Яка температура потрібна для зростання помідорів

Авторadmin

Яка температура потрібна для зростання помідорів

Зміст:

Температура для розсади томатів: яка оптимальна для вирощування

Температура для розсади помідорів, це непостійна константа, яка повинна змінюватися в залежності від фаз розвитку рослин. Варіюючи температурними показниками, можна притримати бурхливе зростання бадилля томату або викликати інтенсивне розгалуження кореневої системи. За допомогою правильно підібраної температури можна простимулювати насіння на прискорення схожості або підготувати розсадний матеріал для висадки в грунт. Для вирощування томатів, підтримка потрібної позначки термометра не менш важлива, ніж своєчасний полив або якісне підживлення.

Термічна підготовка насіння

Термічна обробка насіння томатів не входить до обов’язкових процедур для вирощування культури і не всі керівництва включають цей пункт, але помічено – насіння помідорів, що зазнали прогрівання, сходять дружніше і формують міцніший паросток, ніж непрогріте насіння. Варіанти проведення процедури підготовки насіння помідорів залежить від переваги господаря дачної ділянки. Назвемо основні методи температурного впливу на насіння помідорів:

  • «зимовий» спосіб, що застосовується в кінці березня – насіння томатів зав’язують у вузлик, використовуючи просту носову хустку і підвішують поряд з батареєю централізованого опалення аж до самого моменту початку пророщування – до квітня – травня місяця;
  • на перевернутий розтрубом вгору ковпак настільної лампи, кладеться чистий паперовий лист і висипається тонким шаром насіння помідорів; час прогрівання – три години при періодичному перемішуванні насіння;
  • щоб насіння проросло швидше, використовують духову шафу, розігріту до 50-55 С, в яку поміщають деко з насінням помідорів на дві години;
  • прогрівання водою застосовують безпосередньо перед тим, як пророщувати насіння – для цього їх загортають у тканинний мішечок і на 2.5-3 години опускають у гарячу (50-55 С) воду; протягом цього часу здійснюється підлив гарячої води так, щоб тримався оптимальний температурний режим.

Прогрівання насіннєвого матеріалу має вплив на якість схожості та прискорює терміни отримання врожаю, томат виростає швидше, проте для протистояння захворюванням, профілактики негативної реакції розсади помідорів на можливі похолодання або надлишку (недостатності) вологи, використовують протилежний метод термічної підготовки – загартовування насіння помідорів низькими температурами.

Для процедури насіння томатів потрібно помістити в блюдечко, залити їх водою, накрити спочатку марлею, а потім – целофаном і поставити в морозильну камеру на добу. При цьому повинна бути температура не вище -1 С і не нижче -3 С.Потім здійснюють контрастування, перенісши заморожене насіння помідорів ще на добу, в умови звичайної кімнатної температури. Усього загартовування подібним методам проводять від двох до трьох разів. Під час обробки насіння томатів може прорости, і після того, як це відбувається, загартовування припиняють.

При якій температурі пророщувати насіння

За півтора місяці до початку дачного сезону та часу, коли розсаду помідор потрібно буде пересаджувати в ґрунт, роблять посадку пророщеного насіння томатів у розсадні ємності. З цього моменту і до проклювання перших паростків, оптимальною температурою для проростання насіння томатів, вважається 21-23 С.

При цих температурних умовах і хорошому зволоженні ґрунту, побачити томати, що зійшли, можна лише через тиждень.

Коли це станеться, ящики з розсадою виставляють на підсвітлювані підвіконня будинку або на найсвітліші ділянки парника і намагаються знизити загальну температуру до критично допустимих показників, у той час як проростають томати.Вдень мінімальна температура для розсади тепер становить 13 С, а вночі 11 С. Подібна акліматизації, у період початку пророщування томатів, має пройти обов’язково, оскільки процедура відповідає за правильну реакцію молодих рослин до впливу знижених плюсових температур.

Наступний важливий крок у вирощуванні розсади томатів – пікірування сіянців в окремі горщики. Дана процедура є стресовою для незміцнілих рослин, тому підготовка до неї починається за 3-5 днів до маніпуляцій і полягає в приміщенні саджанців в умови температури, зниженої до 17 °С. Якщо клімат регулюється відкриванням та закриванням віконних фрамуг, необхідно стежити, щоб помідори не опинилися в місці, що продувається протягами.

Поява сім’ядольних листочків служить сигналом готовності розсади томатів для пікірування. У заздалегідь підготовлені ємності розсаду томатів заглиблюють до листків і поливають водою, витриманою при кімнатній температурі три доби.Потім помідори притінюють, не обмежуючи проходження достатньої для здорового зростання вентиляції, а знімають укриття лише через три дні, коли рослини добре вкореняться.

Після пікірування, температуру для вирощування розсади томатів знижують, наближаючи її до тих показників, які відповідали догляду за щойно пророщеним насінням – тобто, вдень, це становитиме 19-21 С, а вночі 12-14 С. Таке грамотне регулювання дозволить згодом утворитися рясному цвітінню при досить скромному розвитку зелені до нижньої плодової кисті.

Яка температура потрібна для висаджування розсади в грунт

Після появи п’ятого листка, тримати розсаду в горщику більше не раціонально, так як вона починає стрімко йти на зростання і формування бадилля. За 10-14 днів до пересадки на постійне місце розсаду томатів загартовують поступовим наближенням до умов, які стануть нормою для рослини і, відповідно, не повинні викликати дискомфорту.

Для початку загартування, що передує посадці, вибирають теплий день без опадів. Розсаду томатів виставляють у теплицю зі знятими рамами або на балкон на півгодини, наступного дня – на годину тощо, довівши час перебування рослин на повітрі до шести годин. За три доби до пересадки розсаду потрібно залишити в теплиці на всю ніч.

Переносити рослини у відкритий ґрунт можна лише тоді, коли ризик заморозків у вашому регіоні зведеться до нуля. Будь-яка мінусова температура для розсади томатів згубна, як і занадто висока (більше 30 С), хоча ступінь стійкості до спеки зростає у рослини з наближенням до зрілості.

Оптимальна температура для розсади добре дотримується в теплиці, але тут важливіше, ніж уберегти помідори від холоду, стане не допустити перегрівання рослин. двері, розсада томатів може просто спектися у створеному мікрокліматі.

Регулювати температуру можна обприскуванням, використовуючи сечовину, розведену у воді у слабкій концентрації – 2 ч. ложки сечовини на відро води. Цей розчин також стимулює розвиток куща, і розсада томату росте швидше.

Порятунок томатів від літньої спеки та весняних заморозків

Висаджена у відкритий ґрунт розсада томатів, особливо залежна від впливу сонячних променів, які впливають не тільки на рослини, а й на ґрунт, пересушуючи її та ушкоджуючи кореневу систему. Не допустити розтріскування ґрунту та «притягнути» до розсади томатів максимально можливу кількість вологи, у вигляді ранкової роси можна, провівши мульчування соломою або свіжоскошеною бур’яном. З того боку, звідки сонячні промені обпалюють грядки протягом світлового дня, необхідно заздалегідь створити природний щит над розсадою помідорів, посадивши кукурудзу, топінамбур чи соняшник.

При вирощуванні розсади помідор, важливо не поквапитися з пересадкою у відкритий ґрунт, правильно оцінюючи можливі погодні примхи свого регіону. Але буває, що заморозки приходять у середині червня, коли розсада помідорів вже починає випускати плодові кисті і під загрозу стає весь урожай цілком. У цій ситуації потрібний мобільний і швидко встановлюваний захист у вигляді алюмінієвих дуг, поверх яких натягується плівка. Якщо заморозки впали на ґрунт незабаром після пересадки розсади томатів, захистити рослини можна в індивідуальному порядку, спорудивши над кожним тимчасовий ковпак із пластикової пляшки з відрізаною шийкою.

Як видно зі статті, захист розсади помідорів на температурному рівні анітрохи не менший за значимістю, ніж зволоження ґрунту або створення комфортного живильного середовища. Починаючи від моменту, коли на чолі процесу закладки майбутнього врожаю ставиться температура проростання насіння і, закінчуючи ретельним оберіганням рослин, що міцніють, від спеки і холоду відкритої ділянки, саме витримування оптимальної шкали термометра, допоможе зберегти врожай томатів і зробити його предметом захоплення у оточуючих.

Рекомендуємо

Окіт кози взимку в холодному приміщенні: оптимальна температура і чи дояться тварини

Нюанси зимового утримання кіз. Особливості окоту кози взимку або провесною в холодному приміщенні. Як підготувати загін для утримання новонароджених.

Склад ґрунту для розсади помідорів: яка земля краща

Самостійне виготовлення ґрунту для томатів допоможе краще організувати посівний період та отримати відмінні сходи, що не завжди гарантовано з використанням покупних сумішей.

Посадка томатів у торф’яні таблетки: вирощування розсади з відео

Посадка томатів у торф’яні таблетки: переваги, як правильно вибрати, як використовувати. Висаджування насіння в таблетку. Оптимальні умови для вирощування розсади. Правила поливу торфових таблеток. Секрети дослідних дачників. Відеоінструкція з посадки насіння у торф’яні таблетки.

Яка температура потрібна для розсади помідорів

Прийоми вирощування розсади помідорів, підживлення та догляд за нею

У Краснодарському краї помідори – одна з провідних овочевих культур. Це не дивно. Вирощування томатів – один із головних напрямів розвитку кубанського сільського господарства. Жоден приватний город також не обходиться без помідорів. Вирощують їх посадкою насіння у відкритому ґрунті або через розсаду. Вирощування розсади помідорів у торф’яних таблетках, у саморобних ємностях, у «пелюшках», у тирсі – ось чим займаються городники, як тільки «навесні запахне». Але перш ніж посадити насіння на розсаду, треба якомога точно розрахувати дату посіву. Ось про це наша подальша розаговір.

За кількістю вітамінів, мінеральних солей помідори перевершують апельсини, вишню, суницю, персики. Плоди томатів містять до 12% цукрів, лимонну, яблучну кислоти. Чим більше цукру при достатній кількості кислоти, тим приємніший смак помідорів. Найкраще поєднання цукор-кислота – 8:1. Плоди томатів, що вирощуються в Краснодарському краї, є одними з найкращих у світі.

Підготовка насіння томатів

Для того щоб отримати хорошу розсаду, треба підготувати насіння до посіву. З цією метою необхідну кількість насіння опускають у воду або 3-5-процентний розчин кухонної солі, витримують там 3-5 хвилин для поділу по питомій масі. Весь цей час їх завжди треба заважати, щоб вони повністю зволожилися. Найбільш повноважні опустяться вниз, їх треба використовувати для сівби.

Після поділу насіння у розчині солі їх необхідно ретельно промити проточною водою. Потім насіння протруюють 1-процентним розчином марганцевокислого калію (1 г кристалів марганцівки: 100 мл води) 30 хвилин. Замість марганцівки можна використовувати 2-3-процентний розчин перекису водню-насіння витримати 7-8 хвилин, розчин борної кислоти (1/2 чайної ложки порошку борної кислоти: 1 склянка води) – насіння витримати 2-3 години. Потім їх обов’язково промити під струменем води.

По можливості, їх можна збагатити киснем (провести барботування), що прискорює появу сходів. Особливо цей прийом необхідний для туго проростаючого овочевого насіння (перець, баклажани, петрушка, селера, морква та ін.). Для цього можна використовувати компресор або розпилювач, що застосовується для акваріумів. Замість компресора використовують накачану повітрям автокамеру. Барботування насіння томатів проводять 10-12 годин.

Перед посівом їх злегка підсушують, висівають для одержання сіянців. на 1 кв. метр висівають трохи більше 10-12 г насіння. Для цього роблять борозенки через 4-5 см завглибшки 1-1,5 см, в які рядами висівають насіння.

При розрахунку терміну посіву насіння томатів для одержання розсади треба знати терміни початку цвітіння та дозрівання плодів. При оптимальній температурі грунту (24-26 градусів) і достатньої вологості хороше насіння сходить через 4-5 днів. Від сходів до початку цвітіння зазвичай минає 50-60 днів.

Як точно розрахувати дату посіву насіння томату на розсаду?

Якщо ви плануєте посадити розсаду 7-9 травня, то від цієї дати треба за календарем відрахувати 55-60 днів. 55-60 днів – це вік саджанців, що випускають бутони. І ще додаємо 5 днів – стільки часу потрібно сходам з’явитися із землі. Отримуємо дату 3-8 березня. Значить, у цей проміжок часу треба посіяти насіння. А якщо ви живете на півдні і хочете посадити розсаду, наприклад, у відкритий ґрунт 20-25 квітня, то відрахувавши назад 60-65 днів, отримуємо дати – 19-24 лютого.

Розсада томатів для вирощування під плівковим укриттям

Для центральної зони Краснодарського краю найкращий термін посіву насіння помідорів для вирощування розсади – перша декада лютого. Для північних, північно-східних районів – на 10-15 днів пізніше, тобто середина лютого-початок березня. Після посіву ящики, касети з висіяним насінням помідорів встановлюють у приміщенні з температурою 22-25 градусів. Як тільки з’явилися одиничні сходи, ящики виносять у прохолодне світле приміщення (засклений балкон, веранда, добре освітлене вікно) з температурою 8-12 градусів. Зниження температури в період появи сходів перешкоджає витягуванню сіянців томатів.

Після появи сходів температурний режим має бути таким: вдень за сонячної погоди – 18-20 градусів, коли похмуро – 16-18, вночі – 8-10 градусів. Поливами захоплюватися не варто. Томати не виносять перезволоження ґрунту. Розсаду помідорів поливають рідко, перед тим, як побачите, що рослини ось-ось почнуть в’янути. Температура води становить 25-28 градусів.

У другій декаді березня треба розпочати підготовку місця для пікірування. З цією метою вибирається найсвітліше місце, захищене з півночі, північного сходу будовами, деревами від холодних вітрів. Викопується траншея глибиною 18-20 см (на штик лопати) шириною 70-90 см або шириною плівки, яка буде використана для укриття розсади. Дно траншеї для ізоляції від холодного ґрунту покривається теплоізоляційним шаром товщиною 10-12 см. Солома, тирса, старе листя, інші відходи – відмінний матеріал для теплоізоляції. Зверху насипають живильний ґрунт, такий же, як був використаний для вирощування розсади. За його відсутності можна застосовувати ґрунт, витягнутий при копанні траншеї.

Для того, щоб прогрівся грунт, його за 5-7 днів до пікірування накривають плівкою. З цією метою через 60-70 см один від одного встановлюють дуги з 6-8-міліметрового дроту, вербових лозин. Після того, як грунт добре прогріється, проводять посадку саджанців томатів, які мають один-два справжні листки.

Декілька років тому я експериментувала з термінами висадки розсади: перша висадка – початок третьої декади березня (20-23 березня), друга – кінець цієї декади (26-30 березня). Досвід показав, що томати, висаджені під плівкове укриття в останніх числах березня дає більш ранній, вищий урожай. Думаю, що це пов’язано з більш сприятливим температурним та світловим режимом.

Розсада вирощена під плівковим укриттям, під плівкою, більш пристосована для перенесення несприятливих кліматичних умов при пересадці у відкритий ґрунт, ніж вирощена під склом.

В окремі роки при вирощуванні розсади томатів під плівкою виникає небезпека підмерзання від низьких нічних температур. Наразі випускається поліетиленова плівка, яка рятує від заморозків 1,5-2,5 градуса. Щоб знизити втрати тепла, можна вкрити другим шаром плівки. Для цього встановлюють другий ряд дуг з таким розрахунком, щоб між першим та другим шарами був простір шириною 5-8 см. А як відомо, повітря – поганий провідник тепла. За такого укриття розсада витримує заморозки до мінус 7-8 градусів.

Спосіб підвищення та підтримання температури під плівкою

Сочинський інститут гірничого садівництва та квітництва запропонував оригінальний метод підвищення теплоутримуючих здібностей плівкових укриттів. Суть його – при терті двох полімерних матеріалів із різною діелектричною проникністю утворюється електричне поле, яке постійно утримує повітря безпосередньо біля поверхні плівки. Цей шар повітря утримує тепло, що випромінюється ґрунтом, що збільшує перепад температур між повітрям під плівкою та навколишнім повітрям на 5-8 градусів, забезпечує, таким чином, захист рослин від загибелі при зниженій температурі.

Для цього зверху плівкового укриття (теплиці, тунелі) накладається сітка з іншого полімерного матеріалу, наприклад, капрону. При коливанні плівки та капронової сітки від вітру створюється електричне поле, яке утримує повітря.

Розмір заряду залежить від атмосферних умов, величини осередків сітки. Чим дрібніша сітка, чим сильніше коливання плівки або сітки від вітру, тим більша величина заряду, а, отже, підвищуються теплоутримуючі властивості плівки.

Вирощування розсади помідорів на тирсі

Відомо, що вирощування будь-якої розсади в торф’яних пігулках, стаканчиках знижує втрати кореневої системи при пересадці у відкритий ґрунт. А перевезення рослин у горщиках збільшує її обсяг та вагу. Крім того, необхідно для торф’яних чи пластикових стаканчиків спеціально заготовляти чи купувати ґрунтові суміші.

У зв’язку з цим був запропонований оригінальний спосіб вирощування розсади помідорів на тирсі, який позбавлений зазначених вище недоліків. Технологія методу вирощування томатів на тирсі проста. Ось її опис.

У розсадній тепличці, парнику, тунельних укриттях на вирівняну поверхню живильного грунту насипаються тирса шаром 6-8 см, попередньо ферментовані і заправлені повним мінеральним добривом. Ферментація необхідна для свіжої тирси хвойних порід, що містять смолисті речовини, що негативно впливають на розсаду помідорів, інші рослини теж. При ферментації тирса зволожують 2% розчином аміачної селітри, витримують вологими 10-12 днів до зникнення смолистого запаху. Старі, лежала тирса ферментації не вимагають.

Перед укладанням на грунт кожні 100 кг тирси заправляють добривами: 250-300 г суперфосфату, 180-200 г аміачної селітри, 150-200 г калійної солі або 500-600 г деревної золи (краще зола калійні добрива, одночасно нейтралізує кислу реакцію тирси. Краще азотні добрива вносити рідкими, тому що їх важко рівномірно змішати з тирсою.

Потім на вирівняний шар тирси рівномірно насипають ґрунтову живильну суміш шаром 4-5 см, що складається з дернової землі та перегною, співвідношення 1:1. У цей шар грунту проводиться посів насіння помідорів або пікірування 20-25-денної розсади помідорів. Грунт, насипаний зверху тирси, в результаті біологічного горіння на 1-2 градуси тепліше, ніж ґрунт без тирси.

Спочатку рослини розвиваються за рахунок поживних речовин, що містяться в насипному грунті, а потім коренева система проникає в добрив шар тирси і там вільно розвивається. Готова до посадки розсада томатів під час вибірки з парника чи теплиці майже втрачає кореневої системи. Тому вона майже не поступається вирощеною в горщиках або торф’яних пігулках, а за врожайністю в ранні терміни навіть перевершує її. Досвід показав, що розсада, вирощена на тирсі 10 липня, дала врожай зрілих плодів у 1,7 рази більше, ніж на звичайному грунті.

Розсада «у плівці-пелюшці»

Це дуже простий, нехитрий метод вирощування розсади. Потрібно нарізати поліетиленову плівку, наприклад з пакетів, з якими ви приходите з супермаркету, стрічками, смужками. Ширина приблизно 10 см, а довжина залежить кількості насіння окремого сорту. Зверху плівку покриваєте смужкою туалетного паперу такої ж ширини та довжини. Розпиліть воду по паперу, щоб вона рівномірно промокла. По вологому туалетному паперу треба розкласти акуратно насіння помідорів через 2-3 см, а зверху слід відступити на 1 см. Потім поверх розкладеного насіння укладаєте ще одну стрічку туалетного паперу. Останній шар – знову плівковий. Насіння знаходиться між двома шарами туалетного паперу та між двома шматками плівки – це і є наша «пеляшка».

Потім згортаєте отриману стрічку, як рулет, і поміщаєте його в будь-яку ємність, щоб край з насінням був вгорі, наприклад, пластиковий стаканчик, в який наливаєте трохи води на дно. Вода необхідна підтримки паперу у вологому стані. Поставте імпровізований парничок на підвіконня або інше, не обов’язково світле місце. Воду бажано періодично міняти. У воду можна додати стимулятор росту рослин (Гетероауксин, Корневін, Епін, Циркон та інші). Його додавайте не в склянку з розсадою, а спочатку приготуйте розчин за інструкцією. Я додавала розчин НВ-101 (1-2 краплі на 1 літр води). Днів через 5-7 з’являться перші паростки. Тепер для вашої пелюшки треба вибрати світле місце.

Після появи двох-трьох справжніх листочків можна пікірувати в горщики із ґрунтом. Як це зробити? Потрібно розвернути наш рулет. Потім зняти верхню смужку плівки. Ви побачите, що насіння томатів, що проросло, лежать як у пелюшках з корінцями довжиною 5-7 см. Можна візуально розглянути, які рослини з міцними стеблами, а які зі слабкими. Папір так розмокли, що не заважатиме. Так і пікіруйте разом із нею

Цей метод вирощування розсади «у пелюшках» привабливий тим, що не займає багато місця. Немає бруду при пікіруванні.

Тільки не треба дуже туго скручувати рулончики. Якщо до насіння не надходитиме кисень, вони можуть не зійти. Крім того, в сильно скручених рулончиках застоюватиметься вода – насіння може згнити.

Метод загартовування при вирощуванні розсади томатів

Для надранньої посадки помідорів потрібна розсада, здатна переносити несприятливі умови ранньої весни. При її вирощуванні велике значення має застосування потрійного загартування. Це 5-6-денне загартування насіння за методом Воронової. З цією метою насіння томатів замочують у теплій воді (25-28 градусів) 6-8 годин. Потім їх укладають у вологій тканині в тепле місце до одиничного наклеювання насіння.

З цього періоду починається процес загартовування. насіння, Що Наклюнулося, поміщають в холодильник на 16-18 годин при температурі, близької до нуля. Після закінчення цього часу їх виймають із холодильника, тримають 6-8 годин при температурі 18-20 градусів. Так загартовують насіння трохи більше 5-6 днів.

Потім загартовані насіння висівають у підготовлені ящики з дерново-перегнійним ґрунтом. Після посіву ящик поміщають у тепле приміщення з температурою 22-25 градусів. З появою масового сходу ящики з рослинами необхідно винести у світле приміщення (теплицю, парник, балкон, поставити на звернене на південь вікно), нічну температуру необхідно знизити до 6-10 градусів, а денну підтримувати на рівні 18-20 градусів.

Такий режим підтримують 2 тижні, тобто до появи першого справжнього листа. Необхідно, щоб рослини отримували багато світла. Відбувається температурно-світлове загартування розсади.

Через два тижні після сходів температуру вночі підвищують до 10-16 градусів, поки рослини не утворюють другого справжнього листа, тобто буде готова до пікірування.

Потім розсаду помідорів пікірують в грунт теплиці, парника, тунельного укриття за схемою 7х7, 8х8 см, зашпаровуючи її до самих сім’ядольних листя, поливають теплою водою, притінюють від сонця. Після пікірування, особливо після пікірування під плівкове укриття, проводять мульчування міжрядь перегноєм, торфом з додаванням фунгіцидів Максим, ТМТД (тетраметилтіурамдісульфід), або інших фунгіцидів-протруйників для знезараження насіння або рослин с.-г. культур, або 3-5%-ною деревною золою, вапном, що підвищує стійкість розсади томатів до ураження чорною ніжкою, іншими захворюваннями.

Після пікірування, коли сіянці приживуться, температуру необхідно підтримувати вдень за похмурої погоди 18-20 градусів, при сонячній – 22-25 градусів, а вночі – 10-12 градусів. Коли у розсади з’явиться 3-4 справжні листки, її знову піддають загартування низькими позитивними температурами: вночі – 8-10, вдень – 18-20 градусів протягом 2-2,5 тижнів. Після цього температуру підтримують уночі – 14-16, вдень 20-22 градуси.

За 10-12 днів до висадки проводиться останнє загартування. Температуру знижують наскільки можна до 2-5 градусів. Спочатку відкривають або підвертають плівку, а через 2-3 дні її знімають спочатку вдень, а потім повністю на весь час до висадки. Рослини при такому вихованні виростають кремезними, сильними, з короткими міжвузлями.

Створюваний при загартуванні температурний режим близький до коливань температури у відкритому грунті напровесні. Тому така розсада помідорів добре переносить пересадку, а рослини, що прижилися, витримують похолодання, навіть короткочасні заморозки до мінус 1 градуса повітря і мінус 1,5-2 градуси на грунті. Її можна висаджувати у відкритий ґрунт на 7-10 днів раніше за загальноприйняті терміни.

Але тут треба особливо відзначити, що освітлення при вирощуванні розсади має важливе значення, що дуже впливає на ранній урожай. Найбільш сприятливий світловий режим складається під плівковими укриттями, краще, ніж скло, що пропускають ультрафіолетові промені.

Загартовану розсаду рекомендується вирощувати при активній вентиляції та помірному водопостачанні, тобто за весь час вирощування провести не більше 2-3 поливів. При частих, рясних поливах (5-6) вона більш схильна до захворювання чорною ніжкою, швидко переростає, урожай плодів знижується майже на 20%.

Підживлення розсади помідорів, догляд за нею

Поки рослини ростуть, їх підгодовують 2-3 рази. Кількість підгодівель залежить від їхнього стану. Найкраще підживлення проводити, приурочуючи до поливу.

Перше підживлення проводять після того, як сіянці помідорів після пікірування приживуться. На 10 л води беруть 8-12 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату, 7-10 г калійної солі. Відро розчину витрачається на 2-3 кв. метри.

Друге підживлення проводять через 8-10 днів після першого. Її краще провести перекинутим курячим послідом або гноївкою, розбавленими в 10-12 разів, з додаванням на відро води 60 г суперфосфату або одними мінеральними добривами з розрахунку на 10 л води – 15-18 г аміачної селітри, 70-80 г супер -25 г хлористого калію чи калійної солі.

Третє підживлення проводять за 3-4 дні до вибірки розсади (на 10 л води – 10 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату, 60 г хлористого калію. Потрібно мати на увазі, що суперфосфат дуже погано розчиняється, тому за 2-3 дні до підгодівлі роблять з нього витяжку, тобто розчиняють окремо.

Якщо під час підживлення розчин потрапив на листя, його треба змити з листя чистою водою. При вирощуванні розсади томатів під плівкою, як правило, вологість повітря вища, ніж під склом, тому треба більше приділяти уваги проведенню профілактичних обробок проти хвороб, частіше здійснювати провітрювання.

Для попередження витягування розсади при неможливості вчасно висадити її в ґрунт через несприятливі погодні умови (дощ, сніг, пізня холодна весна і т.д.) її у фазі 4-5 листя обробляють 0,1-0,2%-ним розчином препарату ТУР (хлорхолінхлорид) – 10 г на 10 л води, або 0,07% розчином гідролу – 7 г на 10 л води, будь-яким регулятором росту рослин, наприклад, – Атлет, НВ-101, Епін Екстра. При необхідності обприскування можна повторити за тиждень.

Для попередження захворювань грибними та бактеріальними хворобами розсаду помідорів перед висаджуванням у відкритий грунт або теплицю обприскують 1%-ним розчином бордоської рідини з додаванням 2 г марганцево-кислого калію (марганцівки) на 10 л розчину або будь-яким препаратом, що містить мідь, наприклад, Оксих. Для кращого запліднення квіток корисно також додати 1-2 г борної кислоти.

За добу до вибірки розсаду томатів рясно поливають, під час вибірки сортують, відбраковують недорозвинені, хворі рослини. Кореневу систему вмочують розчин Гетероауксину, Корневина.

Вирощування розсади томатів

Розсаду помідорів для посадки в теплиці або відкритому грунті можна купити в спеціалізованих фірмах або у приватників, але більшість садівників-городників воліють вирощувати власну розсаду томатів у домашніх умовах. Починати слід із підбору насіння хороших сортів. Для початку бажано кілька років вирощувати різні сорти, а потім відібрати їх найбільш підходящі як для відкритого грунту, так і для теплиці.

Підготовка насіння томатів до посадки:

Перед посівом насіння на розсаду їх треба замочити у живильному розчині. Для приготування такого розчину потрібно в 1 літрі води розвести: – 1 чайну ложку деревної золи, або -1 чайну ложку нітрофоски, або -2 грами препарату «Бутон», або -1 чайну ложку рідкого добрива «Ефектон» або -1 чайну ложку рідкого добрива “Агрікола-вегета”. Замочувати насіння потрібно в мішечках із тканини протягом 24 годин при температурі розчину не нижче 25 градусів. . Потім для гартування насіння цей вологий мішечок з насінням слід помістити в поліетиленовий пакет і покласти в холодильник (але не в морозилку) на 1-2 доби. Охолоджене насіння слід відразу висівати у ґрунт. У цьому випадку вони дадуть дружні та швидкі сходи.

Як приготувати ґрунтову суміш

Щоб приготувати ґрунт для вирощування розсади томатів, потрібно взяти в рівних частинах перегній, дернову землю та торф. На відро такої суміші додати по 1 чайній ложці суперфосфату, сечовини та сульфату калію. Приготовлену ґрунтову суміш потрібно обов’язково прогріти в духовці протягом 20-25 хвилин за температури 100 – 115 градусів. Для цього обов’язково зволожений грунт слід насипати на лист шаром товщиною в 4 – 5 сантиметрів. Дерн можна взяти з ділянки, де довго росли багаторічні трави, а перегній краще використовувати 3 – 5 річного віку. Вкрай небажано брати ґрунт із овочевих грядок або квіткових клумб, розсада може загинути.

Посів насіння на розсаду

Насамперед потрібно визначитися з термінами висіву насіння на розсаду. Залежно від майбутніх умов вирощування розсади томатів час посіву насіння буде різнитися. Насіння на розсаду в залежності від сорту потрібно висівати за 45-60 днів до пересадки в теплицю без опалення та за 60-75 днів до пересадки у відкритий ґрунт. Приблизно за тиждень до посіву насіння ґрунтову суміш слід ретельно перемішати. Вона не повинна бути сухою, тому її заздалегідь потрібно трохи зволожити. У день посіву приготовлений ґрунт потрібно насипати в коробочки або скриньки, розрівняти і злегка ущільнити. Після цього в ґрунті потрібно зробити у борозенки глибиною близько 1 сантиметра на відстані 5 – 6 сантиметрів один від одного. Далі потрібно пролити борозенки теплим розчином, призначеним для замочування насіння. Після цього робимо посів насіння з відривом трохи більше 1.5 — 2 сантиметри у ряду і присипаємо грунтової сумішшю. Поливати зверху не потрібно. Тепер треба поставити наші шухлядки з посіяним насінням у місце з відносно постійною температурою близько 22-25 гр. та з гарним освітленням.

Догляд за розсадою помідор

Протягом перших 20 днів після появи сходів листочки розсади ростуть порівняно повільно, але потім у наступні 15-20 днів їх зростання помітно прискорюється. Щоб розсада сильно не витягувалася, їй потрібне гарне освітлення. також слід стежити за температурою і регулярно проводити загартовування розсади. У перші 7 днів після появи сходів температуру повітря бажано підтримувати вдень 16-18 градусів, і 13-15 градусів вночі. З другого тижня температуру слід підняти до 18-20 градусів вдень і вночі до 15-16 градусів. Такого температурного режиму потрібно дотримуватися протягом 30-35 днів від появи сходів до появи на паростку другого і третього справжніх листочків. За цей період розсаду потрібно 3 рази полити та підгодувати, що дозволить в умовах зниженої освітленості (у березні) отримувати хорошу, міцну розсаду томатів. Перший раз поливати сходи, що з’явилися, слід нерясно. Другий полив потрібно зробити через 1 – 2 тижні, поєднавши його з першим підживленням, у фазі одного справжнього листа. Третій раз розсаду слід полити за 3 години до пікірування та пересадки. Температура вода для поливу має бути кімнатною та вода повинна бути відстояною. Полив потрібно робити акуратно під корінець, намагаючись, щоб вода не потрапляла на листочки, тому що від цього вони можуть загнити. Щоб розсада не витягувалась в один бік, ящики та коробки необхідно щодня перевертати іншою стороною до світла.

Підживлення розсади помідор

Перше кореневе підживлення виробляють у період, коли сіянці матимуть по одному справжньому листочку. Для приготування підживлення потрібно в 1 літрі води розвести 1 чайну ложку рідкого добрива “Агрікола-Форвард”. Таке підживлення добре зміцнює кореневу систему та сприяє розвитку розсади. Друге підживлення потрібно провести з появою справжнього третього листочка: у цьому випадку в 1 літрі води слід розвести 1 столову ложку препарату «Ефектон». Третій раз підживлення треба провести через 10 – 12 днів після його пікірування. Для приготування цього підживлення необхідно в 10 літрах води розвести 1 столову ложку нітрофоски або нітроамофоски. Витрата такого підживлення – 1 склянка на 2 горщики. Четверте підживлення слід зробити через 15 днів після пересадки у великі горщики. Для цього в 10 літрах води потрібно розвести по 1 столовій ложці суперфосфату та сульфату калію. Норма витрати підживлення – 1 склянка на 1 горщик. Останню, п’яту підживлення необхідно зробити через 15 днів після попередньої. Для цього в 10 л води потрібно розвести 1 столову ложку нітрофоски. Витрата підживлення – 1 склянка на 1 рослину.

Пікірування розсади

Пікірування є дуже важливим етапом вирощування розсади помідорів. Сіянці з 2 – 3 справжніми листочками пікірують у невеликі горщики, розміром близько 10х10 см. У них сіянці будуть приблизно 22 – 25 днів. Горщики потрібно заповнити ґрунтовою сумішшю і полити розчином марганцівки в концентрації 0.5 г на 10 літрів води. Температура розчину має бути в межах 22 – 24 градусів. Слабкі та хворі рослини при пікіруванні слід відбракувати. . Протягом перших трьох днів після проведення пікірування потрібно підтримувати температуру близько 20 – 22 гр вдень та 16 – 18 гр – вночі. Після того, як розсада приживеться, температуру вдень слід зменшити до 18 – 20 гр вдень і до 15 – 16 гр вночі. Поливати розсаду в горщиках треба 1 раз на тиждень рясно, до повного насичення ґрунту. У перервах між поливами слід стежити, щоб ґрунт не пересохнув повністю. Через 22-25 днів розсаду з маленьких горщиків потрібно пересадити у великі, розміром 12х12-15х15 см. Заглиблювати розсаду при цій пересадці не слід. Після пересадки розсаду потрібно рясно полити теплою водою. Надалі поливати слід помірно, приблизно 1 раз на тиждень у міру того, як грунт підсихатиме. Це стримує зростання і дозволяє розсаді сильно витягуватися.

За 7-10 днів до пересадки розсади у ґрунт її бажано обприскати 5% розчином мідного купоросу. Це запобігає появі грибкових захворювань. Безпосередньо перед посадкою розсаду та лунки у землі потрібно полити розчином марганцівки (2 г на 10 л води).

Copyright © 2011; Freelance.

Потрібна допомога. яка ідеальна температура для розсади помідорів

Наталія Маркелова (Уткіна)

При вирощуванні розсади томатів насіння сіють та пророщують при температурі 22-25°С. Як з’являться перші сходи (приблизно на 5 день), розсаду ставлять на світле місце і підтримують температуру близько 16-20 ° С вдень, а вночі близько 12-15 ° С. Розсаду необхідно провітрювати, тільки не переохолодіть рослини. Тоді рослини активно розвиватимуться, зміцнюватимуть і нарощуватимуть кореневу систему. Крім цього не забувайте про освітлення – додаткове підсвічування))))

Ольга

Вирощуємо розсаду помідор для відкритого ґрунту

Помідори – одна з найулюбленіших культур на присадибних ділянках у багатьох регіонах. Забіг у часі, що дає вирощування розсади, дозволяє культивувати їх у відкритому ґрунті в умовах та інших містах середньої смуги України. Навіть така теплолюбна овочева культура, як томати, може рости і плодоносити в Нечорнозем’ї, якщо перший період вегетації цієї рослини пройшов в умовах штучного мікроклімату.

Кращі сорти томатів для відкритого ґрунту для

Такої різноманітності сортів, як у томатів, немає, швидше за все, жодна культура. Щороку з’являються все нові сорти та гібриди, що відрізняються за розмірами, кольором та формою плодів. Купуючи насіння, потрібно визначитися, які помідори потрібні: великі, середні, м’ясисті або соковитіші. Традиційними сортами, районованими в умовах короткого і не завжди теплого літа в Середній Смузі України, можна назвати:

  • Ґрунтовий Грибовський 1180 – дуже ранній сорт. Перші плоди можна отримати на 96-110 день після сходу. Вони невеликі (50-60 г), смачні.
  • Талаліхін 186 – салатний скоростиглий сорт (100-110 днів від сходів до плодів) з дружньою віддачею врожаю. Невисокий кущ, потрібне одноразове пасинкування. Плоди великі, смачні.
  • Білий налив 241 – стабільно врожайний ранній сорт із невисокими кущами та плодами по 90-110 г.
  • Алпатьєва 905 – штамбовий сорт, не вимагає підв’язування, плоди дуже смачні, масою 80-120 г, добре дозарюється, не встигнувши дозріти восени на кущі.
  • Невський – карликові помідори з плодами по 20-60 г, проте цей сорт чудово мириться із загущеністю посадок та має гарний смак плодів.
  • Джина – рідкісне поєднання великих плодів (250-300 г) та ранньостиглості.
  • Марсель – ультраранній сорт, першими плодами можна ласувати через 84-90 днів, стійкий до основних хвороб томатів.
  • Дачник – ранній, не потребує пасинкування, урожайний сорт.
  • Диво ринку – дружня віддача врожаю, вирівняні округлі смачні плоди.
  • Будьонівка – середньостиглий, виключно врожайний сорт з рожевими крупними (300 г) плодами, практично не хворіє, росте на будь-яких ґрунтах, потребує підв’язки кущів.

Коли садити розсаду помідор для відкритого ґрунту

У середній смузі, розсаду помідорів висаджують, коли не треба буде побоюватися повернення заморозків. Здебільшого це кінець травня – початок червня. Якщо врахувати, що на момент висадки розсада має бути у віці 50-60 днів, значить оптимальний термін для посіву насіння – кінець березня – початок квітня.

Не варто поспішати із посівом, якщо планується вирощування томатів виключно у відкритому ґрунті. Переросла розсада погано приживається, затримується плодоношення, рослина не отримують достатньо світла в тому періоді, коли це життєво необхідно. З тим коли сіяти помідори на розсаду, ми розібралися, тепер перейде до технології посадки.

Посів насіння томатів

Розкривши ретельно обрані яскраві пакетики з насінням помідорів, не потрібно поспішати з посівом. Спочатку насіння потрібно прогріти при температурі 45?С, краще це зробити в термосі. Сортування насіння за їх теперішньої вартості – справа суто добровільна. Якщо рука підніметься викинути насіння, яке не пройшло суворий відбір – можна зробити їх сортування в підсоленій воді (1 ч. л. солі на неповну склянку води). Не спливли протягом 5 хвилин насіння вважаються придатними для посіву.

Далі підійшла черга дезінфекції у темному розчині марганцівки протягом 20 хвилин. Ретельно промите в проточній воді і насіння, що набуло коричневого кольору, потрібно замочити на 4-6 годин у своєрідному стимуляторі росту. Це розчин пічної золи, яку потрібно приготувати за 2 дні до сівби. І тому 2 ст. ложки золи заливають гарячою водою та настоюють 2 доби. А ось після цього розчину насіння промивати не потрібно, його відразу ж садять у підготовлену землю.

Потрібно сказати кілька слів про такий прийом, як загартування насіння томатів. Цим досягається підвищення холодостійкості рослин. Основні способи загартування:

  • Замочене насіння з періодичністю 12 годин витримують поперемінно при кімнатній (15-20°С) та низькій (1-5°С) температурах. Забезпечити зниження температури можна, використовуючи холодильник. Таке загартування продовжують 10-12 днів. За цей час насіння проклюнеться.
  • Проморожування насіння протягом 3-5 днів за температури -3⁰С.
  • Протягом 1-2 днів насіння, що проросло, потрібно витримати при температурі 1-2⁰С.

Найбільш надійним, хоч і досить клопітким вважається перший спосіб. Оскільки раціональніше помідори вирощувати з пікіруванням, то сіють їх спочатку в спільну скриньку. Поживний грунт можна приготувати із суміші:

  • Перегній, що добре перепрів, – 3 частини
  • Свіжа дернова земля – 1 частина
  • Деревна зола – 2-4 ст. ложки на 5-7 кг ґрунту

Насіння садить у борозенки 1,5 см глибиною, які розташовані на відстані 5-7 см один від одного. Дуже зручно робити ці борозенки старою лінійкою, щільним картоном. Насіння має в своєму розпорядженні в 3 см один від одного. Якщо посів на розсаду відбувається у більших обсягах, можна керуватися такими нормами: 12-15 г насіння на 1 кв.

Посіви потрібно накрити плівкою (можна навіть чорною), та забезпечити температуру не нижче 25⁰С. На 4-5 день із землі показуються перші петельки сходів. Щоб ці перші сходи не витягувалися, плівку знімають та посіви переносять у прохолодне місце (не вище 11-14⁰С). Полив припиняють на кілька днів. Через 5-7 днів температуру вмісту сходів підвищують до 16⁰С і залишають її на такому рівні до пікірування.

Пікірування розсади томатів

Ця технологічна операція проводиться на 15-20 день від появи сходів, розвиток рослин у цей час знаходиться на стадії сім’ядолів. Якщо розсаду томатів планується вирощувати в теплиці або парнику на сонячному обігріві, то пікірування проводять на стадії розвитку 1-2 справжніх листків. Пікірувати рослини можна в торф’яні стаканчики, саморобні горщики з поліетиленової плівки, ящики, де кубики землі відокремлені один від одного шаром піску, що відокремлює, або тирси.

Горщики із поліетиленової плівки зробити дуже просто. Для цього смуга плівки шириною 24 см складається вдвічі. Край можна прошити на швейній машинці, а можна спати праскою або паяльником. Потім отримана “труба” розрізається на частини по 8-10 см завдовжки. Отриманий горщик може служити не один сезон.

Площа живлення для розсади томатів повинна бути не менше, ніж 8х8 см. Поживна земляна суміш за складом не відрізняється від тієї, в яку сіяли насіння. Перед пікіруванням сіянці рясно поливають. Пересаджуючи їх, можна злегка прищипнути коріння на 1-1,5 см. Такий прийом допоможе зробити кореневу систему більш мочкуватою. На постійне місце сіянці садять, заглиблюючи їх до сім’ядольних листочків.

Потім їх поливають теплою водою і мульчують перегноєм з додаванням невеликої кількості золи або вапна. Цей прийом допоможе захистити розсаду від ураження чорною ніжкою. Перші 2 дні розпиковану розсаду слід оберігати від прямих променів сонця. Коренева система швидше відновлюється за температури 20-25⁰С.

Як часто поливати розсаду помідор

Найкраща розсада томатів виходить при рідкісних поливах, поєднаних із підживленням. Зразковий режим поливу – регулярно, раз на тиждень, вранці. Дуже добре розсада відгукується на полив магнітною водою. Для цього можна використовувати харчову магнітну вирву, а у воду покласти шматочок магніту. Поливна вода повинна бути тепла, не нижче за кімнатну температуру, це також послужить профілактикою появи «чорної ніжки».

Якщо поливати холодною водою – страждає імунна система молодої рослини, у майбутньому вона стане сприйнятливішою до захворювань. Після поливу можна ґрунт злегка припудрити деревною золою. Легке розпушування допоможе підтримувати повітряний режим грунту в оптимальному стані, і забезпечити корисні для розсади аеробні мікроорганізми найкращим місцем існування.

Оптимальна температура для зростання розсади томатів

Найкраща температура для розсади томатів – 16-22⁰С вдень та 8-10⁰С вночі. Якщо температура буде нижче цих значень, то розвиток рослин значно затримається, а плодоношення почнеться пізніше 1-2 тижня. При підвищеній температурі розвиток розсади, навпаки, прискориться, рослини помідорів раніше вступлять у період плодоношення.

Підживлення розсади помідор після пікірування

Підживлення для розсади необхідні. Це прискорить розвиток рослин, допоможе утворити потужне міцне стебло, добре облистяний кущ. Перше підживлення проводиться через 10-14 днів після пікірування. Розчин сухого пташиного посліду (1:20) потрібно розвести теплою водою і наполягати 2-3 години. Процідженим розчином підгодовують заздалегідь политі рослини. Через 2-3 тижні проводиться друге підживлення.

Третє підживлення необхідне за 10 днів до висадки томатів на постійне місце. Щотижня вранці розсаду можна обприскувати з пульверизатора розчином знежиреного молока. Для цього склянку молока розводять у 1 літрі води. Така міра запобігатиме розвитку на рослинах вірусних захворювань.

Освітлення розсади

Не менш важливо забезпечити для рослин гарне освітлення. Томати, яким не вистачало сонячного світла, зазвичай дуже витягуються, у них довгі міжвузля, блідо-зелені листочки. Забезпечити оптимальний світловий режим можна додатковим освітленням люмінесцентною лампою. Якщо розсада стоїть на підвіконні, потрібно повертати горщики навколо осі кілька разів за вегетацію в домашніх умовах.

Коли і як гартувати помідорну розсаду

Загартування розсади томатів – міра необхідна для рослин відкритого ґрунту. Починати її треба з квітня, виставляючи молоді томати у тінь, на веранді, балконі біля відкритого вікна. Температура повітря не повинна бути нижчою за 10-12⁰С. Якщо одразу виставити їх на відкрите сонце, можна отримати сонячні опіки на листі. Через 3-5 днів вже можна привчати розсаду до сонячного освітлення на свіжому повітрі.

Дотримуючись технології вирощування розсади, термінів посіву, пікірування, поливу і підживлення, можна виростити здорову міцну розсаду помідор для відкритого грунту.

Коли прибирати плівку з розсади? При якій температурі повітря та ґрунту?

дольфаніка

Знімати плівку, що накриває посіяне насіння помідор, перцю можна відразу як з’явилися перші сходи. Розсада цих культур не любить підвищеної вологості. Їм потрібне світло і необхідно в цей момент трохи знизити температуру. Без світла і за високої температури сіянці витягуються і вилягають.

Не можна розсаду тримати без поливу, але не можна пересушувати.

Як тільки проклюнулися – ставте на світло, але не пересушуючи, а якщо ще не всі проклюнулися, тоді плівку не прибирати.

Під плівкою температура повітря завжди вища на кілька градусів. Зайва спека заважає нормально рости сіянцям.

**Температура повітря в теплиці для насіння

помідорів, перцю, баклажана** — денна від + 12 до + 16°С та вночі близько +8°С Насіння огірка потрібна температура денна від + 15 до +17°С та вночі від +12 до +14°С

Насіння капусти салату та цибулі – від +6 до +10 ° С вдень і вночі.

Підтримуємо задану температуру від 4 до 7 днів.

Як тільки з’явиться перший справжній лист, температуру підвищуємо.

Про автора

admin administrator