Який має бути холестерин у 80 років

Авторadmin

Який має бути холестерин у 80 років

Холестерин в крові: норма, групи ризику та як понизити

Високий рівень холестерину підвищує ризики атеросклерозу, серцевого нападу, ішемічної хвороби серця та інсульту.

Але що ж це таке – той страшний холестерин?

Холестерин (іноді холестеро́л; англ. cholesterol) – речовина з групи стеролів. У значних кількостях міститься в нервовій та жировій тканинах, печінці тощо. Це біохімічний попередник стероїдних гормонів, жовчних кислот, ліпопротеїнів (сполук, у формі яких ліпіди транспортуються по організму) та вітаміну D.

Надлишок холестеролу в організмі людини призводить до утворення жовчних каменів, “засмічення” судин, порушень обміну речовин.

В МОЗ разом з лікарем-неврологом Юрієм Фломіним розповіли, хто у зоні ризику високого холестерину, норми холестерину і коли треба здавати аналізи, чи існує “хороший” та “поганий” холестерин та як регулювати його рівень в організмі.

Хто у групі ризику?

Особливо, важливо слідкувати за рівнем холестерину, якщо ви у групі ризику:

  • маєте сімейну історія серцево-судинних захворювань;
  • у вас було діагностовано ішемічну хворобу серця, інсульт або міні-інсульт, захворювання периферичних артерій;
  • маєте надмірну вагу;
  • хронічні запальні процеси, наприклад, ревматоїдний артрит, псоріаз або ВІЛ;
  • хворієте на діабет або маєте високий тиск.

Холестерин може стати невидимим ворогом, який поступово забиратиме ваше здоров’я. Але тільки у випадку, якщо не контролювати його рівень!

Холестерин звично ділити на “хороший” та “поганий”, але це позначення досить спрощене.

Для нашого організму важливий баланс. Бо без холестерину ми також не можемо існувати.

Коли робити аналізи?

Навіть якщо ви почуваєтесь добре, ви маєте регулярно контролювати рівень холестерину.

Більшість авторитетних міжнародних організацій рекомендують тестувати рівень холестерину дорослим кожні 4-6 років. Перевіряти цей показник варто значно частіше, якщо ви в групі ризику.

Для дітей перше вимірювання холестерину має бути у віці від 9 до 11 років, далі варто повторювати кожні 5 років.

Якщо хтось із членів родини страждав від високого рівня холестерину, рекомендовано вимірювати його рівень, починаючи з віку 2 років.

Норми холестерину

Нормальні показники холестерину:

Загального холестерину в крові

  • 5 ммоль / л або менше для людей, що не знаходяться в групі ризику
  • 4 або менше для людей, що в групі ризику

“Поганого” холестерину (ліпопротеїнів низької щільності)

  • 3 ммоль / л або менше для людей, що не знаходяться в групі ризику
  • 1,8 ммоль / л або менше для людей, що в групі ризику

Хорошого” холестерину (ліпопротеїнів високої щільності) – ідеальний рівень – понад 1 ммоль / л

Для розрахунків потрібно мати показники холестерину в крові та тиску, а також відповісти на кілька загальних запитань.

Якщо ризик підвищений навіть помірно – обов’язково зверніться до свого лікаря. Лікар порадить як діяти у вашому випадку та призначить додаткові обстеження за потреби.

Як підтримувати здоровий баланс холестерину

Зміна на більш здорову дієту може зменшити загальний рівень холестерину на більш ніж 10%, якщо його понад міру.

Варто вживати невелику кількість продуктів, що містять насичені жири (м’ясо, сало, тваринні жири, вершкове масло, незбиране молоко) та надавати перевагу рибі і складним вуглеводам (овочі, фрукти, бобові, продукти з цільного зерна).

До прикладу, омега-3-поліненасичені жирні кислоти, що є в рибі, бобових та горіхах зменшують запалення та запобігають утворенню атеросклеротичних бляшок.

Фізична активність допомагає підвищити рівень “хорошого” холестерину, нормалізувати тиск, тренувати судини, підтримувати здорову вагу та знизити ризики появи діабету.

Відмова від куріння сприяє підвищенню рівня ліпопротеїнів високої щільності.

В організмі відбуваються суттєві зміни вже навіть коли ви не курите протягом 20(!) хвилин – нормалізується тиск та частота серцевих скорочень.
Протягом 3 місяців – відбувається поліпшення кровообігу та функції легень. Вже через рік – ризик появи серцевих захворювань зменшується вдвічі в порівнянні з курцями. Тому так важливо позбутися цієї звички!

Куріння призводить в нашому тілі до вибуху вільних радикалів, чим сприяє розвитку атеросклерозу, хвороб серця та легенів.

Якщо ви маєте підвищений рівень холестерину

Основна рекомендація – модифікація способу життя з врахуванням порад, що вказані вище. Прийом спеціальних ліків може рекомендувати лікар, якщо ці заходи не допомагають.

До прикладу, статини – ліки, що застосовуються для зниження рівня холестерину.

За даними Британського фонду серця, статини можуть знижувати загальний рівень холестерину більш ніж на 20%, ліпопротеїнів низької щільності – більш ніж на 30%, підвищувати рівень ліпопротеїнів високої щільності від 3% до 10%.

В цілому, правильне вживання статинів може зменшити ризик серцевого нападу або інсульту приблизно на чверть.

Статини може виписати лікар:

Ліки можуть допомогти знизити ризик інсульту, якщо ви старше 65 років.

Розпочинати прийом статинів слід ЛИШЕ за призначенням лікаря. Їх приймають щодня. Якщо раз пропустили прийом, то компенсувати наступного дня двома таблетками не треба.

Ці ліки приймають тривало (роками), і припиняють лише за порадою лікаря.

Потреба у лікуванні статинами може зникнути, якщо вдається наблизитись до здорового способу життя – кинути курити чи зловживати алкоголем, покращити дієту, нормалізувати вагу та суттєво збільшити рівень фізичної активності.

Статини безпечні, побічні ефекти при їхньому прийомі спостерігаються дуже рідко.

У поодиноких випадках можуть виникати нудота чи діарея, біль в м’язах, сплутаність думок, погіршення пам’яті, порушення роботи печінки чи підвищення рівня цукру.

Деякі із побічних ефектів зникають при переході на інший статин, а щодо деяких немає впевненості, що це саме ефект статинів. Лікар може замінити ваші ліки іншими препаратами для зниження холестерину.

Тож якщо ще не встигли зробити аналіз на визначення холестерину – зробіть це неодмінно!

Дорослим треба робити це кожні 4-6 років. Перевіряти цей показник варто значно частіше, якщо ви в групі ризику.

Вас також може зацікавити:

  • Тест на холестерин, гепатит, ВІЛ: МОЗ розповіло, які послуги будуть безкоштовними
  • Місяць без алкоголю знижує тиск та рівень холестерину – вчені

Холестерин загальний

Холестерин (холестерол) – важлива органічна сполука, яка присутня в мембранах усіх живих клітин, надаючи їм жорсткість і міцність, при цьому дозволяє швидко змінювати форму без руйнування. Він складає 30% всього матеріалу мембрани. Також холестерин – будівельний матеріал для статевих гормонів, гормонів надниркової залози, жовчних кислот, деяких вітамінів; він бере участь і в інших процесах в організмі, наприклад захищає червоні кров’яні клітини (еритроцити) від дії отрут, що можуть їх руйнувати (гемолітичні отрути). Холестерин – основний стероїд, який синтезується клітинами людського організму. Примітно, що бактерії (за окремими винятками) не потребують для свого розвитку холестерину. В організмі людини він утворюється переважно в клітинах печінки.

Оскільки холестерин життєво важливий для всіх хребетних, у тому числі і людини, кожна клітина тіла здатна його синтезувати шляхом складного процесу, який включає в себе 37 окремих етапів. Крім цього, холестерин потрапляє в організм безпосередньо з продуктів харчування. Організм чоловіка, вагою близько 70 кг, протягом доби самостійно виробляє приблизно 1000 мг (1 грам) холестерину, тоді як з їжею надходить орієнтовно 300 мг (число зазначено для розвинутих країн з високим рівнем споживання продуктів тваринництва). В цілому, організм такої ваги має містити приблизно 35 г холестерину.

Холестерин, що надходить із їжею, переважно естерифікований, отже – погано всмоктується. Його надлишок компенсується організмом шляхом зменшення самостійного синтезу. Таким чином, вже за 7-10 годин після їжі, вжитий холестерин практично не впливає на загальний його баланс в організмі. Холестерин переробляється в організмі у печінці, яка виділяє його через жовч у шлунково-кишковий тракт.

Близько половини виділеного холестерину повертається тонким кишечником назад у кров’яний рух. Зауважимо, що рослини синтезують холестерин лише у незначних кількостях. Натомість, вони виробляють фітостероли – сполуки, які структурою схожі на холестерин. Фітостероли можуть конкурувати в кишечнику із холестерином, який надходить із жовчю, що знайшло застосування в препаратах для зниження вмісту холестерину в крові.

Сам холестерин нерозчинний у воді, тому до клітин він переноситься спеціальними комплексами з білками – ліпопротеїнами. Існує кілька видів ліпопротеїнів, серед яких особливий інтерес становлять ліпопротеїни високої щільності та ліпопротеїни низкої щільності. Їхнє співвідношення може вказувати на ризик розвитку атеросклерозу і ішемічної хвороби серця. Загальний холестерин визначається, як такий, що міститься у всіх видах ліпопротеїнів.

Вміст холестерину в крові суттєво залежить від віку. Його рівень при народженні нижче 3,0 ммоль/л; при дорослішанні концентрація холестерину збільшується. У чоловіків рівень холестерину крові росте в ранньому і середньому віці та знижується в старості. У жінок рівень холестерину з віком збільшується більш повільно, ніж у чоловіків, аж до менопаузи; надалі рівень холестерину в жінок може перевищувати аналогічний для чоловіків.

Нормальний вміст загального холестерину в крові:

ВікВміст загального холестерину
мг/длммоль/л
Немовля53-1351,37-3,5
Діти до 1 року70-1751,81-4,53
Діти120-2003,11-5,18
Підлітки120-2103,11-5,44
Дорослі140-3103,63-8,03
Рекомендовані значення для дорослих140-2503,63-5,2

Під час вагітності спостерігається збільшення рівня загального холестерину, однак це нормальне явище. Вважається, що 10% населення страждають підвищеним вмістом холестерину в крові. Хоча збільшення концентрації холестерину ніяк не відбивається на самопочутті, воно може привести до серйозних уражень стінок кровоносних судин в життєво важливих органах.

Зниження вмісту загального холестерину в крові спостерігають при дефіциті α-ліпопротеїнів, хронічних обструктивних захворюваннях легень і при різних хворобах печінки. Швидке зниження концентрації холестерину при захворюваннях печінки – погана ознака, яка часто спостерігається при дистрофії печінки.

Інформативність встановлення концентрації лише самого загального холестерину в крові незначна. Чисельними дослідженнями встановлено, що збільшення вмісту ліпопротеїнів низької щільності ЛПНЩ (які містять значну кількість холестерину) потенційно призводить до розвитку атеросклерозу. З іншого боку, зростання концентрації ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ), які також містять холестерин, призводить до сповільнення розвитку атеросклерозу, та, навіть, до розсмоктування атером.

Отже, діагности розглядають у якості факторів атерогеності (таких, що призводять до атеросклерозу) підвищення концентрації ліпопротеїнів низької щільності, ліпопротеїнів середньої щільності та ліпопротеїнів дуже низької щільності. Рівні цих фракцій ліпопротеїнів, а не загального холестерину, пов’язані із ступенем та прогресування атеросклерозу. Однак, знання вмісту загального холестерину вкрай необхідно для проведення розрахунків при визначенні концентрацій холестерину ЛПНЩ за формулою Фрідевальда, та інших обчислень.

В США у 1987 році встановили таки показники ризиків, що пов’язані із вмістом загального холестерину:

Рівень, мг/длРівень, ммоль/лРизик
240> 6,2Високий ризик

Для визначення якості і способу лікування важливо одночасно оцінити концентрацію загального холестерину та холестерину ліпопротеїнів високої щільності. Якщо в пацієнта концентрація холестерину ліпопротеїнів високої щільності знижена (менше 0,91 ммоль/л), а загального холестерину нормальна, найбільш ефективною профілактикою буде виконання фізичних вправ, припинення паління і зниження маси тіла. При збільшенні концентрації загального холестерину та зниженні вмісту холестерину ліпопротеїнів високої щільності (менш 0,91 ммоль/л) необхідно вжити заходів по зниженню рівня загального холестерину за допомогою спеціальних дієт або, якщо це необхідно, за допомогою лікарської терапії.

Важливим критерієм оцінки ризику атеросклерозу є холестериновий коефіцієнтхс) який також назівають індексом атерогенності або коефіцієнтом атерогенності. Він розраховується так:

В формулі ЗХ – загальний холестерин, ЛПВЩ – ліпопротеїни високої щільності, взяті в однаковій розмірності, наприклад в ммоль/л.

Цей коефіцієнт становить у немовлят не більше 1, у здоровіших чоловіків 20−30 років він досягає 2,5, у здорових жінок того ж віку — 2,2. У чоловіків 40−60 років без клінічних проявів атеросклерозу Кхс становить від 3 до 3,5. В осіб з ішемічною хворобою серця він більше 4, нерідко досягаючи 5-6. Загалом прийнято, що у нормі для дорослої людини цей коефіцієнт має бути меншим за 3,0. Більші значення вказують на ризик розвитку атеросклерозу.

Американська серцева асоціація (American Heart Association) рекомендує після досягнення віку 20 років перевіряти вміст загального холестерину кожні 4-6 років. Щонайменше раз на п’ять років мають здавати цей аналіз пацієнти, в яких вміст загального холестерину більший за 5,2 ммоль/л (200 мг/дл), чоловіки старші за 45 років та жінки віком від 50 років, пацієнти, в яких знайдений малий рівень ліпопротеїнів високої щільності (менше 1 ммоль/л або 40 мг/дл) та хворі із ризиками. До факторів ризику належать діабет, гіпертонія та куріння.

Норма холестерину в крові – таблиця за віком

Нормальний рівень холестерину відповідає середньому значенню показника, отриманого при масовому обстеженні здорового населення, який становить:

  • для здорової людини – не більше 5,2 ммоль/л;
  • для людей з ішемією або перенесеним раніше інфарктом або інсультом рекомендована норма – не більше 2,5 ммоль/л;
  • для тих, хто не страждає серцево-судинними патологіями, але має як мінімум два фактори ризику (наприклад, генетична схильність і неправильне харчування) – не більше 3,3 ммоль/л.

Якщо отримані результати вище рекомендованої норми додатково призначають проведення ліпідограми. Це метод лабораторного дослідження ліпідного профілю крові. Його проводять, щоб визначити, за рахунок яких ліпопротеїдів (ЛПВЩ або ЛПНЩ) підвищений загальний рівень.

  • Для чого визначають рівень холестерину
  • Що може вплинути на результат
  • Нормальні показники для жінок
  • Нормальні показники для чоловіків
  • Холестерин у дітей

Для чого визначають рівень холестерину

Важливо пам’ятати, що кількість холестерину в крові показує лише ступінь ризику появи судинних стінках атеросклеротичних бляшок і розвитку серцевих патологій. Надалі щоб визначити небезпеку для конкретної людини максимально точно потрібно врахувати всі сприятливі фактори: спосіб життя, харчування, вік, стать, спадкову схильність, наявні хронічні хвороби.

Аналіз на загальний холестерин допомагає виявити сумарна кількість ліпопротеїдів з низькою і високою щільністю. Його також призначають для оцінки ризиків появи атеросклерозу і захворювань серця. Зазвичай він входить в стандартний набір лабораторних досліджень крові при профілактичних оглядах. Аналіз рекомендується здавати кожні 5 років чоловікам і жінкам старше 20 років.

Проведення лабораторних досліджень може бути призначено додатково в наступних випадках:

  • кожні 2-3 місяці пацієнтам, що дотримуються низкохолестериновую дієту, при лікуванні статинами з метою перевірки ефективності проведеної терапії;
  • дітям від 2 до 10 років щорічно – якщо у батьків були виявлені серцево-судинні патології у молодому віці або у одного з них була діагностована гіперхолестеринемія;
  • людям старшої вікової групи: чоловіків після 45 і жінкам старше 55 років – рекомендується здавати аналіз один раз на два роки;
  • гіпертонія (тиск більше 140/90 рт. ст.) – раз на 2 роки;
  • ішемічна хвороба серця або перенесені раніше інфаркти або інсульти – раз на рік;
  • цукровий діабет – щорічно;
  • зайва вага – кожні 3-5 років.

Що може вплинути на результат

Періодичні зміни рівня холестерину в крові вважаються нормою. Разовий аналіз не завжди може відображати властиву для конкретної людини концентрацію, тому іноді може знадобитися повторна здача аналізу через 2-3 місяці.

Підвищення концентрації сприяють:

  • вагітність (дослідження крові рекомендується проводити як мінімум через 1,5 місяці після пологів);
  • дієти, які передбачають тривале голодування;
  • застосування медикаментозних препаратів з кортикостероїдами та андрогенами;
  • переважання в щоденному меню холестеринових продуктів.

Для отримання точних результатів, кров на аналіз слід здавати тільки, коли пацієнт відносно здоровий. Якщо чоловік нещодавно переніс гостре захворювання, інфаркт, оперативне втручання – дослідження проводять не раніше ніж через 1,5 місяці.

Необхідно врахувати, що діапазон норми холестерину має різні показники для чоловіків і жінок, які змінюються з віком. Більш того, на концентрацію ліпідів може вплинути і приналежність людини до певної раси. Наприклад, у європеоїдної етнічної групи холестеринові показники норми вище, ніж у пакистанців і індусів.

Нормальні показники для жінок

Концентрація ліпідів – важливий, проте не стабільний показник. Норма холестерину в крові у молодому віці не є такою, кілька років потому. Свої корективи вносять різні набуті захворювання: цукровий діабет, гіпертонія, дисфункція печінки, нирок. Медиками були розроблені норми рівня ЛПВЩ і ЛПНЩ за віком з урахуванням особливостей жіночого організму.

Вік (років)Загальний холестерин (ммоль/л)ЛПВЩ-холестерин (ммоль/л)ЛПНЩ-холестерин (ммоль/л)
< 52,90-5,18
5-102,26-5,300,93-1,891,76-3,63
10-153,21-5,200,96-1,811,76-3,52
15-203,08-5,180,91-1,911,53-3,55
20-253,16-5,590,85-2,041,48-4,12
25-303,32-5,750,96-2,151,84-4,25
30-353,37-5,960,93-1,991,81-4,04
35-403,63-6,270,88-2,121,94-4,45
40-453,81-6,530,88-2,281,92-4,51
45-503,94-6,860,88-2,252,05-4,82
50-554,20-7,380,96-2,382,28-5,21
55-604,45-7,770,96-2,352,31-5,44
60-654,45-7,690,98-2,382,59-5,80
65-704,43-7,850,91-2,482,38-5,72
> 704,48-7,250,85-2,382,49-5,34

Читайте далі: який повинен бути холестерин в нормі у жінок і чому відбувається його зміна.

Нормальні показники для чоловіків

Жіночий організм від різких перепадів рівня холестерину та його згубного впливу захищає статевий гормон естроген. У чоловічому організмі такого захисту немає, тому він більш схильний до відкладенню атеросклеротичних бляшок і розвитку захворювань серця. Більше того, саме серед представників сильної статі більше осіб, яким властиво зловживати шкідливими звичками: курінням і алкоголем. Всі ці фактори підвищують ризики появи атеросклерозу навіть у чоловіків молодого віку.

Розрізняється і динаміка синтезу холестеролу. В жіночому організмі після 40-50 років показники неухильно зростають, в чоловічому навпаки поступово знижуються. В даний час для чоловіків також встановлені певні межі з урахуванням віку.

Вік (років)Загальний холестерин (ммоль/л)ЛПВЩ-холестерин (ммоль/л)ЛПНЩ-холестерин (ммоль/л)
< 52,95-5,25
5-103,13-5,250,98-1,941,63-3,34
10-153,08-5,230,96-1,911,66-3,34
15-202,91-5,100,78-1,631,61-3,37
20-253,16-5,590,78-1,631,71-3,81
25-303,44-6,320,80-1,631,81-4,27
30-353,57-6,580,72-1,632,02-4,79
35-403,63-6,990,88-2,121,94-4,45
40-453,91-6,940,70-1,732,25-4,82
45-504,09-7,150,78-1,662,51-5,23
50-554,09-7,170,72-1,632,31-5,10
55-604,04-7,150,72-1,842,28-5,26
60-654,12-7,150,78-1,912,15-5,44
65-704,09-7,100,78-1,942,49-5,34
> 703,73-6,860,85-1,942,49-5,34

Докладніше: яка норма холестерину в крові у чоловіків є допустимою і які фактори впливають на відхилення показників.

Холестерин у дітей

У новонароджених норма холестерину в крові становить близько 3 ммоль/л. В перші місяці життя вони отримують його з грудним молоком матері. З віком показники збільшуються. Для дітей і підлітків (до 18 років) нормальною концентрацією вважається 2,4-5,2 ммоль/л.

Наведені в таблиці дані є усередненими. Вони розраховані за результатами аналізів десятків тисяч людей. Тому термін «норма» не зовсім доречний при визначенні рівня загального холестерину в організмі. Потрібно враховувати, що для різних людей з різними факторами ризику, нормальні показники можуть відрізнятися.

Про автора

admin administrator