Бджоли підготовка до зими

Авторadmin

Бджоли підготовка до зими

Як правильно підготувати бджіл до зими, покрокова інструкція для початківців

Щоб до початку сезону бджолина сім’я була в хорошому робочому стані, потрібно створити комахою комфортні умови для зимівлі. Забезпечуючи правильну підготовку бджіл до зими, потрібно приділити увагу кільком моментам: достатня кількість якісного корму, грамотне утеплення вулика або підготовка зимівника, забезпечення бджолам повного спокою і захисту від дратівливого шуму.

Підготовка бджолосімей до зимівлі

Завдяки правильній організації нескладно створити умови для тривалої приємної зимівлі бджіл.

Для початківців бджолярів рекомендується підготовчий процес розбити на кілька етапів:

  • своєчасне забезпечення комах повноцінним кормом. Для цього важливо не відкачувати весь мед в період головного хабар;
  • створювати умови для нарощування сили бджолиних сімей. Саме підготовка комах до холодів забезпечить комфортну зимівлю;
  • раціональна збірка гнізд.

Також важливо зробити санітарно-профілактичну обробку бджіл, щоб попередити виникнення і поширення хвороб.

оскільки в зимовий час турбувати бджолосім’ї не можна, треба восени забезпечити необхідну кількість корму.

При цьому рекомендується дотримуватися певних правил бджільництва:

  • враховуються кліматичні особливості. У північних районах закладають 28-30 кг корму на бджолину сім’ю, на півдні – 18-20 кг, в середніх широтах 23-25 кг;
  • якість корму. Кращим вважається мед першої половини хабар. Якщо для зимівлі використовувати мед, що містить домішки падевих речовин, у комах починається пронос. Це може привести до великої осипи бджіл;
  • для заготівлі корму краще використовувати світло-коричневі стільники, які сприяють збереженню тепла. Якщо мед заготовлювати в старих стільниках, підвищується ймовірність виникнення захворювань, прискорюється кристалізація продукту.

Утеплення бджіл

Підготовка бджолосімей до зимівлі включає процедуру утеплення вулика. Не можна цим нехтувати в районах з морозними кліматичними умовами. Залежно від погоди потрібно враховувати кількість і якість утеплювача, способи підготовки комах до зимівлі, контроль бджолиних сімей. Деякі бджолярі готують спеціальні утеплені приміщення (омшанік) для зимівлі бджіл. Будови виконують кілька функцій:

  • захищають комах від поривчастих холодних вітрів, різких перепадів температури, сильного шуму;
  • дозволяють знизити витрату корму;

Бджолярі можуть готувати до зимівлі три види омшаників (підземні, напівпідземні, надземні). Популярністю користується підземний тип. Переваги приміщення: надійний захист від продувних вітрів, підтримується стабільна температура (в межах від 0 °с до +2…+4 °с), бджоли спокійно зимують в умовах стабільної обстановки. У приміщеннях вулики розташовують наступним чином: на нижніх стелажах розміщують сильніші сім’ї, а на верхніх – слабкі. Рекомендується в зимівнику підтримувати вологість на рівні 80-85 %.

Досвідчені бджолярі радять не поспішати з перенесенням комах в приміщення, поки не встановиться стабільно морозна погода (ранкова температура -5…-7 °с), оскільки ранні заморозки часто чергуються з теплими днями, сприятливими для пізнього обльоту бджіл.

Зимівля на вулиці

В умовах утримання бджіл в середній смузі пасічники найчастіше залишають комах зимувати на вулиці. У таких випадках потрібно правильно утеплювати кожен вулик:

  • для огорож будиночків із зовнішнього боку використовують щити. При спорудженні огорожі важливо зберегти відстань між щитом і стінками вулика;
  • вузький простір заповнюють правильним утеплювачем (в якому не заведуться шкідники бджіл). Відповідні матеріали: суха горіхова листя, опале хвоя. Не рекомендується використовувати солому, в якій можуть завестися миші;
  • біля льотків залишають вільний простір, щоб забезпечити вентиляцію завдяки доступу повітря у вулик.

В якості зовнішнього утеплювача можна використовувати природний мох, пінопласт. Щоб зменшити кількість стін, обдуваються вітрами, будиночки вибудовують стіною, щільно один до одного. Вулики встановлюють на піднесених ділянках, щоб попередити весняне затоплення. Переваги відкритої зимівлі: більш ранній весняний обліт, комахи менш зніжені. Основний мінус-складність контролю над станом бджолосімей через снігові замети або обшивки.

зимівля-важливий етап життєдіяльності бджолосім’ї. У цей період треба забезпечити комахою спокій, достатня кількість корму, комфортні умови. У другій половині зимівлі потрібно регулярно контролювати стан бджіл, кількість і якість корму.

Бджоли взимку: що роблять, де сплять, зимують (фото, відео)

Навіть школярі знають, що влітку бджоли літають над квітучими полями, збирають нектар, пилок, переробляє їх у мед. Вони працюють у вуликах, майже не відпочиваючи, недарма у всіх на слуху словосполучення “працювати, як “бджілка”. Проте мало кому відомо, що роблять бджоли взимку. Більшість вважає, що ці комахи впадають в сплячку, як метелики, мухи або жуки. Однак це не так. У них просто сповільнюється обмін речовин, що дозволяє економити енергію, споживати меншу кількість корму.

Бджоли взимку не сплять, вони збираються в щільний клубок і зігрівають один одного теплом. Осіння складання гнізда не дозволяє їм замерзати навіть у сильні холоди. У природі ці комахи чудово зимують в дуплах дерев, на пасіках багатьма бджолярами теж практикується їх зимівля на волі. З пізньої осені і до початку квітня ці корисні комахи живуть в утеплених вуликах. Їх обмін речовин сповільнюється, вони споживають мало корму, зовсім не спорожняти кишечник. Активність комах знижується, це дозволяє їм пережити зиму, зберігши свої сили.

Підготовка бджіл до зимівлі

Підготовка до зими починається зі збору запасів меду на верхніх стільниках вулика. Комахи складують нектар, запечатують стільники, щоб він не заграв під час зберігання. Потім відбувається вигнання трутнів з будиночка. Спочатку робочі бджоли оттаскивают їх на дно вулика, де ті сильно слабшає без їжі. Потім кілька комах піднімають їх і викидають з льотка на землю. Це дозволяє заощадити запаси корму взимку.

Потім відбувається замазування усіх щілин будиночка прополісом. Особливо ретельно бджоли замазують дірки вгорі, посередині вулика, щоб з щілин не дуло холодом. По тому, як бджоли готуються до зими, літні люди навіть помічають прикмети. Якщо вони надто ретельно зашпаровують кожну дірку в будиночку, зима буде морозною, суворої, холодної.

Бджолині сім’ї бояться протягів, однак люблять добру вентиляцію, постійну циркуляцію повітря всередині. Комахи е вичищають вулики від сміття, викидають назовні дрібні частинки трави, пилу. З кожним днем їх активність зменшується, це помітно навіть неозброєним оком. По мірі настання холодів вони починають збиратися в клубок.

Бджоли взимку сплять у вулику

Формування бджолиного клубка та підтримання температури

Від того, як зимують бджоли, залежить їхня майбутня сила, здоров’я, літня активність. На пасіці створення умов для їх зимівлі залежить від бджоляра. Пізньої осені він прибирає зайві стільники, частина меду, формує гніздо. Посередині вулика залишається вільне місце, саме тут комахи зимують. Вони не сплять в холодну пору року, як здасться багатьом людям, просто мало рухаються, перебувають у спокої.

Особливості бджолиного клубу:

Постійна температура в будиночку підтримується завдяки тому, що бджоли взимку не сплять. Зовнішня оболонка клубу складається з малорухомих бджіл, які майже не ворушаться. Зате всередині нього дуже тепло. Теплову енергію для зимовища бджіл виробляють центральні особини своїм постійним рухом.

Під час спокою комах краще не турбувати. Це може привести до підвищення температури усередині клубка, що несприятливо позначиться на мешканцях будинку. Для правильного зимовища бджіл потрібно забезпечити тишу, спокій, спокійну обстановку навколо.

Харчування бджолиних сімей взимку

За зиму кожен вулик витрачає від 18 до 25 кг якісного меду для харчування. Мед заздалегідь запечатується, щоб не прокис, не заграє. По мірі поїдання запасів медового корми бджолиний клуб повільно підніматися догори, займаючи запечатані стільники. Краще, якщо рамки будуть темного кольору.

Щоб комахи витрачали менше корму, в будиночку повинно бути тепло, сухо. Велике значення має хороша вентиляція. Якщо бджолина сім’я сильна, здорова, за літо вона сама забезпечує себе кормом. Прикорм у цьому випадку їй не потрібен. Мед в сотах зберігається густий, тому бджолам доводиться роз’їжджати його своїми залозами. Частина вологи вони беруть з пари, що виділяється під час дихання. Допускати сильної вологості не можна, від цього медовий корм псується, прокисає. Це може викликати загибель комах.

За весь період спокою комахи в будиночках жодного разу не випорожнюються, накопичують кал. Однак це відбувається тільки при годуванні якісним медом, якщо він не прокис, не закристаллизовался. Поганий корм може викликати сильний пронос у бджіл, захворювання всіх комах, навіть їх загибель.

Чим сильніше сім’я, тим менше вона з’їдає корму. Слабкою сім’ї потребує більше меду для вироблення теплової енергії. Найкраще бджоли зимують у вулику, у якому знаходиться молода матка. Виконання всіх умов по утепленню будиночка, якістю корму, формування клубка дозволяє забезпечити збереження кожної бджолиної сім’ї.

Про автора

admin administrator