Як з’явилися Черкаси

Авторadmin

Як з’явилися Черкаси

Російський історик Іван Болтін точно вказав дату заснування Черкас – 1284 р. Учений стверджує: перші черкасці були вихідцями зі слобід, якими володів баскак Ахмат, підданий хана Золотої орди. Ахмат збирав на своїх землях данину для хана, обдираючи як липку і простих людей, і бояр.

Центром міського життя був Черкаський замок, збудований у 1549—1552 роках на місці старого. Після Люблінської унії 1569 року Черкаси увійшли до складу Корони Королівства Польського. Від назви міста, навколо яких поселялись козаки, їх взагалі почали називати черкасами.

7 січня 1954 року Указом Президії Верховної Ради СРСР була сформована Черкаська область, до якої ввійшли три міста обласного підпорядкування (Черкаси, Сміла, Умань) і території 30 районів Київської, Полтавської, Кіровоградської і Вінницької областей.

Знойка термін «черкаси» походить від тюркського «чири-киси» або «чири киши» — «люди армії» (тобто озброєний народ) і збереглася аж до XVII століття, ставши синонімом до слова «козак». Пізніше розповсюдження назви «черкаси», може бути пов'язане з містом Черкаси, поблизу якого було в той час чимало козацьких осель.

легенди, згідно з якими: 1) етнонім Черкаси з'явився у Середній Наддніпрянщині ще в XII ст. і був пов'язаний з Чорними Клобуками; 2) на початку XIV в. фортецю Черкаси заснував литовський князь Гедімін, назву якій дали переселені ним з Кавказу адиги-“черкаси”; 3) фортецю Черкаси заснували в XIII–XIV ст.

Вона «прив'язує» заснування Черкас до періоду монгольського нашестя. Тогочасне осетинське слово «черкасоги» стало основою для назв «черкаси» та «касоги».





Черкащина пов’язана з діяльністю декабристів в Україні. Один з центрів декабристського руху в Україні — Кам’янка. Реформа 1861 року дала поштовх швидкому розвитку капіталізму. У другій …

Про автора

admin administrator