Як зберегти живці винограду взимку

Авторadmin

Як зберегти живці винограду взимку

Як зберігати живці (чубуки, саджанці) винограду взимку до весни

Розмноження винограду в домашніх умовах чубуками – поширене захід. Матеріал для посадки рослини в майбутньому році є живцями товщиною з олівець. Довжина його варіюється від 50 – 60 до 70 см. Саджанець вважається якісним при наявності 3 – 4 міцних нирок. Розглянемо, як зберегти живці винограду взимку, щоб до початку теплого сезону вони були здатними до розмноження культури.

Коли краще заготовлювати живці?

Люди, далекі від розведення винограду, вважають, що найкраще нарізати чубуки навесні. Але ця думка помилкова, оскільки до наступного року матеріал просто згниє чи засохне. Якщо ж зрізаний держак відразу вставити в землю, не давши йому перезимувати в потрібних для зберігання умовах, він швидко засохне і навіть не пустить коріння. Крім того, на «прооперованої» лозі залишиться рана, яка стане воротами для вторгнення збудників хвороб винограду. Виходить, що краще зберегти зрізані восени живці, ніж зіпсувати матеріал і даром витратити час.

Заготівлею пагонів займаються в жовтні, коли процеси вегетації і сокоруху у чагарників припиняються. Зрізи за зиму заживають, а травмовані судини камбію – закупорюються. До початку весни рослини відновлюються, і дачник може не боятися за їх інфікування.

Черешки нарізають з здорових і зрілих лоз-одноліток. Готовність рослини до розмноження перевіряють двома способами:

  1. Вигин гілки. Досить розвинена гілка видає легке потріскування.
  2. Йодова обробка зрізу. Держак зрізають, а колишнє місце його знаходження змащують йодом. Якщо лоза зріла, зріз швидко чорніє.

Занадто тонкі або товсті пагони для розмноження не використовують. Такий посадковий матеріал вважається неякісним. Оптимально нарізати живці із середньої частини пагона, яка за літо встигла накопичити запаси корисних речовин для зимівлі в природних умовах. Товщина пагонів повинна становити 5 – 8 мм. При дотриманні всіх умов заготівлі виноградних живців шанси на швидке укорінення і приживлюваність молодняку ​​значно зростають.

Умови для зберігання цибухів

Щоб чубуки нормально перенесли зберігання в зимовий період, дачник повинен створити для них такі умови:

  • Недоступність для гризунів.
  • Високий рівень вологості – до 90%.
  • Температура повітря в приміщенні – від 1 до 4 градусів тепла.

Якщо лоза під майбутню посадку заготовлюється в великій кількості, можна обійтися звичайним підвалом. Температура там завжди однакова, але господар повинен подбати про захист пагонів від шкідників. Періодично в льох потрібно навідуватися і зволожувати, провітрювати і оглядати черешки на предмет псування.

Підготовка живців винограду до зберігання полягає в декількох заходах. Найбільш важливим з них є забезпечення матеріалу достатньою кількістю вологи. У зрізаної лози концентрація води різко падає. Якщо держак втратить близько 20% вологи, повноцінним саджанцем він стати не зможе. Допускати цього не можна, значить, перенести заготовлений матеріал в сховище потрібно якомога швидше. Навіть якщо черешок пролежить під кущем один день, частка зневоднення складе 2 – 3%.

Свіжі чубуки вимочувати не потрібно. Але незначна вимочкі все ж допускається. Щоб нирки не задихнулися, а сировину не загнили, лозу поміщають в чисту свіжу воду (ідеально – джерельну). Лежати у воді черешки можуть від 2 – 3 годин до декількох днів.

Від шкідників і можливих хвороб пагони захищають шляхом обробки мідним або залізним купоросом (3% -ний концентрат). Потім лозу ставлять в поліетиленові пакети так, щоб виглядала верхівка. Окремі екземпляри пов’язують пучками і прибирають живці в відповідне приміщення.

Які місця існують для зберігання живців?

Де і як зберегти саджанці винограду до весни? Напевно це питання вже дозрів в голові читача. Фахівці рекомендують використовувати для цієї мети найпростіші місця – холодильник, льох або траншею.

Зберігання цибухів в холодильнику

Якщо кількість живців невелике, а довжина їх досягає півметра, можна зберегти виноград до весни в побутовому холодильнику. Центральні полички агрегату розміщують так, щоб утворилася ніша. Відстань між полицями повинна становити не менше 10 см.

На зберігання в холодильник лозу відправляють не в поліетиленовому мішку, а в тонкої тканини або марлі, попередньо просоченої розчином купоросу. Згорток додатково обертають целофаном і кладуть на холодильну полку. Раз на місяць вміст пакета переглядають і в міру потреби зволожують і протирають купоросом.

Підвал або льох

Якщо ви не знаєте, як зберігати живці в підвалі, просто покладіть їх у мішки з щільного поліетилену і розмістіть на полиці. Навідуйтеся до них раз на місяць і контролюйте якість. Підсохлі пагони зволожуйте, запліснявілі – виправляйте дрантям, вимоченої 3% розчином мідного купоросу. Готуйте препарат з розрахунку 1 ч. Л. на склянку води.

Якщо є можливість роздобути пісок або хвойну тирсу – відмінно. Насипте їх в пакети і вставте чубуки. Тирса накопичать вуглекислий газ. Ця речовина небезпечно для збудників хвороб винограду. Також його присутність знижує витрату вуглеводів саджанцями. Тирса і пісок повинні мати помірну вологість. Надлишкова волога шкодить посадкового матеріалу.

Як зберігати живці в траншеї

Для збереження виноградних саджанців до весни деякі дачники риють траншею глибиною на 1 багнет лопати. Канаву копають там, де не застоюється вода. Чубуки в даному випадку не обмотують плівкою, інакше вони згниють. Їх відразу кладуть в рів і засипають ґрунтом.

У лютому-березні перезимували матеріал витягають зі сховища і оглядають. Придатними до подальшої посадки вважають живці, свіжий зріз яких показує зелений колір. Кора повинна бути гладкою і не відшаровується. Цвіль стирають з пагонів чистої м’якої тканини. Неякісне сировину відбраковують. Добре збережені екземпляри готують до посадки у відкритий грунт.

Три способи як зберегти живці винограду взимку

Для того щоб розмножити сорт вже наявного на вашій ділянці винограду, або поділитися зі знайомими якісним посадковим матеріалом, або навіть заробити грошей, потрібно освоїти способи вкорінення виноградної лози .

Багаторічний досвід показав, що найвищий відсоток приживлюваності і найбільший приріст вегетуючих кущів наступних років виходить з власного посадкового матеріалу. На приживлюваність і подальший розвиток виноградного саджанця істотно впливає тривалість пересилання поштою, різниця кліматичних, ґрунтових та інших умов зростання і т. Д. Коли ж рослина «з’явилося на світло» і пересаджено на постійне місце в межах однієї ділянки, картина зовсім інша, особливо якщо мова йде про органічне винограднику.

Існує багато способів укорінення виноградної лози. Це і отводкованіе китайським способом, і кімнатна живцювання «на воді», живцювання в стаканчиках, у моху, тирсі і т. Д. Однак найбільш практична і менш клопітна виноградна школка під відкритим небом.

Як вибрати держак винограду для зберігання взимку і подальшої його посадки в шкілки

Для вирощування кореневласних саджанців в шкілки використовуються однорічні трехглазковие живці, нарізані восени з плодоносних кущів при обрізанні. Живці краще нарізати з середньої частини лози, так як саме там нирки найбільш розвинені і більш плодоносні.

Вибираючи лози для нарізки живців, які в недалекому майбутньому стануть саджанцями, в першу чергу слід звертати увагу на ступінь їх визрівання. Зазвичай визріла лоза має яскравий світло-коричневий колір, тверді тканини і при згинанні потріскує. Невизревшіх лоза в більшості випадків має брудно-зелений колір і зморшкувату поверхню – така лоза для живців не годиться.

Кущ, з якого нарізують живці, не повинен бути вражений грибковими захворюваннями, такими як мілдью, оїдіум та ін. Лоза на такому кущі, як правило, має сіро-бурі плями, специфічний запах і повністю або частково невизревшіх. Таку лозу при обрізанні необхідно забрати з виноградника і спалити, залишаючи на кущі тільки здорові паростки. Ці здорові паростки також можна використовувати і для нарізки живців.

Золу після спалювання хворих лоз можна використовувати для добрива винограду та інших культур, але уражену лозу, ні в якому разі не можна використовувати в компості і мульчі з цілком зрозумілих причин. Тільки зрадивши її вогню, можна витягти з неї користь для виноградника. Також непридатна для живцювання лоза з механічними пошкодженнями кори, нирок і серцевини.

Терміни нарізки живців зазвичай збігаються з осінньої обрізанням винограду. Для укривного виноградника це зазвичай кінець жовтня – початок листопада (в центральних і північних регіонах України), в основному після перших осінніх заморозків або природного листопада, але не раніше, так як в жовтні відбувається відтік поживних речовин з листя в деревну частина куща, і втрачати ці речовини ні до чого.

При заготівлі живців потрібно враховувати таку важливу обставину, як збереження вологи в тканинах. Вважається, що втрата вологи нижче 35% від сирої ваги живців призводить до загибелі 50% бруньок. Держак, що пролежав на сонці без укриття 5 годин, має нульову приживлюваність. Щоб уникнути такого конфузу живці відразу ж після нарізки поміщаємо на 6-8 годин в воду, пов’язуємо в пучки, трохи провітрювати і, обробивши за допомогою ручного обприскувача «Фітодоктор» за інструкцією, укладаємо на зберігання.

І ще, як показала практика, краще зберігають вологу при зберіганні живці подвійної довжини. Тобто, нарізаємо їх на 6-8 очок, а вже навесні перед посадкою розрізаємо їх на трехглазковие.

Існує багато способів зберігання заготовлених живців винограду взимку. Якісь ви з часом спробуєте самі, про результати інших почуєте від знайомих виноградарів. Але ми зупинимося на двох, самих надійних і простих. Ну і, звичайно ж, результативних.

Спосіб перший зберігання живців винограду

Готуємо живці так, як було сказано вище, і пов’язаними в пучки укладаємо в поліетиленовий пакет, пересипаючи вологою тирсою. Пакет зав’язуємо нещільно, залишивши можливість для дихання живців. Після цього пакет з живцями поміщаємо на тривале зберігання в льох.

Температура зберігання живців повинна бути в межах 2 . 4 ° С. Зазвичай льох, який викопано за стандартною схемою, цілком відповідає цим вимогам. Плюс-мінус пара градусів допустима і суттєво не вплине на зберігання живців.

Потрібно на всякий випадок підкреслити, що для зберігання живців винограду взимку краще використовувати льох, але, ні в якому разі не підвал багатоповерхового будинку, де напевно проходять теплокомунікації. Температура в таких підвалах, як правило, набагато вище, ніж необхідно для зберігання живців. В таких умовах вони починають активно дихати і витрачають поживні речовини, в результаті в кращому випадку вийдуть дуже слабкі саджанці.

Але якщо температура в підвалі або гаражі відповідає зазначеній вище, то чому ж не зберігати там саджанці? Тільки не забувайте іноді навідуватися і перевіряти вологість тирси. Підсохли – збризніть водою, але не перестарайтеся, тирса повинні бути вологими, але не мокрими. І не забудьте на кожен пучок черешків прикрутити бирку з назвою сорту винограду, щоб уникнути пересортиці.

Другий спосіб зберігання виноградних живців

Підійде тим, хто заготовляє велику кількість посадкового матеріалу, а також для дачників, які живуть в місті і не мають на ділянці льоху, а підвал є, але теплий. Суть цього способу в тому, що матеріал для вкорінення зберігається прямо на ділянці в спеціально підготовленої траншеї.

Вибираючи місце під траншею, перевагу потрібно віддавати захищеним місцям з легкої височиною: біля паркану, сараю або інших господарських будівель.

  • Височина потрібна для того, щоб тала вода або дощ не заливали сховище з живцями.
  • Перешкодою для сторонньої вологи може служити і канавка, викопана навколо зимувальної траншеї з відведенням води в бік природного ухилу.
  • Якщо не полінуватися і прокопати канавку довше, то відведену від ями з живцями воду можна направити до розмічених на майбутнє грядках – нехай запасають вологу на літо.

Розмір зимувальної траншеї залежить від кількості заготовленої лози. Зазвичай глибина такої траншеї – 50 см, а довжина і ширина можуть бути довільними. Нарізані живці, попередньо пов’язані в пучки з бирками, укладаємо на дно зимувальної траншеї, попередньо посипавши дно 5-сантиметровим шаром вологого піску. Заповнюємо сховище пучками живців, при цьому намагаючись щільно укладати пучок до пучку і насипаємо зверху 7-8 см вологого (але не мокрого!) Піску. Наостанок насипаємо поверх піску 25-30 см землі, яка була вийнята з ями. Просто і зручно.

Якщо є бажання, то над ямою можна поставити легкий навіс – наприклад, шматок руберойду або лист шиферу. Нахилений вниз край шиферу можна розмістити над канавкою для відводу води, і вона потече до наших грядках. Зайва волога для грядок не перешкода, тим більше якщо наш город ведеться з органічного принципом, то грядки як губка вберуть дорогоцінну для них вологу. А нам потім менше поливати.

Третій спосіб зберігання виноградних живців

Надзвичайно простий, але дієвий. Підходить він більше для тих, хто хоче укоренити трохи живців, так як зберігатися вони будуть в звичайному побутовому холодильнику. «Трохи живців» – звичайно, поняття відносне.

У звичайному побутовому холодильнику можна без сорому для продуктів зберігати близько 200 живців винограду, і це, повірте, чимало для дачника. До речі, візьміть на замітку, так само можна успішно зберігати насіннєву картоплю.

Після нарізки загортаємо живці у вологу чисту натуральну тканину, укладаємо в чистий поліетиленовий пакет і кладемо на нижню полицю холодильника. У пакеті залишаємо невеликий отвір для доступу повітря і періодично, у міру висихання ганчірочки, змочуємо її водою. Іноді може виникнути необхідність поміняти ганчірочку – запах вам усе підкаже.

Головне в цьому способі – холодильну камеру з морозильної не переплутати, а то всяке буває.

З настанням весни починаємо готуватися до посадки саджанців винограду в школку .

Про автора

admin administrator