Заходи боротьби з білокрилкою у теплиці

Авторadmin

Заходи боротьби з білокрилкою у теплиці

Зміст:

Білокрилка в теплиці на томатах: як позбутися, методи боротьби

Невеликий метелик, який може завдати серйозної шкоди овочевим культурам, висаджуємо на присадибній ділянці. Слід знати основні принципи розвитку та розмноження цих дрібних комах, щоб боротьбу з білокрилкою в теплиці на помідорах було проведено успішно.

Цей метелик здатний розмножуватися, утворюючи величезні колонії. Одна самка відкладає до 250 яєць. Білокрилка небезпечна для висаджених помідорів, але крім цього, не застраховані від її навали до 300 різних видів інших сільськогосподарських культур.

Характеристика білокрилки

Існують 2 види таких комах: кімнатна та теплична. Останні мешкають за умов теплиць. Їм подобається вологе та тепле повітря. Первинне зараження відбувається з посадковим матеріалом, або через вже заражені рослини.

Невелика за розміром (до 3 мм) білокрилка, схожа на садову попелицю, але її крильця мають білий наліт. Вона найчастіше селиться у складі великої групи на зворотному боці листя. Там нею відкладаються яйця, з яких згодом вилуплюються личинки. Саме вони, впиваючись у рослину і випиваючи з неї соки, можуть зробити серйозну шкоду, а згодом призвести до загибелі рослини.

У той час, коли личинки ще не обернулися коконом, їх можна вивести за допомогою інсектицидів. Щільна оболонка надійно захищає личинку у цей період. Надалі, коли розпочнеться час вилуплювання дорослих особин і знову настане час появи нової генерації комах, процес боротьби із нею може зазнати фіаско.

Після мікро руйнувань листя, сік рослини виділяється на поверхню, а разом із випорожненнями цієї комахи утворюється відмінне середовище для розвитку грибкової інфекції. На листках томатів, спочатку з’являються місця сріблястого нальоту, але згодом, на них утворюються сажисті гриби, що нагадують темні плями.

Перші ознаки ураження шкідниками

Щоб знати, чим обробити рослини від білокрилки, слід вивчити основні ознаки, які з’являються на початковому етапі ураження рослини цією комахою:

  • у теплиці можна побачити пролітаючих дрібних комашок;
  • при струшуванні куща томату, над ним з’являється хмара з маленьких метеликів, що пурхають;
  • на нижній стороні листків томату, а також на його інших частинах, наліплені майже прозорі лускаті сегменти;
  • поява на рослині темних цяток – явна ознака ураження сажистим грибком, який утворюється на випорожненні білокрилок;
  • рослини недостатньо швидко ростуть;
  • на стеблах тепличних помідор з’являються скручені листки;
  • плоди томатів набувають білястого відтінку, перестають дозрівати.

При виявленні таких особливостей, можна запідозрити, що рослини вже уражені цим шкідником. Відразу після цього позбавляйтеся комахи.

Способи знищення

Огородники-початківці, можливо, не стикалися з таким явищем, і не знають, як позбутися цих комах. Літаючих особин набагато простіше знищити, ніж їхні личинки. До того ж, дорослі особини самі по собі не такі небезпечні як їх дитинчата, що тільки-но вилупилися.Тому, боротьба з білокрилкою на помідорах повинна починатися в момент появи мошок, що літають, але до того часу, коли ними будуть відкладені яйця. Для знищення цих шкідників позбавляємося кількома способами.

За допомогою хімічних препаратів

Заражені рослини обприскують інсектицидами, які можна придбати у садівницьких магазинах. Такі засоби впливають на шкідників томатів через рослини, після того, як отрута вбереться в стебла та листя кущів. Тому необхідно підібрати відповідні препарати для обробки кущів.

Під час утворення зав’язей на помідорах, застосовуються кошти на мильній основі. При цьому враховується ступінь ураженості комах. З таких препаратів визнані найкращими: Пегас, Фосбецид, Актара, Конфідор, Моспілан. Як боротися з білокрилкою на розсаді томатів цими засобами, вказано на інструкціях.

Знищення димом

Спосіб рятування від білокрилки на томатах за допомогою обкурювання – один з дієвих методів при тепличному вирощуванні. Достатньо провести двічі за сезон таку процедуру і шкідник не з’явиться на томатній розсаді. Після такої процедури загинуть не лише дорослі особини, а й личинки, і лялечки білокрилки.

Прийоми механічних способів

При цьому способі листя слід обробляти мильним розчином, а потім змивати їх чистою водою. Таким способом можна позбутися відкладених личинок, звільняючи поверхню листя і даючи можливість отримання рослиною кисню.

Спеціальні пастки для комах, з клейовою властивістю, також можуть допомогти позбутися білокрилки в теплиці. Їх можна придбати у спеціалізованих магазинах чи інших місцях. За бажання її споруджують самостійно. Картон з яскравим розфарбуванням змастити вазеліном.

Для комах, що злетілися на таку поверхню, вазелінова поверхня виявиться згубною. Після заповнення мошкарою, можна стерти цей шар і знову змастити його вазеліном.

Перед тим як позбутися білокрилки, готують приманку з нагрітої каніфолі, касторки та меду. Потім, наносять її на щільну поверхню яскравого кольору і виставляють у теплиці міжряддям.

Біологічний спосіб

Такий метод – чудова альтернатива знищенню шкідників за допомогою хімікатів. При цьому боремося за допомогою спеціальних комах енкарзії, що відкладають свої личинки на тільці білокрилки. У міру зростання, личинка, що паразитує, харчується соками з тільця комахи, таким чином, поступово вбиваючи його.

Також, у теплиці між рядами з помідорами розвішують картонні коробки, з поміщеними в них лялечками.

Після появи комах, вони прямують до білокрилки і поїдають їх личинки, що мають на своєму розпорядженні листя томатів.Знає, як боротися з білокрилкою, звичайна сонечка, яка з’їдає як дорослих особин, так і личинки, а також клоп макролофус. Для 1 кв. м. тепличної площі з томатами, достатньо 5 таких клопів. Через 15 днів слід повторити підселення нових особин маркофолусів.

Народні прийоми боротьби

Ці методи боротьби мають найбільш безпечну дію на людський організм. Але їх доводиться проводити в теплиці неодноразово, щоб упоратися зі шкідником.

Згубним для комах виявляється холодне повітря. Перед тим як позбутися білокрилки в теплиці на томатах, по можливості розсаду на деякий час виносять на відкрите повітря. Білокрилка не виносить запах часнику. Тому, з нього готують настоянку, достатньо на 2 літри окропу додати 2 подрібнені зубки часнику, а потім їм оббризкати помідорні кущі.

Деякі використовують господарське мило, щоб перешкоджати розмноженню метелика. Мило після подрібнення на тертці розчиняють у гарячій воді, з розрахунку – 1 частина мила на 6 частин рідини. Потім проводиться оббризкування висаджених овочів. Допоможе впоратися з білокрилкою настій деревію. Для цього, 10 г висушеної трави заварюють в 1,5 літрах окропу. Потім проводиться обприскування томатів. Бажано піднімати гілки, щоб розчин потрапляв на їх нижню сторону.

Можна обробити помідори аптечним засобом від корости. Його розводять у воді і оббризкують рослини.

Профілактичні заходи

Якщо проводити заходи щодо запобігання появі білокрилки на помідорах, то можливо не знадобляться інші способи, щоб впоратися з нашестю комах. Заздалегідь металеві конструкції слід фарбувати. Земельна ділянка має бути ретельно прибрана та звільнена від торішньої рослинності.

Покупну розсаду томатів ретельно перевіряють на можливість зараження комахами. Після висадки слід передбачити обов’язкову процедуру провітрювання приміщення теплиці, а температура всередині теплиці не повинна перевищувати +15 градусів.

Рекомендуємо

Гербіцид від пирію: як позбутися, найкращі препарати та методи боротьби з бур’яном

Гербіциди від пирію та інші способи знищення бур’янів: методи органічного землеробства, агротехнічні прийоми, народні засоби. Профілактика появи пирію на ділянці.

Білокрилка на огірках у теплиці: як позбутися і чим обробляти?

Білокрилку на огірках важливо вчасно виявити. Ознаки появи та способи боротьби. Які профілактичні заходи можна вжити?

Павутинний кліщ на огірках у теплиці: заходи боротьби, як позбутися (фото)

Потрібно вчасно помітити появу павутинного кліща на огірках у теплиці, щоб урятувати врожай. Тому важливо знати, як виглядає сама комаха та рослина після її появи. Методів боротьби безліч.

Білокрилка: як виглядає, чим харчується, як її позбутися

Білокрилка – це дрібна комаха з парою крил, зовні схожа на моль. Шкідливий метелик, здатний завдати шкоди в саду і на городі. Кажуть, якщо на ділянці оселилася маленька білокрилка, можна позбутися значної частини врожаю. Але сумувати не варто, є багато способів боротьби зі шкідливою комахою.

  1. Опис білокрилки
  2. Найбільш небезпечні види, де трапляються
  3. Ознаки зараження рослин білокрилкою
  4. Наслідки зараження білокрилкою
  5. Способи боротьби з білокрилкою
  6. Хімічні препарати
  7. Біологічні препарати
  8. Народні засоби
  9. Профілактичні заходи
  10. Відео: ефективні засоби для боротьби з білокрилкою у теплиці

Опис білокрилки

Дрібний метелик довжиною від 1 до 3 мм, забарвлення залежить від виду, харчується соком рослин. Білокрилка належить сімейству алейродидів (лат. Aleyrodidae). Через борошнистий наліт на крильцях, її наукова назва походить від грецького aleuron (у перекладі «мука»). У нашій країні зветься «білокрилка» через пару крил білого кольору.

У світі 1500 видів білокрилки, на європейській території відомі близько 20 видів. Комаха відноситься до класу сільськогосподарських шкідників, оскільки колонії метеликів знищують урожай. Найнебезпечніші види білокрилки, що зустрічаються в наших городах:

  • теплична (Trialeurodes vaporariorum). Метелик 3 мм, тільце жовте, крила білі. Пошкоджує посадки в теплицях, оранжереях, віддає перевагу томатам, огіркам, сіку квітів;
  • сунична (Aleurodes fragariae). Метелик розміром 2 м, тільце сірого кольору. Ушкоджує листя, черешки полуниці, суниці;
  • жимолісна (Aleyrodes lonicerae). Розмір метелика 2-3 см, воліє харчуватися листям винограду. Вид, здатний зимувати під шаром снігу;
  • капустяна (Aleurodes brassicae). Метелик 3-4 мм, біле тільце. Харчується соком усіх видів капустяних рослин.
  • Теплична
  • Сунична
  • Жимолісна
  • Капустяна

Життєвий цикл білокрилки становить близько 40-50 днів, за цей час дорослий метелик здатний відкласти 300 яєць за 2-3 тижні. Захищаючи потомство від загибелі, комаха розносить кладки на листя сусідніх рослин. Під час розмноження метелик прикріплює личинки на нижню частину листя, зовні вони схожі на дрібні піщинки.

Через 10 днів яєчка заляльковуються, стадія формування від личинки до метелика проходить швидко – за 15-17 днів. Потім личинка перетворюється на німфу і через 5 днів стає повноцінним метеликом.

Найбільш небезпечні види, де трапляються

Білокрилка веде паразитичний спосіб життя, харчується соком рослин, до яких прикріплює свою кладку. У південних регіонах метелик зимує під листям, у щілинах будинків сараїв, під корою дерев. У регіонах із холодним кліматом цих комах набагато менше.

Якщо метелик залітає в теплицю, він знаходить відповідні умови для розмноження, адже в теплицях тепло та сухо. На жаль, на вулиці білокрилка теж почувається чудово, і якщо згаяти момент її розмноження, можна втратити частину врожаю.

1. Теплична білокрилка менш вимоглива до умов проживання. Любить субтропічні умови проживання, тому легко знаходить парники, де переважають високі температури та сухе повітря. У теплиці потрапляє разом із ґрунтом, де можуть зберегтися яйця метелика, із зараженим посадковим матеріалом або просто перелітає із сусіднього городу. Теплична білокрилка віддає перевагу посадкам томатів, огірків, перців, баклажанів і селери.

2. Сунична білокрилка мешкає у лісостепових зонах, великими колоніями мешкає у центральних регіонах нашої країни. Харчується соком ягідних культур: полуниці, суниці, рідше смородини та малини. Поселяється на черешках або нижніх частинах листа, обліплює черешки. На листі дорослі метелики виділяють рідину, схожу на росу білуватого кольору. Ці виділення стають чудовим розсадником для сажистих грибків, які поселяються на плодових культурах.

3. Жимолісна білокрилка від інших видів відрізняється дрібними цятками на крилах. Вона негаразд поширена нашій країні, як інші види. Від неї страждають багато європейських країн, а також Україна та Білорусія. Декілька видів жимолостного метелика живуть на півдні, і вже стали справжнім лихом для виноградників. Зимує у верхніх шарах ґрунту, поселяється на листі винограду, на кущах жимолості.

4. Капустяна білокрилка – справжнє лихо, що живе на всій території України. На відміну від своїх побратимів харчується соком не тільки капусти, а й інших рослин: молоча, чистотілу. Розмножується швидко, оселяється колоніями до 100 штук. Відкладає личинки на соковитих капустяних листках, це проявляється у вигляді сухих плям, які пізніше перетворюються на дірки.

Ознаки зараження рослин білокрилкою

Оскільки крихітний метелик швидко розмножується, його легко помітити на рослинах. Щоб виявити поселення комах, досить трохи струсити його за стебло. Біла хмара метеликів, що розлетілися, стане сигналом до того, що шкідлива комаха присутня на вашій ділянці. Тому посаджені кущі потрібно регулярно оглядати з усіх боків, заглядати на нижню частину листя.

Як визначити присутність білокрилки по листі рослин? На зовнішній поверхні листя з’являються дрібні хлорозні цятки світлого кольору, потім вони висихають, розростаються і стають дірками. Рослина слабшає, починає чахнути. До того ж білокрилка, повзаючи листям, виділяє рідину, яку називають «медв’яною росою». Ця рідина шкідлива для рослин, тому що приваблює інших шкідливих комах (наприклад, попелиці).

Наслідки зараження білокрилкою

З появою білокрилки на ділянці знижується врожайність, рослини стають слабкими, гальмують у розвитку. Висмоктуючи соки листя, комахи знижують імунітет рослин, знижуючи його до мінімуму. До того ж білокрилка, перелітаючи з рослини на рослину, розносить на лапках інфекцію, яка стає причиною багатьох захворювань: борошнистої роси, бактеріальних гнил, сажистих грибків.

Залишаючи продукти життєдіяльності на листі, білокрилка виробить медяну росу, що приваблює інших шкідників. До того ж рідина закупорює пори на листі. Позбавлена повітря зелена маса починає сохнути, скручуватися. Квітки та зав’язі темніють, висихають та опадають на землю.

Маленький метелик здатний оселитися не тільки в саду або в городі, він чудово розмножується в домашніх умовах, залітаючи у відкриті кватирки та вікна. Особливо метелик любить квіткові горщики з геранню, фуксіями, орхідеями, фіалками. Щоб запобігти загибелі кімнатних квітів, потрібно оглядати кашпо з рослинами регулярно.

Способи боротьби з білокрилкою

Оскільки дрібна комаха легко перелітає з місця на місце, боротися з нею важко. Найоптимальніший час боротьби на стадії личинок та німф, саме в цей момент вони особливо вразливі. До того ж, обробка препаратами на нижніх пластинах листа призводить до того, що краплі препаратів стікають вниз на землю. Тому боротьба з білокрилкою полягає у комплексному підході: застосуванні хімічних та біологічних препаратів, з неодноразовими обробками рослин.

Хімічні препарати

Для боротьби з білокрилкою використовують хімічні препарати на основі імідаклоприду (синтетичного нікотину). Це інсектициди, засновані на блокуванні нервових імпульсів, що викликають параліч, комахи гинуть протягом 2 днів після застосування. Препарати не викликають токсичності, не шкодять рослинам, мають стійкість при високих температурах та вологості. Це:

  • Конфідор – частка імідаклоприду 70%, має дію, що знищує комах протягом 1-3 днів. Дозування при застосуванні 0,1 % розчин. Обробку рослин проводять одноразово шляхом поливу під корінь;
  • Актора – на основі тіаметоксама, інсектицид контактно-кишкової дії. Після обробки проникає в частини вегетативних рослин, є сильною отрутою для білокрилки, загибель комах спостерігається через 3-4 дні. Дозування 1 мл на 10 л води проводиться одноразово.
  • Актеллік -в основі препарату піріміфос-метил, пестицид для боротьби з комахами. Має контактно-кишкову дію, загибель комах через 1-2 дні. При обробці кущів використовувати дозу 3-4 мл на 1 л води, повторити через 7-10 днів;
  • Фуфанон – на основі малатіону (диметилдітіофосфорної кислоти), діє на комах як кишкова отрута. Дозування при обробці рослин 15 мл на 10 л води, обприскувати з інтервалом 14 днів;
  • Іскра золота – на основі імідаклоприду (20%), діє як кишкова отрута. Обробка проводиться з інтервалом 14 днів, шляхом обприскування кущів або одноразового поливу під корінь. Дозування 3мл на 10 л води.

Ці інсектицидні препарати мають високу швидкість впливу на білокрилку (1-3 дні), що забезпечує захист рослин до 1 місяця. Але зовнішні чинники, що впливають дію препарату, необхідно враховувати. Це сонце, що швидко висушує вологу, і дощі, що змивають препарати.

Порада! Перед використанням уважно прочитайте інструкцію на упаковці! Не рекомендується порушувати дозування, інакше можна спалити рослину або нашкодити навколишньому середовищу!

Біологічні препарати

Багато хто з нас воліє не застосовувати хімічні засоби для боротьби зі шкідниками, воліючи вирощувати екологічно чисті овочі. Є група препаратів, що складається із продуктів біологічного походження, їх використовують у боротьбі з білокрилкою. Це:

  • Фітоверм – в основі препарату аверсектин (біологічний пестицид). Дозування застосування 10 мл на 10 л води не токсичний, руйнується під сонячними променями. У плодах та овочах не накопичується, тому обробку рослин проводять двічі з інтервалом у 7-10 днів;
  • Біовір – містить суперечки грибка ентомопатогену Verticillium lecanii, призначений для порушення процесу життєдіяльності білокрилки. Знищує 80% колонії, пригнічує стадії личинок. Дозування 0,5 г на 5 л води, обробка з інтервалом 14 днів;
  • Лепідоцид П містить спори бактерій нищівних гусениць і метеликів шкідників. Обробка методом обприскування рослин із інтервалом 10-14 днів. Використовується із господарським милом для кращого прилипання. Дозування 20 г на 10 л води, обприскування по кущах з інтервалом 10 днів;
  • Бітоксибацилін П містить спори гриба Trichoderma harzianum, що пригнічують патогенне середовище. Використовується для знищення лускатокрилих, обробка 1 раз на 7-10 днів, протягом сезону застосовується неодноразово. Дозування для обробки 70 г на 10 л води;
  • Агравертин – на основі біологічного пестициду авертину. Діє на членистоногих як блокатор нервових імпульсів, після обробки рослин діє протягом 20-30 днів. Дозування при обприскуванні 20 мл на 10 л води при поливі під корінь 40 мл на 10 л.

Народні засоби

Позбутися білокрилки можна за допомогою народних засобів. Метелик не виносить різких запахів, при застосуванні цих засобів намагається полетіти подалі. Список кращих рецептів у боротьбі зі шкідником у таблиці:

складовіЯк приготуватиЯк використовувати
Настоянка із часникомГоловку часнику очистити, залити окропом. Наполягати добу у темному місці. Перед застосуванням процідити, розбавити до об’єму 5 л.Обприскування по листю 1 раз на тиждень, повторити 3 рази
Настоянка з йодом та содоюУ 1 л води додати 30 г господарського мила, 1 ст. л. соди, 1 ч. л. йоду. Розвести водою до об’єму 10 лОбприскування по листю 1 раз на тиждень, повторити 3 рази
Мильний розчин1 шматок дьогтярного (господарського) мила розчинити в 1 л гарячої води. У розчин додати 5 лПротирати листя з обох боків, рясно змочуючи. Повторити за 7 днів
Розчин із нашатирним спиртомУ 10 л води додати 20 млОбприскати по аркушу з інтервалом у 7 днів, повторити двічі
Розчин з 9% оцтомУ 1 л води додати 1 ч. л. оцтуОбприскати по аркушу 3 рази з інтервалом у 7 днів
Зольний розчин1 ст. деревної золи насипати у 5 л води. Наполягати 2-3 години, помішуватиПолив під корінь 3-4 л під кущ, через 7 днів.
Настоянка полину200 г сухої трави залити окропом, настоювати 48 годинОбприскувати по листі з періодичністю 3-5 днів протягом місяця
Настоянка деревію100 г квіток залити 1 л окропу, наполягати 24 годиниОбприскувати по листі з періодичністю 3-5 днів протягом місяця
Настоянка чистотілу200 г квіток залити окропом, наполягати 24 години, розбавити до 5 лОбприскувати по листі з періодичністю 3-5 днів протягом місяця
  • Часниковий настій
  • Розчин із содою та йодом
  • Мульний розчин
  • Розчин нашатирного спирту
  • Оцтовий розчин
  • Зольний настій
  • Настій полину
  • Настій деревію
  • Настій чистотілу

Профілактичні заходи

Щоб уникнути появи білокрилки на ділянці, необхідно вжити профілактичних заходів.

1. Провесною або пізно восени слід щорічно перекопувати грунт на грядках на глибину 20-30 см. Ця процедура зменшує популяції шкідників, оскільки в зимовий час земля промерзає.

2. При виборі саджанців або насіння в магазині, потрібно віддавати перевагу якісному посадочному матеріалу. Не варто довіряти вуличним продавцям при покупці розсади, невідомо, за яких умов її вирощували.

3. Періодично оглядайте посадки, обприскуйте рослини з метою профілактики поширення хвороб та шкідників. Залучайте корисних комах, які харчуються дрібними комахами (зокрема білокрилкою). Садьте навколо посадок рослини-медоноси: верес, гречку, аліссум, бальзаміни, котівник, мелісу.

4. Ще один спосіб, який відлякає білокрилку – посадка рослин, які відлякують комах своїм різким запахом. Для цього поряд з посадками овочів слід садити базилік, чорнобривці, настурцію, календулу, кріп, петрушку.

5. Для боротьби з білокрилкою можна скористатися липкими стрічками від мух, які продаються у спеціалізованих магазинах. З розвішують у теплицях або прив’язують до палиць, устромлених посередині грядок з овочами.

Досвідчені городники роблять пастки для комах своїми руками. Для цього знадобиться 2 шматки різнокольорового картону, наприклад, жовтий і помаранчевий. Поділіть лист картону на 4 частини та склейте його один з одним так, щоб яскрава сторона залишалася зовні. Яскравий колір привертатиме увагу метеликів. Потім проробіть у картоні дірки, прив’яжіть мотузочки. Перед тим, як розвісити пастки, на картон треба нанести клей від гризунів та комах ALT. Залучений яскравим кольором, метелик сідає на картон і прилипає. До речі, клей абсолютно безпечний для рослин, але працювати з ним краще в рукавичках та масці.

6. Після збирання врожаю слід обробити теплицю тютюновою шашкою. Цей профілактичний захід захистить парник від різних інфекцій та розповсюдження комах шкідників.

Відео: ефективні засоби для боротьби з білокрилкою у теплиці

У ролику описані кілька способів, які допоможуть позбутися шкідників та хвороб у теплиці восени. Приєднуйтесь до перегляду!

Незважаючи на маленький розмір, білокрилка небезпечна комаха. Колонії метеликів мігрують із ділянки на ділянку, розмножуючись по 10 разів за сезон. Боротьба із білокрилкою допоможе врятувати врожай від загибелі.

Про автора

admin administrator