Як влаштувати газон на даху будинку

Авторadmin

Як влаштувати газон на даху будинку

Квітник або газон на даху – для чого він потрібен, і як створити його своїм руками

На Заході наявність зеленої галявини на даху будівлі вже нікого не дивує. Для багатьох росіян же дахове озеленення представляється недоступною екзотикою, хоча кліматичні умови на більшій частині російської території цілком дозволяють втілити подібне рішення в життя. Інше питання, як виростити газон на даху своїми руками? Які рослини вибрати, як їх правильно посадити, і як доглядати?

Які рослини вибрати для озеленення даху

Для початку давайте розберемося, для чого вам потрібен газон на даху? Не варто розглядати озеленення покрівлі тільки як варіант незвичайного прикраси ділянки або як данина моді. «Зелена» дах володіє і іншими достоїнствами:

“Зелена” дах охороняє покрівлю від руйнівного впливу ультрафіолету

  • вона дозволяє істотно заощадити місце, якого на невеликих ділянках частенько не вистачає;
  • сприятливо впливає на екологічну обстановку, що особливо актуально для будинків, розташованих в центрі міста, серед бетону і вихлопних газів;
  • охороняє покрівлю від руйнівного впливу ультрафіолету;
  • захищає будинок від перегріву, забезпечуючи природне кондиціонування;
  • скорочує витрати на опалення житла;
  • надає додаткову звукоізоляцію;
  • поглинає більшу частину опадів і повертає вологу назад в атмосферу;
  • забезпечує пожежобезпечність покрівлі.

До того ж, озеленену покрівлю можна використовувати як зону відпочинку або дитячий майданчик, за умови, що конструкція даху розрахована на подібні навантаження.

Для більшості власників приватних будинків і дачників прийнятним є екстенсивне озеленення, при якому на даху вирощують почвопокривні рослини, створюють різні види газонів або ж просто розміщують рослини в контейнерах. Інтенсивне озеленення, що припускає пристрій справжнього саду з клумбами, деревами, фонтанами і доріжками, по кишені далеко не всім, тому зустріти такий варіант озеленення можна лише на дахах готелів, ресторанів і комерційних будівель.

Щоб прикрасити дах свого будинку, дачі або гаража, можна використовувати рослини з мочковатой кореневою системою, різні лугові квіти, газонну траву, деякі види цибулинних рослин, очитки, алиссуми, що стеляться флокси, ломикамені і седуми. Добре почувають себе на дахах різні сорти гвоздики і дзвіночків, гіпсофіла, лаванда, материнка. Отже, можна влаштувати на покрівлі яскравий мавританський газон.

Бажано, щоб висота зеленого покриву не перевищувала 30 см

Складаючи травосмесь для газону, враховуйте особливості клімату в вашому регіоні, а також те, що рослинам належить рости на майданчику, відкритому сонцю і вітрам. Таким чином, знадобляться рослини, стійкі до посухи, зниження температури, вітровим атакам і прямих сонячних променів. Бажано, щоб висота зеленого покриву не перевищувала 30 см.

Конструкція «зеленої» даху і вирощування трави

Раніше для пристрою саду на даху необхідно було ще на етапі будівництва робити максимально міцною надійною покрівлю, здатну витримати велику кількість грунту, що служить резервом поживних речовин і вологи для рослин. Тепер же завдяки новим технологіям екстенсивне озеленення цілком підходить і для тих дахів будинків, які вже експлуатуються. Тільки рекомендується попередньо відремонтувати покрівлю, якщо в цьому є необхідність, оскільки потім багатошаровий пиріг «зеленої» даху ремонтувати буде набагато складніше.

Для вирощування газону ідеально підходить плоска покрівля, але німецькі технології дозволяють озеленювати також даху з ухилом до 45 градусів, використовуючи спеціальні рослинні килимки, які замінять ґрунтовий шар.

Для вирощування газону ідеально підходить плоска покрівля

За технологією фахівці споруджують таку конструкцію «зеленої» даху:

  • в якості підстави використовується суцільна обрешетка з шпунтованих дощок;
  • на обрешітку укладається гідроізоляція, здатна протистояти проростанню коренів рослин;
  • наступним шаром йде теплоізоляція у вигляді плит з пеноматериала, рулонного матеріалу або гравію і керамзиту (іноді теплоізоляцію розміщують між кроквами обрешітки, а вже зверху наносять гідроізоляційний шар);
  • далі необхідний дренаж – підійдуть дренажні труби, прокладені на краях ската даху в гравійної засипці, або ж ринви;
  • поверх дренажу насипається субстрат з додаванням перліту, торфу, керамзиту або лаваліта;
  • в субстрат висівають насіння трав і квітів.

При схилі покрівлі від 18 градусів слід передбачити захист газону від сповзання за допомогою рам, збитих з дерев`яних рейок, дротяної сітки або спеціальних решіток з ПВХ.

Швидкий і простий спосіб влаштування газону на даху своїми руками

Якщо ви не маєте наміру витрачатися на послуги фахівців, що займаються монтажем «зеленої» даху, можна спробувати влаштувати невеликий квітник або газон на даху своїми силами з мінімальними витратами.

На водонепроникну плівку насипте сантиметровий шар дрібного гравію для дренажу

Придбайте міцну водонепроникну плівку, яка не змінює властивостей від впливу низьких температур і не містить шкідливих для рослин речовин. Якщо ширини плівки недостатньо, в спеціальних майстернях можна зварити з декількох відрізків полотно потрібного розміру. У наміченому місці на даху спорудити з плівки плоску виїмку, загнув краю шириною близько 5 см вгору і закріпивши їх дощечками або камінням. Щоб час від часу скидати зайву воду, що накопичилася після проливних дощів, можна буде просто опускати на деякий час один з кутів плівки. Дно квітника повинно вийти зовсім горизонтальним.

На водонепроникну плівку насипте сантиметровий шар дрібного гравію для дренажу, а на нього укладете добре зволожений субстрат шаром 6 см. Субстрат для вирощування рослин на даху можна змішати з торф`яної крихти і повного добрива (1 кубометр на 3 кг).

У тому, як виростити траву для газону на даху, ніякої складності немає: досить вирівняти торф`яну суміш, трохи ущільнити її і злегка закрити в субстрат насіння. Зверху ущільнювати посадки не потрібно, стежте лише, щоб поверхня торфу була постійно трохи зволожена – в жаркі посушливі дні щодня поливайте газон з лійки або обприскуйте, а при надмірному перезволоженні після дощів не забувайте зливати надлишки води. Через місяць можна буде внести комплексне добриво і відразу обприскати траву чистою водою, щоб на рослинах не залишилося солей.

У своєму невеликому квітнику на даху ви можете вирощувати не тільки газонну траву, але також різні літні квіти і маленькі чагарники. Викладіть поверх газону доріжки з плитки або плоских каменів (стежте, щоб вони не пошкодили плівку), щоб вам зручно було ходити по своєму квітнику.

Для початку краще спробуйте створити міні-газон на даху гаража, альтанки або навіть поекспериментуйте на собачій будці. Так ви на власному досвіді дізнаєтеся, як виростити газон на даху, і заодно визначитеся, чи варто результат витрачених зусиль.

Створюємо газон на даху будинку

Здійснюючи ландшафтний дизайн дачної ділянки, сучасні садівники втілюють в життя найсміливіші ідеї.

Однією з таких ідей може стати створення газону на даху будинку.

Ми розуміємо, що такий екстравагантний спосіб прикрасити свою ділянку сприймається швидше, як казкова дивина.

Але, запевняємо вас, це цілком можливо. У Європі сади на дахах вже давно стали буденною справою. Давайте спробуємо і ми зробити «живу» дах своїми руками.

Види озеленення покрівлі

Ступінь і способи створення «живих» дахів можуть бути найрізноманітнішими. Але в ландшафтному дизайні виділяють два основних напрямки – інтенсивне і екстенсивний.

Інтенсивне озеленення передбачає створення цілісних садових угідь на дахах, в яких можуть рости пишні клумби і навіть величезні листяні і хвойні дерева.

Такі сади часто споруджують на дахах дорогих готелів, ресторанів та інших комерційних споруд. Звичайні садівники навряд чи зможуть дозволити собі таку розкіш.

При екстенсивному озелененні ж виробляють висадку газону, почвопокровних рослин або просте розміщення рослин в контейнерах. Саме це метод користується популярністю серед любителів дачних угідь.

Вибір рослин для екстенсивного озеленення даху на дачі

В даному випадку кращим буде вибір рослин, які мають мочковатую кореневу систему, яка робить стебло більш стійким. Для таких посадок підійдуть різні лугові квіти і трави, газонна трава, а також ломикамені, седуми і деякі види цибулинних рослин. Часто на покрівлі можна зустріти різноманітні сорти дзвіночків і гвоздикових.

Пристрій «живий» даху

Стандартна покрівля з озелененням складається з шести основних шарів:

Існує також інверсійний варіант, в якому теплоізоляційний шар встановлюється над гідроізоляцією. Така покрівля буде краще пристосована до тривалої експлуатації, так як гідроізоляційне покриття прослужить довше, бо не буде піддаватися механічним і температурним діям.

В якості фільтруючого шару використовують геотекстильні полотно, здатне запобігти засмічення дренажу. Це термокрепленний матеріал, в якому волокна практично не засмічуються і служать довго.

Далі укладається корнезащітная плівка – найчастіше, нетканий поліпропілен. Раніше для цього застосовували асфалтірованіе, але цей спосіб малоефективний, тому що корені можуть зламати навіть моноліт.

Одним з найголовніших верств є дренажний. Головне тут, поєднати перфорований шар дренажу з особливими трубами. Для дренажу використовують високоміцний матеріал в рулонах – поліетилен високого тиску або перфорований полістирол. Якщо ви плануєте зробити звичайний газон, то в такому випадку можна постелити плити з перфорованого полістиролу.

Відведення води буде здійснюватись за гофрованим трубах, які мають спеціальні прорізи для стікання води. Можна взяти і звичайні азбестові труби, заздалегідь просвердливши в них маленькі пази.

Теплоізоляційний матеріал – піноскло. Це матеріал найбільш стійкий до тиску з боку коренів і, до того ж, має підвищену влагонепроницаемость. Але найголовніше, він екологічно безпечний. Можна використовувати в якості теплоізоляції також пенополітірол або мінеральну вату.

З усією відповідальністю необхідно поставитися і до монтажу гідроізоляції. Сучасний ринок може запропонувати спеціальні мембрани, які мають протівокорневих захист. Це можуть бути матеріали на синтетичній або на бітумній основі. Для більш складних озеленень застосовують також нанесення алюмінієвої фольги на мембрану з гідроізоляцією.

Здійснення відводу води

Говорячи про те, як влаштувати газон на даху будинку, варто згадати і про водовідведенні. Ця система повинна якісно і, що важливо, надійно збирати і відводити потоки води з покрівлі, які утворюються після атмосферних опадів і поливу.

При розрахунку водовідведення враховується розмір зеленого насадження, нахил даху, тип ґрунту і вид рослини. Зливи повинні розташовуватися рівномірно.

Особливості монтажу «живої» даху

Як правило, безпечніше і легше всього проводити озеленення на відносно плоских поверхнях. Оптимальна дах для озеленення повинна мати нахил до 12 градусів. Такий дах може легко витримати будь-який тип ґрунту і рослин.

Шестишарові «пиріг» зеленого даху чинить значний тиск на несучі конструкції. При інтенсивному озелененні дах необхідно спроектувати ще на стадії будівництва. Екстенсивне ж озеленення можна провести і на вже діючої даху.

Ремонт покрівлі краще провести перед установкою озеленення, так як після можуть виникнути значні проблеми і з’явитися ще більші пошкодження. Гідроізоляція повинна бути покрита хімічним захистом, тобто антикореневих препаратами. У цьому випадку коріння не зможуть проникнути всередину і будуть рости уздовж поверхні гідроізоляції.

Система FlorDepot

В останні роки дуже популярної в озелененні дахів будинків стала система «FlorDepot», розроблена німецькою компанією «БАУ-ТРЕЙД». Ця технологія передбачає можливість створювати газони на дахах, нахил яких досягає 45-50 градусів. У системі «FlorDepot» є три шари. На дах для початку монтують систему гідроізоляції, на яку застеляють корнезащітную поліуретанову плівку.

Потім укладається спеціальний рослинний килимок, виготовлений на основі пінопласту, що володіє високою стійкістю до ультрафіолету. Це килимок поєднує в собі відразу дві функції – прекрасно здійснює дренаж і замінює натуральну грунт.

Він містить у собі набір різних поживних речовин і глинистих мінералів, які були спеціально підібрані для кліматичних умов у Росії і країнах СНД. Такий килимок відводить зайву воду і утримує в собі необхідну її кількість для нормального розвитку рослин. На килимок наносять шар субстрату і висаджують рослини.

Про автора

admin administrator