Як визначити потужність світлодіодної стрічки

Авторadmin

Як визначити потужність світлодіодної стрічки

Зміст:

Як визначити потужність світлодіодної стрічки

Якщо Ви купуєте LED-стрічку у офіційному магазині або замовляєте її через інтернет, питання визначення потужності стояти не буде. У першому випадку стрічка поставляється у заводській упаковці, яка має усі необхідні маркування, а у другому навіть за відсутності фабричного пакета або коробки, характеристики вдасться вивчити на сайті інтернет-магазину. Однак у тих випадках, коли покупка стрічки була спонтанною й трапилася лише через те, що споживач проходив вздовж товарних лотків та розкладок на стихійному ринку, до його рук міг потрапити виріб з вельми несподіваними характеристиками. У даному випадку ми не станемо намагатися безпідставно судити про якість виробу (вона може бути дуже різною) – тут куди більш важливим є питання про те, як підібрати для такої стрічки блок живлення, якщо енергоспоживання одного її метра достеменно невідомо. Давайте ж розбиратися.

Сьогодні світлодіодні стрічки мають безліч різновидів та моделей, а тому просто сподіватися на те, що можна узяти для розрахунку якийсь усереднений показник, не слід. Навіть для побутових потреб можна придбати моделі, потужність яких різниться у 2, 4, 6 та більше разів. Але не слід і лякатися: оцінити енергоспоживання будь-якого виробу досить просто, якщо застосувати трохи кмітливості та терпіння. Мабуть, найважливішим можна назвати той факт, що для отримання інформації про потужність вам не доведеться вимірювати електричні величини – тобто, навіть за відсутності мультиметра або інших складних вимірювальних інструментів споживач зуміє отримати точні результати.

Дізнаємося параметри стрічки

Усю процедуру визначення технічних характеристик можна звести до трьох етапів:

  • визначення типу використовуваних діодів;
  • визначення кількості діодів у метрі;
  • простої математичної операції.

Розглянемо декілька прикладів. Перш за все, необхідно відзначити, що простота подальших розрахунків зобов’язана банальному факту – стандартизації технології виготовлення та застосування однотипних комплектуючих. Так, для побутових потреб найчастіше використовуються діоди типів SMD2835, SMD3528 та SMD5050. Помітно рідше у світлодіодних стрічках застосовуються діоди SMD5630 та SMD5730. При цьому їхнє енергоспоживання буде залежати від розміру, тобто перші два типи не тільки взаємно симетричні, але й споживати будуть однакову потужність. Усі ці типи можуть використовуватися на гнучких платах, розрахованих на напруги у 12, 24 та 220 В, які сьогодні найбільш затребувані, й незалежно від вольтажу, потужність їх буде однаково пропорційна один одному.

Тому перше, що потрібно зробити, якщо Вам до рук потрапила стрічка без будь-яких маркувань – це узяти лінійку або штангенциркуль та акуратно заміряти боки діода, впаянного до гнучкої плати. Якщо один його бік дорівнює 3,5 мм, а другий – 2,8 мм, перед вами діод типу SMD2835 або SMD3528, що у даній ситуації не важливо. Маючи цю інформацію, потрібно просто порівняти розміри з відомими заводськими параметрами комплектуючих.

Запам’ятати потужності дуже просто, адже на п’ять популярних типів діодів припадає усього три цифри:

  • SMD2835 та SMD3528 споживають 0,1 Вт;
  • SMD5050 споживають 0,3 Вт;
  • SMD5630 та SMD5730 споживають 0,5 Вт.

Як бачимо, навіть два останніх різновиди, які буває складно розрізнити після вимірів через близькість розміру, усе одно мають однакову потужність, тож помилитися у розрахунках просто неможливо.

Наступним логічним кроком здається множення потужності одного діода на їхню кількість у погонному метрі виробу, однак не все так просто. До величини паспортного енергоспоживання необхідно додати поправку, яка обумовлена ​​самою конструкцією світлодіодної стрічки. Для прикладу візьмемо виріб, побудований на діодах SMD3528. У одному сегменті гнучкої плати такого типу буде міститися 3 світлодіода (якщо мова йде про моделі на 12 В). Крім того, на тій самій ділянці розташовують струмообмежуючий резистор, який фактично знижує споживання стрічки при роботі на 20% – до 0,8 Вт. Таким чином, для усіх типів діодів реально необхідну потужність прийнято перераховувати:

  • SMD2835 та SMD3528 – 0,1 х 0,8 = 0,08 Вт;
  • SMD5050 – 0,3 х 0,8 = 0,24 Вт;
  • SMD5630 та SMD5730 – 0,5 х 0,8 = 0,4 Вт.

Саме ці значення слід множити на кількість світлодіодів у одному метрі, щоб отримати реальну потужність виробу. Якщо Ви тримаєте у руках світлодіодну стрічку з числом діодів 60 шт./м, то, у залежності від типу елементів, один її метр матиме таку потужність:

  • SMD2835 та SMD3528 – 0,08 х 60 = 4,8 Вт;
  • SMD5050 – 0,24 х 60 = 14,4 Вт;
  • SMD5630 та SMD5730 – 0,4 х 60 = 24 Вт.

Вважаємо, з подібними розрахунками цілком здатен впоратися кожен споживач. Для оцінки енергоспоживання дрібних частин метра завжди використовують той самий принцип, не забуваючи при цьому враховувати кратність порізки даної моделі стрічки. Сьогодні майже усі вироби на 12 В та 24 В можна різати кратно 5 см, а деякі моделі – навіть по 2,5 см. Складніше доводиться тільки у тих випадках, коли використовується світлодіодна стрічка, що живиться від 220 В, оскільки у таких випадках кратність порізки складає у кращому випадку 50 см, а найчастіше – й зовсім 1 м. Нагадаємо, що відрізати виріб можна тільки по спеціальних лініях, які для цього призначені. Якщо ви вирішите перерізати виріб у випадковому місці, то даний сегмент підсвічування працювати не буде, ну а якщо цей фрагмент ще й стоїть першим у ланцюзі, то приєднати до нього живлення виявиться просто неможливо. Ті, хто не дружить із пайкою, після коректного відрізання стрічки можуть замість припаювання провідників використовувати технологічні конектори для стрічок, виготовлені на фабриці. Вони швидко монтуються, забезпечують відмінний електричний контакт, й до того ж зберігають розбірність з’єднання, на випадок, якщо контур підсвічування доведеться модифікувати.

Конструктивні особливості стрічок, які впливають на потужність

Вище ми розглянули найпростіший варіант того, як розрахувати енергоспоживання різних стрічок, умовно прирівнявши між собою деякі з них. Насправді ж, ситуація дещо складніша: якби відразу декілька типів виробів були ідентичними за своїми експлуатаційними характеристиками, таке дублювання виявилося б безглуздим. Тому пора переходити до більш складної інформації.

Якщо згадати шкільний курс фізики, то електрична потужність являє собою добуток струму та напруги. Чи можна дізнатися їх, просто глянувши на виріб? Виявляється, так.

Почнемо з найбільш простого та підемо по висхідній. Найпростіше розібратися з вольтажем живлення. У цьому питанні розумніше йти від протилежного, керуючись інформацією, наведеною трохи вище. Якщо мітки різу стоять на відстані 50 або 100 см, перед вами модель на 220 В, без варіантів. Вироби, розраховані на 12 В та 24 В, зовні відрізнити складніше, хоча деякі виробники й до наших днів часом дотримуються морально застарілої політики поміщувати на моделі, які вимагають живлення 24 В, відразу 6, 8, 12, 16 або 32 діода у межах однієї неподільної ділянки. При цьому довжина ділянки часто дорівнює 10 см, й тільки у найбільш рідкісних випадках – звичні 5 см. У останні роки світлодіодні стрічки на 12 В та 24 В практично завжди виготовляють зовні ідентичними, зате на саму плату наносять маркування поблизу місця різу: там буде вказано або «DC12V», або «DC24V».Те ж саме стосується й інших номіналів живлення, які сьогодні ще можна зустріти на ринку – 5, 18 та 36 В.

Перейдемо до того, на який ампераж можуть бути розраховані вироби. Сила струму, який тече через напівпровідники, буде залежати не тільки від їх загальної кількості у стрічці, але й від того, до якого типу вони належать. І тут також простежуються відмінності:

  • SMD3528 та SMD2835 споживають 20 мА;
  • SMD5050 – 60 мА;
  • SMD5630 та SMD5730 – 100 мА.

При цьому не будемо забувати, що у одному метрі стрічки може перебувати 30, 52, 60, 120, 180 або 240 діодів, що й обумовлює відмінності між моделями. Разом з тим, це відкриває додаткові можливості для оцінки енергоспоживання відрізка стрічки – особливо, якщо він має некратну стандартам довжину або незвичайне число діодів у метрі. У такому випадку застосовують формулу

P = (U x I x N) / K,

де P – це шукана потужність відрізка стрічки, Вт;

U – напруга живлення виробу, В;

I – сила струму у одному світлодіоді даного типу, А;

N – число діодів у одному метрі стрічки, шт.;

K – кількість діодів у одній секції, шт.

Перевіримо обчислення для виробів SMD3528, SMD5050 та SMD5630, розміщених на одному погонному метрі стрічки у кількості 60 шт. з сегментами по 3 діода:

P (3528) = (12 x 0,02 x 60) / 3 = 4,8 Вт;

P (5050) = (12 x 0,06 x 60) / 3 = 14,4 Вт;

P (5630) = (12 x 0,1 x 60) / 3 = 24 Вт.

Слід зазначити, що у останні роки експерти відзначають сумну тенденцію: стрічки, побудовані на діодах SMD5630 та SMD5730 у реальності можуть мати струми до 180 мА, що означає їхню меншу економічність та низьку світловіддачу з кожного спожитого вата. До таких моделей варто ставитися з подвійною обережністю: з одного боку, вони працюють зовсім не так, як очікується, що означає невідповідність характеристик підсвічування бажаному результату, а з іншого – провокує потенційні проблеми з блоком живлення, потужності якого може просто не вистачити на реальні обсяги енергоспоживання стрічки, у результаті чого згоріти може не тільки блок, але іноді й сама стрічка.

Щоб з’ясувати, як багато енергії буде у штатному режимі споживати ваше підсвічування, слід скористатися іншою формулою:

Q = (L x P x t) / 1000,

де Q – це шуканий об’єм спожитої енергії, кВт*год;

L – довжина стрічки, укладеної у контур підсвічування, м;

P – потужність одного метра стрічки, Вт;

t – час роботи підсвічування, годин.

Якщо припустити, що буде використана найбільш економічна модель, побудована на діодах типу SMD3528, загальною протяжністю 5 метрів, й працювати їй потрібно лише вечорами (наприклад, з 17:00 до 23:00), то:

Q = (5 x 4,8 x 6) / 1000 = 0,144 кВт*год.

За місяць таке підсвічування споживе 0,144 х 30 = 4,32 кВт*год енергії. Дане значення можна вважати мізерним, тому Вам абсолютно не доведеться турбуватися, що нове підсвічування стане істотно збільшувати суми у платіжках за електрику.

Окремо слід сказати про світлодіодні стрічки RGB-типу. Хоча на перший погляд зовні вони майже не відрізняються від монохромних виробів, у них усе ж дуже важливими є параметри струму, який надходить на кожний колірний канал. Навіть не усі електрики знають, що їхнє живляча напруга відрізняється між собою. Наприклад, на червоний кристал має подаватися живлення не вище 2 В, а на синій – не більше 3,2 В. Переплутавши ці провідники, Ви ризикуєте знищити стрічку ще при першому ввімкненні, а у випадку з більш дорогими моделями, які виявляться стійкими до невірного вольтажу, просто до межі знизити ресурс роботи виробу. Як неважко зрозуміти, першими з ладу вийдуть саме червоні кристали, а без них отримати усе різноманіття кольорових гам вже не вдасться.

Розрахунок споживання для немаркованих багатоколірних моделей повинен проводитися у відповідності з тими самими принципами та алгоритмами, що описані раніше. При їх підключенні важливо пам’ятати, що для управління потрібен ще й RGB-контролер, а його параметри також необхідно розрахувати. І блок живлення, і контролер, у обов’язковому порядку повинні мати запас за потужністю у 20-25% від сукупного електроспоживання стрічки. Тільки у цьому випадку гарантована її надійна робота. Якщо такий запас не досягається, контур підсвічування варто переглянути та вийти на потрібні показники – замінивши блок живлення на більш потужний, розбивши контур на два, кожен зі своїм БЖ, або скоротивши його так, щоб усі співвідношення параметрів відповідали вимогам.

У тому випадку, якщо ви раптом вирішили заощадити та купуєте світлодіодну стрічку з рук, не вірте усьому, що написано на пластиковій упаковці. Наприклад, багато китайських брендів вказують кількість діодів – 250 або 300 штук. На сьогоднішній день у стрічках найвищої якості монтують не більш 240 штук на метр, а тому зазначені вище цифри – або обман у кількості, або у тому, на яку довжину вона припадає. На бобіні у 5 метрів цілком може бути 250-300 світлодіодів, і навіть більше, але ніяк не на одному погонному метрі. Тому краще декілька разів подумати, перш, ніж спокушатися на низьку ціну. Можливо, виробник хитрує не тільки у тому, скільки діодів міститься у його виробі.

Системи резервного живлення для будинку

Яка буває потужність світлодіодної стрічки і як її визначити?

Потужність світлодіодної стрічки – другий після номінальної напруги параметр, на який споживачі звертають увагу. Після нього перевіряється пристосованість стрічки для певної погоди або мікроклімату, інші параметри.

Зміст матеріалу

Від чого залежить?

Потужність світлодіодної стрічки залежить від двох характеристик – робочої напруги харчування і споживаного кожним світлодіодом струму. Потужність дорівнює твору вольтажу світлодіодів на ампераж (силу струму). Сила струму при послідовному з’єднанні світлодіодів (у збірках на 12, 24, 220 вольт) однакова – вона залежить від характеристик конкретного світлоелемента, з яких (повністю однакових) і збирається світлолента.

Збирати різні за потужністю світлодіоди в одну збірку не рекомендується – світлодіоди малої потужності світяться яскравіше, більшої – набагато більш тьмяно. Якщо у світильнику стоїть драйвер, в якому відбувається стабілізація саме за силою струму під світлодіоди меншої потужності, то світильник не світитиме, або світіння буде пікселізованим, фрагментарним залежно від потужності кожного світлодіоду. У випадку з підключенням довгої стрічки з різними (не однаковими) світлодіодами до джерела більш високого, ніж кілька вольт, напруги, малопотужні світлодіоди згорять, а слідом за ними, якщо стався тепловий пробій, і світлодіод став звичайним провідником, згорять і інші.

Незважаючи на те що навіть світлодіоди однієї партії трохи викриваються за напругою (в межах сотих часток вольту), може вийти невеликий «різнобій».

Ця особливість некритична – деякі світлодіоди світять трохи слабше, у світильнику або лампочці з матовим розсіювачем ця невелика різниця непомітна.

Як розрахувати потужність?

Для розрахунку потужності є таблиця значень номінальної напруги і спожитого струму. Згідно з нею світлодіоди різного номіналу мають відмінний один від одного струм споживання. Наприклад, світлоелементи, схожі на звичайні світлодіоди виробництва часів СРСР, які, в свою чергу, встановлювалися в панелі індикації міжміської телефонної апаратури (обладнання РРЛ), відрізняються струмом споживання в 15-30 мільйампер при розкиді напруги 2,7-3,2 вольта. Перевищувати ці параметри ні в якому разі не можна – в ідеалі світлодіод майже зовсім не повинен нагріватися. Допускається нагрів до температури не більше, ніж у тіла здорової людини (не тепліше пальця). Завжди пам’ятайте, що світлодіод – не газорозрядна або лампа напруження, виділяти тепло він майже не повинен. Якщо подати на такий світлодіод напругу 3,4-3,8 В, то нагрів стане більш істотним – до температури в 50-55 градусів, а напруга більше 4-х вольт і зовсім призведе до його прискореної деградації (світлодіод розкалиться до 70 градусів, після чого він просто просідає – «пробивається» по теплу і приходить в негідник

На 1 метр

Наведемо приклад. Стрічка на 220 вольт, що працює довгими секціями на світлодіодах марки SMD, налічує 60 штук на секцію. Зрозуміло, якщо розраховувати за характеристиками, без перевантаження, у разі самозбору з окремих світлодіодів, замовлених партією в Китаї, вийшло б 80. Тут розрахунок на те, що стрічка пропрацює хоча б заявлені 25 тис. годин, а не «перерветься» десь між 2000-м і 3000-м годинами реальної роботи, як це часто буває в результаті навмисного виходу за межі робочих параметрів.

Отже, SMD-5050 має потужність 0,1 вати. 60 штук – вже 6 Вт. Світлопотік стрічки довжиною 1 метр дорівнює 480 люменів (8 Лм на один світлодіод). Дізнатися струм споживання «від розетки» можна, розділивши 6 Вт на 220 В. У підсумку отримаємо 27 мА, споживаних від мережі. Насправді ж деякі втрати (до 5%) припадають на діодний міст – він злегка нагрівається, тому фактично стрічка споживає 30 мА змінного струму при 220 В. А якщо взяти (як це часто буває) тепловиділення перевантажених за струмом світлодіодів, то ще відсотків 40-50 піде на тепло. Як приклад – світлодіодні лампочки, цоколь яких навіть випалює руку (70 градусів, + 50 до кімнатної температури, у вигляді спеки), то втрата на тепло світлодіодів і випрямителя (або драйвера) виливається в 60% і більше. У підсумку, замість 30 мА при 220 вольтах вся збірка забере 50 міліампер.

За потужністю, при світлі на 6 Вт, фактичне (сумарне) споживання світлоленти з випрямником може вилитися в 10-15 Вт.

На всю довжину стрічки

Візьмемо як приклад ті самі світлодіоди – SMD-5050. На метр (60 шт.) їх світлопотік оцінюється в 6 Вт, при споживанні в 10-15 (інші вати, як раніше говорилося, йдуть на тепло через неправильний розрахунок). Якщо на метр така стрічка світить на 6 Вт, то на всю довжину, припустимо, коридору (100 метрів, перший поверх фабрики або заводу, перехід між цехами) стрічка видасть світла на 600 Вт. При цьому споживання буде, як у одноконфорочної електроплитки або олійного електрорадіатора – кіловат і більше. Стрічки на харчування від 220 В часто включаються через автоматичний запобіжник на «фазному» проводі лінії – струм його спрацювання дорівнює кільком амперам. Якщо світність стрічки зміниться від кидка напруги в більшу сторону, цей автоматичний запобіжник «відстрелиться», розімкне лінію, і стрічка виявиться знеструмленою.

Наприклад, 5 стометрових стрічок з таких світлодіодів можна включити через стандартний дифавтомат на 25 А, що застосовується в квартирах і заміських будинках.

Розрахунок перетворювача

Якщо світлоленточне освітлення на 220 В не потребує нічого, крім випрямителя з фільтром (конденсатором) на цю ж саму напругу, то 5-, 12- і 24-вольтові міні-збірки потребують додаткового перетворювача. В якості останнього використовується драйвер за струмом або стабілізоване джерело живлення на цю ж низьку напругу, розраховане з невеликим запасом, щоб уникнути «просідання» харчування.

Найпростіший приклад – драйвер у стандартних цокольних лампочках типорозміру Ye-27. Лампочка на 3 Вт містить 5-6 світлодіодів, впаяних у круглу плату з алюмінієвою підкладкою. Остання застосовується як тепло, що відводить. Практичні поради саморобників, які ремонтували такі лампочки, зводяться до того, щоб у схемі збільшити опір одного з резисторів, щоб драйвер майже не нагрівався.

Наприклад, замість мінімальних 18 Ом потрібно поставити резистор на 40. Впоювання в розрив світлозбірки додаткових таких же світлодіодів не дає результату: драйвер має «запас ходу». Його мікросхема як і раніше піде в «перекал», так як виставлений струм, що береться з запасом. Така лампочка, і справді, світить в 3-5 Вт, але споживає енергії на зайве тепло ще як мінімум стільки ж. У 3-ватних лампочках використовується 5-6 подвійних світлодіодів (включені парами з внутрішньою послідовною сполукою, подвійні кристали), кожен з яких споживає в нормі 6 В. На практиці ж виробник, щоб лампа світилася якомога яскравіше, відводить одному подвійному кристалу всі 8 вольт. П’ять таких кристалів – 40 вольт, 6 – 48.

Якщо лампочка розрахована на 10 кристалів, а на ній зазначено, що її потужність – 5 Вт, то драйвер виробляє постійний струм напругою вже 80 вольт – в нормі повинен давати всього 60. Ще 5-10 Вт розсіюються на непотрібний перегрів. Технологія розрахунку перетворювача порушена, і незабаром він після покупки згорить разом з одним або кількома світлодіодами. Щоб цього не сталося, домашні майстри, змінивши керуючий струмом мікросхеми обмежувальний резистор, домагаються нормального режиму роботи. Лампочка при цьому світить не на 3 (або 5) вати, а на 2-2,5 (3-4), її яскравість світіння падає вдвічі. Справа в тому, що навіть у неперевантаженому режимі втрати 5-32% на невелике тепло, що виділяється драйвером (залежить від складності схеми і якості електронних компонентів), зберігаються.

Вивід: розраховуючи перетворювач, не можна допускати його перегріву. Якщо потужність стрічки завдовжки 1 м дорівнює 6 ваттам, використовуйте блок живлення або драйвер із запасом по потужності в 2-3 рази. У цьому прикладі потужність його (максимальна, не пікова) дорівнює 12-18 Вт. Округляючи це значення, не пошкодуйте грошей на 20-ватний адаптер харчування.

І він, і ваша світлолента пропрацюють без проблем років 10 і більше.

Як розрахувати споживання?

Практичний приклад – спробувати виміряти потребу в світлі за допомогою вже куплених світлодіодних лампочок цокольного типу. Якщо, скажімо, на кухню-вітальню заміського будинку потрібно 3 десятиваттних лампочки (у велику люстру), то відштовхуйтеся саме від цього значення. Ваше завдання – розрахувати, якої довжини настінна (або стельова), що йде по периметру приміщення стрічка знадобиться.

Як приклад – все ті ж світлоленти на світлоелементах SMD-5050. Один метр – шість ватт. Щоб створити світлопотік такої потужності, беруть 5 м такої стрічки. Її відпускають за метражем – у котушці по загальній довжині, вказаній на упаковці. Вона пройде по одній зі стін, наприклад, над диваном і дверима, з боку однієї з більш довгих, що протилежать один по відношенню до одного стін. І три лампочки, і п’ять метрів світлоленти в ідеалі споживуть 30 Вт за годину безперервної роботи. Перевірити, чи відповідають реальні параметри заявленим, можна, порівнявши віддачу світлодіодів різних марок.

Якщо не хочете обтяжуватися детальними розрахунками, то отримаєте уявлення про аналогічну потужності світлодіодних лампочок – і порахуєте, скільки потрібно метрів стрічки.

Як правильно розрахувати довжину та кількість діодів світлодіодної стрічки для певного приміщення

Розрахунок довжини та кількості світлодіодів у світлодіодної стрічки є важливим кроком при плануванні освітлення приміщення та створенні світлодіодного дизайну. Підсвічування кімнати за допомогою світлодіодних стрічок може додати затишок та атмосферність до інтер’єру, а також дозволить створити ефектні світлові акценти.

Правильно розрахована довжина світлодіодної стрічки допоможуть досягти бажаного ефекту освітлення та уникнути нестачі або надлишку світла. Нестача світла може створити тьмяну та незадовільну атмосферу, тоді як надлишок світла може бути сліпучою і заважати комфортному перебування в приміщенні.

Для розрахунку довжини світлодіодної стрічки необхідно враховувати кілька факторів, таких як розмір приміщення, висоту стель, переваги освітлення (яскравість, колірна температура) та розташування місць, де буде встановлена ​​стрічка.

Використовуйте спеціальні калькулятори або зверніться до професіоналів у галузі світлодизайну, щоб отримати точні рекомендації щодо кількості світлодіодів та довжини світлодіодної стрічки. Це допоможе вам створити стильне та ефективне освітлення, яке підкреслить красу вашого приміщення.

Крок 1: Виміряйте розміри приміщення

Щоб визначити розміри кімнати та вибрати правильну довжину світлодіодної стрічки, необхідно виміряти її довжину та ширину.

Після того, як ви отримаєте ці значення, можна розрахувати площу кімнати шляхом множення довжини на ширину. Знаючи площу приміщення, ви зможете визначити необхідну довжину світлодіодної стрічки.

Важливо також враховувати, що світлодіодна стрічка може укладатися як уздовж стін, так і по периметру кімнати, залежно від ваших уподобань та дизайну інтер’єру. Не забудьте додати невеликий запас додаткової довжини світлодіодної стрічки для можливих поворотів або перепадів.

Крок 2: Визначте вимоги до освітлення

Визначення вимог до освітлення приміщення є важливим аспектом створення комфортного та функціонального середовища. Ось кілька основних вимог, на які варто звернути увагу:

1. Яскравість освітлення : Оптимальна яскравість освітлення залежить від типу приміщення та призначення. Наприклад, для робочих приміщень рекомендується яскравість від 300 до 500 люксів, для житлових приміщень – близько 200 люксів, а для громадських зон, таких як ресторани або магазини, може знадобитися більша яскравість.

2. Колірна температура світла : Колірна температура світла впливає на настрій та сприйняття приміщення. Для створення затишної та розслаблюючої атмосфери рекомендується використовувати тепле світло з колірною температурою близько 2700-3000 Кельвінів. Для робочих приміщень або завдань, що потребують високої концентрації, можна вибрати холодніше світло з колірною температурою близько 4000-5000 Кельвінів.

3. Ефекти висвітлення : Ефекти висвітлення можуть бути використані для створення цікавих та естетично привабливих візуальних ефектів. Наприклад, можна використовувати спрямоване світлове освітлення для підсвічування певних об’єктів або акцентування декоративних елементів у приміщенні.

Крок 3: Розрахуйте необхідну потужність світлодіодної стрічки та інших компонентів

Для розрахунку потужності світлодіодної стрічки необхідно враховувати декілька факторів. Основний параметр, який слід врахувати, – це потужність одного світлодіода на стрічці. Ця інформація зазвичай вказана у специфікаціях виробника.

Формула для розрахунку потужності світлодіодної стрічки

Формула для розрахунку потужності світлодіодної стрічки складається з двох основних компонентів: кількості світлодіодів на стрічці та потужності одного світлодіода.

У середньому щільність світлодіодів на стрічці становить близько 30-60 світлодіодів на метр. Тепер, щоб визначити кількість світлодіодів, помножте необхідну довжину в метрах на щільність світлодіодів. Наприклад, якщо потрібно 5 метрів стрічки і використовується щільність 30 світлодіодів на метр, то загальна довжина стрічки дорівнюватиме 5 × 30 = 150 світлодіодів.

Потужність світлодіодної стрічки = Кількість світлодіодів на стрічці × Потужність одного світлодіода.

Наприклад, якщо на стрічці є 100 світлодіодів, а потужність одного світлодіода становить 0,2 Вт, то загальна потужність світлодіодної стрічки дорівнюватиме 100 × 0,2 = 20 Вт.

Врахуйте також, що до розрахунку потужності слід включити споживання додаткових компонентів, таких як драйвер або блок живлення, якщо вони використовуються у вашій системі. Ці дані також можна знайти у специфікаціях виробника.

Формула розрахунку необхідної потужності блоку живлення

  1. Довжина світлодіодної стрічки за метри.
  2. Потужність світлодіодів на кожен метр стрічки у ватах.

Формула для розрахунку потужності блоку живлення буде наступною:

Потужність блоку живлення = Довжина стрічки (в метрах) x Потужність світлодіодів на кожен метр (у ватах)

Наприклад, якщо у вас є світлодіодна стрічка довжиною 5 метрів і кожен метр має потужність 10 ват, то розрахунок буде таким:

Потужність блока живлення = 5 метрів x 10 Вт/метр = 50 Вт

Таким чином, для цього прикладу необхідний блок живлення потужністю 50 Вт. Переконайтеся, що вибраний блок живлення має достатню запасну потужність для надійної роботи світлодіодної стрічки.

! Також ми рекомендуємо зробити “запас” за потужністю блоку живлення в межах 20-25%, це значно збільшить його термін служби та позбавить неприємних ситуацій. За потреби можна використовувати 2 і більше блоків живлення, щоб розподілити навантаження.

Формула розрахунку потужності контролера

  1. Напруга живлення світлодіодної стрічки (зазвичай 12 або 24 В).
  2. Потужність світлодіодної стрічки у ватах на метр (вказується виробником).
  3. Струм, споживаний одним світлодіодом (зазвичай від 20 до 30 мА).

Далі можна використовувати наступну формулу для розрахунку необхідного ампер контролера:

Необхідний ампер = (Потужність стрічки / Напруга живлення) * 1000

Наприклад, якщо у вас є світлодіодна стрічка потужністю 10 Вт на метр і живиться від 12 В, то розрахунок буде наступним:

Необхідний ампер = (10 Вт/12 В) * 1000 = 833,33 мА

У цьому випадку вам знадобиться контролер зі струмом не менше 833,33 мА для підключення даної світлодіодної стрічки.

Не забувайте також враховувати запас струму при виборі контролера. Рекомендується вибирати контролер з трохи більшим струмом, ніж потрібно, щоб уникнути перевантаження та забезпечити стабільну роботу світлодіодної стрічки.

Формула розрахунку потужності підсилювача

Підсилювач є необхідним компонентом для збільшення потужності світлодіодної стрічки і розширення її довжини. Перед вибором підсилювача важливо враховувати кілька факторів.

  1. Визначити необхідну потужність та довжину вашої світлодіодної стрічки. Це допоможе вам визначити, який тип та скільки підсилювачів вам знадобиться.
  2. Крім того, зверніть увагу на технічні характеристики підсилювача , такі як номінальна потужність та напруга. Переконайтеся, що вони відповідають вимогам світлодіодної стрічки.

Для розрахунку потужності підсилювача (кількість ампер) для світлодіодної стрічки необхідно враховувати кілька факторів. По-перше, вам знадобиться знати загальну кількість світлодіодів у стрічці. Потім оцініть кількість ампер, яка потрібна для кожного світлодіода.

Формула для розрахунку ампер підсилювача буде наступною:

Ампери = Кількість світлодіодів x Ампери на світлодіод.

Приклад:

Допустимо, у вас є світлодіодна стрічка зі 100 світлодіодами, і кожен світлодіод вимагає 20 мА (0,02 А).

Ампери = 100 x 0,02 = 2 А.

Таким чином, вам знадобиться підсилювач з номінальною потужністю 2 А, щоб забезпечити достатнє живлення для даної світлодіодної стрічки.

Однак, пам’ятайте, що це лише загальна формула і, можливо, необхідно врахувати інші фактори, такі як втрати напруги на проводах або використання контролера яскравості. Найкраще проконсультуватися з професіоналами або виробниками світлодіодних стрічок для точного розрахунку підсилювача ампер.

Формула для розрахунку світлового потоку

Зрештою, розрахуйте ефективність світла. Це можна зробити, розділивши загальний світловий потік (вимірюється в люменах) на споживану потужність (вимірюється у ватах). Чим вище значення ефективності світла, тим енергоефективніша і яскравіша буде світлодіодна стрічка.

Для розрахунку люмен світлодіодної стрічки використовується така формула:

Люмени = Кількість світлодіодів × Світловий потік одного світлодіода (у лм)

Кількість світлодіодів вказується у штуках, а світловий потік одного світлодіода – у люменах (лм). Зазвичай, інформація про світловий потік вказується в технічних характеристиках світлодіодної стрічки, тому вам знадобиться знайти цю інформацію для вашої конкретної стрічки.

Отримайте ідеальне освітлення за допомогою правильного розрахунку світлодіодної стрічки

Безумовно, правильне освітлення відіграє важливу роль у створенні комфортної та функціональної атмосфери у будь-якому просторі. І світлодіодні стрічки є ідеальним вибором для досягнення ідеального освітлення.

Розрахунок світлодіодної стрічки є ключовим кроком досягнення оптимального освітлення. Це дозволяє визначити необхідну кількість світлодіодних модулів, їх потужність, колірну температуру та розташування для досягнення бажаного ефекту.

Перед початком розрахунку необхідно врахувати кілька факторів, про які ми описали вище. Після ретельного аналізу цих чинників можна розпочати розрахунку. Рекомендується звернутися до професіоналів компанії Ledstorm.UA, які мають досвід у проектуванні світлових рішень із використанням світлодіодних стрічок. Вони можуть запропонувати оптимальні варіанти, ґрунтуючись на вимогах та можливостях приміщення.

Про автора

admin administrator