Які лампи для курника краще

Авторadmin

Які лампи для курника краще

Яке освітлення має бути в курнику

Власники подвір’я з домашньою птицею намагаються забезпечити в своєму курнику найкращі умови для життя і найбільшої продуктивності курей. У списку необхідного обладнання особливе місце займає висвітлення. Розглянемо, навіщо потрібно висвітлювати курник, і які лампи для цього найкраще вибрати, оптимальне забезпечення світлом приміщення для курей.

Навіщо потрібне світло в курнику

Освітлення курника просто необхідно взимку, коли птах міститься в курнику і далеко не завжди вигулюється, а світла з віконних прорізів в холодний період не завжди достатньо, щоб просто розглянути їжу. Кури мають поганим зором і практично не бачать в темноті, так що висвітлення при споживанні їжі їм просто необхідно. Особливо це стосується молодняку, який годують кілька разів за добу, в тому числі присутні і нічні годування.

  • для найкращої несучості курей світловий день повинен становити приблизно 14-16 годин на добу. У зимовий період це можливо тільки за допомогою налагодженого освітлення;
  • сприяє більш інтенсивному набору ваги, адже споживати корм кури можуть тільки при світлі;
  • підвищує виживаність молодняка;
  • стимулює розвиток птиці, в тому числі і статеве. В курнику, освітленому не менше 10 годин, кури починають нестися раніше;
  • допомагає уникнути травм;
  • росте оплодотворяемость яєць;
  • освітленням можна контролювати і провокувати щорічну линьку.

Плюси і мінуси різних видів ламп

Кожен дбайливий господар курника хоче заощадити на споживанні електроенергії і, звичайно, раціональніше всього використовувати лампи, які економно споживають електрику. Оптимально, якщо їх яскравість можна буде регулювати, так як в різні періоди життя птахам потрібно освітлення різної інтенсивності.

Відео: Освітлення в курнику

Розглянемо в таблиці переваги і недоліки різних ламп освітлення.

НазваПозитивні якостінегативні якості
Лампа розжарюванняДешеві, швидко і легко обслуговуються, мають хороший світловий діапазон. Ними оптимально освітлювати приміщення точково.Нераціонально використовувати для великих приміщень (на птахофабриках). Вони споживають багато електрики.
Люмінесцентна лампаДовговічні і просто монтуються і обслуговуються.Кілька мерехтять, що дратує птицю, і мають не особливо хороший світловий діапазон. Потребують утилізації.
Енергозберігаюча лампаЕкономне споживають електрику. Мають можливість підбору світлового діапазону.Дорогі, їх яскравість не регулюється. Вони не завжди відпрацьовують повний термін служби. Треба утилізувати.
Світлодіодна лампаВажко ушкоджуються, довго працюють і просто обслуговуються лампи хорошого світлового спектру. Мають невелике споживання електрики і можливість регулювання інтенсивності світла.Висока ціна.

Як правильно облаштувати систему освітлення в курнику

При влаштуванні системи освітлення в курнику треба врахувати деякі фактори: необхідну потужність ламп, колір і інтенсивність мерехтіння, включення-виключення освітлювальних приладів. Розглянемо основні моменти при забезпеченні освітлення в приміщенні для курей.

Чи знаєте ви? Кури погано сприймають фіолетову частину світлового спектру, тому синій колір для них практично як настала темрява. Сині лампи використовують в пташнику для вилову і перегрупування стада.

Як розрахувати яскравість світла

Існують наступні рекомендовані норми щодо висвітлення курника:

  • для з’явилися на світ курчат необхідна яскравість близько 30-40 лк;
  • у міру зростання яскравість можна знижувати і у віці 14 днів пташеням досить 5-7 лк;
  • для дорослих особин досить яскравості близько 10 лк, але якщо в курнику є півень, то освітлення краще збільшити до 15 лк.

Для того щоб забезпечити курник гарною освітленістю використовують простий розрахунок – на 6 кв. м доводиться 60 Вт. Від загальної площі залежить необхідну кількість ламп. Рекомендують купувати люмінесцентні лампочки потужністю в 40 Вт. Можна використовувати і флуоресцентні з мерехтінням, але, щоб не дратувати зір пташок частота мерехтіння повинна складати 26 кГц. Зупинити свій вибір можливо і на натрієвих лампочках, які за стандартом мають потужність 50 Вт. Така потужність ламп добре підійде для освітлення по більш темним кутах.

Чи знаєте ви? Якщо пташки починають вести себе дещо агресивно і вищипують пір’я один у одного, то фахівці для вирішення даної проблеми рекомендують знизити яскравість освітлення.

колір лампи

Якого кольору світло краще можна довідатися з наступної інформації:

  • синій окрас діє заспокійливо на птахів, знижує агресивність;
  • зелений колір позитивно впливає на фізичний розвиток молодняка;
  • червоний колір не зовсім прийнятний, так як може сприяти зниженню несучості несучок, але даний колір добре допомагає при расклёве у курей;
  • помаранчева забарвлення ламп сприяє поліпшенню несучості.

де розмістити

При установці і розміщення системи забезпечення світла слід врахувати, що відстань між рівнем підлоги і джерелом світла має становити близько 2 метрів. Проміжок між лампами повинен бути приблизно однаковий, щоб освітленість була рівномірною по всьому приміщенню.

Приміщення для курей, як правило, має підвищену вологість, тому всю електропроводку, розетки, електрощітки рекомендують облаштовувати за межами пташника.

Важливо! Для забезпечення освітленості пташника з овет брати товсті плафони і сітки для захисту лампочок, щоб оберегти курочок від травмування шматочками скла при розбиванні лампи.

коли включати

У літній період птахам для зростання і продуктивності достатньо і природного освітлення, але вже восени слід подбати про додаткове освітлення.

Зменшення сонячного світла в зимовий час призводить до уповільнення обмінних процесів у курей і зниження продуктивності. Тому за допомогою освітлення необхідно створювати певну тривалість світлового дня.

Її рекомендують робити не менше 10-14 годин на добу. Саме така тривалість позитивно впливає на статеве дозрівання птиці, тобто прискорює його, а також сприяє підняттю несучості на 20-30%.

Відео: Освітлення курника в зимовий період

На тривалість вибраного світлового дня впливають такі чинники:

  • час годування;
  • набір ваги і зростання курей-бройлерів;
  • сезонна линька;
  • холодний або літній період сезону;
  • статеве дозрівання і поява здатності відкладати яйця.

Включення додаткового освітлення за допомогою ламп починають зазвичай з другої половини листопада, коли у курей завершується час линьки. Для цього приблизно о 6 годині ранку вмикають світло, і після сходу сонця вимикають його. Після настання темряви лампи заново включають до 8-9 годин вечора, а потім відключають. Вранці весь процес повторюють заново.

Дізнайтеся також можна курей тримати з цесарки. У невеликому курнику світло можна організувати і своїми руками. На великих птахофермах зручно встановлювати автоматичне освітлення з системою, яка дозволить у встановлений час ввімкнути або вимкнути світло. Навіть у своєму пташнику можна підключити лампу до купленого в господарському магазині таймером і позбавити себе від проблеми вставати рано, щоб включити світло.

Поступовий перехід від світла до темряви і навпаки не лякає курочок, а ось якщо освітлення різко вимкнути, то це може налякати або викликати тисняву і заворушення. Якщо у вас немає ламп, що мають плавне загасання і включення, то для поступового переходу від світла до темряви використовують кілька лампочок, які можна включати не всі відразу.

Правильно налагоджене освітлення курника підвищить продуктивність домашньої птиці і продовжить її в зимовий час.

Як вибрати зимове і літнє освітлення для курника

Освітлення в курнику – важливий аспект вирощування здорових птахів. Світло впливає на живі організми, а правильно підібраний світловий режим може поліпшити здоров’я курок і благотворно вплинути на несучок.

Світлові конструкції можна придбати в магазині або зробити своїми руками. Але, для того, щоб вибирати і встановлювати лампи в курнику, спочатку необхідно ознайомитися з інформацією про типи освітлень у пташнику.

Яке освітлення вибрати для пташника

Питання того, яке освітлення має бути в курнику, є одним з найважливіших. Світло в курнику має бути правильно підібрано: потрібної потужності лампи, відповідний колір і частота мерехтіння. Зробити правильний вибір серед величезного асортименту, представленого на ринку, зовсім не складно, важливо лише дотримуватися кількох простих кроків-рекомендацій при підборі освітлення в пташник:

  1. Запам’ятати простий розрахунок: на 6 кв. м треба 60 Ватт. Лампи в потрібній кількості підбираються залежно від того, скільки за площею приміщення курника.
  2. Краще вибирати люмінесцентні лампи потужністю в 40 Ватт.
  3. Люмінесцентні лампи можна замінити флуоресцентними з мерехтливим ефектом, але, щоб уникнути несприятливого впливу на зорову систему курей і курчат, рекомендована частота мерехтіння становить 26 кГц.
  4. Можна зупинитися на натрієвих лампах, вони стандартно виробляються з потужністю в 50 Ватт і ідеально підходять для освітлення темних кутів.
  5. Вибираючи освітлення для домашнього курника, слід звертати увагу на колір ламп:
  • синій колір заспокоює і запобігає проявам будь-яких агресивних дій у курей;
  • зелений колір у кімнаті у несучок благотворно впливає на їх фізичний розвиток;
  • червоного освітлення в курнику краще уникати, тому що він знижує яйценоскість у курей;
  • помаранчевий, на відміну від попереднього кольору, навпаки, підвищує репродуктивні здібності несучок і збільшує кількість яєць.

Ще кілька рекомендацій:

  1. Через те що курник повинен бути вологим, приміщення, всю електропроводку, розетки та електричні щитки краще обладнати за територією пташника.
  2. Рекомендується використовувати товсті плафони і захисні сітки на лампах у пташниках. Це допоможе уникнути розбивання ламп і травмування несучок і курчат осколками.
  3. При установці освітлення потрібно враховувати пору року і щоденні біологічні ритми птахів. Про це детальніше буде розказано нижче.
  4. Яскравість також має велике значення. Новонародженим курчатам потрібне яскраве освітлення, аж до 30 люксів, а ось куркам постарше (після 21 дня) – мінімальне, всього близько 5 люксів. При знаходженні на території курника півня яскравість потрібно встановити на 15 люксів.

Вимикати світло в курнику вночі можна тільки після того, як всі курки розташуються в своїх насестах, інакше вони будуть дезорієнтовані і до самого світанку не зможуть знайти своє місце.

Краще вибирати лампи, що забезпечують плавне загасання, освітлення курника має бути максимально природним. Плавний перехід від світла до темряви не викличе агресії або паніки у птахів, а різке вимикання, навпаки, може спричинити тисняву і стовпотворіння в пташнику.

Як і на що впливає освітлення курника

Світло відіграє одну з найголовніших ролей у житті всього живого на Землі, і курки – тому лише підтвердження. Правильно підібране освітлення може благотворно вплинути на продуктивність птахів, знизити кількість травм, відрегулювати їх біоритми і зробити життя птахівника значно комфортнішим.

Виділяють два важливих фактори оцінки освітлення в пташиному будинку: інтенсивність і тривалість світлового дня. Перший з них допомагає регулювати деякі процеси, а користь його виражається в можливості:

  • допомоги зовсім молодим курчатам у пошуку води і корму;
  • зниження кількості випадків прояву агресії: заклевування і затоптування;
  • проведення різних профілактичних процедур з птахами без створення паніки та заподіяння моральної шкоди несучкам;
  • скорочення термінів щорічної ліньки;
  • здійснювати контроль за підростаючим покоління курей.

Другий фактор теж дозволяє регулювати деякі процеси життєдіяльності птахів, серед яких можливі:

  • регулювання процесу споживання корму;
  • прискорення зростання бройлерів;
  • контроль над статевим дозріванням і початком відкладання яєць несучками;
  • у літні місяці можливий контроль над тепловим режимом курок.

Обидва фактори є основоположними і суттєво впливають на життя птахів всередині курника. Професіонали-птахівники також виділяють 2 основних світлових режиму: безперервний і уривчастий. Перший передбачає чіткий блок день-ніч, тобто зміна світлового режиму відбувається двічі на добу, створюючи штучний світанок і захід сонця. Другий режим дозволяє створювати декілька (від 2-х і більше) світлових блоків протягом дня. Але експерти все одно схиляються до безперервного варіанту освітлення курника. Молодняку, несучкам і бройлерам потрібно підбирати різні світлові режими з різною температурою світла і часом освітленості приміщення.

Важливо пам’ятати, що темрява є важливим періодом у розвитку та дозріванні організму птиці: в цей час формується кісткова тканина, відбувається зміна кальцієвого обміну, в результаті чого ущільнюється шкаралупа яєць; зміцнюється імунітет, тому зовсім ізолювати курей від темряви і тримати їх в умовах постійної освітленості також неправильно.

Зимові варіанти освітлення пташника

Взимку світло домашнім куркам потрібне особливо сильно, адже тривалість природного світлового дня зменшується – процеси життєдіяльності сповільнюються, і курки починають нести менше яєць. Для того щоб запобігти втраті плодотворності курей у зимовий час, треба встановити штучний світловий режим.

Взимку, в морозні дні, незручно відвідувати курник майже вночі, тому продумані птахівники придумали спосіб позбавлення від щоденних пізніх ходінь – створення реле. Для цього потрібно придбати часовий таймер. Купити його можна де завгодно: на ринку, в магазині або в інтернеті. Підходящим варіантом стане дешевий таймер з десятком режимів.

Як робити реле для курника своїми руками в домашніх умовах? Алгоритм такий:

  1. Зібрати світильник з ОСП або інших орієнтовно-стружкових плит.
  2. Виходячи з розмірів світильника, провести монтування електропроводки.
  3. Зібрати світильник і закріпити його на металевих куточках на стіні курника.
  4. Підключити таймер до світильника і виставити потрібні показання на лічильнику.

Світло в курнику має вмикатися разом зі світанком, а вимикатися не з приходом заходу сонця, а пізніше.

Середньостатистичний світловий день повинен тривати близько 14 годин. Освітлення в домашньому курнику взимку регулюється залежно від світлового дня.

Ця умова дозволить створити правильний режим для пернатих, а дотримання режиму забезпечує пернатим хороше зростання і розвиток.

Обігрів пташника в зимовий час

Взимку курник повинен бути досить теплим, для того щоб курки не замерзли і не захворіли. Важливу роль у птахівництві відіграє обігрів пташенят у зимовий час. Якщо немає можливості залишити виводок з мамою-насідкою, кращим варіантом стане виготовлення брудера. Брудер – це, умовно, ящик для пташенят у перші дні їхнього життя, в якому відрегульовано правильне опалення та освітлення.

Головні вимоги при створенні брудера:

  1. Постійна сухість підлоги.
  2. Відсутність ковзання по підлозі.
  3. Усттановлена ємність або піддон під дном для фекалій.
  4. Брудер повинен бути добре вентильованим, але без протягів.
  5. У такій скриньці рівень вологості повинен бути не надто високим.
  6. Потрібно стежити за системою обігріву, щоб та не перегріла курчат.
  7. Найкраще віддалити курчат від обігрівача з усією тепловою системою.

Створення такого брудера допоможе пташенятам взимку не замерзнути, а вирости здоровими і міцними. Тепловий режим особливо важливий для птахів, виведених в інкубаторі.

Бройлери також відрізняються підвищеною чутливістю до змін світла. Для штучного виводка важливо і освітлення, і посилена система обігріву.

Рекомендації щодо розробки власної системи освітлення

Освітлення для домашніх курей відіграє важливу роль у процесі вирощування птахів. Різні світильники і світлодіодні лампи можуть по-різному впливати на курок. Рекомендації для створення власної програми освітлення в курнику:

  1. Починати світлові обмеження потрібно при досягненні птицею ваги в 100-150 г або після першого тижня.
  2. Якщо птах набрав належну вагу раніше, потрібно починати змінювати світловий режим раніше, незалежно від часу.
  3. Найкраще використовувати лише один цільний темновий блок.
  4. Рекомендується не змінювати час включення і вимикання світла без необхідності – нехай краще воно буде автоматичним.
  5. Влітку годинник темряви можна дещо вкоротити.
  6. Перед тим як виробляти забій, слід збільшити світлову фазу до 23 годин, а за добу до вилову ще й додати яскравості до 20 люксів, щоб підготувати птицю.
  7. Плавне включення і вимикання світла допоможе вберегти птахів від агресії.
  8. Для літа темновий блок можна зрушити так, щоб його кінець припадав на світанок.

Освітлення для будь-яких птахів відіграє важливу роль, і домашні курки не є винятком. Правильно підібрана система може збільшити плодовитість, а саме яйце – зробити краще за технічними характеристиками. У зимовий час для пташенят краще спорудити брудер: він допоможе вберегти їх від згубного впливу низьких температур.

Рекомендується також застосовувати автоматичний контроль освітлення в пташнику.

Реле можна зробити своїми руками з матеріалів, які нікуди подіти, а можна і придбати в спеціалізованих магазинах.

Навіщо проводити стільки дій з добірки освітлення? Вони нескладні, але результат дають колосальний. Впоратися з вибором і встановленням освітлювальних і обігрівальних систем можна за день, а позитивні наслідки від них будуть радувати птахівника не один рік. Для більш детального вивчення процесу створення штучного освітлення для птахів, дивіться покрокове відео.

Про автора

admin administrator