Яке щеплення краще робити у 2 місяці

Авторadmin

Яке щеплення краще робити у 2 місяці

ЯКІ ЩЕПЛЕННЯ СЛІД РОБИТИ ДІТЯМ?

Щойно дитина народжується, із стерильного середовища матусиного живота вона потрапляє у світ, густо населений різноманітними мікроорганізмами. Деякі з них є корисними, вони допомагають організму в процесах життєдіяльності. Декотрі можуть викликати легкі захворювання, що не є небезпечними для життя, але допомагають тренуванню імунітету – здатності організму чинити спротив зовнішнім загрозам. Але існує клас мікробів – вірусів, бактерій, грибків і найпростіших – які можуть бути смертельно небезпечними для дітей, і у до-вакцинальну еру вони забирали мільйони життів.

За оцінкою ВООЗ, щороку вакцини рятують життя від 2 до 3 мільйонів людей, і ця цифра могла би збільшитися ще на 1,5 мільйона, якби охоплення вакцинацією було глобальним.

Те, що сьогодні ми всі маємо доступ до вакцин, є великим досягненням! У цій статті ми розповімо про те, які щеплення роблять дітям і дорослим протягом усього життя.

Національний календар вакцинації

У нашій країні дітей вакцинують відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень. Цей документ можна побачити на сайті МОЗ України, ми скопіювали його до нашої статті для наочності:

Цей документ визначає, від яких захворювань діти мають бути обов’язково щеплені, у якому віці слід починати вакцинацію, скільки доз вакцини та з яким інтервалом необхідно ввести.

Обов’язкові щеплення

Обов’язковою є вакцинація від 10 небезпечних захворювань:

  • кашлюк
  • дифтерія
  • правець
  • кір
  • паротит
  • краснуха
  • туберкульоз
  • гемофільна інфекція типу b (ХІБ-інфекція)
  • поліомієліт
  • гепатит В

Було б чудово, якби для формування стійкого імунітету вистачало одного введення вакцини, але це не так. В більшості випадків потрібно кілька доз, які вводяться з інтервалами. Дотримуватися цих інтервалів важливо: рекомендації в інструкціях і наказах є результатом багаторічних клінічних досліджень за участі тисяч людей.

Розрізняють первинну і бустерну (підтримувальну) імунізацію, або ревакцинацію.

Після народження

Першими щепленнями, які отримує дитина, є вакцини від гепатиту В та туберкульозу. Зазвичай, їх роблять безпосередньо у пологовому будинку, якщо вакцини є в наявності, а у новонародженого малюка немає протипоказів.

Наступне щеплення малюк отримує у двомісячному віці. Це перша доза вакцини від шести інфекцій: гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та ХІБ-інфекції. Усі шість компонентів можуть входити до складу однієї дози комбінованої вакцини, наприклад, бельгійського препарату Інфанрикс Гекса або його французького аналогу Гексаксим.

У 4 місяці малюк іде за наступною дозою імунітету. Цього разу потрібна п’ятикомпонентна вакцина: від дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та ХІБ-інфекції. Приклади п’ятикомпонентних вакцин: Інфанрикс ІПВ Хіб і Пентаксим.

У шість місяців дитині роблять третю дозу вакцини від дифтерії, правця, кашлюка і поліомієліту – Інфанрикс ІПВ або Тетраксим. В тому ж віці на часі отримувати третю дозу вакцини від гепатиту В. Зазвичай, це Енджерикс В.

У рік дитина отримує першу дозу вакцини від кору, паротиту і краснухи. Наприклад, Пріорикс. І третю ревакцинацію від Хіб-інфекції, наприклад, вакциною Хіберикс.

У 18 місяців настає час бустерної вакцинації від дифтерії, правця, кашлюка та поліомієліту. Робиться одна доза комбінованої вакцини Інфанрикс ІВП або Тетраксим. Або комбінація двох вакцин: наприклад, трикомпонентного Інфанрикса та моновакцини Імовакс поліо.

Після цього малюк є захищеним від найнебезпечніших інфекцій, і час наступної ревакцінації настає у 6 років.

У 6 років, перед першим класом, дитина отримує другу дозу вакцини КПК (від кору, паротиту і краснухи, наприклад, Пріорикс), і п’яту бустерну дозу вакцини від дифтерії, правця і поліомієліту. Для цієї ревакцинації підходять вакцини Тетраксим, Бустрикс, Бустрикс поліо, Інфанрикс, Інфанрикс + ІПВ, Імовакс поліо.

Діти старші 14 років і дорослі

У 14 років потрібна чергова ревакцинація від поліомієліту (моновакциною, наприклад, Імовакс Поліо), а у 16 років – бустерна імунізація від дифтерії та правця. У цьому випадку підходить вакцина Бустрикс.

Після 16 років ревакцинація від дифтерії і правця потрібна кожні 10 років. Тільки так ви можете бути впевнені в захисті від цих небезпечних інфекцій.

Усі обов’язкові щеплення з Національного календаря фінансуються державою, централізовано закуповуються і постачаються до державних поліклінік. За законом, без повного переліку обов’язкових щеплень за віком дитина не може відвідувати дитячий садочок або школу.

Де зробити щеплення? У батьків є вибір з трьох можливостей:

  1. Піти у звичайну поліклініку до свого дільничного педіатра, просидіти в черзі, пройти огляд, потім знову в черзі – тепер вже перед кабінетом вакцинації, і отримати щеплення вакциною, яка є в поліклініці, без можливості вибору.
  2. Придбати вакцину від європейського виробника в аптеці, орендувати сумку-холодильник, привезти вакцину в поліклініку в години прийому, пройти дві черги – до педіатра на огляд і на вакцинацію, отримати щеплення, повернути сумку-холодильник.
  3. Записатися до педіатра, якому ви довіряєте, в приватну клініку. У зручний для вас час пройти ретельний огляд, без черги і поспіху, і зробити щеплення європейською вакциною.

Не важко здогадатися, який із запропонованих способів є найбільш бюджетним, а який – найбільш комфортним, і вибір тут за вами. Головне, зробити щеплення і захистити дитину.

Рекомендовані щеплення

Окрім обов’язкових, існують ще так звані рекомендовані щеплення, які МОЗ України наполегливо рекомендує робити, але вони не фінансуються з державного бюджету.

Це щеплення від:

  • ротавірусної інфекції (приклад – вакцина Ротарикс)
  • вітряної віспи (Варілрикс)
  • пневмококової інфекції (вакцини Превенар 13 та Синфлорикс)
  • гепатиту А (вакцина Хаврикс або Твінрикс)
  • менінгококової інфекції (Менактра)
  • грипу (Ваксігрип, Ваксігрип Тетра, Джи Сі Флю)
  • папіломавірусної інфекції (Церварикс)

Щеплення від цих інфекцій можна зробити у державній поліклініці, якщо принесете вакцину із собою, про що розповідалося вище, або у приватній клініці.

Приходьте робити щеплення до клініки Френдлік!

Ми, Друзі Здоров’я з клініки Френдлік, ведемо велику просвітницьку роботу з сім’ями наших пацієнтів. Ми пояснюємо, як працюють вакцини, чому робити щеплення важливо і потрібно, як зробити це максимально безпечно. Таку ж просвітницьку роботу ми ведемо і на своїх сторінках у соцмережах – Facebook (Клініка Френдлік) та Instagram @friendlic, а також тут, на нашому сайті.

Ми бачимо свою місію в тому, щоб допомагати сім’ям ростити здорових щасливих дітей і вважаємо, що вакцинація є однією з найважливіших умов формування міцного здоров’я.

5 причин вакцинуватися у френдликів:

  1. Усі вакцини, які ми пропонуємо – якісні, сертифіковані в Україні, від надійних постачальників.
  2. Усі препарати доставляються від виробників із дотриманням холодового ланцюжка, і у нас в клініці препарати зберігаються у спеціальному холодильнику. Навіть у випадку аварійного відключення електроенергії в ньому підтримується температура від 2 до 8 градусів за Цельсієм.
  3. Ми ретельно оглядаємо пацієнтів перед вакцинацією, відповідаємо на всі запитання, розвіюємо страхи та сумніви.
  4. Якщо з будь-яких причин графік вакцинації порушено, ми складаємо індивідуальний план щеплень.
  5. Після щеплення 30 хвилин спостерігаємо за пацієнтом, щоб надати допомогу у випадку складної реакції на препарат. Щоправда, таке відбувається дуже рідко.

Будьте здорові і обов’язково робіть щеплення усім членам родини! Ми живемо в унікальний час, коли ми можемо дати своїм дітям і близьким надійний захист від небезпечних інфекцій, і нехтувати такою можливістю було б нерозумним!

Чек-ліст: повний список щеплень, які потрібні дитині до 7 років

Кожна країна створює власний календар імунізації, враховуючи епідеміологічну ситуацію. Якщо ризик спалаху певної хвороби в країні невисокий, від неї можуть щеплювати лише окремі групи ризику. Національний календар профілактичних щеплень, затверджений МОЗ України, передбачає безоплатну вакцинацію дітей від 10 інфекційних захворювань:

  • кашлюка,
  • дифтерії,
  • правця,
  • кору,
  • паротиту,
  • краснухи,
  • туберкульозу,
  • гемофільної інфекції типу b (ХІБ-інфекції),
  • гепатиту В,
  • поліомієліту.

Ці хвороби є надзвичайно небезпечними — відповідно до даних ЮНІСЕФ, профілактична вакцинація щороку запобігає 2–3 млн смертей у світі. Усі вакцини, якими проводяться щеплення в Україні, є схваленими міжнародними організаціями та використовуються у більшості країн світу. Вакцини зі списку національного календаря профілактичних щеплень закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), тож побоювання про «підроблені вакцини» чи їх неправильне зберігання є безпідставними.

Окрім обов’язкових щеплень є також рекомендовані. Вони поки не входять в обов’язковий перелік, але за нагоди їх варто зробити. Ці вакцини можна придбати за власний кошт в аптеці та взяти з собою до поліклініки або придбати у приватній клініці. До них належать щеплення від:

  • ротавірусної інфекції,
  • вітряної віспи,
  • пневмококової інфекції,
  • гепатиту А,
  • грипу.

Детальніше про механізм дії, розробку та склад вакцин можна дізнатися на сайті vaccination.org.ua чи на сторінках Unicef Україна в соціальних мережах.

Графік перших щеплень дитини

У пологовому

Протягом першої доби життя дитина отримує щеплення від гепатиту В. Чому його роблять так рано? Річ у тім, що ця хвороба є найбільш небезпечною саме для малят віком до року, а мати може не здогадуватися про те, що є інфікованою. Якщо дитина заражається гепатитом В протягом першого року життя, є 90 % вірогідності, що гепатит В стане для неї хронічною та невиліковною хворобою. Щеплення від гепатиту є надзвичайно ефективним — воно запобігає інфекції на 96 %. Що раніше дитина отримує імунізацію, то менший ризик захворіти.

Протягом перших днів життя

Протягом перших 3–5 діб життя малят також щеплюють від туберкульозу. Це щеплення називається БЦЖ, і воно вводиться під шкіру. При виготовленні вакцини БЦЖ використовується штам ослабленої живої туберкульозної палички, яка вже не може заразити організм, зате її достатньо, аби виробити стійкий імунітет до цієї хвороби. Щеплення від туберкульозу, як і від гепатиту В, роблять у пологовому.

Під час планових візитів до педіатра, в якого задекларована дитина

Протягом подальших візитів до педіатра чи сімейного лікаря, в якого задекларована дитина, малюку робитимуть планові щеплення. На них не потрібно додатково записуватися, але під час запису до лікаря радимо уточнити, чи є вакцини у наявності. Якщо вам відмовляють у щепленні, аргументуючи це тим, що вакцини немає у наявності, варто подзвонити на гарячу лінію МОЗ за номером 0800 801 333.

У 2 місяці

Наступні щеплення проводяться у віці двох місяців: саме тоді під час планового візиту до педіатра дитина отримує захист від дифтерії та правця, кашлюка, поліомієліту і ХІБ-інфекції та другу дозу щеплення від гепатиту В. Імунізація від цих хвороб може також проводитися за допомогою комбінованого препарату, до якого входять усі шість компонентів. Такі вакцини потрібно купувати за власний рахунок, але вони дозволяють скоротити кількість візитів до лікаря та зробити дитині лише одне швидке щеплення. Приклади подібних вакцин: «Інфанрикс Гекса» чи «Гексаксим». Утім, вакцини, які держава надає безоплатно, надають не менш ефективний захист від цих хвороб.

Якщо ви плануєте зробити дитині щеплення від ротавірусу (його не закуповують за державні кошти), його можна робити з шести тижнів. Майте на увазі, що з ним не варто гаяти часу — необхідно зробити дві дози, поки малюку не виповнилося 24 тижні. З шести тижнів також можна зробити рекомендоване щеплення від пневмококової та менінгококової інфекцій.

У 4 місяці

У віці чотирьох місяців дитина отримує другу порцію захисту від дифтерії та правцю, кашлюка, поліомієліту та ХІБ-інфекції. Щоб зменшити кількість необхідних щеплень, можна використати комбінований препарат, який міститиме всі п’ять необхідних компонентів. Щодо того, яка вакцина є у наявності, радимо дізнатися у вашого сімейного лікаря чи педіатра.

У 6 місяців

Після шести місяців дітям можна зробити щеплення від грипу. Коли щеплення від цієї хвороби роблять уперше, необхідно зробити дві дози. Після цього від грипу варто щеплюватися щоосені.

У 9 місяців

З дев’яти місяців можна за власний кошт зробити щеплення від вітряної віспи.

У 12 місяців

У 12 місяців дитина отримує першу дозу вакцини від кору, паротиту та краснухи (саме тому цю вакцину називають КПК), а також третю ревакцинацію від ХІБ-інфекції. До рекомендованих щеплень для дітей цього віку належить вакцина від гепатиту А.

У 18 місяців

Наступна імунізація відбувається вже під час візиту до педіатра у віці 18 місяців. Тоді дитина отримує бустерні дози вакцин від дифтерії та правцю, кашлюка та поліомієліту. Після цього дитина захищена від усіх найбільш небезпечних хвороб — до шестирічного віку потрібно лише своєчасно щеплюватися від грипу.

Щеплення перед першим класом

Коли дитині виповнюється шість років і вона готується йти у перший клас, наступає час обов’язкової ревакцинації від кору, паротиту та краснухи, дифтерії та правця, а також від поліомієліту.

Де можна дізнатися більше про щеплення?

З усіма питаннями варто звернутися до свого лікаря — сімейного або педіатра, з яким ви підписали декларацію. Перед кожною вакцинацією він розповість про дію кожної конкретної вакцини, можливі реакції організму і що робити, якщо у дитини після щеплення підніметься температура чи болітиме місце уколу. Варто пам’ятати, що серйозні реакції на введення вакцини (як, наприклад, анафілактичний шок) відбуваються миттєво після щеплення та є надзвичайно рідкісними. Оскільки зазвичай вони проявляються приблизно протягом 15 хвилин після введення вакцини, лікар попросить вас залишитися у кабінеті протягом цього часу, аби переконатися, що реакції немає.

Пам’ятайте, що жодна міжнародна організація чи нормативний документ МОЗ не рекомендує проходити якісь обстеження перед профілактичними щепленнями, окрім стандартного огляду лікаря. Якщо у вас є хронічні хвороби, уточніть у лікаря щодо можливих протипоказань, але експерти Unicef наголошують, що більшість хронічних захворювань не є протипоказаннями до вакцинації. Більше того — діти з хронічними хворобами ще більше потребують захисту, який надають щеплення.

Якщо до цього віку з якихось причин були пропущені обов’язкові щеплення, необхідно звернутися до педіатра, який допоможе розробити індивідуальний графік. Із цим не варто зволікати, адже в Україні є постійний ризик спалаху таких небезпечних хвороб, як кір та поліомієліт. Наразі рівень вакцинації від дифтерії, правця та коклюшу, від гепатиту В та поліомієліту в Україні є нижчим за 55 %.

Про автора

admin administrator