Які овочі можна підгодовувати курячим послідом і коли

Авторadmin

Які овочі можна підгодовувати курячим послідом і коли

Зміст:

Як правильно застосовувати курячий послід

Курячий послід в умовах дефіциту мінеральних добрив може вирішити багато проблем для отримання хорошого врожаю як овочів, так і фруктів та квітів. Але потрібно враховувати, що це органічне добриво є дуже сильнодіючим. І при надмірному застосуванні можуть призвести до негативних наслідків. Простими словами — курячим послідом можна буквально спалити свої рослини.

Корисний ефект від застосування посліду зберігається ще три роки по тому після внесення; коріння рослин здатне витягти до трьох чвертей азоту, що в ньому міститься; довше зберігається в ґрунтовому слові, ніж штучні аналоги.

Властивості і переваги добрива

Серед органічних добрив пташиний послід займає особливе місце завдяки своїм видатним властивостям:

  • екологічність — не містить шкідливих речовин, при дотриманні норм використання покращує склад і властивості ґрунту;
  • доступність — у багатьох господарствах утримують птицю, а кількість посліду часто перевершує власні потреби;
  • насиченість корисними речовинами дозволяє економно вносити це добриво.

Що можна підгодовувати курячим послідом

Унікальні властивості курячого посліду дозволяють застосовувати його як добриво для більшості культур — садових дерев і чагарників, городніх і декоративних рослин. При цьому необхідно дотримуватися норм і строків внесення добрива, з урахуванням виду рослини, стадії його розвитку і складу ґрунту.

Томати, огірки і перець. Пташиний послід як добриво для томатів, огірків і перцю застосовується більшістю городників. При цьому важливо не перегодувати рослини — невеликий надлишок азоту призводить до активного росту зеленої маси і зниження кількості плодів, а значний — здатний погубити посадки. Якщо грядки або тепличний ґрунт удобрювали з осені, то додаткових підгодівель послідом не потрібно. Для непідготовленої заздалегідь землі досить одного-двох внесень розчину посліду під корінь або між рядами.

Полуниця. Полуницю, а вірніше суницю садову, удобрюють сухим пташиним послідом, вносячи його в лунку при посадці. Також можна підгодовувати розчином кущики навесні до цвітіння, але не більше двох разів. Вносять підгодівлю в міжряддя після поливу або дощу, не забуваючи, що надлишок підгодівлі призведе до накопичення нітратів у ягодах. Компостований, повністю перепрілий послід ефективно застосовувати в якості мульчі для суниці. При цьому необхідність у рідкої підгодівлі будь-якими азотними добривами зникає.

Квіти. Пташиний послід придатний також для підгодівлі однорічних і багаторічних декоративних рослин. Використання при цьому здійснюється за правилами застосування будь-яких азотних добрив.

Підживлення вносяться на початку вегетації. Дозування залежить від виду рослин і ґрунтового складу.

Пташиний послід ефективний і для кімнатних квітів. Але застосовувати краще гранульований курячий послід, щоб не допустити в приміщенні специфічного запаху.

У вигляді компосту пташиний послід можна включати до складу ґрунту кімнатних рослин — він поліпшить склад ґрунту і не створить дискомфорту в будинку.

Картопля. Картопля, як і будь-яка інша рослина, потребує азоту. Однак потреба в ньому для цієї культури невелика. Надлишок азоту стимулює активне зростання бадилля на шкоду формуванню бульб. Для картоплі найбільш ефективним є застосування компосту з пташиного посліду, який вноситься під оранку восени або ранньою весною. Норма витрати — 50 кг на 100 м 2.

Виноград. Пташиний послід, особливо курячий і голубиний, є одним з кращих добрив для винограду. Підживлення проводять двічі — навесні перед цвітінням і влітку, після формування грон, коли величина виноградин досягає розмірів 5–7 мм. Для кореневого підживлення розчин перебродившого посліду вносять в канавки або лунки, викопані на невеликій відстані від куща. Концентрація розчину для винограду повинна бути менша, ніж для овочів.
Витрата розчину залежить від віку винограду. До 3 років досить одного відра на кущ. Далі кількість добрива розраховують як 10 літрів на 1 м 2 площі кореневої системи.

Троянди. Рожеві кущі відносяться до не надто вимогливих до кількості добрив рослин. Більш того, надлишок поживних компонентів у ґрунті здатний завдати шкоди кущам. Пташиний послід застосовують для добрива троянд при наявності ознак дефіциту азоту — слабке зростання, освітлення і пожовтіння листя, витончення пагонів. Рідкий розчин вносять один раз на рік навесні до появи бутонів у нормі 10 л на м 2.

У сухому вигляді пташиний послід можна застосовувати тільки у вигляді компосту. Не можна підгодовувати послідом кущі молодше трьох років і ослаблені хворобами рослини.

Методи приготування рідких добрив з курячого посліду

Спосіб зброджування. Тепер у агротехнічних магазинах є необхідні препарати для прискорення зброджування. Раніше такий метод використовувався виключно на птахівницьких фермах. Тирсу потрібно обробити спеціальним препаратом і висипати в курячу клітку. При чищенні кліток тирсу з послідом потрібно перемішати і укласти в певне місце. Коли купа стане необхідних розмірів, її потрібно полити прискорювачем зброджування. Через місяць купу потрібно висушити, і підгодівля для квітів вважається готовою.

«Чай» для рослин

Більш простим методом є настоювання курячого посліду. Щоб приготувати настій, потрібні відходи життєдіяльності і вода в співвідношенні 1:100. Готовий розчин за кольором нагадує заварений чай. Якщо колір більш яскравого відтінку, рекомендується розбавити препарат. Для позбавлення від зайвої сечовини, курячий послід вимочують 2 дні. Потім воду виливають, додають свіжу. Така процедура проводиться до чотирьох разів. Отриманий вміст можна додавати в ґрунт при посадці.

Гранульоване добриво

Відмінна альтернатива для кімнатних квітів. У сучасних магазинах можна купити органічні препарати в рідкому і сухому вигляді. Сухий курячий послід продається у вигляді гранул.

Для приготування рідкого розчину з гранул потрібно настояти протягом доби 400 грам препарату з одним відром води. Відмінною підгодівлею для квітів стане, якщо ви просто закопаєте гранули в ґрунт. При розкладенні компонентів, коріння рослин будуть отримувати всі необхідні поживні елементи.

При цвітінні рослини підживлюють розчином зі 100 грам гранул і 10 літрів води. Використання курячого посліду благотворно позначається на інтенсивному зростанні квіткових культур, формуванню квітів.

Для домашніх кімнатних квітів краще використовувати суху суміш, щоб уникнути неприємних запахів і опіків коренів. Препарат змішується з ґрунтовою сумішшю або заглиблюється в ґрунт поряд із стеблом рослини.

Які рослини не можна «годувати» курячим послідом

Для яких рослин і овочів пташиний послід протипоказаний. Насиченість пташиного посліду азотом робить його непридатним для підживлення рослин, чутливих до високого вмісту сполук цього елемента.

До таких відносяться в першу чергу рослини сімейств хвойних і вересових: чорниця; лохина; верес; туя; ялина; сосна; ялиця; ялівець і т. п. Також не потрібно удобрювати пташиним гноєм рододендрони і камелії. Необхідно враховувати, що свіжий пташиний послід може бути небезпечний для будь-яких рослин, так як здатний обпалити коріння і стебла.

Курячий послід: як заготовити, зберегти і застосувати

Мабуть, одним з найпопулярніших органічних добрив для саду і городу був, є і буде курячий гній. Популярний він не лише із-за своїх особливих корисних властивостей, але і тому, що він завжди під рукою, і навіть якщо у вас не ходить по двору дюжина курей, ви з легкістю знайдете цей кошт в магазині за дуже приємною ціною. Сьогодні ми поговоримо про те, як застосовується курячий послід, розповімо про його властивості і особливості у використанні.

Склад і користь курячого посліду в городі

Не даремно вже стільки років курячий послід займає лідируючі позиції як одне з найякісніших органічних добрив.

Чи знаєте ви? Курячий послід по своєму складу набагато якісніший і корисніший за коров’ячий гній. Склад курячого посліду досить багатий:

  • вода-50-70%;
  • фосфорна кислота-1,5-2%;
  • азот-0,7-1,9%;
  • вапно-2,4%;
  • окисел калію-0,8-1%;
  • магній-0,8%
  • сірка-0,5%.

Окрім цих елементів, в посліді ще міститься велика кількість органічних речовин , які стимулюють активний ріст рослин :

  • мідь;
  • марганець;
  • цинк;
  • кобальт;
  • ауксины.

Фосфору і калію в курячому посліді більше, ніж в посліді великої худоби, та і ефект дії курячого посліду зберігається набагато довше після першого використання, чим від інших подібних добрив. Така тривала дія пояснюється тим, що мінеральні речовини з курячого гною виводяться повільно і поступово. Користь курячого посліду ще і в тому, що якоюсь мірою він грає ще і антибактеріальну роль і знижує ризик захворювань рослин, а завдяки високому вмісту води курячий гній допомагає переживати рослині періоди посухи.

Як правильно збирати курячий послід

Перш ніж використати курячий послід на городі, його треба правильно зібрати. Важливо! Якщо курячий послід можливо зібрати тільки з підстилкою з природних матеріалів, таких як кукурудза, торф або солома, то використати його теж можна, своїх властивостей курячий послід не втратить. Курячий послід, незважаючи на усю свою корисність для рослин, може досить сильно зашкодити людині, якщо поводитися з ним неправильно. У нім міститься велика кількість метану і аміаку, і саме тому необхідно при зборі і роботі з ним використати рукавички, респіратор і захисний костюм. Також обережності необхідно дотримуватися і тому, що в курячому посліді є величезна кількість гельмінтів. Курячий послід збирати можна у будь-який час, окрім зимової пори. Збирають курячий послід за допомогою совка/лопатки, потім місце, де збирався гній, “загрібають” і, намагаючись не чіпати землю, збирають, складаючи в тачку. Після того, як курячий послід зібрали, його необхідно просушити.

Як правильно зберігати курячий послід

Перш ніж розповісти, як використати пташиний послід на городі або в саду, ми дізнаємося, як правильно зберігати добриво. Зберігати курячий гній краще всього “в купі”: робити це можна або на рівні землі, або ж викопати яму. Яма має бути 2-3 метри завширшки і 1 метр в глибину. На дно цієї ями укладають шар листя, відходів деревини або ж солому.

Чи знаєте ви? Якщо яма буде глибша за 1 метр, кисню буде менше, загинуть мікроорганізми і услід за цим закисне послід. Купа має бути добре утрамбована, а не рихла; боятися цього робити не варто, тому що курячому посліду не властиво “злежуватися”.

Таку купу краще розташувати чимдалі від житлового будинку, колодязя або водойми. Для розміщення краще підійдуть підвищення і тінь. Якщо ви вирішили зберігати послід в ящику, то час від часу його треба пересипати суперфосфатом (у вигляді порошку).а).

Як зробити підгодівлю з курячого посліду

Існує багато способів, як приготувати добриво з курячого посліду; ми поговоримо про найпоширеніших і простіших. Для приготування можна використати як “домашній” послід, так і добриво, куплене в магазині.

Чи знаєте ви? Курячий послід майже не використовується в чистому вигляді, оскільки із-за високого вмісту аміаку може зашкодити рослинам.

Як зробити настій з курячого посліду

Настій з курячого посліду користується високою популярністю серед садівників не лише із-за доступності, але і із-за простоти в приготуванні і швидкості дії. Є два способи приготувати настій з курячого посліду. Якщо ви купили курячий гній в гранулах, то алгоритм дії буде таким:

  1. Гній засипати у бочку і залити водою.
  2. Залишити бродити на 2 тижні.
  3. Розбавити водою в співвідношенні 1:20.

Таке добриво треба використати дуже акуратно: по 0,5 літра під одну рослину. Якщо вам заважає запах, що виходить з місткості, то в розчин можна додати 300-350 г мідного купоросу, він знищить неприємний аромат.

Якщо ви використовуєте домашній гній, то приготувати з нього настій можна так: необхідну кількість сировини (курячого посліду) набрати совком і змішати в ємності з водою. Цей розчин залишаємо на добу, а потім, переливши в лійку, використовуємо. Для того, щоб виробництво було безвідходним, найгустішу частину, що залишилася на дні, можна використати в якості добрива для рослин побільше. Після процедури з відваром з курячого посліду рослини необхідно “обполоснути” чистою водою, особливо листя.. Настой можна тримати 3 дні при температурі 20 °С.

Як приготувати перегній на основі курячого посліду

Досить часто можна почути про те, що гній і перегній-це одне і те ж. Хочеться розвіяти цей міф: це різні речі. Перегній-це гній, що добре відстоявся і перепрів. Перегній на основі курячого посліду-прекрасне добриво, яке удосталь продається в квіткових магазинах, а також його можна приготувати самостійно.

Процес приготування перегною досить тривалий, і способів для цього придумана множина. Зазвичай гній викладають в ящик для компосту або компостну яму і згори накривають. Для укриття підійде руберойд, міцна плівка, всілякі щити. Важливо, щоб ящик провітрювався, або, якщо ми говоримо про компостну яму, то в укритті мають бути невеликі отвори для доступу повітря.

Чи знаєте ви? Нічого страшного, якщо дощ протікає під укриття-головне, щоб вода не проникала глибоко всередину маси.

Перегній “готується” упродовж півтора-двох років і про свою “готовність” показує зовнішнім виглядом: консистенція стане рихлою, колір однорідним, а об’єм зменшиться у декілька разів. Якщо ви хочете прискорити дозрівання, то літом його можна трохи підвертати вилами і доповнювати перегній препаратами “Байкал”, “Сияние-3” і іншими.

Застосування курячого посліду

Застосовувати курячий послід-традиція досить древня. Про його користь для садових і городніх рослин вже давно говорять садівники. Як використати курячий послід у вашому саду і городі-читайте далі.

Як удобрювати курячим послідом дерева і кущі

Для добрива дерев і кущів підійде курячий послід у будь-якому його виді. Краще, звичайно, використати домашній послід, тому що добриво магазинним може “влетіти в копієчку”. Під одне доросле дерево знадобиться приблизно одне відро підгодівлі на основі курячого посліду в теплу пору року. Упродовж сезону можна підгодовувати дерева повторно, використовуючи підстилку (послід, змішаний з торфом або будь-яким іншим матеріалом, де зміст чистого посліду набагато нижчий). Що ж до кущів, то їх підгодовувати краще виключно підстилкою і відповідно до вимог рослини. Підстилка служить хорошим добривом, тому що може виступати ще і в ролі мульчі, яка захистить корені рослини від промерзання, а завдяки тому, що розкладається таке добриво досить повільно, усі корисні речовини поступають в рослину помалу і поступово.

Важливо! Після використання добрива, головним компонентом якого є курячий послід, треба дати йому полежати і поступово вбратися, а під час процедури добрива важливо не потрапляти на листя рослини, щоб уникнути пересичення або опіку.

Добриво овочів

Курячий гній для городу-прекрасний засіб для вирощування здорових і якісних культур. Для підгодівлі овочів, які збирають кілька разів за сезон, курячий послід,-ідеальна підгодівля, проте використати його слід акуратно. Для підгодівлі культур низькорослих краще не використати свіжий компост або перегній. В цьому випадку краще удобрювати рослину рідкою підгодівлею, але так, щоб розчин не потрапив на листя і прямо на корінь. Часник і лук можна підгодовувати добривом на основі курячого посліду виключно на початку сезону і тільки один раз. Картоплю краще удобрювати курячим послідом методом підстилки. Томати, перці треба удобрювати також дуже акуратно: в курячому посліді міститься велика кількість мікроорганізмів, здатних викликати безліч хвороб, тому краще підгодовувати грунт перед тим, як ви висадите рослини (за декілька місяців).

Добриво ягід курячим послідом

Курячий послід для саду-комплексна річ, яка прекрасно підходить і ягідним культурам, і плодовим деревам. Для добрива ягід краще використати настої з курячого посліду, а якщо ви вже вирішили використати компост або перегній, то робити це треба в холодну пору. Особливо акуратно треба поводитися під час підгодівлі полуниці і суниці, оскільки якщо сама ягода контактуватиме з таким добривом, вона може бути заражена гельмінтами. Що стосується таких ягідних, як смородина, малина, ожина, то можна використати рідкі підгодівлі на основі курячого посліду або гній, але робити це треба раз в сезон, щоб не допустити пересичення.

Як бачите, зміст курей приносить не лише яйця і свіже м’ясо але ще і прекрасного органічного помічника для ваших рослин у вигляді курячого посліду, який при правильному використанні стане незамінним на городі і в саду.

Як і для чого застосовувати курячий послід

Курячий послід вважається одним з найцінніших органічних добрив, і при правильному використанні він завжди допомагає отримати високий і екологічно чистий урожай. Однак важливо знати, що не всім культурам добриво пвдживлення послідом піде на користь.

І навіть ті рослини, які будуть йому раді, можуть дуже постраждати при неправильних дозах або способі внесення. Про те, як треба застосовувати курячий послід на грядках і в саду, про його переваги і недоліки ця стаття.

Користь курячого посліду

При вирощуванні рослин неможливо обійтися без добрив. В результаті їх відсутності або навіть нестачі у рослин зменшується розмір листя, спостерігається зниження махровості, інтенсивності забарвлення і розміру квіток, слабкіше розвивається коренева система і, як результат, мають місце невисокі врожаї.

Щоб стабільно отримувати хороший урожай необхідно систематично поповнювати грунт запасами поживних речовин, які витрачаються рослинами або вимиваються з грунту.

Курячий послід є одним з найцінніших і швидкодіючих органічних добрив і за вмістом корисних речовин, і за їх доступністю для самих рослин.

Кількість поживних речовин, що містяться в посліді, змінюється в залежності від пори року, породи курей і їх віку, від особливостей утримання птахів і виду кормів. Але все-таки курячий послід за своїми якостями перевершує інші органічні добрива (за винятком голубиного посліду).

У курячому посліді міститься більше фосфору, азоту, калію і сірки, ніж в гної корів або свиней. По дії на врожайність культур, курячий послід перевершує гній в 10 разів. Фахівці стверджують, що курячого посліду можна вносити в тридцять разів менше, ніж гною.

Одним з переваг добрив на основі курячого посліду вважається його здатність залишатися в ґрунті на тривалий термін (до 2-х–3-х років). Він не так швидко розкладається і вимивається.

При правильному внесенні курячого посліду земля в саду і городі збагачується необхідними поживними речовинами, стає більш вологоємною і пухкою. Рослини, отримуючи додаткове харчування, розвиваються значно швидше і стають менш сприйнятливі до хвороб і «атак» шкідників. З’являється можливість збирати урожай раніше і в більшому обсязі.

Після внесення добрива на основі курячого посліду перші результати цієї підгодівлі будуть видні вже через тиждень. Як мінімум, листові пластинки придбають більш насичене забарвлення.

Несприятливі властивості курячого посліду

Свіжий курячий послід може володіти неприємними і навіть небезпечними властивостями. Він містить велику кількість яєць гельмінтів, личинок і яєць комах, збудників інфекційних захворювань (стафілококів, сальмонел), насіння бур’янів.

Грядки, підживлені послідом, активно залучають цибульну і морквяну муху. Саме в таку вологу «ароматну» землю відкладають яйця ці дрібні комахи.

Основна частина азоту курячого посліду знаходиться у вигляді сечової кислоти, її підвищений вміст у грунті уповільнює зростання розсади і молодих рослин і надалі призводить до накопичення нітратів в овочах і фруктах.

Для багатьох коренеплодів (морква, буряк, картопля) вміст калію в посліді недостатній і це необхідно компенсувати додатковим внесенням, наприклад, хлористого калію.

Сирий послід через кілька днів зберігання набуває різкий неприємний запах.
За два місяці зберігання курячого посліду, зібраного в свіжому вигляді, втрачається більше половини азоту. Щоб уникнути таких втрат, послід висушують, або (в зимовий час) заморожують.

Види курячого посліду

В залежності від умов утримання курей, а також від обробки посліду, розрізняють натуральний, підстилковий, підсушений або висушений послід.

Натуральний послід отримують від курей, що утримуються в клітках, його прибирають за допомогою спеціальних механізмів або скребків. Такий послід має натуральну вологість – 60%.

Натуральний рідкий послід, його вологість від 85 до 98%, отримують при промиванні скребкових систем або при розведенні посліду водою. Натуральний вигляд посліду використовують для приготування висушеного посліду, рідкого добрива і компостів, а також його вносять в грунт в сирому вигляді.

Зберігають натуральний рідкий послід на фермах в спеціальних сховищах, а в своєму господарстві – в добре закритих ємностях.

При зберіганні натурального посліду у відкритих купах (без використання торфу, соломи, тирси), він сильно розігрівається, що веде до втрат азоту, які можуть становити 50-60 % від загального вмісту в посліді за 2 місяці зберігання.

До того ж верхній шар купи підсихає, перетворюється в кірку, з’являються глибокі тріщини, що посилює втрати елементів живлення і з поверхні, і з більш глибоких шарів. Купу “оточує” неприємний запах. Забруднюється навколишнє середовище.

Підстилковий гній одержують, виймаючи з курника підстилку з соломи, сухої крихти торфу, тирси, разом з послідом. А якщо кури гуляють на відкритому повітрі, то послід збирають з шаром землі. Цей вид посліду має вологість від 15 до 40 %.

Підсушений послід отримують, в основному, на великих фермах при утриманні курей у клітках-батареях, і послід збирається на спеціальні стрічки. Вологість підсушеного посліду становить від 55 до 70 %. Але часто на фермах є додаткова повітряна підсушка, і тоді отримують підсушений послід з низьким вмістом вологи, в межах 25-40%. Зберігають підсушений послід в добре вентильованих закритих приміщеннях.

Висушений послід являє собою сипучі порошкоподібні або гранульовані висококонцентровані органічні добрива з тривалим терміном зберігання. Це сухе добриво отримують при висушуванні свіжого курячого посліду в спеціально обладнаних установках при температурі топкових газів від 600 до 800°С. Процес сушіння займає приблизно одну годину. Вологість висушеного курячого посліду становить 15-20 %.

Сухі добрива не мають запаху, вони практично позбавлені мікроорганізмів. Знезаражений висушений послід упаковують в мішки. Купити таке добриво можна в садових центрах і спеціалізованих магазинах.

У сухому посліді концентрація поживних речовин в 3 рази вища, ніж в сирому. Щоб отримати 300-350 кг використовують 1 т свіжого посліду.

Після розкриття упаковки вміст слід зберігати в сухому місці в щільно закритій тарі. Для цієї мети підійдуть пластмасові бочки або ящики, скляні банки, щільні, не пропускаючі вологу мішки і пакети. Герметично закриті упаковки зберігаються три роки.

Хімічний склад курячого посліду

  • Азоту (N) — 1,8-2,0 %;
  • Окис фосфору (Р2О5) – 1,5-1,8 %;
  • Окис калію (К2О) — 0,8-1,0 %;
  • Окис кальцію (CaO) — 2,4 %;
  • Окис магнію (MgO) — 0,7 %;
  • Окис сірки (SO2 — – 0,4%.

В одному кілограмі сухої речовини посліду міститься приблизно:

  • Марганцю (Mn) — 90-160 мг;
  • Цинку (Zn) — 65-90 мг;
  • Кобальту (Со) — 5-7 мг;
  • Міді (Cu) —12–18 мг;
  • Бора (В) — 50-75 мг;
  • Заліза (Fe) — 450-850 мг.

  • Органічної речовини — 80-85 %;
  • Азоту (N) — 4,0–6 %;
  • Окис фосфору (P2O5) — 3,0-4,0 %;
  • Окис калію (K2O) — 2,0–2,5 %;
  • Окис кальцію (СаО) — 5,0–7 %;
  • Окис магнію (MgO) — 1,5–1,8 %.

За своїм хімічним складом курячий послід належить до азотно-фосфорних добрив і його застосування повинно поєднуватися з додатковим внесенням у грунт калійних добрив (особливо під картоплю та моркву).

Як застосовувати курячий послід

Курячий послід в чистому вигляді використовувати не можна через високий вміст сечової кислоти. Для поліпшення якості і складу садово-городньої землі застосовують окремо подготовлені з свіжого або висушеного курячого посліду добрива.

Рідке добриво

Такий вид добрива готують зі свіжого посліду наступним чином. У ємність, яку пізніше можна буде закрити кришкою, поміщають свіжий курячий послід і заливають водою (1:1). Розчин залишають в теплому приміщенні на кілька діб (5-7 днів). Для поліпшення процесу бродіння, рідину щодня перемішують.

Перед тим як почати застосовувати добриво, цей «концентрат» розводять водою – 1 л на 10 л води. Вносять з розрахунку 1 літр на 1 кв. м. Таке добриво добре використовувати за кілька місяців до посадки рослин. Після його внесення грунт злегка перекопують і додатково поливають.

Протягом усього сезону для різних видів рослин проводяться одноразові або повторні підгодівлі, кожен раз перед його внесенням і після нього проводять рясний полив рослин. Волога земля збереже кореневу систему рослини від можливих опіків при зіткненні з добривом. Необхідно мульчувати землею або слабо перекопувати місця поливу, щоб добриво не залишилося на поверхні грунту.

Надмірне внесення рідкої підгодівлі призводить до швидкого нарощування зеленої маси рослини, але не до утворення бутонів і може обернутися підвищеним вмістом нітратів в урожаї. До того ж, неодмінно треба пам’ятати, що рідка підгодівля може містити яйця гельмінтів, личинки комах, збудників інфекційних захворювань. З цієї причини такий вид підгодівлі не застосовують під час плодоношення овочевих і ягідних культур, наприклад, полуниці, томатів, огірків або для «салатної» зелені.

Компостування

Щоб втрат азоту при зберіганні було менше, свіжий послід компостують.
Для компостування в саду виділяють тінисте місце. Для компостної купи не використовують ями, так як при рясних опадах в них буде накопичуватися вода.

Можна використовувати контейнер або ящик зі знімними бортами (1,5 м Х 1,5 м). Нижній шар викладають з торфу (30 см), підійдуть також солома або тирса. Зверху розкладають свіжий курячий послід, підсушений послід або підстилку з послідом (шар 20-30 см) і накривають приблизно таким же об’ємом соломи або скошеної трави.

Таким чином, купа виходить “листкова”. Хоча найбільш якісні послідовні компости виходять, коли для прослоювання використовують тільки торф і солому. Часто підмішують фосфоритне борошно (2-4% від компостируемого матеріалу). Добре також додати для прискорення процесу гниття рослини-каталізатори – деревій, хамемелюм (хамамелюм) і живокіст. Висота купи 1-1,5 м.

Компостну купу слід краще накрити чорною плівкою, щоб скоротити доступ кисню і вплив атмосферних опадів. Надійне укриття дозволить знизити втрати азоту і фосфору, обов’язково зменшить запах посліду і знизить забруднення навколишнього середовища.

Приблизно через шість місяців готовий до вживання компост має досить сипку структуру, слаболужну реакцію середовища і високий вміст легкодоступних для рослин елементів живлення. Його вологість становить приблизно 70%. У правильно приготованому компості не повинні міститися личинки комах, яйця гельмінтів, насіння бур’янів і він не має запаху курячого посліду.

Компостування може проходити і без ящиків, тим більше, що не завжди такі споруди прикрашають сад, особливо якщо він невеликий. Звична компостна купа, в основу якої розстеляють плівку і укладають товстий шар торфу та соломи, а потім шар за шаром чергують курячий послід з звичними «наповнювачами».

На думку фахівців, як би правильно не проводилося компостування посліду, воно призводить до неминучих втрат елементів живлення і органічних речовин.
Компост зручно вносити в грядки навесні, перед висадкою розсади і посівом насіння, а також пізньої осені, розсипавши його по поверхні землі і перекопавши. При відсутності дощів, слід рясно полити перериту землю.

Використання сухого курячого посліду

Фахівці вважають, що кращим способом зберігання свіжого посліду є його сушка. Сухий курячий послід, у вигляді гранул або порошку, розводять водою (1:25) і настоюють один-три дні. Перед і після внесення підгодівлі проводять рясний полив.

Самі гранули або порошок можна розсипати навколо рослин (30-50 г на 1кв.м), відразу його перемішують з грунтом і рясно поливають. Слід звернути особливу увагу на те, щоб гранули або порошок не стикалися з рослинами і з насінням.

Сухий послід є прекрасним добривом під осіннє перекопування.

Заходи безпеки

При роботі з гранульованим або порошкоподібним добривом слід користуватися рукавичками, а людям, схильним до алергічних захворювань краще використовувати захисні окуляри і респіратори. Після закінчення роботи слід вимити руки з милом і вмитися.

Норми внесення курячого посліду

Навесні перед посадкою томатів на кожен квадратний метр ділянки вносять приблизно п’ять літрів рідкого добрива. Перекопують і рясно поливають. Днів через п’ять можна буде висаджувати розсаду.

Грядки під посадку зелені удобрюють восени. На кожен квадратний метр – чотири літри рідкого добрива.

Під капусту протягом сезону вносять дві або три рідкі підгодівлі. На кожну рослину приблизно літр рідкого добрива і обов’язково – хороший полив.

Під полуницю восени розсипають висушений курячий послід між рядами (50 г на 1 кв. м) і злегка перекопують. Якщо погода суха, необхідний полив.

Під троянди зручно вносити сухі добрива восени, коли тільки готується ділянка для весняної посадки. Рідку підгодівлю під троянди вносять тільки на наступний рік після посадки, на кожен кущ приблизно 1 літр.

Для яких рослин курячий послід не підходить

Підживлення курячим послідом абсолютно не підходить для вирощування багатьох пряних і лікарських трав. До їх числа відносяться: гісоп лікарський, рута запашна, чебрець звичайний, шавлія лікарська, розмарин лікарський, пижмо бальзамічне, лаванда вузьколиста, чабер гірський, портулак, ромашка аптечна.

Вони не потребують достатку поживних елементів. Наслідком такого «перегодовування» будуть нетиповий для даних рослин посилений ріст і явно ослаблений аромат, що означає зменшення кількості ефірної олії в рослинах, а значить, і зниження «захищеності» рослини від шкідників і хвороб.

Абсолютно не підходить добриво з курячого посліду голубиці, азаліям, рододендронам, камеліям, верескам.

Про автора

admin administrator