 м.
  • Видалити потрібно старі пагони, які заважають розвиватися молодим гілкам.
  • Старі гілки під активно розвиваються молодими пагонами слід видалити.

Важливо! Вкорочувати гілки можна не більше ніж на 2 м за один раз.

Досить просто формувати дорослі дерева, які на початковому етапі вирощування мали чіткий контур крони і регулярно піддавалися проріджування. В цьому випадку омолодження можна провести за 1-2 роки без особливих зусиль і шкоди для рослини. Набагато складніше правильно сформувати запущене старе дерево, яке на протязі багатьох років безконтрольно нарощувало свою зелену масу. В цьому випадку потрібно керуватися наступними правилами:

  • Вкорочувати стару яблуню потрібно на 1/3 всієї висоти.
  • Самі загущені ділянки крони потрібно прорідити.
  • Гілки, які вже зупинили свій ріст і на протязі декількох років не розвиваються, потрібно видалити.
  • В один рік видаляти слід не більше 2-3 великих гілок товщиною 10-15 см.
  • Дрібні плодоносні гілки необхідно підрізати на кілька нирок для того, щоб активізувати зростання і зробити їх сильнішими.
  • Зрізи на гілках діаметром до 2 см заживають безболісно і швидко.
  • Нижні гілки на яблуні не повинні затуляти верхні пагони.
  • Формування старих яблунь простіше здійснювати за обраною схемою протягом декількох років.

Важливо! Оголення центрального стовбура яблуні призводить до зростання нових, сильних гілок.

Ознайомившись з принципами і правилами, стає зрозуміло, як омолодити стару яблуню. Грунтуючись тільки на запропоновані тези можна виробити власну стратегію і сформувати крону яблуні грамотно, надавши їй декоративний вигляд і повернувши життєві сили. Запропоновані ж далі схеми обрізки допоможуть наочно оцінити масштаб і технологію здійснення роботи.

Схеми формування старих яблунь

Старі яблуні можна формувати довільно, орієнтуючись на основні принципи і правила, або дотримуючись певної схеми. Схема обрізки може бути будь-який, в різних джерелах можна знайти масу варіантів. Ми ж постараємося описати дві схеми обрізки старих яблунь восени. Один варіант буде цікавий зайнятим і початківцям садівникам, а другий варіант того, як омолодити яблуню, призначений в більшій мірі для професіоналів.

Важливо! Запропоновані далі схеми підходять тільки для старих яблунь, вік яких досяг 20 і більше років.

Простий варіант омолодження старих яблунь

Проста схема формування яблунь базується на основних правилах омолодження. Її принцип полягає в наступному:

  • Обов`язково видаляти хворі, надламаний і сухі гілки.
  • Вкорочувати всі здорові гілки на 2 м.
  • При омолодження максимально відкрити кожну гілочку для сонячних променів.

Наочно продемонстровано ця схема на зображенні:

Обрізку старої яблуні за цією схемою слід почати з видалення сухих, хворих і надломлених гілок. Також потрібно трохи прорідити крону, розташовану близько до стовбура. Ці дії рекомендується виконувати в перший рік формування. Наступної осені буде необхідно вкоротити кожну гілку яблуні на 1,5-2 метра. У третій рік формування рекомендується видалити третину всіх молодих пагонів. Проріджувати гілки і проводити санітарну обрізку потрібно кожен рік. Спосіб дублює біологічні закони розвитку рослини і є одним з найбільш сприятливих. Саме його найчастіше використовують початківці садівники в своїй практиці.

Сучасний спосіб омолодження

Для професіоналів і досвідчених садівників рекомендується використовувати один координатний спосіб омолодження старої яблуні. Він виконується в 2 етапи, причому часовий інтервал між етапами може становити кілька років. Щоб було зрозуміло, як правильно обрізати стару яблуню восени відповідно до цієї сучасною технологією, ми постараємося привести докладний її опис та наочні картинки:

  • Восени на старій яблуні зробити глибоку обрізку, видаливши більшу частину крони з південної сторони. Залишити рекомендується зелену «шапку» висотою 3 м і шириною 2 м.
  • При проведенні глибокої обрізки потрібно намагатися робити якомога менше спилов.
  • Все спиляти необхідно обробити садовим варом. Зрізи на товстих гілках слід додатково обмотати чорним поліетиленом для якнайшвидшого загоєння ран.
  • Після того як південна сформована сторона дасть перше цвітіння і плоди, можна вдатися до обрізання частини крони. Цей другий етап омолодження може наступити через 3-4 роки. Здійснювати його слід восени з дотриманням тих же правил, що були використані під час обрізання південного боку дерева.

Важливо! Спосіб дозволяє отримати яблуню з прекрасними декоративними якостями.

Омолоджувати можна не тільки надземну частину яблуні, але і її коріння. Омолодження коренів слід здійснювати навесні. Для цього необхідно викопати траншею шириною 4 м від стовбура рослини і глибиною 60-70 см. По всій площі траншеї потрібно трохи підробити коріння. Поверх залишилася кореневої системи посипати поживний грунт з додаванням фосфорних і калійних добрив.

Два запропонованих способу омолодження вимагають багато часу і швидкого результат від таких дій очікувати, на жаль, не доводиться. Напевно, тому деякі садівники радять провести кардинальну обрізку яблуні за один рік, зменшивши крону на дереві відразу в 3-5 разів. Звичайно, таке рішення в деяких випадках може бути виправдано, але для плодового дерева така глибока обрізка буде стресом і велика ймовірність того, що яблуня зовсім не переживе таких змін.

Дізнатися деякі помилкові моменти в омолодження старих яблунь можна з відео:

висновок

Для початківців садівників досить складно відразу зрозуміти і засвоїти всю вищевказану інформацію, тому ми пропонуємо переглянути відео ролик, в якому фахівець на прикладі покаже, як обрізати стару яблуню і дасть кілька слушних порад щодо здійснення процедури омолодження:

Результат омолодження обрізаної яблуні можна побачити на відео:

Наочна демонстрація дозволяє оцінити необхідність здійснення цієї процедури: маса свіжих, зелених пагонів і пишна крона дарують старому дереву нове життя, а вже через кілька років оновлене рослина віддячить грамотного господаря смачним урожаєм за проявлену турботу і старання.

Обрізка яблунь: коли і як правильно робити, особливо восени та в інший час року

Обрізка яблуні – процедура, яку проводять протягом усього життя плодового дерева. Щоб сформувати гарну крону яблуні і отримати багато плодів, необхідно провести обрізку дерева за всіма правилами. Основні принципи обрізки однакові для всіх плодових дерев. Варіюються вони залежно від пори року і від того, в якому віці знаходиться рослина.

Навіщо необхідна обрізка яблуні

Будь-яке плодове дерево, особливо яблуня, вимагає догляду, і одним з його важливих елементів є обрізка.

  • формується правильна крона дерева (для гарної освітленості і вентиляції гілок);
  • збільшується плодоношення;
  • легше збираються плоди. Для отримання хорошого врожаю потрібно правильно обрізати яблуню

Правильна крона яблуні повинна мати конусоподібну форму. У самому низу дерева ростуть гілки найбільшої довжини. Верхній ряд гілок завжди коротшим від попереднього ряду.

Технологія обрізки яблуні

Неправильна обрізка яблуні може завдати їй непоправної шкоди. Перш ніж почати обрізку гілок, визначитеся, з якою метою ви її проводите.

види обрізки

Існує кілька видів обрізки:

  • формує – проводять для створення правильної крони, в першу чергу у молодих яблунь; полегшує догляд за деревом і забезпечує хорошу освітленість крони;
  • санітарна – видаляють пошкоджені і неправильно ростуть гілки;
  • омолоджує – застосовна до старим деревам для омолодження рослини і збільшення врожаю. Вирізають старі гілки, які не мають плодів. На їх місці виростають молоді плодоносні пагони;
  • регулююча – зупиняє ріст яблуні вгору і звільняє крону від затінюють гілок.

Фотогалерея: види обрізки яблуні

способи обрізки

Обрізають яблуню різними способами:

  • обрізка на кільце;
  • обрізка на нирку;
  • поетапна обрізка.

Процедуру проводять чистим садовим інструментом – ножем, ножицями, секатором, ножівкою і пилкою. Щоб не травмувати рослину, завжди використовують добре заточений інструмент.

Садові інструменти повинні бути гострими

Обрізка на кільце

Цей спосіб застосовується для видалення гілки повністю. У підстави кожної гілки є кільцевий наплив, де присутня велика кількість бистроразмножающіхся клітин. Ці клітини допомагають рані швидко зарубцюватися. Зріз повинен проходити прямо по верху цього кільцевого напливу.

Коли обрізка зроблена вище напливу, із залишенням пенька, то на місці зрізу з’являється дупло. Якщо ж вирізати саме кільце, то рана у травмованого дерева заживе нескоро і воно буде хворіти.

При неправильної обрізки на кільце дерево буде хворіти

Обрізка на нирку

Цим способом проводиться неповна обрізка гілок.

Обрізка на нирку проводиться, коли гілку яблуні потрібно видалити в повному обсязі

Якщо потрібно зменшити крону або прорідити її центр, використовується обрізка на зовнішню нирку. Залиште нирку, що дивиться від середини гілки в зовнішню сторону.

Якщо ви хочете, навпаки, зробити крону гущі або підняти низкорастущие гілку, тоді використовуйте обрізку на внутрішню нирку. Залишена нагорі нирка дивиться всередину крони.

Внутрішня нирка дивиться всередину крони, а зовнішня – в зовнішню сторону

Яблучні нирки ростуть по спіралі, тому обрізанням на нирку завжди можна змінити напрямок росту гілок.

Після видалення гілки покрийте рану садовим варом, щоб вона швидше затягнулася і в неї не потрапила інфекція. Замість садового вару можна нанести на рану масляну фарбу. Майте на увазі, що в основі фарби повинна бути оліфа. Використання фарби з іншого основою може спалити деревину.

поетапна обрізка

Часто на деревах з’являються сухі гілки, які потрібно обрізати. Процедура трохи відрізняється від звичайної: якщо обрізати висохлу гілку поруч зі стовбуром, то засохлий сучок випаде і з’явиться дупло, яке почне загнивати і з часом погубить дерево. Щоб уникнути утворення дупла, суху гілку ріжте в три етапи:

  1. Спочатку зробіть невеликий надріз знизу недалеко від пристволового кільця.
  2. Потім виконайте такий же надріз зверху зі зрушенням назовні.
  3. Потім за допомогою пилки з маленькими зубчиками спиляєте утворився пеньок так, щоб зріз проходив під нахилом до стовбура.
  4. Нанесіть на спіл садовий вар, а не фарбу.
  5. У міру необхідності нанесіть садовий вар додатково ще раз. Щоб уникнути утворення дупла, спіл сухої гілки виконують в три етапи

Терміни обрізки яблуні

Плодові дерева обрізають в різні пори року – весни, літа, осені, взимку. Яблуню починають обрізати вже під час посадки і проводять процедуру протягом усього життя рослини.

Обрізка молодий яблуні

Молодий вважається яблуня у віці до п’яти років. Вона піддається обрізку для створення правильної форми крони. За п’ять років на яблуні утворюється від 2 до 4 ярусів. Крону дерева формують так, щоб за ним було простіше доглядати і збирати плоди.

при посадці

Як правило, садять однорічні та дворічні саджанці. Вважається, що однорічні саджанці краще приживаються. Але якщо вам хочеться швидше отримати урожай – висаджуйте дворічні культури.

Визначити, якого віку саджанець, дуже легко. Якщо він висотою 100-120 см і у нього немає бічних гілок – перед вами однорічний саджанець. Якщо висота саджанця вище 120 см і є бічні гілки (без плодів) – то його вік 2 роки.

Вік саджанця легко визначити по його зростанню і наявності бічних гілок

Посадити саджанець яблуні можна як навесні, так і восени. Однак обрізку при посадці обов’язково проводять навесні. Якщо обрізку не провести, то перші бічні гілки утворюються на висоті одного метра. Таким чином, крона дерева буде розташована високо і збирати яблука буде незручно.

Щоб перші бічні гілки виросли не вище 70 см і надалі утворилася зручна крона плодового дерева, обріжте верхівку саджанця до висоти 80-100 см. Зріз робіть над самою ниркою, не залишаючи пеньок. Пеньок довго заживає і в нього потрапляє інфекція, після чого саджанець може захворіти і навіть загинути.

Яблуня другого року життя

Через рік після посадки яблуні у неї вже є бічні гілки і потрібно провести формуючу обрізку. Виконайте наступні операції:

  1. Щоб сформувати нижній ярус крони, виберіть 3-4 бічних втечі і обріжте їх на 1/3 довжини, залишивши не менше трьох нирок.
  2. З верхньої бруньки формується стовбур дерева, який називають провідником. Іноді з верхньої бруньки виростають кілька гілок, які є конкурентами провідника. Їх обов’язково видаліть, вирізаючи на кільце.
  3. У правильно сформованої крони яблуні стовбур завжди вище гілок на 15-20 см. Бічні гілки обріжте на зовнішню нирку для горизонтального росту.

Ображати саджанець яблуні при посадці до висоти 80-100 см

Яблуня третього року життя

При обрізанні такої яблуні виконуйте роботу в наступному порядку:

  1. Ображати бічні гілки на 1/3 довжини.
  2. Центральний ствол зріжте на відстані 40-60 см від верхньої гілки нижнього ярусу крони. З нирок, що знаходяться нижче зрізу, з’являться нові гілки, які сформують другий ярус крони.
  3. Зріз провідника проводите обов’язково над ниркою, не залишаючи пенька.

Молода яблуня має один центральний стовбур, який необхідно зрізати на відстані 40-60 см від верхньої гілки нижнього ярусу крони

У правильної крони дерева гілки ярусів ростуть приблизно на однаковій відстані одна від одної. На кожному ярусі розташовано 3-5 сильних гілок.

Яблуня четвертого року життя

Коли яблуні виповниться три роки, обрізайте її таким чином:

  1. У три роки у плодового дерева зріжте стовбур на висоту 20-30 см від розгалуження другого ярусу крони.
  2. Гілки обріжте на 1/3 довжини.
  3. На 1/3 укоротите гілочки, які виросли на цих гілках.

Обрізку молодий яблуні щороку проводять по-різному

Далі до п’ятого року процедура обрізання проводиться без змін – укорочення провідника і обрізка бічних гілок. До шостого року у яблуні повністю сформується крона. Яблучні гілки повинні мати довжину приблизно 35-40 см. Такі гілки не обрізайте – саме на них зав’язуються плоди. Обрізуйте тільки довгі пагони для стимуляції цвітіння. Товсті гілки, діаметр яких більше, ніж 1/2 діаметра стовбура, видаліть – це гілки-конкуренти, що не дають правильно розвиватися дереву.

Обрізку яблуні рекомендують проводити щорічно протягом п’яти років. Якщо ж дати деревцю відпочити 2-3 роки після дворічної обрізки, то перші плоди з’являться раніше.

Головне правило при обрізанні плодового дерева – дотримуватися супідрядність гілок. Нижні гілки повинні бути завжди більш сильними, ніж верхні. Крона плодового дерева повинна бути схожа на піраміду.

Крона плодового дерева повинна бути схожа на піраміду

Обрізка старої яблуні

Після п’ятирічного віку яблуню обрізають для омолодження. В результаті старі не плодоносить гілки замінюються молодими.

Не поспішайте обрізати зі старою яблуні все погані гілки. Кардинальна обрізка може навіть погубити рослина. Проводьте дії по омолодженню яблуні поетапно, протягом декількох років. Рослина буде поступово відновлюватися і підвищувати врожайність.

Омолоджуючу обрізку витримають тільки здорові дерева. У запущеного дерева ймовірність загибелі дуже велика. Якщо з’явилися голі гілки без листя і почастішали неврожайні роки, це говорить про старіння яблуні.

У старих яблунь плоди зазвичай ростуть на верхніх гілках крони. Ці гілки молодші і отримують багато сонячного світла. Тому що омолоджує обрізка має на меті:

Омолоджуючу обрізку краще провести в осінній період, тому що можна побачити, на яких гілках немає плодів, і позбутися від них.

Обрізку старої яблуні виконуйте так:

  1. Ображати на кільце все засохлі і поламані гілки.
  2. Виріжте гілки, що ростуть усередину крони.
  3. Центральний ствол обріжте на висоту 3-3,5 м.
  4. Зробіть проріджування крони для рівномірного отримання гілками сонячних променів.
  5. Ображати пагони, які виросли після основного розгалуження гілок.
  6. Видаліть дзиги, які ростуть на дереві вертикально, забирають харчування і ніколи не дасть свого плоду. Вовчки – гілки, що ростуть вертикально і не дають плодів

Омолоджуючу обрізку проводять кожні п’ять років. Дерево не зазнає підвищений стрес, якщо в один рік обрізати стовбур і погані гілки, а на наступну осінь зайнятися новими пагонами і вовчками.

Омолоджуючу обрізку старої яблуні проводять кожні п’ять років

У добре сформованих яблунь, що дають великий урожай, рекомендується регулярно видаляти квітки. Видалення проводять за схемою: в перший рік обривають квітки з нижніх гілок, на наступний – з верхніх. Гілки за рік добре відпочивають і дають більш якісний урожай.

Коли яблуня дуже запущена, доведеться докласти чимало зусиль до відродження дерева. На запущену яблуню доведеться витратити кілька років, проводячи поетапну обрізку.

Відео: обрізка старої яблуні

Особливості обрізки яблуні в залежності від пори року

У різні пори року обрізка яблуні проводиться з різними цілями.

Весняна обрізка яблуні

Навесні обрізають яблуні різного віку, поки немає сокоруху і нирки не почали набухати. Обрізку навесні в середній смузі Росії починають проводити в останніх числах березня, в північних регіонах – в квітні.

Послідовність дій при весняної обрізування така:

  1. Навесні добре видно, які гілки вимерзли. Виріжте їх, тому що плодоносити вони більше не будуть. Якщо у вас виникли сумніви, вимерзла чи гілка, відріжте від неї маленький шматочок. Якщо гілка жива, то на зрізі вона білого кольору і біля кори видно зелений камбій. Якщо зріз темного кольору – гілка замерзла. Живу гілку яблуні від замерзлої можна відрізнити за кольором зрізу
  2. Потім обріжте все гілки, що ростуть під гострим кутом до центру дерева. Вони будуть забирати сили на себе, і плоди будуть гіршої якості.
  3. Гілки, які виросли всередину крони, також обріжте. Після санітарної обрізки зріджені крона отримає більше сонячних променів і повітря.
  4. Зрізані місця замажте фарбою на основі оліфи.

Навесні застосовувати садовий вар не варто. При низьких температурах він втрачає свою пластичність і його важко нанести на зрізане місце. Навіть якщо вийде нанести садовий вар, він може відвалитися і яблуня залишиться без захисту від інфекції. Найкраще навесні зафарбувати зрізане місце фарбою.

Відео: обрізка яблуні навесні

Літня обрізка яблуні

Влітку проводять санітарну і коригувальну обрізку рослини:

  1. У літню пору дерево покрите листям і видно, які гілки затінюють крону. Затінюючі гілки або повністю виріжте, або укоротите на потрібну довжину.
  2. Влітку з’являється багато пагонів, що віднімають живильні речовини від плодоносних гілок. Це короткі неодревесневшіе бічні пагони. Щоб уповільнити зростання таких пагонів, прищипните їх пальцями біля основи. Молоді неодревесневшіе пагони можна прищипувати пальцями біля основи

Якщо молоді пагони залишити, то на наступний рік вони перетворяться в справжні гілки. Після їх обрізання з’являться багато нових молодих пагонів. В результаті, щоб прорідити крону яблуні, ви витратите більше часу і сил.

Іноді навесні важко визначити межі подмёрзшіх гілок. А влітку добре видно вимерзлі гілки, у яких відсутній листя. Крім того, обрізку яблуні влітку проводять, коли не вийшло провести весняну обрізку.

Літня обрізка має низку переваг:

  • якщо обрізка гілок була проведена влітку, то під час зимових відлиг квіткові бруньки не прокидаються;
  • цвітіння дерева починається на тиждень пізніше, що запобігає загибелі зав’язі під час поворотних заморозків;
  • видалення гілок, затінюють крону дерева, покращує вентиляцію і не дає розвиватися грибкових захворювань;
  • влітку гілочки ще не одревеснелі, і їх можна обрізати садовим ножем або навіть виламати руками.

Часто розрослися крони плодових дерев, що ростуть поруч, не дають розвиватися один одному. Крона одного дерева затіняє іншу. Саме влітку можна підкоригувати взаємне розташування гілок.

Осіння обрізка яблуні

Молоді деревця в осінній період обрізають для правильної форміровкі крони і для отримання хорошого врожаю на майбутній рік. Крім того, обрізка восени готує дерево до успішної зимівлі. Старі дерева восени омолаживаются, що подовжує термін їх життя і збільшує кількість плодів. Детальніше про це написано в попередніх пунктах статті.

Осінню обрізку починайте проводити, коли на яблуні опаде все листя. У середній смузі Росії осіння обрізка починається з кінця жовтня і закінчується в середині листопада. Завершити обрізку необхідно до заморозків, щоб рани встигли зарубцюватися і не обморозилися.

При осінньої обрізку виконайте наступні дії:

  1. Видаліть великі, тріснуті під вагою яблук гілки – вони взимку вимерзають найчастіше.
  2. Прорідити крону. Видаліть всі пошкоджені і викривлені гілки.
  3. Ображати гілки, які виросли під гострим кутом до центру дерева. Обрізка гілок яблуні, що ростуть під гострим кутом до центру, дозволяє зменшити загущених крони
  4. Виріжте гілки, у яких не було плодів або яблука були маленькі і деформовані.
  5. Замажте зрізи садовим варом або фарбою.
  6. Обрізані гілки зберіть і спаліть.

Обрізуйте яблуню в погожий сонячний день. Якщо обрізку провести під час дощу, зрізи будуть довго затягуватися і дерево буде хворіти.

Обрізка в осінній період буває різного ступеня інтенсивності:

  • слабку обрізку роблять молодим деревам, коли гілки обрізаються на 1/3 довжини. З них в наступному році виростуть нові, формують крону дерева пагони;
  • середня обрізка проводиться на деревах віком п’ять років і старше. Міцні гілки ріжуть на 1/3 довжини для збільшення плодоношення і подальшого формування крони;
  • сильна обрізка полягає в обрізанні гілок наполовину.

Відео: обрізка яблуні восени

Зимова обрізка яблуні

Як відомо, найкращим часом для обрізки яблуні є весна або осінь. Більшість садівників зимову обрізку вважають неприйнятною. Але професіонали дотримуються думки, що обрізка дерев взимку дозволяє рослині перенести її з найменшим стресом. Чи застосовувати зимову обрізку в своєму саду, вирішуйте самі.

Переваги зимової обрізки:

  • дерево знаходиться в зимовій сплячці, сокодвижение відсутня, тому обрізка взимку не принесе йому шкоди;
  • на дереві немає листя і добре видно, від яких гілок необхідно позбутися;
  • взимку інфекційні бактерії, які можуть потрапити на свіжий зріз, неактивні;
  • якщо провести обрізку в середині зими, то до настання весни зрізи вже заживуть;
  • низька температура повітря має анестезуючу ефектом, знижуючи стресовий стан рослини;
  • у дерева, яке обрізали взимку, весняне пробудження відбувається вчасно, без затримок в зростанні;
  • взимку у садівника багато часу для проведення процедури обрізання дерев.

Обрізку дерев взимку не можна проводити при температурі нижче 150 морозу, оскільки при низьких температурах гілки стають крихкими і легко ламаються. У сильний мороз зрізане місце обморожують і навесні може загнити.

Не проводьте обрізку яблуні при сильному морозі

Найкраще переносять зимову обрізку пізні сорти яблунь. Яблуні із середнім і раннім термінами дозрівання переносять процедуру трохи гірше.

Обрізка яблуні – необхідна процедура в течение Усього життя рослини. Якщо обрізка проводиться правильно, з дотриманням всіх рекомендацій, яблуня багато років буде радувати вас прекрасним врожаєм ароматних плодів.

Як правильно обрізати стару яблуню восени: схема, відео

Обрізка старих яблунь восени + відео для початківців

Напевно, на кожній присадибній ділянці росте хоча б одна яблуня. Це плодове дерево щедро дарує свій урожай господареві, вимагаючи натомість лише трохи уваги. Мінімальна турбота про рослину полягає в обрізанні. Молоді саджанці обрізають з метою формування крони, а ось старі дерева таким способом омолоджують. Щоб правильно здійснити процедуру омолодження старих яблунь, потрібно знати принципи і оптимальні терміни її виконання.

Навіщо обрізати старі яблуні

Неконтрольоване зростання яблуні може привести до того, що рослина затенит весь присадибну ділянку, і при цьому перестане давати врожай. Старі яблуні без омолодження можуть і зовсім загинути. При цьому обрізка дозволяє замінити старі гілки молодими, плодоносними втечами і сформувати красиву компактну крону рослини. Омолодження старих яблунь дозволяє збільшити врожайність за рахунок грамотного перерозподілу поживних речовин. На правильно сформованих деревах кожна гілка отримує необхідну кількість сонячного світла, що сприяє рівномірному, повноцінному дозріванню фруктів. Відсутність надлишкової зелені забезпечує нормальну циркуляцію повітря, перешкоджаючи поширенню захворювань і комах-шкідників.

Таким чином, обрізка старих яблунь дозволяє отримати гарне, акуратне дерево на ділянці і смачний, «здоровий» урожай стиглих фруктів.

Коли краще обрізати плодове дерево

Серед садівників не замовкають суперечки, коли ж краще обрізати яблуні: навесні або восени? На цей рахунок у кожного садівника свою думку.

Професіонали ж рекомендують:

  • Підрізати молоді саджанці навесні, до початку активної стадії руху соку. Це дозволить уникнути вимерзання ще незміцнілого дерева в зимовий період.
  • Восени слід підрізати старі яблуні. Зі зниженням температури вони впадають в стан спокою, і обрізка заподіює їм мінімальної шкоди. До весни все рани загояться, і яблуня без затримки в рості почне свій новий життєвий цикл. Зимові морози для рослини в цьому випадку нестрашні.
  • Влітку можна підрізати лише деякі гілки для проріджування крони на яблуні.
  • У південних регіонах обрізати молоді саджанці і дорослі яблуні можна взимку, однак проводити таку процедуру потрібно дуже уважно, щоб не пошкодити крихку замерзлу крону.

Аналізуючи вище запропоновані рекомендації, можна сказати, що обрізка старих яблунь восени є оптимальною. Вона дозволяє омолодити дерево, не завдаючи йому страждань. Уже з настанням весни така рослина порадує свіжою зеленню і своєчасно віддасть смачні, великі плоди у великій кількості.

Обрізати яблуню восени потрібно в той час, коли листя вже опало і рух соку в тілі рослини припинилося, але чекати заморозків в цьому випадку не варто. На жаль, назвати точну дату для проведення заходу не представляється можливим в силу кліматичних особливостей кожного регіону. Так, кожен господар повинен самостійно відслідковувати прогноз погоди і приблизно за 3-4 тижні до настання стабільних заморозків обрізати плодове дерево.

Основні правила обрізки

Протягом усього періоду вирощування, починаючи з моменту посадки саджанця, садівник повинен щорічно підрізати яблуню, дотримуючись основні правила і принципи. Вони залежать в більшій мірі від віку плодового дерева: перші 5 років необхідно формувати крону, далі догляд полягає в видаленні неправильно зростаючих і хворих гілок. Яблуня, вік якої досяг 20 років, вважається старою і її необхідно омолоджувати. На відміну від санітарної обрізки та проріджування, процедура омолодження яблуні восени повинна проводитися за такими правилами:

  • Омолоджувати необхідно тільки здорові яблуні, які після процедури зможуть повноцінно розвиватися і плодоносити. Дерева, на яких багато сухих і хворих, надламаних гілок, слід замінити повністю молодими саджанцями. Обрізати їх немає сенсу.
  • При омолодження потрібно видаляти крупні гілки, тому для мінімізації збитку захід потрібно здійснювати в той час, коли рослина перебуває в стані спокою.
  • В процесі омолодження слід подбати про видалення гілок, які найбільшим чином перешкоджають проникненню сонячних променів углиб крони.
  • Перш ніж приступити до омолодження, потрібно підготувати пилу і секатор. Інструмент повинен бути гострим і продезинфікованим.
  • Омолодження рекомендується починати з видалення найбільш великих гілок. Використовуючи принцип: краще видалити одну велику гілку, ніж багато маленьких.
  • Всі гілки потрібно видаляти у самого стовбура, не залишаючи пеньків. Це дозволить запобігти розвитку захворювань на зрізі.
  • Підлягають обов’язковому видаленню все зламані, сухі і неправильно ростуть гілки.

Омолодити дерево швидко не вийде, тому варто запастися терпінням. Для повноцінного здійснення процедури потрібно 2-3 роки в залежності від занедбаності яблуні. Обрізка старих і хворих, а також «зайвих» гілок відповідно до вище запропонованими правилами, повинна здійснюватися в перший і другий рік омолодження. Обрізка великої кількості гілок в один рік може привести до загибелі рослини.

Завершальний етап формування слід проводити в щадному режимі дотримуючись правил:

  • Масивні скелетні гілки потрібно підрізати, залишивши ділянку довжиною 3,5 м.
  • Видалити потрібно старі пагони, які заважають розвиватися молодим гілкам.
  • Старі гілки під активно розвиваються молодими пагонами слід видалити.

Досить просто формувати дорослі дерева, які на початковому етапі вирощування мали чіткий контур крони і регулярно піддавалися проріджування. В цьому випадку омолодження можна провести за 1-2 роки без особливих зусиль і шкоди для рослини. Набагато складніше правильно сформувати запущене старе дерево, яке на протязі багатьох років безконтрольно нарощувало свою зелену масу. В цьому випадку потрібно керуватися наступними правилами:

  • Вкорочувати стару яблуню потрібно на 1/3 всієї висоти.
  • Самі загущені ділянки крони потрібно прорідити.
  • Гілки, які вже зупинили свій ріст і на протязі декількох років не розвиваються, потрібно видалити.
  • В один рік видаляти слід не більше 2-3 великих гілок товщиною 10-15 см.
  • Дрібні плодоносні гілки необхідно підрізати на кілька нирок для того, щоб активізувати зростання і зробити їх сильнішими.
  • Зрізи на гілках діаметром до 2 см заживають безболісно і швидко.
  • Нижні гілки на яблуні не повинні затуляти верхні пагони.
  • Формування старих яблунь простіше здійснювати за обраною схемою протягом декількох років.

Ознайомившись з принципами і правилами, стає зрозуміло, як омолодити стару яблуню. Грунтуючись тільки на запропоновані тези можна виробити власну стратегію і сформувати крону яблуні грамотно, надавши їй декоративний вигляд і повернувши життєві сили. Запропоновані ж далі схеми обрізки допоможуть наочно оцінити масштаб і технологію здійснення роботи.

Схеми формування старих яблунь

Старі яблуні можна формувати довільно, орієнтуючись на основні принципи і правила, або дотримуючись певної схеми. Схема обрізки може бути будь-який, в різних джерелах можна знайти масу варіантів. Ми ж постараємося описати дві схеми обрізки старих яблунь восени. Один варіант буде цікавий зайнятим і початківцям садівникам, а другий варіант того, як омолодити яблуню, призначений в більшій мірі для професіоналів.

Простий варіант омолодження старих яблунь

Проста схема формування яблунь базується на основних правилах омолодження. Її принцип полягає в наступному:

  • Обов’язково видаляти хворі, надламаний і сухі гілки.
  • Вкорочувати всі здорові гілки на 2 м.
  • При омолодження максимально відкрити кожну гілочку для сонячних променів.

Наочно продемонстровано ця схема на зображенні:

Обрізку старої яблуні за цією схемою слід почати з видалення сухих, хворих і надломлених гілок. Також потрібно трохи прорідити крону, розташовану близько до стовбура. Ці дії рекомендується виконувати в перший рік формування. Наступної осені буде необхідно вкоротити кожну гілку яблуні на 1,5-2 метра. У третій рік формування рекомендується видалити третину всіх молодих пагонів. Проріджувати гілки і проводити санітарну обрізку потрібно кожен рік. Спосіб дублює біологічні закони розвитку рослини і є одним з найбільш сприятливих. Саме його найчастіше використовують початківці садівники в своїй практиці.

Сучасний спосіб омолодження

Для професіоналів і досвідчених садівників рекомендується використовувати один координатний спосіб омолодження старої яблуні. Він виконується в 2 етапи, причому часовий інтервал між етапами може становити кілька років. Щоб було зрозуміло, як правильно обрізати стару яблуню восени відповідно до цієї сучасною технологією, ми постараємося привести докладний її опис та наочні картинки:

  • Восени на старій яблуні зробити глибоку обрізку, видаливши більшу частину крони з південної сторони. Залишити рекомендується зелену «шапку» висотою 3 м і шириною 2 м.
  • При проведенні глибокої обрізки потрібно намагатися робити якомога менше спилов.
  • Все спиляти необхідно обробити садовим варом. Зрізи на товстих гілках слід додатково обмотати чорним поліетиленом для якнайшвидшого загоєння ран.
  • Після того як південна сформована сторона дасть перше цвітіння і плоди, можна вдатися до обрізання частини крони. Цей другий етап омолодження може наступити через 3-4 роки. Здійснювати його слід восени з дотриманням тих же правил, що були використані під час обрізання південного боку дерева.

Омолоджувати можна не тільки надземну частину яблуні, але і її коріння. Омолодження коренів слід здійснювати навесні. Для цього необхідно викопати траншею шириною 4 м від стовбура рослини і глибиною 60-70 см. По всій площі траншеї потрібно трохи підробити коріння. Поверх залишилася кореневої системи посипати поживний грунт з додаванням фосфорних і калійних добрив.

Два запропонованих способу омолодження вимагають багато часу і швидкого результат від таких дій очікувати, на жаль, не доводиться. Напевно, тому деякі садівники радять провести кардинальну обрізку яблуні за один рік, зменшивши крону на дереві відразу в 3-5 разів. Звичайно, таке рішення в деяких випадках може бути виправдано, але для плодового дерева така глибока обрізка буде стресом і велика ймовірність того, що яблуня зовсім не переживе таких змін.

Дізнатися деякі помилкові моменти в омолодження старих яблунь можна з відео:

висновок

Для початківців садівників досить складно відразу зрозуміти і засвоїти всю вищевказану інформацію, тому ми пропонуємо переглянути відео ролик, в якому фахівець на прикладі покаже, як обрізати стару яблуню і дасть кілька слушних порад щодо здійснення процедури омолодження:

Результат омолодження обрізаної яблуні можна побачити на відео:

Наочна демонстрація дозволяє оцінити необхідність здійснення цієї процедури: маса свіжих, зелених пагонів і пишна крона дарують старому дереву нове життя, а вже через кілька років оновлене рослина віддячить грамотного господаря смачним урожаєм за проявлену турботу і старання.

Обрізка старих яблунь восени

Практично у кожного садівника на ділянці знайдеться пару старих яблунь. Може бути тут і немає нічого страшного, але вони або дають дуже поганий урожай, або врожаю зовсім немає, в зв’язку з чим виникає питання про доцільність їх існування. Але при цьому не потрібно поспішати спилювати такі дерева, так як ще є шанс повернути їм молодість.

Омолоджувати стару яблуню потрібно вкрай акуратно і правильно з дотриманням технології обрізки. В іншому випадки можете отримати результат, який вам не сильно сподобатися.

зміст:

Способи обрізки старих яблунь

Для отримання потрібного результату деякі садівники рекомендують проводити омолоджуючу обрізку не поспішаючи. У цьому випадки, старої яблуні функції по плодоношення вдасться відновити більш ефективно.

Завдяки що омолоджує обрізку ми продовжуємо період плодоношення старих яблунь, отже, збільшуємо і термін життя.

Як обрізати стару яблуню правильно?

Для правильної обрізки старої або запущеної яблуні, обов’язковою умовою є дотримання ряду правил.

Правила по омолодженню старих яблунь:

  • В першу чергу необхідно переконатися в тому, що саме дерево здорова, а її скелетні гілки досить сильні. Гнилі або хворі старі дерева обрізати не потрібно, так як тут за допомогою омолоджуючої обрізки навряд чи вийде щось змінити;
  • Обрізку бажано проводити, коли яблуня перебувати в стані спокою (навесні або восени);
  • Заздалегідь готуємо всі необхідні інструменти (драбину, секатор, ножівку);
  • Сам процес обрізки починаємо з найбільших гілок;
  • Далі обрізаємо засохлі гілки, що посприяє проріджування крони яблуні;
  • Видаляємо неправильно ростуть, зламані і сплетені гілки;
  • Також необхідно видаляти гілки, які ростуть в середину крони, що заважають зростанню молодих паростків;
  • При проріджуванні крони видаляємо хворі і оголені гілки;
  • Основне правило омолоджуючої обрізки полягає в наступному: краще обрізати кілька великих гілок, ніж багато дрібних;

Правила завершальної фази омолоджуючої обрізки:

  • Верх стовбура обрізаємо в центрі крони на висоті близько 3,5 метра;
  • Обрізати необхідно ту частину, яка молодим і дужим паросткам буде заважати рости і тягнутися до сонця;

Правила обрізки високих і дорослих запущених яблунь:

  • Високі рослини омолоджуємо на 1/3. Більш детальніше це можна побачити на малюнку.
  • Видаляємо гілки втратили здатність до зростання;
  • Зрізати їх потрібно під кутом в 45 градусів;
  • За рік, гілки з товщиною близько 10 см рекомендується обрізати в кількості декількох штук. В іншому разі не можна виключати і варіант негативного впливу на саму рослину;
  • Обрізку дрібних гілок з товщиною не перевищують товщину олівця, а також гілок середньої товщини (близько 4 см) виробляємо під нирку;
  • Зрізу набагато легше зарости, якщо його товщина становитиме не більше 2 см;
  • Обрізку молодих пророслих паростків виробляємо тільки на наступний рік;
  • Обрізку полускелетних і скелетних гілок виробляємо згідно нижче представленій схемі;

Як правило, високі і запущені яблуні через обмежений доступ світла мають оголений центр. Шляхом проріджування крони, можна поліпшити освітлення глибинних ділянок, що також викличе і зростання нових гілочок. Також це може простимулювати ятати квіткових бруньок на сильних і молодих гілочках. А завдяки цьому покращиться якість і кількість майбутнього врожаю.

Наочний приклад з обрізки старих яблунь представлений в відео огляді.

Обрізка яблунь восени?

Як правило, осіняючи обрізка проводитися відразу після опадання листя. Ділитися на слабку, середню і сильну. Слабка обрізка зазвичай проводитися у молодих яблунь.

Середню обрізку – у відносно молодих (5-7 років) і у старих. В даному випадки зміцнілі гілки обрізаються на 1/3. Завдяки такій обрізці правильно сформується форма крони і збільшитися кількість плодоносних гілок.

При сильної обрізку проріджуються кількість плодоносних гілок, вкорочують наполовину. Цим ми зможемо поліпшити доступ сонячних променів до плодів, що дозволить завчасно не зіпсуватися врожаю, а головне покращитися процес визреваемості.

Способи обрізки старих яблунь

Обрізку старих і запущених яблунь можна виконати декількома способами. Але при цьому також слід враховувати і той факт, що у деяких способів є, як свої переваги, так і недоліки.

Способи обрізки старих яблунь

  • Як заявляють деякі садівники, за раз старе дерево потрібно зменшувати приблизно на 1 / 3.То є у рослини з висотою в 12 метрів за раз видаляємо до 4 метрів. Але якщо обрізка буде проводитися восени, навіть при не дуже сильних морозах рослину може підмерзнути. А це в свою чергу призведе до різним хворобам, що в подальшому може навіть привести і до повної загибелі рослини.
  • Більш щадним варіантом, мабуть, можна назвати поступову обрізку. Тобто обрізка буде проводитися через кожні 2-3 роки. Цей спосіб, мабуть, можна назвати класичним, який також описаний у багатьох книгах по садівництву. В даному випадки гілки крони за раз укорочуємо не більше ніж на 2 метри. Недоліки цього способу полягають в істотному зниженні кількості врожаю, а також в повільному зменшенні розміру старого дерева. Плодоносність рослини підвищитися не раніше, ніж через п’ять років.
  • Наступний спосіб – поетапна омолоджує обрізка старих або запущених яблунь. Основою для даного способу є біологічні закони і сприяння збалансованості процесів плодоношення і зростання.

Сучасний спосіб обрізки:

  • Проводимо сильну обрізку з укорочуванням крони дерева (з південного боку) до половини всього обсягу;
  • У обрізаної частини крони висота не повинна перевищувати більше 3 м, а ширина близько 2 м;
  • Частину крони не чіпаємо;
  • Якщо обрізка буде проводитися навесні, крону необхідно обрізати до розпускання бруньок, що може посприяти збереженню поживних речовин;
  • Чим менше буде спилов, тим краще;
  • Для зачистки країв зрізів користуємося гострим садовим ножем;
  • Зрізи з діаметром понад 2 см, замазуємо садовим варом;
  • Зрізи з діаметром понад 5 см, після замазки обертаємо ще й поліетиленовою чорною плівкою, в зв’язку з чим процес заростання ран буде проходити істотно швидше;
  • Сильні пагони-дзиги по всій обрізаної кроні залишаємо на відстані приблизно в 70 см один від одного, а решта видаляємо, але тільки після того, як вони досягнуть висоти приблизно в 10 см.
  • Надалі, обрізана половина крони щорічно формується за тією ж схемою.

Після нормалізації плодоношення обрізаної половини крони, дану методику можна буде застосувати і до іншої частини рослини.

Осіння обрізка яблуні: терміни, схеми, інструкції з фото

Обрізку яблуні можна відкласти і на весну. Але на початку сезону ми не завжди встигаємо вибратися на ділянку до розпускання бруньок на деревах. А восени сприятливий для обрізки період триває довше, та й справ у садівників в цю пору менше.

В який осінній місяць можна приступати

Конкретні терміни залежать від регіону і погодних умов в поточному році. Універсальний для всіх випадків ознака – пожовтіння і опадання листя.

Якщо на дворі вересень, урожай зібраний, листя ще зелені, але ви знаєте, що, швидше за все, в сад більше не приїдете, то можна провести легку обрізку, Обпиляєте дерево, прибравши зайві тонкі гілки діаметром до 2 см. А решта заходів відкласти до весни.

Великі спиляти на дорослих плодоносних деревах допустимі тільки після листопаду, в період спокою, коли немає сокоруху. Будь-яку обрізку потрібно встигнути зробити за 2 тижні до приходу мінусових температур. Цей час необхідний для підсихання ран, тоді вони стануть невразливими для морозів.

Універсальні правила для будь-якої яблуні, проріджування

Є загальні правила для обрізки будь яблуні, з освоєння яких важливо почати новачкам. Завжди видаляють гілки:

На сухій гілці кора зморщена, розтріскується, а на живій – гладка

Видаляють гілки, що ростуть до землі, стовбуру, що перехрещуються з правильно зростаючими

Вовчки – це молоді жируючі пагони, що ростуть паралельно стовбуру

Нижче місця щеплення можуть відростати пагони підщепи

Щорічне видалення вищеописаних гілок називають проріджуванням, оскільки вони загущают крону.

Як можна підрізати дзига, щоб омолодити крону

Хоча дзиги можуть принести користь, коли є дефіцит плодових гілок. Наприклад, якщо гілка всохла або треба замінити стару і непродуктивну, то залиште зростаючий на ній або поруч дзига. Далі є два варіанти:

Восени укоротите на третину. У майбутньому сезоні дзига дасть гілки, що ростуть ближче до горизонтального положення, тобто плодові. Але з верхньої бруньки знову може вирости вертикальне продовження дзиги, яке треба зрізати.

1 рік – вибрали сильний дзига і вкоротили, 2 рік – обрізали вертикально зростаюча частина утворилася гілки, 3 рік – відпиляли гілку, яку треба замінити

Дзига можна перетворити в плодову гілку і відгинанням

Чим молодше яблуня, тим менше на ній «неправильних» гілок і тим простіше обрізка. Але до вступу в плодоношення потрібна Формування крони. Її теж можна робити восени.

Формування крони молодого дерева

Перша обрізка яблуні робиться відразу після її посадки саджанцем. Однорічна деревце не має розгалуження, єдиний стовбур-прутик вкорочують приблизно на чверть. На другий рік з’являються гілки другого порядку – скелетні, з них і починають формувати дерево за такими принципами:

  • Нижній ярус скелетних гілок закладають на висоті 50 см від землі. Все, що нижче, треба видалити.
  • Другий і третій яруси формують в наступні роки в міру зростання дерева на відстані 50-70 см один над іншим. По висоті гілки одного ярусу можуть підніматися один над одним на 10-15 см. Гілки на потрібному рівні часто наростають не один рік, наприклад, в дворічному віці на яблуні може з’явитися тільки два втечі в нижній частині стовбура, а в майбутніх сезонах закладуть ще два -три.

Формування ярусів, штрихами показано, що треба обрізати і вкоротити

Якщо потрібно залишити гілки, що відходять під гострим кутом, їх відгинають, але роблять це навесні!

Сформувати яблуню за одну осінь неможливо, адже яруси будуть наростати поступово, у міру збільшення висоти стовбура. До вступу в плодоношення молоде дерево щоосені коректують, вибираючи правильні гілки як скелетних і скорочуючи їх щорічні прирости на 1/3. Крім підпорядкування, це забезпечує ще й розгалуження, тобто будуть наростати гілочки 3 і 4 порядків, на яких з’являться квіти і плоди.

Однорічні прирости легко відрізнити за кольором: влітку вони зелені, а до осені покриваються корою, але більш світлої, ніж на старій частині гілки.

Відео: обрізка молодої яблуні

Омолоджуюча обрізка

Старої яблуні вже не потрібно формування. Крім проріджування, їй необхідна омолоджує обрізка. З роками плодоношення йде на периферію крони, плоди зав’язуються тільки на маківці і на закінченнях старих гілок. Обрізанням усувають цю проблему, роблять дерево компактніше, прибирають або вкорочують гілки, затінюють простір біля стовбура:

Стовбур вкоротили, спиляли верхівку

Товсту стару гілку вкоротили до молодого і добре розвиненого втечі

Схема омолоджуючої обрізки в комплексі з проріджуванням

Якщо в рамках такої обрізки планується зробити більше 2-3 великих спилов (діаметром 7-10 см і більше), то захід варто розділити на кілька етапів і виконувати їх послідовно 2-3 роки. Наприклад, в перший рік укорочуєте стовбур і 1-2 скелетні гілки, на другий ще 2-3 гілки і т. Д. Багато великих ран, нанесених за один сезон, яблуня може не пережити.

Відео: обрізка старої яблуні

Всі зрізи робляться на кільце. Не повинно залишатися пеньків або, навпаки, поглиблених ран.

Останній, третій варіант, називають зрізом на кільце

Обрізка яблуні восени – відповідальне заняття і фізично важка. Мінімальна кількість травм дерево отримає, якщо проріджувати його і вкорочувати гілки щорічно. Тоді обрізка буде косметичної, а не капітальної, що добре і для дерева, і для його господаря.

Як омолодити стару яблуню восени: правила і схеми обрізки

Яблуня – це плодове дерево, яке не вимагає до себе особливого увагу. Головне – це правильна і своєчасна обрізка рослини. Для молодих дерев – це можливість сформувати правильну крону, а для старих яблунь – процес омолодження. Знання основних правил і рекомендацій по осінньої обрізку старої яблуні дозволить провести процедуру правильно, і отримати хороший урожай в наступному сезоні.

Навіщо потрібно обрізати старі дерева

Якщо не стежити за ростом дерева, то через деякий час воно розростеться і буде затінювати більшу частину присадибної ділянки. Крім цього, кількість врожаю сильно знизитися. А старі яблуні зовсім можуть загинути, якщо їм не проводити омолоджуючі процедури. Тому, роблячи обрізання старої яблуні восени, отримують:

  1. Здорова рослина. Коли видаляють пошкоджені і заражені гілки, запобігають подальшому поширенню хвороби.
  2. Сформовану крону. При правильному формуванні отримують доглянуту яблуню, яка добре провітрюється і освітлюється. В результаті – менше ураження гниллю і хворобою, і незатененние великі плоди.
  3. Омолодження яблуню. На старих гілках плоди практично не ростуть. При їх видаленні починають рости нові пагони, які добре плодоносять.

Якщо правильно обрізати стару яблуню восени, то можна збільшити кількість плодів, які поступово набувають достатню кількість повітря і світла. Це забезпечує повноцінне дозрівання кожного плоду.

терміни обрізки

Існують деякі розбіжності, коли найкраще обрізати стару яблуню. Є певні правила:

  • навесні обрізати молоді саджанці, так як вони вже встигнуть зміцніти до зимових морозів;
  • восени обрізають старі дерева, тому що по весні все рани встигнуть зажити, і яблуня без затримок почне плодоносити;
  • літні роботи незначні, і роблять для проріджування;
  • в південній частині взимку обрізають як молоді, так і старі дерева.

Дорослі дерева підрізати найкраще по осені. В цей час завдані збитки буде мінімальним. Визначити точні терміни роботи, складно. Все залежить від сорту і від кліматичних умов регіону. Важливо враховувати деякі фактори. По-перше, вегетаційний період повинен закінчиться. Тоді все листя опаде, і сокодвижение припиниться. По-друге, процедуру роблять за три тижні до настання заморозків. За цей час травми на рослині встигнуть зажити.

Основні правила роботи

Садівникам потрібно щороку виконувати процедуру обрізання. Існують свої правила і рекомендації, які змінюються в залежності від віку рослини. Наприклад, до п’яти років формують крону, потім просто видаляють хворі гілки або ті, що неправильно ростуть. Понад 20 років яблуня вважається старою і їй роблять омолоджуючу обрізку.

Восени омолодження роблять для здорових яблунь. Якщо на рослині багато хворих і мертвих гілок, то в обрізанні сенсу немає. Краще замінити їх на молоді саджанці. Щоб омолодити стару яблуню, спочатку видаляють великі гілки і ті, які заважають проникати сонячним променям всередину крони. Пеньков не залишають, гілки видаляються повністю. Якщо залишати навіть невеликі пеньки, то на зрізі може початися зараження і захворювання. Після великих гілок обпилюють сухі і пошкоджені.

Омолодження провести за один рік не вийде. Це роблять поступово, розтягуючи на 2-3 роки. Але старі і пошкоджені гілки обпилюють в перший рік. Це стосується і неправильно зростаючих гілок. Якщо за один раз обрізати багато, то можна погубити дерево.

Якщо рослина піддавалося обпилювання регулярно щороку, то у нього вже є чітко сформований контур крони. У цьому випадку досить робити незначний вплив на видалення один раз в 2 роки. Якщо рослина запущене, то омолоджування роблять наступним чином:

  • укорочення роблять на 1/3 частину від всієї висоти;
  • проріджують самі загущені ділянки;
  • видаляють гілки, які кілька років не ростуть і не дають плодів;
  • за один рік обрізають до трьох великих гілок, діаметр яких до 15 см;
  • молоді пагони не сильно обрізають, для прискорення росту;
  • використовую одну схему формування.

Ці прості правила дозволять максимально оголити центральний стовбур дерева, дати можливість молодим паросткам рости і плодоносити. В майбутньому буде досить простий проріджувати процедури.

необхідні інструменти

Незалежно від часу проведення процедури, необхідно при собі мати такі інструменти: секатор, пилку, сучкорез і ножівку. Ще потрібно підготувати заздалегідь драбину і садовий вар, щоб обробити зрізи. Секатор використовують для видалення гілок, діаметр яких не перевищує 22 мм. Якщо гілка знаходиться на великій висоті, то застосовують сучкорез. Він необхідний і для обпилювання гілок в діаметрі менше 50 мм. Центральний сук і скелетні гілки обрізають за допомогою ножівки або пили. Як правило, їх діаметр перевищує 50 мм. Якщо немає, то застосовують сучкорез.

Інструментарій перед обрізанням добре заточують. Якщо цього не зробити, то є ймовірність сильно нашкодити дереву. Рани вийдуть рваними, і будуть погано гоїтися.

Схеми формування плодових дерев

При формуванні старої яблуні дотримуються двох принципів: певна схема обрізки або довільна, яка заснована на основних правилах. Існує два основні варіанти схем, за якими виконують формування крони. Вони призначені для дерев, які досягли віку від 20 і більше років.

Перший варіант – це проста схема, яка побудована на основних правилах по омолодженню старих яблунь. Роблять її в кілька етапів: спочатку видаляють зламані, пошкоджені і сухі гілки. Потім обпилюють здорові гілки. Обрізати слід максимум до 2 метрів. В процесі важливо кожну гілку залишити доступною для сонячних променів.

У перший рік формування проріджують крону, видаляючи гілки, що знаходяться ближче до стовбура. На наступний рік приступають до укорочення гілок на 2 метри. На третій рік проводять очистку від молодих пагонів. Вирізують третину всіх пагонів. Крім цього, щорічно проводять санітарну і проріджувати обрізку.

Другий спосіб більше підходить для досвідчених садівників. Його роблять в 2 етапи і інтервал між ними кілька років. Сучасна технологія включає свої правила:

  1. За осені обрізають з південного боку більшу частину крони. Рекомендують залишити лише невелику частину по ширині в 2 м, а висотою – 3 м.
  2. Спилов бажано робити по мінімуму.
  3. Місця зрізів обробляють садовим варом. Там, де зрізи великі – обмотують поліетиленом чорного кольору. Таким чином рана швидше заживе.
  4. Чекають цвітіння сформованої частини рослини, і приступають до обрізку іншого боку. Як правило, це відбувається на 3-4 рік. Процедуру проводять так само, як і з південної стороною.

Зазначені дві схеми обрізки не дозволяють отримати результат відразу на першому році обрізки. Можна зробити кардинальне видалення гілок за один сезон. Тоді крону яблуні вирізають відразу в 4-5 разів. Але таке втручання принесе великий стрес для рослини, і є ймовірність погубити дерево.

Але ці схеми не відносяться до обрізку стелеться яблуні. Хворі і сухі гілки обрізають ще по весні. А ось по осені видаляють тільки зайві гілки, через які крона стала загущеній. Обрізають їх на кільце. На формування знадобиться до 6 років. Кожен втечу прищипують біля 5-го листа. Як тільки вони відростають, процедуру знову повторюють.

Чи впорається з обрізанням плодових дерев в саду може навіть початківець садівник. Головне, це правильно дотримуватися порад і рекомендацій досвідчених колег. У відео показано покрокова інструкція, як проводити обрізку старої яблуні в осінній період. Поетапна підказка дозволить не нашкодити рослині, вибрати правильні гілки для видалення, і зробити роботу якісно.

При виконанні всіх правил і рекомендацій можна привести в порядок стару запущену яблуню. Обрізка дозволяє омолодити дерево, підвищити кількість і якість врожаю, а також продовжити життя рослині. Важливо розуміти, що процес омолодження може проходити кілька років поспіль. Тому важливо запастися терпінням, щоб в результаті отримати оновлену і правильно сформовану яблуню.

Обрізка старих яблунь

Культивована яблуня може успішно плодоносити протягом кількох десятиліть. У порівнянні, прості дички приносять плоди до 300 років. Але при грамотній агротехніці можна продовжити період плодоношення культивованої яблуні. Обрізка старих яблунь не така, як у випадку молодих дерев і вимагає більшої майстерності.

Особливості обрізки старих яблунь

Обрізані дерева фото

Зазвичай городники намагаються практично «під корінь» обрізати старі яблуні, щоб ті пустили нові, молоді пагони. Проблема в тому, що надземна і підземний частина дерева знаходяться в строгій кореляції і далеко не кожна культура перенесе настільки кардинальну обрізку.

Омолоджуюча обрізка старих яблунь сприяє росту нових пагонів і, відповідно підвищенню врожайності. Це і є головна мета процедури. Якщо протягом багатьох років дерево не обрізають і йому вже досить багато років, омолоджуючу обрізку потрібно проводити поетапно – протягом декількох років. Це дозволить дереву уникнути зайвого стресу, швидше відновлюватися після обрізки і підвищить врожайність.

Загальні принципи

Зрозуміти, що яблуня потребує омолодження, що вона почала старіти, легко по почастішання неврожайних років. Крім того скорочується кількість листяних розеток, а скелетні гілки оголюються. Під час омолодження дерева скорочується його висота і проріджується крона.

Обрізка старих яблунь може проводитися по-різному, але професіонали рекомендують обрізати кілька найбільших гілок і залишити молоді – ті, що ростуть назовні, а не всередину крони. Зрозуміло, в першу чергу потрібно прибрати всі сухі, пошкоджені гілки, від яких взагалі немає ніякого пуття.

Загальні принципи обрізки

Обрізка проводиться у самого стовбура, а не так, щоб стирчали «пні» – «обрізка на кільце». Зріз зазвичай 2-3 великі гілки діаметром більше 10 см в рік, а от молоді пагони залишають. На наступний рік зрізують ще кілька товстих гілочок – таким чином, дерево встигає реабілітуватися.

Гілки, розташовані горизонтально до землі або мають слабкий кут нахилу, рекомендується зрізати, бо, як правило, вони не витримують вантаж плодів і ламаються. Молоді гілки повинні рости під гострим кутом вгору, тоді від них буде більше користі.

Інструменти для обрізки

Інструменти для обрізки дерев фото

Обрізка старих яблунь проводиться, як і в разі будь-якого іншого дерева певними інструментами. В даному випадку можуть знадобитися: пила, секатор, сучкорез, ніж. Також не завадить сходи, табурет. Садовий вар і полотняні клапті (можна замінити марлею) необхідні для обробки зрізів.

Перед роботою інструмент обробляють від мікробів, також під час роботи його дезінфікують, якщо відпиляну гілка була хвора або ураженої. Всі ріжучі матеріали повинні бути гострими, добре заточеними, інакше зрізи будуть нерівними, а такі рани заживають набагато довше.

Після будь-якого спилювання або зрізу потрібно обробляти рану дерева садовим варом. Якщо спиляно велика гілка, місце зрізу варто обробити варом, і обмотати поверх темної холщевой тканиною.

Обрізка старих яблунь навесні

Обрізку яблуні можна проводити пізно восени або ранньою весною, коли зупинено сокодвижение і на гілках немає листочків. Це не тільки корисно для дерева, але і полегшує роботу, адже можна переглянути всю крону – листя цьому заважати не буде.

Весняна обрізка старої яблуні проводиться дуже рано – не пізніш березня, а краще в кінці зими – коли сильні морози завершилися, але дерева ще сплять. Адже яблуні прокидаються дуже рано і сокодвижение в них може початися до того як набухнуть бруньки!

Обрізка яблуні навесні фото

  1. Насамперед дерево оглядають, виявляють масштаб роботи. Спочатку спилюють хворі, пошкоджені або сухі гілки.
  2. Потім потрібно очистити стовбур від пагонів, які ростуть вглиб крони.
  3. Проріджування дозволяє звільнити шлях сонячних променів до самого центру крони і насичувати своїм теплом ті плоди, що ростуть не з зовнішньої частини.
  4. Видаляються і найстаріші гілки, які вже не несуть великого врожаю.
  5. Всі зрізи змазують садовим варом, а найбільші спиляти також і обмотуються тканиною. Пов’язка залишається аж до осені, щоб рана добре затягнулася.

Схема обрізки яблуні

Нижче на зображенні представлена ​​схема обрізки яблуні для формування крони.

Обрізки Волчков на старих яблунях

Правила осінньої обрізки

Багато садівники рекомендують обрізати старі яблуні восени, вважаючи, що за зиму вони встигнуть відновитися і навесні зацвітуть. А ось якщо обрізання віднести до весни, то плодів можна і не отримати влітку. Час осінньої обрізки доводиться приблизно на листопад, коли сокодвижение зупиниться – дерево скине листя.

  1. Як і в випадку весняної процедури спочатку прибирають пошкоджені, сухі, хворі гілки.
  2. Потім дерево оглядають. Якщо на якихось гілках за сезон не з’являлися листяні розетки, їх теж прибирають.
  3. Ті пагони, що ростуть неправильно або вглиб крони потрібно спиляти.
  4. Тепер можна трохи вкоротити деревце, обрізавши верхівку, але не сильно!
  5. Молоді гілки навколо стовбура, що ростуть неприродно теж вирізаються.
  6. Рани, спиляти, зрізи обробляють садовим варом.

Під час осінньої обрізки не варто проводити кардинальні заходи, інакше взимку деревце просто вимерзне. Обрізка старих яблунь проводиться максимально скромно, але по справі – залишати старі гілки теж безглуздо.

Старі яблуні обрізають зазвичай з метою омолодження дерева і підтримки його родючості. Проводити обрізку можна восени і навесні, головне вчасно – до того, як почнеться рух соків в дереві. Не варто забувати, що правильно обрізане дерево дає більш високі врожаї і рідше хворіє.

Про автора

admin administrator