Як виростити ліщину на дачі

Авторadmin

Як виростити ліщину на дачі

Правила посадки і вирощування фундука або ліщини

Горіхи люблять все, однак ціни на них нині кусаються. Фундук або ліщина за харчовою цінністю знаходиться на другому місці після волоських горіхів. У цій статті я розповім, як посадити і виростити ліщину на дачі своїми руками.

Листя яскраво-зеленого кольору, овальної форми, з загостреними кінцями і пільчатимі краями. Цвітіння фундука починається в квітні, до появи листя. Квіти мають звисають тичинкові сережки довжиною до 5 см. Оскільки ця рослина однодомна з одностатевими квітками, йому потрібна наявність поруч сортів-запилювачів.

Плодами є буро-руді горіхи з щільною шкаралупою. Вони знаходяться в зеленій оболонці, яка при дозріванні висихає, і горіхи випадають з неї на землю. Від моменту цвітіння до повного дозрівання проходить близько 3 місяців.

Зазвичай з одного куща можна зібрати 4-11 кг плодів. Найбільшою врожайності кущ досягає у віці 10-15 років.

різновиди

Для вирощування в кліматичних умовах середньої смуги підходять такі сорти фундука:

  • Ранній Трапезундської. Славиться тонкою шкаралупою, раннім терміном дозрівання (в середині літа), підвищеною стійкістю до морозів.
  • Косфорд. Сорт англійської селекції, відрізняється підвищеним імунітетом до захворювань і шкідників. Горіхи з тонкою шкаралупою і з відмінним смаком визрівають рано.
  • Варшавський червоний. Кущі високі, живописного вигляду, листя змінює колір протягом сезону від зеленого до червоного. Чагарник часто висаджують в декоративних цілях. Плоди мають прекрасний смак, визрівають до осені.
  • Мигдалеподібний. Сорт славиться високою врожайністю і незвичайним мигдальним смаком плодів. Горіхи довгасті, з тонкою шкаралупою, активно застосовуються в кондитерському виробництві.
  • Барселонський. Сорт відрізняється високою врожайністю, морозостійкістю. Кущі густі, висотою до 6 м. Плоди тригранні, укрупнені, визрівають восени, врожайність підвищена.
  • Римський. Володіє укрупненими плодами і регулярно плодоносить. Має хорошу стійкість до захворювань і шкідників, але морозостійкість невелика.

застосування

Завдяки високому вмісту вітамінів, мінералів і поживних речовин фундук є цінним харчовим продуктом. Його широко використовують в кондитерському виробництві і в кулінарії. Вживання плодів фундука благотворно впливає на організм людини:

  • Сприяє зміцненню імунітету.
  • Перешкоджає виникненню пухлин.
  • Очищає кров, виводить токсини і шлаки.
  • Застосовується для лікування недокрів`я і виснаження.
  • Покращує роботу нервової системи і головного мозку.
  • Налагоджує обмін речовин, заряджає енергією.
  • Надає лікувальну дію при захворюваннях передміхурової залози, покращує потенцію.
  • Настій листя ліщини застосовують як сечогінний чай.
  • Покращує роботу печінки і травної системи.
  • Кора ліщини застосовується в лікуванні трофічних виразок, застуди, дизентерії та геморою.

Завдяки своєму декоративному увазі мальовничі горіхові кущі знаходять широке застосування в ландшафтному дизайні. Вони служать справжньою окрасою будь-якого саду, парку та скверу.

Вибір місця посадки

Фундук може рости на рівній місцевості і на схилах. Краще вибирати північні, західні і східні схили, але тільки не південні, там чагарник буде пересихати. Місце підшукують сонячне, захищене від вітру.

Грунт краще чорноземна, лісова, темно-каштанова. Протипоказані ліщини заболочені, пересоленние і піщані ґрунти. Рівень грунтових вод повинен бути не вище 1,5 м від поверхні грунту, ліщини необхідна помірна вологість.

Підготовка до посадки

Садити фундук рекомендується в осінній період, за місяць до настання заморозків. Але грунт і лунки готують за місяць до посадки. Ділянка очищають від бур`янів і перекопують. Викопують ями розміром 70 * 70 * 70 см на відстані не менше 6 м один від одного, на дно закладають дренажний шар. Викопану з ями землю змішують з перегноєм (7 кг), подвійним суперфосфатом (150 г) і сульфатом калію (50 г). Засипають суміш в яму і заливають водою. Коли через місяць земля в ямах осяде, можна приступати до посадки.

Саджанці потрібного сорту вибирають у перевірених продавців. Кращими для посадки вважаються 1-2 річні саджанці із закритою кореневою системою. Треба уважно оглянути саджанці, щоб на них не було ознак гнилі, захворювань, сухих гілок.

Перед посадкою саджанці з відкритими корінням замочують на 2 години в воді, потім умочують коріння в глиняну бовтанку. Саджанці з закритими корінням поливають і витягують із земляною грудкою з контейнера.

посадка

  1. Поміщають саджанець в середину ями. Розправляють коріння, якщо вони відкриті.
  2. Засипають грунт і акуратно утрамбовують грунт. Прикоренева шийка рослини повинна залишатися на рівні землі.
  3. Поливають посаджений кущ двома відрами води. Мульчують прикореневу зону рослини за допомогою соломи, сіна, сухого листя.
  4. Обрізають пагони саджанця до висоти 20-30 см над землею.

догляд

Доглядати за посадками фундука досить просто, з цим завданням може впоратися навіть новачок. Але основні рекомендації слід виконувати, і тоді вже на третій сезон життя молодого рослини можна буде ласувати урожаєм смачних і корисних горішків.

полив

Після посадки перший раз поливають саджанці через тиждень. Далі поливають ще через 10 днів. Дорослі кущі поливають 1 раз в місяць. У період плодоношення поливати треба 2 рази на місяць. На один кущ потрібно близько 40 л відстояної, злегка теплою води.

Після кожного поливу треба прополювати бур`яни, акуратно і не дуже глибоко рихлити прикореневу зону. Після цього мульчувати її за допомогою сухої трави, соломи або тирси.

підживлення

До початку вегетаційного періоду вносять фосфорно-калійні комплекси. У період зростання зав`язей удобрюють 0,5% сечовиною. Під час плодоношення під кожен кущ розкладають 1-2 відра перегною. Після листопада підгодовують кущі деревною золою.

обрізка

Обрізку кущів ліщини виробляють двічі за сезон. Після розбирання зимового укриття видаляють промерзлі і пошкоджені пагони. Влітку виробляють формуючу обрізку – прибирають зайві пагони, слабкі і згущують крону гілки. Після 25 років життя куща виробляють омолоджуючу обрізку, залишаючи 2-3 сильних молодих втечі.

розмноження

Фундук можна розмножити самостійно наступними способами:

  1. Насіння. Вибирають найміцніші і якісні горіхи, і висаджують їх в грунт восени на глибину 5 см, на відстані 25 см між собою. Якщо горіхи будуть висаджуватися навесні, то їх попередньо слід стратифікована. Для цього горіхи з осені змішують з торфом і тирсою і витримують в холодному приміщенні до весни, потім переносять в більш тепле місце, а через 2-3 тижні висаджують в грунтову суміш. Через 2-3 роки підросли сіянці можна пересадити в сад на постійне місце.
  2. Відведення. Для отримання відводка нижню гілку треба пригнути до землі і прикріпити, злегка присипати місце контакту з грунтом землею і періодично поливати його. Через якийсь час відводок пустить коріння, і його можна буде навесні відокремити і посадити на своє місце.
  3. Коренева поросль. Часто прикоренева поросль утворюється на кореневій шийці у вигляді корінців. Навесні їх з частиною куща можна відокремити і посадити на вбрання постійне місце в саду.

Захворювання і шкідники

Іноді ліщину можуть здолати такі недуги:

  • Диплодіоз. При цьому грибкове захворювання чорніють і сохнуть гілки. Треба зіпсовані частини рослини терміново обрізати і спалити. Місця зрізів обробляють мідним купоросом. Кущі для профілактики навесні обприскують бордоською рідиною.
  • Гриб-трутовик. При його появі деревина куща починає гнити. Якщо вчасно не знищити зіпсовані пагони, то можуть постраждати і інші посадки. Заходи боротьби такі ж, як і в першому випадку.
  • Борошниста роса. На листках з`являється білий наліт, потім листя чорніють і опадають. Треба негайно обробити рослина засобом Тіовіт Джет або Скор. Якщо з першого разу немає результату, то обприскування повторюють через 2 тижні.

З шкідників фундук часом відвідують:

  • Довгоносик. Він гризе зелені горіхи і відкладає в них личинки. Зіпсовані горіхи слід зібрати і знищити. В якості профілактики виробляють орання грунту навколо рослини і обробку відповідними інсектицидами.
  • Усач горіховий. Цей шкідник відкладає личинки в кору куща, вони з`їдають пагони, і рослина засихає. При виявленні вусаня треба обрізати пошкоджені гілки, і обробити кущі відповідним препаратом.

зимівля

Молоді кущі фундука перші 2-3 сезони слід вкривати на зиму. Для цього мульчують прикореневу зону, пригинають гілки до землі, і загортають їх зверху спеціальним матеріалом. Дорослі рослини можуть перенести мороз -50 градусів, тому вони в укритті не потребують.

підсумки

Для успішного вирощування фундука на дачній ділянці треба звернути увагу на наступні важливі моменти:

  1. Правильно вибрати саджанець відповідного сорту.
  2. Знайти місце в саду, відповідне рекомендаціям.
  3. Здійснити посадку відповідно до інструкції.
  4. Своєчасно поливати, розпушувати, обрізати і підгодовувати рослини.
  5. Вчасно проводити профілактичні обприскування проти захворювань і шкідників.
  6. Вкривати молоді рослини на зиму.

Ліщина вирощування і догляд на дачі

Багатьом з дитинства знайомий смак ліщини або фундука, як його називають в більш південних районах країни. Горіхи корисні і високо цінуються у садівників. На даний час виведено вже велика кількість сортів одомашненої ліщини. Ось тільки деякі з них, найбільш стійкі до заморозків: Первісток, Івантеевсій, Московський рубін.

Незважаючи на зусилля селекціонерів, ліщина досить примхлива. Часто урожай гине від весняних заморозків, шкідників. Причиною відсутності зав’язі можуть стати однотипні посадки, що заважають перехресному запиленню. Але все ж існує ряд правил, дотримуючись яких можна зберегти багаті врожаї на своїй ділянці і з пари кущиків ліщини.

При виборі важливу роль відіграє сорт ліщини, а також те, яким способом отримано саджанець. Існує кілька способів размножений культури:

  • вирощування з насіння;
  • отриманням сортових відводків;
  • щеплення сортовими відводками дичок.

Саджанці, вирощені з насіння, значно поступаються сортовим «побратимам», втрачаючи корисні властивості, не приносячи плоди часом по шість, а то й вісім років після посадки. При розмноженні відводками саджанець зберігає всі особливості свого сорту, може приносити плоди вже через пару років після його посадки. Розрізнити саджанець, отриманий з отводка від сеянца можна по кореневій системі. При посадці з насіння у молодого рослини розвивається стрижнева коренева система, а при отриманні з відводків коріння мочкувате.

Як підвищити родючість ліщини

Для збільшення плодоношення необхідно мати кілька кущиків ліщини. Якщо такої можливості немає, то можна прищепити один кущик живцями від іншого примірника (запилювачі). Ліщина вітрозапилювані. Знаючи таку особливість, багато садівники йдуть на наступну хитрість: у період цвітіння «сережок» з них струшують пилок і розводять її в воді. Коли розпускаються жіночі квітки, їх обприскують водою з пилком, штучно проводячи запилення.

Чималу роль у розвитку здорового плодоносного куща грає підгодівля. Рекомендується при посадці молодого саджанця в яму додавати до десяти кілограм перегною і по 100 грам фосфорних і калійних добрив. Такого «резерву» поживних речовин повинно вистачити для нормального розвитку аж до періоду плодоношення. Після того як ліщина почав плодоносити, його слід підгодовувати кожні 2-3 роки, готуючи грунт перегноєм і калійно-фосфорними добривами.

По весні проводять ще одну дуже важливу процедуру для чагарнику – обрізання. Молодий саджанець обрізають, формуючи таким чином правильну крону. Найчастіше кущ формують у вигляді чаші. весняна обрізка допомагає прорідити чагарник, і дати можливість розвиватися паросткам з зав’язі плодів. Деякі садівники для підвищення врожаю гілки, які не мають плодових зав’язей, що не вирізають, а пригинають до землі, надаючи їм горизонтальне положення.

Значно підвищити врожайність ліщини може боротьба з шкідниками. Найбільш поширені з них: довгоносики і гусениці-листоїди. Довгоносики відкладають яйця в молоді плоди, що з’явилися личинки виїдають горіх. Той опадає ще навіть не дозрівши. Важливо зібрати такі пошкоджені горіхи, що б гусениці не встигли з них вибратися і сховатися в грунті. Від гусениць найбільш ефективна боротьба – обприскування спеціальними хімікатами.

Як виростити ліщину на садовій ділянці?

Перед вирощуванням ліщини потрібно знати, що для надійного перехресного запилення і отримання врожаю (а з сортового куща можна зібрати 3-4 кг горіхів) на ділянці повинно рости поруч кілька ліщинових кушів.

Ліщина відносно тіньовитривала, але при сильному затіненні погано плодоносить. Вона не переносить, як надлишку, так і нестачі вологи. У лісах ліщина прекрасно росте на узліссях, вирубках. Вона вступає у плодоношення на 5-10 рік. В природі живе 100-150 років.

Ядра горіхів багаті жирними оліями» (58-71 %), які знижують ризик серцево-судинних захворювань, і цінними білками (14-18 %). Також містять вітаміни групи В і Е, вуглеводи, солі заліза, які позбавляють від анемії, корисний для серця калій і кальцій, що зміцнює кісткові тканини. Кущі ліщини є хорошим раннім джерелом пилку для бджіл. Горіхи досить калорійні (калорій в них більше, ніж в жирній свинині, хлібі і шоколаді), але при цьому містять в собі порівняно мало вуглеводів.

Вибираємо місце для посадки

Садити ліщину потрібно на захищеному від вітру, сонячному місці, де досить глибокий шар родючого ґрунту, багатий перегноєм і помірно вологим суглинком або супіском. До речі, листовий опад ліщини багатий солями кальцію, підвищує родючість ґрунту.

Для рослини не підходять кислі ґрунти, піщані і кам’янисті, заболочені й надмірно зволожені із-за близького (ближче 3 метрів) залягання ґрунтових вод.

Відстань між кущами ліщини має становити не менше три метри.

Посадка ліщини та догляд

Ліщину садять навесні або восени. Глибина і діаметр посадковим ям повинні становити 50 сантиметрів. Додавання в них ґрунту із-під старих кущів ліщини полегшує вкорінення саджанців. Коренева грань (шийка) повинна бути вище на 3-4 см від рівня землі. Рясно зволожені пристовбурні кола мульчують органікою. Підв’язувати кущі до опор немає потреби.

У суху погоду ліщину поливають — посуху вона переносить погано. У середині і кінці квітня навколо кущів розкидають гранули сухого універсального добрива.

Ліщині буде добре, якщо щовесни рясно мульчувати пристовбурні кола перегноєм з подрібненою корою, для утримання в ґрунті вологи і придушення розвитку бур’янів. Які, в іншому випадку, будуть конкурувати з ліщиною в боротьбі за поживні речовини.

Обрізка і формування кущів ліщини

Якщо саджанець ліщини має міцний і прямий головний вертикальний пагін, то після посадки його вкорочують до 1,2 метри від землі, для стимулювання росту бічних пагонів. Надалі обрізка буває спрямована на формування 4-5 основних гілок, що відходять від короткого (заввишки 50-60 см) штамба. Щороку, пізньої восени або наприкінці зими, видаляють середні пагони, щоб центр залишався відкритим, а бічні гілки вкорочують навпіл, зрізуючи їх над брунькою, яка дивиться назовні. Прикореневу поросль і пагони, що відростають на штамбі, видаляють.

Проводячи вирощування ліщини на дачі або присадибній ділянці, можна також формувати її у вигляді багатостовбурного (із 6-10 стовбурами) куща. У цьому випадку обрізка зводиться до видалення хворих або пошкоджених пагонів і непотрібної кореневої порослі.

Після 20 років ліщина потребує омолоджувальної обрізки: кожен рік вирізають старі стовбури, які повинні замінити сильні молоді пагони.

Хвороби і шкідники ліщини

Ліщина може страждати від антракнозу, що викликає появу темних плям на листових пластинках, сухої гнилі на плодах, й іншого грибкового захворювання — сірої гнилі.

Горіховий довгоносик (жук довжиною близько 7 мм, з головою і витягнутим хоботком) проробляє дірку в горіхах, відкладаючи в них яйця. З них потім з’являються білі з темною головою безногі личинки, які харчуються ядрами, так що залишаються одні порожні оболонки.

Обробляти кущі ліщини можна будь-якими засобами, придбаними у садовому магазині, від горіхових паразитів і хвороб.

Збір врожаю ліщини

Горіхи можна збирати злегка зеленими і свіжими. Однак, якщо планується довготривале зберігання, то потрібно почекати, поки шкаралупа не стане твердою і коричневою.

Зазвичай, достигнув, вони самі випадають із захисних пелюсток.

Зберігання горіхів

Горіхи можна зберігати протягом півроку в прохолодному сухому місці. Потрібно тільки звільнити їх від пелюсток і просушити при кімнатній температурі, розклавши рівним шаром на плоскому піддоні та регулярно перемішуючи.

В Україні ліщину велику можна вирощувати тільки на півдні, а для центральних областей більше підходять гібридні сорти, від схрещування різних видів, такі як: Академік Яблоков, Катерина, Ісаєвський, Маша, Пам’ять Хом’якова, Первісток, Смолін тощо. Втім, і вони розрізняються по морозостійкості.

Обов’язково варто спробувати виростити ліщину на дачній ділянці!

Про автора

admin administrator