Який темперамент відповідає слабкий тип

Авторadmin

Який темперамент відповідає слабкий тип

4 типи темпераменту людини і відмінності між ними

На життя людини впливає безліч факторів, але найбільше залежить не від зовнішніх обставин, а від того, як ми на них реагуємо. Ситуація щодо ставлення людини до навколишнього світу і самої себе, як довели психологи, багато в чому залежить від її темпераменту.

Якщо правильно визначити свій тип темпераменту, то справлятися з різними життєвими завданнями стане набагато простіше. Знання особливостей цієї класифікації може стати в нагоді в найрізноманітніших ситуаціях, наприклад, керівнику буде простіше наймати потрібних людей і управляти існуючим колективом.

Загальновизнаним є виділення чотирьох типів темпераменту: холерик, сангвінік, флегматик і меланхолік. Давайте докладніше розглянемо особливості кожного з них.

Холерик

Тип темпераменту, який характеризується високою активністю і швидкою реакцією. Яскраво виражений екстраверт, якому складно стримувати свої почуття. Енергійний, але не відрізняється стриманістю, запальний, може різко змінювати свій емоційний стан.

Холерик може проявляти високу працездатність, але зазвичай його поривів вистачає ненадовго, а високий рівень активності на старті, призводить до швидкого виснаження.

Сангвінік

Активний і емоційний тип темпераменту. На відміну від холерика, має більш позитивні погляди на світ і настрій його переважно зі знаком плюс. Зазвичай швидко реагує на події, має жваву міміку. Легко перемикає увагу, але при цьому, може довго працювати над певним завданням, не втрачаючи фокусу.

Сангвініку нескладно примиритися з невдачами чи неприємностями, вони не здатні вивести його «з ладу» надовго. Найбільшу продуктивність проявляє, якщо робота йому дійсно цікава. У той же час, нудні завдання швидко провокують байдужість з його сторони.

Флегматик

Найбільш спокійний і врівноважений тип темпераменту, якого складно вивести з себе. Зовні виглядає незворушною, скупою на прояв емоцій людиною, для якої взаємодія з оточуючими людьми не має особливого значення.

В роботі відрізняється наполегливістю і завзятістю, які в повній мірі компенсують його неспішний ритм. Флегматик не боїться рутини, і часто є ідеальним виконавцем для вирішення тривалих у часі, монотонних завдань.

Меланхолік

Чутливий, вразливий і ранимий тип темпераменту, який найчастіше є вираженим інтровертом. Може дуже гостро реагувати на різні зовнішні чинники, аж до того, що навіть незначний привід може викликати в нього сльози і тривалу образу.

Як правило, не впевнений в своїх силах, швидко може опускати руки в разі невдачі, відрізняється боязкістю і підвищеною стомлюваністю.

Потрібно розуміти, що чисті типи темпераменту зустрічаються дуже рідко, і в основному людина поєднує в собі відразу декілька з них. Просто їх якості виражені по різному, і ті чи інші риси конкретного типу, проявляються в залежності від ситуації і життєвих обставин.

Що таке темперамент: пояснення простими словами

Темперамент — це комплекс індивідуальних особливостей особистості, що визначають динаміку її поведінки та психічної діяльності.

Він закладається при народженні та залежить від нервової структури організму, типу його найвищої нервової діяльності.

Кожен тип є варіантом норми, має свої позитивні та негативні риси. На основі формується характер. Темперамент не можна змінити. Можна лише коригувати його прояви. Характер ж змінюється у розвитку, з допомогою освіти, під впливом соціуму.

Властивості темпераменту

Властивості темпераменту визначають психічну діяльність людини у поступовій динаміці. Виразність рис залежить від статі. Чоловік частіше виявляє прагнення дії. Його активність, працездатність, реактивність, пластичність та темп реакцій вищий, ніж у жінки.

Чутливість

Сензитивність (чутливість) — характеристика, що відбиває поріг мінімального впливу, здатного викликати психічну реакцію.

Чим нижча інтенсивність дії подразника, тим вища сензитивність.

Реактивность

Така властивість, як реактивність, характеризує швидкість розвитку та інтенсивність реакції у відповідь психіки на зовнішній або внутрішній подразник (критику, крик, біль).

Це мимовільні захисні реакції. Наприклад, запальність є наслідком високої реактивності. Так, вона найбільша у типу холеричного темпераменту.

Активність-пасивність

Активність темпераменту визначає енергетичний потенціал людини, який він використовує для впливу на навколишній світ і себе, наприклад, для подолання перешкод, досягнення поставленої мети та ін. Це готовність до самовираження і самореалізації. Для визначення ступеня активності використовують такі характеристики, як наполегливість, цілеспрямованість, зосередженість.

Темпераментальна енергійність проявляється у всіх життєвих сферах людини: у сім’ї, у професії, на відпочинку. Найбільша активність властива флегматикам, найменша – меланхолікам.

Пасивність – активність, яка має негативну полярність. І тут можна спостерігати млявість поведінки, інертність, безініціативність, схильність до споглядання.

Пластичність-ригідність

Ці властивості характеризують здатність людини пристосовуватися до впливу зовнішнього подразника чи нових умов, і навіть швидкість, з якою проходить його адаптація.

Пластичність обумовлює гнучкість психіки, короткий адаптивний період у разі зміни обставин та швидка зміна моделі поведінки відповідно до нових вимог.

Якщо ж особистості більшою мірою властива ригідність, вона виявить інертність, буде повільно пристосовуватися до умов, що змінилися, спираючись на стару модель поведінки.

Пластичність проявляється у сангвініків, ригідність — у холеричного, флегматичного та меланхолійного типу особистості.

Екстраверсія-інтроверсія

Терміни «екстраверсія» та «інтроверсія» були введені для визначення залежності людських реакцій та активності від зовнішніх (людей, обставин, речей) чи внутрішніх (думок, почуттів, емоцій) дратівливих факторів.

Інтроверсія — це властивість темпераменту, для якого характерне фокусування на внутрішній психічній активності. Йому притаманні замкнутість, прагнення самотності.

Екстраверсія проявляється як концентрація на зовнішньому світі. Екстраверту властиві такі риси, як комунікабельність, дружелюбність, балакучість, енергійність. В одній особистості часто проявляється екстраверсія та інтроверсія, але в різному співвідношенні.

Збудливість емоцій

Це властивість темпераменту, що відображає мінімальний прикордонний рівень впливу, який необхідний виникнення емоційних реакцій і їх розвитку.

Показник особливо високий у меланхолійного та холеричного типу особистості, низький – у флегматиків.

Темп реакцій

Темп реакцій відображає швидкість перебігу психічних процесів та станів. І тому аналізують різні показники: кмітливість, швидкість мови, динаміку жестів.

Занижений темп призводить до того, що людина повільно реагує на подразники. Наприклад, він не встигає стежити за перебігом думки співрозмовника. Найбільш високий темп перебігу реакцій уражає холеричного типу.

Темперамент за словником Ушакова:

ТЕМПЕРАМЕНТ , темпераменту, м. (латин. temperamentum). 1. Сукупність тих чи інших постійних психічних властивостей людини, які у його поведінці (у його реагуванні на зовнішні враження, у характері зміни його настроїв тощо.), що залежать від фізіологічних умов його організму і утворюють певний психічний тип. Вчення про темпераменти створено грец. лікарем Гіппократом, що розрізняв чотири темпераменти: сангвінічний, меланхолійний, холеричний та флегматичний. ? вирізнявся великим творчим темпераментом. ? Сильна статева збудливість, пристрасність (розг.). лише од. Ступінь збудливості, життєвої активності, здатності до внутрішнього підйому, властива кому-н. Палкий темперамент юності. Бурхливий темпераменторатора заражаючим чином діяв на слухачів. його стриманий, холодний темперамент відповідав його скептичному, практичному розуму. Станюкович. 2. лише од. Сильна збудливість, життєва активність, здатність до внутрішнього підйому. Людина без темпераменту. Цьому акторові не вистачає темпераменту для виконання ролі Отелло. Співачка співала без жодного темпераменту, мляво. Пушкін вирізнявся великим творчим темпераментом. ? Сильна статева збудливість, пристрасність (розг.). Жертва суспільного темпераменту (ритор., евф. застар.) — Повія.

Способи класифікації психотипів

Існує кілька концепцій класифікації психотипів. Деякі вже застаріли.

За процесами збудження-гальмування

Типологія особистості І.П. Павлова ґрунтується на тому, що поведінка людини безпосередньо залежить від основних нервових процесів – збудження та гальмування. Основні параметри цих процесів у різних поєднаннях формують чотири види вищої нервової діяльності:

  • сангвінік — сильний, врівноважений, рухливий тип;
  • флегматик – сильний, врівноважений, інертний тип;
  • холерик — сильний, неврівноважений, рухливий;
  • єдиний слабкий тип – меланхолік.

Сила — здатність нервової системи чинити опір впливу сильних подразників. Для сильної нервової системи властива хороша працездатність, стриманість, терпіння та наполегливість. Слабка відрізняється швидкою стомлюваністю, невеликою витривалістю, тривожністю.

Врівноваженість залежить від кореляції збудження та гальмування між собою. Людина з урівноваженою нервовою системою має дисциплінованість, відсутність різких емоційних коливань. Неврівноважена особистість не здатна до очікування і страждає на порушення сну.

Рухливість визначає швидкість чергування гальмування та збудження. Для рухомого темпераменту характерні швидка адаптація, розумова рухливість, активна моторика та мовна артикуляція.

Типологія Галена

Античний лікар Галлен припустив, що стійкі індивідуальні характеристики людини та її поведінка перебувають у кореляції з хімічними процесами в організмі та залежать від переважання у ньому однієї з життєво важливих рідин. Він виділив такі види темпераментів:

  1. Флегматик — людина, в організмі якої переважає в’язка лімфа (флегма) — спокійна і повільна.
  2. Холерик — людина, у якої виробляється багато гіркої жовчі («холе» на ін. грецькому) — істеричний, запальний, грубий.
  3. Сангвінік — індивід, у тілі якого переважає кров («сангвіс» латиною) — рухливий, веселий.
  4. Меланхолік – той, у кого в організмі найбільше чорної жовчі («мелена холе» на ін. грецькому) – тривожний, сумний, замкнутий.

За співвідношенням сигнальних систем

Перша сигнальна система — умовні рефлекси, що виникають за певних умов навколишнього середовища. Це враження та відчуття від зовнішніх умов — природних та соціальних, які дозволяють скласти власне уявлення про ситуацію, що склалася, та навколишні предмети.

Друга сигнальна система — вища, абстрактне мислення, тісно пов’язане з промовою, яка дозволяє відволіктися від дійсності, допускає узагальнення

Типологія у разі грунтується на співвідношенні 1 і 2 сигнальних систем, у результаті виділяють такі психотипи:

  1. Художній. Він характерне переважання умовних рефлексів над абстрактним мисленням. Людина з художнім темпераментом сприймає навколишню дійсність образно, спираючись на почуття.
  2. Думний. І тому психотипу властиве переважання абстрактного мислення над рефлексами. Люди з таким темпераментом здатні будувати логічні ланцюжки, думати абстрактно.
  3. Гармонійний. Це проміжний психотип, якого характерні врівноваженість, рівнозначне співвідношення 1 і 2 сигнальних систем. До цього типу належить переважна більшість людей.

Конституційна теорія Кречмера

Конституційна типологія темпераментів Еге. Кречмера ґрунтується на взаємозв’язку будови тіла та психічних особливостей людини. Залежно від переважаючих емоційних реакцій Кречмер виділив дві групи людей

  1. Діадетична, для якої характерна зміна настрою за шкалою «веселий-сумний». У людей із цієї групи циклотимічний тип темпераменту з ознаками поведінки хворих на маніакально-депресивний синдром: перепади настрою від радості до печалі, комунікабельність, реалістичний погляд на світ.
  2. Психоестетична, для якої властива зміна сприйнятливості за шкалою «чутливий-нечутливий». Їх характерний шизотимічний (близький до шизофренії) тип темпераменту. Це замкнені, схильні до емоційних коливань від роздратування до байдужості, до абстракції, вперті, погано адаптуються до нових умов та оточенню люди.

Вчення Гіппократа про типи темпераменту

Гіппократ (давньогрецький лікар) під темпераментом розумів анатомо-фізіологічні та індивідуальні психологічні особливості індивідуума. Гіппократ, а згодом і Гален говорили про темперамент, як про особливості поведінки особистості, в організмі якої переважає одна з чотирьох рідин “життєвих соків”.

  • У холериків – переважає жовта жовч (“жовч, отрута”), що робить його імпульсивним і нестримним.
  • У флегматиків – переважає лімфа (“мокрота”), яка робить людину незворушною, спокійною, повільною.
  • У сангвініків — переважає кров («кров»), яка робить його веселим та рухливим.
  • У меланхоліків – переважає чорна жовч (“чорна жовч”), яка робить його несміливим, боязким, сумним.

Характеристики та особливості основних психологічних типів

Розрізняють 4 види вищої нервової діяльності, на основі яких формується темперамент: слабкий (меланхолік), нестримний (холерик), живий (сангвінік) та спокійний (флегматик).

Сангвінік

Сангвінік властива екстраверсія, оптимальний темп реакції, знижена сензитивність (не виявляє чутливості до дрібниць, оптиміст), хороша пластичність, висока активність, врівноважена реактивністю. При високій працездатності в нього низька втома, жива, але не надмірна реакція на подразники, емоційна стабільність.

Холерик

Для цього типу темпераменту характерні екстраверсія, сильна емоційна збудливість, ригідність, високий темп реакцій, низька сензитивність, виражені реактивність та активність. Причому реактивність переважає. Тому йому властиві запальність, відсутність терпіння, неврівноваженість, емоційна нестабільність.

Ригідність переважає пластичність. Холерики швидко виснажуються.

Флегматик

Флегматикам властива інтроверсія, низька сензитивність та емоційна збудливість. Вони спокійні, мають обмежену міміку.

У них уповільнений темп реакцій, висока активність при низькій реактивності, що дозволяє їм добре контролювати свої емоції, думки та події. Їх характерне гарне самовладання, стриманість, терплячість, емоційна незворушність.

Меланхолик

Меланхолікам властиві інтроверсія, виражена чутливість, висока емоційна збудливість на тлі ригідності, інертності, пасивності та низької реактивності, депресивності.

Темперамент з такими властивостями проявляється сльозливістю, боязкістю, уразливістю, вразливістю, нерішучістю, боягузтвом, замкненістю, невпевненістю в собі, загальмованою реакцією на сильні подразники, низькою працездатністю та швидкою стомлюваністю, нестійкою увагою.

Про автора

admin administrator