Як визначити зрілість часнику для збирання

Авторadmin

Як визначити зрілість часнику для збирання

Зміст:

Коли збирати урожай часнику: ознаки стиглої культури

У липні настає вдалий час для збирання озимого часнику.

У липні дачники і городники збирають урожай озимого часнику. Важливо підібрати правильний час для збирання культури. Якщо зробити це занадто рано, то зубчики буде дуже м’якими, а якщо затягнути з прибиранням, то такий овоч буде зберігатися дуже недовго.

Після збирання часник потрібно зберігати в правильних умовах, щоб надовго зберегти свіжість зубчиків. Раніше УНІАН розповідав, як зберігати часник правильно.

Коли прибирати озимий часник

Озимий часник збирають приблизно через 100 днів після появи перших сходів. Залежно від погодних умов вдалий час настає в липні або на початку серпня. Викопувати часник краще рано вранці або в прохолодний день, оскільки прибирання під час спеки може пересушити зубчики.

Визначити вдалий час для збору часнику можна за такими ознаками:

  • нижні листя часнику підсихають, а верхні жовтіють;
  • шкірочка часнику злегка підсохла і міцна, з фіолетовим відтінком;
  • стрілки часнику випрямляються;
  • якщо часник легко розділяється на зубчики, то він вже перезріває і його треба терміново викопувати;
  • якщо у часнику не були видалені стрілки, то визначити дозрівання можна квітці на кінці: вона тріскається і показуються насінини.

Коли прибирати часник за місячним календарем

Деякі дачники при зборі часнику керуються місячним календарем. Місячний посівний календар для збору часнику радить наступні дати:

  • в липні : 8, 9, 15, 16, 17, 19, 20, 23, 24, 25 липня;
  • в серпні : 2, 3, 5, 8, 9, 14, 15, 17, 20, 22, 24, 25, 26 серпня.

Коли прибирати яровий часник

Яровий (тобто посаджений навесні) часник прибирають з середини серпня по вересень. Ознаки дозрілого літнього часнику наступні:

  • стебла і листя жовтіють і лягають на землю;
  • шийка часнику над коренем висихає і відходить лусочками;
  • головка часнику повністю сформована і злегка обсохла.

Вас також можуть зацікавити новини:

Коли прибирати часник у 2022 році: терміни та правила, топ-7 способів зберігання

Для того, щоб овочі, вирощені на присадибній ділянці, збереглися до весни і не втратили своїх смакових якостей, необхідно дізнатися, як і коли правильно зібрати врожай. Якщо правильно і вчасно провести роботи, часник, без якого не обходиться жодна друга страва, залишиться свіжою до перших теплих днів. Коли необхідно прибирати часник у 2022 році, залежить від клімату регіону вирощування та різновиду гострого овочів.

Як визначити зрілість часнику

При визначенні термінів збирання врожаю часнику садівники орієнтуються на кілька ознак. Найінформативнішим вважається зовнішній вигляд. Для того, щоб дізнатися, чи дозрів овоч повністю чи ні, необхідно викопати з землі кілька головок у різних місцях.

Характерні ознаки стиглості:

  1. Повністю сформовані зубки, які легко відокремлюються один від одного.
  2. У основи стебло часнику тверде і сухе.
  3. Тонка шийка.
  4. Оболонка цибулини тонка, але при цьому міцно утримує всі зубчики.
  5. Оболонка часнику підсушена і без проблем відокремлюється, при цьому шурхіт.

У тому випадку, якщо час вибирати часник ще не настав, зубочки відокремлюються один від одного з великими труднощами, а шия дуже товста. Крім того, плівка, що покриває зубки, не знімається, навіть якщо докласти зусиль. Такий овоч погано зберігається взимку, а при посадці може не зійти.

Якщо часник переспів, його зубочки розсипаються прямо в руках, а оболонка розтріскується або гниє. Щоб прибрати такий урожай, доведеться просіювати ґрунт, вибираючи окремо кожен зубок.

На грядках вітчизняних дачників вирощується озимий та ярий вид часнику. Для кожного різновиду існують свої характерні ознаки, що свідчать про стиглість овочів:

  1. При збиранні озимого часнику визначають стиглість за стрілками, звертаючи увагу на повітряні бульбашки, що формуються на їхніх кінцях. У тому випадку, якщо на оболонці вже є тріщини, а сама бульбочка добре видно, необхідно приступати до викопування врожаю.
  2. У випадку з літнім різновидом орієнтиром служить листя. У стиглого часнику вони в центрі ще зелені, а нижні пожовклі.

Терміни збору культури в залежності від регіонів та кліматичних умов

Оскільки клімат у різних районах відрізняється, терміни збирання врожаю також різні. Приблизний час дозрівання часнику в регіонах:

  1. Південні області – роботи проводять з 10 по 20 липня.
  2. Середня смуга – копають овоч в останній декаді липня.
  3. Підмосков’я – прибирати починають в останніх числах липня або початку серпня.
  4. Ленінградська область – збір проводять у першій декаді серпня.
  5. Урал і Сибір – приступають до робіт з 20 серпня.

Терміни прибирання приблизні, оскільки щороку погода відрізняється і вносить свої корективи у процес викопування часнику.

Тонкощі збирання часнику за місячним календарем

При визначенні термінів збирання врожаю багато садівників орієнтуються на рекомендації місячного календаря, де позначені сприятливі та несприятливі дати.

У липні

У другому літньому місяці приступають до збирання врожаю жителі південних регіонів та середньої смуги. Для них сприятливими днями у 2022 році вважаються 23, 24, 25, 26, 27 липня.

У серпні

До збирання врожаю в серпні приступають садівники та фермери Підмосков’я та Ленінградської області, а також деяких районів середньої смуги. Рекомендується розпочинати роботи 19, 20, 21, 22, 23, 24 та 25 числа.

У вересні

Фермери та дачники північних регіонів приступають до збирання цього овоча в перший місяць осені. Відповідними числами за місячним календарем вважаються – 8, 9, 16, 21, 25, 26.

Збір рослини в залежності від сорту

Терміни та особливості збирання врожаю культури з грядки залежать від її сорту. На ділянках вітчизняних садівників вирощується як озимий, так і ярий часник.

Озимий

Часник, посаджений під зиму, починають прибирати з грядки з середини та до кінця липня залежно від клімату регіону вирощування. Але якщо вирощуються ранні сорти, то термін їхнього дозрівання не перевищує 3 місяців.Пізні різновиди озимого овоча готові до викопування через 4 місяці.

Тому, щоб точно визначити дату початку робіт, додають ці цифри до дати висадки.

Ще один критерій, який впливає на терміни початку робіт, – кількість фракцій головки. Як правило, часник, що складається з одного великого зубка, встигає раніше, ніж багатофракційні часнику. Далі готові до збирання рослини з дрібними зубками, і наприкінці екземпляри з великими зубчиками.

Яровий

Такий часник садять навесні. Він характеризується дружним дозріванням та тривалою лежкістю за умови, що зібрано вчасно. Недозрілий овоч втрачає свою поживну цінність, а перетриманий погано зберігається. Ярий різновид часнику збирають трохи пізніше, ніж озиму.Це пов’язано з тим, що овочу потрібен час, щоб укоренитися після весняної посадки. Посаджений під зиму часник встигає це зробити перед настанням холодів.

У більшості випадків, якщо погода не піднесе сюрпризів, літній вид рослини готовий до збирання з 20 серпня. Проводять роботи до 10 вересня. У разі дощового та холодного літа ці терміни трохи зміщуються.

Як правильно викопувати часник

До процедури викопування часнику досвідчені дачники готуються заздалегідь, за місяць до передбачуваної дати припиняючи зрошення грядок з рослиною. При необхідності трохи прискорити процес дозрівання овочів за тиждень до початку робіт відгрібають землю від головок, даючи тим самим доступ сонячним променям та повітрю.

Викопувати головки часнику рекомендується в суху та сонячну погоду, якщо проводити збирання врожаю під час дощу, такі екземпляри погано зберігатимуться та почнуть загнивати ще до Нового року. Процес збору врожаю проводять за таким алгоритмом:

  1. Дезінфікують садовий інструмент – лопату чи вила.
  2. Часник підкопують акуратно і дістають разом із стеблами та листям. Це необхідно для того, щоб стебла віддали поживні речовини, що знаходяться в них, головкам. Залишки землі струшують і розкладають урожай в один шар під навісом. Важливо, щоб на овоч не потрапляли прямі сонячні промені та дощ.
  3. Корінці культури або вкорочують відразу, або роблять це, коли вона трохи підсохне (через 2-3 тижні).
  4. Для просушки деякі садівники зв’язують часник у пучки і підвішують під дахом сараю або іншого господарського приміщення.

Важливо пам’ятати, що овоч заносять у приміщення на ніч, щоб він не насичувався вологою.

Підготовка врожаю до тривалого зберігання

Приступати до підготовки овочів до тривалого зберігання необхідно лише після того, як вони остаточно просохнуть. Приступаючи до роботи, насамперед, визначаються з місцем та термінами зберігання. Весь урожай сортують на 3 категорії:

  • для посадки у наступному сезоні;
  • для тривалого зберігання;
  • для споживання найближчим часом.

Як правило, найбільші екземпляри з визрілими зубками використовують для висадки під зиму. Дрібні та пошкоджені головки відкладають для приготування їжі найближчим часом. Якщо на часнику помічені сліди плісняви або гнилі, його викидають, спільне зберігання зі здоровими екземплярами призведе до зараження всього врожаю.

Наступним етапом підготовки є обрізання. Довжина корінців залежить від того, для яких цілей планується використовувати овоч.Якщо має бути тривале зберігання, залишають від 3 до 5 мм. У разі майбутньої висадки необхідна довжина корінців від 5 до 10 мм. Для обрізки використовують гостро нагострений ніж або секатор. Головне – при проведенні робіт не пошкодити донця цибулини, оскільки це призведе до скорочення термінів зберігання.

Також зрізають стебла, їх довжина залежить від обраного способу зберігання. Якщо планується підвішувати часник під стелею, залишають довші стебла. Зрізи роблять або прямими, або косими, на тривалість зберігання це не впливає.

Після закінчення робіт відправляють часник у прохолодне приміщення з гарною вентиляцією ще на 2 тижні, а після цього укладають на зберігання.

Ящики

Для зберігання врожаю беруть дерев’яні або пластикові ящики. Викладають у них головки шаром не більше 15 см і забирають у прохолодне приміщення, куди немає доступу світла. Рекомендована температура – від 1 до 3 градусів тепла, вологість не повинна перевищувати 65%.

Сітки

Обрізані головки складають у сітки, що дрібні, і підвішують до стелі. Також використовують для зберігання наволочки, в які насипають лушпиння цибулі для усунення зайвої вологості.

У солі

Якщо вологість у приміщенні перевищує рекомендовані норми, підійде спосіб зберігання врожаю з використанням солі. На дно тари (ящика, коробки або скляної банки) насипають шар солі в 2 см. Далі кладуть часник і всі порожнечі також засипають сіллю. Останній шар – на вершині. Такий спосіб допомагає позбутися вологості та продовжити термін зберігання врожаю.

Замість солі також використовують борошно або деревну золу.

У парафіні

Парафін розігрівають на водяній бані до рідкого стану і вмочують головки. Як тільки вони підсохнуть, складають їх у коробку або ящик і відносять у льох.

У скляному посуді

Попередньо банки стерилізують та висушують. Краще брати 2-х чи 3-літрові ємності. На дно насипають шар борошна і викладають часник, принагідно засинаючи всі порожнечі. На верх кладуть знову борошно і закривають капронової кришкою. Зберігають у льоху або на заскленій лоджії.

У землі

У ґрунті часник зберігається без втрати смакових якостей до самої весни. Для цього врожай фасують по поліетиленових пакетах, поверх загортають газетою в 2 або 3 шари. Закопують у землю на глибину близько 50 см, а зверху утеплюють опалим листям або ялиновими гілками.

Плетіння кіс

Для цього способу на етапі підготовки не обрізають висохлі стебла. Їх сплітають між собою в кіску, рекомендована кількість в одній косі – 15 штук. Для зміцнення використовують шпагат, на кінці роблять петлю, за яку потім кріплять до стелі.

Чи потрібно прибирати стрілки?

Стрілки утворює лише озимий часник, якщо їх не видалити, вони витягнуть усі поживні речовини з головок. Однак іноді садівники залишають кілька штук, щоб по них орієнтуватися, коли необхідно приступати до збирання врожаю. Якщо прийнято рішення обірвати стрілки, роблять це тоді, коли вони починають скручуватися в спіраль.

Якщо часник перезрів, що робити?

Якщо овоч перезрів і розсипався на зубчики в землі, просівають ґрунт, щоб їх витягти. Такий часник не залишають на зимове зберігання і в першу чергу використовують при приготуванні їжі.

Можливі помилки

Якщо дачник нещодавно зайнявся вирощуванням часнику, він припускається помилок:

  1. Перетримує рослини в землі.
  2. Проводить збирання врожаю в сиру погоду.
  3. Закладає на зберігання зіпсовані екземпляри.
  4. Не дотримується рекомендацій щодо умов зберігання.

Щоб зробити на всю зиму запас ароматного овоча та зберегти вирощений урожай, необхідно вивчити рекомендовані терміни збирання часнику та вимоги до його зберігання.

Рекомендуємо

Коли прибирати цибулю в 2022 році в Підмосков’ї та області на зберігання?

Визначити, коли слід прибирати цибулю в 2022 році в Підмосков’ї, можна різними способами. Обов’язково треба знати правила збирання, сушіння та зберігання зібраного врожаю. Поради допоможуть зберегти всю користь від овочів на тривалий період.

Коли прибирати озимий часник: терміни викопування з грядки на зберігання

Визначити, коли потрібно прибирати озимий часник, можна за кількома ознаками. Деякі враховують сприятливі дні за місячним календарем. Важливим для збору врожаю є дотримання деяких правил.

Коли прибирати часник на Уралі у 2022 році: правильні терміни

Літні сорти часнику відрізняються гоструватим смаком і можуть доповнити будь-яку страву. Щоб отримати хороший урожай, необхідно знати час збирання ярого та озимого часнику.

Як зберігати часник: Топ-6 найпопулярніших способів

Щоб удома завжди був свіжий часник, важливо не лише виростити його, але і зберегти до весни. Перед відправкою на зберігання треба провести кілька маніпуляцій.

Як зберігати часник – найпопулярніші способи / Фото pixabay.com

Липень – місяць, коли більшість городників прибирають урожай часнику. Але зібрати його – це ще півсправи, адже ще потрібно знати, як зберігати часник в домашніх умовах і що посадити після часнику в липні.

На яке свято прибирають часник

Час збирання врожаю залежить від сорту часнику і від клімату регіону, в якому його вирощують. У регіонах, де більш теплий клімат, будь-які овочі і фрукти дозрівають швидше. Визначити зрілість часнику можна за зовнішнім виглядом рослини. Раніше Главред писав про три головні ознаки, які говорять про те, що прийшов час збирати урожай часнику.

Щоби визначити, якого числа потрібно збирати часник, можна скористатися і народними повір’ями. Наприклад, в Україні часник прибирають в релігійне свято Петра і Павла, яке відзначається 12 липня.

До речі, якщо літо дощове, то зі збором врожаю краще поквапитися. Можливо часнику буде менше, але його якість буде кращою, адже від зайвої води зубчики можуть загнити і погано зберігатимуться.

Як підготувати часник до зберігання

Щоби викопаний часник зберігався довше, його потрібно правильно до цього підготувати.

Цибулину часнику, до якої прилипло багато землі, очищають руками. Якщо ви будете стукати нею по лопаті, щоби земля обсипалася, є ризик пошкодити корінці й денце, також можуть з’явитися невеликі вм’ятини, які, в свою чергу, стануть джерелом інфекції. Стебла і коріння обривати не потрібно.

Перед тривалим зберіганням часник потрібно гарненько висушити. Покладіть його під навіс або в тепле і добре провітрюване приміщення (наприклад, на горище) на 10-14 днів. Деякі городники залишають часник сушитися прямо на грядці або підвішують на відкритому повітрі.

Коли головки добре просохнуть, можна буде обрізати стебла, але обов’язково слід залишити пеньок завдовжки 5-10 сантиметрів і близько 1 см кореневої бороди.

Якщо ви плануєте зберігати часник в косах або пучках, в цьому випадку зрізати стебла не потрібно.

Як зберігати часник в очищеному вигляді

В очищеному вигляді часник кілька місяців може зберігатися в рослинній олії. Для цього очищені, помиті й обсушені зубчики часнику поміщають в скляну або пластикову ємність і заливають соняшниковою або кукурудзяною олією з додаванням щіпки солі.

Банку щільно закрити кришкою і поставити в холодильник або льох.

Олію з часнику можна використовувати для заправки салатів.

Як зберігати часник в неочищеному вигляді

Часник потрібно зберігати в сухому прохолодному приміщенні. В іншому випадку він або почне проростати, або швидко заразиться пліснявими грибками. Якщо повітря буде засухим, то зубчики швидко втратять внутрішню вологу і стануть несмачними.

Оптимальна вологість повітря для зберігання часнику 40-50%. Якщо ви плануєте тримати часник в підвалі, то оптимальна температура зберігання для нього +2 градуси. При зберіганні часнику на зиму в будинку або квартирі, підтримуйте температуру на позначці +18. +20 градусів.

Зберігання часнику – Топ-6 найпопулярніших способів

1. Для зберігання часнику можна скористатися дідівським методом – зробити в’язанки.

2. Часник можна упакувати в мішечок з натуральної тканини (льон, бавовна) і додати сухі рослинні компоненти (лушпиння здорових цибулин; сфагнум, кокосове волокно). Вони поглинатимуть атмосферну вологу.

3. Зберігати часник можна і в банці безкисневим способом. Відсутність повітря не дасть можливості розвиватися бактеріям і грибкам. У банку до самого верху укладають сухі неочищені головки або зубчики часнику. Зверху потрібно помістити шматочок свічки, який запалюють, і одразу закривають банку. Свічка, згораючи, витрачає весь запас кисню і гасне, а в банці створюється безкисневий простір.

Важливо! Не можна використовувати пластикові кришки, оскільки вони розплавляться.

4. Складений в банку часник можна засипати борошном. Верхній шар борошна повинен бути 1,5-2,5 см. У цьому випадку закрити банку можна будь-якою кришкою, зокрема і пластикової.

5. Хороші результати дає обмазування головок часнику розплавленим воском або парафіном.

6. Ще один простий спосіб зберігання часнику – в коробці в найпрохолоднішому місці квартири, наприклад, біля вхідних або балконних дверей.

Що посадити після часнику в липні

Щоби земля не пустувала в середині літа, після часнику можна посадити шпинат, кріп, рукколу, петрушку, селеру або салат – у цих культур короткий вегетаційний період, тому можна зібрати ще щонайменше один урожай. Перед посадкою зелені в ґрунт потрібно внести будь-яке комплексне добриво (1 ст.л. на 10 л води).

Ґрунт після часнику сподобається пекінській капусті. Качани виростуть міцними і соковитими.

Також в липні можна встигнути посіяти після часнику редис і огірки. Головне – вибрати скоростиглий сорт. А ось в серпні після часнику можна посадити редьку (дайкон, чорну або зелену).

Вам також може бути цікаво:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Про автора

admin administrator