Чим харчуються хамелеони у природі

Авторadmin

Чим харчуються хамелеони у природі

Зміст:

Опис і характеристика хамелеона, особливості утримання та догляду

В останні роки популярність розведення в домашніх умовах екзотичних тварин істотно зросла. Сьогодні стає модним завести ящірку, змію або навіть крокодила. Для тих, хто бажає в своєму будинку поселити незвичайного вихованця, який вимагає мінімум клопоту і тимчасових витрат, фахівці радять звернути увагу на хамелеона. Які бувають рептилії, в чому особливості їх домашнього утримання, давайте розберемося.

  • Характеристика хамелеона звичайного
    • опис
    • де водяться
    • чим харчуються
    • як розмножуються
    • природні вороги
    • пантерний
    • карликовий
    • Єменський
    • Джексона
    • тераріум
    • Годування і вітаміни
    • Добова і сезонна ритміка
    • Можливі хвороби хамелеона

    Характеристика хамелеона звичайного

    З усіх існуючих видів хамелеонів найбільшою популярністю, популярністю і доступністю користується хамелеон звичайний. Давайте розглянемо, хто такий звичайний хамелеон, все про його харчування і розмноження, факти і основну інформацію про його природних ворогів.

    опис

    Хамелеон звичайний – яскравий представник класу плазунів, загону лускатих, який є справжньою рептилією. В середньому довжина ящірки може варіюватися в межах від 25 до 30 см. Тіло рептилії відрізняється довгастої формою, трохи стисле з боків, зверху покрите спеціальними опуклими гребенями, які проходять по всій довжині хребта.

    Хамелеон має досить потужною, широкою, але короткою шиєю, великою, шлемообразной головою, на якій красуються великі, круглі, виразні, рухливі очі. Дивним є те, як бачить рептилія: вона володіє круговим зором і здатністю рухати очима асинхронно. Ще однією особливістю очей є те, що розташоване по центру невеликий отвір зіниці ніколи не прикривається століттям, тобто шкірою.

    Читайте також про те за рахунок чого хамелеони міняють колір і як містити хамелеона в домашніх умовах.

    Рептилія має довгий, шорсткий язик, на кінці якого розташовано спеціальне поглиблення у вигляді присоски. Мова ящірка може викидати на довжину до 31 см, при цьому сильно присмоктувати свою здобич ловчої присоскою і миттєво її поглинати. Хвіст хамелеона довгий і дуже чіпкий, з його допомогою він здатний багаторазово згортатися на гілках. Кінцівки – п`ятипалі, зрощені, що зовні нагадують клешні. І, безумовно, найголовнішою особливістю хамелеона є його унікальна здатність змінювати забарвлення і візерунок шкіри – мімікрія. Раніше вважалося, що своє забарвлення рептилія змінює з метою маскування. Однак останні дослідження показали, що зміна забарвлення пов`язано, перш за все, з комунікативними якостями.

    Чи знаєте ви? Найменші хамелеони з роду Brookesia micra мають довжину 2,3 см разом з хвостом, а найбільші – Furcifer oustaleti – досягають розмірів до 68 см.

    Наприклад, колір шкіри може змінюватися через страх або наближення загрози, роздратування, зневоднення організму плазуна, під час шлюбного періоду. Рептилія в одну мить може перетворитися із зеленої в жовту, потім – в бузкову або пурпурову, іноді навіть в чорну. Такі колірні метаморфози можуть відбуватися як одночасно по всьому тілу, так і на окремих його ділянках.

    де водяться

    Ареалом проживання хамелеона звичайного є пустельні регіони Північної Африки, піщані дюни Сирії, негусті лісу південних районів Туреччини, околиці Сухумі і Поті. Його можна зустріти на островах Середземного моря, в Ізраїлі, Лівії, Йорданії. На території європейських країн ящірка поширена в південних регіонах Португалії та Іспанії, а також на островах Мальта і Крит.

    Як правило, там, де живе рептилія, переважає жаркий і сухий клімат. Дане тварина прекрасно адаптується до зовнішніх умов середовища, може відмінно переносити різкі перепади вологості і температур. Що стосується тривалості життя хамелеонів, то в середньому вона становить 3-5 років. Деякі види здатні доживати до 10 років.

    чим харчуються

    Основою того, що їдять хамелеони в умовах природи, становлять різні комахи – жучки, метелики, цвіркуни, коники, невеликі плазуни, наприклад, ящірки і маленькі змії. Більші представники рептилій можуть полювати на гризунів, птахів, тварин невеликого розміру. Хамелеони також люблять ласувати листям і плодами дерев, ягодами, овочами.

    Вони ніколи не відмовляться від апельсинів і мандаринів, винограду, ківі, листя кульбаби або салату. Примітно, але навіть будучи сильно голодної, рептилія ніколи не стане вживати отруйних або жалких комах: осу або бджолу.

    як розмножуються

    В середині літа у хамелеонів починається шлюбний період, і самець починає шукати самку для спарювання. Готовність до спаровування дама показує своєю поведінкою: вона не звертає ніякої уваги на залицяння кавалера і продовжує займатися своїми справами. Якщо ж самка не готова до процесу, то на все залицяння з боку самця вона відповідає агресією, погрозами і нападками.

    Чи знаєте ви? Хамелеони мають дуже поганим слухом. У них, як і у змій, відсутні зовнішні та середні вуха. Але це не заважає їм з точністю визначити звук на частоті 200-600 Гц.

    Парування триває у хамелеонів недовго, від 12 до 20 хвилин. Бували випадки, коли любовне злягання тривало всього одну хвилину. Термін вагітності рептилії становить 1,5-2 місяці. З середини жовтня самка починає відкладати яйця, кількість яких в середньому дорівнює 40. За допомогою передніх кінцівок ящірка вириває ямку для яєць, одночасно з цим задніми лапками вона відкидає виритий грунт. Зариту кладку вона зверху прикриває сухими гілками, листям, різним органічним сміттям, завдяки яким створюються прекрасні умови для інкубації і, як наслідок, для народження здорового, міцного, повноцінного виводка. Інкубаційний період триває близько 9 місяців. Потомство зможе побачити світ вже в липні або серпні наступного року. Народжуються дитинчата вже повністю сформованими, готовими до самостійного життя. Довжина маленьких хамелеончіков становить 5-8 см.

    природні вороги

    Незважаючи на свою унікальну здатність ставати важко розрізняються в навколишньому середовищі, іноді хамелеон може піддаватися різним атакам з боку інших тварин. Хто їсть рептилію? Охочих досить багато. Серед них можна виділити змій, більших і важких ящірок, великих ссавців, птахів, в тому числі ворон і чапель.

    Коли хамелеон зауважує ворога, він, завдяки особливій будові легких, сильно роздувається, подібно до кулі. У цей момент він починає важко дихати і інтенсивно шипіти на ворога. Його забарвлення при цьому стає практично прозорою. Якщо рептилію схопити, то вона здатна вкусити противника, але навряд чи укус зможе стати смертельним.

    Деякі особливості інших видів

    Крім хамелеона звичайного, існують інші різновиди рептилій, які відрізняються різним забарвленням, характером, місцем проживання.

    пантерний

    пантерний хамелеон вважається одним з найкрасивіших представників сімейства плазунів. Батьківщиною рептилії є острів Мадагаскар. Сьогодні вона також поширена і на сусідніх островах: Нусі-Бураха, Нусі-Бе. Хамелеон воліє жити в досить вологих, теплих регіонах з тропічним кліматом. Любить проводити час на чагарниках. Дорослі особини можуть виростати в довжину до 30-40 см. У кожного пантерного хамелеона при народженні є свій власний колір тіла, проте, адаптуючись під умови зовнішнього середовища, освітлення або свій настрій, вони здатні змінювати забарвлення. Рептилія може набувати зелений, цегляний, бірюзовий забарвлення.

    карликовий

    Незважаючи на свій маленький розмір, за оригінальністю забарвлення карликові хамелеони займають пальму першості серед своїх родичів. Їх просто неможливо сплутати з представниками інших різновидів. Вся поверхня тулуба карликової рептилії, довжина якої в середньому дорівнює не більше 17 см, покрита опуклими лусочками різного забарвлення: в області голови вони жовті, з боків – помаранчеві, на животі і кінцівках – зелені.

    Чи знаєте ви? Коли хамелеон «вистрілює» мовою, щоб схопити свою жертву, в цей час він закриває очі. Робить він це для того, щоб видобуток, махаючи крильцями, не могла завдати очам травму.

    Оригінальність зовнішнього вигляду також підкреслює чубчик на голові у вигляді похилого виросту і досить велика складка білої шкіри навколо шиї. Розпізнати самця карликового хамелеона можна по яскраво-червоній смузі, яка розташована на бічній стороні тулуба, і червоним століть. Ареалом проживання даних плазунів є ліси африканських країн. Вони ведуть досить прихований спосіб життя, віддаючи перевагу проводити час на висоті до 1700 м.

    Єменський

    Єменський – найбільший хамелеон в своєму сімействі. Його довжина може досягати більше півметра. Тіло самця забарвлене в благородний зелений окрас, на тлі якого відзначаються великі жовті плями з рудою окантовкою. На голові рептилії красується досить великий, близько 7-8 см, гребінь. Хвіст також має жовто-зелене забарвлення у вигляді смуг.

    Самка має подібним забарвленням, її відрізняє від самця тільки відсутність так званих шпор – виступів трикутної форми на лапах. Логічно припустити, що місцем існування єменських хамелеонів є Ємен. Вони зустрічаються в горах Аравійського півострова, а також жарких східних регіонах Саудівської Аравії.

    Джексона

    Високо в горах, в східних регіонах Африканського континенту, на висоті 1600-2000 м над рівнем моря, живе хамелеон Джексона. Він вважає за краще селитися на гілках дерев або чагарниках. Самці можуть досягати в довжину до 40 см. Їх відрізняє наявність трьох рогів і чіпкого, потужного хвоста. За габаритами самки набагато менше, довжина їх тіла рідко перевищує 20-25 см.

    важливо! Хамелеон Джексона відноситься до живородних тварин, у яких малюки не вилуплюються з яйця, а народжуються повністю сформованими.

    Шкірні покриви цих рептилій нагадують шкіру динозаврів: на вигляд вони шорсткі і тверді, але тактильний контакт дозволяє переконатися в тому, що вони м`які і дуже приємні. Забарвлення ящірок може змінюватися від жовтого і коричневого до чорного.

    Особливості змісту в домашніх умовах

    Для утримання в домашніх умовах пристосовані не всі види рептилій. Як домашній вихованець, відмінно підійде звичайний, єменський або леопардовий хамелеон. Давайте розглянемо, який догляд необхідний ящірок, і як саме за ними слід доглядати.

    тераріум

    Для того щоб рептилія почувалася комфортно і як можна довше радувала власників своєю присутністю, їй необхідно забезпечити умови, максимально наближені до природних. І в цьому випадку без просторого тераріуму не обійтися. Об`єм ємності на одну особину повинен бути не менше 200 л. При утриманні парочки рептилій обсяг тераріуму слід збільшити вдвічі.

    важливо! В ідеалі, в житло для рептилії слід організувати кілька зон комфорту з різними температурами. В одній частині потрібно підтримувати температуру в діапазоні + 30-32 ° С, щоб ящірка могла нагрітися, в іншій частині – +25 ° С, щоб вона, при необхідності, могла охолодитися.

    Оскільки в природних умовах хамелеони вважають за краще селитися на гілках чагарників або дерев, то, відповідно, житло повинно бути високим, що не менше 0,8 м. Температура повітря в середині тераріуму в денний час повинна коливатися в межах + 26-28 ° С, вночі – + 22-24 ° С. Щоб підтримувати необхідний температурний режим, рекомендується встановити додаткові лампи обігріву. Важливо підтримувати комфортний рівень вологості, оптимально – 30-50%. Низька або, навпаки, висока вологість негативно позначається на стані тваринного, може викликати бактеріальні або інфекційні захворювання, а також серйозні проблеми зі шкірою. Необхідною умовою змісту хамелеонів є наявність хорошої вентиляції в тераріумі.

    Застійний повітря може спровокувати розвиток бактерій, що викликають різні недуги. З метою організації якісної вентиляційної системи фахівці рекомендують зробити два отвори в ємності: одна на стелі, інше – внизу бічної стінки.

    ознайомтеся з топ-10 найпопулярніших і рідкісних екзотичних вихованців.

    Обов`язковими атрибутами житла рептилії повинні стати:

    • штучні фонтани або водоспади – вони будуть служити альтернативними джерелом природного «роси», за допомогою яких рептилія зможе вгамовувати свою спрагу;
    • натуральні корчі – вони дозволять відтворити імітацію тропічного лісу.

    Відео: тераріум для хамелеона своїми руками

    Годування і вітаміни

    Не менш важливо організувати вихованцеві якісне, збалансоване харчування. Чим його годувати? Основу раціону хамелеона в умовах будинку складають різні комахи. Оскільки рептилія по своїй натурі хижак, то їй регулярно в тераріум потрібно «підкидати» цвіркунів, мух, тарганів, черв`яків, хрущів, бабок і т. П. Їжу необхідно складати в пластикові або скляні годівниці, внутрішні стінки яких слід рясно змастити олією , щоб «їжа» не змогла вибратися.

    важливо! Оскільки хамелеони не вміють пити з напувалки, необхідно регулярно здійснювати обприскування стінок тераріуму звичайною водою. Можна також спробувати привчити рептилій пити зі шприца (без голки).

    Як корм для дорослих особин також відмінно підійдуть фрукти, ягоди, цитрусові, деякі овочі, листя дерев. Годування молодих хамелеонів практично нічим не відрізняється. Їм рекомендується давати двічі на добу новонароджених цвіркунів, посипаних спеціальною пудрою, до складу якої входять вітаміни і фосфат кальцію. Не варто перегодовувати ящірку: для дорослих особин в день достатньо з`їдати 4-5 комах, молодняку ​​- 3. Не варто забувати про збагачення корму вітамінами і мінералами, які необхідні для підтримки хорошого здоров`я рептилії. Подібні добавки можна придбати в зооаптеках. Добре зарекомендували себе препарати компанії Tetrafauna.

    Добова і сезонна ритміка

    Хамелеони за своєю природою малорухливі і вважають за краще вести саме такий – помірний і спокійний – спосіб життя. Більшу частину свого денного часу вони проводять майже нерухомо в одному місці. Але, при необхідності, рептилії здатні оперативно пересуватися і стрибати з гілки на гілку. Найбільшу активність ящірки виявляють в денний час доби, а ось вночі вони безтурботно сплять. Зимовий час є для рептилії періодом спокою.

    При зниженні температурного режиму вона навіть здатна впадати в спячку. Потрібно відзначити, що ці плазуни відносяться до територіальних тваринам і не потерплять біля себе інших особин. Рекомендується містити рептилій в поодинці, в іншому випадку тераріум потрібно поділити на кілька зон, розділених між собою густими заростями.

    Можливі хвороби хамелеона

    На жаль, хамелеони, за рахунок специфіки будови свого тіла, схильні до багатьох захворювань. Нерідко у них страждають ока, опорно-руховий апарат, травна система, шкірні покриви.

    важливо! Особливий ризик хвороби представляють для домашнього вихованця. Такі недуги мають досить стрімкий початок і високу швидкість поширення. У тому випадку, якщо тварині не буде надана своєчасна медична допомога, він може загинути за лічені години, навіть від не дуже важкого недуги.

    Найчастіше рептилії схильні до таких захворювань:

    1. отруєння.Є наслідком неправильно підібраних кормів або банального переїдання. Супроводжується інтоксикація апатією, млявістю, відсутністю апетиту, запорами. У таких випадках слід відкоригувати раціон харчування ящірки і підібрати разом з ветлікарем відповідну дієту.
    2. зневоднення. Недуга проявляється у вигляді сухості шкірних покривів, втрати ваги, відмови від їжі, впадають очима, загальною слабкістю організму. Лікування полягає в відпаювання тварини за допомогою шприца або піпетки. Якщо рептилія відмовляється від води, її слід поїти насильно.
    3. респіраторні захворювання. Такі хвороби часто виникають на тлі антисанітарних умов утримання. Виявляються вони кашлем, утрудненим диханням, втратою сну і апетиту, сонливістю і млявістю. В даному випадку самолікування тваринного неприпустимо. Кваліфікований лікар повинен оглянути рептилію і призначити грамотне терапію, яка, як правило, полягає в застосуванні антибіотиків.
    4. інфекції очей. Їх легко діагностувати, оскільки хамелеон починає закривати, надувати одне око або тертися їм про гілки. Причиною виникнення недуги може бути потрапляння в око стороннього предмета або дефіцит вітаміну А.
    5. Рахіт і хвороби кісток. Подібні порушення зустрічаються через нестачу вітаміну D3. Симптомами недуги є: викривлення суглобів, неправильна, перевалюється з одного боку на іншу хода, деформація скелета, неможливість викидати мову. Лікування грунтується на застосуванні препаратів, що містять вітамін D3 і кальцій.

    Рекомендації по здійсненню покупки

    Для тих, хто вирішив завести у себе вдома хамелеона, при його покупці слід звернути увагу на деякі важливі аспекти, пов`язані з зовнішнім видом тварини:

    1. очі.Рекомендується провести візуальний огляд очей. У здорового хамелеона вони широко відкриті, опуклі, добре рухаються в різні боки. Запалі очі свідчать про зневоднення рептилії, а закриті – про його цілковитому безсиллі.
    2. забарвлення. Багато про здоров`я потенційного вихованця може сказати його окрас. Хвора тварина володіє сірої або бляклої забарвленням, що може бути викликано поганими умовами утримання, зокрема, низькою температурою.
    3. лапи. Здорова ящірка здатна активно рухати лапами, які повинні бути рівними, без викривлень. Труднощі в пересуванні можуть бути наслідком нестачі кальцію в організмі або порушень у функціонуванні опорно-рухового апарату.
    4. рот. Слід акуратно зазирнути в рот плазує. Якщо на слизових присутні плями жовто-зеленого кольору, то це говорить про розвиток запального процесу в ротовій порожнині.

    Найкраще місце, де можна купити хамелеона, – це спеціалізовані зоологічні магазини, де продавці надають на тварину всі необхідні документи. Ціна на рептилію різна і буде залежати від її виду, віку і розміру. Однак фахівці рекомендують віддавати перевагу ящірок віком від чотирьох місяців, оскільки у більш молодих особин вроджені дефекти можуть ще не проявитися. Хамелеон – дивовижне екзотичну тварину, яке, в умовах традиційної квартири, здатне стати справжнім ексклюзивним прикрасою. Незважаючи на те що рептилія невибаглива в догляді, вона вимагає від заводчика дотримання класичних умов утримання: хорошого, збалансованого харчування, достатньої кількості води, чистоти приміщення, і, звичайно ж, мінімальної турботи. При дотриманні всіх правил ящірка зможе прожити до 5 років і щодня радувати власників своїм оригінальним видом і незвичайними звичками.

    Хамелеон де живе чим харчується

    Ці рептилії сімейства хамелеони (Chamaeleo) відносяться до класу плазунів, а саме загону лускаті. Їх можна сміливо називати ящірками.

    Сьогодні вони найбільш старі тварини Землі, оскільки знайдені останки цих ящірок налічують до 30 мільйонів років.

    Пошуки етимології назви ведуть до давньогрецького словосполучення, де χαμά – це «земля» і λέων – «лев». Земляний лев – саме так ще називають цих маленьких хижаків.

    Розмір рептилій залежить від конкретного виду тварини. В середньому тіло має довжину близько 30 – 40 сантиметрів. Відомі особи значно більші – представники гігантських хамелеонів виростають до 55 – 65 см. А є зовсім мініатюрні ящірки – не більше 3 сантиметрів разом з хвостом.

    Характерна особливість тулуба – приплюснути з боків і опуклі гребені зверху по довжині всього тіла. У деяких видів такі тверді гребневиє нарости є ще на черепі: два спереду, над очима, і один ззаду, вони створюють враження шолома на голові.

    Також у самців голова «прикрашена» рогами – наростами кістяний породи, їх може бути два або чотири. Деякі самки також мають такі прикраси – тільки маленькі нарости, недостатньо розвинені.

    [Attention type = red] Кінцівки хамелеонів з гострими кігтями схожі на клешні, оскільки між пальцями є перегородка. Така будова допомагає тваринам комфортно себе почувати на гілках дерев, надійно чіпляючись за них лапами. [/ Attention]

    Хвіст – гордість ящірок. Він нагадує довгу спіраль, товсту біля основи і тонку на кінці. З його допомогою ті види хамелеонів, що живуть на деревах, чіпляються за гілки, щоб надійно закріпитися. Наземні представники сімейства такою довжиною похвалитися не можуть, у них хвіст короткий.

    Рептилії мають унікальну будову очей, зіниці яких можуть обертатися на 360 градусів і дивитися в різні боки одночасно. Очі обрамлені зрощеними століттями по всьому периметру, для зіниць залишається крихітний отвір.

    Мова ящірок – ще одна особлива частина тіла, він в півтора – два рази більше, ніж все тулуб. На кінці має липучку-присосок, за допомогою якої тварина захоплює здобич. А в спокійному стані мову згортається в трубочку і чекає свого часу в шлунку хамелеона.

    види ящірок

    Всього ця популяція має 11 пологів, які, в свою чергу, поділяються на 193 виду. Серед них є більш поширені, а є такі види, представників яких залишилося на планеті мало.

    Найбільші популяції налічують такі види:

    • хамелеон Звичайний;
    • Пантерний хамелеон;
    • Гребешкова хамелеон;
    • Єменський вид;
    • хамелеон Джексона;
    • Пустельний хамелеон;
    • Calumma tarzan;
    • Furcifer labordi з виду мадагаскарських хамелеонів;
    • самий мініатюрний Brookesia micra;
    • Гігантський хамелеон.

    Кожен з видів має характерні відмінності в забарвленні і розмірах.

    Як хамелеон змінює колір

    Здатність ящірок видозмінювати відтінок своєї шкіри – цікаве явище, причини якого до цього часу точно не встановлені.

    Одні зоологи вважають, що зміна кольору – це захисна маскування, що дозволяє злитися з навколишнім середовищем. Другий варіант, який знайшов більше прихильників, заснований на комунікативної причини такого явища.

    Як доказ такого пояснення наводяться результати проведених досліджень і спостережень за життям хамелеонів в природних умовах.

    Зміни забарвлення залежить від:

    • погодних умов (вологість, температура);
    • відчуттів тваринного (страх, почуття загрози, голод, спрага);
    • періоду розмноження (самці під час шлюбних ігор особливо яскраві);
    • самопочуття ящірки.

    Палітра відтінків, в які може фарбуватися шкіра хамелеона, дуже широка: від бежевого до насиченого чорного.

    Можливо поєднання різних кольорів, до того ж не обов’язково зміни відбуваються по всій поверхні тулуба, можуть з’являтися в одиночних місцях у вигляді візерунків або плям.

    Такі метаморфози можливі завдяки особливій структурі шкіри ящірок. У дермі є спеціальні клітини – хроматофори, своєрідні пігментні мішечки, які в потрібний момент видають певний пігмент, що проступає на тілі.

    Ящірок більше до душі жаркий клімат (вологий або сухий), тому вони прекрасно себе почувають в таких кліматичних зонах:

    • тропічні ліси;
    • савани;
    • райони передгір’я;
    • степи;
    • напівпустелі.

    Зустріти представників різних видів хамелеонів можна практично на всіх материках планети.

    Живуть ящірки:

    • в Африці – північній її частині і в пустелях;
    • на острові Мадагаскар – понад 60 відомих видів рептилій живуть саме тут;
    • на півдні Індії;
    • в Шрі-Ланці;
    • на островах Середземномор’я;
    • в південних лісах Туреччини;
    • в Ізраїлі, Сирії, Йорданії, Лівії;
    • на Близькому Сході;
    • в американських штатах Флорида і Каліфорнія;
    • в південноєвропейських країнах – Португалії, Іспанії, Мальті.

    Одні види зустрічаються часто в ареалах свого проживання, представників рідкісних видів натуралісти начитують в одиничних екземплярах.

    Образ і тривалість життя хамелеонів

    Ці тварини дуже спокійні і навіть флегматичні, вони намагаються не робити зайвих рухів, якщо в тому немає особливої ​​потреби.

    Практично все своє життя рептилії проводять на деревах або густих чагарниках. Вони можуть спуститися на землю тільки в пошуку особливо привабливою їжі або ж в період шлюбних ігор.

    Будова тіла ящірок, особливо лапи і хвіст, пристосовані саме для такого способу життя. На землі тварини відчувають себе невпевнено, але в разі небезпеки можуть навіть дуже швидко пересуватися.

    Потенційними ворогами для хамелеонів є великі змії, хижаки птахи та звірі. При їх появі ящірка намагається відлякати противника, надувається як куля, змінює колір і починає шипіти. Рептилія в разі загрози може навіть вкусити, але невеликі зуби не приносять особливих ушкоджень.

    Живуть ящірки хамелеони в середньому близько 5 років, деякі доживають і до дев’яти. Представники виду гігантських хамелеонів досягають 15-річного віку, а мініатюрним ящірок Furcifer судилося прожити не більш півроку.

    На тривалість життя впливає харчування тварин і їх стать. Самки вмирають раніше, оскільки маю більш слабке здоров’я після виношування дітей.

    Чим харчуються ящірки в природі

    Для нормальної життєдіяльності рептилії не мають потреби в великих поповненнях енергії, адже її вони витрачають зовсім мало, якщо враховувати, що постійну температуру тіла їм підтримувати немає необхідності.

    Тварини можуть кілька днів нічим не харчуватися, чекаючи, коли ж підходяща жертва виявиться поблизу, на відстані витягнутого мови.

    А їжею для них служать:

    • різні комахи – метелика, мурахи, коники,
    • багатоніжки, цвіркуни, таргани;
    • невеликі ящірки;
    • деякі види змій;
    • листя рослин;
    • плоди – апельсини, виноград, вишні, хурма, ківі; м’які овочі.

    Більші види хамелеонів здатні напасти на дрібних гризунів і птахів, щоб поласувати.

    А ось на отруйних комах хамелеон ніколи не нападе. Тому оси або бджоли не входять до раціону рептилій.

    Процес полювання проходить практично миттєво. Ящірка викидає мову з присоскою з блискавичною швидкістю. За 2 секунди тварина встигає поласувати чотирма комахами. За допомогою щелеп хамелеон здавлює жертву і відправляє в рот.

    Тваринам важливо отримувати воду в потрібній кількості, інакше вони втрачають свої здібності до виживання. Ящірки п’ють воду з боліт, озер або річок.

    розмноження хамелеонів

    Шлюбний період у ящірок припадає на червень – липень, а види, що живуть в тропіках, спаровуються двічі на рік.

    Перед тим, як знайти самку для спарювання, самці повинні серйозно поборотися з суперниками. Жорстокі сутички за право володіння нерідко закінчуються важкими каліцтвами і навіть смертю.

    Свою готовність до спаровування самки хамелеона показують байдужістю до намірам потенційного нареченого. Якщо ж вони ще не готові до процесу, стають агресивними і нападають на самців, які мають бажання спаровуватися. Сам процес сполучення триває 10 – 20 хвилин, може бути і менше.

    Зустрічаються два види хамелеонів, розділених за способом появи дітей:

    Більше тварин відноситься до першого виду. Самки півтора – два місяці виношують яйця, а потім відкладають їх у приготовлену ямку в піску, заривають і назавжди забувають. Кількість яєць з твердою шкаралупою залежить від виду ящірок – від 15 до 70 штук за одну кладку.

    Інкубаційний період в середньому становить 8 – 9 місяців. Приблизно влітку наступного року з яєць вилуплюються 5 – 8 – сантиметрові дитинчата, які повністю готові до виживання в навколишніх умовах. Малюки намагаються зачепитися за гілки кущів або дерев, щоб піднятися вище.

    До живородних відносяться види хамелеонів, що живуть в суворих умовах гір, де температура навколишнього серед не дозволяє залишати яйця в землі. Самки цього виду виношують яйця (без шкаралупи, зі слизовою оболонкою) протягом усіх 9 місяців. Одночасно може народитися 10 – 20 хамелеончіков.

    Ящірки не займаються вихованням потомства. Нові представники популяції самостійно дбають про своє харчування і безпеки.

    Опис і фото популярних видів

    Перш за все потрібно знати, що в світі існує близько двох сотень різних видів цих плазунів, але, на жаль, переважна більшість з них комфортно почувають себе тільки в природних умовах проживання, а, значить, для утримання в якості «домашніх улюбленців» абсолютно не підходять .

    Існує лише 3 основні різновиди хамелеонів: єменський (він же – вуалево або потайний), леопардовий (він же – пантерових або пантерний) і звичайний, для яких цілком можна створити стерпні умови і забезпечити необхідний догляд в рамках однієї окремо взятої міської квартири.

    Познайомимося ближче з кожним.

    Єменський

    Це не найпростіший з можливих варіантів розведення домашньої рептилії, та й розміри має вражаючі – самці можуть досягати 60 см в довжину (самочки, правда, набагато менше).

    Зате зовнішні дані у цієї тварини просто зачаровують: жовті плями і розкішні оранжево-коричневі поперечні смуги по яскраво-зеленому тілу, довгий смугастий хвіст і – головне! – буквально царствений гребінь на голові у самця.

    Іноді така «корона» виростає до 8 см у висоту.

    З цього гребеню і ще невеликим шпорами на задніх лапах «дівчинку» можна легко відрізнити від «хлопчика».

    Хамелеон тварина. Спосіб життя і місце існування хамелеона

    Є в сімействі лускатих ящірок дивовижні і оригінальні істоти з властивими тільки їм незвичайними особливостями і поведінкою. Ще з давніх часів пішла їх назва хамелеон. Так називалися дивні тварини, здатні змінювати свою зовнішність.

    Особливість і середовище проживання

    В даний час в природі налічується близько 193 видів хамелеонів. Їх основним середовищем існування є острів Мадагаскар. Крім цього зустріти хамелеона-тварина можна на африканському континенті, на території Аравійського півострова, В Індії, Каліфорнії і Флориді.

    Ці тварини віддають перевагу жити серед великої рослинності. Гілки дерев вони використовують для свого повсякденного життя, для сну. Існують серед них і такі види, яким комфортніше жити на землі. Їх можна зустріти в африканській савані, степу або пустелі.

    Хамелеони є ящірок середніх розмірів, довжина яких сягає 17-30 см. Є і велетні, які виростають до 60 см. А також зовсім їх дрібні представники не більше 4.5 см.

    Тулуб цих тварин має форму овалу, воно приплюснуто з боків. Голова самців прикрашена різними утвореннями у вигляді рогів, гребенів. Голова самок прикрашена ніякими наростами або вони, перебуваючи в стадії розвитку так і залишаються мало помітними.

    За допомогою довгих кінцівок до хамелеона просто пересуватися по деревах. Їх пальці більше нагадують клешню, яка допомагає без проблем хапатися за гілки. У добре розвиненого хвоста тварини є певна функція. Це свого роду п’ята кінцівку хамелеона, якої вони обвиваються навколо гілки.

    Завдяки вмінню змінювати своє забарвлення залежно від навколишнього середовища хамелеони здавна стали відомі на всій планеті. І це не дивно, адже володіти таким чарами ніхто більше не вміє. Зовнішність хамелеонів змінюється настільки швидко, що часом просто призводить людей в подив.

    У чому ж секрет цієї дивовижної особливості тваринного? Це залежить від будови шкірних покривів, що складаються з декількох окремих шарів, що мають абсолютно відмінна будова. У самого верхнього шару роль захисту. Він абсолютно прозорий.

    У всіх інших глибоких шарів шкіри інші функції. Вони наповнені особливими клітинами, які називаються хроматофорами і складаються з пігментів самих різних кольорів. Причому кожен шар наповнений якимось одним певним кольором, починаючи від жовтого і закінчуючи чорним.

    Хромафори скорочуються і містяться в них пігменти концентруються в центральному місці клітин. Це служить поштовхом до зміни кольору шкіри тварини. Всі відтінки в шарах поєднуються між собою, через що хамелеон може бути таким різним. Для того, щоб відбулися такі зміни не потрібно багато часу, достатньо половини хвилини.

    Цікавим є те, що у хамелеона виходить не тільки змінювати колір всього свого тіла, але і окремих його частин. Оригінальне і незвичайне видовище спостерігається при змінах кольору хвоста тварини або його очних повік.

    Що рухає тваринам так швидко змінювати забарвлення? До недавніх пір всі думали, що такі зміни в зовнішності хамелеон використовує для самозахисту і маскування. Але це припущення було спростовано.

    Таким чином хамелеон намагається наблизитися і стати впізнаваним для таких же, як він. Є версії, які поки не підтвердилися ще науковими висновками про те, що на зміну кольору дуже сильно впливає температурний режим і освітленість, а також внутрішній стан тварини.

    Хамелеон і справді змінюється при занадто високих або низьких температурах, яскравому освітленні, під час переляку, дратівливого настрою чи голоду. Дивно поводиться ця дивовижна тварина в грозу.

    Його тіло збільшується в розмірах, його немов надувають. Воно темніє до чорного або коричневого кольору і починає грізно шипіти, нагадуючи цим звуки змії. Варто зупиниться і на зорі тварини, воно теж чимало цікаво. У очей хамелеонів досить великі розміри і складний пристрій із суцільним століттям і зовсім маленьких отворів для зіниць.

    Таке будівля не є перешкодою до хамелеона в умінні точно фокусувати свій зір. Хамелеон без особливих зусиль може визначити відстань всього, що знаходиться навколо і так само добре бачить все, що знаходиться гранично близько до очей тварини.

    Дивним і незвичайним є те, що очі рухаються незалежно один від одного. Наприклад, коли ліве око тваринного дивиться прямо, правий може дивитися вгору. Це дає можливість тварині розглянути картинку з усіх ракурсів.

    Дивлячись на це цікаве і незвичайне істота не в’яжуться думки, що хамелеон є успішним хижаком. Не всім віриться, що така істота з уповільненою реакцією здатне здійснювати якісь вчинки. Насправді, хамелеон – хиже тварина, яке прекрасно маскується, здобуває собі їжу і пристосовується в самих важко виживати умовах.

    Все це вдається йому завдяки унікальності шкірних покривів і ще одного органу – мови. Всі вчені прийшли до єдиного висновку, що мова хамелеона являє собою справжнісіньку і вдосконалену катапульту, якою можна просто управляти, і ефективно її використовувати в своїх особистих цілях.

    Мова хамелеона «вистрілює» на великі відстані, які іноді набагато довше, ніж саме тіло тварини. Маючи особливу присосок на мові хижак без проблем чіпляє на неї свою жертву.

    Відбувається це протягом однієї частки секунди. Швидкість упіймання мовою жертв настільки велика, що за 3 секунди в роті у хамелеона виявляється не менше 4 комах.

    Характер і спосіб життя

    Все своє життя проводять хамелеони серед дерев, в їх листі. На землю вони спускаються в кількох випадках – під час шлюбного періоду і при помічених ласощах на ній. Клешнеобразная кінцівку служить відмінним помічником при пересуванні по деревах і сильно заважає тварині на землі.

    Це флегматичне тварина дуже ліниво. Хамелеон воліє вести малорухливий спосіб життя. Він тривалий час може сидіти на одній гілці, обхопивши її своєю колишній і хвостом.Возможная загроза може змусити тварина різко зірватися з місця. У такі хвилини хамелеони прекрасно бігають і майстерно стрибають.

    У природі існує багато їх ворогів. При зустрічі з деякими хижими птахами, ящірками великих розмірів і змій хамелеон, відчуваючи небезпеку здувається, як під час грози і приймає захисну позицію.

    Колір його відповідно теж кардинально змінюється. Тварина починає видавати фиркає і шиплячі звуки, намагається навіть вкусити свого ворога, що виходить у нього не особливо зважаючи на слабких зубів.

    Останнім часом людям подобається заводити екзотичних тварин. Хамелеон, як домашня тварина відноситься якраз до їх числа. Утримувати це прекрасна істота необхідно в тераріумі. При цьому великого клопоту не потрібно. Головне, створити спочатку відповідні умови для вихованця і періодично очищати його житло.

    живлення

    Раціон хамелеона складається з коників, цвіркунів, метеликів, жуків, невеликих ящірок і змій. Хамелеони, які побільше розмірами за краще полювати за гризунами, птахами та дрібними тваринами. Іноді меню тваринного розбавляється плодами дерев і листками.

    Навіть будучи дуже сильно голодним він не полює на комах, які можуть його вжалити. Хамелеон ніколи не брав в їжу ос і бджіл. Він дуже любить мандарини і апельсини.

    Черешня, виноград, хурма і ківі, овочі і зелень є теж його улюбленими ласощами. Це полегшує турботу про них в домашніх умовах для тих, хто вирішує купити хамелеона.

    Розмноження і тривалість життя

    Переважно всього для цієї тварини жити самотньо. Але іноді трапляються сім’ї, що складаються з одного самця і кількох самок. Розмноження у хамелеонів відбувається двічі на рік.

    Для того, щоб мати самкою самця необхідно перемогти в запеклій боротьбі зі своїм суперником. Іноді такі змагання можуть закінчитися серйозними каліцтвами і навіть загибеллю того хамелеона, який слабкіше. Після спарювання самка, яка живе на землі, відкладає 15-60 яєць, зариваючи їх в грунт.

    Ті, які живуть на гілках, чіпляють свою кладку до них. Після інкубаційного періоду на світ з’являються малюки, які швидко адаптуються в зовнішньому середовищі. Живуть хамелеони недовго, не більше 5 років. Але зустрічаються серед них і довгожителі, тривалість життя яких близько 15 років.

    Особливості та середовище хамелеона

    Існує думка, що назва хамелеон прийшло з грецької мови і означає «земляний лев». Ареал хамелеона – Африка, Мадагаскар, Індія, Шрі-Ланки та Південна Європа.

    Найчастіше зустрічаються в саванах і лісах тропіків, деякі живуть в передгір’ях і зовсім невелика кількість займає степові зони. На сьогоднішній момент є близько 160 видів рептилій. Більше 60 з них проживає на Мадагаскарі.

    Залишки найдавнішого хамелеона, вік якого становить приблизно 26 млн років, були знайдені на території Європи. Довжина середньої рептилії – 30 см. Найбільш великі особини виду хамелеонів Furcifer oustaleti досягають 70 см. Представники Brookesia micra виростають лише до 15 мм.

    Голова хамелеона прикрашена гребенем, буграми або витягнутими і загостреними ріжками. Такі особливості притаманні тільки самцям. За своїм зовнішнім виглядом хамелеон схожий на ящірку , але насправді у них мало спільного.

    З боків тулуб хамелеона настільки сплюснене, що створюється враження, ніби той побував під пресом. Наявність зубчастого і загостреного хребта робить його схожим з маленьким драконом, шия практично відсутня.

    На довгих і худих ногах знаходяться п’ять пальців, які зрослися в протилежному один одному напрямку по 2 і з пальця і ​​утворюють своєрідну клешню. На кожному з пальців знаходяться гострий кіготь. Це дозволяє тварині прекрасно триматися і пересуватися по поверхні дерев.

    Хвіст хамелеона досить товстий, але до кінця стає вузьким і може закручуватися спіраллю. Це теж хапальний орган рептилії. Однак деякі види мають короткий хвіст.

    Мова рептилії довше тіла в півтора-два рази. Їм вони ловлять здобич. Блискавично (0.07 секунди) викидаючи мова, хамелеони захоплюють жертву, практично не залишаючи шансів на порятунок. Зовнішнє і середнє вухо у тварин відсутня, що робить їх практично глухими. Але, все ж вони можуть сприймати звуки в діапазоні 200-600 Герц.

    Цей недолік компенсується відмінним зором. Повіки хамелеонів постійно покривають очі, тому що є зрощеними. Для зіниць є спеціальні отвори. Ліве і праве око рухається неузгоджено, що дозволяє бачити все навколишнє під кутом зору в 360 градусів.

    Перед атакою тварина фокусує обидва ока на видобутку. Якість зору дає можливість знаходити комашок на віддалі десяти метрів. Хамелеони прекрасно бачать при ультрафіолеті. Перебуваючи в цій частині світлового спектру, рептилії активніші, ніж у звичайному.

    На фото очей хамелеона

    Особливу популярність хамелеони придбали за рахунок свого вміння змінювати колір . Існує думка, що зміною кольору тварина маскується під навколишнє оточення, але це неправильно. Емоційне настрій (страх, відчуття голоду, шлюбні ігри і т.д.), а також навколишні умови (вологість, температура, освітленість і т.д.) – фактори які впливають на зміну забарвлення рептилії.

    Зміна забарвлення відбувається завдяки хроматофорами – клітинам, які містять відповідні пігменти. Цей процес триває кілька хвилин, крім того колір координально не змінюється.

    Характер і спосіб життя хамелеона

    Практично все життя хамелеони проводячи в гілках дерев. Вони спускаються тільки в шлюбний період. Саме в цій обстановці хамелеона легше дотримуватися маскування. На землі з лапами-клешнями пересуватися важко. Тому хода у них коливається. Тільки наявність кілька точок опори, в тому числі і хапального хвоста, дозволяють тваринам прекрасно почувати себе в заростях.

    Активність хамелеонів проявляється в денний час. Пересуваються вони мало. Воліють перебувати в одному місці, хвостиком і лапами обхопивши гілку дерева. Але бігають і стрибають досить швидко, якщо в цьому є необхідність. Хижі птахи та ссавці, великі ящірки і деякі види змій можуть становити небезпеку для хамелеона. Побачивши ворога рептилія надувається як повітряна куля, її колір змінюється.

    На видиху хамелеон починає фиркати і шипіти, намагаючись налякати ворога. Може навіть вкусити, але так як тварина має слабкі зуби, серйозних ран завдає. Зараз дуже багато хто має бажання купити тварину хамелеон . У домашніх умовах їх утримують в тераріумі. Хамелеон як домашню тварину не завдасть багато клопоту, якщо створити йому комфортні умови. З цього питання краще проконсультуватися з фахівцем.

    Чим харчуються хамелеони, де мешкають, чому змінюють колір

    Ці фантастичні створення в усі часи привертали увагу своїми дивовижними властивостями. Що ж це за тварина – хамелеон? Опис, зміна забарвлення, особливості змісту і поведінки – все у цих рептилій, що дожили до наших днів з крейдяного періоду, вражає уяву. Важко відмовити собі в задоволенні завести вдома настільки екзотичну тваринку. І тоді виникає питання: «Чим харчуються хамелеони і як зробити, щоб тварина почувалася комфортно?».

    любителі спеки

    У місцевості, де мешкають хамелеони, клімат сухий і дуже теплий. Саме тому більше половини всіх видів, а їх налічується близько дев’яноста, мешкають на Мадагаскарі. Багато видові популяції облюбували Африку та Індію. І лише один – хамелеон звичайний – зустрічається на півдні Європи.

    На півдні Іспанії фермери і домовласники пристосувалися заводити хамелеонів в якості захисту від мух: блюдечко з медом, поставлене на відкритому місці, приваблює комах з усього приміщення, а до хамелеона залишається тільки «збирати врожай».

    Високо сиджу, далеко дивлюся

    Відомо всього кілька видів хамелеонів, які ведуть наземний спосіб життя, інші ж вважають за краще жити на деревах. Природне забарвлення листя і кори рослин ідеально підходить для того, щоб невелика ящірка зі здатністю до мімікрії стала практично невидимою для ворогів і потенційної здобичі.

    Тіло хамелеона якнайкраще пристосоване до проживання серед гілок: завдяки довгому чіпкому хвоста і пристрою лап тварина легко може втриматися на найтонших гілочках. У хамелеона п’ять пальців з перетинками на кожній лапці, при захопленні опори вони розташовуються по різні боки: два з одного боку, три – з іншого.

    Додаткову зчеплення з поверхнею забезпечує горбиста шкіра. До речі, хвіст у хамелеона не може відрости заново, як у інших ящірок.

    Хамелеон – тварина унікальним в усіх відношеннях. Крім усього іншого, вони вміють те, що недоступно більше жодному плазує – дивитися одночасно в різні боки.

    Заховані в товстих шкірястих складках очі (на поверхні залишається тільки зіницю) мало того що володіють круговим оглядом, так ще й роблять це незалежно один від одного! Одне око, наприклад, виглядає здобич спереду і по боках, а другий в цей час стежить за тилом: чи немає на яку небезпеку ззаду? При цьому зір у хамелеона досить гостре: вони здатні розгледіти комаха на відстані до десяти метрів.

    Ідіть, тут нікого немає

    Єдине створення, в повній мірі гідне титулу майстра маскування серед тварин – хамелеон. Забарвлення його шкури може змінюватися хоч і не миттєво, але дуже швидко. Чому хамелеон змінює колір? Залежить пігментація шкірного покриву від декількох факторів:

    1. Емоційний стан тварини. Червоний, коричневий, чорний – ознака агресії, бліді кольори – страху.

    2. Зміна умов навколишнього середовища. Наприклад, при тривалому впливі прямих сонячних променів шкура також стає дуже темною.

    3. Здоровий, комфортно себе відчуває хамелеон на полювання розфарбований в зелено-коричневі кольори, під колір листя.

    Всупереч поширеним міфам, хамелеон не в змозі скопіювати узор на килимі або прикинутися екзотичною квіткою. Максимум, на що здатні представники деяких видів, – це повторити прожилки листа і прийняти позу, що робить їх схожими на цей самий лист, що само по собі вже дивно. В такому незручному положенні тварина може провести кілька годин, поки полювання не увінчається успіхом.

    Який же дивовижний природний механізм допомагає їм стільки успішно маскуватися?

    підшкірна палітра

    Довгі роки питання про те, як і чому хамелеон змінює колір, залишався відкритим. Завіса таємниці початку підніматися, коли з’явилися досить потужні мікроскопи, що дало розвиток теорії клітин. З’ясувалося, що за забарвлення шкірного покриву, волосся і навіть райдужки очей у всіх живих істот відповідають спеціальні клітини – хроматофори, що містять різні пігменти.

    Умінням переміщати пігмент в клітинах шкіри і пояснюється унікальна здатність хамелеонів до маскування, по-науковому називається фізіологічною зміною кольору. Залежно від кольору пігменту, що міститься в хроматофорах, їх поділяють на безліч підвидів: найвідоміші – меланофори.

    Меланін – найбільш темний, тому саме на його прикладі вивчалося це незвичайне явище. Виявилося, що зміна кольорів досягається розподілом пігменту по всій клітці або концентрацією його в центрі.

    У першому випадку найбільш яскравий колір саме цієї клітини, у другому – проявляється пігментація клітин, що лежать глибше.

    Управляється вся ця складна система нервовими імпульсами: стовідсотково доведено зв’язок ефекту мімікрії із зоровими центрами тварини. Вивчається також вплив на пігментацію хамелеонів гормонів та інших органів почуттів.

    Їжа приходить сама

    Чим харчується хамелеон в дикій природі? Звичайна їжа цих плазунів – всілякі комахи. Як правило, на початку полювання тварина займає вичікувальну позицію на гілці, практично зливаючись з навколишнім фоном, і починається очікування, яке може тривати годинами.

    Якщо в межах досяжності з’являється необережна видобуток, хамелеон миттєво «вистрілює» в її сторону мовою – і через частку секунди муха або жучок виявляються у нього в роті.

    Мова хамелеона заслуговує окремого опису: надзвичайно довгий, в спокійному стані він ховається в пащі, скручений в пружину, і заряджається енергією, щоб в потрібний момент з величезною швидкістю і міццю наздогнати жертву.

    Кінчик мови липкий, що дозволяє до хамелеона не тільки дістати до мети, а й утримати її.

    Якщо гора не йде

    Забавно виглядає хамелеон, який вирішив, що здобич не наблизиться на достатню для атаки відстань: в таких випадках він повільно починає переміщатися в потрібному напрямку. Одним оком фіксується на цілі, другим невпинно оглядає околиці.

    Ледь помітним рухом піднімає передню ногу, трохи висуває її вперед, відпускає і зміщує вперед хвіст, попередньо переставивши задню лапу. Причому кінцівки здатні рухатися так: спочатку ліві, потім праві, а не по черзі, як ми звикли спостерігати у інших чотириногих.

    Все це абсолютно безшумно і виглядає як при сповільненій зйомці.

    До речі, незважаючи на те що хамелеони воліють малорухливий спосіб життя, при необхідності вони можуть бігати досить спритно і навіть стрибати з гілки на гілку.

    в неволі

    Поза природного місця існування хамелеони комфортно почувають себе в тераріумах з шириною і довжиною не менше півметра і висотою більше метра. Якщо екземпляр особливо великий, ємність для нього повинна бути ще просторіше. Оптимальна температура вдень – +30 +32 оС, вночі – +22 +24 оС, і ніяких протягів!

    Якщо особин кілька, потрібно облаштувати тераріум, де мешкають хамелеони таким чином, щоб у кожного був свій просторий ділянку, – ці істоти досить ревно охороняють свою територію.

    «День» повинен тривати не менше дванадцяти годин, а значить, потрібні додаткові штучні джерела світла. Дуже сподобається вихованцеві, якщо на різних рівнях тераріуму, крім живих рослин в горщиках, будуть розміщені гілочки і корчі, за якими він зможе лазити.

    Хамелеон в природі злизує вологу з листя рослин, він не вміє пити з ємностей. Тому в тераріум необхідно встановити помпову поїлку. Дуже стильно виглядають водоспади з безперервно струмує водою. Такі поїлки забезпечують достатню вологість і дозволяють тваринам без праці втамовувати спрагу.

    Чим харчуються хамелеони в умовах домашнього змісту? Головний корм для будь-якого з видів цих створінь – це все, що літає, повзає, може бути спіймано і проковтну, але при цьому не отруйна. Хамелеон – тварина комахоїдна.

    Бабки, метелики мухи, жуки та інші, інші. Ні в якому разі не пропонуйте вихованцеві ос або бджіл. Втім, інстинкт підкаже хамелеона, що їсти це не варто, бо загрожує болючою смертю від укусу в мову.

    Оптимальною ж їжею по насиченості корисними речовинами вважаються цвіркуни.

    Але комахи – це не єдине, чим харчуються хамелеони. Дорослі особини з апетитом урізноманітнюють раціон фруктами і деякими нежорсткими овочами. Смаки можуть різнитися: хтось віддасть перевагу яблуко, комусь більше до душі доведеться банан. З’ясовувати переваги вихованця доведеться досвідченим шляхом. Фрукти треба порізати на шматочки і розкласти їх на гілках і листі рослин, але так, щоб не впали вниз. Якщо лінь возитися, можна погодувати звіра з рук або з пінцета.

    Поряд з цвіркунами користуються популярністю сарана і кормові таргани. У великих містах живий корм можна купити в зоомагазинах, якщо ж такої можливості немає, доведеться потурбуватися розведенням комах самому. Від того, чим харчуються хамелеони, безпосередньо залежать їх здоров’я і тривалість життя.

    Їжа корисна і шкідлива

    З цвіркунів найбільш корисним і поживним вважається цвіркун домовик. Він стійкий до хвороб і добре розмножується, не вимагаючи додаткового підігріву.

    Найбільші – двупятністие – можуть бути небезпечні для хамелеона через гострі і жорстких крил і звички кусатися. І ще вони дуже голосно співають, що може бути досить неприємно. Більшість власників екзотичних рептилій воліють бананового цвіркуна.

    Він великий, м’який і ненав’язливий. Зате потребує підігріві і обожнює поїдати родичів.

    Саранча перевершує цвіркуна за поживністю, але для її розведення доведеться докласти чималих зусиль: знадобляться великі тераріуми з підігрівом.

    Таргани як корм значно гірше: менше білка і більше жиру. Щоб вони стали гідною їжею для хамелеона, їх доведеться годувати білковою їжею і свіжими фруктами. Розводять кормових тарганів при високій температурі і низькій вологості.

    Іноді – як різноманітності – хамелеонам можна запропонувати поласувати личинками комах, наприклад борошняних хробаком. Це їжа «святкова», дуже жирна і при зловживанні може призвести до проблем з печінкою.

    Юним хамелеончікам в період росту молодих цвіркунів потрібно посипати спеціальної добавкою з вітамінами і мінералами.

    Види хамелеонів для будинку: домашні породи для початківців

    Хамелеони відносяться до класу плазунів, до загону лускатих. У природі вони утворюють власне сімейство. Біологи налічують 213 видів екзотичних тварин, які мешкають в природному середовищі. Це ящірки.

    Вони вважають за краще вологі тропічні ліси, але зустрічаються і в степовій зоні, в пустелях, на гірських височинах. Хамелеони можуть забиратися на висоту 3500 м. Ареалом їх проживання є Африка, Мадагаскар, Індія Шрі-Ланка.

    Окремі популяції зустрічаються на Гаваях, в Каліфорнії і Флориді. Тварини привертають незвичайною зовнішністю і здатністю змінювати колір шкіри. Їх все частіше стали купувати для домашнього утримання. Які види хамелеонів купують для будинку? Які особливості екзотичних ящірок?

    Загальний опис

    Хамелеони проявляють активність в денний час. Вночі вони сплять. Весь день вони пересуваються по гілках дерев в пошуках їжі. Тварини комахоїдні.

    Вони їдять жуків, цвіркунів, коників, кобилок, метеликів. Корм собі вони добувають за допомогою довгого язика. Його довжина перевищує розмір тіла в 2 рази.

    Хамелеони не відрізняються хорошим імунітетом. Вони чутливі до перепадів температур, до зміни раціону харчування, до якості корму. На всі зміни в організмі тварина реагує пігментацією.

    Коли ящірка знаходиться в стані спокою, мова розташовується в ротовій порожнині, внизу, утримується хрящової кісточкою. Якщо тварині треба схопити здобич, то хрящ виштовхує м’яз мови, вона випрямляється.

    На її кінці знаходиться невелике заглиблення. Воно працює, як присоска. Щоб схопити комаха, до хамелеона потрібно 1/20 секунди. Потім відбувається скорочення мови і м’язів гортані. Комаха відправляється в ротову порожнину ящірки.

    Ще одна особливість всіх хамелеонів пов’язана з незвичайною пігментацією тварини. У шкірі у нього знаходяться хроматофори, клітини, які містять пігмент. Всього 4 відтінки: чорний, жовтий, червоний і темно-коричневий. Крім хроматофор на шкірі присутні кристали гуаніну.

    Рекомендуємо: Скільки живе хамелеон в домашніх умовах?

    Вони заломлюють промені світла. У певних ситуаціях тварина перерозподіляє пігмент по всьому тілу. Під дією заломлення шкіра забарвлюється в кольорові відтінки. Хамелеон може змінювати колір, як на всій поверхні шкіри, так і на окремих її ділянках:

    • розмір тіла ящірок 30-60 см. У домашніх умовах утримують великих особин і тварин малих розмірів, довжина тіла яких не перевищує 5 см;
    • форма голови наближена до трикутної. На поверхні присутні горбки, опуклості. У самців по центру голови проходить об’ємний гребінь. У самок таку прикрасу виражено погано;
    • кінцівки п’ятипалі. Ящірка може пересуватися по гілках, повністю охоплюючи її пальцями;
    • хвіст довгий, має хапальну функцію;
    • у хамелеонів незвично влаштовані органи зору. Очі майже повністю покриті століттям. У центрі невеликий отвір для зіниці. Очі рухливі. Вони повертаються незалежно один від одного в різні боки. Тварини мають круговим зором;
    • ящірки не належать до соціальних тваринам. Два самця не уживаються на одній території. У період розмноження особини чоловічої статі вишукують самок для запліднення;
    • вагітність триває 30 днів. Після чого самка відкладає яйця. Для цього вона знаходить мокрий пісок, викопує в ньому нору. Довжина природного інкубатора може досягати 3 м. Яйця дозрівають до 9 місяців. У кладці може бути до 50 шт. У домашніх умовах для виведення потомства витримують певний температурний режим.

    Для екзотичного вихованця обладнають просторий тераріум. У нього встановлюють гілки дерев, прикрашають його листям, часто використовують штучні оранжереї.

    У тераріумі організовують штучне водоймище. У домашніх умовах найчастіше розводять 3 види хамелеонів: єменський, пантерових і хамелеон Джексона.

    Єменський вид

    У природному середовищі єменський хамелеон мешкає в гірських лісах Аравії і Ємену. При утриманні даного виду хамелеонів, необхідно враховувати перепади добових температур. Вдень витримують до 32 С, вночі режим знижують до 25-22 С.

    Рекомендуємо: хамелеона в домашніх умовах

    Вологість повітря знижена, не більше 30-50%. Для будинку тварина не дуже зручно. Воно вимагає тераріум великих розмірів. Щодня стінки зрошують водою. Хамелеони п’ють, слизової рідина зі стінок і з листя:

    • довжина тіла самців 55 см, самок 35 см;
    • у особин чоловічої статі на голові об’ємний гребінь. У висоту він може досягати 8 см;
    • забарвлення у самців смугастий. На тілі відзначаються широкі яскраві жовті та помаранчеві смуги. Вони оперізують тіло тварини. Смуги з’являються майже з самого народження. У самок малюнок виражений слабо;
    • в залежності від обстановки хамелеон набуває різні відтінки: бірюзовий, жовтий, помаранчевий, зелений. Змінюється і колір смужок. Коли ящірка спить, вона стає бежевого відтінку. Якщо вона перебуває у стресовому стані, то на тілі переважає темно-коричневий або вугільний колір;
    • особини люблять грітися на сонці.

    Для тварин набувають тераріум 1 м3. У ньому містять тільки одну особину. Якщо планується парувати домашнього вихованця, то для шлюбного періоду купують ємність більшого розміру. Завжди треба пам’ятати, що особини однієї статі в одному тераріумі не уживаються.

    пантерових вид

    Пантерових хамелеон мешкає на Мадагаскарі. Він великий. Його містять при високій вологості, до 90%. Завжди стежать за зміною добової температури. У денний час підтримують 25-28 С, вночі показник знижують до 18 С:

    • довжина тіла самців 45 см, самок 30 см. Розмір хвоста такий же, як і довжина тіла;
    • шолом на голові у особин чоловічої статі прикрашають 2 об’ємних виросту в формі листка. Уздовж спини проходить ще один гребінь, який нагадує об’ємні голки;
    • основні кольори тіла: зелений, блакитний і червоний. На боках плями такого ж кольору. Вони розділені світлими переривчастими смужками;
    • у самок переважає бежевий, коричневий і червоний колір.

    Рекомендуємо: Що їдять хамелеони в домашніх умовах?

    Для анималистов-новачків хамелеон пантерових виду не є найкращим придбанням. Тварина дуже красиво, але в тераріумі складно підтримувати певну температуру. Оптимальний світловий день для ящірок 15 ч.

    Пантерових хамелеон харчується не тільки комахами. Він нападає на дрібних гризунів і рептилій. Ящір може зловити дрібну птицю. Дані характеристики враховують при годуванні особин в домашніх умовах. Дитинчатам дають виключно комах.

    хамелеон Джексона

    Відмітна особливість хамелеонів Джексона полягає в тому, що вони не відкладають яйця, як інші особини. Вони живородні. Вагітність самки триває до 6 місяців.

    У посліді може бути до 30 дитинчат. Парувати особин починають з віку 5 місяців. До цього часу вони досягають своєї статевої зрілості.

    Початківці кипри набувають найчастіше особин підвиду xantholophus. Тварини не мають великих розмірів. Довжина їх тіла разом з хвостом не перевищує 30 см. Решта видів хамелеонів для будинку не завжди підходять. Вони великі, довжина тіла разом з хвостом до 2 м:

    • на голові у самців 2 роги. Ще один виростає на носі;
    • по центру голови і спини проходить гребінь;
    • забарвлення тіла яскраво-зелений. З боків і на спинному гребені темні плями;
    • тварини активні. Їм потрібен високий тераріум з довгими гілками.

    При утриманні тварин необхідно враховувати денні та нічні зміни температур. Оптимальний показник днем ​​26 С, вночі 20 С. Вологість повітря підвищена, до 60%. Тварин рекомендують зрошувати водою з пульверизатора.

    Хамелеони часто хворіють респіраторними захворюваннями. Це пов’язано з неправильним зниженням температур в тераріумі або з переохолодженням. У заводчиків рекомендують розпитати, до якого корму привчений вихованець, який мікроклімат йому необхідно створити. Форма тераріуму теж має значення.

    Як хамелеон змінює колір? Дай лапу

    Хамелеон (тварина) опис і цікаві факти

    КласПлазуни

    ЗагінЛускаті

    СімействоХамелеони

    Рід / ВидChamaeleo chamaeleon. хамелеон звичайний

    Основні дані:

    Довжина тіла (від голови до основи хвоста): 20-30 см.

    Довжина хвоста: 20-30 см.

    Довжина язика: 20-30 см.

    Шлюбний період: зазвичай кінець літа.

    Кількість яєць: 20-40, самка закопує їх у землю; дитинчата вилуплюються через 9 місяців.

    Звички: хамелеони (дивись фото) за винятком шлюбного періоду тримаються поодинці; активні вдень, тримаються серед гілок дерев.

    Чим харчується: комахи, павуки, молюски та пуголовки.

    Це єдиний вид, що зустрічається в Європі. В Африці і Азії проживає близько 80 видів хамелеонів. Найбільший з них досягає 60-65 см завдовжки, а довжина самого маленького становить всього 5 см.

    Хамелеон живе в лісах або в місцевості з деревної або чагарникової рослинністю, проте в Африці він зустрічається також на піщаних дюнах, де ховається в норах різних тварин. Зачаївшись серед гілок, він виглядає здобич.

    Звичайний хамелеон – це найбільший майстер маскування. Змінивши своє забарвлення, він повністю зливається з оточенням. Сховавшись серед листя, хамелеон нерухомо сидить, спостерігаючи, чи не з’явиться поблизу видобуток.

    Помітивши здобич, він повільно наближається до неї, а потім викидає свій довгий язик, захоплюючи жертву його пінцетовідним кінчиком.

    Раніше думали, що жертва приклеюється до липкого мови, і лише кінозйомка дозволила виявити, що хамелеон захоплює здобич саме роздвоєним кінчиком.

    Хамелеон веде одиночний спосіб життя і тільки в шлюбний період ця тварина шукає собі суспільство. Кожен хамелеон живе на своїй території і ревно захищає її від чужинців. Самець виганяє суперників, приймаючи войовничу позу – він наповнює легені повітрям і роздуває шкіру на шиї.

    Парування хамелеонів відбувається на деревах. Воно приурочене до середини-кінця літа. Близько 20-40 яєць самка відкладає в жовтні-листопаді. Вона зариває їх у глибоку ямку, яку риє за допомогою передніх ніг. Задніми ногами самка відштовхує вириту землю. Заривши яйця, самка нагортає зверху сухе листя і гілки, утворюючи щільний настил.

    Потім самка хамелеона повертається в крону дерева, покладаючи подальшу турботу про потомство на сонці. Молодняк розвивається в яйці, харчуючись його жовтком, як пташенята. Молоді хамелеони з’являються на світ через 9 місяців. Вони виходять з шкаралупи за допомогою особливого виросту на голові, який називають яєчним зубом. Новонароджені ящірки хамелеона є мініатюрними копіями батьків.

    На землі малюкам загрожує небезпека бути з’їденими хижаками, тому вони практично відразу ж залазять на дерева.

    Маскувальна забарвлення не тільки допомагає хамелеона залишатися невидимим під час полювання, але також є відмінним захистом від ворогів. Зміна забарвлення хамелеонів пов’язане з особливостями будови їх покривів. У зовнішньому шарі шкіри цих тварин містяться хроматофори – клітини з зернами темно-коричневого, червоного і жовтого пігменту.

    При скороченні відростків хроматофорів зерна збираються в центрі клітин, і шкірні покриви хамелеона стають білими або жовтими. Коли темний пігмент концентрується в волокнистом шарі шкіри, вона стає чорною. Поява інших відтінків викликає поєднання пігментів обох шарів.

    А зелені тони виникають в результаті заломлення променів в поверхневому шарі, де містяться кристали гуаніну, які заломлюють світло. Плазун може змінювати і колір окремих частин тіла.

    Назва «хамелеон» походить від імені міфічної істоти, що змінює свою зовнішність. Однак здатність швидко змінювати забарвлення залежно від кольору навколишніх предметів – не єдина характерна особливість звичайного хамелеона. Уваги також заслуговує незвичайна будова органів зору.

    Очі хамелеона великі і круглі, вони оточені суцільним кільцевих століттям, в центрі якого є невеликий отвір для зіниці. Очі хамелеона рухаються абсолютно незалежно один від одного. Очі вільно повертаються на 180 ° по горизонталі і 90 ° по вертикалі. Тулуб хамелеонів сильно стисло з боків. Глава шоломоподібна, прикрашена гребенями й буграми. Ноги довгі.

    Пальці закінчуються гострими кігтями. Чіпкий хвіст звичайний хамелеон використовує як п’яту кінцівку.

    Мовою він здобуває собі їжу – помітивши жертву, потрапляє в неї липким мовою і миттєво втягує в рот.

    Хамелеони – це особлива група тварин, схожих на ящірок, їх можна зустріти майже в усіх лісах Африки. Від ворогів вони захищаються, змінюючи забарвлення тіла, зливаючись з навколишнім середовищем. Хамелеон стає темним, коли роздратований, і блідим, коли переляканий. Очі у хамелеона обертаються, як на шарнірах, а мова буває довше, ніж все тіло. Розмір тіла хамелеона до 30 см. У посліді буває від 7 до 38 маленьких хамелеончіков.

    • Звичайний хамелеон – найпівнічніший представник сімейства. Решта проживають в Африці, в Середній Азії, на острові Мадагаскар, в Пакистані, Індії та на Шрі-Ланці.
    • У деяких видів хамелеонів на голові є особливі прикраси. Наприклад, у хамелеона Джексона на голові є три пірамідальних виросту, зростаючих в ряд.
    • Перші плазуни з’явилися на нашій планеті близько 200-210 мільйонів років тому в Пермський період.

    Особливості пристосування хамелеона

    Спосіб полювання: хамелеон зазвичай нерухомо сидить на гілці, і лише його очі уважно роздивляються все навколо в пошуках комах. Помітивши здобич і продовжуючи стежити за нею, хамелеон починає повільно рухатися в її сторону, поки відстань до жертви не досягне довжини мови, а потім блискавично викидає мова та захоплює комаха його роздвоєним кінчиком, як пінцетом.

    Поведінка: хамелеон нерухомо сидить на тонкій гілці, не втрачаючи рівноваги. Він тримається всіма чотирма лапами з клешнеобразнимі стопами і китицями, а довгий, чіпкий хвіст він обмотує навколо гілки.

    Мова: довжина до 30 см, закінчується липким, роздвоєним кінцем.

    – Ареал проживання звичайного хамелеона

    де мешкають

    Звичайний хамелеон живе в Північній Африці, Південній Іспанії, на островах Середземного моря, а також в Південній Туреччині, Сирії та Аравії. Крім того, він зустрічається в Індії і на Шрі-Ланці.

    ЗАХИСТ І ЗБЕРЕЖЕННЯ

    Звичайному хамелеона зникнення не загрожує. Скорочення чисельності ящірок може викликати холодне літо.

    Модна тенденція на екзотичних вихованців не обійшла і нас стороною
    Наші друзі поділилися з нами чудовим роликом з хамелеоном, він розгулював по нашим кольоровим дискам.

    У цьому сюжеті: різні види хамелеонів. У чому особливості їх забарвлення? Коли їх колір стає яскравішим?

    Всі ми знаємо що хамелеон змінює колір, але щоб так, треба дивитися.

    Фарба хамелеон і ящірка хамелеон. Як вони змінюють колір?

    Хамелеон Кращий маскувальниками. У світі тварин.
    Хамелеони – сімейство ящірок, пристосованих до деревного способу життя, здатних змінювати забарвлення тіла.

    Шкіра, яка змінює колір, повільні і плавні рухи, довгий язик і обертаються очі – все це робить хамелеона одним з дивних мисливців. Невеликий фрагмент документального фільму «Обманювати, щоб жити».

    Де живе хамелеон: материки, де мешкають хамелеони

    Хамелеони – одне з найдавніших родин ящірок на всій планеті. Вік останків найдавніших видів становить приблизно 26 млн років, при цьому існує думка, що ці ящірки набагато старше. Сліди їх перебування археологи знаходять не тільки в Африці, але і на територіях Євразії.

    Свої витоки це сімейство могло мати на острові Мадагаскар, в подальшому поширившись по іншим територіям.

    Ці ящірки в основному живуть на деревах, а свою світову популярність придбали завдяки здатності змінювати забарвлення свого шкірного покриву, а також створювати на тілі незвичайні яскраві малюнки.

    ВАЖЛИВО! Ці плазуни змінюють забарвлення за допомогою особливих клітин, які містяться глибоко в шарах шкіри цих плазунів.

    Теплі місця з підвищеною вологістю і рясною рослинністю

    Хамелеони для життя в основному вибирають теплі території з рясною рослинністю . Це обумовлено способом їх життя і раціоном харчування. Поїдають ці плазуни в основному комах. Інструментом для цього їм служить довгий язик, на кінчику якого розташована липка зона. Деякі дорослі хамелеони воліють час від часу ласувати фруктами і маленькими рептиліями.

    Більшу частину життя рептилії проводять в гілках дерев і чагарників. На землю вони спускаються неохоче. Роблять це або в період шлюбних залицянь, або мала б цікавити особливо ласою і бажаною здобиччю.

    Чому ці рептилії вибирають для життя дерева? Відповідь криється в особливій формі їх лап і в чіпкому хвості.

    Важливо! Хамелеони пристосовані для лазіння по деревах і абсолютно незграбні на плоских поверхнях.

    Дистанційні і спокійні місця

    Представники багатьох видів цього сімейства воліють спокійну обстановку в листі серед гілок . Цей вибір зроблено ще і з тієї причини, що часто і швидко пересуватися вони не люблять .

    Ці рептилії можуть довгий час, завмерши, сидіти на одній гілці в очікуванні здобичі. Звичайно, іноді вони підкрадаються до свого майбутнього обіду, але роблять це вкрай неквапливо.

    Можливо усамітнення в горах

    Деякі види вибирають гористу, а також пустельну місцевість. Плазуни пристосовуються до життя навіть в таких посушливих місцях. Вони риють нори, в яких і перечікують пустельний спеку і холодні ночі.

    Африка – основне місце проживання хамелеонів

    Кращим місцем, яке відповідає всім перевагам хамелеонів, виявилася Африка. Умови цих територій ідеально підходять для життя рептилій в природі. На цьому материку хамелеони мешкають і в савані, і в горах, і в пустелях, і у вологих джунглях. Різноманітність видів обумовлено різноманітністю умов проживання, які включає в себе материк.

    • Найбільша різноманітність видів цих рептилій можна зустріти на материку, в південній частині Африки, а також на острові Мадагаскар .
    • У східній частині Африки , в савані можна зустріти представників одного з найбільших видів на планеті – хамелеона Меллера. Його також називають гігантським Одноріг.

    Довідка! Це найбільший вид, який можна зустріти в Африці.

    Де ще водяться хамелеони

    Не тільки південь і схід на африканському континенті є місцями проживання яскравих ящірок.

    • Деякі види цих плазунів поширилися в північній частині Африки .
    • Зустрічаються рептилії і на південних територіях Європи та Індії , а також н а Близькому Сході і Шрі-Ланці.
    • Деякі види цих рептилій помічені на Гаваях, в Каліфорнії і у Флориді.

    Гребешкова хамелеон, де мешкає, чим харчується, фото, відео, факти про хамелеонах

    Відмінною особливістю хамелеона є гребінь у вигляді віяла, розташований уздовж хребта. На голові можна побачити своєрідний «шолом» яскраво синього кольору. Самки Гребешкова хамелеона зеленого кольору, самці чорні, коричневі або сірі. Довжина тіла хамелеона 20-25 см. Скільки ж живе Гребешкова хамелеон , де мешкає і чим харчується? Про це ми з вами і поговоримо, а почнемо з тривалості життя.

    Скільки живе Гребешкова хамелеон

    Тривалість життя хамелеона залежить від його виду. Деякі особини живуть 4-5 місяці, а хтось і 15 років. В середньому, Гребешкова хамелеон в дикій природі живе 3-5 років.

    Де живе Гребешкова хамелеон

    Гребешкова хамелеон мешкає в країнах Того, Нігерії, Гана, Камерун і в Західній Африці. Представники цього виду хамелеонів воліють жити на нижніх гілках дерев, в траві і якомога ближче до землі.

    Чим харчується Гребешкова хамелеон

    Гребешкова хамелеони в дикій природі харчуються жабами, цвіркунами, кониками. Основа їх раціону комахи, крім коників і цвіркунів, всілякі жуки та метелики. І тільки великі види полюють на птахів, гризунів та інших дрібних тварин.

    Так само, хамелеон ласує листям і плодами дерев. Хамелеон не полює на отруйних і жалких комах, навіть будучи дуже голодним.

    Плазуни не відмовиться від листя салату, кульбаб, винограду, черешні, ківі, хурми, мандаринів, апельсинів.

    Цікаві факти про Гребешкова хамелеона

    1. Іспанці заводять хамелеонів , щоб вони ловили мух, винищували будинок від комах.

    2. Хамелеон веде денний спосіб життя, тому що вночі не здатний контролювати зміну кольору

    3. Хамелеони НЕ ненажерливі, живляться мало і в разі потреби

    4. Хамелеон може змінювати колір на чорний в тому, випадку, якщо самка відкинула самця, а не тільки для відлякування ворогів

    ВІДЕО: ЯК ХАМЕЛЕОН ЗМІНЮЄ КОЛІР

    В ЦЬОМУ ВІДЕО, ВИ ПОБАЧИТЕ, ЯК ВИГЛЯДАЄ Гребешкова ХАМЕЛЕОН, І ДОВІДАЄТЕСЯ, ЯК ВІН ЗМІНЮЄ КОЛІР

    • Портал тварин 2020
    • Працює на InstantCMS Іконки від FatCow

    Хамелеон – опис, види, чим харчується, де мешкають хамелеони?

    Ці тварини одночасно лякають і приваблюють своєю незвичайністю. Нащадки древніх викопних непогано себе почувають в сучасному світі. Яких хамелеонів можна побачити сьогодні, де вони живуть, чим харчуються і як розмножуються? Пізнавальна цікава інформація – в нашій статті.

    Опис і характеристика хамелеонів

    Ці рептилії сімейства хамелеони (Chamaeleo) відносяться до класу плазунів, а саме загону лускаті. Їх можна сміливо називати ящірками. Сьогодні вони найбільш старі тварини Землі, оскільки знайдені останки цих ящірок налічують до 30 мільйонів років. Пошуки етимології назви ведуть до давньогрецького словосполучення, де χαμά – це «земля» і λέων – «лев». Земляний лев – саме так ще називають цих маленьких хижаків.

    Розмір рептилій залежить від конкретного виду тварини. В середньому тіло має довжину близько 30 – 40 сантиметрів. Відомі особи значно більші – представники гігантських хамелеонів виростають до 55 – 65 см. А є зовсім мініатюрні ящірки – не більше 3 сантиметрів разом з хвостом.

    Характерна особливість тулуба – приплюснути з боків і опуклі гребені зверху по довжині всього тіла. У деяких видів такі тверді гребневиє нарости є ще на черепі: два спереду, над очима, і один ззаду, вони створюють враження шолома на голові.

    Також у самців голова «прикрашена» рогами – наростами кістяний породи, їх може бути два або чотири. Деякі самки також мають такі прикраси – тільки маленькі нарости, недостатньо розвинені.

    Кінцівки хамелеонів з гострими кігтями схожі на клешні, оскільки між пальцями є перегородка. Така будова допомагає тваринам комфортно себе почувати на гілках дерев, надійно чіпляючись за них лапами.

    Хвіст – гордість ящірок. Він нагадує довгу спіраль, товсту біля основи і тонку на кінці. З його допомогою ті види хамелеонів, що живуть на деревах, чіпляються за гілки, щоб надійно закріпитися. Наземні представники сімейства такою довжиною похвалитися не можуть, у них хвіст короткий.

    Рептилії мають унікальну будову очей, зіниці яких можуть обертатися на 360 градусів і дивитися в різні боки одночасно. Очі обрамлені зрощеними століттями по всьому периметру, для зіниць залишається крихітний отвір.

    Мова ящірок – ще одна особлива частина тіла, він в півтора – два рази більше, ніж все тулуб. На кінці має липучку-присосок, за допомогою якої тварина захоплює здобич. А в спокійному стані мову згортається в трубочку і чекає свого часу в шлунку хамелеона.

    Як хамелеон змінює колір?

    Здатність ящірок видозмінювати відтінок своєї шкіри – цікаве явище, причини якого до цього часу точно не встановлені. Одні зоологи вважають, що зміна кольору – це захисна маскування, що дозволяє злитися з навколишнім середовищем. Другий варіант, який знайшов більше прихильників, заснований на комунікативної причини такого явища. Як доказ такого пояснення наводяться результати проведених досліджень і спостережень за життям хамелеонів в природних умовах.

    Зміни забарвлення залежить від:

    • погодних умов (вологість, температура);
    • відчуттів тваринного (страх, почуття загрози, голод, спрага);
    • періоду розмноження (самці під час шлюбних ігор особливо яскраві);
    • самопочуття ящірки.

    Палітра відтінків, в які може фарбуватися шкіра хамелеона, дуже широка: від бежевого до насиченого чорного. Можливо поєднання різних кольорів, до того ж не обов’язково зміни відбуваються по всій поверхні тулуба, можуть з’являтися в одиночних місцях у вигляді візерунків або плям.

    Такі метаморфози можливі завдяки особливій структурі шкіри ящірок. У дермі є спеціальні клітини – хроматофори, своєрідні пігментні мішечки, які в потрібний момент видають певний пігмент, що проступає на тілі.

    Ареал мешкання тварин

    Ящірок більше до душі жаркий клімат (вологий або сухий), тому вони прекрасно себе почувають в таких кліматичних зонах:

    • тропічні ліси;
    • савани;
    • райони передгір’я;
    • степи;
    • напівпустелі.

    Зустріти представників різних видів хамелеонів можна практично на всіх материках планети.

    Живуть ящірки:

    • в Африці – північній її частині і в пустелях;
    • на острові Мадагаскар – понад 60 відомих видів рептилій живуть саме тут;
    • на півдні Індії;
    • в Шрі-Ланці;
    • на островах Середземномор’я;
    • в південних лісах Туреччини;
    • в Ізраїлі, Сирії, Йорданії, Лівії;
    • на Близькому Сході;
    • в американських штатах Флорида і Каліфорнія;
    • в південноєвропейських країнах – Португалії, Іспанії, Мальті.

    Одні види зустрічаються часто в ареалах свого проживання, представників рідкісних видів натуралісти начитують в одиничних екземплярах.

    Чим харчуються ящірки в природі?

    Для нормальної життєдіяльності рептилії не мають потреби в великих поповненнях енергії, адже її вони витрачають зовсім мало, якщо враховувати, що постійну температуру тіла їм підтримувати немає необхідності. Тварини можуть кілька днів нічим не харчуватися, чекаючи, коли ж підходяща жертва виявиться поблизу, на відстані витягнутого мови.

    А їжею для них служать:

    • різні комахи – метелика, мурахи, коники,
    • багатоніжки, цвіркуни, таргани;
    • невеликі ящірки;
    • деякі види змій;
    • листя рослин;
    • плоди – апельсини, виноград, вишні, хурма, ківі; м’які овочі.

    Більші види хамелеонів здатні напасти на дрібних гризунів і птахів, щоб поласувати.

    А ось на отруйних комах хамелеон ніколи не нападе. Тому оси або бджоли не входять до раціону рептилій.

    Процес полювання проходить практично миттєво. Ящірка викидає мову з присоскою з блискавичною швидкістю. За 2 секунди тварина встигає поласувати чотирма комахами. За допомогою щелеп хамелеон здавлює жертву і відправляє в рот.

    Тваринам важливо отримувати воду в потрібній кількості, інакше вони втрачають свої здібності до виживання. Ящірки п’ють воду з боліт, озер або річок.

    і догляд в домашніх умовах

    У наш час все більше любителів екзотики замислюються про те, щоб завести вдома таке незвичайне тварина як хамелеон. Для утримання в умовах квартири підходять леопардові, звичайні і єменські ящірки. Необхідно створити їм умови, максимально наближені до природного середовища проживання.

    1. Тераріум повинен мати обсяг не менше 200 літрів, краще з органічного скла.
    2. Ультрафіолетова лампа повинна підтримувати комфортний температурний режим: вдень 28 – 30 градусів, вночі – 25. Можна використовувати спеціальні теплі килимки для підігріву.
    3. Дно тераріуму краще покрити шаром спеціального піску із зоомагазину, посадити рослини, помістити гілки, за якими хамелеон зможе лазити.
    4. Забезпечити 60-відсоткову вологість. Для цього регулярно обприскувати тераріум всередині, можна встановити помпу або невеликий водоспад. Хамелеони злизують воду з листя, тому важливо, щоб краплі вологи там були завжди.
    5. Тераріум треба забезпечити двома вентиляційними отворами, щоб повітря вільно циркулював.
    6. Прибирання житла повинна проводитися регулярно. Кожен день треба мити годівницю, прибирати екскременти і залишки їжі. Раз в тиждень – дезінфікувати ємність і мити все предмети, що містяться в ній.

    Важливу роль в тривалості життя домашнього вихованця грає харчовий раціон. Годувати хамелеона треба двічі в день.

    Харчування складається з:

    • живих комах – мух, тарганів, метеликів, хробаків і жуків;
    • листя рослин;
    • овочів і фруктів;
    • спеціального вітамінного комплексу (двічі на тиждень).

    Фахівці радять не поміщати в один тераріум більше однієї ящірки або зробити між ними перегородки. Справа в агресивному вдачу представників цього сімейства, що може викликати серйозні проблеми в спілкуванні родичів.

    Доповідь про хамелеона

    Повідомлення про хамелеона для дітей може бути використано при підготовці до уроку. Розповідь про хамелеона для дітей може бути доповнений цікавими фактами.

    Доповідь про хамелеона

    Хамелеон – одна з найбільш незвичайних і красивих ящірок на планеті, яка здатна міняти колір. Належить до класу плазуни, загону лускаті.

    опис хамелеона

    Середня довжина хамелеона близько 30 см, найбільші хамелеони виростають до 65-68 см, розмір самих маленьких ящірок не перевищує 3-5 см.

    Голова часто прикрашена гребенем або рогами. Ноги довгі, пальці мають вигляд «колишній», які можуть щільно охоплювати гілки дерева. Хвіст товстий біля основи, поступово звужується до кінця, може спірально закручуватися вниз і обвиватися навколо гілок.

    Хамелеони мають незвичайні органи зору. Повіки тварин зрощені, постійно покривають очей, але мають отвір для зіниці. Рухи лівого і правого очей можуть здійснюватися незалежно один від одного, що має важливе значення при лові комах. Хамелеони мають круговим оглядом.

    Мова хамелеона оснащений ловчої присоскою, розташованої на самому кінці. Це допомагає йому швидко ловити здобич.

    За 3 секунди хамелеон може зловити 4 жертви. Довжина язика хамелеона становить приблизно 1,5-2 довжини самої ящірки.

    Чому хамелеон змінює колір?

    Забарвлення хамелеона може швидко змінюватися від світлої до чорної або темно-коричневою. Хамелеони можуть скопіювати забарвлення поверхні каменя або листя, стаючи непомітними.

    Іноді зміни кольору шкіри зазвичай пов’язані з виразом загрози, страху, роздратування, а також з голодом і зневодненням.

    Маскуватися хамелеона «допомагає» нервова система. Колір навколишнього оточення діє дратівливо на очі, а значить і зорові нерви, за якими роздратування передається в центральну нервову систему і під її впливом в шкірі тварин розширюються або звужуються особливі клітини, наявні фарбувальні речовини. Розширюються клітини – шкіра стає більш темною, скоротяться – посвітлішає. Якщо до хамелеона заліпити очі воском, колір шкіри у нього не буде змінюватися.

    Скільки живуть хамелеони?

    Середня тривалість життя хамелеонів 3-5 років

    Де живуть хамелеони?

    Живуть хамелеони в багатьох країнах Африки. Окремі популяції мешкають в Південній Європі і Передній Азії, на півдні Індії, в Сирії, на Шрі-Ланці, на Гавайських островах, а також в США, в штатах Каліфорнія і Флорида.

    Спосіб життя хамелеона

    Хамелеони вважають за краще вести одиночний спосіб життя, хоча деякі самці добре уживаються в гаремі, що складається з декількох самок.

    Весь час хамелеон знаходиться в густому гіллі дерев або чагарників. На поверхню грунту він спускається рідко, зазвичай – під час шлюбного періоду або помітивши ласу здобич. Хамелеон ледачий, пересуватися мало і може годинами не міняти прийнятого положення, надійно обхопивши лапками і хвостом гілку.

    Чим харчуються хамелеони в природі?

    Основу раціону хамелеонів складають всілякі комахи (коники, цвіркуни, метелики, жуки), дрібні ящірки і змії. Великі види полюють на гризунів, птахів та інших дрібних тварин. Невелику частину раціону складають листя і плоди дерев.

    розмноження хамелеонів

    Більшість видів хамелеонів розмножуються 2 рази в рік. Шлюбний сезон починається з запеклої боротьби самців за самку. В ході запеклих поєдинків вони можуть бути поранені або вбиті.

    Самки яйцекладущих видів відкладають від 15 до 60 яєць, закопуючи їх в пісок, а особини, що живуть на деревах, підвішують кладку на гілки. Період інкубації – 3-10 місяців. Живородящі і яйцеживородні види приносять від 5 до 15 дитинчат, а незабаром після пологів вже знову здатні до розмноження.

    Цікаві факти про хамелеонах:

    Хамелеони ведуть денний спосіб життя тому, що уві сні не здатні контролювати зміну забарвлення, бліднуть і можуть стати легкою здобиччю для хижаків.

    Хоча чорний колір хамелеона відлякує деяких ворогів і підвищує шанси на виживання, траурний забарвлення набувають самці, відкинуті самкою, а також зазнали поразки і змушені з ганьбою ретируватися слабкі суперники.

    В Іспанії хамелеонів тримають в якості ловців мух, що винищують полчища настирливих комах в будинках і торгових лавках.

    Хамелеон – одне з найдавніших тварин на планеті. Викопні рештки цих ящірок мають вік близько 26 млн. Років. За деякими відомостями, є знахідки і віком до 100 млн. Років.

    Сподіваємося, викладена інформація про хамелеонах допомогла Вам. А свою доповідь про хамелеона Ви можете залишати через форму коментарів.

Про автора

admin administrator