Як зберігати кисті винограду

Авторadmin

Як зберігати кисті винограду

Як зберігати виноград в домашніх умовах – умови і способи

Ягоди винограду масово дозрівають восени. Досвідчені виноградарі вміють створювати умови, в яких грона залишаються свіжими довгий час. Важливо дотримуватися правильну технологію збереження врожаю. Існують способи, застосовні в різних випадках: в приватному будинку або звичайній квартирі. Щоб зберігати виноград як можна довше, підготовку починають задовго до збору плодів і кожен етап має свої тонкощі і секрети.

  • Умови тривалого зберігання винограду
    • Вибір лежких сортів
    • Підготовка винограду з літа
    • Правильна збирання врожаю
    • Підготовка плодових грон
    • підготовка приміщення
    • підвішування
    • На зелених гребенях
    • У ящиках і бочках
    • На полицях
    • В холодильнику

    Умови тривалого зберігання винограду

    Виноград відрізняється дуже соковитою і тендітної ягодою, яка швидко втрачає вологу і не призначена для зберігання цілий рік. Створивши певні умови в домашніх умовах, можна забезпечити свіжість врожаю до 6 місяців без втрати якості грона і смаку плодів. Існує кілька показників, які мають вирішальне значення при визначенні винограду на зберігання.

    Вибір лежких сортів

    Найкраще зберігаються сорти пізнього дозрівання, стійкі до хвороб і шкідників. Лежкие гібриди завжди відрізняються щільною шкіркою на плодах, пухким гроном і тугий м`якоттю. Виноградарі відзначають, що темні сорти винограду лежать довше, товарний вигляд і смак зберігається. Звертають увагу і на цукристість ягід (починаючи з 15%) – чим вона вища, тим більше термін зберігання.

    Плоди з пізнім терміном дозрівання зазвичай покриті восковим нальотом, який забезпечує збереження. Ягоди цих гібридів не втрачають кольору, смаку і аромату від 4 до 6 місяців, слабо уражуються грибковими захворюваннями.

    Добре показують себе при зберіганні ті сорти, грона яких здатні залишатися на лозах після повного дозрівання. Такі ягоди не осипаються з кисті і можуть бути збережені до зими прямо на кущі. Термін зберігання коливається від 2 до 3 місяців. Їх плоди можна знімати з кущів поступово і вживати свіжими, а останні кисті відправити на зберігання.

    На світлих ягодах при зберіганні можуть з`явитися бурі плями, які не пов`язані з хворобами або псуванням винограду. Щоб зберегти їх в товарному вигляді, слід кілька разів Окур грона сірчистим димом. На темних плодах такі відмітини не помітні.

    Підготовка винограду з літа

    Значний вплив на лежкість плодів надає догляд за лозою протягом усього сезону. Правильний сорт – ще не гарантія успіху. Якщо урожай призначений для тривалого зберігання, агротехніка повинна бути особливою:

    1. 1. Поливи припиняють за 40-50 днів до збору врожаю. Плоди не отримають надлишку вологи, вміст цукру в них буде більше.
    2. 2. Розвантаживши лозу на чверть від дозрівають плодів, можна значно збільшити лежкість залишилися грон.
    3. 3. Азотні підживлення в будь-яких видах обмежити. Слід удобрювати такі рослини фосфорно-калійними сумішами. Хороший результат дають позакореневе підживлення.

    Не варто нехтувати профілактичними заходами щодо попередження грибкових і вірусних захворювань саду і городу. Навіть кілька заражених ягід здатні погубити весь урожай при зберіганні.

    Правильна збирання врожаю

    Чим пізніше грона зняті з лози, тим краще для зберігання. Всі ягоди повинні встигнути визріти. У незрілого винограду немає шансів зберегтися навіть нетривалий час.

    Для збору винограду, призначеного для зберігання, вибирають сонячний день. Вранці і ввечері можливе випадання роси, а ягоди повинні бути максимально сухими. Зріз роблять гострим секатором, в залежності від способу подальшого зберігання: з ділянкою втечі або без.

    Для знімання плодів обов`язково надягають м`які рукавички і намагаються не торкатися до ягодам, а утримувати гроно за гребінь або держак. Дуже важливо зберегти пруїном (восковий наліт) на ягодах.

    Підготовка плодових грон

    Правильно вирощені і акуратно зібрані грона слід ретельно оглянути і видалити будь-які пошкоджені – недозрілі, засохлі плоди. Для того щоб процедура була менш травматична для здорових ягід, використовують пінцет або ножиці з тупими кінчиками. Всі кисті обережно оглядають, торкаючись до них тільки м`якою тканиною.

    Залишений в грона пошкоджений плід швидко покриється цвіллю і заразить інші виноградини. Варто видалити сумнівні ягоди ще на початковому етапі. Цвіль – головний ворог винограду під час зберігання. Якщо помічено, що гроно волога, її залишають до повного висихання. Виноград, який помили, не здатний зберегтися довго.

    підготовка приміщення

    Для зберігання підбирають кімнати, сараї, погреби, що відповідають декільком основним вимогам по температурі, вологості, освітлення і сторонніх запахів. Оптимальні умови:

    1. 1. Температура від 1 до 5 градусів тепла. Чим ближче до нижньої позначки, тим краще. При зниженні до 0 ºС приміщення слід прогріти до плюсової позначки.
    2. 2. Вологість при зберіганні не повинна перевищувати 80%. Якщо потрібно знизити існуючий показник, в приміщенні встановлюють ємності з деревним вугіллям або вапном для видалення зайвої вологи.
    3. 3. Сторонні запахи можуть вбратися в м`якоть плодів, їх вживання стане неможливим, навіть при повній цілості.
    4. 4. Світло руйнує фруктові кислоти і цукру в ягодах, тому приміщення повинно бути максимально темним.

    Перед пристроєм сховища приміщення білять зсередини вапном, обкурюють сіркою і охолоджують. У сухі прохолодні ночі обов`язково проводять провітрювання. Днем і під час дощу залишають приміщення закритим.

    способи зберігання

    Добре підготовлене приміщення чекає закладки добірного винограду. Укласти його на зберігання можна кількома способами, в залежності від кількості врожаю та інвентарю, наявного під рукою.

    Перелічимо основні, перевірені методи.

    підвішування

    Підготовлені кисті можна попарно зв`язати довгим шпагатом, перекинутим через балку, трос або будь-яку горизонтальну опору в сховище. До одного кінця прикріплюють першу гроно, до іншого – другу. Виноград розвішують так, щоб ягоди не торкалися стін і металевих предметів. Кисті мають у своєму розпорядженні на різній висоті, щоб не стикалися один з одним.

    Дотримуючись ті ж умови, можна закріпити грона за гребінь або частина плодової гілки на натягнутій дроті, мотузці, горизонтальної балці. Для зберігання підходять мансардні, горищні, господарські приміщення.

    На зелених гребенях

    Невелика кількість виноградних грон можна зберегти до частини плодової гілки. Метод схожий на пророщування живців. Плоди зрізають разом з гілкою в два міжвузля з кожного боку. Нижню частину втечі опускають в пляшку з водою, верхню вкорочують до однієї нирки. У воду потрібно додати аспірин або активоване вугілля для попередження гнилі.

    Таким способом можна надовго зберегти соковитість і колір ягід, але цукристість і аромат значно зменшуються. Виноград на зеленому гребені в темному приміщенні зберігається до 60 днів.

    У ящиках і бочках

    На дно обраної тари укладається папір або тканину – будь-який гігроскопічний матеріал. Грона укладають в один шар гребенем вгору. При наповненні глибоких ємностей шари винограду засипають тирсою або пробкової крихтою. Слід знати, що при використанні тирси хвойних порід, виноград змінює свій смак. Збереження ягід може становити 2 місяці, але періодично урожай оглядають на предмет псування і гнилі.

    Дерев`яні ящики або діжки не повинні бути заражені, слід використовувати свіжу, суху деревину або зробити спеціальну обробку тари перед закладкою. Між ящиками при зберіганні має залишатися простір для вентиляції. Щільно накривати ємності з виноградом не можна.

    Досвідчені виноградарі відзначають, що добре консервує ягоди посипання їх солом`яною золою. Стерильний, екологічний матеріал виконує роль воскового нальоту і надійно оберігає ягоди від гнилі.

    На полицях

    У сухому підвалі або господарському приміщенні можна влаштувати спеціальні стелажі для зберігання винограду. Дерев`яні полки влаштовують глибиною до 80 см, для зручності укладання і перевірки грон вручну. Якщо конструкція не має доступу з двох сторін, ширина полки повинна становити не більше 0,5 м.

    Спочатку укладають шар великої соломи, а на ньому розподіляють грона гребенями вгору і від себе. Рівномірно заповнюють полиці, стежачи, щоб між кистями залишалося невелику відстань. Така розкладка добре вентилюється і проводити перевірку ягід набагато простіше.

    В холодильнику

    Найефективніший спосіб зберегти невелику кількість винограду – помістити його в холодильник. В умовах квартири така заготовка – це єдиний спосіб зберегти грона надовго, до 7 місяців.

    Встановлюють такі параметри: вологість – 90%, температура – від +2 до 0 градусів. Якщо ягоди були заморожені і одного разу відігріті, повторно поміщати їх в холод не має сенсу. М`якоть втрачає свою консистенцію, вигляд і корисні властивості. В морозильну камеру можна помістити цілі грона або окремі ягоди, попередньо вимиті, висушені і поміщені в контейнери або пакети.

    Знаючи основні принципи, цілком реально влаштувати сховище для винограду як в приватному будинку, так і в звичайній квартирі і продовжити сезон вживання винограду до самої весни.

    5 способів як зберегти виноград на зиму в домашніх умовах

    Весняний період і велика частина літа проходять для більшості садівників в працях. Піклуючись про плодові культури, витрачається багато часу і зусиль, зате як приємно знімати урожай. Але розслаблятися рано, адже треба продумати, як розподілити плоди для переробки, створити сприятливі умови для тривалого зберігання в домашніх умовах. У цьому огляді піде мова як можна зберегти виноград на зиму.

    Чи можна довго зберігати виноград в домашніх умовах

    Якими б довгими не були очікування, настає момент, коли з лози доводиться знімати увесь виноград. Відразу переробити його на соки, вино і консервацію, звичайно ж, можна. Але ще більше бажання виникає насолодитися свіжою ягодою, наповненою багатогранним ароматом. Зберегти виноград в домашніх умовах упродовж декількох місяців цілком реально, якщо врахувати важливі чинники:

    Для зберігання винограду підходять тільки середньо і пізньостиглі сортиа

    • сорт культури підбирається середньо або пізньостиглий з рихлими гронами;
    • ягода повинна мати щільний м’якуш і товсту шкірку;
    • при самостійному виноградарстві приділяти увагу правилам агротехніки , вони впливають на збереження плодів;
    • знімати урожай треба що тільки визрів (не зелений або перезрілий)а роботи проводити в суху сонячну погоду;
    • при знятті грон треба старатися не пошкодити восковий наліт , він сприяє тривалому зберіганню (для цього рекомендується використати гумові рукавички);
    • перед укладанням на зберігання слід відсортувати пошкоджений або зіпсований виноград;
    • мити зібрані кисті категорично забороняється, така процедура лише прискорює псування заготівлі.

    Самі лежкие сорти можуть зберігатися в домашніх умовах до 5-6 місяців. До таких відносяться: Кутузівський, Осінній чорний, Молдавський чорний, Виеруп – 59, Грудневий, Ізабелла.

    Які сорти придатні до тривалого зберігання

    Перед тим, як придбати виноград для посадки, варто визначитися з подальшими способами зберігання і переробки урожаю. Якщо є бажання заготовлювати свіжі грона для новорічного столу, те рекомендується розглянути сорти, які придатні для тривалого зберігання і в процесі передержки не створять проблем.

    Пам’яті Негруля

    Виноград Пам’яті Негруля

    Сорт виведений в результаті схрещування Корна Нягра і Датье де Сен-Валье. Рослина з середнім терміном визрівання добре переносить морози, відрізняється високою стійкістю до типових хвороб. На кущах спеют грона циліндричної форми середніх розмірів, вага досягає 400-700 гр. Яйцевидні ягоди забарвлені в майже чорний колір. Вага кожній складає 5-9 гр. Вміст цукру в плодах-16-18% при кислотності 5-7 г/л.

    Особливості сорту :

    • плоди покриті щільним восковим нальотом, що забезпечує тривале зберігання;
    • рослина має хорошу імунітетом ;
    • потужний скелет куща дозволяє знімати підвищені урожаї;
    • комахи практично не атакують виноградну лозу.

    Ягоди у свіжому вигляді зберігаються в домашніх умовах при певному температурному режимі до 130 днів.

    Оригінал

    Виноград сорт Оригінал

    Цей сорт має декілька різновидів, основна відмінність яких полягає в забарвленні ягоди. Їх існує цілих три: білий, рожевий і чорний. Усі рослини мають морозостійкість (до-21°) і тривалим зберіганням ягід. Цьому сприяє щільна шкірка плодів і восковий наліт.

    Особливості винограду Оригінал:

    • вага грона -400-600 гр., деякі екземпляри завішують до 2-х кг;
    • форма ягід яйцевидна, вага одній складає 10-12 гр.;
    • смак без виражених ноток, але в той же час гармонійний;
    • висока врожайність (при належному відході з куща можна зняти до 100 кг плодів).

    Ягоди у свіжому вигляді зберігаються в домашніх умовах при певному температурному режимі до 130 днів.

    Ювілей Журавля

    Виноград сорт Ювілей Журавля

    Рослина пізнього терміну дозрівання з періодом вегетації 150-167 днів. Сила куща середня, але це не заважає формуватися великим гронам конічної форми, вага яких досягає 400-500 гр. Зустрічаються екземпляри і до 1,4 кг Смак простий, але добре відчувається солодкість (18-19% при кислоті 8,5-9 г/л).

    Особливості винограду :

    • ранній вступ в період плодоносіння молодої лози (на другий рік після висадки);
    • показники родючості і врожайності високі;
    • морозостійкість (до-25°);
    • міцний імунітет зводить до мінімуму профілактичні заходи.

    Ягоди у свіжому вигляді зберігаються в домашніх умовах при певному температурному режимі до 130 днів.

    Нистру

    Виноград сорт Нистру

    Рослина среднерослое з періодом вегетації 156-167 днів. Сорт отриманий при схрещуванні Нимранг і Пьеррелль. На кущах дозрівають красиві грона циліндричної форми вагою 700-800 гр., але зустрічаються і справжні рекордсмени, що досягають 3 кг Щільність кисті середня. Жовто-зелена ягода має овальну форму, на стадії стиглості покривається рожевуватим відтінком. Вага одній складає 7-8 гр. Вміст цукру-16% при кислоті 7 г/л.

    Особливості сорту :

    • міцний імунітет (дозволяє вирощувати урожай без обприскування);
    • морозостійкість до мінус 21°;
    • лоза не вимагає укриття на зиму;
    • хороша транспортабельність .

    Ягоди у свіжому вигляді зберігаються в домашніх умовах при певному температурному режимі до 140 днів.

    Способи збереження винограду зимою

    Вибрати правильний сорт винограду для тривалого зберігання-це тільки половина справи. Друга частина полягає у виборі відповідного способу і створення комфортних умов для грона, щоб на столі вона виглядала презентабельно і свіжо. Де ж зберігати виноград і скільки він протримається?

    У льосі

    Зберігання винограду в льосі

    інші статті Канна: как правильно ухаживать и выращивать цветок

    Відсортований виноград можна зимою зберігати в льосі або підвалі, якщо там дотримується температурний режим від +1° до +8°. Вологість повітря підходить з підвищеними показниками (70-80%), інакше плоди швидко усохнуть. Проте не слід допускати перезволоження, інакше незабаром на заготівлях утворюється гнилизна або пліснява. Щоб регулювати цей процес, рекомендується регулярно провітрювати приміщення або встановити примусову вентиляційну систему. Також понизити вологість допоможе відро з негашеним вапном або деревне вугілля, встановлене у безпосередній близькості біля урожаю, що зберігається.

    Періодично (не рідше за 1 раз в тиждень) треба оглядати плоди, виявлені зіпсовані ягоди акуратно знімаються з кисті і утилізувалися.

    При виборі місця під виноград варто відмовитися від сусідства з кабачками, картоплею і іншими овочами, здатними виділяти вологу. Краще знайти затишний куточок окремо від інших продуктів.

    Використання ємностей з водою

    Зберігання грона винограду в ємності з водою

    Цей спосіб доречно використати при зберіганні невеликої кількості урожаю. Суть методу полягає в зрізуванні грон разом з лозою, після чого довгий кінець гілки поміщається в пляшку (чи інша посудина) з водою. Гроно винограду повинне при цьому вільно звисати, тому місткість фіксують під нахилом. Щоб у воді не розвивалися бактерії, в неї додають пігулку активованого вугілля або аспірину. Це допоможе запобігти утворенню гнилизни. При такому зберіганні грона зберігають свіжість до 2-х місяців іноді до Нового року.

    Періодично слід зрізувати (оновлювати зріз) лозу, щоб дати можливість винограду підживлюватися вологою.

    На дроті

    Зберігання винограду на дроті

    Відсортовані грона зв’язуються попарно за гребненожки. Для зв’язки використовують шпагат. Далі в льосі або підвалі натягують декілька рядів дроту і фіксують кисті прищіпками або за допомогою нитки. Розташовувати виноград слід щільно, але з інтервалом для циркуляції повітря (не менше 3-5 см).

    Періодично заготівлі оглядаються з метою видалення пошкоджених ягід. Чим ретельніше робити очищення, тим довше зберігаються плоди.

    Натягувати шпагат або дріт краще на різній висоті, щоб грона не стикалися один одного. На підлогу під підвісами необхідно вистилати мішковину або поліетиленову плівку для своєчасного прибирання опалих ягід. Якщо цього не зробити, заведеться оцтова мушка, яка спровокує зараження бактеріями усього урожаю..

    Застосування ящиків

    Зберігання винограду в ящиках

    Як тара використовуються сухі дерев’яні ящики або діжі. Дерево перед заповненням плодами треба обробити антисептиком або обкурити тару сіркою. Після повного просушування на дно вистилають шар тирси або соломи (товщина 2-3 см). Сухі грона, заздалегідь відсортовані, викладають на прошарок так, щоб виноград не торкався один одного. Кожен ряд пересипається шаром тирси. Поверх кистей засипається опилочный матеріал, і місткість накривається кришкою. Заповнювати плодами ящик до самого верху не треба, важливо, щоб між кришкою і тирсою залишалося трохи місця для циркуляції повітря.

    При виборі деревної тирси від сосни і ялини варто відмовитися. Аромат хвої негативно відбивається на смакових якостях винограду. Краще віддати перевагу плодовим деревам, а також тополі або липі. е.

    Правильне заморожування в морозильній камері

    Зберегти смак і аромат ягід можна також за допомогою їх заморожування . Для цього методу підходять темні і білі сорти, але перші зберігаються довше. Важливо не піддавати виноград повторній дії низьких температур.

    Послідовність як правильно заморожувати плоди:

    1. Ретельно очистити грона від пошкоджених ягід і сміття. Промити їх і просушити природним способом.
    2. Розкласти кисті на підносі так, щоб виноградини не торкалися один одного. Відправити їх до холодильника на пару годин.
    3. Помістити піднос із заготівлею на півгодини у камеру і морозити .
    4. Після витримки в морозилці дістати плоди і розфасувати порційно у контейнери.
    5. Відправити до морозилки на зберігання . Температура для зберігання встановлюється на показнику-24°С.

    Заготовлювати за допомогою заморожування можна як цілісні кисті, так і окремі ягідки. Термін зберігання при цьому методі обробки складає 7-8 місяців.

    Перед вживанням ягоди треба завчасно дістати і поставити в холодильник на 18-20 годин для плавного розморожування. При необхідності процес прискорюється за допомогою занурення морожених ягід у прохолодну воду, але при такому способі втрачаються смакові якості.

    Світлі сорти винограду заготовлюють окремими ягодами прямо в солодкому сиропі. Послідовність обробки винограду :

    • вимити і просушити відсортовані грона;
    • акуратно відокремити кожну ягідку;
    • викласти на піднос одним шаром і відправити до морозильної камери на 30 хвилин;
    • зварити сироп з води і цукру, остудити його;
    • дістати з морозилки ягоди і ложечкою рясно полити кожну ;
    • відправити знову на 30 хвилин у морозильник ;
    • повторити процедуру через 30 хвилин, перевернувши плоди, що підмерзли ;
    • заморожені ягоди в сиропі скласти в контейнер і поставити на зберігання в морозильну камеру (від-20° до-24°).

    Якщо дотримуватися рекомендацій фахівців і досвідчених садівників, то ласувати дуже смачними ягодами, які приносять користь організму, можна буде усі новорічні свята . До того ж виноград сам по собі є гідною прикрасою святкового столу.

    Як зберегти виноград після збирання врожаю: два найнадійніші способи

    Терміни дозрівання у ранніх сортів винограду припадають на вересень, у ранніх — на серпень, у сортів із середніми термінами дозрівання — на першу половину жовтня. Після збирання плодів важливо не тільки знати, як підготувати виноград до зими, але і як зберегти врожай, щоб ваш виноград ще не один тиждень служив джерелом вітамінів та інших корисних речовин.

    Корисні властивості винограду для організму

    Це не тільки смачна та ароматна, а й цінна з погляду на здоров’я та харчування ягода. Виноград містить:

    • антиоксиданти;
    • клітковину;
    • вітаміни С і K, калій та мідь, а також фолієву кислоту.

    Таким чином, вживання винограду зміцнює імунітет та надає підтримку серцево-судинній та травній системам. Крім того, знижується рівень холестерину та ризик розвитку хронічних захворювань.

    Канал “Сучасна дача” радить, як зберігати виноград. З усіх методів ці два — найнадійніші та найпростіші.

    Способи тривалого зберігання винограду

    Як зберігати виноград на зиму:

    • Спосіб 1 — у ящиках. Вибирайте для винограду дерев’яні ящики з невеликими щілинами між дошками, щоб забезпечити циркуляцію повітря. На дно насипте тирсу з деревини з листяних порід, покладіть щільний папір або солому. Після цього викладіть в ящик грона винограду широкою частиною вгору в один шар і зберігайте в льоху.
    • Спосіб 2 — на дротах. Для цього в льоху натягніть на достатній відстані від стелі та стін міцний дріт. Розвісьте на дріт виноград таким чином, щоб грона не торкалися стін і один до одного. Зрізайте грона з частиною виноградної лози, у такому вигляді при цьому способі вони зберігатимуться набагато довше.

    Раніше ми розповідали, що потрібно зробити з виноградом, щоб урожай був щедрим та смачним. А ще подивіться такий рецепт маринованих огірків з виноградом і без оцту — він точно не залишить вас байдужим!

Про автора

admin administrator