Як виглядав за часів Шекспіра театр «Глобус»

Авторadmin

Як виглядав за часів Шекспіра театр «Глобус»

Вільям Шекспір

«Глобус» був власністю багатьох акторів, які (за винятком одного) були також акціонерами Lord Chamberlain’s Men. Двоє із шести акціонерів «Глобуса», Річард Бербедж і його брат Кутберт Бербедж, були власниками подвійної кількості часток акцій по 24 % кожний. Інші чотири актори, Вільям Шекспір , Джон Хемінгс, Августин Філіпс і Томас Поуп, мали одинарні частки по 12,5 %. Ці початкові пропорції змінилися згодом, коли приєдналися нові акціонери. Частка Шекспіра протягом його професійної діяльності зменшилася з 1/8 до 1/14. Тут вперше було поставлено багато його творів.

«Глобус» був побудований в 1599 році з використанням дерев’яних конструкцій попереднього театру, (першого загальнодоступного лондонського театру), що називався просто «Театр» і був побудований батьком Річарда Бербеджа, Джеймсом Бербеджем, в Шордичі в 1576 році. Бербеджи спочатку орендували місце, на якому був побудований «Театр», на 21 рік. В 1598 році власник землі, на якій розташовувався «Театр», підвищив орендну плату. Бербеджи демонтували «Театр» й перевезли його до Темзи, де він був зібраний знову, вже як «Глобус».

«Глобус» являв собою круглий (або 18-20-кутний) амфітеатр, в якому могли розміститись до 3000 чоловік. В театрі передбачалися дешеві стоячі та дорожчі сидячі місця, розташовані у три ряди. На даху була встановлена статуя Геркулеса, що тримав на своїх плечах земну кулю. Надпис над входом говорив «Totus mundus agit histrionem», тобто «Цілий світ грає якусь роль».

У липні 1613 року театр «Глобус» згорів під час спектаклю «Генріх VIII». Причиною пожежі стала театральна гармата, що дала осічку і запалила дерев’яні балки і дах із соломи.

Шекспірівський «Глобус» ставить «Генріха VIII» вперше за 400 років

Лондон – Знаменитий театр «Глобус», засновником якого була трупа великого англійського драматурга Вільяма Шекспіра, готує нову постановку п’єси «Генріх VIII». Цей твір вважається нещасливим для цього театру, він тут не ставився майже 400 років.

П’єсу «Генріх VIII» у Шекспіровому «Глобусі» побачать уперше за майже 400 років. Цей твір вважався тут нещасливим через те, що у червні 1613 року під час одного з найперших показів щойно тоді написаного знаменитим драматургом твору, оригінальний театр «Глобус» згорів до тла. Постріл із гармати, застосований як спеціальний ефект, влучив у солом’яну покрівлю театру, який зайнявся полум’ям.

Тож «Генріх VIII» став останньою виставою початкового театру, який трупа Шекспіра відкрила 1599 року. Домінік Дромґул, художній директор нинішнього театру «Глобус»(його було відбудовано на березі Темзи у центрі Лондона за кресленнями)сказав, що сподівається на кращу долю нової постановки. У ролі Генріха виступить відомий в Англії актор Домінік Рован, який нині грає разом із Кірою Найтлі у вестендівському гіті «Мізантроп» Мольєра.

Недавно «Глобус» оголосив, що досяг найвищого рівня відвідуваності вистав, після відбудови 1997 року. Театральний критик Майкл Ковні каже, що не здивується, якщо нова постановка стане успіхом, незважаючи на те, що ця п’єса є дуже складною для сприйняття. «За нормальних обставин я думав би, що для касового успіху «Генріх VIII» – це справжня отрута. Але театр «Глобус» нині переживає золоті часи. З ним відбувається щось дивне і чарівне», – каже Ківні.

«Королівський» сезон у «Глобусі»

Прем’єра «Генріха VIII» відбудеться у травні. П’єса буде частиною сезону в цьому театрі, який називається «Королі та пройдисвіти». У межах цього сезону глядачі зможуть побачити також шекспірівські шедеври «Генріх IV», частини І і ІІ, а також «Макбет».

У сезоні 2010 року також вийдуть ще дві прем’єри п’єс. «Бедлам» драматурга Нелл Лейшон є фіктивною розповіддю про найстаршу психіатричну лікарню у Західній Європі. Лейшон теж творить історію «Глобусу»: вона є першою жінкою, п’єсу якої ставить шекспірівський театр (принаймні, з тих драматургів, чиї імена донесла до нас історія).

Друга нова п’єса теж непрямо пов’язана з особою короля Генріха VIII: «Анн Болейн» Гаварда Брентона подає другу дружину Генріха як королеву-пройдисвітку.

Про автора

admin administrator