Як зібрати насіння фізалісу

Авторadmin

Як зібрати насіння фізалісу

Зміст:

Як виростити фізаліс з насіння в домашніх умовах: посадка та відходу з відео

Фізаліс не так часто зустрічається на дачах. Багато городників навіть не знають, для чого потрібна ця рослина. Тим часом фізаліс використовується в кулінарії та для приготування засобів народної медицини. Виростити з насіння фізаліс в домашніх умовах неважко.

Вибір сорту фізалісу для вирощування будинку

Існує два різновиди рослини – овочевий та декоративний. Залежно від мети вирощування потрібно віддати перевагу тому чи іншому виду. Найвідоміший їстівний фізаліс називається мексиканським.

Сорта овочевого фізалісу:

  • Ананасний – плоди невеликі, запах стиглих овочів нагадує ананас. На смак ягідки солодкі. Сорт відноситься до ранньостиглих. Вирощують для приготування варення.
  • Суничний – висота куща становить не більше 70 см. Плоди дрібні. Шкірка насиченого жовто-гірчичного відтінку, на смак ягоди солодкі. Підходить для вживання у свіжому вигляді.
  • Королек – використовується для приготування варення, цукатів, ікри, а також для консервації.
  • Овочевий кондитер – середньоранній сорт. Шкірка плодів світло-салатового або жовтого відтінку. За розміром ягоди великі.

Існує величезна кількість сортів пасльонової культури. Характеристики вони схожі.

Підготовка до посадки

Особливу увагу при вирощуванні будь-якої сільськогосподарської культури приділяють посадці насіння та вирощуванню розсади. Саме від цього етапу залежить майбутній урожай.

Терміни посадки

Оптимальними термінами посадки насіння рослини вважається середина березня та до кінця квітня. Розсада сходить та росте протягом 45-50 діб. Як правило, висаджувати у відкритий ґрунт саджанці потрібно на початку травня. Крім цього, важливо висадити розсаду після того, як вночі не буде заморозків.

Вимоги до ґрунту

Культура росте на будь-яких типах ґрунтів. Але є одна умова, якої обов’язково потрібно дотримуватися. Перед посадкою розсади ґрунт потрібно перекопати на глибину 20-25 см і внести перепрілий гній.

Використовувати свіжий гній не рекомендується. Він надто концентрований і негативно позначається на зростанні молодих рослин. Перекопують ґрунт ранньою весною, як тільки земля прогріється.

Відбраковування насіння

У рослини дуже маленьке насіння. І для того щоб підвищити схожість розсади, перед посадкою насіння у відкритий ґрунт їх відбраковують. Для цього потрібно розвести у склянці води половину столової ложки солі. Засипати у розчин насіння. Те насіння, яке спливло, для посадки не підходить. Їх можна викинути. А ті, що залишилися на дні, висаджують у ґрунт.

Догляд за фізалісом в домашніх умовах

Рослини садять в один контейнер. Їхнє насіння дрібне і садити по різних ємностях овоч проблематично. Перші дні, коли розсади підросте, її тримають у хаті. У ґрунт на вулицю саджанці садять після того, як ґрунт прогріється.

Для того щоб підвищити врожайність, за розсадою регулярно доглядають. Хоча овоч не відноситься до вимогливих, мінімальний догляд йому все ж таки потрібен.Кущі не потрібно пасинкувати та підв’язувати на відміну від найближчих родичів фізалісу – томатів. Чим більше гілок буде на кущі, тим вища врожайність.

Грядки потрібно кілька разів на тиждень поливати (залежно від погоди) та видаляти бур’яни. Дорослі кущі ще менше потребують догляду, ніж розсада. Так як рослина відноситься до багаторічників, у середині осені потрібно подумати про підготовку кущів до зими. Культура не відрізняється морозостійкістю, тому її обов’язково вкривають на зиму.

Перед холодами кущі зрізають під корінь. Потім укривають коріння лапником або листям із городу. Якщо рослина однорічна, то її просто викопують разом із кореневищем.

Збір врожаю

Ягідки фізалісу починають збирати після того, як яскраві пелюстки, всередині яких знаходиться плід, почнуть всихати та вицвітати. Ягоди дозрівають нерівномірно. Спочатку встигають ті ягідки, які знаходяться ближче до ґрунту.Потім усі інші. Якщо вчасно не зібрати, то вони починають падати на землю та псуватися. Щоправда, якщо стоїть суха та тепла погода, то збирати потрібно й плоди, що опали. А якщо на вулиці дощі, то ягоди гниють і їх поїдають гусениці. Такі ягоди для приготування страв не підходять. У стиглих плодів приємний аромат.

Для того щоб деякий час зберігати фізаліс, його плоди збирають трохи недозрілими. Причому ягоди зрізають разом із кущами. Поки вони зберігатимуться, плоди отримуватимуть поживні речовини з гички. Таким чином зберігати овочі можна кілька тижнів.

Ягоди фізалісу їдять у свіжому вигляді. Також з них варять варення, роблять цукати та консервують. Крім цього, на їхній основі готують різні народні засоби від хвороб. Це універсальний плід, який багатий на поживні речовини та мікроелементи, необхідні для організму людини.

Рекомендуємо

Як виростити ялина з насіння: посадка та догляд у домашніх умовах для початківців

Далеко не кожному садівникові відомо, як можна виростити ялинку з насіння. Щоб отримати міцну рослину, потрібно правильно провести посадку та забезпечити їй комплексний догляд.

Як виростити смородину з насіння в домашніх умовах: посадка та догляд з відео

Щоб виростити новий сорт смородини з насіння, треба розібратися, як заготовляти посівний матеріал та висівати. Забезпечити правильний догляд допоможуть поради досвідчених садівників.

Насіння картоплі: як виростити в домашніх умовах, посадка та догляд з відео

Способи оновлення насіннєвої картоплі: як виростити картоплю з насіння, переваги та недоліки процедури, як зібрати насіння картоплі, догляд за сходами картоплі, збирання та зберігання врожаю.

Як виростити фізаліс у домашніх умовах із насіння і доглядати за культурою

Фізаліс, як і інші пасленові культури, завезли до Європи за часів відкриття Америки. Томати і картоплю садять на дачах, культивують на полях у величезних масштабах. Менш відомий представник сімейства невибагливий у догляді, в домашніх умовах фізаліс можна виростити з насіння.

  • Вибір сорту фізалісу для вирощування будинку
  • Овочеві сорти садять не тільки для прикрашання балкона або саду, а й вирощують заради плодів. З них варять джеми, маринують як помідори.
  • Підготовка до посадки
  • Терміни посадки
  • Вимоги до ґрунту
  • Одруження насіння
  • Догляд за фізалісом у домашніх умовах
  • Збір врожаю
  • У домашніх умовах плоди встигають більш рівномірно, ніж на грядці, де гниють від дощів і поїдаються гусеницями.

У дикій природі багаторічник розмножується самостійно, зараз культивується в країнах Латинської Америки. Його плоди багаті пектином, володіють фруктовим ароматом, який одночасно нагадує і полуницю, і ананас.

Вибір сорту фізалісу для вирощування будинку

Багаторічна трава зі стеблем, одревесневим біля основи, має не один різновид, а кілька. Оригінальні зимові букети виходять з декоративного фізалісу, який приживається в будь-якому ґрунті, нормально переносить температурні стрибки. Помаранчеві квітки у вигляді ліхтариків дивно виглядають на клумбах.

Овочеві сорти садять не тільки для прикрашання балкона або саду, а й вирощують заради плодів. З них варять джеми, маринують як помідори.

Ягідний фізаліс гине під час заморозків, порівняно з іншими різновидами, вимагає більш ретельного догляду. Ароматні плоди важать менше 4 грамів, але мають дивовижний смак.

Щоб прикрасити підвіконня або балкон і одночасно зібрати врожай, краще посадити овочевий фізаліс:

  1. Королек вирощують для отримання плодів, з яких закривають ікру, готують цукати і варення.
  2. Ананасний сорт радує солодкими ягодами, що швидко встигають, володіють фруктовим ароматом.
  3. На мініатюрних кущах Земляничного фізалісу дозрівають плоди яскравого жовтого кольору. Їх їдять у сирому вигляді.
  4. Овочевий кондитер годиться для консервації, відрізняється великими м’ясистими ягодами вагою близько 50 грам.

У домашніх умовах найкраще себе почуває фізаліс Московського, Кондитерського або Грибівського сорту. Але не варто забувати, що кущикам потрібно багато світла.

Підготовка до посадки

Для заморського гостя можна без проблем підібрати місце не тільки в приватному будинку, але і в квартирі. Вирощують його на підвіконні з південного боку, в заскленій лоджії, на утепленому балконі. Для кімнатних умов більше підходить розсадний спосіб. Спочатку потрібно посіяти насіння в ящики, коли підростуть кущі, найміцніші з них відправляють в окремі горщики діаметром близько 20 см.

Терміни посадки

Щоб вирощувати фізаліс на лоджії або балконі, до посіву вдаються вже в березні. Насіння заглиблюють у ґрунт на 1 або 2 см, добре зволожують теплою водою, вкривають плівкою. Ставлять розсаду на вікно, що виходить на південну сторону. При появі 2 листків сіянці розміщують в окремих горщиках, дно яких заздалегідь заповнюють дренажним шаром.

Вимоги до ґрунту

Хоча на грядці і в дикій природі фізаліс приживається в будь-якій землі, незалежно від її типу, при вирощуванні квітучої трави в квартирі змішують:

  • 2 частини торфу;
  • по одній дерні і перегною;
  • Піску.

Для зниження кислотності кладуть трохи золи. Щоб знищити грибкові суперечки або мікроби, грунт потрібно пропарювати як мінімум годину.

Одруження насіння

Перед посівом посадковий матеріал калібрують, для цього його опускають в теплий розчин, приготований з літра води і ложки солі. Хвилин через 10 порожнє насіння фізалісу піднімається на поверхню. Ті, що залишаться на дні, промивають і знезаражують у марганцівці. Для поліпшення сходження зернятка варто протримати у воді близько 12 годин, в яку додають краплю «Епіна».

Догляд за фізалісом у домашніх умовах

Батьківщиною заморського гостя є Центральна Америка, де багато сонця і тепло. У короткі весняні дні при посадці насіння їх додатково підсвічують. Ростки спочатку затіняють від сонця. За молодими кущиками доглядають більш ретельно, ніж за дорослою пасленовою культурою:

  1. Щодня зволожують землю.
  2. Раз на 2 тижні підгодовують, чергуючи мінеральні склади з органікою.
  3. Обривають пасинки.

У підпірці фізаліс не потребує. При правильному догляді, протруюванні насіння не хворіє, при вирощуванні в будинку не страждає від шкідливих комах.

Збір врожаю

Плід у представника пасленових культур розташовується в оболонці, що нагадує китайський ліхтарик з паперу. Вона складається з чашелістиків, що зрослися між собою. Коли ці яскраві пелюстки починають сохнути і втрачати свій насичений відтінок, приходить час для збору ягід.

У домашніх умовах плоди встигають більш рівномірно, ніж на грядці, де гниють від дощів і поїдаються гусеницями.

Фізаліс довше зберігається, якщо прибирати трохи недозрілі ягоди, які багаті:

  • клітковиною і глікозидами;
  • фосфором і цинком;
  • залізом і кальцієм.

При вживанні плодів зміцнюється емаль зубів, поліпшується травлення, посилюється імунітет, організм очищається від шлаків. Ягоди можна їсти в свіжому вигляді, заготовляти варення і джеми.

Про автора

admin administrator