Який твердості має бути мисливський ніж

Авторadmin

Який твердості має бути мисливський ніж

Складний мисливський ніж: як правильно вибрати? Мисливське спорядження

На сьогоднішній день для любителів полювання існує величезна кількість різного спорядження. Складний мисливський ніж – це не менш важливий предмет, ніж рушниця, на полюванні. Він володіє високою функціональністю, тому дозволяє виконувати безліч завдань. Наприклад, з його допомогою можна облаштувати місцево ночівлі, розділяти видобуток, нарізати продукти харчування, запастися дровами для багаття і багато іншого. Крім цього, він може і життя врятувати. Тому до вибору ножа слід підходити дуже серйозно і відповідально.

  • Загальна інформація
  • Носіння холодної зброї
  • На що звернути увагу?
  • Тестування ножа
  • Перевірка леза
  • Перевірка рукоятки
  • Перевірка фіксатора
  • Загальні рекомендації щодо експлуатації ножа
  • Як правильно чистити виріб?

Загальна інформація

Кожен мисливець або звичайний покупець ножа висуває до нього свої певні вимоги, тому сформувати конкретний перелік характеристик, якими повинні володіти складні ножі для полювання, дуже складно, проте деякі загальні рекомендації все-таки існують.

Якщо вам потрібен якісний ніж, то найкраще віддавати перевагу моделям, що володіють фіксованою конструкцією, оскільки вони наділені підвищеною міцністю і довговічністю, порівняно зі складовими ножами. Крім цього, в разі нападу дикого звіра такий ніж завжди буде готовий до бою, в той час як розкладною не завжди є час привести в готовність.

Складні ножі також можуть використовуватися для полювання, проте тільки в тому випадку, якщо мисливцеві більш важливі практичність, компактність і зручність. Ножі зі складовою конструкцією також будуть більш кращі, якщо ви вирушаєте полювати на водоплавну птицю і плануєте переміщатися по річці на човні. У цьому випадку від складного ножа буде значно більше проку.

Крім виробів з розкладною і фіксованою конструкцією, ще існують скінери. Це ножі, призначені для зняття шкур з видобутку, щоб при цьому не пошкодити її. Для виконання цього завдання скінери значно зручніші і функціональніші, порівняно з іншими типами ножів.

Носіння холодної зброї

Щоб носити з собою ніж, не потрібно отримувати ліцензію, проте щоб уникнути зайвих проблем і розмов із захисниками правопорядку будь-яке мисливське спорядження діставати з рюкзака і чіпляти на пояс найкраще вже після прибуття на місце передбачуваного полювання. У більшості випадків це стосується ножів з фіксованою конструкцією і досить великих розмірів. Проте нерідкі випадки, коли і складні ножі доставляли неприємності своїм власникам.

На що звернути увагу?

Отже, як правильно вибрати ніж для полювання? При купівлі слід враховувати певні фактори, від яких залежить якість, міцність, довговічність і зручність експлуатації ножа. Першим і найважливішим критерієм є твердість клинка. Чим вище вона буде, тим довше виріб буде залишатися гострим. Мінімальний показник твердості, яким повинен володіти мисливський ніж, становить 55 одиниць.

Деякі мисливці-початківці віддають перевагу великому розміру мисливського ножа, який при цьому володіє незвичайною формою і рукояттю, виготовленою з різних екзотичних матеріалів. Це не зовсім правильний підхід, оскільки, як показує практика, всі ці матеріали володіють досить низькими експлуатаційними характеристиками і дуже швидко виходять з ладу. Такі ножі більше підходять не для полювання, а для збирання пилу на полиці як сувенір.

Не менш важливим є вибір бренду. Сучасні виробники ножів, продукція яких має досить значну вартість, виготовляють знаряддя з високоякісних матеріалів і контролюють всі етапи виробництва, тому їхні ножі прослужать значно довше і не підведуть у найвідповідальніший момент.

Вітчизняні складні ножі, ціни на які відрізняються своєю доступністю, краще не купувати, оскільки для виготовлення клинка використовуються дешеві сорти сталі, тому леза дуже швидко тупиться і іржавіє. Та й не виключений варіант, що такий ніж просто розвалиться на частини, коли ви будете добивати поранену тварину або намагатися зберегти собі життя.

При виборі ножа слід враховувати те, з якого матеріалу було виготовлено лезо, проте в цьому питанні все залежить від того, якого виду полювання ви дотримуєтеся. Наприклад, для степового і лісового полювання, де немає водойм, ідеальним стане складовий мисливський ніж, для виробництва якого використовувався спеціальний сорт сталі, а для болотистої місцевості або при полюванні неподалік від водойм найкраще підходять сталеві клинки.

Не варто вестися на різні маркетингові та рекламні хитрощі, які обіцяють, що ваш ніж буде одним помахом розрубувати дерева і металеві предмети. У більшості випадків такі ножі виготовляються в Китаї з низькоякісних матеріалів, що володіють низькою міцністю і довговічністю. Однак це не стосується клинків європейського та японського виробництва, які виготовляються в суворій відповідності з усіма сучасними міжнародними стандартами.

Тестування ножа

Будь-яке мисливське спорядження потребує ретельної перевірки і тестування в похідних умовах. Ножі тому не виняток. При цьому слід враховувати безліч факторів, про які піде мова далі.

Перевірка леза

При купівлі ножа необхідно провести візуальний огляд леза. Воно має бути ідеально рівним, без будь-яких дефектів і деформацій. Якщо з цим все в повному порядку, то далі слід перевірити якість заточки. Товщина клинка повинна бути однаковою по всій його довжині. Чорен повинен бути в ідеально рівному становищі, без видимих перекосів. Якщо при цьому чорен посаджений на клей, то він не повинен ніде проступати, а в разі кріплення за допомогою пластин і заклепок всі елементи повинні бути акуратно і рівно підігнані.

Перевірка рукоятки

Складний ніж хорошої якості повинен володіти рукояттю, виготовленою з натуральних матеріалів. Кращою вважається дерев’яна рукоять, оскільки вона більш зручно сидить в руці і не висковзує з спітнілої долоні, чого не скажеш про металеві і пластикові рукояти. При цьому дерево не повинно мати ніяких вад і дефектів, наприклад, грибкових уражень, тріщин, сучків і так далі.

Перевірка фіксатора

Щоб ніж прослужив досить довго, при його купівлі критично важливо перевірити фіксатор. Для перевірки надійності його кріплення ніж слід перевернути вгору лезом і не дуже сильно вдарити рукояттю по столу. Якщо вона при цьому не поведе, значить, фіксатор прикріплений дуже якісно.

Також складний мисливський ніж потрібно дуже сильно стиснути в закритому положенні. Якщо він при цьому не розкриється, то це вірна ознака його якості, а якщо відбулося розкриття, то від такого знаряддя краще відмовитися, оскільки воно може ненароком розкритися в рюкзаку або у вас в руках і нанести рану.

Загальні рекомендації щодо експлуатації ножа

Купити складний ніж хорошої якості – це ще половина справи. Щоб він довго і вірно служив, за ним необхідний правильний догляд. Далі будуть перераховані деякі рекомендації з експлуатації та догляду за ножем, які дозволять продовжити його термін служби.

  • Використовуйте клинок виключно за призначенням. Не варто відкривати їм консервні банки, рубати дерева і поліна для багаття або намагатися забивати колишки при установці намету.
  • Після кожного полювання натирайте лезо маслом, яке суттєво збільшить його термін служби.
  • Щоб дерев’яна рукоять не розсихалася, її також слід протирати маслом. У випадку з металевою рукояттю її потрібно періодично полірувати.

Якщо ви будете дотримуватися цих простих рекомендацій, то ваш ніж стане для вас вірним супутником на довгі роки і буде надійно служити вам.

Як правильно чистити виріб?

Складний мисливський ніж потребує постійного догляду, а не тільки тоді, коли з ним з’явилися якісь проблеми. Якщо не виконувати періодичну чистку зброї, то в механізмі може накопичитися багато бруду, який просто виведе його з ладу. Чистити механізм краще за допомогою спеціальних сольвентів.

При поліруванні клинка спеціальними пастами будьте дуже акуратні, оскільки вони досить-таки легко потрапляють у всі доступні місця, видалити з яких пасту буде складно. Після кожної чистки леза його необхідно протирати уайт-спиртом. Це дозволить продовжити термін експлуатації ножа і збереже лезо гострим протягом більш тривалого проміжку часу.

Якщо ви не надто часто їздите на полювання, то після чищення ножа його необхідно змастити. Які засоби краще використовувати для цього? Фахівці в галузі виробництва ножів рекомендують олію камелії. Крім цього, в магазинах зброї продаються спеціальні мастили, які досить довго зберігають свої властивості і чудово захищають ніж від корозії.

Більш ретельного догляду вимагають шарніри. Якщо у вас ніж з нерозбірною конструкцією, то шарніри необхідно періодично промивати під проточною водою, після чого вони висушуються і змащуються маслом. При цьому не варто заливати занадто багато мастила, оскільки вона не тільки буде витікати і бруднити все в рюкзаку, але і на сильному морозі може замерзнути, а ви просто не зможете розкрити ніж. При розбірній конструкції слід виконувати змащення всіх елементів шарнірів. Вибрати ніж для полювання не складно. Найголовніше – правильно за ним стежити, і тоді він прослужить вам довгі роки.

Який мисливський ніж буде кращим? Поради для початківця

Серйозне полювання вимагає правильно підібраного знаряддя, незалежно від того, новачок ви чи професіонал. Крім ліхтариків, рушниць і аптечок та іншого, важливою річчю на кожному полюванні чи у поході є ніж.

Існує багато різновидів мисливських ножів. Роботи для ножа на полюванні може бути багато, починаючи з оброблення туші чи зняття шкіри і закінчуючи зрізанням гілок, що заважають огляду місцевості на стрілецькій позиції. Існують, як спеціалізовані, так і багатофункціональні ножі, які дозволяють виконувати кожне із цих завдань з більшою чи меншою легкістю. Давайте розберемось, який мисливський ніж підійде мисливцю-початківцю.

Про види мисливських ножів та їх використання

Як було сказано вище, мисливський ніж – важливий елемент спорядження, призначений для полегшення багатьох щоденних діл мисливця. Особливо важливий він для оброблення дичини та її приготування для транспортування або зберігання.

Саме цьому мисливський ніж має бути міцним та гострими. Тільки такий ніж, дозволить знімати шкіру зі звіра та обробляти його тушу. Діло це важливе і не завжди таке вже й просте (особливо, якщо ви полюєте на звірів, у яких шкіра тримається міцно, як, наприклад, у кабанів).

Серед мисливських ножів деякі навіть мають спеціальні гачки, які мають зробити більш простим потрошіння звіра. Такі ножі навіть називають кишкодерами (guthook). Це – досить ефективні, але доволі спеціалізовані ножі. Універсальний мисливський ніж може зробити всю ту ж роботу, хоч може це й буде трохи складніше.

Існують також складані мисливські ножі, у яких спеціальний крюк входить у комплект додаткових складаних інструментів. Ці ножі досить зручні для тих, кто полює переважно на птахів.

Складані ножі з надійним механізмом фіксації леза взагалі досить популярні серед мисливців на невелику здобич. Але все ж найбільш універсальними та популярними досі залишаються мисливські ножі з фіксованим лезом. Так відбувається завдяки їх більшій міцності, простоті та надійності за які вони, правда, розплачуються дещо більшою громіздкістю.

Ніж для зняття шкіри (скіннер)

Ще один специфічний тип мисливського ножа, добре пристосований саме для зняття шкіри зі звіра. Часто має характерне лезо з великим вигином – черевцем, та дещо задертим догори вістрям.

Добірний ніж

Подібні ножі використовують для добивання пораненого звіра. Частіш за все вони мають довге пряме лезо, яке дозволяє зробити точний глибокий укол, що дістане до важливих внутрішніх органів. Більшість подібних моделей є «холодняком» та потребують дозволу на носіння та використання.

Доволі специфічний ніж, який краще за все робить лише одне діло. Для інших робіт краще мати щось більш універсальне.

Найбільш популярними універсальними типами клинків для мисливських ножів є:

Клинок з прямим обухом. Простий та міцний клинок. Краще ріже чим коле. Але й проколює непогано.

Дроп пойнт (drop point). Більш універсальний варіант. Завдяки положенню вістря дозволяє краще та більш точно колоти.

Кліп пойнт (clip point). Також універсальний. Дозволяє колоти ще краще. Але й ріже добре. Має менш міцне вістря, чим дроп пойнт та класичний прямий. Це варто памятати.

Загалом можна сказати, що клинок універсального мисливського ножа має бути простим та функціональним. Зайві елементи на кшталт пилок, чи якихось отворів у клинку, йому не потрібні. Усе це буде лише заважати та забруднюватись. Цього на полюванні вам точно не треба.

Про те, яку сталь для клинка краще обрати початківцю

Що до матеріалу, то можна вибрати не саму дорогу, але добротну нержавіючу чи інструментальну сталь. AUS-8, 440C, 12C27 «Sandvik», 8Cr13MoV – нержавійки. D2 – гарна сталь, але не нержавіюча (майте на увазі).

Все це – цілком пристойні варіанти. З вуглецевими, дамаськими та порошковими сталями на початку краще не зв’язуватись. Вони більш складні у догляді та заточуванні.

Про рукояті мисливських ножів

Одним з найважливіших критеріїв при виборі ножа є його рукоять. Вона в значній мірі забезпечує ефективну роботу та безпеку мисливського ножа. Тому рукоять повинна забезпечувати відмінне зчеплення з долонею, бути нековзкою та надійною у будь-яких умовах. Дуже добре, якщо рукоять матиме упор для руки чи навіть справжню гарду (але не дуже велику та громіздку).

Рукояті з натурального дерева є дуже популярними через їх зручність та естетичність. Їх приємно тримати в руці. Вони не нагріваються від жари та не стають дуже холодними на морозі. Але дерево дуже вибагливе до якості оброблення. Якщо деревину добре просочили пластифікатором, як слід вкрили лаком та відполірували, це буде дуже гарний варіант. Дерев’яна рукоять, яку обробили погано, довго працювати не буде.

Ніщо не заважає вам спробувати інші типи рукоятей мисливських ножів, щоб визначити, які з них вам найкраще підходять. Наприклад, придивіться до таких матеріалів, як композит G10 та мікарта. Вони також добре лежать в руці та доволі стійкі до впливу вологи та перепадів температур.

Також рекомендуємо вибирати ножі, у яких хвостовик клинка проходить на всю глибину рукояті. Від цього залежить міцність всього ножа в цілому.

Як вибрати мисливський ніж

Вибір мисливського ножа є важливою задачею для будь-якого мисливця чи любителя активного відпочинку на природі. Правильно підібраний ніж стане надійним інструментом у руках власника, допоможе забезпечити безпеку під час полювання та забезпечить комфорт при роботі з добичею. У цій статті ми розглянемо основні фактори, які слід враховувати при виборі мисливського ножа.

1. Матеріал леза:

Мисливські ножі виготовляються з різних матеріалів, таких як нержавіюча сталь, вуглецева сталь, дамаск і кераміка. Кожен матеріал має свої переваги і недоліки. Нержавіюча сталь має високу міцність і стійкість до корозії, що робить її ідеальним вибором для мисливських ножів. Вуглецева сталь має відмінні ріжучі властивості, але потребує більшої уваги до догляду. Дамаск – це шаровий матеріал, який поєднує кілька шарів сталі, створюючи вражаючу вигляд і міцність. Керамічні ножі мають високу міцність і довговічність, але вимагають особливого догляду.

Довжина леза мисливського ножа визначає його універсальність та функціональність. Коротке лезо (близько 7-10 см) підходить для філетування і розделки дрібної добичі, тоді як довге лезо (15-20 см) краще підійде для розделки великої добичі та різання гілок. Вибір довжини леза залежить від типу полювання, яким ви займаєтесь.

Існує кілька типів клинків мисливських ножів, таких як гладкий клинок, клинок з частковою зубчастістю (напівзубчастий) та клинок з повною зубчастістю. Гладкий клинок підходить для загальних робіт, таких як шкіряний розтин або розрізання м’яса. Клинок з частковою зубчастістю добре підходить для завдань, які вимагають додаткової сили різання. Клинок з повною зубчастістю є найбільш універсальним, оскільки поєднує переваги обох попередніх типів.

4. Форма рукоятки:

Рукоятка мисливського ножа повинна бути зручною і надійною для утримання. Рекомендується обирати ножі з рукоятками з якісних матеріалів, таких як дерево або гума, які забезпечують хороший захват навіть при вологих руках або низьких температурах. Форма рукоятки повинна відповідати вашій анатомії і забезпечувати зручність під час використання ножа.

5. Додаткові функції:

Деякі мисливські ножі мають додаткові функції, які можуть бути корисними в полюванні або на природі. Наприклад, нековзна рукоятка, вбудовані камені для точіння, зручна ніжна або механізми блокування клинка. Розгляньте свої потреби і виберіть ніж з додатковими функціями, які будуть найкориснішими для вас.

Ціна мисливського ножа може значно варіюватися від доступних моделей до висококласних виробів. Встановіть свій бюджет перед вибором, але не забувайте, що якість і надійність ножа також залежать від його ціни. Оберіть ніж, який відповідає вашому бюджету і має потрібні характеристики для ваших потреб.

Вибір мисливського ножа – це індивідуальна справа, яка залежить від ваших потреб, вмінь та особистих уподобань. Ретельно зважте на всі фактори, враховані в цій статті, перш ніж прийняти остаточне рішення. Зверніться до фахівців або магазинів спеціалізованої техніки для отримання додаткової консультації та рекомендацій. Пам’ятайте, що якісний мисливський ніж стане надійним партнером у ваших мисливських пригодах та забезпечить комфорт та безпеку під час роботи на природі.

Нижче наведено список десяти популярних брендів мисливських ножів в Україні, разом з коротким описом кожного бренду:

1. Antonini Knives: Італійський виробник, відомий своїми високоякісними мисливськими ножами. Вони використовують якісні матеріали і мають довгу історію виробництва ножів.

2. Böker: Німецький бренд, що відомий своїми мисливськими ножами високої якості. Вони виробляють ножі з різних матеріалів, включаючи сталі високої якості і рукоятки з натурального дерева.

3. Buck Knives: Американський бренд, який виробляє мисливські ножі з 1902 року. Вони відомі своїми надійними ножами з гострими клинками і зручними рукоятками.

4. CRKT: Columbia River Knife & Tool (CRKT) – американський бренд, спеціалізуючийся на виробництві мисливських ножів з інноваційними дизайнами. Вони співпрацюють з відомими дизайнерами, щоб створювати унікальні ножі.

5. ESEE Knives: Цей американський бренд славиться своїми надійними і міцними мисливськими ножами. Вони виготовляються з високоякісної сталі і мають відмінну тривалість служби.

6. Helle: Норвезький бренд, що відомий своїми ручними виробами. Вони використовують традиційні методи виробництва і норвезькі матеріали, щоб створити високоякісні мисливські ножі.

7. Morakniv: Шведський бренд, відомий своїми доступними і надійними мисливськими ножами. Вони мають простий, але ефективний дизайн і використовують високоякісну сталь.

8. Opinel: Французький бренд, який виробляє ножі з 1890 року. Їх мисливські ножі мають класичний дизайн з дерев’яною рукояткою і надійним клинком.

9. Puma: Німецький бренд, який виробляє мисливські ножі високої якості з довгою історією. Вони відомі своїми преміум-класом ножами, які використовуються професійними мисливцями.

10. Victorinox: Швейцарський бренд, відомий своїми мультифункціональними ножами, такими як знаменитий “Швейцарський армейський ніж”. Вони також виробляють мисливські ножі високої якості з різними додатковими функціями.

Ці бренди мають добру репутацію серед мисливців і пропонують широкий вибір мисливських ножів з різними характеристиками і ціновими діапазонами. Перед вибором конкретного ножа рекомендується ознайомитися з відгуками та порадами експертів, а також роздумати про свої власні потреби та вимоги.

Про автора

admin administrator