Які сури потрібно читати у пятницю

Авторadmin

Які сури потрібно читати у пятницю

Страсна п’ятниця: як постувати і молитися перед Великоднем

Страсна п’ятниця, яку ще називають Великою, вважається у християн найскорботнішим днем у році. Традиційно її відзначають за три дні до Великодня. Цього року суд та смерть Христа на Голгофі згадують 30 квітня.

Віряни у Страсну п’ятницю дотримуються суворого посту, не влаштовують веселощі і не беруться за важку роботу. Детальніше про те, які традиції і заборони у цей день існують здавна і до сьогодні, розповість Realist.online.

Історія Великої п’ятницi

Святом Страсну п’ятницю назвати важко, оскільки вона нагадує про найстрашнішу подію з життя Христа – його страту на хресті. День і отримав свою назву від виразу Страсті Христові.

За біблійним переказом, коли Ісуса розпинали, він молився за Своїх мучителів, примовляючи «Отче, прости їм, бо вони не знають, що роблять». Також під час страждань Спасителя на Голгофі сталося знамення: сонце затьмарилося і настала повна темрява, яка тривала до самої смерті Ісуса.

Своєю смертю Христос спокутував всі людські гріхи. А через три дні після розп’яття він воскрес, що вже згадується на Великдень.

Церковні традиції

Оскільки Велика п’ятниця – це найскорботніший день Страсного тижня, віруючі, що дотримуються посту, у цей день нічого не їдять до виносу плащаниці під час богослужіння. Її ставляють посеред храму, щоб кожен мав можливість підійти, торкнутись до гробу Господнього і попросити пробачення. Зазвичай це відбувається близько третьої години дня.

Повернувшись із церкви, родина сідає за стіл обідати. Страви повинні бути пісними. У цей день не бажано їсти навіть рибу. Здебільшого обходяться городиною: капустою, картоплею, огірками.

Із церковної служби християни також приносять додому дванадцять церковних свічок. Їх встановлюють в будинку і дають догоріти до кінця. Подейкують, що це принесе в дім благополуччя і щастя.

Заборони у Велику п’ятницю

У Страсну п’ятницю в православ’ї вважається гріхом будь-яка робота, пов’язана з шиттям, пряжею і рубанням. Наші пращури навіть дерева та квіти не саджали цього дня, бо нічого доброго з них не виросте.

Категорично забороняється порушувати піст – вживати м’ясо, яйця і молочні продукти, пити алкоголь.

Випікати паску і фарбувати яйця в Страсну п’ятницю не забороняється, але можливості краще перенести це на суботу або закінчити приготування в четвер.

Не бажано стригти волосся, робити манікюр і косметичні процедури.

Заборонено у день великого жалю голосно і шумно веселитися. Кажуть, що той, хто в цей день веселиться, весь наступний рік проплаче. Також не можна сваритись і лаятись.

Прикмети

У народі кажуть, що в цей день не можна плювати на землю, інакше на цілий рік всі святі відвернуться.

Якщо в Страсну п’ятницю влаштувати прання, чиста білизна покриється «кривавими» плямами.

У Страсну п’ятницю часто садять капусту – аби дала гарний врожай.

Люди вірили, що цього дня не можна стригтися, заплітати і фарбувати волосся, бо можна втратити здоров’я.

Якщо день видався сонячним – буде врожай хліба. П’ятниця перед Великоднем тепла і ясна – до такої ж весни. Похмуро – на городах весь рік чекай багато бур’янів. Дощ пішов – весна теж буде сирою і дощовою.

Молитви на Страсну п’ятницю

У Страсну п’ятницю потрібно читати місця з Євангелія, що розповідають про страждання Христа. Віряни уважно слухають богослужіння та співи, повторюючи їх про себе.

Молитва на винос Плащаниці

«Господи Ісусе Христе, Боже наш, що дарує милість і щедроти, милість Твоя безмірна, людинолюбство – величезне. Ми віримо в Тебе припадаємо до Твоєї величі з страхом і трепетом душевним. Ми вважаємо себе негідними рабами Твоїми, приносимо за милості Твої, надані нам, вдячність безмежну. Почитаємо Тебе, як Господа, Владику світу і нашого благодійника, славимо, хвалимо Тебе, молитву про милосердя підносимо, припадаючи знову, дякуємо! Почуй нашу молитву і дай нам зростати в любові до Тебе, до ближніх та вести доброчесне життя. Амінь!»

Молитва за єдність

«Великий і Всемогутній Отець Небесний, почуй молитву раба Божого (ім’я) в цей святий день. Прошу Тебе, Господи, послати на землю Святого Духа, який зміг би об’єднати всіх людей. Допоможи нам усім, Всевишній, забути всі минулі неприємності, відкласти в сторону всі засудження і незалежно від релігійних переконань зрозуміти і пробачити один одного. Навчи нас, Господи, працювати разом на благо процвітаючого суспільства. Нехай не завадять нам у цьому національності і раси. Дозволь нам змогу перетворити наш світ в процвітаючий. Об’єднай, всемогутній Господь, що нас всіх в особливості християн. Зроби так, щоб стали ми єдині, як ті соратники Ісуса Христа, які зібралися разом з ним на Вечері Господньої. Прошу тільки про одне, щоб ми могли працювати старанно, щиро молитися, жити щасливо в любові та мирі. Амінь!»

Молитва про прощення гріхів

«Господи Всевишній, почуй мене, раба Божого (ім’я), прости мені гріхи мої, бо я щиро в них каюсь. Дозволь мені працювати старанно і вести праведне життя відповідно до заповідей Твоїх. Даруй мені можливість возносити Тобі молитви, бути добрим словом і справою по відношенню до інших. Навчи мене, як утриматися від бісівських спокус, щоб нічого поганого не робити і нікому не нашкодити. Прошу у тебе вибачення і ради. Амінь!»

Що можна робити в Страсну п’ятницю і що не можна?

Страсна п’ятниця – це п’ятий день Пасхального тижня. Віруючі надають йому особливого значення. Церква в цей день накладає заборони на виконання деяких справ. Також існує багато прикмет, пов’язаних з п’ятницею Страсного тижня.

Чим слід зайнятися в Страсну п’ятницю

Від більшості господарських справ в цей день краще відмовитися. Але деякі заняття якраз підходять для Страсної п’ятниці.

посадити петрушку

В цей день рекомендується посіяти петрушку. Вважається, що рослина дасть багатий урожай. Інший розсадою у Велику п’ятницю краще не займатися.

Насіння петрушки можна сіяти в будь-мисочки або торф’яні горщики. Це справа не рекомендується робити з ранку або о 3 годині дня, коли в храмах починається винесення Плащаниці. Краще посіяти розсаду після скоєного богослужіння.

Освятити кільце в церкві

Якщо в цей день освятити кільце, то воно стане для володаря сильним оберегом.

спекти паску

В цей день рекомендується зайнятися випічкою паски. Вважається, що Великдень, спечена в цей день, не псується і не покривається пліснявою. А паску має цілющі властивості і захищає будинок від непроханих гостей, злодіїв і пожежі.

пригощати

У цей день прийнято пригощати рідних та близьких спеченими пасками, яйцями, Великоднем. Але, пригощаючи, потрібно попередити, що є їх можна тільки в Світле Воскресіння. Можна подавати милостиню.

Чи можна працювати в Страсну п’ятницю

Роботу в цей день ніхто не скасує, тільки якщо сама людина не візьме відпустку. У професійній діяльності немає нічого поганого, а роботу по дому краще відкласти. У вільний від роботи час краще почитати молитви.

Які молитви читати в Страсну п’ятницю

У п’ятницю краще відвідати службу в храмі, щоб помолитися і поставити свічки. Але якщо з якихось причин зробити це не виходить, можна почитати молитви вдома. В цей день рекомендується читати такі молитви:

  1. Про порятунок душі. Можна молитися як за себе, так і за близьких людей.
  2. Про прощення гріхів. У цей день молитва має особливу силу, головне, щиро каятися у скоєному.
  3. Молитву, що захищає від ворогів. При цьому потрібно бажати своїм недругам тільки хорошого і пробачити їм все колишні образи.
  4. Молитву, яка має скорботу про скоєних гріхах.
  5. У цей день потрібно помолитися за єдність.

Також читайте: День пам’яті Матрони Московської в 2019 році: якого числа за новим стилем, як зазначається, молитви, як просити допомоги

У храмі в цей день відбуваються особливі молитви. Так, церква згадує про те, що Ісус Христос в цей день приніс себе в жертву за порятунок всього людства. Читаються уривки з Євангелія, присвячені стражданням Христа.

Рівно о 15-й годині в цей день в кожному храмі відбувається особливий ритуал – винесення Плащаниці. Цей ритуал символізує положення тіла Христа в труну.

Чого в цей день робити не варто

На Великодньому тижні, особливо п’ятницю, не можна робити весілля. Навіть якщо з якоїсь причини одруження було призначено на цей день, краще весілля перенести. Якщо одруження все-таки відбулося, то вважається, що молодята починають своє сімейне життя з гріха. Навіть якщо молодих розпишуть в РАГСі, то в церкві їх точно не повінчані. Це заборонено церковними законами.

Під забороною знаходяться побутові справи. Жінкам не рекомендується:

  • шити і в’язати;
  • прясти;
  • робити прибирання в будинку.

Чоловікам в цей день заборонено:

  • саджати дерева;
  • рубати дрова;
  • використовувати рубанок або будь-який інший інструмент;
  • орати землю.

Не рекомендується влаштовувати будь-які свята, наприклад, відзначати день народження.

Якщо дитина народилася в п’ятницю на Великодньому тижні, то на його подальшому житті це ніяк не відіб’ється. Але батькам краще почекати зі святом на честь народження дитини.

За старих часів вважалося, що народився в таку п’ятницю слід віднести до бабки. Вона вичитувала його від майбутніх бід. Цей обряд рятував дитину від важкої долі. Церква цього не схвалює. Більшість священнослужителів вважають, що навіть якщо дитину і будуть переслідувати неприємності, то потім вони все одно призведуть його до великого щастя.

Великим гріхом вважається відвідування розважальних заходів, театрів. Не рекомендується розповідати анекдоти, розпивати спиртні напої і займатися сексом.

Якщо людина вмирає в Велику п’ятницю, то вважається, що він разом зі Спасителем пройде через муки, а потім воскресне.

У п’ятницю не можна ні з ким лаятися, ображатися або сперечатися. Якщо раптом людина сама починає конфлікт в цей день, наприклад, начальник або колега, не слід вказувати йому на заборону. Краще промовчати і щиро помолитись за цю людину. Той, хто підтримає розвиток конфліктної ситуації, зробить великий гріх. Цій людині весь майбутній рік доведеться розбиратися зі чварами, інтригами і проблемами.

Також читайте: Горіх макадамія: користь і шкода для організму, ціна, протипоказання, відгуки, фото, де росте, смак, шкаралупа, масло, корисні властивості для жінок

Звичаї і прикмети Страсної п’ятниці

До наших днів дійшло безліч народних прикмет і звичаїв, які стосуються Страсної п’ятниці. Найбільш поширеними з них є:

  1. Якщо спекти хліб з бур’яном, то весь наступний рік його можна їсти невеликими шматочками в період хвороби. Такий хліб не псується і завжди придатний до вживання.
  2. Слід чекати біди тим, хто наважиться увіткнути в землю будь залізний предмет: лопату, вила чи навіть обідню вилку або ніж.
  3. Якщо дитину необхідно відлучати від материнських грудей, то зробити це необхідно в Велику п’ятницю. Вважається, що така дитина буде мати міцне здоров’я все життя.
  4. Якщо погода в ніч з Чистого четверга на Велику п’ятницю ясна, то в цьому році слід очікувати хорошого врожаю. Пшениця буде зернистою.
  5. Краще запам’ятати той сон, який приснився в ніч на п’ятницю, тому що він містить в собі передбачення на майбутній рік.
  6. Після служби в храмі потрібно принести з собою свічки. Їм не потрібно давати догоряти до кінця. Загасивши, потрібно зберігати їх в будинку. Вважається, що вони приносять щастя в дім.

У п’ятницю необхідно попросити вибачення у тих людей, з якими людина перебуває у сварці чи яким наніс образу. Якщо зробити це щиро, то в майбутньому з цими людьми ніколи не виникнуть розбіжності.

Вважається, що до Чистого четверга весь будинок вже повинен бути прибраний. Незважаючи на заборону домашніх справ, в п’ятницю можна взяти чисту вологу ганчірку і протерти їй всі кути, наявні в будинку. Цим господиня забезпечує здоров’я всім членам родини на майбутній рік. Цю ганчірочку можна викидати. Потрібно акуратно скласти її в затишне містечко і зберігати цілий рік. Наступного разу її можна знову використовувати.

Цей же шматок тканини, яким протиралися кути в будинку, можна протягом року прикладати до хворого місця. З давніх-давен вважалося, що цей предмет наділений цілющими властивостями.

Всі прикмети і звичаї, які можна робити в Страсну п’ятницю нерозривно пов’язані з цим скорботним днем.

Про автора

admin administrator