Як вирощують насіння капусти

Авторadmin

Як вирощують насіння капусти

Як отримати насіння капусти: самостійно в домашніх умовах, як зібрати

Якість розсади капусти прямо залежить від якості насіння, тому варто відповідально підійти до вибору посівного матеріалу. Є багато причин, за якими садівники прагнуть отримати насіння капусти самостійно — бажання селекционировать свій вид або ж велика кількість неякісного насіння в продажу. Стаття дасть базові знання про те, як отримати свої насіння капусти з маточного рослини.

Біологічні особливості рослини

Білокачанна капуста — стійкий до холоду двулетник, що не зимує. У неї виділяють 3 види сортів:

  • скоростигла, з терміном дозрівання близько 70-110 днів. Насіння сіють на розсаду на початку березня і до травня;
  • середньостигла, з терміном дозрівання близько 100-150 днів. Насіння потрібно посіяти приблизно в березні — квітні;
  • пізньостигла, з терміном дозрівання 150 днів і більше. Насіння на розсаду варто сіяти з середини лютого по середину березня. Якщо упустити ці терміни, капуста може не дозріти.

На першому році у капусти утворюється качан, а в другому формуються квітконосне стебло і насіння. Ця культура вкрай плодовита, що робить її такою привабливою для вирощування. Вона невибаглива до різних умов зростання, без проблем переносить транспортування, більшість сортів можуть зберігатися до весни.

Активний розвиток капусти настає при теплих температурах +13 … + 18 ° С. Її сходи чутливі до мінусових температур, молоді паростки здатні перенести нетривалі заморозки до -3 ° С, дорослі рослини — до -8 ° С. Високі температури можуть завдати значної шкоди розвитку рослин, а при +30 … + 35 ° С капуста може зовсім не утворити качанів.

Чи знаєте ви? Археологічні розкопки свідчать про те, що люди стали використовувати капусту з часів кам’яного і бронзового століть.

Завдяки великим неопушённим листю капуста витрачає багато вологи на випаровування. Через це культура вимагає підвищеного зволоження грунту. Середній коефіцієнт водоспоживання у капусти дорівнює 80-100 м³ / т продукції. Активне зростання рослини і накопичення маси йде, коли вологість ґрунту досягне 85-90%. Дозрівання скоростиглих сортів зазвичай займає 105-110 днів, а найбільш пізньостиглих — 200 днів і більше.

Для того щоб отримати насіння, необхідно виростити качани потрібного сорту, зберегти їх протягом зими і на наступний рік вирощувати насінники. Капусту, яку спеціально вирощують на насіннєві цілі, прийнято називати маточниками.

Цікаво почитати Сік квашеної капусти: користь і шкода, біохімічний склад і енергетична цінність, зберігання

Будова білокачанної капусти першого (а) і другого (б) року життя: 1 — зовнішня кочеригу; 2 — качан; 3 — внутрішня кочеригу; 4 — листя; 5 — верхівкова нирка; 6 — бічні нирки; 7 — квітки; 8 — плоди; 9 — насіння.

Як отримати насіння капусти в домашніх умовах

Насіння вподобаного сорту можна отримати самостійно. Для цього необхідно виростити маточники, які і стануть джерелом цінного насіннєвого матеріалу. Весь процес можна розділити на наступні кроки:

  1. Правильний вибір качанів-маточників.
  2. Збір маточників і створення умов для яровизації.
  3. Підготовка качанів до посадки.
  4. Підготовка ґрунту і висадка качанів в грунт.
  5. Догляд за рослиною весь сезон, полив, добриво.
  6. Своєчасний збір зрілих стручків.

Читайте також, як правильно посадити і виростити капусту.

Принцип відбору маточників

Маточник — це капуста, у якій з перших років життя розвинена вегетативна брунька (качаном або Стеблеплід). Краще вибрати среднепоздний або пізній сорт: вони зазвичай краще зберігаються до наступної посадки. На маточники відбирають низькорослі рослини.

Відео: Як самим виростити насіння капусти

Потрібно вибрати качани з наступними параметрами:

  • неперезрілі;
  • найбільше відповідний ідеалу вибраного сорту;
  • НЕ перегодований азотом;
  • якомога міцніший;
  • на тонкій зовнішньої качані;
  • самий повноцінний.

Відібрані качани до настання холодів акуратно викопують разом з коренем. Зовнішні листя обрізають, залишаючи тільки пару біля самого качана, і присипають деревним попелом або крейдою. Маточники підвішують в темному приміщенні з температурою +1 ​​… + 2 ℃ на всю зиму.

Кочення капуста: 1 — вирізка насіннєвий кочериги, 2 — вирізана кочеригу, 3 — качан після вирізки, 4 — посадка кочериги

Особливості посадки розсади у відкритий грунт

Перш ніж почати висадку розсади, її варто правильно підготувати. Процес можна розділити на три частини:

  1. Потрібно перестати поливати рослину за тиждень до його висадки, а безпосередньо перед процедурою (приблизно за 2 години) гарненько полити.
  2. За 2 тижні до посадки варто підгодувати розсаду мінеральними добривами — розчинити в 10 літрах води по столовій ложці сульфату калію і сечовини, полити в пропорції 150 г на рослину.
  3. За 15-20 днів до висадки почати процедури загартовування — виносити розсаду на свіже повітря, коли температура становить не більше +5 … + 6 ° С, переважно на сонячне місце. Тривалість загартовування — 20 хвилин (кожен день збільшувати час на 5 хвилин). Якщо цього не зробити, паростки можуть сильно витягнутися, а після — повалитися під власною вагою.

Цікаво почитати Капуста Романеско: опис сорту, особливості вирощування та догляду, користь і шкода, особливості приготування, фото

Важливо! Для посадки капусти можна використовувати грунт з ділянки, де раніше росли хрестоцвіті культури. У цих рослин загальні захворювання.

Розглядався рослині потрібна родючий грунт. Добре зарекомендували себе суглинки з великим

Як і коли збирати насіння самостійно

Тільки на другий рік росту капусти можна отримати її насіння, так як в цей період вона досягає своєї зрілості. Вона починає утворювати квітки і плоди. Насіння знаходяться в плодах-стручках і дозрівають через 6 тижнів після кінця цвітіння. Прибирати плоди варто, не чекаючи кінця цвітіння, інакше багато хто може розсипатися, випавши з своїх стручків.

Зазвичай період дозрівання стручків становить 35-50 днів. З одного такого рослини можна зібрати близько 50 г насіння. Після вилучення з стручка насіння підсушують і відправляють на зберігання. У правильних умовах їх можна зберігати до 4 років.

Поради досвідчених садівників

  1. Качани, відведені для отримання насіннєвого матеріалу, можна покласти на зберігання в темне приміщення. Перед зимою їх висаджують в горщики з поживною землею — під час зберігання вони дають нащадки. Після зими їх можна висадити без травм для коренів.
  2. Необхідно пам’ятати, що зніжені на зберіганні качани треба спершу захищати від занадто сильного сонячного світла.
  3. Щоб захистити свою розсаду від шкідників без використання хімічних препаратів, можна між рядами висадити кріп, коріандр або петрушку. Такий же ефект дає полин — її гілочки можна просто покласти в міжряддях.
  4. Якщо розсада капусти складається з різних сортів, то відстань між ними має бути не менше 500 метрів.

Вам буде корисно почитати, чому тріскається білокачанна капуста і як цього уникнути.
Капуста, як і будь-яка інша культура, має свої особливості, наприклад, не терпить пересихання грунту, але, дотримуючись правил агротехніки і рекомендацій досвідчених садівників, виростити її зможе кожен охочий городник. Видобуток насіння цієї рослини своїми руками гарантує їх відмінну якість, а також велика кількість, якого вистачить для подальшої посадки капусти у великих обсягах.

Капуста Чи зростає від капусти груди: чи правда, що від капусти ростуть молочні залози

Капуста Сорт капусти Центуріон: характеристика, особливості застосування, агротехніка посадки і вирощування на ділянці, фото

Правильна посадка капусти у відкритий грунт і подальший догляд

Білокачанна капуста – невибагливий овоч, який вирощений на всій території країни. Посадка капусти у відкритий грунт цілком відповідає біологічним особливостям росту і розвитку цієї рослини. Вирощування розсади обумовлено лише прагненням збільшити терміни споживання овоча, так як вегетація капусти розтягнута від 90 до 200 днів.

Підготовка і посів насіння капусти у відкритий грунт

  • значна економія насіння;
  • отримання міцних сіянців, що не витягуються і не переростають;
  • висока приживлюваність;
  • вирівняні розміри качанів;
  • не потрібно пікірувати розсаду.

Білокачанна капуста, посадка і догляд у відкритому грунті, за якою починається вже в квітні, віддячить раннім і щедрим урожаєм, якщо їй буде наданий належний догляд і турбота.

Технологія вирощування розсади капусти

Для отримання здорової і міцної розсади необхідно дотримуватись ряд важливих правил її вирощування:

  1. Посадка в пухкий і поживний грунт;
  2. Дотримання температурного режиму;
  3. Достатня освітленість;
  4. Своєчасний полив;
  5. Правильна підкормка.

Важливо! Оптимальна температура для кращого розвитку сіянців 12-18 ° С вдень і 6-10 ° С вночі. Це відповідає температурним коливаням в квітні в неопалюваному приміщенні.

Полив і обприскування проводять при висиханні грунту. Приміщення з молодими рослинами обов’язково провітрюють.

Освітлення розсади повинне бути не менше 12 годин. У затемненому приміщенні застосовується штучне підсвічування. Підгодовують розсаду до висадки в грунт два рази.

В цей же час розсаду починають гартувати, привчаючи до погодних умов вулиці. Для цього її виносять на повітря протягом декількох годин, а потім на цілий день. Садити капусту на грядки треба у віці 35-60 днів, коли у неї буде 4-7 справжніх листків, висота 20 см, розвинене коріння.

Висадка розсади капусти в грунт

Білокачанна капуста, посадка та догляд за якої полягає в поливі, підгодівлі, розпушуванні і підгортанні, потребує пухкого грунту і світлого місцезнаходження.

Грядки прийнято готувати з осені. Особливого ​​облаштування площі для посадки не потрібно, не потрібні теплі або високі грядки. Землю перекопують на штик лопати, вносять гній, перегній, золу. Капусту першу висаджують на грядки після внесення гною. Для хорошого розвитку, їй потрібно світло, вода і харчування.

Навесні, при розпушуванні грядок, в землю додають суперфосфат – 10 грам на 1 кв. м. Можна внести золу і перегній.

Місцезнаходження грядок вибирають світле, без тіні, так як це дуже світлолюбний овоч. Садять стрічкою в ряд або в шаховому порядку. Відстань між рядами залишають 70-100 см, глибина посадки розсади – по перший справжній лист. Потрібно стежити, щоб точка росту залишилася над землею.

На яку відстань садити сіянці залежить від вибраного сорту? Схема посадки для ранньої капусти 70х30 см, середньої – 70х40 см, пізньої – 70х50 см.

Висаджують розсаду на грядки в лунки глибиною 7-10 см, роблять їх з інтервалом 30-50 см. У лунку перед посадкою треба вилити 1-2 літри води і покласти жменю золи і перегною. Висаджують сіянці рано вранці, ввечері або в похмуру погоду. У перший тиждень їх приховують від сонця до вкорінення.

Проміжки між молодими сіянцями на початку росту досить великі. Тому на грядки часто підсаджують уплотнюючі культури:

Відстань між кущами молодих рослин бажано засадити сильно пахнучими пряними рослинами:

Їх запах добре відлякує шкідників овоча. Молоді посадки бажано замульчувати скошеною травою, соломою, перегноєм. Мульча довше зберігає вологу в грунті, заважає розвитку шкідливих комах, покращує структуру грунту.

Технологія вирощування капусти: догляд і умови зростання

Доглядати за молодими посадками треба, знаючи вимоги овоча до умов зростання і розвитку. Догляд за капустою після висадки полягає в розпушуванні грунту, видаленні бур’янів, підгортання, своєчасному поливі і підгодівлі, захисту від шкідників.

Молоді рослини бояться бур’янів, які можуть їх заглушити. В цей час важлива прополка грядок, розпушування грунту та підгортання стебел.

Спочатку сіянці розвиваються повільно. При невеликій кількості розсади впоратися з бур’янами можна шляхом звичайної прополки. Якщо посадки займають значну площу, то для знищення бур’янів застосовують системні гербіциди суцільної дії.

Для підвищення стійкості молодих рослин до перепадів температури, грибкових і вірусних захворювань, заморозків, для збільшення продуктивності, посадки капусти рекомендується періодично підгодовувати добривами. Капуста, яка почала зав’язувати качани, потребує рясного поливу і підгодівлі.

Садівники зазвичай застосовують натуральні органічні добрива на основі:

  • коров’яку;
  • пташиного посліду;
  • дріжджів;
  • трав’яних настоїв.

Слабкі сіянці потребують частої підгодівлі – кожні два тижні. Перед підгодівлею грядки прополюють, молоді рослини злегка підгортають, поливають водою, а потім – будь-яким приготованим добривом. Кількість підгодівлі за сезон може бути від 3 до 5 разів. При надлишку добрив їх надлишок може потрапити в молоді овочі у вигляді нітратів.

Боротьба зі шкідниками капусти

Капустою у відкритому грунті цікавляться багато шкідників:

  • метелики;
  • гусениці;
  • блішки;
  • мухи;
  • тля;
  • слимаки.

Тому заходи щодо захисту від шкідників не менш важливі, ніж полив рослин. Застосовуються такі засоби відлякування та знищення комах:

  1. народні засоби;
  2. біопрепарати;
  3. інсектициди.

Глибоке перекопування грунту під грядку допомагає знищити частину шкідливих комах, зимуючих в землі. Після висадки розсади, посадки рекомендується замульчувати шаром в 10 см. Такий шар мульчі не дозволить шкідникам пробитися з-під землі на поверхню. Навколо грядки варто посіяти пахучу городню зелень або квіти:

  • чорнобривці;
  • настурції;
  • запашний тютюн.

Сильний запах відлякує комах і слимаків. Не можна допускати розростання бур’янів сімейства хрестоцвітних недалеко від грядок. Грицики, біла гірчиця, суріпиця служать кормовою базою для шкідників. Для захисту від навали шкідників важливо застосовувати профілактичні заходи вже на стадії посіву насіння.

Рослини і грядки запилюють:

В таких умовах комахи існувати не можуть і гинуть. Широке поширення отримали біопрепарати, які знищують шкідників не за допомогою хімічних засобів, а за допомогою вірусів і грибків.

На великих посівних площах не обійтися і без хімічних методів боротьби з шкідниками. Використовують розчин інсектициду при появі комах двічі. Наприклад, я, як досвідчений городник, кладу 100 мл. препарату на відро води, овочі обприскую з пульверизатора в похмуру безвітряну погоду. Загибель комах настає через півгодини.

У кліматі України капуста без проблем зростає у відкритому грунті. При посадці насіння на грядку, виростає міцна розсада, отримують дружний і рясний урожай. Розсаду, вирощену в парнику або будинку, використовують лише для збільшення періоду споживання ранньої капусти. Сорти середнього і пізнього строків достигання можливо повністю вирощувати безрозсадним способом. Не варто ускладнювати агротехніку там, де можна обійтися більш простими способами вирощування рослин без спеціального пристрою або інвентарю.

Про автора

admin administrator