Яку цибулю садити під зиму на зелень

Авторadmin

Яку цибулю садити під зиму на зелень

Посадка цибулі під зиму: плюси та мінуси

Багатьом відомо, що цибулю можна садити не лише навесні, а й восени. І такий варіант посадки цибулі набуває все більшої популярності з кожним роком. Це дуже зручно, оскільки не потрібно дбати про збереження посадкового матеріалу до весни. Які ще переваги посадки цибулі під зиму є, і як правильно її посадити, щоб вона не замерзла?

Переваги підзимової посадки цибулі

Посадка цибулі восени дозволяє отримати дуже ранній урожай. Зазвичай цибуля підзимової посадки готова до збирання вже на початку липня. При цьому розміри цибулин наростають дуже пристойні. Це зумовлено тим, що з моменту першого потепління цибуля прокидається, і відразу рушає в зріст. Цієї пори вологи в землі достатньо, що добре для цибулі. Незначні заморозки назад йому не страшні, оскільки цибуля є досить холодостійкою культурою. Навіть якщо його зелене перо трохи примерзне, воно досить швидко відновлюється, і на розмір самої цибулини це особливо не впливає.

Цибулю, яка була посаджена восени, менше потрібно буде прополювати. І в цьому немає жодного секрету. Вся справа в тому, що коли навесні цибуля починає рости, переважна більшість бур’янів ще й не думає починати прокльовуватися.

На той час, коли бур’яни почнуть активно проростати, перо цибулі вже буде досить великим, і вони йому ніяк не зашкодять.

Після збирання цибулі у липні звільняється ділянка землі, у якому можна до холодів ще встигнути виростити іншу культуру, таку як редиска, зелень чи огірки, наприклад. Це дуже зручно та особливо актуально для власників невеликих земельних ділянок. Цибуля, посаджена під зиму, чудово зберігається. Головне перед відправкою на зберігання добре його просушити.

Озима цибуля менш уразлива до атак шкідників, оскільки до моменту їх активізації цибулини вже досить дорослі та зміцнілі. Отже, цибульна муха та інші шкідники не зможуть завдати відчутної шкоди майбутньому врожаю. Щоб повністю віднадити муху цибулю, можна ділянку з цибулею по периметру обсіяти морквою, яку також можна садити під зиму.

Підзимова цибуля не особливо активно утворює стрілки. Якщо посадковий матеріал був дрібним, то стрілок не буде зовсім, а ось сівок більше може стрілкуватися. За цим потрібно стежити та своєчасно виламати стрілки, щоб зберегти якість майбутнього врожаю.

Недоліки посадки цибулі восени

Є й деякі недоліки такого варіанту посадки цибулі. При підзимовій посадці цибулі бажано збільшити норму висадки з розрахунком на те, що незначна її кількість може навесні не вдатися до зростання. Фахівці рекомендують збільшувати норму приблизно на 12-16%, не більше.

Звичайно, від різних погодних сюрпризів захиститись неможливо. У безсніжну морозну зиму цибуля-сівок вимерзне, а при надмірній вологості просто згниє. Але таке трапляється вкрай рідко. Можна вкрити грядку з цибулею нетканим матеріалом або в інший спосіб, але це не завжди виправдане.

Як і коли саме садити цибулю восени

Сьогодні на ринку є дуже багато сортів цибулі-сівки, придатної для підзимової посадки. Особливих вимог до вибору сорту немає, можна садити, який подобається – червоний, золотистий або білий, довгий або круглий, не має значення. Головне, щоб він був пристосований до клімату, де його планується вирощувати, тобто був районованим.

Осіння посадка цибулі мало чим відрізняється від весняної. Грунт повинен бути нейтральним і досить пухким. Ділянка для висадки цибулі повинна знаходитися в добре освітленому місці, що провітрюється. Також важливо, щоб ділянка, відведена під цибульну грядку, не була розташована в місці, де навесні може бути застій вологи, оскільки це згубно для культури.

Що стосується термінів посадки, то тут все залежить від погодних умов. Оптимальним є висаджування цибулі-сівки приблизно за місяць до настання стійких холодів. Зазвичай це відбувається з кінця жовтня до середини листопада. Визначити ідеальний час для посадки цибулі дуже важливо. Якщо занадто поквапитися, він може піти в зріст і загинути при першому заморожуванні. Якщо ж спізнитися з посадкою, то сівок не встигне до холодів добре вкоренитися.

Переваги посадки цибулі під зиму, зазначені вище, є досить вагомими аргументами на користь того, що цю справу не слід відкладати до весни. Головне зробити це своєчасно, правильно вибрати та підготувати ділянку, не забуваючи при цьому про сівозміну.

Розбираємось, яку цибулю саджати під зиму – все залежить від розміру цибулинок!

Автор: Володимир https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=31 Перша редакція: 19 жовтня 2023 Редактор: Олена Н. https://floristics.info/en/?option=com_contact&view=contact&id=21 🕒 2 хвилини 👀 3293 рази 💬 0 коментарів

Всім привіт! Сьогодні ми вибиратимемо цибулю для посадки.

Ця культура має трирічний життєвий цикл. Якщо посіяти насіння цибулі (чорнушку), то до осені з нього виростуть маленькі цибулинки (сіянка), і якщо наступного року посадити сіянку, то до осені вона вже дасть велику товарну цибулину. На третій рік цибуля зацвіте та зав’яже насіння.

Категорії посадкового матеріалу

Коли ми купуємо посадковий матеріал, то зазвичай ставимо собі за мету виростити з нього ріпку, тобто товарну цибулину діаметром плюс-мінус п’ять сантиметрів. Але як не дивно, велику цибулину дає дрібна сіянка, що не перевищує в діаметрі 2,5 см. Велика ж сіянка дає багату зелень, а потім починає стрілкуватися.

  • вівсюжку, діаметр якої менший за 1 см;
  • сіянку першої категорії діаметром 1-1,5 см;
  • сіянку другої категорії діаметром 1,5-3 см;
  • вибірок діаметром понад 3 см.

Призначення категорій посадкового матеріалу

Вибірок для посадки цибулі на ріпку не годиться, бо швидко стрілкується, але він дає багато зелені. Сіянка другої категорії дає великі цибулини, але часто стрілкується, сіянка першої категорії дає стрілку дуже рідко, а вівсюжка не стрілкується ніколи.

Крім того, чим дрібніший посадковий матеріал, тим більше його в 1 кг і тим більшу площу ви можете ним засадити.

Резюме

Підсумуємо. Якщо ви хочете отримати врожай цибулин пристойного розміру, саджайте сіянку першої категорії: вона, напевне, не дасть стрілки. Якщо ґрунт у вас родючий, то можна саджати і вівсюжку, а якщо бідний, то внесіть в нього органічні добрива і посадіть сіянку другої категорії: хоч вона і частіше стрілкується, зате дає більші цибулини.

До речі, не залишайте вівсюжку на зберігання: за зиму вона висохне. Найкраще її посадити під зиму – не пропадати ж добру!

А на ранню зелень треба саджати вибірок.

І нагадуємо: цибуля любить гарно удобрені органікою ґрунти з внесенням мінерального підживлення і, як не дивно, добрива, що містять хлор, зокрема калій хлористий. А ще цибуля потребує поливу.

Секрети досвідчених фермерів: як посадити цибулю під зиму, щоб не пішла в стрілку

Далеко не всі господині і господарі знають як правильно садити цибулю сіянку під зиму і насіння цибулі, щоб отримати урожай без стрілок чи просто чудову ранню зелень. Найголовніше – підібрати правильно посадковий матеріал і вибрати відповідний час для висадки. Ні в якому разі не використовуйте для посадки зіпсовану цибулю сіянку або насіння, яке не підходять для вирощування у вашій кліматичній зоні чи в тому ґрунті, який у вас на ділянці.

Навіщо садити цибулю під зиму

Восени цибулю садять з кількох причин, зокрема, для того, щоб вже навесні отримати урожай. Крім того, рослини, посаджені в осінній період, мають більше шансів вижити і краще розвиватися, оскільки перед зимою шкідники і захворювання зазвичай не такі активні, як навесні. Земля восени ще тепла, і завдяки цьому посаджена цибуля може краще вкоренитися. Висаджування рослин восени також корисне для ґрунту – це може сприяти розвитку в ньому корисних мікроорганізмів, завдяки яким його структура здатна покращитися. Висадивши цибулю перед зимою, ви зробите собі велику послугу – у вас буде менше роботи в гарячий “весняний” період.

В якому місяці садити цибулю під зиму

  • підберіть сорт, який найменше схильний до викидання стрілок;
  • зберігайте цибулю перед посадкою в правильному місці – темному і прохолодному, вона має “відпочити” і не почати проростати;
  • підберіть правильно місце для вирощування цибулі – ділянка не має бути надмірно освітленою. Цибуля, яка росте під впливом дуже яскравого світла, може викидати стрілки;
  • якщо цибуля буде отримувати забагато вологи – ви матимете стрілки.

Цибуля також може “стріляти” через неправильну глибину посадки.

Найкращі сорти цибулі під зиму необхідно вибирати, виходячи з того, в якому регіоні ви перебуваєте. Наприклад, під Києвом на зелень восени рекомендують садити цибулю-батун, а на голівки можна висадити “Радар”.

На яку глибину садити цибулю сіянку під зиму

“Радар” вважається високо врожайним та стійким до захворювань сортом цибулі, але найголовніше – правильно його посадити. Зверніть увагу, цибуля сіянка перед висадкою обов’язково має від 10 до 14 днів “відпочивати” в темному і прохолодному місці.

Для цього сорту потрібно підібрати добре освітлену ділянку. Слідкуйте за тим, щоб там не була занадто висока вологість. У дуже вологій землі цибуля “Радар” просто згниє.

Перед висадкою ґрунт потрібно ретельно перекопати і щедро удобрити. Висадіть рослини на глибину від 2 до 3 сантиметрів. При цьому між цибулинами варто дотримуватися дистанції 10-15 см, так рослини зможуть вільно рости і не заважати одна одній.

Коли висадите “Радар” – полийте його, але не перестарайтеся. Не забувайте виривати бур’яни, які можуть з’явитися на ділянці, засадженій цибулею.

Посадка цибулі під зиму на зелень майже не відрізняється від висадки “Радара”. Цей процес лише трохи простіший – не потрібно чекати поки ваш посадковий матеріал “відпочине”, – ви можете відразу ж сіяти насіння в підготовлений ґрунт.

Про автора

admin administrator