Яким органом є бульба картоплі

Авторadmin

Яким органом є бульба картоплі

Бульба картоплі: чим є, опис і будова, правильне зберігання, можливі хвороби

Вирощуючи картоплю, навряд чи хтось серйозно замислюється над будовою бульби і його хімічні властивості, однак про все що ми їмо бажано знати якомога більше. Проста на вигляд картопля, таїть в собі багато цікавих фактів, про які ви зараз і дізнаєтеся.

Що таке бульба картоплі?

Наукове і «простонародне» визначення бульби мають суттєві відмінності, тому, щоб прийти до істини, варто зіставити власні знання з академічним значенням цього поняття.

визначення бульби

Картопляна бульба являє собою своєрідне вегетативне потовщення стебла культури, що формується в підземній частині рослини. Що знаходиться під грунтом стебло прийнято називати «столоном», а на самих бульбах можна розрізнити вузли (вічка) і міжвузля.

Важливо! Для вирощування картоплі відмінно підійде не тільки цілий посадковий матеріал, а й розрізані половини бульб, головне, щоб на них була достатня кількість життєздатних очок. Щоб домогтися максимально рясного врожаю, перед висадкою бульб в грунт, картопля бажано проростити, домагаючись формування нових проростків, довжиною не менше ніж 0,5 см.

У структуру кожного такого вузла входить листовий слід, який в сприятливих умовах швидко зростає і перетворюється в новий стебло, який в подальшому буде представляти стандартну вегетативну надземну частину картопляного куща.

Внутрішнє і зовнішнє будова

Якщо зовнішня будова бульби можна частково оцінити при візуальному огляді, то його внутрішні елементи, разом з основними шарами, доведеться розглядати під мікроскопом. Саме він дозволяє побачити епідерміс, кору, камбій, серцевину і судинні пучки овоча, а також дізнатися, як виглядає підземна частина стебла в розрізі.

Епідерміс (у зрілих бульб його називають шкіркою) — самий верхній, захисний шар, що складається з опробкованних клітин перідерми (ще одна укривние тканину). Відразу під цим шаром знаходиться кора, утворена паренхімними клітинами з крохмальними зернами і сітоподобнимі трубками флоеми (являють собою провідні елементи лубу).

Під корою можна розглянути шар камбіальних клітин, від якого до центральної частини бульби відходять ксілемного елементи.

У центральній частині картоплі зосереджена велика кількість паренхімних серцевинних клітин, а сама середина розходиться до них радіальними променями. Паренхімні клітини бульбової частини містять в собі крохмальні зерна, найбільша кількість яких зосереджена у внутрішній частині кори і зовнішніх шарах серцевини.

Найменше цих елементів міститься в рідких клітинах центральної частини серцевини.

Вам також цікаво буде ознайомитися з технологією вирощування картоплі в мішках.

біологічні особливості

Біологічні особливості росту та розвитку картоплі багато в чому залежать від сорту овоча, але в середньому перший урожай можна збирати вже через 80-150 днів, після висадки посадкового матеріалу.

Всі бульби починають свій розвиток від латеральних підгрунтя нирок, які формуються при підставі головного стебла. У максимально сприятливих умовах, в певний момент подовження столону зупиняється, а що знаходяться всередині його апікальної області клітини спочатку розширюються, а потім починають своє поздовжнє поділ.

Всі разом описані процеси викликають набухання субапікального ділянки столону, що зовні проявляється цвітінням рослини (в окремих випадках воно відсутнє).

Збільшуючись в розмірах, нові бульби картоплі накопичують білки і вуглеводи, здебільшого представлені крохмалем. З їх появою метаболічна активність всередині бульби трохи знижується, і він починає грати роль звичайного судини для зберігання поживних речовин. В середньому, частка крохмалю всередині овоча становить не менше 18% від його загальної свіжої маси.

Цікаво почитати Картопля Чорний принц: опис і характеристика сорту, вирощування і догляд, фото

Після відмирання надземних пагонів (зелений колір змінюється коричневим, а потім лози повністю засихають) можна приступати до збору врожаю, адже бульби картоплі вже точно встигли затвердіти і ймовірність пошкодження плодів під час збору максимально знизилася.

Важливо! Якщо шкірка на поверхні картоплі зеленого кольору, значить, в ньому міститься велика кількість соланіну — отруйної речовини, шкідливого для людини. Щоб попередити його накопичення в бульбах варто своєчасно підгортати і мульчувати кущі, тим самим захищаючи підземну частину рослини від сонячного випромінювання.

Хімічний склад і харчова цінність

Хімічний склад їстівної частини картоплі багато в чому залежить від сорту культури, умов її зростання, догляду за рослиною і зрілості самих бульб.

В середньому в процентному співвідношенні одна картоплина містить в собі:

  • 75% води;
  • 18% крохмалю;
  • 2% сирого білка (азотистих речовин);
  • 1,5% цукрів;
  • 1% клітковини;
  • 0,1% жирів;
  • 0,2% тітруемих кислот;
  • 0,1% фенольних сполук;
  • 0,6: пектинових компонентів;
  • 1,6% органічних сполук (зокрема, нуклеїнових кислот, глікоалкалоїдов);
  • 1,1% мінеральних речовин.

При зберіганні зібраного врожаю кількість міститься в бульбах крохмалю знижується, що пояснюється гидролитическим розпадом його цукрів під впливом знижених температур в сховищі. Крім уже зазначених речовин, зрілі бульби картоплі корисні для людського організму ще й високим

Як розвивається бульба картоплі

беручи до уваги біологічні особливості картопляних плодів можна чітко визначити всі стадії його розвитку.

Як відомо, картоплини утворюються стовщеннями кореневищ (підземної стеблової частини), що розвиваються в нижніх листових пазухах, тому в життєвому циклі картоплі розрізняють кілька основних етапів:

  1. Ініціація та активне зростання бульб.
  2. Період спокою без істотних змін характеристик основної частини рослини.
  3. Проростання, яке, в кінцевому рахунку, призводить до подальшої вегетативної генерації (під впливом посилився клітинного метаболізму з вічок починають з’являтися проростки).
  4. Після проростання картоплі починається формування всіх рослинних елементів культури, відбувається фотосинтез.

На утворення нових бульб (майбутнього врожаю) необхідно не менше 30-60 днів з моменту висадки насіннєвого матеріалу, після чого, протягом наступного 1-2 місяців, нові плоди будуть рости і розвиватися до стану повної зрілості.

Примітно, що освіта підземних частин багатьох сортів картоплі завершується тоді, коли грунт прогрівається до температури + 25 … + 27 ° C.

Чи знаєте ви? Всупереч поширеній думці, далеко не вся картопля на Землі росте в грунті. У тропічних регіонах нашої планети існую різновиди рослини, які ростуть з дерев. Існує навіть 15-метрове картопляне дерево, але крім цілорічного цвітіння воно більше нічим не радує людину.

Чому бульба картоплі слід вважати видозміненим пагоном?

Якщо уважно вивчити ботанічний опис картоплі, то відповісти на це питання зовсім не складно. Всі підземні пагони з формувалися бульбовими стовщеннями в верхівкової частини, є продовженням надземного стебла, оскільки беруть свій початок від його заснування.

Однак тканини бульб багато в чому відрізняються від тканин надземної частини, тому про їх вегетативному походження свідчить наявність на молодій картоплі недорозвинених, лускоподібних листових пластин. Відмираючи, вони залишають на поверхні майбутнього врожаю дугоподібні відмітини, з 2-3 нирками всередині. Разом з бровками такі сліди формують льотки.

Додатковим свідченням того, що бульба можна розглядати як видозмінений втеча, служить його здатність до зміни кольору при впливі сонячного випромінювання. Незважаючи на відсутність в плодах картоплі хлорофілу, вони можуть зеленіти не гірше листя і надземної частини стебла.

Цікаво почитати Картопля Гранада: опис сорту з фото і характеристика, особливості вирощування та догляд, відео

Шкідники і хвороби

Незважаючи на те, який сорт картоплі перед вами, він напевно складається з стандартного набору тканин, злегка відрізняються своєю структурою. Правда, саме ці відмінності часто впливають на стійкість рослини до різноманітних овочевих недугам і шкідників, тому повністю виключити ймовірність появи проблем неможливо.

Найчастішими причинами порушення розвитку культури стають:

    фітофтороз — захворювання, викликане міцеліальних мікроорганізмом Phytophthora infestans, який швидко поширюється в тканинах листових пластин і самих бульбах. Патоген довгий час зберігається в рослинних рештках з минулого сезону і успішно зимує в грунті, тому для попередження зараження культури не варто залишати на городі сміття, а саму грунт перед морозами краще перекопати. При сильному зараженні, без фунгіцидних складів обійтися не вийде, а значить варто звернути увагу на сучасні препарати на зразок «Ацідана», «Тату», «Бордоської суміші», придбати які можна в будь-якому садівничому магазині.

З шкідників, особливо небезпечними для картопляних насаджень вважаються колорадський жук, фторімея (вона ж картопляна міль), нематоди і велика тля, чия присутність можна помітити по погіршення стану зеленої маси культури. Крім того, не менше шкоди їй приносять слимаки, що прокладають тунелі всередині плодів і викликають їх гниття.

Боротися зі шкідниками можна шляхом регулярного ручного збору дорослих особин і личинок, а також за допомогою спеціальних інсектицидів, на кшталт «Бомбардир», «Каліпсо», «Карате Зеон».

Уважно вивчивши особливості будови, росту і розвитку картопляних бульб, а також приділивши увагу вимогам до вирощування культури, можна істотно знизити ймовірність розвитку будь-якої з перерахованих проблем, а все що залишиться — насолоджуватися смачними і поживними картопляними плодами.

Картопля Скільки можна зберігати очищену картоплю і як правильно це робити: терміни і основні правила зберігання

Картопля Чому сохне бадилля картоплі: період цвітіння, основні причини висихання, що при цьому робити, відео

Картопля – це овоч чи бобова культура?

Це питання вже стало предметом дискусій серед студентських спільнот, особливо біоінженерів. Адже Solanum tuberosum – це овоч чи бульба?

Картопля – це овоч чи бобова культура?

Споживана з 19-го століття, картопля походить безпосередньо з Південної Америки. Вона мала великий успіх і зараз вважається одним з найбільш споживаних продуктів харчування в європейських країнах. Чи знали ви, наприклад, що половина Бельгії їсть картоплю щодня, або у вигляді чіпсів, картопляного пюре, крокетів, або просто в найпростішому вигляді?

Тепер, коли основні нагадування про картоплю з’ясовані, давайте перейдемо до питання, яке ви обговорюєте, яке є каталізатором сімейних суперечок і сліз: картопля – це овоч чи бобова культура? Для цього складного питання, яке провокує всіх вас, я думаю, що найочевидніше – спочатку розгадати всі поняття, приховані в питанні (овоч? бобова культура? бобова культура? бобова культура? вердура? бульба? крохмаль?).

Овоч – це їстівна частина овочевої рослини, включаючи гриби та деякі водорості. Однак останні два елементи не мають значення, адже мова йде про картоплю, згадайте картоплю. Це лише частково просвітлює нас, адже що ж ховається за великим поняттям овочевої рослини? Що ж, відповідь проста, як ви можете собі уявити; овочева рослина – церослина, призначена для споживання людиною і яка вирощується на присадибній ділянці або присвячена комерційному садівництву. Отже, ми можемо сказати, що картопля – це овоч! Але чи є вона бульбою?

Бульба, і зауважте, тут все складно, є загалом підземним органом, який забезпечує виживання рослин у більш делікатні періоди, такі як холод зими – ризик заморозків – або посуха літа – ризик нестачі води. Тоді виникає питання: чи є картопля таким підземним органом? Ми знаємо, що вона вирощується під землею, тому можемо сказати, що вона є підземною, але це орган, якийдозволяє рослині вижити?

Щоб це знати, треба просто знати, що міститься в такому органі; загалом, запасні речовини бульб – це вуглеводи. А що здебільшого є в картоплі? Ті з вас, хто займається випічкою, напевно, знають: картопляний крохмаль регулярно використовується для приготування тістечок. А крохмаль – це крохмаль, який є – і петля починає закручуватися – вуглеводом. Отже, якщо ви мене зрозуміли, то, якщо ви мене зрозуміли, картопля – цекартопля містить вуглеводи, що робить її бульбою!

Якщо коротко, то можна сказати, що картопля – це овоч і бульба; дійсно, бульба – це їстівна частина овочевої рослини Solanum tuberosum! В даному випадку овочі і бульби є синонімами. Про що, зрештою, власне, і був простір для дискусії, враховуючи надзвичайну схожість між цими двома поняттями .

Але не всі з цим згодні

Що говорить Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ): “Доросла людина повинна з’їдати щонайменше 400 грамів [5 порцій] фруктів і овочів на день. Картопля, солодка картопля, маніока та інші крохмалисті продукти не відносяться до фруктів або овочів”.

Що кажуть гарвардські авторитети в галузі харчування? Професор епідеміології та харчування написав наступне в Гарвардському журналі громадського здоров’я: “Місце [картоплі] має бути разом з іншими крохмалистими джерелами їжі, які в основному є зерновими. І якщо тільки людина не є худорлявою і здоровою, що, на жаль, не так для багатьох людей зараз, це місце має бути дуже обмеженим”.маленька.”

Якщо у картоплі і є статус, який часто оскаржується, так це те, що вона багата крохмалем, як і інші крохмалисті продукти: макарони, рис, хліб . Вміст вуглеводів в ній набагато вище, ніж у більшості інших овочів. На тарілці картопля займає місце крохмалів, враховуючи її вуглеводний склад, але нижче макаронних виробів. І вона, безумовно, цікавіше з поживної точки зору, ніж рис, боНаприклад.

Інший епідеміолог та професор канадського університету був переконаний, що картопля є крохмалистим вуглеводом, який швидко засвоюється і підвищує рівень цукру та інсуліну в крові. “Кілька останніх досліджень показують, що регулярне споживання картоплі [вареної, запеченої або у вигляді пюре] буде пов’язане із збільшенням ваги, підвищеним ризиком розвитку діабету 2 типу та гестаційного діабету”, – сказав він.”Ці ризики проявляються при щотижневому споживанні від двох до чотирьох порцій, очевидно, що ризики ще вищі, якщо ви споживаєте чіпси та сухарики”.

А тепер як сортувати?

Так, у харчових довідниках деяких (якщо не більшості) країн картопля віднесена до овочів, або бобових. Всесвітня організація охорони здоров’я відносить її до крохмалю. Гарвардська табличка здоров’я відносить її до бульб і вказує, що слід уникати її надмірного споживання. Тож картопля не знає, на яку групу орієнтуватися, стала жертвою відторгнення і знущань.

Економічний, корисний і широко використовується в дієтичному харчуванні

Дійсно, картопля перетворилася на делікатну тему за столом. Вона залишається демонізованою багатьма прихильниками дієт. Дійшло до того, що ми, здається, забули, що картопля є частиною нашого місцевого раціону і що вона є відверто економічною.

Зрештою, чим вважати картоплю – овочем, бобовою культурою, бульбою чи крохмалем? Для споживача на сьогоднішній день нічого менш зрозумілого немає. Овочева група завжди буде більш привабливою і, відверто кажучи, менш демонізованою, ніж крохмалисті продукти харчування. І якщо когось цікавлять справжні визначення, то картопля – це крохмалиста бульба бобової культури.

Бульбоплоди бобові крохмалисті

Овоч або рослина: частина рослини, яка споживається як плід, насіння, квітка, стебло, цибулина, лист, бульба, зародок або корінь рослини.

Овочевий та овочевий

Бульба – резервний орган рослини, цукор (енергія) якого, що зберігається в ґрунті, є легкодоступним.

Крохмалисті: продукти, багаті крохмалем і складними вуглеводами (картопля є продуктом, багатим крохмалем і вуглеводами, вміст яких набагато вищий, ніж у більшості інших овочів).

Якщо когось цікавить з точки зору харчування, то картопля, яка зберігає шкірку, набагато більше схожа на овоч через вміст клітковини. В очищеному вигляді вона набагато ближча до групи крохмалю. А для чіпсів і сухариків, я думаю, не потрібно нічого уточнювати.

У світлі всього цього, здається набагато більш розумним надати картоплі подвійний статус крохмалю і овоча. Звідси, наша роль полягає в тому, щоб оцінити, як ми його використовуємо і як ми його готуємо (з жиром або без нього). Картопля – це продукт зі складним комплексом поживних речовин, який є акуратним. Настав час прийняти його таким, яким він є, не більше і не менше. Картопля є картопля, і це все.

Як і більшість проблем, пов’язаних з харчуванням, картопля не є винятком. Саме тоді, коли ми їмо занадто багато, часто асоціюючи її з надмірною кількістю жиру та солі, ми ускладнюємо все для свого здоров’я!

Miguel Moore

Мігель Мур – професійний екологічний блогер, який пише про навколишнє середовище вже понад 10 років. Він має ступінь бакалавра доктор наук про навколишнє середовище в Каліфорнійському університеті в Ірвайні та ступінь магістра з міського планування в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі. Мігель працював вченим-екологом у штаті Каліфорнія та міським планувальником у місті Лос-Анджелес. Наразі він є самозайнятим і розподіляє свій час між написанням свого блогу, консультаціями з містами з екологічних питань і дослідженням стратегій пом’якшення кліматичних змін.

Про автора

admin administrator