Яка висота мису Фіолент

Авторadmin

Яка висота мису Фіолент

Мис Фіолент (м.Севастополь, Крим): карта, фото, опис

Мис Фіолент поблизу Севастополя розташований на крайньому заході південно-кримського узбережжя, де його смуга значно звужується і на півдні Гераклейського півострова обривається у море. Мис знаходиться на відстані 15км від центру м. Севастополя у бік м. Ялти та 10км у північно-західному напрямку від м. Балаклави. За християнським переданням, саме тут на кримську землю вперше ступив Христовий апостол Андрій Первозванний, який прибув сюди з метою проповідування Євангелія.

Старовинна назва цього природного утворення – Партеніум, що у перекладі означає “дівочий”, “невинний” (тобто, мис Діви), пов’язана з давньогрецькою легендою про дівчину Іфігенію, яка була жрицею у храмі, що знаходився на цьому місті у античні часи. Сучасну назву цього мису деякі вчені виводять від угорського слова “феленге”, що означає “високий”. У науковому світі існують також припущення, що ця назва з грецької мови означає “божий”. Сучасна назва мису Фіолент використовувалася на географічних картах Російської імперії ще у 1807 р. У цій місцевості можна оглянути суворі, дикі, майже стометрові скелі, які нагромаджені над морем. Численні ніші, мініатюрні острівці і арки утворилися у берегових урочищах, проте допитливих туристів особливо вражає гостроверха скеля мису Фіолент і величний грот Діани.

Мис утворений з гірських порід вулканічного походження, які є залишками вивержень стародавнього вулкана. Цей вулкан, зруйнований морем, зверху вкритий вапняками, проте тут трапляються вкраплення мінералів (яшма, сердолік та деякі інші), завдяки яким пляж у підніжжі скель отримав свою екзотичну назву – Яшмовий пляж, який вважається одним з найчистіших та найкрасивіших пляжів на усьому Кримському півострові. До окупації Криму Росією сюди приїжджали численні мандрівники не лише влітку, але також і восени, щоб поніжитися під променями південного сонця. Його околиці полюбляли численні художники та фотографи. Крім того, пляж був обладнаний усім необхідним для комфортного відпочинку.

Найбільш унікальним місцем мису, однією з його основних прикрас вважається Георгіївський монастир, який тут заснували ще у далекому 891 р. За народними переказами, він був збудований грецькими моряками, що врятувалися під час сильного шторму завдяки молитвам і допомозі св. Георгія. У свій час тут побували російські імператори Олександр І та Микола ІІ, відомий письменник Олександр Пушкін, художник Іван Айвазовський та інші відомі особистості. Цей старовинний монастир знаходиться на самому краю обриву, після довгих років занепаду у 90-ті роки минулого століття почалося його відродження. Не дивлячись на буремне XX ст., монастир зміг зберегтися до наших днів, за часів незалежної України тут щоп’ятниці, щосуботи та щонеділі відправлялися Літургії. Після відвідин цього духовного центру можна спуститися до Яшмового пляжу, однак для цього необхідно подолати вісімсот старовинних монастирських сходинок. Ще однією визначною пам’яткою цієї місцевості вважається скеля Святого Об’явлення, яка знаходиться неподалік від Яшмового пляжу. За легендою, саме на цій скелі було знайдено ікону св. Георгія, а понад століття тому тут встановили хрест з нагоди тисячоліття існування Георгіївського монастиря.

У радянські часи на мисі знаходилася військова база і полігон, на якому проводилося випробовування усіх основних зенітних, артилерійських і протикорабельних ракетних комплексів корабельного, авіаційного і берегового базування. Однією з найбільш заборонених територій було Каранське плато, яке різко обривається у Мармуровій балці. Припускають, що біля води, у самому низу балки і досі знаходяться залишки лабораторії управління підводними пусками ракет.

Цілющі властивості гірського та морського повітря у цій місцевості разом з особливим мікрокліматом створюють тут найбільш сприятливі умови для відпочинку та оздоровлення.

Мис Фіолент на південних околицях Севастополя характеризується своєю унікальністю, відзначається неймовірною красою природи і чистим повітрям, є одним з найкрасивіших мисів України і з 1969 р. належить до пам’яток природи місцевого значення.

Яка висота мису Фіолент

Оточена горами, з давніх часів приваблювала людину як зручне місце для поселення. А унікальної краси миси Айя та Фіолент, що немов обрамлюють з моря бухту, додають їй ще більшої мальовничості та унікальності…

Ще у V ст. до н.е. на берегах цієї дивної бухти греки заснували поселення, що послужило початком сучасній Балаклаві (тюрк. «балик-юве» – риб’яче гніздо). Балаклавська бухта утворилася в результаті тектонічних процесів та опускання днища південного краю Балаклавської долини в епоху альпійського горотворення.

Довжина бухти усього півтора кілометра, найбільша ширина – 425 м, глибина 5-10 м у верхів’ях, до 25 м – біля пляжу й до 35 м – на горловині. Бухта вигнута, мальовнича, прихована горами, непомітна з боку моря.

Сучасна Балаклавська бухта – найкраще місце для яхтингу на Чорноморському узбережжі з погляду її географічних, природних і навігаційних особливостей. Вона закрита від вітру та хвиль з усіх напрямків.

На території Балаклавського району розташований також один з найбільш мальовничих куточків Кримського півострова – мис Айя (грец. – «Святий»), який через багатство природи і загадок називають «загубленим світом».

Підводний ландшафт цих місць не менш мальовничий, ніж прибережний. Кілька скельних кряжів ззовні нагадують коралові рифи. Видимість під водою часто перевищує 20 метрів; підводні гроти виступають чудовою принадою для любителів дайвингу з усього світу.

Ароматний подих сосни і ялівця, їх життєрадісні тони й вікові таємниці, розсипані в проміжках між деревами, тиша й спокій, створюють тут особливий, незабутній світ повної гармонії людини з природою.

У 8 км на захід від Балаклави знаходиться мис Фіолент, або Філенк-Бурун (турец. – «Тигровий мис»), на узбережжі якого утворилися численні ніші, кам’яні хаоси, арки, острівці. Найбільша висота мису – 152 м над рівнем моря. Пляжна смуга шириною 5-20 м, немов мозаїчне панно, засіяна великою самоцвітною галькою, що утворює тут неповторний природний мінералогічний музей. Не випадково один із пляжів мису називається «Яшмовий».

Прибережна акваторія моря мису характеризується великими глибинами. У східній частині мису Фіолент на висоті 200 м відновлений найстаріший у Криму Георгіївський монастир.

На замітку

Балаклава – населений пункт на південному заході Криму, офіційно входить до складу Балаклавського району Севастополя. За часів СРСР – закрите місто, база підводних човнів. Нині місто відкрито для туристів. Балаклава розміщена на 15 км південніше Севастополя.

  • «7 чудес України: малі батьківщини великих українців»: всеукраїнська акція триває 16 Листопада 08:38
  • «7 чудес України: малі батьківщини великих українців» — термін подачі пропозицій продовжено 18 Березня 14:32
  • Тепер фільми з циклу “7 чудес України: історичні міста та містечка” можна переглянути на сайті 4 Липня 13:04
  • «7 чудес України: малі батьківщини великих українців»: всеукраїнська акція триває 16 Листопада 08:38
  • «7 чудес України: малі батьківщини великих українців» — термін подачі пропозицій продовжено 18 Березня 14:32
  • Стартував новий етап «7 чудес України: малі батьківщини великих українців» — умови конкурсу 1 Жовтня 13:12
  • Микола Томенко анонсував новий етап акції “7 чудес України” 31 Травня 12:54
  • 7 чудес продовжують транслювати на телеканалах 19 Квітня 13:48

Про автора

admin administrator