Як зимують німфеї у ставку

Авторadmin

Як зимують німфеї у ставку

Німфея, або водяна лілія: посадка та догляд у ставку

Німфея, латаття, водяна лілія, квітка русалки – багаторічник, що росте у водоймах, де немає сильної течії, в затоках повільних річок, а з недавніх пір і в міні-ставках, що прикрашають дачні ділянки. Посадити ніжну водяну лілію – німфею не складно, догляд їй потрібно мінімальний, якщо створити квітці русалки відповідні умови.

Як вибрати німфею для посадки?

Численні сорти німфеї, придатні для вирощування в штучних водоймах, умовно ділять на три групи за розмірами рослин.

    Карликові, або мініатюрні. Діаметр квіток від 3 до 15 см, підходить для ставків глибиною від 15 см до півметра. Забарвлення квіток залежить від сорту – біле, червоне, жовте.
  1. Середні. Квітка розміром до 18 см, садять на глибину до 60 см. Квітки бувають рожеві, червоні, жовті.
  2. Великі, з діаметром квіткою до 25 см. Для таких німфей оптимальна глибина водоймища не менше метра. Квітки більшості сортів пофарбовані жовтим і малиновим квітами.

Всі групи включають як екзотичні, теплолюбні, так і зимостійкі сорти. У садівників популярні такі види зимостійких водяних лілій.

  • Nymphaea tetragona – латаття чотиригранне, або мала. Білі, рідше рожеві квітки маленьких розмірів розпускаються до полудня і залишаються розкритими до вечора. Відмінно підходить для оформлення міні ставків. Основна труднощі при вирощуванні – складно ділити кореневище, що часто формує бічні відростки.
  • N. candida (латаття біле), що відрізняється високою морозостійкістю. Характеризується горизонтальним кореневищем, що повільно розростається. Не менш популярна її чарівна родичка – шведська червона німфея, любителька холодної води та великої кількості сонячного світла.
  • N. odorata, запашна водяна лілія, без проблем переносить морози до -30°С. Має кілька підвидів, що відрізняються розмірами та забарвленням суцвіть. Кореневище забезпечене міцним бічним корінням.
  • Nympheae tuberos (шишковата німфея) – прародителька значної кількості сортів та гібридів. Головна перевага – кореневище легко ділиться.

Для вирощування на помірних широтах підходять такі гібриди.

  • Mayla, рясно квітуча у серпні. Рожеве суцвіття 18 см формою схоже на зірку. Розростання кореневища повільне.
  • Ванвіса – невибагливий, рясно квітучий сорт. Пелюстки рожевого кольору з поздовжніми жовтими смужками. Не менш декоративні литися – з мармуровими прожилками. Розмір суцвіття близько 20 см, глибина посадки 60-100 см.
  • Snowflake (сніжинка), схожа на астру через вузькі довгі пелюстки білого кольору. Рясне цвітіння починається з другої половини літа. добре переносить суворі зими.
  • Violicious – рідкісний вигляд, фіолетового або синього кольору. Здатний пережити зиму під шаром льоду після 2-3-річної акліматизації.

Вибираючи для посадки водяну лілію, передусім беруть до уваги умови водоймища, та був кліматичні умови, т.к. навіть теплолюбним екзотам легко влаштувати місце для надійної зимівлі.

Посадка німфеї

Оптимальний варіант – придбати в садовому центрі готову рослину, розміщену в горщику. Вирощування з насіння ускладнене не так трудомісткістю процесу, як необхідністю спеціальних умов для їх пророщування.

Місце в ставку та вода

Всі німфеї – любительки сонячного світла, допустима легка півтінь у спекотний годинник.

Водоєм може бути заповнений водопровідною водою. На щастя, німфеї не особливо чіпляються до якості та складу води.

Вибір горщика та ґрунту

Для посадки німфеї вибирають пластикові кашпо, діаметр яких більший за висоту. Цей момент важливо врахувати, оскільки кореневища латаття розростаються по ширині, а не по висоті. При цьому зовсім не обов’язково, щоб кашпо було цілісним, навіть велика кількість дрібних отворів не є на заваді.

Занадто велика ємність не підійде з простої причини: іноді її доводиться витягувати з води, тобто з урахуванням ваги грунту і води вона повинна бути підйомною. Занадто маленьке кашпо позначиться на розмірах квіток: невелике кореневище – невеликі суцвіття.

Грунт для посадки потрібний високородючий, жирний, глинистий, він менше вимивається водою. При підготовці до висаджування лілії ґрунт змішують з органічними добривами – перегноєм або біогумусом. Стандартна пропорція ґрунту та органіки 7:3.

Алгоритм посадки

Процес посадки саджанця німфеї простий. Місткість заповнюють ґрунтом, не дістаючи до країв 3-4 см. По центру роблять ямку і опускають туди кореневище, засипають ґрунтом. Якщо на саджанці є залишки «рідного» ґрунту, їх не змивають.

Поверх грунту насипають 2-3-сантиметровий шар піску, який захищатиме субстрат від вимивання. Якщо ставок заселений рибками або його часто відвідують жаби, поверх піску викладають шар камінчиків.

Чим більше кореневище латаття, тим більшою має бути глибина його посадки. При цьому обов’язково, щоб листя залишалося на поверхні води.

Якщо ставок на ділянці глибокий (більше метра), садити латаття можна безпосередньо в донний ґрунт. Для закріплення кореня використовують дротяні скоби та каміння.

Розміщення горщика з водяною лілією у водоймі здійснюють поетапно.

    На першому етапі горщик розміщують на глибині, що відповідає висоті горщика плюс 10-20 см, використовуючи велике каміння або підставки.
  1. У міру відростання листя ємність переміщають на велику глибину.
  2. Коли листя відросте настільки, що кашпо опуститься на дно, ґрунтові німфеї висаджують.

Більшість сортів і гібридів німфеї повністю приживаються за кілька тижнів і починають активно цвісти в певні терміни.

Не підходять для вирощування німфей ставки, де встановлені фонтани. Бризки, що потрапляють на листи, перекривають продихи, розташовані на верхній стороні листя, рослина починає задихатися, листя гниють.

Догляд за німфеєю в ставку

Дуже приємний для кожного дачника факт: догляд за німфією мінімальний. Справді, полив їй не потрібен, випалювати бур’яни, розпушувати ґрунт також не треба. Весь догляд складається з проріджування пагонів і видалення старих, в’яне листя і відцвілих квіток.

Всі поживні речовини, необхідні німфеям для повноцінного розвитку, закладаються в субстрат під час посадки (пересадки).

Найчастіше для добрива використовують кісткове борошно. Але фахівці не рекомендують користуватися нею чи якоюсь іншою органікою, оскільки вона провокує розвиток процесів гниття у водоймищі.

Кращий варіант підживлення – добрива пролонгованої дії, що повільно розчиняються водою. Їх додають безпосередньо при приготуванні ґрунту. Спеціальні добрива для водяних лілій (у продажу бувають рідко): Osmocote; Basacote; Plantella (пролонгованої дії); Ava (пролонгованої дії).

Застосування їх відповідно до інструкції забезпечує рослина поживними речовинами на 2-3 роки.

Альтернативний варіант – використання квіткових добрив-паличок, їх закопують поруч із корінням. Вибирають комплекси із високим вмістом калію, т.к.до. вони забезпечують тривале цвітіння та насичене забарвлення суцвіть. Підгодовують водяні лілії паличками щорічно – навесні.

Підживлення не потрібні, якщо ставок на ділянці природного походження, оскільки донний мул – найкраще добриво.

Зимівка латаття

З водойми на зимівлю до приміщення водяні лілії відправляють у трьох випадках:

  • вирощуються тропічні екземпляри, що люблять воду тепліше;
  • рідкісні види, які при невдачі шкода втратити;
  • глибина ставка менше 80 см.

Вилучають контейнери з води задовго до настання холодів – німфеї, особливо тропічні, люблять тепло. У міні-ставках вода остигає дуже швидко, тому на помірних широтах німфею прибирають на зимівлю у другій половині вересня, на півдні – у жовтні. А ось у благодатних умовах чорноморського узбережжя Краснодарського краю та на півдні Криму німфеї спокійно зимують навіть у дрібних ставках.

Зимівку рослин організувати просто: їх поміщають у відро з водою або обкладають коріння вологим мохом, пакують у пакет і тримають у прохолодному підвалі. Для тропічних видів використовують акваріуми, де підтримують температуру води 10°З організують досвітку.

Пересадка

Пересадка німфеям, що ростуть у горщиках. У міру розростання кореневища, об’єм контейнера стає для нього малий, як наслідок – дрібніють листя і квітки латаття.

Пересаджують контейнерні лілії кожні 2-3 роки. Процес не становить жодної складності – контейнер дістають із водойми, витягують кореневища. Далі його можна пересадити повністю, взявши ємність більшого розміру і переваливши разом із земляною грудкою. А можна і поділити: гострим продезінфікованим інструментом відсікають шматочки з 2 або декількома нирками, ділянки розсаджують по окремих контейнерах.

Ділення кореневища – найпростіший і найефективніший спосіб розмноження квітки русалки.

Посадити водяну лілію на своїй ділянці зможе і садівник-початківець. Вона не вимагає особливої уваги до себе – з погляду догляду, зрозуміло, адже милуватися ніжними красивими квітами можна нескінченно.

Німфея, посадка і догляд у ставку

Ніжні, незвичайної краси квіти німфеї вже не рідкість для наших дачників. Багато хто називає їх глечиками або водяними ліліями. Все частіше ці декоративні рослини прикрашають водойми, ставки на багатьох присадибних ділянках. Декоративний ставок з чарівними німфеями в оточенні листя, яке лежить на водній гладі – красивий і незабутній елемент ландшафтного дизайну. Як прикрасити декоративну водойму німфеями і як правильно доглядати за прекрасною рослиною?

  • Німфея: опис кольору
  • Німфеї: сорти
  • Німфея карликова. Це мініатюрна глечика з квіткою в діаметрі від 3 до 15 см. Глибина посадки рослини – від 15 см до 50 см. Купити карликову німфею для ставка можна в магазині, для зручності карликові сорти відзначають позначкою “пігмея”. Серед популярних сортів, що використовуються для декоративних водойм:
  • Як посадити німфею в ставок
  • Посадка глечика німфеї в ставок
  • Німфея після покупки в магазині
  • Німфеї: догляд за ставком
  • Як розмножити німфею
  • Зимівка німфей у ставку
  • Шкідники німфеї
  • Німфеї в ставку, фото

Німфея: опис кольору

Німфеї (Nymphaea) по праву вважаються “королевами води”. Ця унікальна гарнотратна квітка, про яку складаються легенди і незвичайні історії. Свою назву німфея отримала на честь ніжних напівбожних німф – покровительок природи і водної стихії. У слов ‘янських народів глечик пов’ язаний з казковими русалками, а згідно зі скандинавськими легендами, у кожної водяної лілії є свій друг-ельф, який народжується і вмирає разом з квіткою. Часто про німфеї згадується в давньогрецьких міфах. Німфея іноді називають “дитя сонця”: її чудові квітки розкриваються у всій красі з першими сонячними променями, а закриваються з настанням сутінків.

Німфея – багаторічна трав ‘яниста водна рослина з потужним, м’ ясистим кореневищем, рід якої складається з понад 50 видів. У природі зустрічаються тропічні та зимостійкі, пристосовані до наших кліматичних умов види рослини. Ростуть німфеї в проточних водоймах з повільно поточною водою.

Цвітіння німфей у північних широтах починається в червні, в південних регіонах – у травні. Красиві ніжні квітки білих, жовтих, рожевих, лілових відтінків розкриваються в ранкові години і закриваються, опускаючись у воду, коли сідає сонце. У похмуру дощову погоду глечик може так і не з ‘явитися на поверхні води. Тривалість цвітіння глечики – до 4 днів, потім квітка гине. Квітка водяної лілії – одиночна, обопільна, має правильну симетричну форму. Квітки можуть бути махровими або напівмахровими. Діаметр квітки варіюється від 3 см до 30 см. У центрі розташовані численні тичинки великого розміру, пофарбовані в жовтий або помаранчевий колір.

Німфеї джерелять яскравий, привабливий для численних комах аромат, які запилюють його. Основні запилювачі водяної лілії – жуки. Якщо жук не встигне полетіти з чаші квітки до його закриття, він залишається всередині глечика і йде разом з нею під воду, а вранці повертається на поверхню води.

Листя, що знаходиться під водою, має іншу будову: широколанцетні, полонені, згорнуті ковпачком, під яким розташовані квіткові нирки і надводні листя, що розвиваються. На всій вегетативній частині водної рослини розташовані повітроносні канали, які забезпечують йому дихання і дозволяють триматися на воді.

Німфеї: сорти

Для прикрашання декоративної водойми використовуються глечики різного розміру, які підбираються по глибині їх посадки. Німфеї можна розділити на три основні групи.

Німфея карликова. Це мініатюрна глечика з квіткою в діаметрі від 3 до 15 см. Глибина посадки рослини – від 15 см до 50 см. Купити карликову німфею для ставка можна в магазині, для зручності карликові сорти відзначають позначкою “пігмея”. Серед популярних сортів, що використовуються для декоративних водойм:

  • Alba – біла водяна лілія.
  • Rubra – темно-червоні квітки.
  • Aurora – сорт хамелеон, на початку цвітіння квітки кремово-жовті, до кінця цвітіння набувають помаранчевий відтінок.

Німфея середня. Квітка більша, до 18 см. Можна садити у водоймі глибиною до 60 см.
Сорти глечиків середніх розмірів:

  • RoseArey – гарнотратна глечика, в діаметрі до 15 см з ніжно-рожевими пелюстками, які вигоряють на сонці і набувають блідого, майже білого відтінку. Завдяки цій особливості ставок виглядає особливо привабливо. Ростить в ширину не більше, ніж на 1 метр.
  • Helvola – жовтоквіткова німфея.
  • Attraction – квітка з червоними пелюстками, всіяними білими плямами невеликого розміру.

Німфея велика. Квітки глечики великі, досягають в діаметрі до 25 см, можна висаджувати в ставку глибиною до 1 метра.
Сорти великоквіткової німфеї:

  • Chromatella – жовта водяна лілія, що воліє полутень, висаджується в ставках до 1,5 метрів глибиною.
  • Escarboucle – німфея з яскравими малиновими пелюстками, закривається квітка пізно вночі.

Як посадити німфею в ставок

Успіх вирощування німфей у ставку залежить від якісної посадки. Для висаджування рослини знадобиться невисока широка ємність з дренажними отворами, щоб дозволити кореневищу вільніше рости і розмножуватися. Для карликових сортів підійдуть невеликі відерки, для середніх і великих сортів – відра 10-12 літрів або інші великі ємності. Крім того, в квіткових магазинах можна придбати спеціальні кошики для посадки німфей. Далі потрібно підготувати землю для посадки німфей, склад ґрунту складається з:

  • 1/3 вологої глини, без домішок піску і ком ‘їв;
  • 1/3 садової землі, з додаванням торфу;
  • 1/3 коров ‘ячого гною (перегорілий).

Всі компоненти необхідно добре перемішати і укласти на дно ємності. Для посадки глечик рекомендується спочатку використовувати перегній, а вже потім ґрунтовну суміш.

Саджаючи рослину, кореневище потрібно розташовувати горизонтально, направляючи коріння вниз, поступово присипаючи землею і ущільнюючи їх. Край кореневища, протилежний зростаючій нирці, необхідно розмістити біля самої стінки відра, щоб дати кореню вільно рости. Щоб не допустити вимивання ґрунту водою, зверху земляної суміші насипається шар чистого піску і кладеться дрібне каміння або галька.

Посадка глечика німфеї в ставок

Контейнери з висадженими глечиками можна встановлювати на дно водойми на оптимальну для них глибину, враховуючи те, до якої групи вони відносяться. Глибина посадки розраховується виходячи від поверхні грунту в контейнері, а не від дна ставка. Варто враховувати, що на глибині вода має досить низьку температуру, оскільки погано прогрівається сонцем, листям і квітковим ниркам буде набагато складніше дістатися до поверхні водойми. Однак і занадто дрібне занурення ємності з глечиком небажано – листя і квітки німфеї ростуть досить швидко і вже через кілька днів опиняться над водою. Цвісти німфеї починають незабаром після посадки.

Німфея після покупки в магазині

Якщо ви вирішили придбати красуню німфею в магазині, де вона продається в спеціальному контейнері, дотримуйтеся наступних рекомендацій:

  • Після покупки рослину потрібно відразу ж саджати, не чекаючи його висихання. Як правило, глечики продаються в контейнерах, наповнених водою або пересипаних перлітом.
  • Вибираючи рослину, зверніть увагу на кількість сплячих нирок. Придивіться, щоб на них не було ознак гнили. Також ретельно слід оглянути кореневище. Після покупки бажано промити корінь проточною водою, щоб у ставок не потрапили можливі інфекції або шкідники.

Німфеї: догляд за ставком

Догляд за німфеями не складний, достатньо видаляти відмерлі квітки і пожовкле листя. Варто зазначити, що глечики дуже швидко розростаються на поверхні ставка. Коли листя закриває все дзеркало водойми, квіти стають дрібнішими, рідше цвітуть. Тому, висаджуючи водяні лілії у водойму, необхідно залишати як мінімум половину ставка вільним і не висаджувати відразу велику кількість рослин.

Обов ‘язковою умовою догляду за ставком є його весняна чистка, після зимівлі німфей. Занурену у воду ємність необхідно вийняти і очистити від органічного сміття, опалого листя. Також ставок слід очистити від сміття і відмерлих прибережних рослин.

Як розмножити німфею

Німфеї розмножуються кореневищами. У дорослої рослини гострим ножем зрізається ділянка кореня з ниркою. Місце зрізу необхідно обробити товченим деревним вугіллям. Полуниця з ниркою саджають у контейнер звичайним способом посадки німфей, описаним вище. Рідше використовується насіннєвий спосіб розмноження – насіння німфей садять у горщики і опускають у воду. Даний спосіб розмноження підходить для теплих регіонів.

Зимівка німфей у ставку

Зимостійкі німфеї, що вирощуються в нашому регіоні, відмінно переносять морозну зиму, за умови, що їх коріння не будуть вмерзати в товщу льоду – за таких умов німфея загине.

Якщо ставок більше 50-60 см глибиною – німфея чудово перезимує, так як водойма не промерзне до самого дна. Для надійності ставок можна утеплити, уклавши на дно дошки, пласти пінопласту або приховавши подвійним шаром плівки.

Шкідники німфеї

Німфеї практично ніколи не хворіють. Можлива трудність, з якою доводиться стикатися у вирощуванні німфей в декоративному ставку – загнивання коріння. Причиною загнивання може бути грибкова інфекція, якою був заражений корінь при покупці, а також поява отруйних речовин у водоймі. Профілактика захворювання – купівля здорової рослини і своєчасне проріжування німфей.

  • Головний ворог королеви водойм – тля. Труднощі знищення тлі в тому, що в ставку не можна застосовувати обробку отрутохімікатами. Змивати тлю з листя глечик можна лише механічним способом.
  • Кувшинковий листоїд – це жучок невеликого розміру, що має коричневий окрас. Завдає шкоди глечикам тим, що відкладає яйця на листях рослини. Вилуплені личинки харчуються листям, прогризаючи в них наскрізні діри. Личинок листоїда збирають ручним способом, а пошкоджені листя видаляють.
  • Плямистість листя – захворювання, для якого характерна поява чорних округлих плям на листовій пластині глечиків. Через деякий час плями збільшуються в розмірі, загнивають і в листях утворюються наскрізні діри. При наявності даного захворювання, листя слід видаляти.

Красиві, широко розкриті квітки німфеї в оточенні плаваючого листя в ставку – зачаровують і захоплюють всіх навколо. Ставок з глечиками в саду – прикраса саду і гордість будь-якого дачника. Дотримуючись усіх правил посадки і зимівлі німфей, ви зможете насолоджуватися їхньою красою протягом довгих років.

Про автора

admin administrator