Як правильно пересаджувати троянду кімнатну

Авторadmin

Як правильно пересаджувати троянду кімнатну

Як правильно пересадити кімнатну троянду після покупки

Кімнатні троянди, які ми купуємо в горщиках, часто ростуть в чистому торфі або іншому легкому пухлому наповнювачі, в якому зовсім немає ніяких поживних речовин. Фірми-виробники таких рослин для того, щоб надати цим мініатюрним трояндам більш товарний вигляд, при вирощуванні живлять їх спеціальним розчином, склад якого тримають в секреті. Якщо залишити мініатюрні троянди, як і інші кімнатні квіти, в тому ж грунті і почати поливати її звичайною водою, то торф швидко закисає і від цього виникає грибна інфекція (чорніють гілочки), і рослина швидко гине.

Пересадка кімнатних троянд.

Після покупки троянду з горщика потрібно обов’язково пересадити. Але не того ж дня, а дати їй деякий час для звикання до нових умов. Відразу після покупки троянду обов’язково потрібно помити теплою водою з милом. Це можна зробити, просто зануривши її з головою в тазик з водою хвилин на 20-30. Потім влаштувати їй контрастний душ – гарячу воду (40 градусів) чергувати з теплою водою. Після цього рясно обприскати її водою з додаванням епіну (5 крапель на літр води) і добре полити теж цим же розчином, дати воді збороти і спорудити для троянди «парничок» з пакета, натягнутого на встромлені в землю палички.

Головне – щоб пакет не торкався до листочків. Треба щодня провітрювати троянду, кожен день збільшуючи час провітрювання. Як тільки квіти почнуть в’яти, видалити їх ВСІ. Потім обережно вийняти рослини (зазвичай в одному горщику кілька розочок) з горщика. Занурити коріння в теплу кип’ячену воду і дуже обережно змити з коріння ВСЮ землю.

Часто під землею можна виявити коріння, замотане в неткане полотно. Це полотно необхідно видалити, намагаючись якомога менше травмувати коріння. Промивати треба для того, щоб повністю видалити траспортувальний грунт з хімічними речовинами, які вносять спеціально для того, щоб розочка залишалася мініатюрною, не росла, а квіти довго не обсипалися. Після промивання коріння кожну рослину треба посадити в індивідуальний горщик.

Не варто пересаджувати троянду в надто великий горщик. Від цього вона може почати гірше цвісти. Новий горщик повинен бути більше старого приблизно на 5 см по висоті і на 3-5 см в діаметрі. Земля повинна бути пухкою, вологомісткою, з нейтральною або слабко-кислою реакцією. Краще купити в квітковому магазині спеціальну землю для троянд. У горщику повинні бути дренажні отвори і на дно горщика треба насипати 1 см дрібного керамзиту для хорошого дренажу. Садити рожанки треба на ту ж глибину, на якій вони сиділи в попередньому горщику. Після пересадки поставте троянду на північне вікно або в затінене місце на один-два дні. А для постійного місця проживання троянди потрібно вибрати вікно на півдні або південному сході. Взимку бажано забезпечити троянді додаткове освітлення за допомогою лампи денного світла до 14-15 годин на добу.

Нехай троянда пахне і тішить вас якомога довше!

Правила пересадки кімнатної троянди після покупки

Часто буває так, що імениннику або подрузі дарують замість букета троянд мініатюрну рослину в маленькому горщикові. Зрізані квіти в’януть вже через кілька днів, а такий знак уваги дозволяє довгий час радіти яскравим бутонам і тривалому цвітінню.

Однак тим, хто хоче зберегти красу і здоровий вид рослини, потрібно знати, як пересадити кімнатну троянду після покупки в магазині. Продавці поливають квіти спеціальними добривами для виженки, і зміна умов утримання нерідко йде на шкоду пишному кущу. Розглянемо в статті всі етапи нескладної процедури, дамо рекомендації з пересадки в інший горщик.

Як зрозуміти, що необхідна пересадка

Знати, коли пересаджують кущову троянду в горщику, слід з кількох причин. По-перше, рослини не повинні рости в тій грунтовій суміші, яка приготована для їх вигонки в магазинах. Вона обробляється спеціальними розчинами і добривами, що дозволяють за короткий відрізок часу виростити пишний куст з безліччю бутонів. Після припинення підживлень в домашніх умовах куст відразу почне втрачати декоративний вигляд.

По-друге, пластикові ємності зазвичай підбираються самого маленького розміру, і кореневій системі в них швидко ставати тісно. Про необхідність пересадки в цьому випадку свідчить швидке пересихання ґрунту, в’ядання і побажання листя, стебля і бутонів. Саме тому кімнатну троянду після покупки пересаджують в іншу ємність, повністю замінюючи ґрунт. Процедура також необхідна, якщо рослина захворіла, почала засихати, довго не цвіте при дотриманні необхідних умов.

На замітку. Принесений з магазину куст пересаджують через 1,5-2 тижні після покупки, давши домашній троянді час на адаптацію до нового мікроклімату в квартирі. Перед цим оглядають стебла і листя на наявність/відсутність шкідників, обрізають відцвілі бутони.

Дії після покупки

Куплену троянду в горщику відразу після доставки з магазину піддають ряду нескладних маніпуляцій:

  • знімають з квітки паперову упаковку або целофан, прибирають етикетки, банти з горщика;
  • оглядають куст на відсутність шкідників, оскільки в магазині існує ризик зараження тлей, павутинних кліщем;
  • зрізають підсохле листя, гілки, видаляють секатором всі бутони, щоб зберегти сили мініатюрного кущу;
  • промивають рослину теплою мильною водою, опустивши її на кілька хвилин в таз або потримавши під душем;
  • додають в 1 л води 5 крапель «Епіна», «Фітоспорина», «Фітоверма» на вибір, цим розчином обприскують стеблі, листя і верхній шар ґрунту для профілактики появи захворювань, шкідників, зміцнення імунної системи квітки;
  • споруджують «парничок» з целофанового пакету, натягнутого на встромлені в землю бамбукові палички;
  • щодня провітрюють «тепличку», збільшуючи інтервали, потім знімають укриття;
  • припиняють через 10-14 днів «карантин», готують землю, ємність і ґрунт для пересадки троянди з магазину в більш просторий горщик.

Коли найкраще пересаджувати

Пересадка кімнатної троянди після покупки зазвичай здійснюється навесні або на початку-середині серпня, але можна проводити процедуру і в будь-який інший час. Якщо квітку в горщику подарували на 8 Березня, Новий рік або ювілей у вересні, не варто відкладати важливий захід до весняних місяців. Достатньо виконати перераховані вище етапи, щоб правильно підготувати кореневу систему і сам куст до пересаджування в новий вазон.

Багато початківців цікавляться, як часто необхідно пересаджувати рослину при вмісті в кімнатних умовах. Все залежить від розміру горщика і самого кущика, сорту троянди. Мініатюрні різновиди досить пересадити відразу після покупки, потім процедуру варто проводити лише раз на 2-3 роки. Більш великі кущові сорти рекомендується пересаджувати щорічно навесні або раз на 2 роки, розділяючи кореневище при необхідності для розмноження.

Пересадка під час кольору

Існує кілька нюансів, як пересадити троянду після покупки в магазині, якщо вона цвіте або повністю покрита ще нерозкритими бутонами. Ось детальний алгоритм дій.

  1. Зняти з подарованого або купленого квітучого горщичного рослини упаковку.
  2. Занурити на кілька секунд кущик у воду з розчиненим у ній господарським милом.
  3. Обрізати засохле листя, зрізати секатором або гострим ножем все до єдиного бутони, що розкрилися квітки.
  4. Обробити куст будь-яким засобом від комах-шкідників.
  5. Накрити целофановою «тепличкою» на тиждень, не забуваючи регулярно провітрювати.
  6. Підготувати через 10-12 днів грунт, горщик, провести пересадку.

Якщо пересадити троянду правильно, обрізавши квітки, а потім регулярно поливати і підгодовувати, нові бутони не змусять себе чекати. Причому цвісти мініатюрна або кущова троянда буде ще рясніше і красивіше, ніж при покупці. Якщо ж посадити в новий ґрунт кущик з бутонами, всі сили рослина віддасть квітам, і ймовірно, загине.

Що потрібно для пересадки

Щоб пересадити троянду після покупки, знадобитися провести невелику підготовку. Доведеться придбати заздалегідь:

  • горщик – він повинен бути більш стійкий, місткий, бажано з кераміки або пластмаси, пластику;
  • грунт – можна купити спеціальний ґрунт для кімнатних троянд або приготувати його самостійно;
  • секатор – він потрібен для обрізки листя, бутонів і кольорів, які розпустилися, при бажанні інструмент легко замінити гострими ножицями;
  • ємність з теплою водою – в таз або відро потрібно опустити коріння, щоб очистити їх від купівельної землі.

На замітку. Новий горщик повинен бути на 4-6 см вище і на 3-4 см ширше того, в якому продавалася рослина. Якщо ж у вазоні посаджено для пишності 3-4 троянди, кожен куст будинку розсаджують по окремих вазонах.

Якщо немає можливості знайти покупний грунт для троянд, підійде суміш для фіалок або інших квітучих рослин (універсальний ґрунт). Щоб приготувати землю самостійно, змішують 4 частини перегну і дерну з 1 частиною річкового піску. Головна умова – грунт повинен бути пухким і вологопроникним.

У пластиковому горщику обов’язково роблять дренажні отвори гострим ножем або розпеченим на вогні цвяхом. Це необхідно, щоб залишки води не застоювалися, викликаючи загнивання коріння. Керамічні вазони без дренажних отворів на дні або збоку не підходять для посадки примхливої квітки. Як дренаж використовують керамзит дрібної або середньої фракції.

Процес пересадки

Пересадка домашньої троянди виконується після проходження квіткою адаптаційного двотижневого «карантину». Вибравши час для процедури, землю поливають, через 15-30 хвилин рослину разом із земляним комом акуратно витягують з пластмасового контейнера. Наступні етапи також не становлять складності навіть для колірновода-новачка.

  1. Земляний ком поміщають у відро з теплою водою, руками зчищають ґрунт. Оглядають коріння. Якщо вони чорні і засохлі – квітка, швидше за все, загине. Промиті корінці розправляють, загортають у паперову серветку для підсушування і захисту від наскрізняку.
  2. Беруть горщик з отворами на дні, насипають 2-3 см керамзитових кульок. Потім до половини висоти підсипають ґрунт, роблять невелике поглиблення.
  3. Куст акуратно встановлюють на землю, притримуючи рукою, досипають грунт до верху горщика, утрамбовують. Між краєм ємності і ґрунтом повинно залишатися близько 1,5 см вільного простору, щоб зручніше було поливати.
  4. Встановлюють вазон на постійне місце (бажано – північне вікно), наступного дня поливають кип’яченою або відфільтрованою водою під корінь.

Якщо пересадити кімнатну троянду після покупки за всіма правилами, а потім регулярно за нею доглядати, проблем з вирощуванням рясноцвітучого куща не виникне. Таким чином за 2-3 роки можна розвести на підвіконні в квартирі справжній рожевий сад на заздрість всім знайомим і родичам.

Догляд за пересадкою рослини

Подальший догляд за рожевим кущем будь-якого сорту полягає в регулярному поливі, підживленнях і обрізці, а також дотриманні періоду зимового спокою. Ось кілька цінних рекомендацій з вирощування примхливої квітки в домашніх умовах.

  • Поливати троянду в горщику потрібно після підсихання верхнього шару ґрунту. Навесні і влітку полив повинен бути рясним, взимку ж – помірним і рідкісним.
  • Воду для поливу краще брати теплу, відфільтровану або дощову, лити її слід тільки під корінь.
  • Підгодовують куст органічними і мінеральними добривами, вносячи їх влітку 1 раз на тиждень при поливі, восени – раз на 2-3 тижні.
  • Влітку температура в приміщенні повинна триматися на позначці 20-25 градусів, взимку – близько 10-15 градусів тепла.
  • Якщо в квартирі сухо і тепло, кожен день рослину обприскують з пульверизатора теплою водою.
  • Горщик бажано помістити на освітлений підвіконня, регулярно провітрюючи кімнату в теплу пору року.
  • Перед зимівлею квітку потрібно піддати обрізці, видаливши залишки листя і кінчики гілок. Для формування красивої крони слід залишити восени на кожній гілці по 5-6 нирок.

Також слід регулярно оглядати кімнатну троянду, щоб не допустити її зараження різними хворобами і шкідниками. При появі тлі, павутинного кліща або плям на листях потрібно провести обробку відповідними препаратами або народними засобами.

Тим, хто хоче детально вивчити інформацію, як правильно пересаджувати кімнатну троянду, допоможе розміщене нижче відео з практичними рекомендаціями від досвідченого кольорівода.

Як пересадити домашню троянду: правила і корисні поради. Кімнатна троянда

Кімнатна троянда є чагарниковою вічнозеленою рослиною, яка відноситься до сімейству розоцвітних. Вона вважається вибагливою, тому їй потрібен ретельний догляд. Важливою умовою є пересадка. Ця процедура забезпечує нормальний розвиток рослини. Як пересадити домашню троянду, розказано в статті.

Особливості рослини

Догляд за домашніми трояндами не полягає в особливому захисті від негоди і шкідників. Зрозуміло, деякі заходи все ж проводять. Наприклад, сонце здатне спалити листя. Але в домашніх умовах рослина не турбує багато шкідників, а саме зростання спокійне, розмірене і безпечне.

Особливу увагу потрібно приділяти клімату, адже умови різні. Слід враховувати відмінності між вирощуванням кімнатної та вуличної троянди. Щоб рослина була міцною, слід купувати гарну квітку.

Поширені сорти

У домашніх умовах найчастіше вирощують наступні сорти рослин:

  1. Бенгальська червона троянда. Це найпоширеніший сорт троянд. Він невибагливий, не скидає листя після цвітіння. Квітки не мають запаху. Для них не потрібна обрізка, виключаючи підсохлі або хворі гілки.
  2. Мініатюр. Кущі не більше 30 см, квітки збираються в суцвіття і володіють тонким ароматом. Вони бувають від білого до чорного кольору. Сорт має рясне цвітіння, йому не потрібна обрізка.
  3. Бебі Карнавал. У цієї рослини рясне цвітіння. Його вибирають для кімнат та оформлення садових бордюрів. Ця жовта троянда любима у квітникарів.
  4. Піксі. У рослини двоколірні махрові квітки – білі з рожевою центральною частиною. Рослина рясно і довго цвіте, у висоту становить 20 см.
  5. Елеонор. Найбільше зростає на півдні. Кущі мають висоту 30 см, на них коралові квіти.

Який би не був обраний сорт, необхідно правильно пересаджувати його. Тоді рослина буде радувати прекрасним цвітінням.

Навіщо потрібна процедура

Кімнатну троянду потрібно пересаджувати:

  • для збереження здорового вигляду;
  • продовження часу цвітіння;
  • усунення хвороботворних мікроорганізмів;
  • збагачення ґрунту цінними компонентами.

Які б не були цілі процедури, її необхідно правильно виконувати. Тоді троянда в домашніх умовах матиме акуратний, квітучий вигляд.

Коли виконується процедура

Які дні сприятливі для пересадки троянд? Процедуру можна провести в будь-яку пору року. Часто це роблять влітку, оскільки температура повітря в кімнаті майже не змінюється.

Але деякі квітникарі радять вибирати весну, адже після цього рослині потрібно бути в прохолодному приміщенні. Не можна здійснювати пересадку після цвітіння. Рослину не варто пересаджувати в день покупки. Йому потрібно звикнути до нових умов.

У рідкісних випадках троянді потрібна екстрена пересадка. Причиною цього може бути розростання коріння, захворювання квітки. Тоді процедуру не варто відкладати.

Що впливає на період пересадки

Троянду в домашніх умовах необхідно пересаджувати з урахуванням:

  1. Виду рослини. Всі різновиди троянд цвітуть у різний час. Одні можуть цвісти цілий рік, а інші – лише в конкретні місяці. Зазвичай бутони з’являються влітку. Тому пересадка здійснюється незалежно від часу сну і цвітіння. Це стосується і ремонтантних сортів, квітучих взимку.
  2. Сезонності. У кімнатних троянд є фази життєвого циклу. Навесні відбувається пробудження нирок, поява втечі. У цей час рослина пробуджується від зимового сну. У квітці настає фаза вегетації. У цей час найкраще виконувати пересадку. При теплій погоді рослина зацвітає. Восени у квітки стан спокою, тому процес життєдіяльності завершується. У зимовий час пересадкою займатися небажано, оскільки квітці потрібен відпочинок.
  3. Віку квітки. Завдяки правильному відходу троянда здатна прожити десять років. Якщо рослина молода, її пересаджують щороку, змінюючи горщик. Це здійснюють до трьох років. Потім пересадку можна здійснювати через три-чотири роки.

Після пересадки троянд у домашніх умовах чи можна переставити горщик? Рослину дозволяється розмістити на нове місце, але важливо, щоб вона була світлим і нежарким. Бажано вибирати південно-східні вікна. У квартирі потрібно вибирати освітлене місце.

Горщик і ґрунт

Троянди садять у ємності різних форм і розмірів. Єдиною умовою є наявність достатнього місця для розвитку. У повітря повинна бути вільна циркуляція. Дуже розрослу рослину обов’язково пересаджують у великі контейнери.

При купівлі горщика потрібно враховувати забарвлення квіток і стиль інтер’єру. Кращими вважаються дерев’яні та керамічні ємності. Можна використовувати і пластмасові, але вони не надто надійні. Земля в них влітку швидко всихає, що сприяє швидкому в’яданню бутонів. Не варто вибирати глиняні горщики, оскільки вони швидко втрачають воду.

Як пересадити троянду на інше місце – кроки до успіху

Ваша троянда «просить» про пересадку, але ви все ще сумніваєтеся, чи варто переміщати дорослий кущ? Якщо все зробити правильно, то небезпеки для рослини немає ніякої. Наші фахівці розкажуть про те, як крок за кроком пересадити дорослу культуру на нове місце. Зверніть увагу, що спосіб підходить для кущових сортів, плетисті красуні потребують додаткової обрізки.

Чи потрібно пересаджувати дорослі троянди?

Недосвідчені садівники часто сумніваються: а чи варто взагалі «смикати» троянди з місця на місце? Багаторічникам це необхідно, тому що:

  • ґрунт під рослинами бідніє з кожним роком, і відновити його не вийде навіть якщо регулярно вносити добрива;
  • чим довше культури ростуть на одному місці, тим активнішими стають комахи-шкідники, а зупиняти їх атаки іноді не виходить навіть якщо під рукою є сильні хімічні препарати.

Також троянди потрібно обов’язково пересадити, якщо:

  • клумби, на яких вони в даний момент ростуть, їм не підходять;
  • рослини погано розвиваються і погано цвітуть.

Важливо! Дуже небажано пересаджувати квітучі чагарники – вони просто скинуть бутони, а нові сформують дуже нескоро, але, якщо іншого виходу немає, просто обріжте квітки.

Терміни пересадки троянд

Оптимальний час для цього – рання весна або кінець літа – початок осені. Якщо ви пересадите кущ пізніше, він може не встигнути прижитися і загине взимку.

Приступати до робіт краще в похмурий день, так трояндам буде легше адаптуватися до нових умов. Якщо ж осінь видалася ясною – на перший час організуйте регулярне притінення і поливи.

Куди пересаджувати троянди?

Якщо клумба, на якій росте ваша троянда зараз, їй підходить, то намагайтеся підібрати приблизно таке ж «місце проживання». Якщо такого немає, тоді вибирайте:

  • ділянку в легкій напівтіні (ані яскраве сонце, ані глибоку тінь квітка не любить);
  • клумбу, захищену від сильного вітру;
  • пухкий і дренований ґрунт, найкраще легкі слабокислі суглинки з високим вмістом гумусу (якщо в саду земля інша – просто купіть в магазині готовий субстрат і засипте його в посадкову яму);
  • ділянку, де підземні води залягають глибше, ніж на 150 см під поверхнею.

Як правильно викопати дорослу троянду

  1. Рясно полийте троянду, яку будете пересаджувати, а на наступний день стягніть її гілки шпагатом.
  2. Обкопайте кущ з усіх боків, канавку поглиблюйте до тих пір, поки можна буде підчепити весь земляний ком із корінням.
  3. Щільно обмотайте земляний ком харчовою плівкою, щоб він не обсипався, а під його дно вставте лом і витягніть троянду з ями. Не варто використовувати для цього лопату – вона може зламатися.
  4. Акуратно опустіть троянду на лапник, тканину або щільну плівку – так її легше буде підтягти до майбутнього місця посадки. Якщо її треба транспортувати на далеку відстань, то земляний ком спочатку обгорніть вологим матеріалом, а після – харчовою плівкою.
  5. Огляньте земляний ком, пошкоджені корінці обробіть Корневіном або припудріть товченим вугіллям, щоб вони швидше підсохли.

Як посадити троянду

Ями під пересадку мають бути готові за два-три тижні – так ґрунт встигне осісти, і не «затягне» троянду глибше, ніж треба.

  1. На дно посадкової ями покладіть дренаж з двох шарів: битої цегли, а зверху – керамзиту або піску. Засипте їх товстим шаром родючої землі.
  2. Розчиніть у відрі води будь-який стимулятор коренеутворення, наприклад, Гетероауксин або Корневін, дійте за інструкцією. Влийте отриманий розчин в підготовлену яму і почекайте, поки він вбереться.
  3. Поставте кущ так, щоб він опинився на тому ж рівні, на якому ріс раніше, трохи присипте його землею і зніміть плівку з кому, порожнечі, що залишилися також заповніть ґрунтом і утрамбуйте.
  4. Рясно полийте місце посадки.
  5. Підсипте землю, якщо вона просіла.
  6. Замульчуйте пристовбурні кола компостом або торфом і зніміть з гілок шпагат.

Так, щоб пересадити дорослу троянду потрібно чимало постаратися, але якщо рослина буде краще себе почувати на новому місці, то обов’язково віддячить вам пишним цвітінням!

Про автора

admin administrator