Які туї краще приживаються

Авторadmin

Які туї краще приживаються

Зміст:

Підживлення туї восени: коли, які добрива застосовувати

Ця рослина, що не зустрічається в українських кліматичних умовах. Його батьківщина – Америка і Східна Азія. Але дерево цілком добре прижилося в нашому середовищі. Деякі його сорти вирощуються навіть на півночі України.

Цікаво. Слово «туя» означає «воскурение» або «жертвування». Це пов’язується з приємним ароматом, що поширюється під час спалювання деяких видів рослини.

Рослина відноситься до кипарисових. Воно вічнозелене, хвоя складається з лусочок, налягають один на одного. На батьківщині воно майже завжди виростає до висоти 20 м, але в України рідко досягає 11-метрової висоти.

Існують такі види туї:

  1. Туя західна ( «Смарагд») – найбільш поширений вид в садівництві. Вона має велику кількість сортів.
  2. Японська туя росте в гірській місцевості. Її відмінність – красива хвоя з різним забарвленням. На дачній ділянці може мати висоту до 18 м. У великих містах приживається насилу.
  3. Корейська туя має широку, розкидисту крону і м’яку хвою.
  4. Складчаста туя вельми чутлива до холоду. Рослина дуже високоросла і може досягати у висоту 60 м. Відрізняється приємним ароматом.
  5. Східна туя має лікувальні властивості. Її гілки нагадують форму віяла. Рослина погано переносить морози.

Правила посадки

Садити тую можна з весни до осені. Але найкраще на ділянці дерева приживаються в квітні-травні. Вони менше хворіють, швидше пристосовуються до нових умов і раніше пускаються в зростання. Осіння посадка туй пов’язана зі значним ризиком. Упевненості, що дерево встигне добре прижитися на ділянці до холодів, немає

Посадочні ями туям потрібні глибокі і широкі – зазвичай близько 80-100 см. Точні їх розміри визначаються обсягом кореневої системи дерева. Вона повинна вільно поміщатися в яму разом з грунтовим грудкою. Зазвичай ширину лунки роблять на 40 см, а глибину – на 30 см більше за нього. На дно ями насипають пухкий грунт, заправлений добривами. Добре підійде деревна зола, перегній, компост. Така посадка полегшить догляд за туями: необхідність в підгодівлі виникне у рослини тільки через 2-3 роки після неї.

Якщо коріння дерева підсохли, їх ненадовго опускають в ємність з водою. Помістивши саджанець в яму, присипають його сумішшю землі, торфу і піску, узятих в рівних кількостях. Якщо його коріння були відкриті, їх розправляють по земляному горбку. При посадці туї із закритою кореневою системою її акуратно витягують з контейнера разом з субстратом, поміщають в яму і засипають ґрунтом. Грунт навколо саджанця злегка утрамбовують і добре поливають (1-2 відрами води). При правильній посадці коренева шийка туї знаходиться на рівні грунту. Землю в пристовбурних кіл мульчують. Добре підходять для цього:

  • торф;
  • компост;
  • подрібнена соснова кора.

Правильно, сіли мульча покриває тільки грунт. На нижніх гілках рослини або у його стовбура її бути не повинно, інакше вони випреют.

Схема розміщення туй на дачі залежить від обраних сортів. Високорослі дерева висаджують з інтервалом 4-5 м. Між низькорослими залишають як мінімум 1 м вільного простору. На такій же відстані розміщують туї в саду, щоб вони утворили живопліт або тінисту алею. Рослость дерева тут значення не має.

Догляд за рослиною

Догляд за туями в весняний і літній час не представляє особливих труднощів. Якщо виконувати всі рекомендації, рослина не буде хворіти і добре перенесе несприятливі кліматичні умови. Від того, як доглядати за туями, залежить її стан.

посадка

Ці дерева дають насіння. Вони мають шишечки, в кожній з яких є насіння. Вони дозрівають до осені і в цей час вже придатні до розмноження. З насіння виростає саджанець. Він росте протягом 5 років. За цей час рослина пристосовується до суворих зим. Насіння можна вирощувати і в домашніх умовах в горщику.

Для посадки вибирають сонячне місце. Грунт повинна бути поживною. Насіння найкраще висаджувати навесні. Глибина, на якій повинні знаходитися насіння, – не більше 5 см. Місце, де посіяно це хвойне дерево, потрібно присипати невеликим шаром тирси з хвої.

З цього насіння виростуть молоді паростки. Їх слід захищати від прямих сонячних променів. При прополюванні бур’янів потрібно бути дуже обережним, тому що молоді паростки дуже ніжні.

Зверніть увагу! Сходи можуть загинути на прямих сонячних променях, тому місця посадки слід затінювати.

Грунт під цими рослинами потребує розпушуванні і постійного зволоження. Поросль потрібно підгодовувати рідиною з гноєм. Для її приготування гній слід розбавляти у воді (на 1 л води – 50 м гною).

розмноження відростками

Туя може розмножуватися за допомогою відростків. Для цього потрібно приготувати живці з пагонів, яким виповнилося 2, а ще краще 3 роки. Річний відросток теж можна садити, але при цьому він повинен мати шматочок старого дерева. Живці обробляються спеціальним препаратом – гетероауксином.

Для кращого вкорінення живців потрібно застосовувати дернову землю і торф. Живці висаджують на глибину не більше 2,5 см. Краще за все дбати про них в умовах теплиці (в цих умовах їх можна захистити від прямих сонячних променів).

полив

Садівників цікавить, як часто поливати туї. Для рослин, висаджених в теплу пору року, потрібно полив туї один раз в тиждень (якщо погода спекотна). Якщо ж повітря дуже сухий і гарячий, поливи частішають до 2 разів протягом тижня. Під кожен кущ потрібно внести не менше відра води.

Протягом першого місяця життя рослина потрібно дощувати. При такому вигляді поливу пори розкриваються, і дерево починає дихати. Зрошувати деревця треба раз протягом тижня. Від того, як поливати тую, залежить її подальше зростання.

Приблизно з серпня полив не припиняють. Він потрібен, щоб рослина набрало вологи для гарної зимівлі.

Важливо! Надлишок поливу не менше вологий – рослина його не любить і може захворіти грибкової патологією. Від того, як часто поливати тую після посадки влітку, залежить її стійкість до грибкових захворювань.

підживлення

Любителі садівництва цікавляться, ніж підгодувати тую влітку.

При підгодівлі слід звертати увагу на такі рекомендації:

  1. Підживлення здійснюється тільки навесні і влітку; в інший час це робити недоцільно.
  2. Рекомендується використовувати розчин «Циркон», який сприятливо впливає на процеси росту кореневої системи і на вбирання деревом корисних компонентів.
  3. Навесні рекомендується обприскувати дерева препаратом «Хелат заліза». Він не допускає розвиток хлорозу.
  4. При зниженні інтенсивності росту застосовують «Мегафол», «Вермикуліт».

Розпушування, мульчування

Рихлити ґрунт біля цієї рослини треба на глибину не менше 10 см. Це пов’язано з розташуванням кореневої системи рослини.

Читати також: Технологія монтажу м’якої черепиці

Стрижка та обрізка

Методи догляду за туями влітку на увазі мульчування. Його проводять за допомогою торфу. Його шар не повинен перевищувати 7 см.

Стрижка та обрізка

Щоб дерево правильно розвивалося і мало красиву крону, його потрібно обрізати. Більшість видів в процесі росту набуває ту чи іншу форму крони. За допомогою обрізання можна надати їй потрібний вид. Санітарна обрізка потрібно в разі, якщо з’являються жовті, пошкоджені гілки.

Періодичність обрізки залежить від інтенсивності росту (вона не перевищує 35 см в рік, у деяких сортів досягає 10 см протягом року). Терміни формування крони регулюються так:

  1. При розпусканні нирок – приблизно через 10 діб після того, як середня температура на вулиці досягла 10-градусної позначки.
  2. Під час цвітіння пагони обрізають в північно-західному регіоні – в кінці травня або на початку червня, в середній смузі – в середині травня, на півдні – в квітні.

Важливо! Якщо обрізати тую до того, як вона почала цвісти, то можна призупинити її вегетацію.

Вибір місця для вирощування туї

Для посадки туї необхідно вибирати не тіньовий ділянку, але захищений від прямих променів сонця і без протягів і різких поривів вітру. При правильному підборі місця рослина не пожовтіє від сонячних опіків і холодного вітру, а значить, надовго збереже свої декоративні якості.

Грунт на обраній земельній ділянці повинна бути родючої і злегка зволоженою. Бажано, щоб грунтові води проходили на великій глибині. У посадочні лунки рекомендується насипати спеціальну грунтову суміш, що складається з торфу, дернової землі і крупного піску, а в ідеалі така грунт повинен бути на всій ділянці, де ростуть туї.

Справа ця копітка й під силу тільки терплячим і наполегливим садівникам. При насіннєвому розмноженні повноцінне рослина можна побачити тільки через 4-5 років. Буде потрібно докласти багато зусиль і витратити багато часу, але результат того вартий. Практичні поради щодо вибору насіння, їх підготовці та вирощування зможуть полегшити процес початківцям любителям-садівникам.

При використанні свіжозібраного насіннєвого матеріалу від рослин, які вирощуються в домашніх умовах, сортові якості туї практично не зберігаються, залишаються тільки її зовнішні показники.

Насіння можна заготовити в період плодоношення дорослих рослин. Плоди – шишки разом з насіннєвими відростками необхідно відокремити від зрілого втечі і залишити в теплому і сухому місці до повного дозрівання, розклавши їх на рівній поверхні на невеликій відстані один від одного. Через 3-4 дні шишки підсохнуть і розкриються – це сигнал до збору насіння.

Серед способів посадки насіння є найпростіший – це висівання насіння в індивідуальні горщики з родючим грунтом. Правда, відсоток успіху такого вирощування невисокий. Проростають насіння при цьому способі дуже довго.

Більш ефективно висівати стратифіковані насіння або проводити посадку в осінню пору (під зиму). При посадці під зиму рекомендується використовувати тільки свіжозібраний насіннєвий матеріал, який не піддавався спеціальній обробці (намочування з біорастворе). Його відразу висаджують в зволожений родючий грунт.

Осіння посадка принесе перші сходи з прігреваніем першого весняного сонця. Зовнішній вигляд сіянців туї схожий на молоду зелень кропу. Перші голочки на сіянцях з’являться приблизно через місяць, а перша втеча – тільки через півроку. При строгому дотриманні всіх правил догляду та утримання рослина за рік досягне 10 см у висоту.

Збільшити схожість насіння туї в кілька разів допоможе спеціальна процедура – стратифікація насіння. Свіжозібране насіння необхідно відсортувати – видалити всі дрібні, слабкі та пошкоджені екземпляри. Найкращий насіннєвий матеріал потрібно змішати з вологими тирсою або зволоженим піском, помістити в щільно закритий пластиковий контейнер і поставити в прохолодне місце не менш ніж на 90 днів. Один раз в тиждень рекомендується оглядати насіння на предмет цвілі і не допускати пересихання суміші.

Після проведення стратифікації насіння необхідно висадити в підготовлену грунтову суміш, приблизно в кінці лютого. Ящик для розсади наповнюють субстратом, призначеним для хвойних культур або будь живильної грунтової сумішшю. На дно ящика попередньо насипають дренажний шар. Підійде морська галька, дрібне вугілля або керамзит. Після появи сіянців потрібно забезпечити їм достатнє освітлення (можна додатково використовувати лампи денного світла).

Не варто забувати і про заходи профілактики. Протистояти грибкових та інфекційних захворювань допоможе рожевий розчин марганцівки, яким рясно зволожують грунт перед посадкою насіння.

Насіння необхідно висаджувати в помірно вологий грунт в шаховому порядку. Відстань між насінням – не менш 2 см. Кожне насіннячко потрібно трохи втиснути в грунт і рясно обприскати з розпилювача.

Температура, яка сприятиме швидкому пророщування насіння і повноцінному розвитку сіянців – 20-22 градуси тепла. До появи сходів посадковий ящик повинен перебувати під щільним прозорим накриттям в затемненому місці. Після появи сходів ємність необхідно переставити в світле і тепле приміщення. Рослини повинні залишатися під скляним накриттям протягом півтора місяців, тобто до того моменту, коли розсада підросте і зміцніє.

Коли молоді паростки досягнуть 2-3 см у висоту, їх необхідно обережно присипати тонким шаром дрібного сухого піску і обприскати з розпилювача. Таке зволоження проводиться регулярно в помірних обсягах.

Кожен день контейнер з сіянцями необхідно провітрювати, молоді посіви зрошувати, а слабкі або хворі рослини видаляти.

На першому році життя молодим рослинам дуже важливий регулярний полив, достатнє освітлення, підживлення у вигляді живильної грунтової суміші. Процес пікіровки на цьому етапі проводити не рекомендується.

Зимівля для молодих рослин небезпечна, тому бажано переставити контейнери з розсадою на зимовий час в тепличні умови або містити при домашніх температурах. Можливо в якості захисту від заморозків використовувати спеціальне укриття для рослин.

Оптимальний час для першої пересадки – це третій рік вирощування. Ранньою весною пересадку необхідно проводити тільки способом перевалки земляного кома. Це забезпечить збереження кореневої частини і подальше здоров’я молодої туї. При встановленні теплої весняної погоди можна перенести ємності з рослинами на відкрите повітря, а пересадити тую на відкрите місце можна буде вже на початку вересня.

обрізка

Ця процедура проводиться періодично (не менше одного разу на рік) у міру росту рослини для формування пишною і красивою кулястої крони, а також для видалення засохлих пагонів і пожовклих гілок. Рекомендується підрізати пагони приблизно на одну третину від всієї довжини.

внесення добрив

Регулярні підгодівлі – запорука повноцінного розвитку туї. Це можуть бути комплексні мінеральні добрива або різні органічні підгодівлі. Вони необхідні на всьому етапі розвитку рослини. Способи внесення добрива можуть бути різні – від внесення в грунт і перекопування до додавання їх в поливну воду. Остання підгодівля проводиться в кінці серпня.

Підготовка до зими

За допомогою нетканого матеріалу і мульчують шару рекомендується вкрити все насадження туї на зимовий період, а особливо молоді рослини. В якості мульчі можна взяти подрібнену деревну кору, торф або будь-яку органіку. Накриття прибирають після повного сходження снігу.

Живцевих спосіб розмноження туї є найпоширенішим і найбільш ефективним. Необхідно вибрати найздоровіші живці довжиною близько п’ятдесяти сантиметрів, зрізати їх з п’ятою, потримати деякий час у розчині препарату «Корневин» і висадити в грунтову суміш, поглиблюючи кожен держак приблизно на 4-5 сантиметрів.

Ґрунтова суміш може складатися з дернової і торф’яної землі і дрібного піску в однакових частинах. Посадки живців рекомендується тримати під скляним накриттям, періодично відкриваючи його для провітрювання і обприскувань. Коренева частина почне формуватися приблизно через 20-30 днів. На відкриту ділянку вкорінені живці можна буде пересадити тільки на наступний сезон.

Догляд за рослиною восени

Туя вимагає уважного догляду восени. Після вересня дерево треба обрізати, утеплити. Слід видалити омертвілі гілки.

Обрізати рослина можна в теплу погоду при температурі не нижче 4 º С. Обрізка не проводиться безпосередньо перед заморозками – гілкам потрібен час на відновлення, і мороз може їх пошкодити.

Догляд за туями восени

Після обрізки деревце потрібно підгодувати і полити.

Утеплення на зиму проводиться в такому порядку:

  1. Коріння утеплюються соломою, компостом, гноєм, торфом (шар – до 30 см).
  2. Крону молодого дерева треба накрити п’ятилітрової пляшкою.
  3. Крону дорослого дерева потрібно обмотати шаром щільного паперу.
  4. Кору потрібно захистити від опіків сонця за допомогою щитів.

Догляд після зими. Коли розкривати?

, Щоб взимку туя була захищена від снігових завалів. Думка про те, що під шаром снігу рослині буде тепліше, в корені невірно.

Тую розкривають тоді, коли зійде сніг і прогріється повітря. Однак поспішати з розкриттям особливо не варто

. Перші сонячні промені можуть нанести рослині непоправної шкоди. Туя може просто-напросто отримати опік. Від цього гілки пожовтіє і засохнуть.

Ідеальним варіантом буде установка після розкриття спеціальних щитів для захисту туї від сонця. З початком весни рослину необхідно рясно полити.

Хвороби і шкідники

Шкідниками туї є:

  • моль-пістрянка, яка веде до відмирання верхівок пагонів;
  • ложнощитовка (вражає молоді відростки);
  • жук-ковалики (пошкоджує кореневу систему).

Для боротьби зі шкідниками застосовують піретроїди, карбофос, актеллик. Проводять обприскування розчинами цих препаратів.

Тую можуть вражати:

  • фітофтора, що руйнує корінь рослини, від чого воно в’яне, а стовбур стає м’яким;
  • побуріння пагонів (деякі лусочки жовтіють);
  • фузаріоз.

Запобігти розвитку цих хвороб можна за допомогою фунгіцидів. Для боротьби з фузаріозом застосовують фундазол.

Туя – рослина, яка потребує належного догляду і турботи. Правильна обрізка рослини дозволяє сформувати красиву декоративну крону і зробити сад неповторним.

Тому наскільки правильно ви будете здійснювати догляд за туями восени залежить довголіття і зовнішній вигляд рослини. Коли і чим удобрювати вічнозелене дерево і від яких підгодівлі краще відмовитися, як його обрізати і підготувати його до зимових холодів, які помилки не слід допускати: про це далі поговоримо докладніше.

Мікоризні препарати для туй

Мікоризні вакцини можна застосовувати на додаток до добрив. У складі препаратів містяться мікоризні гриби, які надають на рослини наступну дію:

  • збільшують поглинаючу здатність кореневої системи;
  • покращують водопостачання;
  • знижують чутливість до екологічних стресів;
  • підвищують стійкість до фузаріозу, фітофторозу та інших хвороб;
  • стимулюють ріст коренів;
  • підвищують доступність корисних речовин.

При правильній підгодівлі туї, грамотному догляді, рослина буде радувати красивим зовнішнім виглядом, зеленою хвоєю.

Осінній догляд за туями

Знову ж правильним доглядом восени і необхідними операціями з підготовки рослини до зими ви забезпечите йому необхідні умови для успішної зимівлі. На що варто звернути увагу:

  1. Підживлення рослини.
  2. Стимуляція кореневої системи.
  3. Полив.
  4. Обрізка.

Припинення внесення азотних добрив

Восени слід припинити підгодівлю туї азотом. Це добриво стимулює утворення молодих пагонів. До початку холодів вони не встигнуть зміцніти і можуть загинути за зиму. Підживлення цим добривом в останній раз слід провести в середині серпня.

Стимуляція кореневої системи

Ще одна, не менш важлива операція, яку ви повинні провести, щоб правильно підготувати тую до зими – це стимулювання кореневої системи. В її потребують не всі, а тільки молоді пагони і ті рослини, які були пересаджені на нове місце перед зимою. Для цього обробіть чагарник препаратами, стимулюючими зростання коренів: Корневин або Циркон. Розведіть препарати в 10 л води: Корневином – 10 г, а циркону – 40 крапель. Отриманим розчином полийте дерево. Через кілька днів після цієї процедури потрібно зробити полив куща 30 л води, виливши її в пристовбурні кола. Ця процедура потрібна для напої вологою коріння і запобігання їх вимерзання.

полив

Якщо для регіону, в якому ви проживаєте характерна осінь без великої кількості опадів, тоді ви повинні регулярно поливати тую. Хвойний кущ любить вологу, але врахуйте, що її надлишок приведе до загнивання коренів. Рясно полити рослину слід перед зимою. Тоді волога на довгий час наситить коріння, а замерзла земля навколо куща захистить їх від переохолодження за рахунок довшого промерзання ґрунту.

обрізка

Обрізка – це ще одна необхідна дія в осінній період по догляду за хвойним деревом. Вона забезпечує йому здоровий розвиток і красу форми. Дуже важливо не перестаратися при обрізанні хвойного куща восени. Якщо ви сильно оголити його, тоді він не встигне відновитися і може не перенести зимових холодів.

Для чого потрібна обрізка? Обрізати потрібно, перш за все, щоб видалити сухі і хворі пагони. Несвоєчасна обробка може привести до загибелі всієї туї.

Буває так, що гілка уражена не вся, а лише її мала частина. Тоді не варто її видаляти повністю. Ображати тільки ту частину, яка вражена. Ви можете лише провести рукою по гілці, і засохлі хворі голки самі відпадуть. Ви цілком можете очікувати, що на місці опалого, виростуть здорові хвоинки і дерево буде врятовано.

Читати також: Перерахуйте особливості будови шапинкових грибів

Додатково тую обрізають для коригування форми. Щоб кущ зберігав свій первісний вигляд обрізайте стовбури, які сильно виросли вгору. Це також забезпечить зростання бічних гілок. Обрізаючи дерево, ви створите гарну циркуляцію повітря і захистіть його від шкідників.

Туя добре переносить процедури з видалення непотрібних відростків як навесні, так і восени. Нічого страшного не трапиться, якщо ви проведете обрізку втретє. Чітких часових рамок для обрізки немає. Головна умова, яке ви повинні дотримуватися при обробці рослини – це суха погода без опадів і температура повітря від +4 градусів.

Важливо правильно провести обрізку туї. Для цього виконайте такі дії:

  1. Видаліть з верхівки хвойного куща все засохлі, пошкоджені комахами гілки.
  2. Ображати все паростки, що вибилися вгору.
  3. Очистіть від зайвих гілок внутрішню частину рослини.

Ви можете сформувати будь-яку форму хвойного куща на свій розсуд. Придбайте в судовому магазині металеву форму, призначену для корекції форми, і встановити її над рослиною. Коuда вільні місця заповняться пагонами, видаліть паростки, випирають вгору. Ця маніпуляція називається топиарной стрижкою. Крім неї існує куляста і спиралевидная обрізка. Ці види стрижки проводяться за подобою топиарной обрізки: видаляють вибиваються вгору гілки, поки кущ не придбає бажану форму.

реабілітація

У перші кілька років

туя буде особливо чутливою до змін пір року. Тому після холодного періоду спостерігатиметься повне або часткове опадання хвої, пожовтіння і усихання. Але якщо дотримуватися всіх правил догляду, з часом дерево адаптується і стане спокійно переносити зими.

Краще з приходом весни не розкривати тую відразу, а робити це поступово. Спочатку на 2 години в день, щоб рослина потихеньку звикали до сонця. Інакше сонячні опіки дуже сильно зашкодять деревце.

Якщо дерево вже від сонця постраждало, його треба обприскувати раз в тиждень спеціальним розчином.

Сонце – це не єдина причина пожовтіння. Іноді хвоя може пожовтіти і через підвищений вмісту лугу в грунті

Це можна легко перевірити за допомогою спеціальних тест-смужок, що продаються в будь-яких садових магазинах. Слаболужною або ж слабокислий грунт буде кращим для туї. Іноді грунт подкисляют невеликою кількістю торфу.

Після зими молоді рослини будуть ослабленими, і тому вони легко піддадуться впливу патогенних мікроорганізмів. З настанням весни тую треба обов’язково обробити фунгіцидними препаратами.

У молодого дерева

висохлу хвою краще видалити руками, а не обрізати. Обрізати ножицями можна буде на наступний рік, коли буде видно, які гілки дійсно повністю засохли.

Повний звикання молодий туї до погодних умов займе 2-3 роки. Для збереження гарної форми нові пагони краще обрізати секатором. При цьому відрізати слід не більше однієї третини втечі.

Отже, незважаючи на всю свою невибагливість, туя взимку вимагає уважного до себе ставлення і правильного догляду

. Тільки так вона довго буде радувати своєю красою. При недотриманні ж простих правил догляду рослина здатна загинути в період суворих зимових холодів.

Дачники люблять прикрашати свої ділянки невибагливими вічнозеленими чагарниками і деревами, які завжди виглядають ошатно. Посадка і догляд за ними необтяжливі, а живуть туї у відкритому грунті довго. Їх не дарма прозвали «королівськими деревами». Туї відрізняються морозостійкістю, виділяють приємний аромат. М’які на дотик лусочки, що покривають їх гілки, виробляють корисні фітонциди.

Чи потрібно підгодовувати тую восени

У спеціальному добриві восени туя не потребує, за винятком часу після обрізки дерева: тоді його слід підгодувати. Після цих маніпуляцій рослина ослаблено і його необхідно ретельно оглядати. Якщо ви помітили шкідників: неправдиву щитівку або тлю, обов’язково проведіть обприскування куща препаратами для захисту хвойних дерев від комах. Після того як ви проведете обрізку крони, підгодуйте тую, використовуючи для цього наступні добрива:

  • сидерати;
  • гній;
  • комплексні суміші, призначені для хвойних рослин.

Головне, що ви повинні пам’ятати під час підгодівлі – це розумна міра. Велика кількість добрив може призвести до загибелі рослини. Пояснюється це тим, що підгодівля посилено стимулює розвиток дерева. Молоді корені і новоутворені пагони не здатні витримати холод і туя може просто загинути.

Найбезпечніший вид підгодівлі рослини восени – це добриво торфом, деревною золою або компостом. Такий вид підгодівлі добре збагачує грунт, в якому росте туя, і в той же час правильно сприймається деревом: добриво не призводить до активного формування молодих пагонів.

вибір матеріалів

Мішки для туї на зиму придбати не складе труднощів. На сучасному ринку представлений величезний вибір укривних матеріалів. В першу чергу варто звернути увагу на:

  • мішковину;
  • марлю;
  • тюль;
  • бавовна;
  • мішки поліпропіленові;
  • руберойд;
  • сітку полімерну;
  • крафт-папір.

Досвідчені садівники не радять вкривати вічнозелений чагарник целофаном або поліетиленом. Дані матеріали створюють «парниковий ефект», який призводить до загибелі рослин. Відзначимо, що важливо використовувати саме неткані матеріали, що пропускають повітря і захищають від прямих сонячних променів. Бажано придбати мішки білого кольору.

Крім захисту крони, необхідно подбати про зимівлю коріння туї. Існують кілька варіантів підготовки.

  • Грунт змішують з листям. Подібне «ковдру» відмінно утримує вологу у кореневої системи, а перегній стане прекрасною підживленням для рослини.
  • Мульчування торфом, тирсою або корою хвойних дерев. Товщина шару – не менше 10 см.
  • Крім того, на шар органіки кладуть лапник, який прибирають з приходом тепла. Цей момент особливо важливий для молодих дерев, так як їх коренева система ще не зміцніла. Лапник здатний уберегти рослину від «лютих» морозів. Також перед утепленням тую необхідно рясно полити.

Дії з підготовки туї до зими

Туя вважається морозостійким хвойним деревом. Винятком є ​​декоративні сорти і недавно посаджені, які не встигли ще зміцніти деревця. З ними вам слід провести дії необхідні для захисту від низьких температур. Після правильного догляду за туями восени необхідно провести її підготовку до зими.

  1. Здійсніть утеплення грунту за допомогою мульчування. Для цього перекопайте грунт поблизу стовбура рослини, видаліть всі бур’яни і покладіть захисний матеріал. В якості мульчі підійдуть: компост, гній, сухе листя, солома. Висота шару, що утеплює може досягати від 10 до 30 см.
  2. Утепліть кущі. Для цього вам необхідно підняти гілки рослини вгору, притиснувши їх до стовбура і закріпивши за допомогою дроту або мотузки. Зверху на кущ одягніть мішок світлих тонів: процеси фотосинтезу проходять цілий рік, тому рослині необхідний постійний джерело сонячного світла, інакше воно може пожовтіти. Захисний матеріал не повинен щільно прилягати до дерева. Це необхідно для постійної циркуляції повітря.
  3. Для укриття молодого дерева використовуйте 5-літрові ємності із пластику. Зріжте дно пляшки і помістіть її на верх хвойного дерева.
  4. Запобігання опіків кори – це ще одна важлива дія в догляді за туями і її підготовці на зиму. Для цього починаючи з 15 лютого, з боку активного джерела сонячного світла, біля дерева встановіть щити.

Утеплення знімається відразу після того, як встановиться стійка плюсова температура.

способи

Підготовку туї до зими починають восени, до перших заморозків і снігу. Найпростішим варіантом є мішки відповідного розміру, які фіксуються мотузкою. Доросла рослина з міцним корінням досить обмотати міцною мотузкою. Ще одним спосіб укриття високих сортів туї має на увазі спорудження каркаса. Зробити його нескладно – достатньо вбити три штиря з металу над верхівкою туї (хрест-навхрест) і закріпити. Потім вкрити каркас нетканим матеріалом. Від весняного сонця відмінно захистять спеціальні щити, що створюють тінь. Низькорослі чагарники вийде укрити дерев’яними ящиками. Сніг з «утеплених» дерев необхідно періодично струшувати.

Багато садівники висаджують вічнозелені туї в діжках. Взимку рослини прибирають в приміщення або вкривають нетканим матеріалом. Як правило, на дні контейнера встановлений дренаж, який відмінно допомагає зберегти в горщиках вологу. Рослина досить полити і вкрити мішком з бавовняної тканини, закріпивши навколо стовбура дротом або мотузкою. Важливо знати, що хвойне дерево не зможе пережити зиму в темному і сирому приміщенні. Взимку для туй, що ростуть в діжках, необхідні певні умови.

  • Оптимальна температура змісту не повинна перевищувати +5 градусів. Якщо стовпчик термометра в приміщенні опускається до -3, то горщики додатково утеплюють.
  • Регулярний полив. У зимовий період не можна допускати пересихання грунту в діжках. Це призведе до пожовтіння і опадання хвої дерева.

Також туя в контейнерах відмінно зимує на заскленому балконі. Доглядати за рослиною не складе особливих труднощів. Дерево зможе отримати необхідне освітлення і свіже повітря. Перед настанням морозів рослина рясно поливають і обмотують крафт-папером. Протягом зими в миски, що знаходяться під горщиками, періодично наливають воду. Допустима температура в приміщенні не повинна перевищувати +12 градусів.

особливості регіонів

Схема укриття туй на зиму може відрізнятися. Це залежить від регіону, в якому росте хвойний кущ. Наприклад, в Середній смузі товщина мульчі повинна становити 15 см. Після утеплення грунту проводять всі необхідні дії щодо захисту крони рослини.

У Поволжі відміну в підготовчих процедурах на зиму полягає в збільшенні товщини мульчі на 6 см. Тобто, захисний шар грунту повинен становити 21 см.

На території Уралу і Скандинавії випадає велика кількість снігу, який може пошкодити тонкі гілки туї. Щоб убезпечити кущ, перед його укриттям захисним шаром, спорудити каркас із дроту конусоподібної форми. Це запобіжить осідання важких снігових мас на рослину.

підходящу ділянку

У відкритому грунті туям буде комфортно на ділянках з легким притенением. Прямі сонячні промені дереву шкідливі. Навесні і влітку під ними воно буде чахнути і сохнути і втрачав сили і погано перенесе зиму. Якщо посадити тую в густій ​​тіні, постраждає її декоративність. Її розвиток сповільниться, листя стануть блідими, а рости будуть рідше, позбавивши гілки пишності.

Протягів і сильних вітрів туя не любить, тому вибирати для неї потрібно надійно захищене від них місце. Близькість грунтових вод дереву піде тільки на користь. Зростає культура на будь-яких ґрунтах:

  • торф’янистих;
  • супіщаних;
  • глинистих;
  • болотистих.

Головна умова для неї – достатня вологість. Але застій води біля коріння дерева може його погубити. Якщо грунт на дачі важкий і сирої, на дно посадкової ями насипають товстий (15-20 см) шар дренажу. Для нього краще використовувати великі камені. На болотистих ділянках викопують траншеї для дренажних труб.

Найбільш красивими рослини виходять в пухкої родючим грунті, що складається з трьох основних компонентів:

На бідних поживними речовинами суглинках і в супіщаних грунті особливу увагу при догляді за туями доведеться приділити підживлення.

Помилки, яких не слід допускати при осінньому догляді

Наступні помилки при підготовці туї до зими можуть привести до її пошкодження і загибелі, тому доглядаючи за деревом, вам їх слід обов’язково знати.

  1. Коли настає зима? хвойне дерево не вкривайте захисним матеріалом.
  2. Дерево не захищається від активного сонячного світла за допомогою щитів.
  3. Замість добрив для хвойних рослин, якими і потрібно підгодовувати тую, використовуйте препарати для листяних дерев.
  4. Обрізка проводите в період активного сонячного світла. Це призводить до того, що хвоя набуває бурого відтінку.

Правильно доглядати за вічнозеленої красунею в осінній період не складе ніяких труднощів. Для цього не потрібні особливі знання і спеціальні уміння. Необхідно виконувати всі перераховані вище прості дії по догляду за цим хвойним деревом восени, обов’язково вкриваючи крону куща, а також утеплюючи грунт на зиму. Тоді це хвойне дерево прикрасить присадибна ділянка, радуючи вічної зеленню протягом багатьох років.

Читати також: Соснові зелені шишки лікувальні властивості і протипоказання

Туя (або «життєвий дерево») – хвойна рослина, що належить до сімейства кипарисових. Пишна красуня іммігрувала на наші присадибні ділянки зі сходу Північної Америки. Завдяки своїй структурі і різним квітам тую часто використовують для оформлення ландшафту в якості живої огорожі. Це вічнозелена рослина досить невибагливо, однак, йому, як багатьом іншим багатолітникам, потрібно забезпечити грунтовний догляд при підготовці до зими, протягом осіннього періоду.

причини укриття

Як правило, в «зимовому одязі» потребують молоді незміцнілі дерева. Їх гілки ще досить слабкі, а пагони – тонкі. Під вагою снігу вони можуть зламатися. До того ж коренева система однорічної туї, розмноженої за допомогою живцювання, знаходиться на поверхні – сувора безсніжна зима її погубить. Також налипання снігу призводять до викривлення крони і спреванію хвої. Ще одним негативним фактором в зимівлі туї стають опіки. Якщо крона оголена, то сонячні промені починають стимулювати ріст пагонів, а коріння рослини тим часом знаходяться в «сплячці». В результаті:

  • змінюється забарвлення туї;
  • опадає хвоя;
  • пагони втрачають звичну форму.

Таким чином, правильно підібране укриття допоможе дереву пережити зимовий період на вулиці.

Особливості догляду за туями восени і підготовка до зими – загальні поради та рекомендації

Від якості осіннього догляду за туями залежить, як хвойне дерево перенесе зиму і буде виглядати наступної весни.

Так, до числа основних заходів з підготовки туї до зими входять наступні:

  • полив;
  • підгодівля (за потребою);
  • обробка від хвороб і шкідників (якщо є побоювання щодо їх наявності);
  • санітарна обрізка (обов’язкове очищення крони від старої пожовклим і висохлої хвої) і формує стрижка (якщо потрібно);
  • мульчування і укриття на зиму (захист від снігу і сонячних променів).

Відео: догляд за туями в літньо-осінній період і підготовка до зими

полив

Регулярний полив потрібно забезпечити туї, що виростає в регіоні, для якого характерна суха осінь. Перед наступаючими заморозками полив повинен бути особливо рясним ( вологозарядні полив ): коріння надовго наситяться вологою, мокрий земляний кому буде довше промерзати, що вбереже кореневище від мінусових температур, в результаті туя буде більш стійка до зміни температурних режимів в зимовий період. Якщо ж видалася осінь, багата дощами, хвойне дерево додатково практично не поливають (крім фінального вологозарядні поливу).

підживлення

Для кращої зимівлі не зайвим буде внести під тую осіннє добриво, хоча, якщо навесні ви вже давали комплексне добриво пролонгованої дії, то додатково підгодовувати не потрібно.

Варто знати! Осіннім добривом називають добриво, в якому знаходиться високий вміст фосфору і калію. Ви можете придбати як спеціальне добриво для хвойних, так і звичайне з позначкою «осіннє».

Обробка від хвороб і шкідників

В осінню пору при підготовці туї до зими добре буде зробити профілактичну обробку хвойника від хвороб і шкідників перед його відправкою на зимівлю.

Порада! Бажано здійснити навіть 2 обробки: першу – від хвороб і, відповідно, другу – від шкідників.

  • Від грибкових захворювань (зокрема від іржі) – Мідний купорос , Бордоська рідина (30 гр на 10 літрів – для лікування, 10 гр на 10 літрів – для профілактики) або спеціальним препаратом Хом або Абіга-пік (на основі хлорокиси міді), Акробат МЦ.
  • Від шкідників (особливо попелиці) – Актеллік, звичайний Фуфанон або Фуфанон-Нова, Рогор, Карбофос, Конфідор, Децис (по інструкції).

Промислові підгодівлі для туй

Препарати на основі біогумусу є хорошою добавкою до раціону хвойних рослин. Вони забезпечують захист від грибкових спор і харчування. Часто використовується Фітоспорін-М і Фітоспорін-К. Препарати містять калій і магній. Розчин готують за інструкцією. Краще провести обробку хвойніков навесні. Можна використовувати полив прикореневої зони або обприскування.

Осіння підгодівля туй фактично починається з середини літа. Найпоширенішими добривами для туй є:

  • Стимовіт;
  • Зелений Гай для хвої;
  • Ембіко;
  • Новоферт;
  • Royal Mix Grane Forte;
  • Зелене харчування для хвойних.

Додатково до цих підживлення можна використовувати добрива для туї з магнієм. Дефіцит магнію може призвести до відмирання голок і пожовтіння хвої. Потрібно пам’ятати, що занадто кислий грунт знижує можливість засвоювати магній.

Обрізка туї восени

Як така осіння обрізка на зиму туї не потрібно. Інша справа, що вам слід обов’язково почистити дерево від пожовклим старої хвої і провести профілактичну обрізку (чистку) , тобто видалити секатором хворі або сухі, відмерлі гілки, обрізавши їх під саму підставу.

Якщо ж ви формуєте тую (наприклад, кулею), то в цьому випадку вам потрібно регулярно коригувати її форму і стригти (вирізати гілки, які пішли «кудись не туди»).

Зверніть увагу! Головне правило обрізки туї – обрізати по чуть-чуть, але регулярно (не більше 1/3 гілки за раз). Суть в тому, що якщо упустити момент і гілка виросте дуже сильно, то вам доведеться багато вирізати і буде легко припуститися помилки, через що в кроні вийде дірка, яка буде досить довго заростати.

Важливо! Бажано не стригти тую в перший рік посадки: дати спокійно прижитися на новому місці, а вже в наступному році почати форміровку крони.

Природно, якщо ви зовсім не буде обрізати тую, то вона може зарості, через а чого буде погано продуватися і висвітлюватися усередині через надмірну загущенности, що обов’язково призведе до сумних наслідків у вигляді грибкових захворювань. Тому періодично також потрібно виконувати проріджують обрізку, видаляючи загущающие гілки .

Цікаво! Туя Смарагд самостійно набуває майже ідеальну форму і не потребує ніякої стрижці. А ось Туї Брабант, наприклад, потрібно регулярна стрижка, без якої її крона стає пухкої і порожній, інакше кажучи, хвойник виглядає непривабливо.

Що стосується термінів обрізки туї , то найкращий час – це кінець весни – початок літа , коли нирки тільки розпустилися і з’явилися молоді пагони, або кінець літа – початок осені , коли дерево вже готується до зими.

Порада! Обрізку слід проводити тільки в суху погоду. Якщо ви зробите це під час дощу, то в відкриті рани можуть потрапити всілякі хвороби.

Відео: як обрізати тую осінь, навесні або влітку

Основні заходи, які дозволять зберегти ту взимку

Щоб ваша зелена красуня радувала око, потрібно за нею доглядати. Якщо розглядати такий вид, як туя західна і все її форми, то в цілому можна сказати, що ці рослини невибагливі і добре переносять негативні температури. Однак інші зимові чинники можуть завдати шкоди. Для того щоб туя добре перезимувала, починаємо підготовку з осені.

Перше, що потрібно зробити – це укрити тую на зиму , причому, тільки молоді рослини, які ще слабкі, з тонкими ніжними пагонами (першого року посадки). Матеріал для цих цілей повинен бути білого кольору, нетканий (наприклад, спанбонд, АГРОТЕРМ, лутрасил). Найкраще підготувати з обраного матеріалу мішок, який просто надягають на рослину. Причому він не повинен туго стягувати тую. При бажанні можна спорудити каркас з дерева, який влаштовується навколо рослини. Потім каркас обтягують матеріалом.

Укриття дозволить не затримуватися снігу на верхівці туї, він буде скочуватися . Якщо не організувати укриття, то верхівка може деформуватися, а широкі розлогі екземпляри рослин (наприклад, куляста форма) придбають непривабливий вигляд, адже сніг продавить центр, розставивши гілки, і в результаті утворюється порожнеча. В цьому випадку крону попередньо можна зафіксувати мотузкою.

Потім потрібно утеплити кореневу систему . Для цієї мети можна використовувати листя, які перемішують із землею. Вони не тільки вбережуть коріння від морозів, але і будуть утримувати вологу, а з часом перегніют і стануть додатковим добривом.

Розглянуті заходи необхідно провести в другій половині осені, бажано до випадання снігу. Зимівля ж дорослих рослин може проходити без укриття.

Взимку варто стежити за тим, щоб туя була завалена снігом, що може привести до подпреванію хвої. Це ж правило стосується і тих, хто звик скидати сніг з доріжок на рослини, помилково припускаючи, що так їм буде тепліше.

Що робити, якщо туя пожовкла восени

Хвоя туї може жовтіти восени з природної причини – через втрату нею хлорофілу, речовини яке забезпечує харчування хвоїнок. Вони жовтіють, висихають і вмирають, а потім на тому ж самому місці з’являється нова зелена хвоя. Це нормальний природний життєвий цикл , який відбувається з туями кожні 3-6 років.

Також в кінці осені хвоя туї може пожовтіти через природної захисної реакції хвойника на похолодання. З атем вона сама знову позеленіє.

Тим більше, це (пожовтіння через стрес) обов’язково станеться, якщо туя не встигне адаптуватися на новому місці при посадці ранньої осені або в кінці літа.

Мульчування і обрізка

Догляд за туями передбачає також регулярне видалення бур’янів, розпушування та мульчування грунту під рослинами. Під ними можна розсипати будь-який органічний матеріал:

  • деревна тирса;
  • солому;
  • компост;
  • подрібнену горіхову шкаралупу.

Вони зупинять ріст бур’янів і утримають в грунті вологу, покращуючи стан дерева. Мульча може виконувати і декоративну функцію, якщо використовувати для неї забарвлені тирсу.

Щоб дерево виглядало ефектно, його крону формують. Стрижці піддають тільки добре прижилися на ділянці рослини, з моменту посадки яких пройшло як мінімум 2 роки. Перша обрізка виконує швидше санітарну функцію. Тую позбавляють від сухих, пошкоджених, хворих і ослаблених гілок і визначають, наскільки загущена крона. Чим частіше проводити стрижку, тим більш пишним вийде дерево.

Основну обрізку роблять навесні, в квітні, вибравши для неї суху погоду. Протягом сезону при необхідності її доповнюють корректирующими стрижками. При обрізанні довжину гілок вкорочують не більш, ніж на третину. Щоб туя в саду була здоровою і красивою, між її гілками повинен вільно циркулювати повітря. Для цього рекомендується позбавлятися від всіх пагонів однорічного приросту. За допомогою обрізки тую можна перетворити в кулю, куб, колону, спіраль, сходинки, фігуру тварини або казкового героя – все залежить від фантазії і досвіду садівника.

Як вкривати тую

Укриття туї на зиму – процес нескладний, але трохи кропіткий, оскільки буде потрібно акуратність. Гілки дерева для початку обв’яжіть товстим шпагатом. Чи не перетягуйте шпагат занадто туго, інакше гілках буде важко. Досить зафіксувати крону таким чином, щоб сніг не зміг лягати на гілки. Зберіть гілки вгору до центральної частини дерева, а потім починайте обв’язувати по колу. Починайте процес з підстави дерева і поступово переміщайтеся до верхівки.

Якщо у вашому регіоні з настанням зими проходять сильні снігопади, є сенс спорудити каркас. Потрібно поруч з культурою вбити в землю 3 штиря, виконаних з металу або дерева. Вони повинні перетинатися в одній точці – над верхівкою дерева. Потім каркас обмотайте покривним матеріалом, пропускає повітря. Обов’язково зміцните матеріал до каркасу, щоб його не здуло вітряним поривом. Обвяжіте його мотузкою, наприклад.

У магазинах, де представлений великий вибір садового інвентарю, іноді в продажу є спеціальні чохли для рослин. Придбайте їх, вони зручні у використанні і прослужать вам не один десяток років. Чохол потрібно просто надіти і розправити на туї, тоді рослина чудово простоїть всю зиму, до початку весни. По весні чохол зніміть, виперіть і просушіть, він вам не знадобиться до осені.

Ще один спосіб укриття – установка сонцезахисного екрану. Це може бути дерев’яний короб або саморобний пристрій. Вбийте в землю кілочки паралельно один одному. Місце між кілочками закрийте руберойдом, спеціальної сонцезахисної тканиною. Таке укриття запобіжить вигоряння хвої навіть навесні, коли сонце дуже активно.

Щоб уберегти тую взимку, скористайтеся декількома слушними порадами:

  • однорічні та дворічні деревця вкривають в першу чергу, ще до того, як випаде сніг;
  • якщо за зиму випало багато снігу, прибирайте його з укриття;
  • укриття можна знімати після того, коли сніг почне таїти.

Вкривати дерево зручніше вдвох чи втрьох. Попросіть кого-небудь з членів вашої родини допомогти вам, і ви впораєтеся всього за кілька хвилин.

розпушування

Так як коріння туї розташовані відносно неглибоко, рихлити потрібно не більше 10 сантиметрів в глибину.

Так само ранньою весною дерево потрібно добре полити. Мульчування навколо стовбура захистить дерево в цей період від перегріву, пересихання і замерзання.

Мульчею може послужити торф, тирса, кора, компост (товщина шару повинна бути приблизно 7 сантиметрів). Даний захід дуже сприятливо позначається на самопочутті дерева і сприяє більш тривалому збереженню вологи.

Якщо ж є недолік в догляді, туя може погано рости і галузитися, у неї можуть жовтіти і опадати голки.

Як правильно вносити добрива

Щоб отримати максимальну користь від застосування поживних складів, слід дотримуватися ряду нескладних правил:

  • перерви між підживленням різними мікроелементами повинні складати два тижні;
  • з настанням осені внесення всіх видів мінералів і органіки припиняється (за винятком південних регіонів країни);
  • не можна поливати поживними речовинами сухий грунт пристовбурного кола. За день до проведення підживлення туї необхідно полити водою;
  • не використовуйте різні комплексні препарати, що містять у складі один і той же мікроелемент, може виникнути його надлишок.

ВАЖЛИВО! Вносьте підгодівлі не пізніше кінця серпня. Несвоєчасна стимуляція вегетації згубно відіб’ється на зимівлі рослин.

Основних способів підживлення туй два:

Розглянемо обидва варіанти p>

Осінні проблеми і методи їх вирішення

Недотримання технології культивування та порушення в режимі догляду часто стає причиною появи проблем в осінній період. Захворіла рослина може скидати хвою або сильно жовтіти.

Як обрізати тую восени (відео)

З якої причини туя скидає хвою восени

Причин опадання хвоїнок кілька, але до категорії найбільш поширених і легко визначаються відносяться:

  • занадто сильні і тривалі морози, які вкрай негативно позначаються на зовнішньому вигляді крони не надто морозостійких сортів при відсутності якісного утеплення;
  • сильна посуха в осінній період при відсутності якісних морозильних заходів і висиханні кореневої системи;
  • сонячні опіки, сильно обпалюють наймолодші і недавно висаджені рослини, при відсутності затінення;
  • занадто пізніше і рясне застосування хімічних добрив, що викликають опіки кореневої системи.

Крім усього іншого, декоративна культура може бути вражена деякими хворобами і рослинними паразитами, включаючи фітофтори, бурі пагони, іржу і шютте, Туєв ложнощитовки, Туєв моль пістрянка, дротяники, Туєв лубоеда і павутинного кліща.

З якої причини туя жовтіє восени

Природне побуріння крони хвойника часто спостерігається в кінці вегетаційного періодас настанням пізньої осені. Таким способом відбувається адаптація рослини до наступаючим низькотемпературним режимам. Однак, іноді виражене пожовтіння стає результатом значних похибок у догляді і порушеннях технології вирощування.

Тому категорично забороняється здійснювати пізні осінні поливи і пересадки , а також висаджувати саджанці на сонячні ділянки без використання затеняющего укриття. Значне пожовтіння хвої також може бути викликано надмірною пізнім внесенням добрив і недостатньою кількістю кисню, що надходить до кореневої системи декоративної культури.

Якщо пожовтіння хвоїнок викликано грибковими ураженнями, то доцільно виконати профілактичну обробку крони цирконом або будь-якими медьсодержащими препаратами, включаючи «ХОМ» і «бордосскую рідина». Дуже високою результативністю володіє протоку пристовбурних кіл розчином на основі фундазола, а також обприскування крони препаратом «Торнадо Антіклещ». Також восени досить часто фахівці рекомендують застосовувати препарат «Децис».

народні рецепти

Добриво для туї може бути складено народними засобами.

трави

Розчини для підгодівлі часто роблять на основі трав, в хімічному складі яких присутній азот: конюшина, кропива, молочай, пирій, мокриця і кульбаба.

Для приготування робочих рідин рослинність заготовляють до моменту появи насіння.

Подрібнену траву складають у бочку з пластика (заповнюють на 2/3), доливають воду. У суміш додають аміачну селітру або сечовину з розрахунку по 5 ст.л. на кожні 50 л.

Ємність накривають кришкою або поліетиленом, роблять отвори для виходу газів і ставлять на сонце на 1-1,5 тижні, періодично перемішуючи.

Підвищити ефективність можна шляхом додавання деревної золи і кісткового борошна.

Готовий до використання трав’яний розчин стає темно-коричневого кольору. Робочу рідину для проведення підгодівлі розводять водою в пропорції 1:10.

дріжджі

Містять в хімічному складі амінокислоти і мікроелементи, необхідні хвойники для стимулювання зростання та підвищення імунітету.

Рецепт приготування: 35 г розведених сухих дріжджів, 2 ст.л. цукрового піску розчиняють в 0,7 л води і ставлять в тепле місце.

Рідина готова до вживання після закінчення бродіння. Для поливу концентрат розводять у воді з розрахунку по 1 ст.л. на кожні 10 л.

Час проведення робіт

Не рекомендується проводити підгодівлю туї пізніше середини вересня. Оскільки рослина готується до відпочинку – зупиняється ріст гілок, вони визрівають. А підгодівлі будуть тільки стимулювати зростання, молоденькі пагони підуть в зиму незміцнілими і загинуть. Тому сприятливим часом вважається кінець серпня.

У деяких ситуаціях підживлення поживними елементами восени необхідна:

  • щоб поліпшити загальний агрофон;
  • швидко наситити грунт корисними речовинами;
  • після проведення осінньої пересадки.

Для отримання максимальної користі від використання поживних складів, необхідно дотримуватися кількох простих правил:

  • мінімальна перерва між підживленням повинен становити 14 днів;
  • не поливати корисними речовинами суху землю на пристовбурних кругах, а за добу до здійснення підгодівлі добре полити;
  • не застосовувати різні комплекси добрив, в складі яких міститься один і той же речовина.

Попередження! Вносити підгодівлі не пізніш кінця серпня – початку вересня. Несвоєчасна стимуляція вегетації негативно вплине на результат зимівлі туї.

пересадка

Пересаджувати туї можна з березня до листопада. Якщо виконувати процедуру правильно, переносять вони її добре. Заздалегідь підготувавши посадкову яму, приступають до вилучення дерева. Навколо нього окреслюють коло діаметром 1 м. Стовбур туї повинен перебувати в його центрі.

Озброївшись гострої лопаткою, проштиковивают окружність по всій її довжині. Потім грунт акуратно піддягають. Без помічників тут не обійтися. Витягнуту з землі тую вантажать на візок і перевозять на нове місце.

Елегантна краса туї і простота її вирощування роблять її улюбленицею садівників і ландшафтних дизайнерів. Це вічнозелене дерево доречно скрізь: на дачі, в палісаднику, в парку. Володіє воно і корисними властивостями. Якщо перебувати поруч з туями 30 хв і більше, думки і почуття прийдуть в порядок, зникне нервове напруження. Благотворно впливають вони і на повітря, насичуючи його киснем, очищаючи і вбиваючи шкідливі мікроорганізми.

Експериментувати з посадкою туй можна нескінченно. Вони однаково ефектні в складі живоплотів і при одиночному розміщенні, часто використовуються для оформлення доріжок. Їх кроні можна надати будь-яку форму, перетворивши дачу в казковий куточок.

Будь-чагарник або дерево потрібно готувати до зимових холодів, щоб рослина змогла перенести їх якомога легше. Доглядати за туями досить просто: вона не вимагає особливих добрив, обрізати її не складно, не треба постійно підживлювати грунт. Але навіть з таким мінімальним відходом, туя буде радувати вас своїм квітучим виглядом.

Якщо ви хочете прикрасити свою дачу деревами, то туя стане відмінним варіантом для декорування будь-якої ділянки

Якщо ви хочете прикрасити свою дачу деревами, то туя стане відмінним варіантом для декорування будь-якої ділянки. Це вічнозелена рослина з сімейства кипарисових вражає різноманітністю відтінків, а завдяки своїй прекрасній зимостійкості, вона відмінно підходить для середньої смуги України.

Більшою популярністю користуються 14 видів туї західної, які вибирають садівники:

  1. Брабант.
    Стійка навіть до сильних морозів, має насичено-зелений колір.
  2. Смарагд.
    Темно-зелена, потребує рясного поливу.
  3. Колумна.
    З щільною вузької кроною, темно-зелена хвоя не вигоряє навіть влітку.
  4. Холмструп.
    Не потребує ретельного догляду, прекрасно підходить для заміських ділянок, які не часто відвідують. Стійка до холодів.
  5. Фастігіата.
    За рахунок конусного крони схожа на кипарис. Віддає перевагу вологий грунт і сонячні ділянки.
  6. Санкіст.
    Цікавий вид зі злегка неохайною формою, яку набуває дерево за рахунок численних добре розвинених гілок. Забарвлення зелена, влітку голки вигорають до жовтого відтінку.
  7. Вагнер.
    Сіро-зелена з мідним відливом.
  8. Клод оф голд.
    З лимонним або помаранчевим кольором, хвоя ніжна і тонка.
  9. Глобоза.
    Сизий відтінок найяскравіше проявляється в зимові місяці.
  10. Вудвард.
    Славиться своїм насиченим смарагдовою хвоєю.
  11. Столвік.
    Добре переносить зиму, не страждає від яскравого сонячного світла.
  12. Даніка.
    Шаровидне дерево світло-зелене, не страждає від сильної посухи.
  13. Голден Глоб.
    Сорт цікавий незвичайним золотистим забарвленням. Вимогливий в догляді.
  14. Хосері.
    Глибокий колір взимку набуває легкий сіруватий тон. Чи не потребує стрижки.

Осінній полив хвойніков

Для хвойних рослин дуже важливий рясний осінній полив. У таких рослин дуже густа і велика крона, вологу вона майже не пропускає. Земля залишається майже сухий під ялиною навіть після самого сильної зливи.

Якщо дощів восени було дуже мало, необхідно допомогти рослині і зробити рясний полив. Випаровування вологи у хвойних рослин відбувається до самих заморозків. При недостатньому поливі рослини страждають від посухи і від морозів.

Вас може зацікавити: Обробка землі в теплиці восени. Які існують способи

Як вибрати покривний матеріал

Матеріал для укриття туї вибирайте в залежності від його пропускної здатності, вона повинна бути високою і дозволяти повітрю проникати всередину. Категорично заборонено брати матеріал, який не пропускає повітря, наприклад, целофанову плівку. Під нею буде розвиватися парниковий ефект, в результаті чого дерево почне пріти, скине хвою і захворіє. Кращим матеріалом для зимового укриття стали:

Вибирайте матеріал з білим кольором, крім тепла, він буде відображати від дерева сонячні промені, тим самим хвоя не буде «горіти». Тому якщо ви вибрали чорний руберойд для укриття, обмотайте поверх нього білу простирадло або підодіяльник.

утеплення коренів

Крім збереження крони в теплі і від захисту сонця, потрібно продумати, як утеплити кореневу систему. Коріння молодих рослин піддаються впливу заморозків, а саме воно швидко загине, якщо коріння замерзли. Для утеплення кореневої системи підійдуть:

  • торф або будь-який інший органічний компонент. Головна умова – у мульчі повинен бути пухкий шар;
  • суміш осіннього листя з землею або перегноєм. Крім захисту від холодів, така суміш з часом стане чудовим добривом для кореневої системи;
  • тирса, солома.

Товщина шару мульчі має бути не менше 5 см, але не більше 10 см. Мульчу кладуть поблизу пристовбурного кола дерева, а поверх неї укладають лапотнік. Він захистить кореневу систему від гризунів і придавить мульчу.

Коли найкраще вкрити

Закривати на зиму деревце в різних регіонах потрібно по-різному. Це залежить від настання холодів в конкретному регіоні, від тривалості зими і від її середньої температури. Так, в південній смузі дерево не доводиться вкривати на зиму. Воно спокійно росте як на дачній ділянці, так і в лісі. А ось для інших регіонів, щоб зберегти ту взимку, потрібно трохи докласти зусиль.

Середня смуга

Похолодання в середній смузі починається з кінця жовтня або на початку листопада. В цей час, коли снігу ще немає, поблизу пристовбурного кола дерева укладають 5-ти сантиметровий шар мульчі, закривають лапником і залишають культуру зимувати. Приблизно в другій частині зими, з кінця січня встановлюють поруч з деревом солнцеотражающіе екрани, щоб захистити хвою. Обмотувати агроволокном крону не виникає необхідності, оскільки температура в Середній смузі рідко опускається нижче +20 градусів, а перегрів для дерева небезпечний.

Поволжя

Зима приходить в Поволжі в кінці осені, тому з кінця жовтня можна приступати до зимової підготовки. Для Поволжя, як і для Середньої смуги, на зимівлю туї укладають тільки мульчу. Шар можна покласти товстіший, його висота буде близько 10 см. Укрити від холоду можна тільки молоді дерева. Візьміть 5-літрову пластикову пляшку, зріжте у неї дно і накрийте нею дерево. Щоб пластик не пропускав колір, оберніть його білою наволочкою. Якщо вашої туї більше 4 років, то чи не вкутуйте її на зиму, вона чудово простоїть і так.

Урал і Скандинавія

У північній частині країни зима наступає дуже рано, буквально в середині жовтня, тому підготовку починають раніше, ніж в центральній частині України. Для початку грунт мульчують шаром торфу або тирси завтовшки 10 см. Поверх мульчі кладуть ялинові гілки. Потім виготовляють дротяний каркас конусоподібної форми. На дріт натягують агроволокно або будь-який захисний матеріал, фіксують зверху мотузкою, щоб він не злетів. Можна крім дротяного каркаса обернути ту спанбондом. Укриття з дерева знімають в Скандинавії не раніше середини березня, оскільки мороз триває в регіоні довго.

Чим підгодувати туї при посадці

Чим підгодувати туї при посадці восени і навесні

Перша підгодівля при посадці саджанців є фундаментальною. Якщо зробите підготовку посадкової ями належним чином (не поскупилася на поживні компоненти), протягом першого року зростання додаткові підгодівлі не знадобляться. Також не забувайте, що брак поживних речовин молоденька туя перенесе краще, ніж надлишок.

Отже, для найважливішою першої підгодівлі нам знадобиться органіка в сухому вигляді: перегній або компост і деревна зола. При діаметрі і глибині посадкової ями в 1 метр, поживна основа повинна складатися з 2 відер компосту / перегною і 3 кг деревної золи. Деревну золу рівномірно розподіляємо по дну, а перегній змішуємо з землею і застосовуємо для засипки.

Як вибрати підживлення для швидкого зростання туї

Туї – це вічнозелені хвойні дерева, які так люблять власники котеджів та приватних будинків. Деякі їх різновиди часто використовуються для створення живоплотів, що приховують житла від сторонніх очей і захищають їх від вітру. При забезпеченні якісного догляду за цими рослинами можна бути впевненими у щільності їхньої крони. Важливу роль для зростання та розвитку вічнозеленого вихованця відіграють добрива.

Навіщо потрібне підживлення?

Абсолютно будь-яка рослина для повноцінного розвитку потребує збалансованого харчування. Туя не є винятком.

На жаль, ґрунтовий грунт не може зберігати свою родючість нескінченно. З кожним сезоном концентрація в ньому поживних макро- та мікроелементів незмінно скорочується – частина вимивається разом із ґрунтовими водами, а інша вбирається кореневою системою рослин. У результаті виходить, що дерева і чагарники не отримують потрібні їм поживні речовини в достатній кількості, починають чахнути і можуть навіть загинути.

Розпізнати дефіцит тих чи інших елементів легко. При нестачі магнію у туї жовтіє вершина крони, жовтизна починається і при дефіциті калію, при нестачі заліза в ґрунті на деяких гілках хвоя стає білястою. Знижена присутність у ґрунті азоту призводить до ознак хлорозу, тобто знебарвлення хвойника, крім того, різко скорочується приріст нових пагонів під час вегетації. Якщо молода хвоя на кінцях гілок стане буро-фіолетовою, це означає, що вашого зеленого вихованця потрібно підгодувати фосфором.

Своєчасне проведення підживлення дозволяє туям швидко рости, залишатися густими, зберігати насичений відтінок і давати нові пагони.

Зазвичай туї підгодовують у трьох випадках:

  • при посадці в бідний ґрунт з метою насичення живильними мікроелементами;
  • для покращення загального рівня агрофону;
  • після висадження туї навесні або під час проведення осінньої пересадки.

Вдалий час

Ту обов’язково потрібно підгодовувати після пересаджування – зазвичай це відбувається навесні чи восени. Для хвойного дерева необхідно підібрати сонячне місце або ділянку з невеликою півтінь. Незважаючи на той факт, що туя вважається досить невибагливою рослиною, проте садити їх потрібно в добре дреновану і якомога родючішу землю. Буде дуже добре, якщо ґрунт буде попередньо удобрений листовим, дерновим чи перегнійним субстратом. Крім того, додатково в землю вводять трохи піску, щоб покращити проникність ґрунту та покращити живлення коренів.

Безпосередньо перед посадкою на дно ями слід насипати деревну золу – близько 3 кг, а також 500 г нітроамофоски або суперфосфату.

Допускається удобрення туї гноєм, але тільки перепрілим, але краще використовувати компост.

Відразу після посадки землю необхідно полити розчином Епіну, для цього 1 ампулу розводять в 1 літрі води, після чого ґрунт мульчують подрібненою сосновою корою – це зберігає всю необхідну вологу в літній період, а взимку захищає саджанець від промерзання.

Якщо ви саджаєте ту в бідний ґрунт, то можна додатково провести підживлення через 10-14 днів. При цьому зазвичай застосовують добрива, що містять фосфор та калій. У перший рік більше підгодовувати молоду ту не треба, інакше дерево, що не зміцніло, може просто загинути.

Якщо рослини виявляють ознаки хвороби, то можна проводити точкові підживлення влітку, але з настанням вересня внесення добрив не роблять – це завадить туї підготуватися до холодної пори року і в результаті лише нашкодить.

Єдиним винятком стане обов’язкове внесення комплексних добрив під час осінньої посадки – зазвичай для цього підходять спеціальні препарати для хвойників, комплексні склади та біостимулятори росту.

Важливо: все вищеописане відноситься до туїв, що вирощуються на відкритих ділянках ґрунту. Якщо деревце росте в горщику або контейнері, підгодівлі їй потрібні кожні 14-20 днів з весни і до початку жовтня.

Якщо земля, в якій росте туя, надто бідна, то деякі садівники йдуть на невелику хитрість – вони проводять відносно безпечне підживлення шляхом звичайного підсипання ґрунту. Як правило, для цього використовують компост і кісткове борошно у поєднанні з торфом. Такий прийом дозволяє наситити землю навколо деревця поживними речовинами – вони дуже легко сприймаються туєю і при цьому не стимулюють посиленого утворення нових пагонів наприкінці періоду вегетації.

При необхідності часто вдаються до вапнування солончакового ґрунту.

Для цього перед самою посадкою в землю вносять гіпс, а потім орають ґрунт. Якщо ж ґрунт підзолистого типу, то до нього додатково вносять негашене вапно – як правило, цим займаються на початку вересня.

Вибір добрив

Добрива для туї слід вибирати з урахуванням таких важливих факторів, як загальний стан рослини, її вік та особливості ґрунту. Насиченість поживними компонентами буває:

  • низькою – менше 1% гумусу;
  • низько забезпеченою – від 2 до 3% гумусу;
  • середньозабезпеченою – від 3 до 4% гумусу;
  • підвищеної – 5% гумусу та вище.

Для підживлення своїх зелених вихованців зазвичай вдаються до добрив кількох типів.

  1. Комплексні суміші для хвойників. Вони сприяють високому зростанню та зумовлюють гарний вигляд крони. Фахівці рекомендують застосовувати такі суміші для підживлення туй, тому що всі інші поживні суміші та готові препарати ці рослини часто переносять дуже погано.
  2. Органіка. Щоб наситити землю корисними речовинами, садівники нерідко використовують торф, всілякі типи компостів, а також гній. Як альтернативу застосовують так звані сидерати або «зелені добрива» – вони оптимальні для покращення рівня агрофону, не викликають росту рослини після завершення вегетації, тому не завдають шкоди молодим та дорослим туям.
  3. Калійні. Різні калійні солі і хлористий калій добре зарекомендували себе для проведення підживлення всіх типів хвойних чагарників і дерев, у тому числі і туй. Нестача калію в землі найчастіше веде до того, що дерева починають слабшати і повністю втрачати свій привабливий вигляд, а згодом починається відмирання верхівкових пагонів. Це поширений і доступний тип добрив, який зазвичай використовується для оптимізації агрофона.
  4. Азотні. Ці добрива вносять перед пересадкою у ситуаціях, коли саджанці ослаблені чи відстають у рості. Азот сприяє прискореному зростанню туї, тому для рослин у відкритому ґрунті до нього можна вдаватися лише навесні, а ось для рослин горщиків азотисті препарати стануть ідеальними зимовими підживленнями.
  5. Мікродобрива. Такі склади використовують для проведення точкового підживлення бором, марганцем, молібденом, кобальтом, а також цинком та іншими корисними мікроелементами, якщо перед посадкою земля не була оброблена всіма потрібними живильними мікроелементами. Зазвичай така обробка проводиться другого року життя рослини.
  6. Бактеріальні препарати. Вони використовуються виключно в ґрунтах із зниженим гумусом.

Як правильно удобрювати?

Туї вимагають правильно проведеного підживлення, особливо у молодому віці. Справа в тому, що видобувати із землі всі необхідні поживні елементи ці рослини здатні лише у дорослому віці – після того, як їхня коренева система буде сформована остаточно. Але навіть і ваших зелених вихованців потрібно час від часу підгодовувати протягом усього життя – інакше вони зачахнуть від поступового виснаження грунту. Щоправда, робити це доведеться вже рідше, ніж у стадії активного зростання.

Перше підживлення туї виробляють під час посадки, інших добрив цього року не вносять. Друге підживлення має проводитися вже тільки наступної весни – у березні чи квітні. У цей момент потрібні найрізноманітніші корисні речовини:

Зазвичай весняне внесення добрив проводять із використанням аміачної селітри, суперфосфату, сечовини, а також калійних та магнієвих мінеральних комплексів пролонгованої дії. Дуже корисним у цей період стане кісткове борошно, яке вважається хорошим джерелом кальцію.

Якщо хвойники тяжко перенесли зимові морози та постраждали від снігу та вітру, то необхідно застосовувати стимулятори коренеутворення – найкраще себе проявляють препарати Агрекол та Корневін.

Навесні підживлення проводять шляхом внесення складу під корінь. Для цього компост або кісткове борошно вносять у ствол коло рівним шаром товщиною приблизно 3-5 см, а потім акуратно розпушують і перемішують з верхнім шаром субстрату так, щоб при цьому не пошкодити коріння.

При використанні гранульованих складів добрива розподіляють навколо дерева таким чином, щоб не наближатися до стовбура туї ближче, ніж на 15-20 см, але в той же час і не виходити за межі проекції крони.

При використанні водорозчинних складів, наприклад, суперфосфату або аміачної селітри, їх необхідно розвести у воді відповідно до інструкції на упаковці.

Влітку підживлення проводять лише в ситуації, якщо земля надто бідна і відбувається пожовтіння листя. При цьому використовують біогумуси, а також спеціалізовані комплекси, які одночасно живлять ґрунт та захищають дерево від грибкових спор. Фахівці рекомендують скористатися складами Фітоспорин-К та Фітоспорин-М (останні літери означають калій та магній відповідно).

Зазвичай препарат випускають у вигляді порошку чи пасти. У першому випадку на відро води беруть близько 5 г складу, а у другому – 3 ч. л. Обробку туї Фітоспорин проводять 2 рази з періодичністю в один місяць.

Додатково влітку потрібно буде захистити туї від сонця, що палить, і спеки. Для цього ввечері деревце обприскують водою з додаванням Епіну або Циркону. Позакореневі підживлення зазвичай починають проводити в останній декаді квітня з інтервалом раз на 2-3 тижні.

На закінчення зупинимося на основних помилках, які найчастіше роблять рослинники при удобренні своїх туй.

  1. Підживлення хвойника восени та взимку. Потрібно пам’ятати, що в такій ситуації внесення підживлення призведе до посиленої освіти нових пагонів у момент завершення вегетаційного періоду. Це виснажить ту, а з настанням зими вона залишиться знесиленою і, швидше за все, не зможе перенести знижених температур.
  2. Використання великої кількості добрив. Деякі люди вважають, що якщо саджанець дуже повільно росте, то йому не вистачає мінеральних та органічних речовин і тому його потрібно підгодувати. Однак така думка докорінно помилкова, тому що причини відставання в зростанні можуть бути наслідком різних чинників, наприклад, нестачі сонячного світла. А ось надлишок добрив призводить до відмирання коренів і загибелі рослини, причому загибель туї від надмірного підживлення відбувається набагато частіше і швидше, ніж від їх нестачі.
  3. Помилки поливу. Перед внесенням добрива потрібно обов’язково рясно полити ґрунт – якщо земля буде сухою, то розчин мінеральних речовин може призвести до хімічного опіку коріння.

Про те, як правильно удобрювати ту дивіться далі.

Як вибрати підживлення для швидкого зростання туї

Туя відноситься до вічнозелених хвойних пород і застосовується садівниками у ландшафтному дизайні для декорування присадибних ділянок. Для гарного зростання ту рекомендується підгодувати 3 рази – навесні, влітку та восени. Це забезпечить їй активний розвиток та підготує до майбутньої зими.

Як вибрати підживлення для швидкого зростання туї

Яке харчування вибрати

Після посадки у відкритий грунт не підгодовують протягом кількох років, т.к. внесені на початковому етапі в посадкову яму зола, органіка та ін виступають джерелом отримання всіх необхідних корисних елементів.

Починають удобрювати дерева зазвичай через 2-3 роки.

Основні компоненти, які потрібні хвойним породам:

  • азот – у невеликих дозах він служить стимулятором зростання молодих саджанців, проте його надлишки веде до втрати декоративності культури та роблять крону пухкою;
  • фосфор і калій забезпечують повноцінний розвиток і є запорукою яскравого кольору хвої та густоти пагонів, стимулюють нарощування кореневої системи та підвищують опірність рослини до несприятливого впливу факторів навколишнього середовища.

Визначити, якого елемента не вистачає туї, можна на вигляд:

  • залізо – хвоя стає світло-жовта або біляста;
  • фосфор – у молодих пагонів голки забарвлюються у червоно-фіолетовий відтінок;
  • азот – припиняється поява нових пагонів, хвоя знебарвлюється (настає хлороз);
  • калій та магній – жовтіє верхня частина рослини.

Терміни внесення

Підгодовують хвойники кілька разів за сезон.

  • Весна. Вносять відразу, коли стають помітні ознаки нестачі харчування – змінюється колір хвої та загальний стан крони. Внесення підживлення провесною виступає засобом швидкого пробудження туй, це допомагає їй відновитися після холодів і активізує вегетативні процеси. Відповідний період – березень.
  • Літо. Вносять добрива, якщо після зими дерево не удобрювали, при цьому частіше обмежуються позакореневими обприскуваннями без азоту. Кращими кореневими підживленнями для поливу стануть розчини, приготовані на основі біогумусу та комплексні засоби із захисними властивостями проти грибкових хвороб та шкідників.
  • Осінь. Підживлення підходить для туй, що вирощуються в південних областях. Основну увагу приділяють прикореневі внесення добрив по зелені. Відповідний період – вересень-початок жовтня.

Види добрив

Підгодовувати ту можна різними добривами: органічними, мінеральними та комплексними складами.

Органіка

Такі добрива покращують структуру грунтових шарів і активізують життєдіяльність корисних бактерій, що знаходяться в них.

Органіку (перегній, компост, гній, що перепрів) для підживлення туї використовують переважно в сухому вигляді, домішуючи в грунт на невелику глибину в прикореневу область.

Свіжим, неперепрілим гноєм і курячим послідом хвойники не підгодовують – вони мають підвищену концентрацію і спалюють коріння.

Готові препарати, що виробляються сільськогосподарською промисловістю на основі органічних компонентів.

  • Біуд – у його складі містяться продукти життєдіяльності великої рогатої худоби та мінерали у легко засвоюваному вигляді;
  • Хумвіт-еко – виготовлений на базі біогумусу, що стимулює вегетативні процеси.

Мінерали

Від правильності внесення добрив залежить здоров’я дерева

Для хвойних порід навесні необхідні такі мінеральні комплекси, де у складі присутні у підвищених дозах калій, магній та фосфор.

Готові препарати швидко та ефективно заповнюють нестачу харчування, ліквідуючи голодування.

На відміну від листяних рослин, туям не потрібно багато азоту, що сприяє збільшенню зеленої маси, т.к. цей компонент не істотно впливає на зростання.

Підгодовувати мінеральними речовинами допускається лише у зазначених інструкціях дозування.

Заповнити брак азоту в ґрунті відразу після посадки допомагають сечовина, аміачна селітра та нітроамофоск. Їх вносять у розчиненому чи гранульованому вигляді.

Сухі підживлення дозволяють одночасно поєднати заповнення відсутніх елементів і розпушування ґрунту.

Внесення азоту припиняють при настанні літа, щоб не росли нові пагони, які послаблюють хвойник, не встигають здеревніти до зими і в результаті вимерзнуть.

Удобрювальні комплекси

Підгодовувати ту можна комплексними препаратами, що удобрюють, розробленими для хвойних дерев.

У складі міститься необхідний повноцінного розвитку набір корисних елементів. Їх концентрація та накопичувальний ефект дозволяє заощадити на витраті, застосовуючи з періодичністю раз на 3-5 років.

Найбільш популярні у садівників: Хвоїнка, Здравень, Акварин, Фертика, Зелена голка.

Народні рецепти

Добриво для туї може бути складене народними засобами.

Трави

Розчини для підживлення часто роблять на основі трав, в хімічному складі яких присутній азот: конюшина, кропива, молочай, пирій, мокриця і кульбаба.

Для приготування робочих рідин рослинність заготовляють до появи насіння.

Подрібнену траву складають у бочку із пластику (заповнюють на 2/3), доливають воду. У суміш додають аміачну селітру або сечовину для 5 ст.л. на кожні 50 л.

Місткість накривають кришкою або поліетиленом, роблять отвори для виходу газів і ставлять на сонці на 1-1,5 тижні, періодично перемішуючи.

Підвищити ефективність можна шляхом додавання деревної золи та кісткового борошна.

Готовий для використання трав’яний розчин стає темно-коричневого кольору. Робочу рідину для підживлення розводять водою в пропорції 1:10.

Дріжджі

Містять у хімічному складі амінокислоти та мікроелементи, необхідні хвойнику для стимулювання росту та підвищення імунітету.

Рецепт приготування: 35 г розведених сухих дріжджів, 2 ст. цукрового піску розчиняють у 0,7 л води та ставлять у тепле місце.

Рідина готова до вживання після бродіння. Для поливу концентрат розводять у воді з розрахунку 1 ст.л. на кожні 10 л.

Основні правила процедури

Ґрунт перед підживленням потрібно зволожити

  • Інтервал між внесенням складів із різними елементами має становити від 2 і більше тижнів.
  • Восени припиняють застосування всіх мінеральних та органічних комплексів, т.к. пізня стимуляція вегетаційних процесів негативно позначається на майбутній зимівлі, винятком будуть хвойники, що вирощуються у південних місцевостях.
  • За добу до запланованої дати підживлення стволове коло поливають водою з метою зволоження, в сухий ґрунт добрива не вносять.
  • Мінеральні комплекси чергують і використовую разом ті, що містить у складі однакові компоненти, т.к. станеться надлишок.

Підгодовувати можна одним із способів – шляхом внесення під корінь або обприскування по кроні.

Кореневе підживлення

Кореневе підживлення полягає в закладці гранульованих препаратів або поливі рідкими розчинами.

Добрива вносять у прутове коло, не доходячи ближче 15 см до стовбура, після чого його мульчують торфом, хвоєю або корою.

Мульча додатково служить перешкодою для випаровування вологи, створює повітропроникність верхніх шарів та захищає від появи бур’янів.

Терміни внесення під корінь:

  • навесні рівномірно розподіляють по поверхні зволоженого ґрунту та перекопують, норматив витрати – 30-40 г на дерево;
  • протягом усього вегетаційного періоду, з травня до серпня, 2 рази, норматив – 60 г на 1 м².

Позакореневе підживлення

Позакореневе обприскування по кроні допомагає швидше та ефективніше засвоїти живильні елементи через хвою.

У порівнянні з кореневою, відсоток засвоюваності добрив у 2-4 рази вищий і становить близько 80%.

Час застосування – з травня до серпня, періодичність – раз на 14 днів. Кількість зрошень за сезон – 3-4 рази.

Обприскують крону за допомогою пульверизаторів та розпилювачів препаратами на основі складних сполук металів – хелатів. До таких відносяться Кватум, Брексіл, Аніномакс, Каф.

Епін та Циркон виступають стимуляторами росту, що знижують стресові стани у рослин за несприятливих умов вирощування.

Чим підгодувати навесні тую для шикарного зростання

Для того, щоб сад привертав увагу господарів та гостей у ньому має бути багато зелені. Часто люди вибирають саме ту для прикраси ділянки біля свого будинку. Ця хвойна рослина радує своїх власників красою та витонченістю, а також стійкістю до перепадів температури. Крім того, за їх допомогою можна створити будь-яку композицію.

Також це вічнозелене дерево здатне очистити повітря від забруднень. Крім того, багато людей використовують його з лікувальною метою. Тому можна не хвилюватися, обравши саме ту для своєї ділянки.

Існує кілька видів цього дерева. Одним із найпоширеніших є Західна туя. Усі вони здатні пережити спеку та холод, і навіть відсутність вологи. Тому така рослина є досить невибагливою, а отже, кожен охочий може посадити її у себе на дачній ділянці.

Чимало садівників може цікавити питання, чим варто підгодувати навесні ту для того, щоб вона швидко росла? А де потрібно шукати добриво і як його правильно використовувати? І яких помилок краще не допускати, щоб рослина радувала господарів тривалий час? Усі відповіді на ці питання будуть розглянуті у статті.

Як вибрати весняне добриво

Щоб туя росла і радувала своїх власників, важливо навчитися, правильно її доглядати. У весняний період рослину потрібно буде удобрювати.

Для того, щоб не нашкодити рослині, потрібно серйозно підходити до вибору добрива. На ринку можна знайти готове до застосування добрива.

Одним із найпопулярніших засобів є «Циркон». Його випробувала велика кількість людей. Розчин здатний зміцнити коріння рослини, а також покращити поглинання всіх важливих речовин. Крім того, ця речовина ефективно допомагає туям справлятися із хворобами. А все тому, що воно відмінно протистоїть вірусам.

Крім того, з позитивного боку зарекомендував себе і “Біоуд”. Його використовують тричі протягом весни. Він забезпечує дерево необхідними мікроелементами.

Добриво для туї навесні можна підібрати і натуральне. Воно сприятливо впливатиме на все дерево. Наприклад, це всім відомий компост.

Нам постійно пишуть листи, в яких любителі садівники переживають, що через холодне літо цього року поганий урожай картоплі, помідорів, огірків та інших овочів. Минулого року ми публікували ПОРАДИ з цього приводу. Але на жаль багато хто не прислухався, але деякі все ж таки застосували. Ось звіт від нашої читачки хочемо порадити біостимулятори росту рослин, які допоможуть збільшити врожай до 50-70%.

Радимо ЗАПОРУЧНО готуватися до дачного сезону, зверніть увагу на цей біопрепарат. Дуже багато позитивних відгуків.

Також варто віддавати перевагу мінеральним або водорозчинним засобам.

Особливості добрива туї

Сама декоративна рослина не вибаглива і не потребує особливого догляду. Воно може рости та радувати своїх господарів навіть без підгодівлі. Сприяє цьому процесу наявність мінеральних речовин у ґрунті. Але якщо грунт мало хороша, то краще подбати про те, щоб воно отримало якнайбільше необхідних речовин і мінералів.

Чи знаєте ви! Підживлення туй має відбуватися лише у літній та весняний період. Починається цей процес на початку весни та закінчується наприкінці серпня. Саме в цей час земля вже прогріта.

В іншу пору року цього робити не варто, тому що це може призвести до зростання пагонів у зимовий час.

Підживлення туї має бути помірним. З настанням холодів вона припиняється. Якщо використовувати добрива сильної концентрації відразу після посадки навесні, можна нашкодити кореневої системі дерева. Краще його приберегти наступного року.

Сам процес підживлення після посадки має відбутися за два роки.

Що таке мульчування

Мульчування – це покриття верхніх шарів ґрунту спеціальними речовинами для захисту та росту рослин. Для такого процесу можна використовувати тирсу, торф чи кору. Їхній шар повинен становити кілька сантиметрів.

Завдяки мульчування можна:

  • захистити кореневу систему рослини;
  • позбавитися від забруднення ґрунту;
  • зберегти рослину під час холодів та спеки;
  • вберегти його від бур’янів.

Це дуже корисний процес. Також часто садівники застосовують для прикраси. Але робити його потрібно обережно, щоб не нашкодити рослині.

Підживлення добривами та мульчування

Необхідно обов’язково використовувати туям добрива для туй. Вони допоможуть виростити красиве та здорове дерево, яке радуватиме своїх власників упродовж тривалого періоду часу. Але щоб це зробити потрібно буде докласти зусиль. Багато людей напевно захочуть дізнатися, як ту удобрювати правильно?

Як вносити підживлення під ту весну

Підгодовувати ту слід навесні. Перше підживлення має відбутися саме в цю пору року. Вноситься вона під корінь рослин. Можна вибрати як сухий, так і мокрий засіб. Найкраще використовувати компост. Його потрібно обережно засипати біля стовбура дерева, а також залишок змішати з верхнім шаром ґрунту. При цьому слід стежити, щоб не зачепити коріння рослини. Так само вноситися перегній.

Існують також добрива, які виготовляються у формі гранул. Їх слід акуратно наносити по всій поверхні вологого ґрунту. Також їх можна обережно перемішати із ґрунтом. Варто пам’ятати, що при їх використанні не можна підходити близько до стовбура рослини.

Водорозчинні препарати не слід забути розвести водою за інструкцією. Перед застосуванням будь-якого засобу потрібно знати, як правильно його використовувати, щоб не нашкодити рослині.

З туєю треба бути обережним. Рекомендовану дозу при підживленні не можна перевищувати. Інакше це може призвести до хвороб і смерті рослини. Адже у разі рясного застосування добрив коріння дерева може згоріти.

Поливати тієї весни слід регулярно. У цей період вона потребує великої кількості вологи. Тому весняних поливів має бути багато. Особливо, коли вони супроводжуються добривом.

Основні помилки, які роблять садівники

Кожен садівник може припускатися помилок. Саме вони призводять до хвороб та загибелі рослин. Тому завжди краще вчитися на чужих, а не своїх помилках.

По-перше, варто пам’ятати, що не можна підгодовувати вічнозелену рослину взимку та восени. В іншу пору року краще цього не робити.

Полив рослини при посадці має бути рясним. А потім його слід зменшити до одного разу на місяць. Багато садівників забувають про це і переливають рослину.

Багато людей припускаються грубої помилки. Для кращого росту рослини використовують величезну кількість добрив. Але при цьому коріння туї може просто згоріти.

Чому так відбувається? Справа в тому, що садівники думають, що якщо рослина повільно росте, то значить її потрібно підгодувати. Але ця думка може бути помилковою. Ця проблема може розвинутись внаслідок багатьох причин. Наприклад, нестачі сонячного світла.

Також слід звернути увагу, на те, що багато експертів у садових справах садять туї надто близько одна від одної. У такому випадку складно буде підживити або мульчувати рослини. Краще щоб між деревами була відстань у півметра.

Підживлення туї навесні

І трохи про секрети Автора

Ви коли-небудь відчували нестерпний біль у суглобах? І Ви не з чуток знаєте, що таке:

  • неможливість легко та комфортно пересуватися;
  • дискомфорт при підйомах та спусках сходами;
  • неприємний хрускіт, клацання не за власним бажанням;
  • біль під час чи після фізичних вправ;
  • запалення в ділянці суглобів та припухлості;
  • безпричинні і часом нестерпні ниючі болі в суглобах.

А тепер дайте відповідь на запитання: вас це влаштовує? Хіба такий біль можна зазнавати? А скільки грошей ви вже злили на неефективне лікування? Правильно – час із цим кінчати! Чи згодні? Саме тому ми вирішили опублікувати ексклюзивне інтерв’ю Олега Газманова, в якому він розкрив секрети порятунку від болів у суглобах, артритів та артрозів.

Туя: основи правильного підживлення для зростання

Туя – улюблений багатьма садівниками хвойний чагарник, який активно використовується в ландшафтному дизайні для облагородження присадибних ділянок, деякі види також чудово виглядають як живоплоти. Як і будь-яка рослина, культура потребує збалансованого підживлення, тому для швидкого зростання її необхідно підгодувати навесні, влітку та восени.

Туя: основи правильного підживлення для зростання

Які елементи необхідні

Важливо, щоб у субстраті був присутній ряд мікро- та макроелементів, про дефіцит яких можна судити за зовнішніми характеристиками дерева:

  • фосфор (брак характеризується червоним відтінком на кінцях молодих хвоїнок);
  • калій, магній (жовкне верхній ярус);
  • азот (ознаки хлорозу – знебарвлення зелені, загальмовується утворення нових пагонів у період вегетації);
  • залізо (зміна на окремих гілках кольору хвої на світло-жовтий чи білий).

Коли підгодовувати

Вносити добриво для туї рекомендується у разі:

  • необхідності покращити агрофон;
  • посадки рослини у весняний період або осінньому перенесенні на нове місце;
  • недостатнього рівня живильних елементів.

Здійснювати підживлення слід кілька разів за сезон. Розглянемо схему у таблиці.

Пора рокуОсобливості
ВеснаВиробляються у разі перших симптомів нестачі поживних речовин.

Раніше внесення допомагає деревцю прокинутися після зими, запустити регенеративні та відновлювальні процеси.

Перевагу варто віддати обприскуванням препаратами без вмісту азоту, поливати під корінь краще розчинами на основі біогумусу або комплексними складами для захисту від грибкових хвороб та шкідників.

В інших регіонах зростає ризик, що хвойник не зможе підготуватись до зими.

Вносять препарати, приділяючи особливу увагу прикореневій обробці.

Добрива для туї

При підборі засобу для підживлення туї слід враховувати стан ґрунту, самого дерева та його вік.

Забезпеченість ґрунту поживними речовинами може бути:

  • низькою до 1%;
  • низькозабезпеченою 2-3%;
  • середньої 3-4%;
  • високою від 5%.

Органічні

Підживлення підвищують імунітет рослин

Органіка сприяє покращенню структури шарів субстрату, активізує життєдіяльність корисних бактерій. Як добрива можуть виступати: компост, що перепрів, перегній, гній.

Для догляду за рослиною переважно використовуються підживлення в сухому вигляді, які перемішують із ґрунтом у навколоствольній ділянці.

Свіжий курячий послід і гній застосовувати не рекомендується у зв’язку з підвищеною концентрацією матеріалу та його здатністю обпалити кореневу систему чагарника.

Серед покупних препаратів на базі органічних речовин виділяють:

  • Хумвіт-Еко (основа – біогумус, показаний для стимуляції регенеративної функції);
  • Біуд (продукти життєдіяльності рогатої худоби доповнені мінералами, що легко засвоюються).

Мінеральні

Перевагу варто віддати препаратам із високою часткою магнію, фосфору, калію. Готові засоби швидко ліквідують голодування рослини, заповнюють дефіцит поживних речовин.

На відміну від листяних дерев, туя не особливо критично переносить нестачу азоту. Домогтися балансу даного хімічного елемента в субстраті для пересадженої туї можна шляхом внесення сечовини, нітроамофоски або аміачної селітри в посадкову лунку. Використовують їх як у розчиненому, так і сухому вигляді. Останній спосіб забезпечує додаткове розпушування поверхні.

Внесення азотистих модифікацій припиняють із початком літа. В іншому випадку до зими нові пагони не встигнуть одеревеніти і, в результаті, змерзнуть.

Комплексні

Препарати забезпечують одержання деревом усіх необхідних хвойних культур поживних речовин. Ступінь концентрації коштів та тривалість ефекту дозволяють значно заощадити на витраті та збільшують період між підживленням терміном до 3-5 років.

Популярні серед садівників:

  • “Здоровень”. Не містить хлору. Розводити вміст упаковки рекомендується у теплій воді. Сприяє зміцненню кореневої системи, впливає на якість, насиченість відтінку та купчастість хвої.
  • “Фертіка”. Регулює Ph субстрату, розроблений для рослин, які віддають перевагу кислотним грунтам.
  • “Акварін”. Вирізняється збалансованим складом, компоненти представлені складними солями-хелатами. Допомагає покращити зовнішній вигляд, виробляє опірність до несприятливих факторів середовища.
  • “Зелена голка”. Профілактує та бореться з побурінням хвої, причиною якого є дефіцит магнію або патогенний грибок. Характеризується тривалим періодом впливу гранул на грунтозмішування.
  • “Хвоїнка”. Містить 13% азоту. Розводиться у рідині із співвідношенням 20 г на 20 л.
  • “Родюча універсальна”. Підходить як для весняної обробки, так і для використання в інші фази вегетативні. Під час посадки на 1 кущ вносять 200 г, надалі — 20-30 г на відро води.

Народні засоби

Крім покупних, допускається використання самостійно приготовлених добрив.

Трав’яні настої

Як сировину для підживлення використовують траву з високим рівнем азоту. До них відносять кропиву, кульбабу, мокрицю, пирій, молочай, конюшину. Серед плюсів цього підходу є можливість поєднання з агротехнічними роботами з усунення бур’янів.

Для приготування складу необхідно завантажити траву в бочку на ⅔ від об’єму і залити водою. Додатково до суміші рекомендується додати аміачної селітри в дозуванні 5 ст.л на кожні 50 л.

Добрива можна приготувати самостійно

Заготовляють добриво провесною до появи насіння, щоб воно встигло достатньо настоятися. У ході реакції відбувається виділення газів, що спостерігається протягом 1,5 тижнів. Для прискорення процесу ємність накривають поліетиленом та ставлять на сонячне місце.

Підвищити ефективність розчину можна, додавши кісткове борошно або деревну золу.

Коли рідина стає темно-коричневого кольору, вона готова до використання. При подальшій обробці рослини даним складом його потрібно розбавити водою у співвідношенні 1:10.

Дріжджі

Для приготування робочого розчину необхідно розвести 700 мл рідини 35 г дріжджів, 2 ст.л цукру. Після закінчення процесу бродіння вносять у ґрунт із розрахунку 1 ст.л на 10 л чистої води.

Ефективність засобу обумовлена ​​амінокислотами і мікроелементами, що входять до складу основного інгредієнта, які необхідні хвойнику для підтримки імунітету.

Як правильно вносити добрива

Догляд за саджанцями туї передбачає дотримання низки правил.

  • Комплексні склади рекомендується чергувати та не використовувати препарати з ідентичними інгредієнтами. Надлишок поживних речовин несприятливо позначається на зростанні та здоров’я чагарника.
  • За день до підгодівлі деревцю потрібен рясний полив. У сухий ґрунт вносити добрива заборонено, щоб уникнути опіку коренів.
  • В осінні місяці заходи припиняються через необхідність призупинити вегетаційні процеси рослини з метою забезпечення комфортної зимівлі. Виняток становлять культури, що територіально розташовані в Південних областях.
  • Необхідно витримувати інтервал між процедурами щонайменше 2 тижні.
  • Підживлення виробляються лише одним способом – або прикореневим внесенням, або обприскуванням зеленої маси.

Кореневе підживлення

Полягає у розподілі гранульованих засобів або поливі спеціалізованими розчинами. Препарати вносять у навколоствольне коло, витримавши відстань від основи туї 15 см.

Потім землю мульчують деревною корою, торфом або хвоєю. Це перешкоджає зростанню бур’янів, вимиванню/випаруванню поживних елементів із субстрату.

  • у весняні місяці, виходячи з нормативу – 30-40 г на рослину (рекомендується поєднувати з поверхневим перекопуванням ґрунту);
  • 2 рази протягом вегетаційного періоду (травень-серпень) у дозуванні 60 г на 1 м2.

Позакореневе підживлення

Перевагою методу є швидша заправка дерева поживними елементами через хвою. Відсоток засвоюваності, порівняно з кореневим, перевищує у 3 рази та становить близько 80%.

За сезон рекомендується провести 3-4 зрошення з періодичністю 14 днів. Час обприскування – з травня по серпень.

Виробляють маніпуляції за допомогою спеціальних пульверизаторів, як добрива використовують препарати на основі металів-хелатів. Добре себе зарекомендували такі кошти як Брексіл, Кафом, Аніномакс, Кватум. Щоб туї зростали швидше, допускається використання Циркону та Епіну, що знижують стресові стани хвойників за несприятливих кліматичних умов.

Чим удобрювати ту для здорового росту і якщо вона пожовкла?

Туя – популярна рослина-довгожитель, яка використовується для озеленення присадибних ділянок. Дерево досить невибагливо, стійке до перепадів температур, його нескладно доглядати. Однак для швидкого зростання потрібно правильно підгодувати туї навесні. Тоді вони радуватимуть око пишними кронами та яскравою хвоєю.

Як визначити, чого не вистачає туям?

При нестачі поживних елементів змінюється вигляд рослини:

  • азот – уповільнюється зростання, перестають формуватися нові пагони, з’являються симптоми хлорозу;
  • фосфор – молода хвоя набуває пурпурового відтінку;
  • калій – верхня частина крони жовтіє, тканини відмирають;
  • залізо – забарвлення надземної частини змінюється на світло-жовту або білу;
  • магній – верхівка підсихає, стає жовтою та крихкою.

Надлишок харчування також негативно позначається на зовнішньому вигляді рослини. Особливо небезпечний перегодовування азотом. При внесенні восени гілки починають активно рости, не встигають здеревніти до зими, через що вимерзають з настанням холодів.

Як вибрати весняне добриво?

Для активного зростання під туї вносять підживлення з органічних та мінеральних добрив. Перші покращують структуру ґрунту, активізують діяльність корисних бактерій. Другі містять більше поживних речовин, тому швидко ліквідують голодування.

У весняному добриві має бути присутнім не тільки азот, а й невелика кількість фосфору та калію для стимуляції росту коренів, збільшення опірності несприятливим умовам.

Органіка для туї

Органічні продукти не призводять до передозування поживними елементами. Для підживлення використовують:

Ефективно діють готові рідкі добрива:

  1. Біуд містить екскременти ВРХ, найважливіші мінеральні речовини в легкозасвоюваній формі.
  2. Humvit-Eko – препарат на основі біогмусу. Відновлює ґрунтову мікрофлору, стимулює дихальні та вегетативні процеси.

Препарати доступні та прості у використанні.

Мінеральні склади

Для зростання навесні туї підгодовують азотними добривами. Найкраще діє аміачна селітра (1 ст. л. на 10 л води). Препарат містить азот від 26 до 34,4%, сірку від 3 до 14%.

Існують кошти, розроблені з урахуванням потреб хвойних культур. Для підживлення туї підходить «Фертика Хвойне» для вічнозелених рослин:

  • склад – NPK (азот, фосфор, калій) у співвідношенні 8:5:14, найважливіші мікроелементи;
  • має пролонговану дію;
  • безпечно для людини та навколишнього середовища;
  • знижує pH до потрібних показників.

Навесні добриво рівномірно розподіляють у прутовому колі туї з розрахунку 30-40 г на 1 дерево. За потреби протягом сезону проводять ще 2 підживлення (60 г/м²).

Гранули крупним планом в землю на відстані 15 см від стовбура. Дозування можна збільшити, якщо дерево має об’ємну крону.

При вирощуванні туї використовують інші склади:

Якщо спеціалізованих препаратів немає, можна скористатися універсальними сумішами – Поліфоска, Мультивіт, Платнон.

Туї не можна підгодовувати виключно мінеральними добривами, оскільки це може призвести до мінералізації гумусу. Через це ґрунт втрачає структуру, поступово перетворюючись на пил.

Народні засоби

Щоб підживити туї азотом, використовують настій бур’янів. Речов’ю особливо багата кропива, але можна задіяти й інші трави:

  1. заготовлюють бур’яни, коли на них ще немає насіння;
  2. пластикову бочку встановлюють на сонці, на 2/3 заповнюють подрібненою сировиною;
  3. наливають чисту теплу воду, залишаючи трохи вільного місця;
  4. додають 5-6 ст. л. аміачної селітри чи сечовини на кожні 50 л;
  5. закривають бочку кришкою або п/е плівкою;
  6. роблять отвори для відходу газів;
  7. залишають на 7-10 діб;
  8. періодично помішують.

За бажання склад можна збагатити деревною золою, дріжджами, кістковим борошном. Зміна кольору рідини на темно-коричневий свідчить про готовність складу. Перед застосуванням концентрат розводять з розрахунку 1 до 10. Рідина добре засвоюється рослинами, а по поживній цінності не поступається гною.

Настій дозволяється використовувати лише у травні, інакше рослина не перезимує.

Для підвищення якості ґрунту застосовують інший народний засіб – дріжджі. Продукт живить туї мікроелементами, амінокислотами, стимулює зростання, активізує захисні механізми.

  1. 700 мл води змішують з 35 г розведених дріжджів та 2 ст. л. цукру;
  2. прибирають у тепле місце.

Після закінчення бродіння 1 ст. концентрату розбавляють 10 л води, використовують для поливу.

Чим підгодувати тієї весни, щоб не жовтіла?

Перш ніж вживати заходів, необхідно виявити причини пожовтіння туї:

  • Опіки – взимку сонце, відбиваючись від снігового покриву, обпалює ослаблене лускате листя. Щоб зберегти хвою, у лютому рослину вкривають марлею або москітною сіткою.
  • Поширення хвороб чи шкідників – необхідно уважно оглянути крону, видалити травмовані гілки, вибрати сміття. Поява жовтих виразок свідчить про наявність туєвої хибнощитівки. Якщо не вжити заходів, незабаром пожовкне весь стовбур, туя загине. Рослину обробляють інсектицидами – Актеліком, Рогором, Оксихомом. У профілактичних цілях двічі на рік обприскують розчином бордоської рідини.
  • Загниття коріння – туя любить вологу, але застій води переносить погано. Її садять тільки на добре дренованій ділянці. При надлишку вологи хвоя жовтіє, утворюється пліснява. Якщо рослина перебувала у воді недовго, пошкоджені гілки зрізають, обробляють крону протигрибковим засобом. У разі близького залягання ґрунтових вод потрібна пересадка в іншу частину саду, інакше дерево загине.

Щоб прискорити відновлення хвої застосовують стимулятори росту. Одночасно рослину підгодовують комплексним добривом для хвойників. Хороший ефект демонструє біостимулятор Екогель-антистрес. Він прискорює зростання, підвищує стійкість до хвороби, запускає внутрішні захисні механізми.

Як правильно вносити добрива під ту весну?

Весняне підживлення забезпечує рослину енергією для подальшого розвитку. Добрива вносять двома способами:

Щоб отримати очікуваний ефект, дотримуються кількох правил:

  • поживним розчином поливають попередньо зволожену землю;
  • туї удобрюють навесні та влітку, восени підживлення припиняють;
  • між підживленням роблять інтервал мінімум 2 тижні;
  • обприскування проводять рано-вранці або пізно ввечері, щоб сонячні промені не обпалили крону;
  • використовують препарати з різним складом, щоб не допустити перегодовування.

Спочатку в посадкові ями закладають:

  1. деревну золу (3 кг);
  2. компост або перегній (2 цебра).

Однак краще використовувати готову землю, розроблену спеціально для хвойників.

Сприятливий час для висадки рослини – весна чи перша половина літа. Якщо посадити тієї осені, вона не встигне прижитися до зими.

Після посадки ґрунт поливають розчином Епіну, щоб покращити приживання саджанців. Якщо правильно підготувати ґрунт, у перший сезон підгодівлі не знадобляться. У березні наступного року, коли земля прогріється, рослини удобрюють препаратами NPK-комплекс.

Внесення під корінь

Добрива вносять у безпосередній близькості від коренів у сухому чи рідкому вигляді. На початку сезону в пристовбурне коло укладають органіку. Її акуратно змішують із верхнім шаром ґрунту, намагаючись не зачепити кореневу систему.

Водорозчинні добрива готують відповідно до інструкції. Перевищувати дозволене дозування заборонено: надлишок харчування призводить до хвороб і навіть загибелі рослини.

Препарати пролонгованої дії використовують один раз на рік. Вони збагачують ґрунт протягом 3 місяців, чого цілком достатньо для повноцінного розвитку туї.

Дерева старше двох років щорічно прищипують на 2-3 см, щоб створити щільну живоплоту.

Позакореневе підживлення

Надземну частину туї обприскують робочим розчином із пульверизатора. Рослина швидко всмоктує потрібні речовини через хвою. Позакореневе оброблення дозволяє швидко заповнити дефіцит живлення та реанімувати дерево при пошкодженні кореневої системи.

Якщо туя підмерзла взимку, її зрошують стимуляторами зростання – Циркон, Корневін, Agrecol. Препарати активізують зростання, підвищують стресостійкість та опірність несприятливим факторам. Протягом сезону проводять 2-3 обробки з мінімальним інтервалом 2 тижні.

Обприскування не замінює основне підживлення під корінь, а є лише доповненням до нього.

Підживлення добривами та мульчування

Туї добре сприймають мульчування – укриття поверхні ґрунту спеціальними матеріалами. Завдяки процедурі:

  1. коріння не страждає від температурних коливань;
  2. скорочується випаровування вологи, що дозволяє зменшити частоту поливів;
  3. відпадає необхідність у прополюванні, оскільки бур’яни не можуть пробитися крізь мульчу;
  4. при використанні органічних матеріалів зростає родючість.

Декоративне покриття прикрашає посадки, зберігає чистоту навіть у дощову погоду.

При необхідності покриття оновлюють.

Основні помилки, які роблять садівники

Підгодовуючи ту, новачки часто роблять такі помилки:

  1. Не дотримуються графіку – потреби туї в харчуванні змінюються в міру зростання. На початку вегетації у складі підживлення має переважати азот, у другій половині сезону – фосфор та калій.
  2. Перевищують дозування – надто концентровані розчини обпалюють коріння. У природних умовах туя зростає повільно – надмірна кількість добрив не змусить її розвиватися швидше.
  3. Виливають розчин на суху землю – попередньо ґрунт слід рясно зволожити, інакше живильний розчин травмує кореневу систему.

Грамотний догляд дозволяє виростити красиві туї з яскравими хвоїнками навіть на неродючій землі. Підживлення слід вносити регулярно, не чекаючи, поки рослини почнуть хворіти і чахнути.

Добриво для туї

Туя відноситься до хвойних рослин. З латині назву культури можна перекласти як «дерево життя». Це дуже гарна рослина, але щоб вона могла повноцінно розвиватися, необхідно своєчасно вносити підживлення. Добриво для туї вибирається в залежності від сезону. У цій статті розглянуто найбільш популярні добрива та методику їх внесення.

Ознаки нестачі харчування у туї

Туя вирощується в садах та на присадибних ділянках. Її часто використовують у ландшафтному дизайні, садять на клумбах, уздовж паркану. Вона швидко росте, добре розвивається, але якщо вчасно деревця та кущі не підгодовувати, з’являться ознаки нестачі мінералів.

Коли крона починає масово жовтіти, туї нахоплює магнію та калію.

  • Якщо зелений колір туї змінився на червоні відтінки, значить, у грунті не вистачає фосфору. Просте підживлення фосфорним добривом, щоб врятувати ту, буде достатньо.
  • Світло-жовтий колір гілок говорить про нестачу заліза.
  • Коли крона починає масово жовтіти, культурі нахоплює магнію та калію. В цьому випадку, як і в попередньому, потрібно терміново вносити добрива від пожовтіння, інакше рослина продовжуватиме змінювати забарвлення і з часом загине.
  • Якщо з весни до літа туя мало дає молодих гілочок – це ознака нестачі азоту. Але вносити його пізно влітку або восени не рекомендується. Лише навесні цей елемент принесе культурі користь. Влітку його вносять у малих кількостях.

Добриво для туї під час посадки

Щоб туя швидко почала під час посадки, необхідно садити її тільки в добре удобрений грунт. Найкраще взяти з цією метою перегній, компост, деревну золу. У комплексі вони стануть туї джерелом маси поживних речовин і забезпечать її правильний розвиток.

Щоб туя швидко почала, саджати її потрібно тільки в добре удобрений грунт

Компост, золу і перегній додають у ґрунт, що використовуватиметься для посадки і добре вимішують, щоб коріння саджанця не постраждали від прямого контакту з добривом. У такому вигляді вони не зашкодять культурі. У середньому на одну посадкову яму розміром 50х70х70 см має припадати близько 1 відра компосту, стільки ж перегною та 3 кг деревної золи.

Чим підгодувати ту весну

Після посадки протягом усього року ту не годують. Їй достатньо тих добрив, які були внесені під час посадки. Але через рік варто почати вносити в землю підживлення, щоб рослина не почала в’янути або хворіти.

Перше року добриво для туї вноситься рано навесні, до кінця березня. Саме тоді можна використовувати різні препарати.

Агрікола – відомий стимулятор росту, на внесення якого туя швидко відгукується

  • Аміачна селітра містить 30% азоту та 14% сірки. Це добриво для туї корисне навесні, оскільки сприяє активному розвитку наземної частини. Рослина стає ще більш зеленою, яскравою, пишною. На 10 л води береться 30 г аміачної селітри. Отриманим розчином поливають тую в прикореневій зоні. Витрата добрива на кущик – 5 л.
  • Кісткове борошно – вибір прихильників органічних підживлень. Містить багато фосфору, азоту, калію, кальцію та деякі інші мінерали. Весною це корисне добриво для туї, якщо правильно його внести. На великих і малих ділянках найпростіше вносити кісткове борошно, розсипаючи під кущиками і зашпаровуючи в грунт на 3-5 см. Витрата порошку на кущик до 150 г. Якщо земля важка, найкраще приготувати для туї рідке підживлення. 500 г речовини змішують з 10 л води та підігрівають, але до кипіння не доводять. Після цього рідину потрібно настояти протягом 10 діб і потім використовувати для поливу туї.
  • Агрікола – відомий стимулятор росту, на внесення якого туя швидко відгукується. Він містить фосфор, азот, калій, молібден, марганець та багато інших мінералів. Використовується для позакореневого підживлення. 25 мл засобу розлучається у 10 л води. На ту ту витрачається 3-5 л розчину.

Дуже важливо пам’ятати, що якщо земля кисла, перед тим як вносити будь-які добрива, за 1 місяць, у ґрунт додається доломітове борошно або вапно.

Добрива туї влітку

Влітку бажано вносити добриво для туї шляхом обприскування.

Щоб не нашкодити культурі, влітку добрива зазвичай не вносять. Проводяться підживлення тільки в тому випадку, якщо їх не робили навесні. При цьому бажано вносити добриво для туї шляхом обприскування. Добрива вибираються без азоту (або з мінімальною кількістю), у складі яких багато фосфату та калію. Можна порекомендувати суперфосфат, сульфат калію, добрива на основі біогумусу та комплексні мінеральні добрива для туї.

Осіннє добриво для туї

Восени вибираються такі добрива, щоб у їхньому складі було багато калію та фосфору. Саме ці мінерали дозволяють деревцю підготуватися до зимівлі та підвищити життєстійкість, щоб шкідники та хвороби не змогли їй нашкодити.

  • Суперфосфат містить крім фосфору магній, сірку та кальцій. Його вносять у сухому вигляді прямо під кущик, загортаючи в землю на 4-5 см за допомогою лопати або граблів. Він дуже популярний, тому що сприяє повноцінному розвитку кореневої системи, швидко засвоюється рослинами, запобігає розвитку багатьох хвороб. Його можна вносити окремо або заважати іншими речовинами. Наприклад, якщо до 2 г суперфосфату додати 1 г солі, 10 мг борної кислоти та 20 г сірчанокислого цинку, добриво для туї буде поживнішим.

Фітоспорин – засіб, розроблений на основі біогумусу, застосовується як осіннє добриво для туї.

  • Фітоспорин – засіб, розроблений на основі біогумусу. Воно не тільки живить ту, але також захищає рослину від грибкових хвороб. Використовується добриво для обприскування чи поливу рослин під корінь. Для кореневого підживлення 3 ч. л. Фітоспорину розводять у 10 л води і потім ллють одержаний склад у прикореневу зону. Для позакореневого підживлення на 10 л води достатньо 5 г препарату. Дія добрива – 2 тижні, потім можна повторити процедуру. Через кожні 2 поливи туї добривом, необхідно робити перерву на місяць.

Вносять добрива тієї осені лише до кінця вересня. У жовтні чи листопаді можна проводити підживлення тільки у південних регіонах, за умови, якщо до стійких холодів ще не менше місяця. При цьому використовувати бажано сухі суміші – рідке добриво для туї при перших морозах може призвести до вимерзання коріння.

Комплексні добрива для туї

Існує ряд комплексних мінеральних добрив, які можна використовувати для туї протягом усього сезону. Ці препарати розробляються відповідно до вимог тих чи інших культур, тому ідеально підходять рослинам як за складом, так і дією. Головне лише вносити їх за інструкцією, щоб не перевищувати концентрацію.

Комплексні добрива для туї

  • Активін – препарат, у складі якого є залізо, калій, азот, фосфор, біоактиватор та важливі для рослин амінокислоти у хелатній формі (легко засвоюються рослинами). При його внесенні туя набуває більш насиченого, зеленого забарвлення, рідше хворіє. На метр висоти туї потрібно приблизно 25 г кошти. Підживлення вносять раз на 4 місяці.
  • Biopon для хвойних культур – гранульоване добриво з великою кількістю фосфору, калію. Містить також у невеликих кількостях азот та інші мінерали. Засіб живить рослини та захищає їх від хвороб, шкідників. 1 кг препарату вистачає на обробку 30 дорослих туй. Добриво закладають у верхній шар ґрунту поряд з деревами і рясно поливають водою.
  • Фертика Хвойне препарат для весняної обробки туї. Одного такого підживлення зазвичай вистачає на весь сезон, якщо культура молода. Повторно добриво для туї вносять лише за умови, що є явні ознаки нестачі мінералів або якщо рослина почала хворіти. На одне дерево достатньо 30 г препарату. Його розсипають під деревцем, закладаючи в ґрунт на 3-5 см.
  • Pokon для хвойних містить усі необхідні для вічнозелених, хвойних культур елементи. Вноситься лише 1 раз на рік. На 1 рослину використовується приблизно 40 г препарату. Його закладають у верхній шар ґрунту в прикореневій зоні, а після цього проводять рясний полив.
  • Брексил Комбі для хвойних культур містить бор, залізо, марганець, цинк та інші компоненти. Застосовується для обприскування у разі нестачі мінералів у ґрунті або при захворюваннях. Розчин виготовляється з 10 л води та 20 г препарату. Отриманої кількості препарату вистачає на 5-10 дорослих туй. Використовують розчин приблизно за годину після приготування.

Добре при обробці хвої показують себе такі комплексні мінерали як Florovit, Dr Green, Compo, Agrecol.

Перед тим як вносити в ґрунт комплексні мінеральні добрива або будь-які інші, необхідно рясно полити землю. Якщо ж препарат вносять позакореневим методом, для цього вибирають виключно вечірній або ранковий годинник, оскільки вдень на сонці, мокрі від добрива гілочки туї, отримають опіки.

Добриво для туї необхідно вибирати в залежності від сезону та особистих уподобань. У продажу є чимало мінеральних та органічних препаратів, що підходять для цієї культури. При своєчасному підживленні та повноцінному догляді туя буде рости високою і красивою, радуючи своєю зеленою кроною цілий рік.

Чим підгодувати ту

Туя – рослина роду хвойних. З латинської мови воно перекладається як дерево життя. Туя потребує підживлення при посадці, а також у період активного зростання. Для деревця підбирають органічні та мінеральні препарати, що відповідають вегетативному циклу.

При посадці

При весняній посадці перевагу надають органічним засобам. Перед посадкою саджанців застосовують такі речовини:

Речовини додають у ямку, забезпечуючи молодим рослинам сили для зростання. На одну рослину йде 2 цебра добрива, 3 кг деревної золи. При засинанні ями до землі додають компост.

Зверніть увагу! Одноразового підживлення при посадці саджанцям достатньо на 1 рік. Надлишок мікроелементів шкодить рослині.

Компост

Компост – продукт, що отримується при розкладанні рослинних відходів. У ньому зберігаються корисні речовини та бактерії. Мікроелементи знаходяться у доступній формі, легко засвоюються. Переваги компосту:

  • збалансований мінеральний склад;
  • 1 млн. Бактерій на 1 г речовини;
  • покращення структури ґрунту;
  • забезпечення рослин теплом;
  • полегшення проникнення води до коріння.

Засіб вносять у пристовбурне коло щорічно. Якщо такої кількості компосту немає, дерева підгодовують по черзі. У грунт компост закладають граблями, намагаючись не зачіпати коріння. Якщо його прикопують глибше 10 см, корисні аеробні мікроорганізми гинуть. В результаті повинен вийти шар близько 5 см. Другий варіант – прикопування за допомогою бури для саду. За розміром крони у ґрунті роблять отвори, вносячи в них по 1 лопаті компосту.

Додаткова інформація! Сompositum перекладається з латинського як складений разом.

Перегній

Щоб посадити тую, готують гній, що перепрів, містить багато азоту, фосфору, калію. У ньому також багато корисних мікроорганізмів, які полегшують доступ мінералів до коріння, покращують властивості ґрунту. Гній розводять із водою у відсотковому співвідношенні 1:3, наполягають кілька днів. При посадці саджанців розчин вкотре розводять 3 відрами води.

Важливо! Застосовують тільки гній, що перепрів, оскільки свіжий має високу концентрацію речовин, може призвести до опіку.

Деревна зола

У золі є величезний спектр мікроелементів, але невелика кількість азоту. Тому її вносять разом з іншими органічними та мінеральними підживленнями. У золі багато калію, фосфору, кальцію, магнію та натрію. За впливом на ту вона схожа з суперфосфатом.

Зверніть увагу! Засіб не підходить для ґрунту із лужною реакцією.

Для збагачення ґрунту застосовують такі види золи:

  • виноградна;
  • хвойна
  • листяна;
  • картопляна;
  • пшенична;
  • житня;
  • соняшникова.

Деревна зола нормалізує кислотність ґрунту, захищає від кореневої гнилі та шкідників, дає матеріал для розвитку туї.

Весняне підживлення

Після посадки такі добрива вносять за рік. На початку весни застосовують мінеральні препарати. Залежно від клімату їх потрібно внести з початку до кінця березня.

Суперфосфат

Починаючи з 1 року туям дають порошок суперфосфату. Назва препарату обґрунтована, тому що в ньому міститься понад 20% фосфору. У складі також є кальцій, сірка та магній. Порошок розсипають під деревцями, загортаючи вглиб грунту на 4-5 див.

Суперфосфат має незаперечні переваги – підходить для будь-якого ґрунту, швидко всмоктується, запобігає деяким захворюванням. Порошок допомагає сформуватися кореневій системі. Щоб він не втратив корисних властивостей, його змішують з іншими препаратами згідно з інструкцією. У розчині з аміачною селітрою, вапном, сечовиною, гіпсом, він нейтралізується.

Якщо туя росте на кислому ґрунті, за місяць до внесення суперфосфату вносять вапно чи золу. Вони розкислюють ґрунт, і препарат легше всмоктується. Досвідчені садівники додають до суперфосфату калійну сіль, бор та цинк. На 2 г препарату потрібно 1 г солі, 10 мг борної кислоти, 20 мг сірчанокислого цинку.

Додаткова інформація! При нестачі фосфору застосовують подвійний суперфосфат, що містить 46% мікроелемента. Крім фосфору в ньому є алюміній та залізо.

Аміачна селітра

Препарат містить понад 30% азоту, 14% сірки. Остання покращує всмоктування азоту кореневою системою. Навесні розчином аміачної селітри удобрюють ділянку. Для нього беруть 30 г порошку та 10 л води. Такої кількості вистачає на 1-2 рослини. Якщо туя росте на кислому ґрунті, до селітри додають карбонат кальцію.

Кісткове борошно

Кісткове борошно застосовують для багатьох рослин, тому що в ній багато мікроелементів. Вона виготовляється із кісток тварин, риб, які подрібнюються до порошкоподібного стану. Речовина корисна для туї та ґрунту. Фосфор, який повільно вивільняється, насичує рослини ще кілька років.

У порошку є такі компоненти:

Додаткова інформація! Через високий відсоток азоту і фосфору кісткове борошно називають фосфоазотином.

Препарат можна придбати у різних варіаціях – стандартний (до 15% фосфору), парений (до 25%), знежирений (до 35%). Борошно використовують сухим способом, розсипаючи ділянкою або під перекопування. Під кожне деревце насипають жменьку порошку (100-150 г), оскільки він досить концентрований. Кісткове борошно можна використовувати при посадці – по 100 г у кожну лунку. Запасів після такого добрива вистачає для розвитку протягом усього сезону.

Зверніть увагу! Сухе внесення ефективно лише на пухкому грунті.

Розчин з кісткового борошна підходить для важкого ґрунту, що погано пропускає повітря. Його готують із 1 кг сухої речовини та 20 л води. Перед цим рідину підігрівають, але не кип’ятять. Засіб наполягають 10 днів, після чого він готовий до внесення. Кісткове борошно популярне у садівників, оскільки стоїть бюджетно, містить усі необхідні мінерали, не шкодить навколишньому середовищу.

Стимулятор коренеутворення

Туя добре реагує стимулятори зростання. Вони потрібні, коли коріння вимерзло або гілки отримали сонячний опік. Препарати дозволяють рослині швидше відновитись.

Корневін

Препарат відносять до групи фітогормонів – засобів, що стимулюють коренеутворення, що підвищують захисні сили рослин. Корневін містить індолілмасляну кислоту. Потрапляючи у ґрунт, вона перетворюється на гормон, що стимулює зростання. При зіткненні зі стовбуром вона дратує тканини, викликаючи утворення каллюса. Каллюс – ділянка із новими клітинами, які закривають ранки рослин.

Зверніть увагу! Корневін – доповнення до стандартних добрив. Воно не замінює органічні та мінеральні засоби.

Перед використанням надягають маску та рукавички, готують окрему тару для розчину. У 5 л води розводять 5 г препарату. Рідина відразу поливають саджанці: перший раз при висадці, другий – через 14 днів. На одну рослину потрібно 2-2,5 л розчину.

Засіб також вносять у сухому вигляді – коріння саджанців опудрюють порошком. Так як Корневін концентрований, його змішують з рівною кількістю активного товченого вугілля. Для захисту від грибків до порошку фунгіцид додають у співвідношенні 10:1. Препарат захищає тую від посухи, переливу, перепадів температури.

Агрікола

Агрікола – мінеральний препарат для кореневої та позакореневої підживлення. У ньому є азот, калій, фосфор, цинк, молібден, мідь, марганець. Спеціально для хвойних до нього додають гумінові кислоти. Його можна придбати у вигляді гранул та концентрованого розчину. Найчастіше використовують вологий метод: 25 мл розчиняють у 10 л води. Засіб ллють одночасно перемішуючи рідину в тарі. Залежно від висоти туї необхідно 3-5 л на одне дерево. Наступну порцію вносять за 2 тижні.

Зверніть увагу! При обприскуванні листя мікроелементи засвоюються швидше.

До переваг Агріколи відносять відсутність важких металів, хлору, високу ефективність, ощадливість. Засіб зміцнює листи, сприяє гарному зростанню, підвищує стійкість до несприятливих впливів. Залізо, магній та сірка роблю колір гілок насичено зеленим. Воно незамінне на сухих солоних ґрунтах. Агриколу застосовують протягом усього вегетативного періоду – з весни до осені.

Усі молоді рослини потребують азотних добрив. У саджанців недостатньо розвинена коренева система, тому вони не видобувають необхідні мікроелементи із ґрунту. Коли вони виростають, підживлення проводять підтримки складу грунту.

Нестача мікроелементів

Визначити, яких компонентів не вистачає у ґрунті, можна на вигляд туї. При нестачі фосфору кінці листів набувають червоного відтінку. Про дефіцит заліза свідчить світло-жовтий відтінок гілок, магнію та калію – пожовтіння крони. Якщо під час вегетації наростає мало молодих гілочок, бракує азоту.

Зверніть увагу! При надлишку азоту ростуть молоді пагони, що не встигають дозріти до зими. На холоді вони вимерзають. Тому добрива вносять у помірній кількості.

Комплексні препарати

Готові мінеральні засоби розроблені з урахуванням потреб певної рослини. Вони містяться необхідні мікроелементи в збалансованій формі.

Активін

Суміш складається з калію, азоту, фосфору, заліза, амінокислот та біоактиватора. Усі речовини перебувають у вигляді хелатів. Препарат покращує ріст та розвиток, дає соковите забарвлення листям, захищає пагони від шкідників. Його використовують при висадженні по 25 г на 1 м висоти туї. Одноразового внесення Активіну вистачає на 4 місяці.

Важливо! Після внесення добрива ґрунт необхідно рясно полити.

Брексіл Комбі

Для хвойних рослин також застосовують комплексне добриво Брексіл Комбі. У ньому є бор, залізо, цинк, мідь, магній, марганець. Препарат використовують для позакореневого підживлення або екстреної допомоги при захворюваннях, нестачі речовин. Засіб розпорошують вранці або в сутінках, щоб промені сонця не потрапляли у листя. Це захищає їхню відмінність від опіків.

Відомо, що лусочки хвої краще відкриваються при зрошенні. Мінеральні речовини швидко надходять до тканин. За годину до поливу готують поживний розчин. На 10-літрове відро води потрібно 20 г порошку. Такий обсяг йде на 5-10 дорослих туй.

Фертика Весна

Для хвойних рослин розроблено підживлення тривалої дії. Її застосовують на початку сезону. Мінералів із 1 підживлення вистачає на весь вегетаційний період. У Фертиці багато кальцію у водорозчинній формі. Його застосовують для молодих рослин – по 30 г на одне деревце. Засіб розсипають по поверхні або закладають у ґрунт.

Візьким туям Фертіку дають 2 рази за сезон (з травня по серпень). на 1 м кв. йде 60 г препарату. Рекомендовано насипати гранули, відступаючи 15 см від ствола. Засіб покращує зростання, сприяє появі пишної зелені.

Осіннє підживлення

Основа для харчування туї закладається наприкінці вересня. Для південних областей із теплим кліматом допустимо внести останнє добриво у жовтні. Якщо препарат використовую пізніше, активно зростає коріння. З настанням холодів вони вимерзають, а туя може захворіти.

Фітоспорін

Фітоспорин – препарат на основі біогумусу, із захистом від спор грибів. Його випускають у 2 різновидах: М – з магнієм, К – з калієм. Хвойник обробляють фітоспорин при обприскуванні або за допомогою поливу. Для зрошення 5 г засобу розчиняють у 10 л води, використовують кожні 14 днів. При необхідності його змішують із Епіном, Цирконом.

Додаткова інформація! У дощові місяці препарат наносять на верхівку кожні 7 днів.

Щоб провести кореневе підживлення беруть 3 ч. ложки Фітоспорину та відро води. Розчин ллють в область кореневого кола кожні 2 тижні. Після 2 циклів роблять перерву 1 місяць.

Зверніть увагу! Вносити підживлення пізніше за вересень можна лише в західних регіонах.

Туя – красива декоративна рослина, яку можна виростити навіть на неродючому ґрунті. Головне забезпечити його поживними речовинами, адекватним поливом, захищати від шкідників. При правильному догляді воно стане окрасою будь-якої дачної ділянки.

Про автора

admin administrator