Які фрукти на ринку восени

Авторadmin

Які фрукти на ринку восени

Чи дешевшатимуть овочі та фрукти? Прогноз експерта на осінь

Сезон фруктів та овочів в Україні саме в розпалі, тому ціни на них поступово знижуються, і на деякі позиції досягли мінімуму. Однак ситуація на ринку пального та в енергетиці вже восени може вплинути на вартість продуктів харчування.

Докладно про те, які фрукти та овочі зараз дешевшають, та чого чекати восени – в матеріалі РБК-Україна.

Літо – сезон найнижчих цін

В липні на полицях магазинів та ринків можна побачити велике різноманіття овочів, фруктів та ягід, адже саме зараз настає локальний сезон їх дозрівання, до того ж достатньою є пропозиція імпорту. Це впливає і на цінові тенденції.

Як розповів в коментарі РБК-Україна аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Максим Гопка, здешевлення овочів та фруктів відбувається поступово – в залежності від сезону виробництва та пропозиції на ринку.

Наразі вартість огірків вже досягла мінімуму, оптова ціна сягає 17-21 грн/кг. За даними сайту Мінфін, у супермаркетах огірки коштують від 17,9 грн/кг. У мережі Varus – 24,90 грн/кг, в Auchan – 17,90 грн/кг, а в “Сільпо” вартість огірків – 21,9 грн/кг.

За словами експерта УКАБ, помідори мають стабільно високий попит, а пропозиція починає збільшуватися тільки зараз. Тому ціни в найближчі тижні будуть знижуватися.

РБК-Україна наводить вартість помідорів у мережах популярних супермаркетів:

  • Novus: 54,99 грн/кг (червоні), рожеві томати – 64,99 грн/кг, “сливки” – 81,99 грн/кг;
  • “АТБ”: червоні томати – 54,99 грн/кг, рожеві – 68,89 грн/кг;
  • “Сільпо”: червоні томати – 53 грн/кг, “сливки” – 66 грн/кг, сорт “розалія” – 70 грн/кг.

Сезон перцю ще не розпочався, великі об’єми поставок очікуються з кінця липня.

Перець білий “білозірський” на ринку можна знайти за 50 грн/кг, а в магазинах він коштує: 79 грн/кг (мережа “Сільпо”), 79,99 грн/кг (Novus), 59,95 грн/кг (“АТБ”).

Вартість “болгарського” перцю більша. Сайт Мінфін наводить середню ціну 136,95 грн/кг по супермаркетах.

Капуста є нижчою в ціні на 21% проти минулого року. Середня вартість молодої білокачанної капусти – 17,5 грн за кілограм. У Novus – 16,99 грн/кг, в “АТБ” її можна придбати ще дешевше – за 16,39 грн/кг. В “Сільпо” ціна становить 20 грн/кг, а в мережі Varus – 17,5 грн/кг.

У липні збільшилась пропозиція персиків. Імпортні та українські персики наразі в однаковій ціні – 40-65 грн/кг (оптова ціна).

Щодо пропозиції на персики в супермаркетах: найнижча вартість – 54,99 грн/кг за інжирний сорт в “Сільпо”, у Varus імпортні персики коштують 60 грн/кг, в “АТБ” – 64,95 грн/кг.

Досі б’ють по кишені? Що відбувається з цінами на моркву та цибулю

Ціни на моркву та цибулю впевнено тримаються на високому рівні в цьому сезоні, каже аналітик УКАБ. Проте все ж є тенденція до зниження вартості.

Фото: ціни на цибулю та моркву тримаються на вискому рівні (Віталій Носач, РБК-Україна)

Ціни на моркву за останній місяць знизились на 5% і становлять в середньому 45 грн/кг. Наразі вони знаходяться на піку свого зростання і до кінця літа можна буде спостерігати зниження ціни на 10-15%, якщо погодні умови будуть сприятливі.

Морква в магазинах зараз коштує:

  • “Сільпо” – 35 грн/кг;
  • “АТБ” – 38,95 грн/кг;
  • Varus – 31,9 грн/кг;
  • Novus – 49,99 грн/кг;
  • МегаМаркет – 49,9 грн/кг.

Щодо цибулі ріпчастої, то за останній місяць ціна просіла на 35-40% на оптових ринках і наразі в середньому становить 26,50 грн/кг.

За словами експерта, в супермаркетах зниження вартості розпочнеться з поточного тижня. На внутрішньому ринку з’являється більше продукції вітчизняного виробника.

Ціни на цибулю в супермаркетах:

  • “Сільпо” – 27,8 грн/кг;
  • “АТБ” – 27,49 грн/кг;
  • Novus – 27,49 грн/кг.

Кавуни та дині з-за кордону?

Цьогоріч прогнозується постачання кавунів із південних та західних областей. Сезон українських кавунів зазвичай починався з кінця липня, і цього року він також починається в цей період.

Через російську окупацію частини південних регіонів України, бойові дії та втрату врожаю внаслідок підриву Каховської ГЕС власної продукції не вистачить для покриття всього попиту, тому імпорт також буде на достатньо високому рівні.

Аналітик УКАБ зазначив, що кавуни й дині Україна імпортує переважно з Туреччини, Азербайджану, Греції.

Наразі ціни на кавуни в опті – 20-28 грн/кг, дині коштують 30-60 грн/кг.

В мережі “АТБ” продаються українські кавуни за ціною 35,95 грн/кг, в Novus кавуни з Туреччини коштують 34,99 грн/кг. В “Сільпо” вартість українського кавуна Organic складає – 34 грн/кг, у Varus кавуни з Греції продають за 41,9 грн/кг.

Фото: в Україні продають кавуни з Туреччини, Греції, Азербайджану (Getty Images)

Ціни на дині в супермаркетах такі:

  • “Сільпо”: українська сортова диня – 51 грн/кг;
  • Novus: сорт Канталупа (Україна) – 74,9 грн/кг;
  • Varus: українська сортова диня – 87,5 грн/кг;
  • МегаМаркет: сорт Канталупа (Україна) – 79,9 грн/кг.

Прогноз цін на осінь

Як зазначив Максим Гопка, восени не слід очікувати низьких цін на всі види овочів та фруктів. Ще залишилось більше місяця літнього періоду, надалі ситуація залежитиме від погодних умов.

До того ж в Україні з 1 липня підвищилася вартість пального та електроенергії, що теж матиме вплив на цінові тенденції на ринку продуктів харчування.

У Національному науковому центрі “Інститут аграрної економіки” прогнозують, що здорожчання енергоресурсів та пального, найімовірніше, призведе до нового сплеску споживчих цін, але передусім на продукти промислової переробки та тваринництва.

Тобто великого росту цін у галузі овочівництва та фруктів через зростання вартості пального наразі ще не буде.

“Сьогодні щодо овочівництва та фруктів, то найбільше використовується паливо при логістиці продуктів та їх зборі. На великих об’ємах вплив на кінцеву ціну буде +1,5-2%“, – підсумував аналітик УКАБ. Проте не виключено зростання цін на пальне з настанням холодного періоду року, що спричинить подальше підвищення вартості продуктів.

Раніше повідомлялося, зростання цін в Україні сповільнюється швидше за прогнози НБУ. Пропозиція продовольства, зміцнення гривні на готівковому валютному ринку, а також покращення очікувань сприяють уповільненню темпів інфляції.

Сезонне здорожчання: чого очікувати від цін на овочі і фрукти

Торік восени вартість овочів та фруктів зросла в декілька разів, на деякі з позицій утворився дефіцит. Зараз, із приходом холодів, цінники на улюблені вітаміни знову поповзли вверх. На яких позначках вони зупиняться цьогоріч, – дізнавався УНІАН.

Традиційно восени ми спостерігаємо цінові стрибки на свіжі овочі, фрукти і ягоди. Це спричинено завершенням сезону їхнього плодоношення і, як наслідок, обмеженою пропозицією цих джерел вітамінів на ринку.

Авжеж, деякі свіжі фрукти та овочі після збирання ще можуть певний час зберігатись. Але тримати їх потрібно у холодильниках, а, враховуючи ціни на енергоносії, виробникам це влітає у копієчку, що знаходить своє відображення у кінцевій ціні. До того ж, ті фермери, які мають змогу не одразу збувати зібраний врожай, як правило, дещо притримують його – аби розпочати продавати свої запаси тоді, коли ціни на них сягнуть піку. Це ще більше обмежує пропозицію та грає не на користь покупців.

Поки пропозиція свіжих овочів з ґрунту обмежується, на ринок потрапляє більше тепличної продукції. Вона, зазвичай, також дорожча за ту, що вирощується і продається влітку за принципом “з грядки – до столу”.

Минулого року до усіх вищенаведених факторів додалась також окупація росіянами частини родючого Півдня нашої країни, який годував українців смачними овочами та фруктами і ягодами. Це призвело до утворення дефіциту та ще більш відчутного подорожчання, зокрема, інгредієнтів борщового набору.

Тож, що ми маємо в асортименті овочів та фруктів цьогоріч, та яких максимумів може невдовзі сягнути їхня вартість?

Осінній вітамінний асортимент

Попри те, що із завершенням літа асортимент ринків та магазинних прилавків дещо біднішає на свіжі вітаміни, вони не пропадають повністю – лише відбувається певне заміщення товарів. Адже осінь також радує українців своїми дарами. Цей рік – не виключення.

“Станом на кінець жовтня, асортимент вітчизняних овочів та фруктів повністю відповідає сезонності. Для цього періоду найпопулярнішими позиціями є овочі борщового набору, цибуля, часник, яблука, груші, виноград та сливи”, – розповіла УНІАН керівник відділу маркетингу львівського оптового ринку сільськогосподарської продукції “Шувар” Тетяна Попович.

Для цього періоду найпопулярнішими позиціями є яблука, груші, виноград та сливи / фото REUTERS

Також, за її словами, на ринку ще залишаються останні партії салатних овочів із приватних господарств – помідорів, огірків, перців, баклажанів та кабачків.

“Це вже залишкові обсяги, оскільки кінець жовтня традиційно є закінченням сезону. За місяць-півтора на ринку з’являться овочі з українських тепличних комбінатів”, – говорить представниця ринку.

Попович зазначила, що в цьому році втрата херсонського виробництва не буде такою відчутною для українських споживачів: завдяки активізації виробництва на заході України дефіцит по жодній з категорій поки не передбачається.

Із нею погоджуються також представники вітчизняних мереж супермаркетів.

У VARUS повідомили, що зараз майже усі овочі вони закуповують на внутрішньому ринку, але взимку імпорт стане більш актуальним. Зараз їхніми основними іноземними постачальниками є Туреччина, Китай та країни ЄС (Іспанія, Греція, Нідерланди, Польща).

“Для внутрішніх закупівель восени та взимку надалі актуальними залишаються столові овочі, яблука та груші. На даний момент розпочинається сезон цитрусових. Їхній імпорт буде здійснюватись з Туреччини, Греції, Іспанії та Італії, як і раніше. Помело буде ввозитися з Китаю, а гранат – з Туреччини, Єгипту, Азербайджану”, – розповіла директорка фреш-департаменту мережі VARUS Катерина Нічаєва.

У АТБ додали, що зараз найбільшим попитом серед українців користуються овочі борщового набору, тож мережа збільшує їхні закупівлі. Також, як і завжди у цей сезон, покупці активно купують цитрусові, хурму, перець, баклажани.

Овочеві стрибки

Втім, якщо асортимент фруктів та овочів цього року радує українців, їхня вартість – навпаки, залишає бажати кращого.

Ціни на окремі категорії овочів цієї осені демонструють різну динаміку, в залежності від сезону активного дозрівання продукції. Деякі овочі з літа додали у ціні (наприклад, огірки та томати), деякі ж, навпаки, ще влітку були дорожчими, у вересні, коли їхня пропозиція на ринку була максимальною – відчутно здешевшали, проте зараз ціни на них знову почали набирати обертів, і навіть швидше, ніж минулого року.

Ціни на окремі категорії овочів цієї осені демонструють різну динаміку / фото УНІАН, В’ячеслав Ратинський

Так, за вересень 2023 року (порівняно з серпнем) здешевшала морква (на 37%), буряк (на 30%), ріпчаста цибуля (на 29%), білокачанна капуста (на 18%) та картопля (на 15%). Проте вже зараз динаміка кардинально змінилася.

За даними аналітиків EastFruit, станом на 24 жовтня картопля вже здорожчала, в середньому, на 13 відсотків – лише за один тиждень. За їхніми словами, аграрії пропонують мережам свій товар по 7-10 гривень за кілограм, що майже вдвічі дорожче, ніж наприкінці жовтня минулого року.

“Причиною подорожчання продукції все ж залишається підвищений інтерес оптових компаній і населення до закупівлі картоплі. При цьому в деяких регіонах через несприятливі погодні умови збирання картоплі дещо ускладнюється, що також стимулює зростання цін у картопляному сегменті”, – повідомляють експерти.

Схожу динаміку демонструють тепличні томати. Зараз закупівельні ціни на них складають близько 55-65 гривень за кілограм, що, у середньому, на 20 відсотків дорожче, ніж торік.

Що стосується тепличних огірків, аналітики EastFruit повідомляють, що за останній тиждень вони зросли у ціні на 10% – зараз тепличні комбінати продають їх по 63-75 гривень за кілограм. Роздрібні ціни у мережах, при цьому, ще вищі. Втім, навіть попри здорожчання, огірки зараз продаються дещо дешевше, ніж торік

Водночас, такі овочі як морква, капуста та ріпчаста цибуля дорожчають повільніше – за місяць ціни на них зросли у межах лише кількох відсотків. І ціни на них зараз набагато вигідніші, ніж минулого року. Так, за даними порталу Мінфін, порівняно із жовтнем 2022 роком, ціни на капусту зараз менші на 48%, буряк – на 40%, моркву – на 63,5%, ріпчасту цибулю – на 63%. А значить, готувати улюблений українцями борщ зараз значно вигідніше, ніж торік.

Так, у мережі “Сільпо” на сьогодні можна придбати білокачанну капусту за 5 грн/кг, буряк – за 7,4 грн/кг, моркву – за 6,8 грн/кг, золоту ріпчасту цибулю – за 11,6 грн/кг.

Втім, чим ближче ми наближатимемось до зимового сезону, тим більше дорожчатимуть усі категорії овочів.

“Основні чинники, які спричинятимуть здорожчання овочів це: похолодання (а отже, збільшення витрат на збереження продукції), поступове зменшення вітчизняної пропозиції (з листопада), збільшення витрат на паливо та електроенергію”, – зазначив в коментарі УНІАН аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка.

Фруктова статистика

Ціни на фрукти, подібно до овочей, також демонструють різну динаміку. Ті товари, пропозиція яких максимальна – тимчасово радують цінами, інші ж – стають менш доступними.

Найдоступнішими фруктами на сьогодні є яблука. За даними порталу Мінфін, вони здешевшали порівняно з кінцем літа на понад третину – до приблизно 16 гривень за кілограм (що не дивно, адже зараз яблуні активно плодоносять чи не у кожному домогосподарстві). Втім, порівняно з жовтнем 2022 року, яблука продаються дорожче на 10%.

Також зараз дешевшають лимони (на майже третину – до 50 грн/кг) та мандарини, вартість яких з літа впала більше ніж вдвічі (до 48,2 грн/кг). Ці ціни – вигідніші за ті, що були у жовтні минулого року.

Виноград, попри активний період його дозрівання, з літа трохи здорожчав / фото ua.depositphotos.com

Водночас, виноград, попри активний період його дозрівання, з літа трохи здорожчав – на 1,4%, придбати його зараз можна, у середньому, за 80-90 грн/кг.

Також, за даними платформи Мінфін, здорожчали апельсини – на 5,5% (наразі середні ціни на них складають 82,63 гривень за кілограм). Банани додали в ціні ще більше – 15,5%, і тепер їх можна придбати, у середньому, за 46,12 грн/кг.

Якою буде цінова стеля

За прогнозами науковців Інституту аграрної економіки (ІАЕ), у листопаді усі плодоовочеві культури поступово дорожчатимуть.

“У листопаді ціни на яблука можуть зрости до 18-20 грн/кг, а на виноград – до 100 грн/кг. Вартість імпортованих плодових залишатиметься досить високою. Зокрема, ціна на апельсини очікується до 85 грн/кг, на лимони – до 55 грн/кг, на банани – до 50 грн/кг, мандарини – до 50 грн/кг”, – повідомила завідувач відділу ціноутворення та аграрного ринку ІАЕ Інна Сало.

Вона прогнозує, що до Нового року ціни на яблука та банани можуть зрости ще до 10 відсотків. Водночас, внаслідок збільшення пропозиції очікується зниження цін на цитрусові – на 10-15%.

Що стосується овочей, то, за словами Сало, у листопаді капуста може зрости в ціні на 10 процентів, до 9 грн/кг, буряк – до 8,50 грн/кг (+6%), цибуля ріпчаста – до 14 грн/кг (+13%), морква – до 10 грн/кг (+7%).

“До Нового року ціни на овочеві можуть додатково зрости до 15%. Очікується, що через високий попит та обмеженість якісної пропозиції найбільше зросте ціна на ріпчасту цибулю”, – зазначила експертка.

Втім, нам до сезонного здорожчання вітамінів не звикати: воно відбувається щороку, і, схоже, що цьогоріч не виходитиме за стандартні межі.

Подорожчає практично все: які продукти восени злетять у ціні

В Україні восени 2023 року подорожчає практично все, починаючи від хліба до м’яса.

Такий прогноз озвучив РБК-Україна радник директора з агропромислового комплексу оптового ринку сільськогосподарської продукції “Шувар” у Львові Іван Миколайович Стефанишин.

Які продукти подорожчають восени

За словами експерта, восени на нас чекає подорожчання практично всіх груп продуктів. На жаль, подорожчає популярний продукт – хліб.

Починаючи з хліба, бо борошно вже на 5-7% зросло в ціні. Цього року аграрії використовували менше добрив та захисту від пошкодження шкідниками.Коли засівали озиму пшеницю – ціни на добрива різко зросли і, відповідно, аграрії не мали фінансового запасу.Хліб найближчим часом зросте в ціні, вже пішла конкуренція за якісне борошно. Далі воно посилюватиметься”, – повідомив Стефанишин.

За його словами, вартість м’яса та птиці теж зросте, причина – брак ресурсу.

“Вартість м’яса однозначно зростатиме, ціна на свинину та птицю вже зросла на 10%. Свинина – через брак ресурсу. Україна втратила селекційно-племінну роботу, знищено 16 породних ліній у свинарстві та ВРХ, відчутно повну залежність від імпорту”, – впевнений Іван Миколайович.

Також він прогнозує зростання цін на молочні продукти.

“По маслу – немає видимих причин для зростання вартості, хіба що супутні чинники, як вартість палива, енергетики. Проблема з цукром виникне через світову проблему дефіциту цукру та проблеми Індії. Фактично врожай у нас хороший, площі збільшені, а ціна зростатиме через залежність від світових цін і того ж зростання експорту”, – розповів експерт.

Що цього сезону не подорожчало

На щастя, цього року фермери в Україні зібрали добрий урожай овочів. Тому ціни на ці продукти навіть нижчі, ніж торік. Впала ціна на баклажани, моркву, цибулю.

“Особливо баклажан, зараз він коштує 20 гривень за кілограм, а торік у цей час було 59 грн. Морква та цибуля вдвічі впали порівняно з торішніми. Морква була 16 грн/кг – цього року 7-8, цибуля була 23 грн – стала 12. Потроху сезонно ціна зростає, але загалом порівняно з минулим роком овочі будуть дешевшими до перших заморозків”, – резюмував Стефанишин.

Про автора

admin administrator