Як виростити з кедрової шишки

Авторadmin

Як виростити з кедрової шишки

Як виростити кедр з горішка в домашніх умовах

Багатьох людей хвойні рослини захоплюють своєю красою і грацією. У наших кліматичних умовах можна виростити різні хвойні дерева. Вони можуть бути різних конфігурацій. Виростити кедр з горішка можна в домашніх умовах. Головне, дотримуватися простих правил поливу та догляду, тоді посадити кедр з насіння вдома не складе особливих труднощів.

Особливі властивості дерева

Кедр відноситься до вічнозеленим рослинам. Він цікавить багатьох садівників-любителів. У кедрового дерева гарний зовнішній вигляд. Особливості рослини:

  1. приємний аромат.
  2. красива кора.
  3. Високий рівний стовбур.
  4. привабливі шишки.
  5. Яскраво-зелений відтінок голок.
  6. Розташування голок часте, тому створюється ілюзія «пишних лап».

При вирощуванні рослини дотримуються спеціальних інструкцій, які розроблені фахівцями. Кедр, вирощений з горішка в домашніх умовах, виходить красивим і може вразити будь-якого естета. За допомогою цього дерева облагороджують дачну ділянку або парк. Коренева система потужна і розгалужена. Головний корінь оточений бічними відгалуженнями. Завдяки їм рослина міцно закріплено в грунті. Навколо стовбура завдяки голках створюється особливий мікроклімат.

Збір та обробка насіння для посадки

Насіннєвий матеріал збирається в природних умовах зростання дерева. Щоб зібрати насіння, необов`язково шукати сосновий бір. Їх можна дістати в ботанічному саду або попросити в лісництві. Часто насіння отримують з шишок. При зборі потрібно враховувати, що при тривалому транспортуванні з шишками можуть відбутися такі процеси:

  1. Дебати.
  2. Можуть завестися комахи.
  3. Поверхня шишки може бути порушена.
  4. обмороження.
  5. зайва сухість.

Насіння, коли знаходяться в шишці, захищені від негативних зовнішніх впливів і кліматичних умов.

Посівний матеріал для висадки не варто купувати в магазині або на ринку. Там вони часто продаються для кулінарних страв. У цьому випадку насіння оброблені гарячим маслом, тому стають непридатними для висадки.

Правильний підбір насіння

Часто початківця садівника цікавить завдання: чи можна виростити кедр з горішка будинку. Відповідь позитивна, при належному догляді з насіння виростає красиве і потужне дерево з рівним стовбуром і гілками, густо засіяними голками. Щоб на садовій ділянці посадити кедр, потрібно придбати насіння з перевірених джерел. Правильний підбір насіннєвого матеріалу дає гарантію їх стовідсоткової схожості. Насіння набувають наступними шляхами:

  1. Через альманах насіння.
  2. Через незалежних продавців.
  3. через садівництво.
  4. Через інститут і відділ ботаніки.
  5. Через садові спільноти.

Садівникові кожен спосіб дає можливість придбати якісний посадковий матеріал. Щоб бути впевненим у якості насіння, замовляється кілька шишок. При виписці потрібно звернути увагу, коли вони були зібрані. Оптимальний період – це жовтень або листопад. Середній період схожості становить 2 роки. Щоб насіння легше витягали з шишки, її слід обдати окропом, вона розкриється. З лусочок, які залишаться після вилучення насіння, можна приготувати цілющий відвар, який застосовується для лікування багатьох хвороб.

процес стратифікації

Коли кедр вирощується в домашніх умовах, багато садівники стикаються з труднощами при стратифікації насіння. Ця маніпуляція необхідна, щоб насіння краще проросли. Процедура проводиться в кілька етапів:

  1. Насіння замочується в гарячій воді. Рідина необхідно міняти щодня.
  2. Якщо якісь насіння спливли, то від них позбавляються. На поверхні виявляються тільки порожні насіння.
  3. Придатні насіння обробляються складом з марганцівки або фунгіциду. Для цього насіння опускаються до складу на 3 години.
  4. Насіння перемішуються з торф`яної крихтою або тирсою в співвідношенні 1: 3.
  5. Все вкладається в тканинний мішечок, який поміщається в холодильник.
  6. Щоб паростки добре проклюнулися, їм необхідна температура +7 С.

Кожні 2 тижні мішечок відкривається, перевіряється наявність цвілі або грибка. Вміст мішечка зволожується. Якщо виявлені зіпсовані насіння, то їх викидають, а грунт замінюють. Через якийсь час насіння починає проростати. Якщо їх посіяти у відкритий грунт в квітні або травні, то вони проростуть через 12 місяців.

Інший спосіб пророщування

Крім холодної стратифікації, є інший метод пророщування насіння. Але він не такий надійний, як перший. Свіжі очищені горіхи промиваються теплою проточною водою. Потім вони замочують у холодній воді на 3 доби. Щоб пророщування пройшло успішно, не можна допускати нагрівання води. Для цього в рідину в міру необхідності підкладаються кубики льоду. Насіння, які опинилися на дні ємності, підходять для висаджування. Далі, насіння викладаються в субстрат, який готується заздалегідь. Часто в його склад входять наступні інгредієнти:

А також прекрасно для висадки підходить суглинна, супіщаних грунт. Температура грунту не повинна перевищувати +15 С. Насіння висаджуються на глибину 3 см, при цьому грунт ущільнюється зверху. Це допомагає горішкам позбутися від щільної шкаралупи. Для висадки застосовуються контейнери висотою 10 см і об`ємом 350 мл. Ємність з саджанцями ставиться в освітлену частину приміщення, але при цьому на грунт не повинні потрапляти прямі сонячні промені. Грунт регулярно зволожується. Оптимальна температура для паростків становить 22 С.

Швидка стратифікація

Цей спосіб використовується рідко. Для проростання посівний матеріал замочується в холодній воді на 8 діб. Кожні 2 дні рідина змінюється. Далі готується суміш ґрунту з торфу і піску. У грунт садять насіння, грунт періодично змочується і струшується. Маніпуляції виконуються кожні 30 днів, поки насіння не почнуть прокльовується. Після цього паростки ставляться в холодильник, де вибудовується температура близько 0 С. Там вони зберігаються до посадки у відкритий грунт або пересаджування в спеціальну ємність.

Необхідний склад грунту

Перед висадкою насіння перевіряється грунт, куди воно буде висаджуватися. При зростанні в природних умовах кедр любить сіру подзоле грунт. Грунт повинен складатися з таких компонентів:

  1. Лісова підстилка.
  2. суглинок.
  3. аршинні зерна.
  4. сульфокислоти.
  5. Іл.
  6. кремнезем.
  7. тривалентні метали.
  8. гумус.

Цей склад грунту присутній в Південній Канаді, Далекому Сході, Північній Європі, Сибіру, ​​центральній частині Америки. Грунт, що підходить для вирощування кедра, має яскраво вираженим складом. Верхній шар грунту сірий, а середній має рудий відтінок. Коли насіння проращени, вони повинні бути висаджені в схожий грунт.

Виростити кедр з горіха – справа нескладна. Коли з`явилися перші паростки, важливо підібрати для них правильний горщик. Краще використовувати ємності, які з`єднані в палетки. Вони повинні бути неглибокими. Таким чином, рослини з них буде легко вилучити, а за висадженими паростками зручно спостерігати.

Для висадки в тимчасову ємність можна використовувати будь-яку грунт. З горщика кедр потім буде пересаджений в природний суглинок.

Правила поливу рослини

Полив повинен здійснюватися з пульверизатора. Це робиться, щоб з грунту не були вимиті необхідні і потрібні елементи. Щоб дізнатися, чи не пересохла чи грунт, застосовують сірник. Її повністю завадять в грунт. Якщо сірник суха, то грунт необхідно полити. Грунт для кедрового паростка зволожується через день пульверизатором. Грунт повинен бути добре зволоженим, але не можна допускати заболочування. Коли грунт вологий і пухкий, паростку легше пробиватися крізь неї і він легше набухає.

Щоб деревцем швидше виросло, застосовуються різні стимулятори росту. Їх використовують, керуючись інструкцією, яка додається до препарату. Застосовуючи добрива, домагаються швидкого зростання посадочного матеріалу і здоров`я майбутнього кедрового дерева. Посадити кедровий горіх в домашніх умовах трохи складніше, ніж відразу у відкритий грунт. Тому що саджанець вимагає багато світла. Якщо в приміщенні недостатньо освітленості, то застосовують спеціальні лампи додаткового світла.

Якщо саджанці будуть зимувати в приміщенні, а не вдома, то до цього готуються заздалегідь. У кімнаті має бути не більше + 10С. Зазвичай такий температурний режим буває в сараї або заскленому балконі. Якщо паростки будуть перебувати в теплі, то вони до нього звикнуть, і після пересадки у відкритий грунт можуть загинути. Саджанці часто схильні до захворювання, яке називається «чорна ніжка». Щоб паростки не хворіли, їх 1 раз в 14 днів обробляють фунгіцидною розчином.

Догляд за паростками

Молоді паростки повинні привчатися до холоду. Коли пройдуть заморозки, їх потрібно виносити на повітря, наприклад, виставляти в сад або на відкритий балкон. Дерева, які вирощуються будинку з насіння, часто бувають ніжними і не підготовленими до природних умов. Вони можуть постраждати від заморозків або зайвого перегріву. Грунт для кедра мульчують торф`яної крихтою, хвоєю або тирсою. Це необхідно, щоб вона не пересохла.

Плюси і мінуси посадки винограду саджанцями восени, правила висадки

Рослини поливають помірно, кедрові відростки не можна заболочуватися. Інакше станеться загнивання кореневищ. А також не можна допускати, щоб грунт був надто сухий.

Кедри необхідно вчасно підгодовувати. Для цього застосовуються спеціальні склади, розроблені для кедрових дерев. Підживлення здійснюється 1 раз в весняний час і 2 рази в літній.

Пересадка у відкритий грунт

Молоді саджанці ростуть дуже повільно. У перший рік вони виглядають, як невеликі стебла висотою 4 см. На верхівці розташовується пучок з коротких голок. На другий рік рослини витягуються до 8 см, а в 4 роки молоде деревце досягає висоти 35 см. У цей час потрібно дотримуватися кількох правил:

  1. Чим більше рослина, тим крупніше повинна бути ємність.
  2. Паростки пересідають на таку ж глибину, як і до цього.
  3. Саджанці в зимовий час знаходяться на балконі.

У відкритий грунт деревця пересідають, коли вони вище 1 метра. Місце для висадки вибирається притінене. Там не повинно бути грунтових вод. Плодоношення саджанців настає через 20 років, для цього поруч повинні розташовуватися кілька дерев, щоб вони запилювали один одного.

Рекомендації для молодого деревця

Якщо на дачній ділянці кедр прижився добре, то для його повноцінного розвитку повинні дотримуватися кількох простих правил. Щоб дерево добре себе почувала, йому необхідний симбіоз з грибниці. Таке сусідство допомагає в зміцненні рослини. Здійснюється це таким чином:

  1. Знадобляться 6 жмень підстилки з лісу.
  2. Капелюшки стиглих грибів подрібнюються.
  3. Склад перемішують і заливають теплою водою.
  4. Суміш настоюється добу, після чого складом поливається кедр.

Посадити кедр з горішка будинку нескладно, важко тільки правильно провести стратифікацію і створити необхідний температурний режим. Молоді кедрові дерева постійно поливаються і удобрюються, щоб дерево було потужне і пухнасте. Така рослина прикрасить будь-який сад або парк.

Кедр, його вирощування і розмноження

Кедр — унікальне дерево. Досвідчені садівники давно помітили, що сусідство кедра захищає плодові посадки: не подобається шкідникам запах хвої. До того ж, кедрові горішки – джерело корисних вітамінів.

Чи можна отримати зі своєї ділянки смачні і поживні горішки, і не де-небудь у Сибіру, а в Україні? Виявляється, кліматичні кордони не перешкода для кедра, його давно вирощують майже по всій українській території. Крім того, є агротехнічні прийоми, які дозволяють скоротити терміни плодоношення молодих насаджень.

По-науковому кедр правильно називається Сосна сибірська. Сосна сибірська — могутнє сорока-метрове-дерево. Вік дорослої рослини може обчислюватися в сто і більше років. Цвітіння починається в червні, квітки запилюються вітром. Повноцінний розвиток плодових шишок укладається в два роки, після яких у жовтні-листопаді вони самі опадають на землю. При цьому шишки падають нерозкриті. Врожайність щороку різна: від 30 до 1500 і більше шишок від одного дерева. У кожній шишці розвиваються близько сотні насінин-горішків. Врожайність горішків з дорослого дерева — 8 кг. Рясним урожаєм дерево радує раз в 3-5 років залежно від року. З одного кілограма горіхів можна віджати 150-200 грамів кедрової цілющої олії. З кедрових ядерець можна отримати поживні вершки або молоко, розтираючи їх з водою.

Де гарно росте кедр?

Ареал проростання кедра великий. Сосна кедрова воліє підвищеної вологості повітря і ґрунту, а от щодо питання світла, то вона спокійно переносить бічне затінення. Ґрунтові умови, при яких росте кедр, мають широкий діапазон: від торфу до сухого вапняку. Але все-таки свій природний потенціал у повній мірі він розкриває на суглинках, дерново-підзолистих і супіщаних ґрунтах.

Як посадити кедр на ділянці?

Виростити здорове урожайне дерево нескладно. Хороші результати дає посів насінням. Але потрібно врахувати, що насіння кедра має досить тверду оболонку, і для прискорення проростання його потрібно стратифікувати. Наприклад, протерти разом з піском, а перед самим посівом замочити у воді на чотири доби.

Кедрові сосни нечасто зустрічаються на територіях присадибних ділянок. Однак це дуже невибагливі дерева — стійкі до морозів і шкідників, а також володіють масою корисних властивостей. Головна причина, з якої садівники обходять кедр увагою, полягає в тому, що він пізно входить у період плодоношення. Ці дерева починають плодоносити лише у дорослій стадії розвитку — в 20-30 років з моменту посадки, а в лісі ще пізніше.

Але не варто через це відмовлятися від кедрової сосни. Адже можна посадити кедр на садовій ділянці для своїх дітей, онуків. Зелений довгожитель буде з року в рік обдаровувати їх корисними і смачними горішками. Але й для саду він встигне принести чимало користі. Ці величні красуні, висаджені в ряд з північної сторони, захистять плодові посадки від холодних вітрів. Смолистий запах хвої буде відлякувати злісних шкідників яблуні. І до того ж, кедр може стати чудовою прикрасою присадибного ландшафту.

Як розмножують кедр?

Плодоношення кедра можна прискорити. Прищеплення 3-5-річного саджанця кедра черешком до звичайної дорослої сосни дозволить виграти більше десяти років. Тобто період плодоношення кедра зрівняється з початком розвитку плодів у яблуні. Готові живці можна замовити у перевірених розплідників або заготовити самостійно. Живці заготовляються з кінця листопада по кінець квітня. Зберігаються вони краще всього під снігом або в морозильній камері, щільно загорнуті у вологий поліетиленовий пакет. Для живців підходять центральні однорічні прирости, але не бічні. Для зрізу необхідно вибрати великі гілки з південного або південно-західного боку, бажано з верхньої частини крони. Для кращого приживання вибирають гілки не менше 3-4 мм, тонші приживаються гірше. І найважливіше — потрібно бути впевненим, що дерево-донор вже не тільки плодоносить, але і має повноцінно розвинені горіхи.

Прищепити дерево можна різними методами. Але найбільш перспективним є щеплення в приклад камбію на камбій. В цілому прищеплення кедра мало відрізняється від подібної операції, як на інших плодових, в тому числі і за термінами. Кедр прищеплюють до повного розпускання бруньок на підщепі. Єдина відмінність – перед щепленням необхідно видалити майже всю хвою на черешку, крім верхніх бруньок. Ту ж процедуру потрібно повторити і на місці щеплення, на підщепі. Зріз 4-5 сантиметрів завдовжки потрібно постаратися зробити одним рухом, без заглиблення, на рівні камбію. Також потрібно зняти кору на черешку, який потім щільно поєднується з підготовленою ділянкою на підщепі. Місце щеплення щільно перемотується спеціальною стрічкою або ізоляційною, липкою стороною назовні. Можна використовувати і нитки з наступною обмазкою садовим варом. Але є небезпека, що нитки утворять перетяжки на місці щеплення. Практика показує, що середнє приживання при такій процедурі становить близько 80%. Підвищити приживання щеплення можна, збільшивши вологість повітря за допомогою укриття.

Щеплення може бути також із звичайною сосною двох-трьох річного віку, але місце щеплення роблять якомога ближче до кореневої шийки. А після вдалого зрощування кедр переводять на власні корені. Інакше є небезпека, що під власною вагою кедр може обламатися саме на місці «операції».

Повітряні відгалуження – незмінний успіх

Ще один спосіб розмноження кедра – повітряними відгалуженнями. Для цього навесні на гілці, нарощеній за останній рік, потрібно зняти кільце кори завширшки один сантиметр і прибрати частину хвої. Потім надіти «рукав» з поліетиленового мішечка, закріпивши його трохи вище і нижче знятої кори, набити його вологим мохом сфагнумом. За літо знадобиться кілька разів змочувати вміст «рукава», особливо якщо погода видасться сухою та спекотною. У середині осені зрізати гілку разом з мішечком і висадити на грядку, не струшуючи моху з коренів. З метою гармонійного росту і балансування надземних і підземних частин, потрібно вкоротити бічні пагони. Середній паросток чіпати не можна!

Цей наведений метод вирощування кедра дозволить будь-якому садівникові мати це красиве дерево на садовій ділянці і ласуватися його корисними та смачними горішками.

Про автора

admin administrator