Якщо виростити яблуню з насіння чи потрібно її щепити

Авторadmin

Якщо виростити яблуню з насіння чи потрібно її щепити

Як самостійно виростити яблуню з насіння в домашніх умовах?

19 березня 2019, 22:04 | Сад та город Давайте розберемося з деякими методиками вирощування цього плодового дерева.

  1. Стан коріння. Воно не повинне виглядати млявим і пересохлим, так як це свідчить про порушення умов зберігання і може в значній мірі вплинути на приживлення такого посадкового матеріалу.
  2. Коріння не повинне бути оголене.
  3. Штамб повинен бути прямим і рівним без ушкоджень і ран.
  4. Якісне щеплення саджанця. Якщо перед вами примірник з гілочками, розташованими під прямим кутом, а стовбур саджанця містить шипи – перед вами дичка. Плоди такого дерева будуть маленькими, урожай низьким, а смакові якості не тільки не будуть відповідати заявленому сорту, але і просто будуть несмачними.
  5. Білий колір коріння в розрізі є свідченням того, що рослина живе. Підмерзле і засохле коріння бурого відтінку. Довжина коріння до 30 см є засвідченням хорошого приживлення рослини на новому місці.

Вибір місця і садіння у відкритий грунт

Кращим часом для пересадки саджанця у відкритий грунт є весна (квітень-травень залежно від регіону) і перша половина осені, до настання заморозків.

При виборі місця для посадки яблуні слід враховувати, що дорослій рослині необхідно місце, воно не повинно затінювати і не заважати іншим деревам.

Дерево яблуні є світлолюбним, тому при виборі місця посадки також слід враховувати, що щодня, мінімум 6 годин, на саджанець повинне потрапляти сонячне світло. Для цього слід віддати перевагу східній або північній частині ділянки, а відстань між яблунями повинна складати 4,5-5 м. Така велика відстань між деревами пов’язана з тим, що плодоносять тільки горизонтально розташовані гілки, тому для забезпечення гарної врожайності потрібно багато місця під крону. Винятком є колоновидні рослини, які можна садити більш компактно.

Також слід вибирати місце, на якому раніше не вирощувалися плодові дерева. Це пов’язано з тим, що, як правило, такі рослини високорослі і поглинають з грунту велику кількість поживних речовин, що вплине на зростання молодої рослини.

Грунт для посадки яблуні готується у залежності від часу посадки дерева. Якщо ви плануєте висаджувати яблуню у відкритий грунт навесні, то ділянку слід підготувати восени. Якщо така рання підготовка неможлива, то викопана яма повинна бути за тиждень до посадки. При осінній посадці яблуні за кілька місяців грунт перекопується, в нього вносяться органічні добрива, а перед посадкою грунт слід повторно розпушити. Також можна внести комплексні мінеральні добрива і звільнити ділянку від бур’янів.

Перед посадкою рослина ще раз оглядається, пагони трохи вкорочують, обрізаються пошкоджені і сухі ділянки коріння. Для поліпшення приживлення яблуні бажано обробити саджанець стимулятором росту. Щоб трохи розпрямити коріння і зручніше розкласти його в лунці, рекомендується замочити коріння у воді на 2 години.

За посадженим саджанцем спостерігають, періодично вносячи добрива і забезпечуючи полив рослини.

Чи можна виростити яблуню з насіння, і як домогтися гарного врожаю

Напевно, кожен у дитинстві задавався наївним запитанням: «Чи виросте з кісточки справжня яблуня?» А самі допитливі діти навіть пробували закопати кісточку в землю і подивитися, як вона перетвориться в дерево зі смачними яблуками. Звичайно, дитячі очікування в більшості випадків не могли увінчатися успіхом, адже досвідченим садівникам відомо, скільки праці потрібно докласти, щоб добитися хорошого плодоношення від яблуні.

Передмова

Так все-таки, як виростити яблуню з насіння, і чи варто результат витрачених зусиль?

Вирощування яблук з кісточок ризиковано тим, що неможливо передбачити заздалегідь, якими смаковими якостями вони будуть володіти

Насправді, експеримент з отриманням з маленького насіннячка міцного саджанця рівносильний покупці «кота в мішку»:

  • З одного боку, бували випадки, коли з кинутого Огризка несподівано виростав дичка з дуже смачними плодами;
  • З іншого боку, немає ніякої гарантії, що при дбайливому догляді за які виросли деревом ви отримаєте плоди з такими ж властивостями, як у яблука, чиє насіннячко ви взяли на пророщування.

Вирощування яблук з кісточок ризиковано тим, що неможливо передбачити заздалегідь, якими смаковими якостями вони будуть володіти і чи будуть взагалі їстівними. Але ж продегустувати експериментальні плоди ви зможете лише через через кілька років. До того ж, яблуні з насіння виходять дуже високими і незручними для догляду, оскільки вони не були спочатку щеплені на карликову підщепу, як багато окультурені яблуні.

Якщо ж непередбачуваний результат і роки копіткої роботи вас не лякають, і вам як і раніше цікаво, як виростити яблуню з насіння, дотримуйтесь Нижче наведено кілька. Зрештою, вирощені однорічні рослини можна використовувати в якості підщепи, до якого потім ви зробите щеплення сортовий яблунею. Хто знає – раптом вам вдасться виростити надзвичайно смачні великі яблука!

Стратифікація посилить схожість насіння

На відміну від насіння огірків або помідорів, насіння яблуні без спеціальної підготовки сходять з великими труднощами. Вам доведеться докласти деяких зусиль, щоб домогтися успішного проростання. Для початку зрілі коричневі насіння, вийняті з яблука, добре промийте в проточній воді для видалення речовини, яке перешкоджає їх проростанню. Насіння замочіть у воді на три дні, щодня замінюючи воду. В останній день можна додати додатково в воду стимулятор «Епін».

Насіння замочіть у воді на три дні, щодня замінюючи воду

Далі насіння піддаються стратифікації – Загартовування в холодильнику. Наповніть якусь ємність тирсою або вологим піском, помістіть туди насіння і на пару місяців поставте на нижню полицю холодильника. Не забувайте час від часу перевіряти: чи не запліснявів чи й не висох чи пісок, що не проклюнулися чи насіння.

Можна скористатися іншим перевіреним способом, який успішно застосовували ще монахи Валаамського монастиря при обробленні яблуневого саду. Промиті кісточки, вийняті з яблука, відразу ж садили в землю ще в кінці літа. До зими насіння встигали набрякнути і за зиму проходили всі стадії гарту, до весни випускаючи зелені паростки.

Висаджування насіння в грунт

Коли яблучні насіння в холодильнику проростуть, їх слід висадити в ящики, де попередньо на дно насипаний дренаж, а поверх – поживна грунтова суміш. Ящики виставляють на підвіконня добре освітленого вікна. Оскільки для підготовки насіння домашніх яблунь необхідно від 60 до 90 днів, стратифікацію починайте в першій декаді січня. Виросли сіянці пересадите у відкритий грунт і поливайте в жарку погоду.

Ящики виставляють на підвіконня добре освітленого вікна

Дички ви зможете дізнатися ще на ранньому етапі по яскраво-зеленому кольору листя і наявності тонких колючок на коротких пагонах. Такі сіянці краще відразу видалити, щоб не витрачати даремно час на догляд. Молоді рослини, з яких згодом вийде хороша яблунька, будуть відрізнятися відсутністю колючок, симетричним розташуванням нирок, товстим стволиком і великими листками.

Вирощування яблунь буде більш успішним, якщо ближче до зими ви дістанете молоді сіянці і пересадити їх у високі ящики або горщики, щоб забезпечити центральному корені юних яблунь достатньо місця для росту. Через рік (восени) підросли деревця знову висаджують під відкрите небо на нову грядку, підвернувши головний корінь під кутом 90 градусів.

Висаджуйте відразу кілька насіння, щоб в процесі вирощування можна було сміливо бракувати слабкі рослини і залишати найбільш сильні

Тепер ви знаєте, як виростити яблуню з кісточки, залишилося тільки запастися терпінням і не засмучуватися у разі невдачі. Висаджуйте відразу кілька насіння, щоб в процесі вирощування можна було сміливо бракувати слабкі рослини і залишати найбільш сильні. Можливо, одна яблунька принесе дрібні кислі плоди, зате інша порадує вас смачними домашніми яблучками, а саме дерево буде морозостійким і довговічним.

Як виростити яблуню з насіння: тонкощі та секрети агротехнічного процесу

Яблуня – плодове дерево, яке можна виростити з кісточки або саджанця. Досвідчені садівники воліють другий варіант, часто купуючи молоді деревця в спеціалізованих магазинах, тому що знають, як виростити яблуню з насіння складно і клопітно. І необов’язково отриманий результат виправдає витрачені зусилля. З зернятків часто виростає дичок з дрібними, кислими яблуками. Щоб цього не сталося, важливо знати всі етапи і тонкощі процесу вирощування.

Зміст матеріалу

Особливості яблуень-сіянців

Процедура вирощування плодових дерев з кісточок має свої тонкощі і складності:

  • По-перше, не кожне яблучне насіння проростає, і з нього виходить саджанець.
  • По-друге, вирощене з насіння деревце з найбільшою часткою ймовірності буде дичком, ніяких сортових ознак від своїх батьків він практично ніколи не переймає.

Більшість таких дерев дають урожай через 6-12 років, при цьому яблука будуть кислими, дрібними, зі зниженими якісними (смаковими і товарними) характеристиками. Іноді з сіянців виростають високі яблуні, не зручні для підрізання, іноді карликові або напівкарликові деревця. А в деяких випадках виходить декоративна яблунька з красивими плодами, з абсолютно нейтральним смаком. Це відрізняє сіянці від покупних саджанців, які щеплені на слабкі підвої.

Зі шкільного курсу ботаніки відомо, щоб дичок давав хороший урожай ароматних, смачних і красивих яблук, йому потрібно прищепити гілку окультуреного «побратима».

Вибір посівного матеріалуВирощування саджанців із насіння має велику перевагу перед купівельним матеріалом. У результаті своїх праць можна отримати здорові, стійкі до захворювань дерева, термін життя і плодоношення яких становить понад 40 років. Але щоб цього домогтися, необхідно ретельно дотримуватися всіх правил вирощування.

Перед тим, як виростити яблуню з насіння, слід визначитися з сортом, скориставшись мічуринською класифікацією.

Згідно з нею, існують 3 групи окультурених рослин з різною здатністю передавати свої сортові особливості потомству:

  • Перша група повністю передає генну інформацію подальшим поколінням, але тільки якщо не буде перехресного досвіду з дикими сородичами. Це Антонівка, Китайка великоплідна, Спрут.
  • Друга група, до якої належать Боровинка, Грушівка, володіє малою здатністю передачі сортових ознак у спадок.
  • У третю групу входять культури, що передають всю генетичну інформацію своєму потомству незалежно від умов. Це Аніс, Воргулет. Саме цим сортам краще віддавати перевагу, якщо поставлено завдання, як виростити яблуню з насіння без щеплення.

При виборі відомого сорту для посадки, спочатку вирощують стійкий до морозу дичок, до якого потім прищеплюють гілку культурного «сородича».

Як виростити яблуню з насіння: етапиОптимальним часом для посадки насіння вважається осінь або весна. Але якщо пророщування проводиться вдома, то терміни посадки принципового значення не мають. Головне – створити оптимальні умови для майбутнього саджанця.

Робота з посадковим матеріаломПророщування насіння яблуні включає кілька етапів.

Підготовка

Оскільки вирощують яблуню з насіння, то важливо заготовити якісний посівний матеріал. Зернятка повинні бути щільними, пофарбованими в насичено коричневий колір, без пошкоджень, тріщинок, сколів, розломів. При виборі насіння потрібно вибрати стигле або переспіле яблуко. Акуратно витягти зернятко. Оглянути його. На загостреному боці має бути зеленувате плямко.

Заготовляють відразу кілька насіння (не менше 5). Після проростання висаджують найміцніші і найздоровіші екземпляри. При вирощуванні тільки одного яблучного зернятка є великий ризик не отримати посадкового матеріалу взагалі.

Промивання

Витягнуті з яблука кісточки промивають у теплій воді (+ 36 градусів). Роблять це обережно, перемішуючи воду з насінням дерев’яною лопаточкою хвилин 5. Потім аккура &

Про автора

admin administrator