Який вид багаття рекомендується використовувати лише для їжі

Авторadmin

Який вид багаття рекомендується використовувати лише для їжі

Зміст:

Види багать: жарові, світлові та димові. Типи вогнищ: опис, призначення та способи розведення

Багаття, розведене в лісі – майже одне з самих важливих умоввиживання. Вогнищем ви і зігрієтеся, сушіть одяг, на багатті готується їжа. Як затишно і тепло ставати, коли розводите багаття в холодну, негоду погоду. Недарма вогню люди здавна поклонялися. Існує кілька видів багать, кожен з яких має свої переваги.

Багаття Шалаш – одне з найвідоміших і поширених видово багаття. Придатний як для приготування їжі, так і для обігріву. Дуже простий у розпалюванні та обладнанні, швидко розгорається. Необхідно на розпалювання класти похило дрова у вигляді куреня. Температура горіння багаття типу Шалаш задоволена висока, і таке багаття швидко прогорає, тому необхідно часто підкладати дрова.

Багаття Зоряне – довго горить, пигоден для приготування їжі. Бажано використовувати дрова із треди порід дерева. У міру прогорання дрова зрушують до центру багаття. Таке багаття можна використовувати для обігріву вночі.

Багаття Колодязь (Хатка) – має рівне полум’я, дуже добре для приготування їжі. Досить швидко прогорає. Багаття складається у вигляді зрубу.

Багаття Нодья – відмінно підходить для обігріву вночі, має тривале горіння. Є кілька способів укладання багаття Нодья. Перший спосіб – беруться три сухостійні колоди товщиною 30 см і довжиною 2-3 м. Два колоди з одного боку обтісуються і укладаються паралельно один з одним. C зовнішніх сторінвони підпираються вбитими кілочками. Між ними розлучається вогонь, за допомогою вугілля, або тонких гілочок. А потім зверху укладається третя колода. Другий спосіб – необхідно вбити 4 кілочки, а між ними укласти одне на інше товсте колоди. Можна чергувати сухі колоди з вологими, так вони підсихатимуть і поступово розгорятимуться.

Багаття Полінезійське (Яма) – дає багато вугілля, невидиме, не вимагає великої кількості дров. Для уборудження такого багаття необхідно вирити яму, яку бажано обкласти камінням. Якщо таке багаття розвести під кроною дерева, то зверху воно також не буде видно. Для кращого доступу кисню до ями необхідно вирити невелику траншею, так багаття горітиме краще і менше димітиме.

Багаття Решітка – в основу укладаються дві колоди, поверх якої у вигляді решітки укладаються більш дрібні колоди. Вогонь поступово опускатиметься вниз. Такий тип багаття можна використовувати для приготування їжі, і як нічний

Багаття з відбивачем – можна використовувати для нічного обігріву за рахунок тепла, що відображається. Особливо ефективно використовувати таке багаття для обігріву односхилий куреня.

Багаття безпечне нічне – призначене для нічного обігріву і запобігання випаданню палаючих полів з багаття. Дрова щільно укладаються, так вони горітимуть довше, а зверху притискаються двома важкими колодами, щоб дрова не викочувалися з багаття.

Багаття Траншея – використовується у вітряну погоду для приготування їжі. Необхідно вирити траншею достатньої глупини для розведення багаття в ній, по ширині, трохи менше ширини котеока.

Кожній людині, якій довелося побувати на полюванні, риболовлі чи звичайному туристичному поході, доводилося стикатися з розведенням багаття. Звичайно, краще при цьому знати основи та правила його розведення, бо існують різні видибагать залежно від його призначення, а також способу укладання колод та гілок. Опинившись у лісі взимку потрібно мати на увазі, що необхідно розвести багаття відмінне від того, яке розпалювалося влітку, тому що були інші умови. Про те, які види багать бувають та їх призначення буде розглянуто далі.

Розглянемо відомі види багать та різницю між ними:

Найпоширеніший у туристичних походах вид багаття, коли поліни складаються під нахилом до центру, при цьому поліни згоряють досить швидко посередині у верхній частині, збираючи основне вугілля по центру. Такий вид гарний для швидкого приготуванняїжі в похідних умов, розігрів чайника. Для зігрівання вночі він не підходить, оскільки основний жар зосереджений у одному місці.

Відрізняється від куреня тим, що дозволяє приготувати їжу в декількох ємностях одночасно. Його конструкція складається з розташованих на невеликій відстані паралельно один одному двох довгих полін, поперек яких зверху кладуться ще два поліна. Таким чином, конструкція викладається до досягнення необхідної висоти. Приготування кількох страв одночасно можливе завдяки тому, що забезпечується необхідний доступ кисню та рівномірне поширення вогню по довжині дров. Слід враховувати, що цей вид краще розпалювати в безвітряну погоду, оскільки інакше вогонь поширюватиметься нерівномірно.

Якщо необхідно розвести багаття, яке горітиме всю ніч, віддаючи велика кількістьтепла, відповідним варіантомстане тайгове багаття. Для його спорудження знадобляться два ряди товстих довгих колод, у кожному з яких потрібно розмістити по 2 або 3 поліна. Ці ряди повинні перетинатися під невеликим кутом безпосередньо над вугіллям. Причому перший ряд потрібно укладати із щільним розташуванням полін один до одного на вугіллі, а другий над ним зверху під кутом. Горіння колод досягається по всій їх довжині, але основна частина жару посідає їх перетин.

Призначення багаття-«свічки» полягає у розігріві води для чаю або приготування їжі на полюванні, риболовлі чи поході під час короткочасного привалу. Таке багаття не здатне обігрівати велику площунавколо себе, оскільки жар зосереджений у самому його центрі. Для спорудження використовується поліно, верхівка якого розрубується на 6-8 частин залежно від його товщини. Всередину розколу поміщається трут із полінами і розпалюється. Свічка здатна горіти близько восьми годин, виділяючи рівномірне комфортне тепло навколо себе на невелику площу. Цей вид підходить для розведення в теплу суху погоду, оскільки група не потребує сильного обігріву, і багаття безпечне для довкілля.

Нодья здатна обігрівати групу людей під час походу протягом усієї ночі без додавання дров, навіть узимку. низьких температурах. Вона складається з трьох товстих і довгих колод довжиною не менше двох або трьох метрів. Для розпалювання нодьї використовується вугілля, отримане під час розпалювання звичайного багаття, яке розводиться поруч. Вони підсипаються на всю довжину однієї викладеної колоди, яка зверху закривається хмизом або ялиновими гілками. Коли вони розгоряться, з двох боків від першої колоди кладуться ще дві. Щоб вони швидше зайнялися вогнем, потрібно зробити насічки сокирою і закотити цією стороною всередину багаття. Коли вони загоряться, зверху кладеться ще одна колода насічками до вогню. Колоди діаметром більше 40 см здатні горіти протягом усі ночі.

Камін також використовується для обігріву нічного табору. Він забезпечує тривале горінняколод, оскільки його конструкція така, що в міру згоряння нижніх колод, скочуються верхні і починають горіти. Конструкція «каміна» складається з чотирьох коротких колод, які укладаються у вигляді колодязя, а з однієї з його сторін викладається стінка заввишки у дві колоди. Щоб їх тримати, вбиваються два кілочки з нахилом назовні. У міру згоряння колод у «колодці», скочуються ті, що знаходяться в «стінці». Саме вогонь розводять усередині «колодязі».

Полінезійське багаття найчастіше використовується під час дощу, коли погода сира і вогка. Для спорудження конструкції потрібно зробити конусоподібну яму, що звужується донизу, глибиною до одного метра. Стінки ями викладаються колодами, але в дні розводиться багаття. Полінезійський вид багаття дає багато вугілля, яке довго підтримує тепло, і зручне не тільки під час дощу, а й сильного вітру.

Коли дров зовсім мало, можна розвести так зване зоряне багаття. Він дуже економічний при витраті палива, але його не можна залишати без нагляду, наприклад, уночі, оскільки необхідно спонукати колоди в міру їх згоряння від околиць до центру. Зірка викладається таким чином, щоб по радіусу багаття було викладено колоди в довжину, на вугіллі, починаючи від самого центру. Якщо потрібно підтримувати вогонь на повільному горінні, періодично посуваючи нові дрова до старих, цей вид є найбільш підходящим.

Гармата довго горить, підтримуючи досить велику кількість тепла. Для його розведення спочатку готують вугілля, потім біля нього розміщується товсте поліно. На нього викладається кілька колод одним кінцем, таким чином, вугілля виявляється безпосередньо під ними. Вони розгоряються і тривалий часдають гарне тепло. У міру їхнього згоряння можна замінити на нові.

Піраміду можна використовувати для нічного обігріву табору. Для цього використовуються дві товсті колоди, розташовані паралельно один одному. Поперек них потрібно покласти ще кілька аналогічних колод, це буде основа всього багаття. Потім потрібно знайти поліна меншого розміру і покласти в такій же послідовності зверху перших, потім зверху кладуться поліни ще меншого розміру, доти, поки верхівка не опиниться у гілочках та дрібному хмизі. При розгоранні вогнища можна без побоювань залишити на всю ніч.

Види багать ОБЖ

Для подачі сигналів лиха використовуються інші види вогнищ, ніж описані вище:

Димовий

Мета такого вогнища – подати сигнал лиха сильним димом, який буде видно із літака. Для цього використовується конструкція багаття, який накривається великою кількістюсвіжих ялинових, соснових та інших вічнозелених гілок. Через це можна використовувати густі листяні гілки або довгу траву.

Піонерський

Це сигнальне багаття, яке подає сигнал лиха своїм яскравим полум’ям, яке видно здалеку. Розпалюється він на високих, відкритих ділянках місцевості, виконується з трьох товстих гілок, що встановлюються вертикально як трикутника або триноги. На них спираються решта гілок, що загороджують бічні частини багаття. Крім того, що він даватиме високе полум’я, можна додати в нього гілок, листя та трави, щоб створювалася велика кількість диму.

Види багать і для чого вони використовуються

Нещодавній водний похід змусив мене пригадати все. Багаття готувало нам їжу, лякало ведмедів і просто гріло. Різні типибагать ми використовували в різних ситуаціях. Зазвичай це був тайговий, колодязь, нодья.

Функціональні види багать

Мені відомо з десяток багать, але не всі з них я застосовую у поході. Використовую регулярно лише 3-4. Якщо поритися в Мережі, можна знайти різні екзотичні способи розведення багаття. Але це вже більша розвага, ніж необхідність.

Кожен вид багаття має своє призначення: приготування їжі, обігрів, освітлення. Хоча більшість багатофункціональна і вирішує відразу кілька завдань.

Тому, вибираючи той тип багаття, яке ви збираєтеся розпалити, в першу чергу, керуйтеся якістю дров та інструментами, за допомогою яких ви можете їх добути. Якщо ви влаштували стоянку в криволіслі або тундровій зоні, або навколо вас вікові модрини, але немає ні пилки, ні сокири, то навряд чи у вас вийде тайгове багаття нодья.

ТОП 8 способів розведення багать

Отже, почнемо з найпопулярнішого та зручного для приготування їжі. На мій погляд, це багаття колодязь чи зруб.

Колодязь

Існують два способи розведення багаття колодязь. Або дрова укладаються як колодязя, а центрі запалюється розпалювання, або запалена розтопка (хмиз) обкладається дровами.

Для швидкого закипання води трохи обкладається підвішений котел.

Шалаш

Я його швидше назвав би чум. Найчастіше використовується для запалу, потім на його основі викладається колодязь.

Якщо куренем палити багато дров, то виходить дуже яскраве (піонерське) багаття, зручне для освітлення галявини. Нестача – швидке згоряння дров.

Нодья

Найбільше, на мою думку, придатне для лежання (ночівля без намету) багаття. Нодья буває дуже різна – з двох, трьох колод і навіть з підвішеною колодою, але всі ці складні конструкціїмені здаються «від лукавого».

Я використовую тільки тризроблену конструкцію, хоча ось недавно прочитав, що класичною вважається конструкція нодьї з двох колод. Я спеціально випробував її в поході і зробив про неї окрему статтю та невеликий оглядовий фільм, який увійшов до серії видів багать, відео викладено на каналі нашого сайту на YouTube.

Для трибревенчатого тайгового вогнища нідья потрібно три колоди від 1,5 до 2 м і дві невеликі палиці. Палиці кладуть на землю. На них укладають дві колоди, із попередньо зробленими сокирою насічками.

Зверху колод трьома-чотирма купками кладеться розпалювання. Я, зазвичай, даю нижнім колодам погоріти перш ніж покласти на них верхню колоду. По-перше, воно все одно згорить швидше. По-друге, поки горять тільки нижні колоди дуже зручно ставити на них казан (та хоч п’ять) і спочатку приготувати їжу, а вже потім покласти і верхню колоду, яка відразу займеться і дасть багато світла та тепла.

Готувати на нодьє можна і тоді, коли верхня колода вже належить. Просто посуньте його на півметра убік і поставте котел із краю.

Корисні статті:

Переважно робити ногою з хвойних порід, але зійде і будь-яке сухе дерево. Нодья з колод діаметром 25-30 см горить 6 годин і забезпечує теплий ночівлю.

У недавньому поході нодя нас не тільки гріла, а й відлякувала ведмедів.

Таїжний

Таїжний багаття викладається на вже вогнищі іншого виду або рідше запалюється самостійно.

Всі поліни тайгові лежать паралельно і таким чином гріють один одного щільно притиснуті. Багаття дуже економічне, дає багато тепла і мало диму. Насамперед, зручний для обігріву, але й готувати на ньому теж добре, особливо якщо кілька казанів.

Таєжними називають ще кілька видів багать та їх призначення (основне) – давати тепло.

Таїжний-гармата

Поліни кладуться одним краєм на перпендикулярно покладене на землю колоду. Завдяки цьому повітря піддувається знизу і горіння виходить інтенсивнішим.

Таїжний-тунгуський

Для тунгуського вогнища потрібно 5-6 жердин, довжиною близько 3-х метрів, а також колода діаметром 25-30 см і довжиною близько 1 метра.

Колода кладеться на землю, жердини укладаються одним кінцем на нього (конструкція чимось схожа на міномет Катюша). Між колодами і жердинами розкладається розпалювання, від якого починають горіти жерди.

У міру згоряння жердин під ними утворюється розпечена купа вугілля. Їх жар відбивається від колоди, перетворюючись на спрямоване тепло. У міру обгорання жерди треба підсувати.

Цей тип багаття підходить для ночівлі без намету, правда він дає жар тільки з одного боку, де й робиться лежання.

Фінська свічка

Фінська свічка це чурбачок висотою 40-60 см із двома хрестоподібними пропилами приблизно до середини.

У центрі чурбачка розводиться маленьке багаття, яке, прогоряючи в його глибину, запалює там внутрішні шари деревини. Горіння живиться повітрям через пропили із чотирьох сторін.

Призначення — це приготування їжі. Це свого роду дерев’яний примус. Горить довго, навіть можна використовувати два, а то й три рази, загасивши водою, а потім заповнивши знову – засипавши в дупло, що прогоріло, червоного вугілля з основного багаття. Фінська свічка не дає ніякого тепла, але зручна для приготування, не залишає багаття, її можна переставити палаючою на інше місце (на відміну від багаття).

Ось таку філіппінську свічку, за аналогією з фінською, ми зробили зі шматка бамбука під час нашої байдаркової подорожі Філіппінами. Незважаючи на екзотичний матеріал та конструкція схожа і призначення таке саме.

Лінива свічка

Лінива свічка, так я називаю ще один варіант фінської свічки. Лінива, тому що не треба робити пропили. Беруться три однакові чурбаки, сокирою робляться засічки з одного боку кожного. Чурбаки ставляться вертикально, щільно притискаються один до одного. Виходить своєрідна вертикальна нодья.

Як і фінка запалюється зверху. Також зручно готувати. З недоліків — на відміну від класичної фінської свічки, її не можна використовувати повторно, не можна перенести як пальник, вона залишає невелике вогнище. Плюси – вона дає тепло та світло.

На мій погляд, цього набору багать достатньо для подорожі навіть у найсуворіших умовах. Хочу ще відзначити, що види вогнищ та їхні назви я наводжу так, як я звик їх називати, хоча можливо, що в інших джерелах вони інші.

Спираючись на ці знання, я особливо не спантеличуюсь тим, яке багаття запалити в тій чи іншій ситуації, а дію швидше по наїті, оглянувши місце під майбутній бівуак.

Дмитро Рюмкін, спеціально для Закидання.

Напевно, немає такої людини, якій не хотілося б у теплу пору року вибратися з ночівлею на природу. Когось приваблює більше риболовля, когось – звичайний пікнік, а комусь просто подобається подорожувати із наметом по горах. Без вогню в поході обійтися складно, і тому не завадить дізнатися, якими бувають типи багать і який з них буде найкращим у тих чи інших умовах. Вважаємо, це буде дуже цікаво як початківцям, так і туристам, які вже мають деякий досвід.

Типи багать та їх призначення

Як правило, вогонь на природі розводять або для освітлення, або для приготування їжі, а в окремих випадках і для того, щоб подати знак. З цієї точки зору можна виділити такі типи вогнищ: полум’яні, жарові та димові. Останні можна також використовувати проти мошкари та комарів, але для цього потрібний великий досвід. Набагато простіше взяти із собою флакон репеленту або портативний фумігатор. Тому димові типи багать ми розглядати не будемо. Адже завжди можна підкинути в ялинових лап або сирих гілок, щоби отримати багато диму. А ось перший і другий варіанти використання вогню зустрічається набагато частіше, тому їх слід вивчити докладніше.

Жарові багаття

Для того щоб просушити речі, зігрітися і створити свій шедевр кулінарного мистецтва, знадобляться вугілля і висока температура. Ось кілька варіантів, які виявляться найбільш підходящими для таких випадків:

Багаття такого виду є чотирикутною конструкцією, складеною з коротких товстих полін. Всередину його кладуть хмиз, дрібні дрова, траву та інше розпалювання. Повільно згоряючи, таке багаття залишає багато вугілля, яке дає високу температуру.

2. «Нічний», або «тайговий»

Для нього знадобляться кілька довгих колод. Укладають їх строго паралельно чи під невеликим кутом. Існує кілька видів складання полін. Всі типи вогнищ цієї групи відрізняються тим, що в них застосовується принцип взаємодії поверхонь, що горять, між якими залишають вузькі щілини. Завдяки їм виникає потужна вертикальна тяга, яка не дає жару згаснути. Частої підкладки дана група багать не вимагає, і в цьому полягає їхня головна перевага.

Відрізняється від інших тим, що його розводять у ямі. Її стінки обкладають великими полінами або колодами, а на дні розпалюють вогонь із дрібного сучча. З метою безпеки найкраще розводити саме таке багаття в лісі. Також він незамінний у дощову чи вітряну погоду.

Полум’яні багаття

На них можна готувати їжу, але в той же час вони більше підходять для освітлення. Ось найпопулярніші типи багать цієї групи:

Для нього знадобляться приблизно 5-7 товстих довгих колод. Кінці їх складають разом таким чином, що зовнішній виглядконструкції чимось нагадує зірку. У міру згоряння полін їх рухають ближче до центру.

Дрова прикладають один до одного так, щоб вийшов конус. Розпалювання міститься внизу. Недолік його в тому, що верхня частина досить швидко згорає. Зате полум’я при цьому виходить жарким, концентрованим та потужним. З його допомогою можна не тільки приготувати їжу, але й добре висвітлити місце ночівлі.

Опинившись у лісі, неважливо, це полювання чи туристичний похід, людина стикається з тим, що виникає необхідність у розведенні багаття. Залежно від сезону та потреби, існує кілька видів багать. Є дуже популярні, наприклад, “курінь”, а є такі, які дуже рідко розлучаються – “полінезійський”.

Правила розпалювання

Перед тим, як почати розпалювати вогонь, необхідно вибрати місце, подбати про те, щоб полум’я не перекинулося на рослинність. Якщо це зима або просто волога земля, то під багаття необхідно підготувати основу з каменів або колод.

Потім слідує етап розпалювання, для якого можна використовувати наступні матеріали:

  • кору дерев;
  • гнилі, навіть якщо вони вологі, начинка буде завжди сухою;
  • сухі тріски;
  • підійде пух, як рослин, і птахів;
  • гриби дощовики, але лише висохлі.

Матеріал для розтоплення укладають наметом або закладають між колодами.

Типи та призначення

Залежно від потреби вибирається вид багаття, можливо, потрібно приготувати їжу або висушити одяг. Не варто забувати, що вогонь може зігріти або висушити тільки ті предмети, які звернені до нього, тому може знадобитися відбивач. Крім цього, відбивач змусить дим підніматися нагору. Вогонь у багатті простіше підтримувати, ніж наново розводити. На ніч краще не залишати багаття, а вугілля присипати золою, тоді буде простіше розпалити вогонь вранці.

Види вогнищ та їх призначення:

  • Полум’яні, тобто такі, що мають високу температуру і потребують постійної уваги, це «курінь», «фінська свічка» і «колодязь».
  • Жарові, що не потребують постійного контролю. Такий вогонь довго горить і дозволяє висушити одяг та швидко зігрітися. Це тайговий виглядта «нодья».
  • Сигнальні чи димові. Використовують для подачі сигналів або відлякування набридливих комах.

Шалаш

Це найпопулярніший вид багаття. Фото такого вогніща можна побачити у кожному сімейному архіві, тому що він допомагає зігрітися та на ньому зручно готувати їжу. Його дуже просто розвести і він швидко спалахує. Проте температура такого вогнища дуже висока, він швидко прогоряє, тому для його підтримання потрібно багато дров.

Споруджується він дуже просто, дрова викладаються на кшталт куреня. “Вхід” в багаття обов’язково облаштовується з вітряного боку.

Зірка

Досить популярний тип через свою універсальність та простоту споруди. Товсті колоди необхідно викласти у формі зірки навколо розпалювального матеріалу. У міру прогоряння колоди переміщують ближче до центру. Ідеально підходить для приготування їжі та обігріву. Колоду краще вибирати із твердих порід деревини, берези, дуба або клена.

До мінусів такого виду багаття можна віднести те, що він боїться дощу. Також потрібні досить товсті колоди, для отримання яких знадобиться інструмент, пилка або сокира, зате це дуже економічне багаття.

Камін

Ідеальне рішення для нічного обігріву. Для спорудження «каміна» потрібно 4 короткі колоди. Їх розставляють по колу, усередині розводять багаття. З одного боку потрібно зробити похилу стінку і вбити два кілочки, які нахиляють назовні. На ці коли викладаються колоди, поліна. У міру того, як прогоряють нижні колоди, верхні скочуються вниз, таким чином підтримується вогнище протягом тривалого часу. До мінусів можна віднести те, що потрібно досить багато деревини, а для спорудження конструкції – певні навички.

Піраміда або грати

Цей тип підійде практично для всіх випадків, біля нього можна зігрітися та переночувати, від нього багато світла.

Конструкція є колодами, укладеними поперечними шарами у формі піраміди. Підпал здійснюється зверху. Основна перевага – довге горіння, але за умови, що будуть товсті колоди. Тож у ліс доведеться брати заготовки чи інструмент.

З відбивачем

Основна відмінність цього виду багаття в тому, що як відбивач використовується переважно пагорб або камінь. Розводять обов’язково з підвітряного боку. Відбивач можна зробити з колод, бажано вологих. Таким чином, можна підсушити колоди та направити тепло багаття у потрібному напрямку.

Підійде для нічного обігріву і може навіть розпалюватися в односхилим курені. Можна розпалювати біля намету, але на безпечній відстані.

Таїжний

До цього типу ще відносять тунгуське багаття, «гармату» та «вогнище мисливця», всі вони мають однакову конструкцію. Тривалість горіння може досягати 8 годин.

На товсту колоду, яку називають під’юрлок, кладуть 2-3 поменше, злегка висуваючи їх вперед. Потім створюють щось на кшталт віяла, широкою частиною внизу. Вогнище розміщується внизу, у міру прогорання, колоди зсувають ближче до осередку. Таке багаття може розводитися навіть на землі, вкритій снігом.

Нодья

Які види багать ще часто використовуються? “Нодя”, який може складатися з 1 колоди або з 2, 3 і навіть чотирьох. Споруджують його на грунті, якщо сухо, але якщо ж погода волога або сніг, то необхідно підкласти поперечні колоди. На відстані 10 сантиметрів кладуть товсті колоди (діаметром близько 30 см) та довгі (2-3 метри), між ними розводять вогонь. Для розпалювання використовується дрібний хмиз або сухе листя з гілками. Щоб колоди не скочувалися, між ними рекомендується вбити коли.

Як тільки колоди починають горіти, на них кладуть ще одне, друге і так далі. Таке багаття може горіти до 36 годин, а навколо нього можуть зігрітися кілька людей. За потреби можна зробити екран.

Спеціальні види розведення багать

Спеціальними називають вогнища, які є лише модифікацією основних конструкцій, або є комбінованими.

“Фінська свічка”. Таке багаття передбачає створення «камери», де відбуватиметься процес горіння всередині самої колоди.

Один з варіантів: поліно розколюють на кілька частин, серцевину зіскаблюють та вирізають жолоб невеликого розмірувнизу заготівлі. Перед тим як розпалити всередині колоди вогонь, конструкцію стягують дротом.

Другий варіант – у заготовці роблять хрестові пропили, приблизно на ¾ всієї довжини. Таке багаття ідеально підходить для приготування їжі.

«Лінива свічка». Це практично модифікація «фінської свічки». Підбираються 3 однакові колоди, робляться насічки. Заготовки ставляться вертикально і щільно друг до друга. Вогонь розлучається зверху.

“Камель”. Ідеальне рішеннядля місць, де складно знайти підходящі колоди. Багаття необхідно обкласти з трьох боків камінням. Підійде для підігріву води та приготування їжі у невеликому обсязі.

“Траншея”. Таке багаття дозволить приготувати їжу для великої компанії. Його можна розпалити у полі, у вітряну погоду. Для цього потрібно вирити канаву, приблизно 1 метр завдовжки, з глибиною 30 сантиметрів, шириною приблизно 500 сантиметрів. Внизу траншеї необхідно викласти камінням, збудувавши щось на зразок мангалу. Зверху укладаються дрова.

Сигнальні

Види вогнищ та їх назви, що використовуються для подачі сигналу лиха:

  • Димові. Основне завдання такого вогніща – максимальна кількість диму, який може бути помітний навіть із літака. Необхідно викласти колоди у вигляді куреня, розпалити вогонь і накрити гілками вічнозелених рослин або за їх відсутності, довгою травою або листям.
  • Піонерські. Відомі своїм яскравим полум’ям, споруджуються у вигляді триноги або трикутника з довгого колод. Уся деревина встановлюється вертикально. Така конструкція завжди дає високе полум’я, але потрібно підкласти траву та гілки, щоб було багато диму.

Трохи екзотики

Види багать та їхні назви з фото, звичайно, можна знайти багато в інтернеті, але опис та зображення полінезійського зустрічається рідко. Таке вогнище дуже рідко розводиться на території нашої країни, оскільки користі від такої споруди дуже мало.

Для спорудження потрібно вирити яму з глибиною близько 30 сантиметрів, а стіни обкласти камінням. Внизу встановлюються колоди вертикально. Таке багаття практично невидиме і не боїться дощу. Горить такий вогонь тривалий час і вимагає багато деревини. Щоб не було багато диму, зазвичай поруч виривають ще одну яму та пов’язують обидві траншеї.

Розпалюємо багаття без сірників

Не завжди вдається зберегти сухими сірники, і дуже часто підводить запальничку. У такому випадку для розведення багаття можна використовувати збільшувальне скло або окуляри, той же об’єктив фотоапарата. Для розпалу в такій ситуації слід використовувати сухе подрібнене листя, кору зі смолою, мох і навіть пташиний пух.

Щоб зберегти сірники у тривалій подорожі, можна використовувати пакетики із застібкою зип-лок, у такі пакети можна помістити повністю упаковку сірників. Можна використовувати герметичні контейнери, або звичайну баночку.

Для захисту сірників можна використовувати парафін або віск. У цьому слід покривати як головку, а й деревину. Для покриття сірника, віск розтоплюється у металевому посуді. Найкраще використовувати парову лазню і не перегрівати парафін, вода має бути на межі кипіння.

Якщо ж сірники все-таки намокли, то висушити їх можна навіть на власному тілі, в області печінки або на шиї. Можна обернути їх у туалетний папір, яка швидко вбере вологу.

Рекомендуємо також

Основні види вогнищ та способи їх розведення – фото та відео

Не в кожного є досвід розведення багаття, але іноді в житті настає такий момент, коли це потрібно. Можливо, ви тільки недавно почали захоплюватися походами, а поході без багаття робити нічого. При чому розпалити багаття потрібно незважаючи на погодні умови, а весь ваш життєвий досвід у цій справі – це спалювання сухої трави в дитинстві.

Ну так гаразд, це не біда, ми постараємося розповісти, як це потрібно робити і ви зможете самостійно розвести багаття, незважаючи на умови, що вас оточують. Отже, почнемо.

З чого починається розведення багаття?

Правильно, з пошуку потрібного для цього місця. Місце має бути максимально рівне, бажано захищене від сильного вітру. Необхідно зняти шар дерну, в основному робиться це з міркувань пожежної безпеки. Також слід пам’ятати, що розпалювати багаття поблизу дерев, що ростуть, не можна – він повинен знаходиться не менше ніж за 5 метрів від найближчого дерева. Ну і обкопати багаття по колу також не заважає, це додатково захистить від поширення вогню.

Далі потрібно забезпечити себе дровами. Краще відразу заготувати необхідну кількість дров, щоб потім більше не турбувати себе цим заняттям, або скажемо, щоб потім не довелося шукати дрова вночі, у темряві. Для розпалу багаття нам знадобляться так звані стартові дрова – дрібні тріски, сухі гілки, береста, тонко наколоті дрова.

Весь цей матеріал для розпалювання можна скласти куренем, а потім підпалити. Щоб полегшити собі завдання, ви можете використовувати різні засоби для розпалювання – сухе або рідке пальне, яке можна купити у магазині. Після того, як вогнище почало розгорятися, починайте підкладати більші дрова.

У цій статті ми не розписуватимемо, як можна розвести багаття без сірників, згадаємо лише те, що вогонь можна видобути різними способами, наприклад, за допомогою кресала, за допомогою лінзи і т.д. тому вирушаючи в ліс, обов’язково запасіться ними, а про те як розвести багаття без сірників, дивіться тут .

Способи видобутку вогню без сірників та запальнички – вибираємо варіант для себе

Які бувають багаття? Типи вогнищ

У новачків зазвичай не виникає питань, який тип багаття вибрати, він просто робить багаття і все. Головне, щоб він горів і так зійде. Насправді, вміти розводити різні типи багать досить важливий момент, тому що у них різне призначення – якийсь тип добре використовувати для приготування їжі, якийсь для обігріву або сушіння одягу. Давайте розглянемо всі типи багать окремо.

Перший тип – “Шалаш”

Найпоширеніший тип багаття. Зазвичай його і використовують туристи-початківці. Робиться він просто дрова укладаються у вигляді куреня, схожого на індіанську вігвам. Похило кладуть все товстіші поліни, причому з боку вітру залишають між ними отвір, що утворює як би вхід у курінь.

Таке вогнище горить дуже жарко і яскраво, відмінно підійде для освітлення табору вночі. Також на ньому можна готувати їжу і він гарний для просушування одягу, мінус такого багаття, що він дуже ненажерливий і вимагає багато дров.

Другий тип – “Колодець”

Також досить поширений вид багаття. Дрова складаються у вигляді зрубу, виходить щось на кшталт колодязя. Найбільш підходящий багаття для приготування їжі. Відрізняється низьким, широким, рівномірним та жарким полум’ям. Підійде для сушіння одягу.

Більш економічний варіант, ніж курінь, дрова згоряють повільніше і в процесі згоряння утворюється багато вугілля, яке і дає високу температуру.

Третій тип – “Зірочка”

Ще його називають зоряним. Прозвали його так, тому що дрова викладаються у вигляді зірки. Зазвичай це колоди, які складаються кінцями разом, у міру згоряння дров їх просувають ближче до центру. Теж відноситься до економічних типів багать, тому що прогоряє повільно.

Таке багаття можна підтримувати тривалий час, лише зрідка підкладаючи суччя. Дає багато жару та вугілля. Застосування цього вогнища – приготування їжі та навколо нього можна розташуватися на нічліг.

Четвертий тип – “Ноддя”

Безперечно, це найкращий багаття в плані тривалої дії, він дуже економічний, рівномірно палаючий, що дає багато тепла – підійде навіть для зимової ночівлі. Як же розпалити таке багаття? Берете дві великі сухостійні колоди (чим більше і товщі колоди, тим довше вогнище горітиме), укладаєте їх горизонтально одне на інше, з боків вбиваєте коли, зафіксуйте колоди так, щоб верхня коліна не скочувалося з нижньої.

Колоди повинні бути розділені між собою клинами, можна використовувати каміння, зробіть так, щоб вийшов зазор приблизно 10 см, в цю щілину укладайте розпалювання – дрібне сучча, бересту, сухе листя і підпалюйте. Це багаття може горіти всю ніч, він практично не вимагає чергування, підкладки дров, він просто незамінний при нічліжці.

“Нодя” готова до підпалу

Головною особливістю вогнища типу “нодья” є те, що його можна використовувати при ночівлі навіть взимку просто неба і в люті морози. Безперечно, це найкраще зимове вогнище.

П’ятий тип багаття – “Тайговий”

Ще один тип багаття тривалої дії, що не вимагає частої підкладки дров, за принципом схожий на “нодья”. Призначення – ночівля, просушка одягу та приготування їжі. Зробити його просто – колода використовується як навіс, кілька колод тонше кладуть кінцями на нього, з підвітряного боку, протилежного навісу.

У міру згоряння колоди просуваються ближче до основної колоди. Цей метод називається “на поліно”. Існує багато різновидів тайгового багаття, кожен вибирає для себе, який йому зручніше. Наприклад, “хрест-навхрест” – на купу вугілля кладуть 2-3 колоди, а зверху хрест-навхрест ще стільки ж.

Шостий тип – “Піраміда”

Дуже цікавий тип багаття. Кладуться дві колоди паралельно один одному, на них поперек складаються ще поліни. Зверху розміщуються поліна меншого розміру і так далі, поки нагорі не виявляться зовсім маленькі, на яких розпалюється і розпалюється багаття.

Що робити, якщо зустрів ведмедя в лісі, і що робити не можна – інструкція на всі випадки

Таке багаття можна використовувати для ночівлі, воно горітиме досить довго.

Сьомий тип – багаття “полінезійське”

Для нього потрібно вирити яму і обкласти стіни камінням. На дні цієї ями розлучається багаття. Колоди і поліна складаються в яму вертикально, таке багаття можна розводити в дощову та негоду погоду. Багаття не ненажерливий і горить довго.

Його ще називають невидимим, тому що його практично не видно. Щоб дрова в багатті не диміли, поряд треба вирити іншу яму з вузьким каналом до багаття для доступу повітря.

Восьмий тип – “Траншея”

Це багаття в основному використовується для приготування їжі. Викопується траншея розмірами півметра на метр і глибиною до 30 см, дно викладається камінням і прямо на цьому камені і розводиться вогонь. Це багаття потрібне для утворення вугілля, виходить щось типу земляного мангалу, над вугіллям можна розмістити рожен або шампура з м’ясом та рибою. Від вугілля каміння нагрівається і на них також можна смажити їжу.

Існують ще й інші типи багать, ми розповіли лише про основні. Хотілося б згадати і сигнальний вогнище – він є основним засобом подачі сигналу рятувальникам, що вижили. Його теж треба вміти розводити, бо від цього може залежати ваше життя.

Бажано приготувати не одне багаття, а відразу кілька, і використовувати для їх розведення найвищі місця – так більше шансів, що вас виявлять. Спочатку роблять вогнища типу “курені”, а потім кладуть у нього сирі гілки і траву, вийде стовп білого диму.

Також радимо подивитися відео про те, як можна розпалити багаття.

Привіт, я Олександр-ідейний натхненник блогу.
Своє життя в плані кар’єри та вільного часу я пов’язав із лісом. А як інакше, коли живеш у Карелії! У цьому блозі я відповідаю за розділи, присвячені полюванню, походам та спорядженню. Ласкаво просимо в мій світ!

Про автора

admin administrator