Який пульс у курців

Авторadmin

Який пульс у курців

Який пульс вважається нормою і що робити при відхиленнях

Пульс дозволяє провести оцінку роботи організму і здоров’я людини загалом. Зависокий і занизький пульс може свідчити про розвиток захворювань або патологій. Гід Онлайн розповідає, який пульс є нормою для жінок та чоловіків, про що свідчить низький або високий пульс та що робити при відхиленнях.

Що таке пульс?

Фото: envato.com

Пульс людини — це показник, що відображає кількість коливань і поштовхів судинних стінок в момент, коли по ним циркулює кров у період розслаблення та скорочення серця протягом певного періоду. Ці показники допомагають визначити функціональні здібності серцево-судинної системи. Для оцінки беруть до уваги не тільки кількість ударів за одну хвилину, а й силу удару, висоту пульсу, ступінь активності міокарда та еластичність стінок.

Показники пульсу можуть змінюватись протягом доби: збільшуються вони під час фізичних вправ, емоційних навантажень, вживанні кави або алкогольних напоїв, ліків. А от коли людина знаходиться в стані спокою, то показники будуть мінімальними.

Який пульс вважається нормою?

Єдиного показника норми пульсу немає, адже для кожної людини він буде індивідуальним. Але у медицині є визначені межі усередненого значення норми частоти серцебиття. Показники можуть відрізнятися в залежності від віку. Наприклад, у дітей пульс значно вищий, ніж у дорослих. В залежності від віку, норми показників можуть бути такими:

  • у віці від 18 до 30 років середні показники норми складають від 60 до 80 ударів;
  • у віці від 30 до 40 років діапазон показників складатиме від 50 до 90 ударів;
  • від 40 до 60 років кількість ударів буде коливатися від 50 до 95 ударів;
  • у людей, чий вік складає від 60 років, пульс може бути у проміжку від 60 до 90 ударів.

Частота серцебиття у жінок і чоловіків може відрізнятися. У нормі частота серцебиття у чоловіків і жінок відрізняється незначно, всього на 5-7 ударів у чоловіків менше, тому що розміри їх серця більші за жіноче. Показники норми пульса у чоловіка складають від 60 до 72 ударів, а у зрілому віці — від 70 до 90. У жінок показники норми тримаються у проміжку від 70 до 80 ударів.

Як заміряти пульс?

Фото: envato.com

Заміряти пульс можна самостійно в домашніх умовах. Краще робити це після сну, коли ви знаходитеся в стані спокою. А от після харчування, тренувань, прогулянок, приймання ліків, емоційних потрясінь вимірювати пульс лікарі не радять. Для вимірювання вам не знадобиться спеціальних пристроїв, лише кілька вільних хвилин.

Необхідно прикласти вказівний та середній пальці до артерії і тримати його так приблизно хвилину. Можна скористатися годинником або засікти час на таймері на телефоні. За цей час вимірюється частота ударів і визначається пульс.

Якщо у вас не вийшло виміряти пульс на інших ділянка, наприклад: на згині ліктя, на шиї, паховій западині.

Чим небезпечний низький пульс?

Частота серцевих скорочень може опускатися нижче норми та складати від 40 до 60. Це свідчить про розвиток захворювання брадикардія. Існує кілька типів захворювання: органічна, токсична, медикаментозна, нейрогенна.

Причини зниження можуть бути різні. Наприклад, тривале перебування у низьких температурах, гормональні збої. Також пульс може бути знижений у людей, які професійно займаються спортом. До таких показників пульсу можуть призвести захворювання: анемія, астма, бронхіт, цукровий діабет, гепатит, дифтерія. У дітей знижений пульс може свідчити про вроджені серцеві вади.

Чим небезпечний високий пульс?

Фото: envato.com

Найпоширенішою причиною підвищеного пульсу вважають проблеми з щитоподібною залозою. Також постійно високий пульс можна пояснити анемією, хронічними патологіями серця, судинних захворювань.

До переліку захворювань, що викликають підвищений пульс, можна віднести сильний та тривалий стрес, захворювання серцевого м’яза, порушення гормонального фону, високу температуру, інфекційні чи гнійні захворювання, а також ураження органів системи дихання.

Що робити при відхиленні пульсу від норми?

Якщо ви помітили, що ваш пульс тривалий час відрізняється від норми, то це сигнал про те, щоб звернутися до лікаря. Адже перш ніж починати лікування, потрібно встановити причину. Лікування може включати зміну способу життя, медикаментозну терапію, хірургічне втручання.

Важливо!
Вся інформація в даному розділі представлена виключно з метою ознайомлення — не використовуйте її для самодіагностики та самолікування. Для встановлення діагнозу та призначення лікування обов’язково звертайтеся до профільного фахівця.

Яка частота пульсу є нормальною: порівняльна таблиця

Після фізичних навантажень, емоційних переживань, а також у ситуаціях, які трактуються людиною як небезпечні, частота пульсу збільшується. Водночас нормальна частота серцевих скорочень не є гарантією того, що людина повністю здорова. Попри це, контролювати цей показник – вкрай важливо. Чому, дізнайтеся з цієї статті.

Якою повинна бути частота пульсу у стані спокою


Якою є частота пульсу в спокої / Фото Unsplash

Стан спокою передбачає, що людина є фізично та емоційно розслабленою і саме у такому стані проводяться заміри частоти серцевих скорочень. Якщо вони виходять за межі здорових показників, це сигналізує про порушення кровообігу, внаслідок чого серце працює із перебоями.

Нормальна частота пульсу у дітей, старших 10 років та дорослих коливається у межах від 60 до 100 ударів за хвилину. У дітей молодшого віку вона є більшою, а у людей, які професійно займаються спортом, частота пульсу може бути менше ніж 60 ударів за хвилину, а часом – навіть 40 ударів за хвилину (у стані спокою).

За даними Національного інституту охорони здоров’я США, нормальними показниками частоти пульсу у стані спокою у немовлят і дітей є:

Вік

Нормальний пульс (ударів за хвилину)

Від 1 до 11 місяців

Від 1 до 2 років

Від 3 до 4 років

Від 5 до 6 років

Від 7 до 9 років

Більше ніж 10 років

Частота серцевих скорочень може варіюватися у межах зазначених показників – змінюватися у відповідь на фізичні навантаження, підвищення/зниження температури тіла, емоційні переживання чи зміну положення тіла (наприклад, відразу після швидкого підйому з лежачого у сидяче положення).

Що таке частота серцевих скорочень

Яка частота скорочень серця є нормою / Фото Unsplash

Як ми вже пояснювали, частота серцевих скорочень – це кількість ударів серця за хвилину. Серце – це м’язовий орган. Скорочуючись, воно помпує кров, насичену киснем та поживними речовинами, до всіх органів і тканин організму, після чого забирає від них вуглекислий газ та інші шкідливі сполуки.

Здорове серце постачає органам і тканинам якраз таку кількість крові і з такою частотою, яка їм потрібна конкретно у цей момент для здійснення тієї чи іншої діяльності.

Наприклад, коли нам страшно, то це автоматично провокує викид гормону адреналіну, який змушує наше серце битися швидше. Так організм готується використати більше кисню та енергії для втечі або ж протистояння потенційній небезпеці.

Синонімом до слова “пульс” є “серцеві скорочення”, тобто те, скільки разів на хвилину наші судини скорочуються і розслабляються у відповідь на помпову діяльність серця. Частота пульсу точно відповідає частоті серцебиття, оскільки скорочення серця викликає підвищення тиску у судинах, що призводить до помітної пульсації.

Тобто, міряючи пульс, ми фактично міряємо частоту серцевих скорочень.

Якою є норма пульсу під час фізичних навантажень

Під час фізичних навантажень частота серцевих скорочень природно збільшується. Помірне підвищення частоти серцевих скорочень є цілком закономірним, оскільки організм потребує більше кисню та енергії, а отже серце повинно активніше помпувати кров. Проте важливо навантажувати серце дозовано і регулярно.

З часом, якщо людина тренується постійно, частота серцевих скорочень нормалізується. Тобто серце буде скорочуватися рідше, водночас його робота буде ефективнішою. Під час тренувань зможе спокійно перекачувати кров, забезпечуючи потребу організму у кисні та необхідних поживних речовинах.

Кардіотренування мають на меті зниження цільового пульсу – частоти серцевих скорочень при фізичних навантаженнях. Не менш важливим є й такий показник як максимальний пульс – він демонструє максимальну спроможність і продуктивність серця. Максимального пульсу людина досягає при високоінтенсивних фізичних навантаженнях.

Фахівці Американської асоціації серця встановили, що максимальна частота серцевих скорочень під час фізичних навантажень може становити приблизно 220 ударів за хвилину мінус вік людини. Тобто якщо людині, наприклад, 20 років, визначити її максимальну частоту серцевих скорочень під час фізичних навантажень можна шляхом простого арифметичного підрахунку: 220 – 20 = 200 (ударів за хвилину). Оскільки організм кожної людини по-різному реагує на фізичні навантаження, норма цільового пульсу вимірюється діапазоном, який називається “цільовою зоною пульсу”.

У цій таблиці подано цільові зони пульсу для різних вікових груп:

Вік

Цільова зона пульсу під час фізичних навантажень на 50 – 80% фізичних можливостей (ударів за хвилину)

Середня максимальна частота серцевих скорочень під час фізичних навантажень на 100% фізичних можливостей (ударів за хвилину)

Про автора

admin administrator