Жовта солодка картопля

Авторadmin

Жовта солодка картопля

Зміст:

Батат: посадка і догляд у відкритому ґрунті, вирощування з насіння

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 10 серпня 2023 Опубліковано: 17 лютого 2019 Перша редакція: 17 травня 2017 🕒 14 хвилин 👀 42784 рази 💬 12 коментарів

  • Посадка й догляд за бататом
  • Картопля батат – опис
  • Вирощування батату з насіння
    • Посів батату
    • Догляд за розсадою батату
    • Коли садити батат у ґрунт
    • Ґрунт для батату
    • Як садити батат у відкритий ґрунт
    • Як виростити батат
    • Полив батату
    • Підживлення батату
    • Десертний батат
    • Кормовий батат
    • Овочевий батат
    • Корисні властивості батату
    • Батат – протипокази
    • Коментарі

    Солодка картопля батат, або іпомея батат (лат. Ipomoea batatas) – цінна кормова і харчова культура, вид бульбоподібних рослин роду Іпомея родини Берізкових. Походить батат із Колумбії й Перу, звідки він ще до прибуття європейців до Південної Америки поширився по всьому регіону, а також потрапив у Східну й Південну Полінезії, Вест-Індію, на острів Пасхи і в Нову Зеландію. Ацтеки називали їстівне коріння батату «камотлі» і їли в сирому, вареному та смаженому вигляді. Під час конкісти іспанці завезли батат на Філіппінські острови, звідки він потрапив у Середземномор’я, Тайвань і Японію.

    Сьогодні батат росте тільки в культурі. Вирощують його в субтропічних і тропічних зонах, а також у теплих районах помірної зони – наприклад, непогано росте батат в Україні, та й батат у Підмосков’ї давно вже не рідкість. Лідерами в промисловому вирощуванні батату є Китай, Індонезія та Індія.

    Посадка й догляд за бататом

    • Посадка: посів насіння на розсаду – у кінці січня або на початку лютого, висадка сіянців у відкритий ґрунт – у другій половині травня.
    • Освітлення: яскраве сонячне світло.
    • Ґрунт: найкраще супіщаний або суглинний, із високим умістом азоту.
    • Полив: рясний тільки в перший місяць після висадки розсади, потім (із другої половини літа) батат поливають не частіше ніж один раз на декаду, але якщо час від часу йдуть дощі, то можна його взагалі не поливати. Останнє зволоження ґрунту проводять за 2-3 тижні до збирання врожаю.
    • Підживлення: під час формування бульб (приблизно в середині серпня) батату потрібен калій, для чого в ґрунт уносять деревну золу, розмішавши 1-2 склянки в 10 л води і настоявши цей склад упродовж тижня при періодичному помішуванні. Під кожен кущ уносять по 1 л настою.
    • Розмноження: зазвичай бульбами або їх частинами.
    • Шкідники: хрущі (личинки хрущів), слимаки, павутинні кліщі дротяники.
    • Хвороби: чорна ніжка.
    • Властивості: рослина має високу поживну цінність, цілющі властивості і є дієтичним продуктом.

    Картопля батат – опис

    Солодкий батат є трав’янистою ліаною з повзучими стеблами-огудинням завдовжки до 5 м, що легко вкорінюються у вузлах. У висоту рослина може сягати 15-18 м. Сильно потовщені бічні корені батату утворюють бульби з їстівною жовтою, помаранчевою, білою, кремовою, рожевою, червоною та фіолетовою м’якоттю. Важать бульби батату від 200 г до 3 кг і більше. Листя у батату пальчасто-лопатеве або серцеподібне, на довгих черешках. Пазушні лійкоподібні квіти з великим віночком можуть бути рожевими, білими або блідо-бузковими, проте багато сортів батату в умовах помірного клімату не цвітуть. Плід батату – коробочка з чотирма бурими або чорними насінинами діаметром 3,5-4,5 мм.

    Вирощування батату з насіння

    Посів батату

    Розмножують картоплю батат зазвичай пророщуванням бульб, оскільки в наших умовах рослина цвіте рідко і, отже, насіння не утворює. Однак можна придбати насіння батату в інтернет-магазині або в садовому павільйоні і, з огляду на теплолюбність культури й вегетаційний період її розвитку тривалістю від 90 до 180 днів, посіяти його не у відкритий ґрунт, а на розсаду. Тим паче що насіння батату має майже стовідсоткову прорісність.

    Сіють батат у кінці січня або на початку лютого, але перед посівом насіння поміщають на добу в теплу воду, після чого знезаражують у розчині марганцівки або мідного купоросу. Після обробки насіння просушують.

    Субстрат для вирощування розсади батату має бути родючим і пухким – наприклад, добре підійде для цієї мети ґрунтова суміш із перегною, дернової землі й піску в рівних частинах. Не використовуйте для посіву городню землю – в ній недостатньо поживних речовин, і вона може бути заражена яйцями комах і хвороботворними мікроорганізмами. Субстрат перед посівом насіння потрібно дезінфікувати прожарюванням у духовці чи прогріванням у мікрохвильовій печі.

    Насіння батату заглиблюють у вологий субстрат на 1,5-2 см, після чого поверхню злегка ущільнюють і поливають. Потім посіви накривають плівкою або склом і утримують їх до появи сходів у добре освітленому та провітрюваному місці при температурі 18-20 ºC.

    Догляд за розсадою батату

    Вирощування батату в розсадний період вимагає передусім створення для сіянців оптимального температурного режиму в межах 20-30 ºC. Поливають розсаду батату регулярно, але помірно: рослина любить вологу, проте рідкого бруду в коренях не зносить. Для зволоження субстрату використовують відстояну упродовж доби воду кімнатної температури. Поливайте сіянці тільки тоді, коли просохне верхній шар субстрату. Приміщення слід регулярно провітрювати, однак не можна допускати виникнення протягів. Провітрювання найкраще здійснювати відразу після поливання.

    Коли розсада батату сягне у висоту 15 см і на кожному сіянці сформується по 4-5 міжвузлів, можна братися до гартівних процедур, що мають на меті привчити рослини до впливу природних факторів. Розсаду слід щодня упродовж двох тижнів виносити на відкрите повітря. Спочатку ненадовго – на 20-30 хвилин, але поступово тривалість процедури збільшують доти, доки саджанці батату не зможуть перебувати на відкритому повітрі цілодобово.

    Посадка батату у відкритий ґрунт

    Коли садити батат у ґрунт

    Висаджують розсаду батату на грядку, коли температура повітря міцно встановиться на позначці 20 ºC, а ґрунт прогріється до 15 ºC. Наприклад, в Україні, особливо в її південних районах, висаджувати сіянці на город можна вже в кінці квітня, а в Підмосков’ї необхідні умови іноді настають тільки в першій декаді червня.

    Батат найкраще росте на відкритих сонячних ділянках, захищених від сильного вітру. Оптимальний ґрунт для рослини – супіщаний або суглинний, з низькою кислотністю і високим умістом азоту, хоча батат може рости й на інших ґрунтах.

    Ґрунт для батату

    Ділянку під батат потрібно готувати ще з осені: землю перекопують на глибину 15-20 см з одночасним унесенням перегною, сульфату калію і суперфосфату. Кислі ґрунти за два тижні до внесення добрив вапнують. Навесні перед посадкою ґрунт на ділянці розпушують і збагачують аміачною селітрою.

    Як садити батат у відкритий ґрунт

    Сіянці висаджують у ямки завглибшки близько 15 см, викопані на відстані 40 см у ряду при міжряддях 70 см. Якщо ви висаджуєте сорт із довгим огудинням, то розміщуйте ямки за схемою 70х70 см, хоча при компактній посадці батату килим, що утвориться згодом із гички й листя, запобіжить занадто швидкому випаровуванню вологи. Сіянці заглиблюють так, щоб два нижні міжвузля опинилися під землею. Для успішного вкорінення з розсади видаляють майже всі листки, залишивши тільки 1-2 пари верхніх. Після посадки поверхню грядки ущільнюють, поливають, а кожен сіянець накривають скляною банкою або прозорою пластиковою пляшкою з обрізаною шийкою. Коли на сіянцях почне з’являтися нове листя, покриття знімають.

    Догляд за бататом

    Як виростити батат

    Посадка і догляд за бататом ніяких складнощів не передбачають, і якщо вам вдасться знайти добре насіння культури, то при дотриманні нескладних правил вирощування батату ви цілком можете розраховувати на успіх. Головне – пам’ятати, що ви маєте справу з теплолюбною культурою.

    Догляд за рослиною складається з добре знайомих кожному городникові процедур: укриття грядки від холоду, поливань, розпушування ґрунту, прополювань, захисту від хвороб і шкідників. При вирощуванні батату не можна дозволяти огудинню вкорінюватися в міжвузлях: пройдіть по грядці й підніміть кожне огудиння, щоб обірвати утворені корінці. Не забудьте в 20-х числах серпня прищипнути верхівки всіх огудин – цей захід сприяє збільшенню розміру бульб.

    Полив батату

    Оскільки батат посухостійкий, рясного зволоження він потребує тільки в перший місяць після посадки, але в подальшому полив має поступово скоротитися до звичайного: у другій половині сезону вегетації поливання слід проводити не частіше одного разу на 10 днів, а якщо дощі йдуть регулярно, то батат можна не поливати зовсім. За 2-3 тижні до збирання бульб зволоження грядок припиняють.

    Підживлення батату

    Найбільше додаткового харчування, а саме калійного удобрення, батат потребує під час формування й зростання бульб – це відбувається зазвичай в середині серпня. Найкраще в ролі добрива використовувати деревну золу: 1-2 склянки золи розмішують у 10 л води й настоюють упродовж тижня, час від часу помішуючи, після чого вносять по літровій банці настою під кожен кущ.

    Шкідники і хвороби батату

    Незважаючи на те, що батат стійкий до традиційних шкідників і хвороб нашого клімату, його бульби можуть пошкоджувати личинки хрущів, причому шкідник ніби навмисне знищує або спотворює найбільші й найгарніші коренеплоди. Вести боротьбу з хрущами та їхнім потомством потрібно наполегливо й цілеспрямовано, а як це робити, ви можете прочитати в розміщеній на нашому сайті статті.

    У дощовий сезон небезпеку для батату становлять слимаки. Розставте по ділянці миски з пивом і через певний час зберіть урожай молюсків. Захистити від слимаків батат можна, якщо оточити грядку неглибокою канавою і насипати в неї дрібний відсів: слимаки такої перешкоди не подолають.

    Може потерпіти батат і від павутинних кліщів, які окупують рослини в посушливе літо. У боротьбі з ними використовують обробку кущів настоєм блекоти, борщівника, дурману, цибулиння або ромашки аптечної.

    Із хвороб батат може вразити в розсадний період чорна ніжка, від якої стебло у кореневої шийки сіянців перегниває, і вони гинуть. Щоб уникнути захворювання, сійте батат тільки в знезаражений ґрунт: пролийте субстрат Фітоспоріном-М, а щоб він не закислювався, додайте в ґрунтосуміш змолоту на борошно яєчну шкаралупу.

    Збирання і зберігання батату

    Збирають урожай батату через 14-16 тижнів після висадки розсади, приблизно в середині вересня, до настання заморозків, у суху й сонячну погоду. До цього часу листя та бадилля починають жовтіти й в’янути. Батат, викопаний у вологу погоду, зберігатися не буде, тому його потрібно відразу переробляти, як і пошкоджені бульбоплоди. Бульби викопують вилами й залишають на поверхні грядки для просушування. Копайте обережно, оскільки бульби можуть сягати в довжину 30 см. Підсохлі бульбоплоди очистіть від землі і розсортуйте: цілі здорові плоди відправте на зберігання, а пошкоджені і сумнівні – на переробку.

    Бульби, призначені для зберігання, потрібно упродовж тижня витримати при температурі 28-30 ºC при вологості повітря в межах 85-90 %, регулярно провітрюючи приміщення. Потім плоди складають у неглибокі лотки й зберігають при температурі 10-15 ºC упродовж декількох місяців.

    Якщо ви хочете батат заморозити, то спочатку його слід нарізати скибочками й обсмажити до напівготовності, потім скласти в пакети або контейнери, закупорити й тільки після цього помістити в морозильну камеру.

    Можна зберігати батат у сушеному вигляді: бульби миють, чистять і ріжуть на тонкі часточки або соломкою, як картоплю, потім промивають під проточною водою, бланшують близько 5 хвилин в окропі, різко охолоджують у воді, дають їй стекти, після чого скибочки розкладають в один шар на деко і сушать у духовці при 80 ºC, час від часу перемішуючи. Висушений батат остуджують природним шляхом, після чого зсипають для зберігання в паперові мішки або пакети.

    Батат можна консервувати. Його нарізають кубиками, відварюють у підсоленій воді зі спеціями до напівготовності, розкладають по стерильних півлітрових банках, заливають окропом, додають у кожну банку по ½ чайної ложки оцтової кислоти, після чого банки закручують, закутують, а після того, як вони охолонуть, поміщають на зберігання.

    Види і сорти батату

    Офіційної сортової класифікації батату, на жаль, не існує, але всіх сортів і гібридів рослини налічується близько 7000: тільки в Китаї вирощують близько 100 сортів цієї рослини. Сорти батату поділяються на кормові, овочеві та десертні. Розрізняються сорти також забарвленням шкірки, кольором м’якоті й формою бульби. Мають значення і такі характеристики, як урожайність, колір і форма листя та кучність формування бульб батату. За термінами дозрівання сорти поділяються на ранні, середньостиглі та пізні.

    Десертний батат

    Десертні сорти батату вирізняються високим умістом бета-каротину і глюкози – вони солодкі на смак, м’якоть у них яскраво-жовта або помаранчева. Цим сортам для дозрівання потрібно багато світла й тепла, тому в середній смузі вони ростуть не так добре, як у субтропіках і тропіках. Смак десертного батату залежно від сорту може нагадувати ананас, гарбуз, каштан, банан або моркву. Бульби десертних сортів поєднуються з фруктами, горіхами, карамеллю, патокою, тому їх використовують для приготування солодких каш, запіканок та інших десертів. Найкращими десертними сортами є:

    • Кумара Ред – вимогливий до освітлення й температури гібрид із великими кущами, довгим огудинням і пишним листям. Бульби у цього батату довгасто-округлі, серцевина світлого жовтуватого відтінку, помірно солодкого смаку. У сирому вигляді м’якоть плода трохи терпка;
    • Борегард – простий у догляді, солодкий і смачний сорт із високим умістом глюкози й каротину. Рослина формує компактні кущі, що дають рівні бульби мідного відтінку з помаранчевою м’якоттю;
    • О`Генрі – різновид американського сорту Борегард світло-кремового кольору з жовтуватою м’якоттю солодкуватого смаку й сухої консистенції. Сорт стійкий до хвороб і шкідників;
    • Гарнет – американський середньоранній сорт середньої продуктивності з червонуватою шкіркою й помаранчевою солодкою м’якоттю;
    • Перемога 100 – скоростиглий продуктивний сорт, що добре прижився в середній смузі. Рослина утворює компактний кущ, бульби у неї гладкі, рівні. М’якоть помаранчева, помірно солодка, нагадує за смаком горіхи й банан, але проявляються ці характеристики тільки після того, як бульби деякий час полежать: відразу після викопування вони несмачні;
    • Джорджія Ред – продуктивний сорт, адаптований до умов середньої смуги. Рослина утворює компактний кущ із листям темно-червоного відтінку й округлими мідно-помаранчевими бульбами зі світлою м’якоттю, які в сирому вигляді на смак нічим не відрізняються від картоплі, але після теплової обробки стають солодкими й м’якими;
    • Бургундія – стійкий до фузаріозу ранній американський сорт, що має підвищений уміст сахарози й прекрасний аромат. Шкурка у бульб темно-червона, м’якоть темно-помаранчева, не міняє забарвлення після термічної обробки.

    Кормовий батат

    У кормових сортах батату міститься цукрів менше, ніж у десертних і овочевих. Цим бататом можна з успіхом замінити картоплю. У нього зазвичай світла м’якоть, яка після теплової обробки стає м’якою. Підходять бульби кормового батату і для смаження. Ці сорти добре ростуть не тільки на півдні, а й у середній смузі. До найбільш затребуваних кормових сортів належать:

    • Білий букет – високоврожайний сорт, який формує потужний кущ із довгим огудинням і великими кремовими бульбами, що іноді сягають у масі 3-4 кг. М’якоть у бульб біла, на смак нагадує каштан;
    • Бразильський – прекрасно адаптований до умов середньої смуги, стійкий до шкідників і хвороб гібрид, що дає стабільно високі врожаї. У нього світлі бульби й біла м’якоть зі слабковираженим смаком.

    Овочевий батат

    містить менше глюкози, ніж десертний, але більше, ніж кормовий, тому смак його плодів нагадує підморожену картоплю. У бульб овочевого батату світла м’якоть із помаранчевими, жовтими або рожевими вкрапленнями. Після теплової обробки м’якоть стає ніжною, м’якою й соковитою, але бульби здебільшого сортів для смаження непридатні, оскільки дещо водянисті. Зате з них виходить чудове пюре. З овочевих сортів найчастіше вирощують:

    • Пурпурний – ранній урожайний сорт, стійкий до хвороб і шкідників, за смаковими і поживними якостями перевершує картоплю. Він утворює потужний кущ із темно-зеленим листям, довгим огудинням і фіолетовими бульбами, що не втрачають кольору навіть після термічної обробки. Майже позбавлена солодкості м’якоть має присмак каштана;
    • Білий батат – найближчий до картоплі за текстурою і смаком сорт, що вирізняється врожайністю і чудово адаптований до умов середньої смуги. У цього сорту довгасті бульби в світлій шкірці з білою м’якоттю;
    • Японський – ранній сорт із бульбами в червоній шкірці зі світло-кремовою м’якоттю, менш солодкою й сухішою, ніж сорти з помаранчевою серцевиною, але з успіхом замінює звичну картоплю;
    • БІт-1 – пізньостиглий сорт італійської селекції з бульбами білого кольору і білою малосолодкою м’якоттю;
    • Боніта – високопродуктивний скоростиглий малосолодкий крохмалистий сорт, стійкий до фузаріозу, з кремово-рожевою шкіркою й білою м’якоттю з кремовим відтінком;
    • Бушбок – сорт із Південної Африки з плодами рожево-малинового кольору, що темніють при зберіганні. М’якоть у плодів біла з кремовим відтінком, малосолодка, нагадує картоплю;
    • Вінницький рожевий – дуже врожайний сорт української селекції, який утворює сильнорослий кущ. Гладкі бульби в рожевій шкірці мають чудову лежкість. М’якоть у них світла, майже не солодка, в сирому вигляді нагадує за смаком капустяний качан. Іноді цей сорт продають під назвами Редголд, Гоча і Теккен, оскільки Вінницький рожевий має зовнішню схожість із цими сортами;
    • Сумор – урожайний, стійкий до хвороб і шкідників ранній сорт із кремовими бульбами і світлою несолодкою м’якоттю абсолютно картопляного смаку.

    Окрім описаних, добре зарекомендували себе сорти батату Тайнунг, Ханна Голд, Хар Бей, Бетті, Бургундія, Бельвю, Бейкер, Баттербах білий, червоний і рожевий, Білий Делайт, Віргінський, Делавар фіолетовий, Голден Белл, Дербі, Джерсі жовтий і помаранчевий, Женьшень червоний, Індійський, Карвер і багато інших.

    Властивості батату – шкода і користь

    Корисні властивості батату

    Незважаючи на те, що до складу батату входить велика кількість крохмалю й цукру, він має порівняно невисоку калорійність. Бульби батату містять білки, вуглеводи, кальцій, магній, калій, фосфор, залізо, холін, тіамін, рибофлавін, пантотенову кислоту, вітаміни A, C, PP. Крохмаль батату широко використовується в медичних цілях: його застосовують при лікуванні хвороб шлунково-кишкового тракту як обволікаючий, пом’якшувальний, вітамінний і загальнозміцнюючий засіб. Уміст у бульбах піридоксину (вітаміну B6) сприяє зміцненню стінок кровоносних судин, тому страви з батату включають у раціон хворих на серцево-судинні захворювання.

    За рахунок підвищеного порівняно з іншими овочами вмісту аскорбінової кислоти батат захищає організм від дії вільних радикалів, що викликають клітинну корозію, яка сприяє виникненню раку.

    Завдяки вмісту в бульбах прогестерону батат є цінним продуктом для жінок під час клімаксу. А оскільки рослина має більш ніжну клітковину, ніж інші овочі, вживання в їжу бульб батату показано людям, що страждають розладом травлення. За смаком смажений і варений батат нагадує підморожену і від цього солодкувату картоплю, але за вмістом кальцію і вуглеводів він перевершує картоплю в кілька разів.

    Батат – протипокази

    Не рекомендований батат при гастриті, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, оскільки він викликає подразнення слизової оболонки. Слід утримуватися від вживання батату вагітним і годувальницям. У деяких людей може виникнути індивідуальна незносність батату.

    Користь солодкої картоплі для здоров’я

    Солодка картопля – популярний коренеплід, багатий вітамінами, мінералами, антиоксидантами та клітковиною. Ось 6 дивовижних переваг солодкої картоплі для здоров’я.

    На основі доказів Ця стаття заснована на наукових доказах, написаних експертами та перевірених фактами. Ми дивимось на обидві сторони суперечки і прагнемо бути об’єктивними, неупередженими та чесними.

    Останнє оновлення 3 січень 2023 р. та останній огляд експерта 1 листопад 2021 р.

    Солодка картопля — це солодкі коренеплоди з вмістом крохмалю, які вирощують у всьому світі.

    Вони бувають різних розмірів і кольорів, включаючи помаранчевий, білий і фіолетовий, і багаті вітамінами, мінералами, антиоксидантами та волокна.

    Не кажучи вже про те, що вони забезпечують кілька переваг для здоров’я і їх легко додати до свого раціону.

    Ось 7 дивовижних переваг солодкої картоплі для здоров’я.

    1. Солодка картопля дуже поживна

    Солодка картопля – чудове джерело клітковини, вітамінів і мінералів.

    Одна чашка (200 грам) запеченої солодкої картоплі з шкіркою забезпечує:

    • Калорії: 180
    • вуглеводи: 41,4 грам
    • Білок: 4 грами
    • Жир: 0,3 грама
    • Клітковина: 6,6 грам
    • Вітамін А: 769% від рекомендованої добової норми споживання
    • Вітамін С: 65% від рекомендованої добової норми споживання
    • Марганець: 50% від рекомендованої добової норми споживання
    • Вітамін В6: 29% від рекомендованої добової норми споживання
    • Калій: 27% від рекомендованої добової норми споживання
    • Пантотенова кислота: 18% від рекомендованої добової норми споживання
    • Мідний: 16% від рекомендованої добової норми споживання
    • ніацин: 15% від рекомендованої добової норми споживання

    Крім того, солодка картопля, особливо помаранчевий і фіолетовий сорти, багата антиоксидантами, які захищають ваше тіло від вільних радикалів.

    Вільні радикали – це нестабільні молекули, які можуть пошкодити ДНК і викликати запалення.

    Ушкодження вільними радикалами пов’язують із такими хронічними захворюваннями, як рак, серцеві захворювання та старіння. Тому вживання продуктів, багатих антиоксидантами, корисно для вашого здоров’я.

    Резюме: Солодка картопля — це крохмалисті коренеплоди, багаті клітковиною, вітамінами та мінералами. Вони також містять багато антиоксидантів, які захищають ваше тіло від пошкодження вільними радикалами та хронічних захворювань.

    2. Солодка картопля сприяє здоров’ю кишечника

    Клітковина і антиоксиданти в солодкій картоплі корисні для здоров’я кишечника.

    Солодка картопля містить два види клітковини: розчинну і нерозчинну.

    Ваше тіло не може перетравлювати будь-який тип. Тому клітковина залишається у вашому травному тракті і забезпечує різноманітні переваги для здоров’я кишечника.

    Для вас пропонується: 7 неймовірних переваг фіолетової картоплі для здоров’я

    Деякі види розчинної клітковини, відомі як в’язкі волокна, поглинають воду і пом’якшують стілець. З іншого боку, нев’язкі, нерозчинні волокна не вбирають воду і додають об’єм.

    Деякі розчинні та нерозчинні волокна також можуть ферментуватися бактеріями у вашій товстій кишці, створюючи сполуки, які називаються коротколанцюговими жирними кислотами, які живлять клітини вашої кишкової оболонки та зберігають їх здоровими та сильними.

    Багаті клітковиною дієти, що містять 20-33 грами на день, пов’язані з меншим ризиком раку товстої кишки і більш регулярним випорожненням.

    Антиоксиданти, що містяться в солодкій картоплі, також можуть покращити роботу кишечника.

    Дослідження в пробірках виявили, що антиоксиданти в фіолетовій солодкій картоплі сприяють зростанню здорові кишкові бактерії, включаючи деякі види біфідобактерій і лактобактерій.

    Більша кількість цих типів бактерій у кишечнику пов’язана з кращим здоров’ям кишечника та меншим ризиком таких станів, як синдром подразненого кишечника (СРК) та інфекційна діарея.

    Резюме: Солодка картопля містить клітковину та антиоксиданти, які сприяють зростанню корисних кишкових бактерій і сприяють здоровому кишечнику.

    3. Солодка картопля може мати протиракові властивості

    Солодка картопля містить різні антиоксиданти, які можуть допомогти захистити від деяких видів раку.

    Антоціани — група антиоксидантів, що містяться в фіолетовій солодкій картоплі, — було виявлено, що уповільнюють ріст певних типів ракових клітин у пробірках, у тому числі сечового міхура, товстої кишки, шлунка та грудей.

    Аналогічно, миші, яких годували дієтою, багатою фіолетовою солодкою картоплею, показали нижчий рівень раку товстої кишки на ранній стадії, що свідчить про те, що антоціани в картоплі можуть мати захисний ефект.

    Екстракти апельсинової солодкої картоплі та шкірки солодкої картоплі також виявили протиракові властивості в дослідженнях у пробірках.

    Однак дослідження ще не перевірили ці ефекти на людях.

    Резюме: Дослідження на тваринах і в пробірках показують, що антоціани та інші антиоксиданти, що містяться в солодкій картоплі, можуть захищати від деяких видів раку. Проте необхідні дослідження на людях.

    4. Солодка картопля підтримує здоровий зір

    Солодка картопля неймовірно багата бета-каротином, антиоксидантом, який відповідає за яскраво-помаранчевий колір овоча.

    Одна чашка (200 грамів) запеченої апельсинової солодкої картоплі з шкіркою забезпечує більш ніж у сім разів більше кількості бета-каротину, яке необхідно середньому дорослому на день.

    Бета-каротин перетворюється у вітамін А у вашому тілі та використовується для утворення рецепторів для виявлення світла в очах.

    Важкий дефіцит вітаміну А викликає занепокоєння в країнах, що розвиваються, і може призвести до особливого типу сліпоти, відомого як ксерофтальмія. Вживання продуктів, багатих бета-каротином, таких як солодка картопля з апельсиновою м’якоттю, може допомогти запобігти цьому стану.

    Здається, фіолетовий батат також корисний для зору.

    Дослідження в пробірках показали, що антоціани, які вони забезпечують, можуть захистити клітини ока від пошкодження, що може мати велике значення для здоров’я очей.

    Резюме: Солодка картопля багата бета-каротином та антоціанінами, антиоксидантами, які можуть допомогти запобігти втраті зору та покращити здоров’я очей.

    5. Солодка картопля може покращити роботу мозку

    Вживання фіолетової солодкої картоплі може покращити роботу мозку.

    Дослідження на тваринах показали, що антоціани в фіолетовій солодкій картоплі можуть захищати мозок, зменшуючи запалення та запобігаючи пошкодженню вільними радикалами.

    Було показано, що доповнення багатим на антоціані екстрактом солодкої картоплі покращує навчання та пам’ять у мишей, можливо, завдяки його антиоксидантним властивостям.

    Не проводилося жодних досліджень, щоб перевірити ці ефекти на людях, але загалом дієти, багаті фруктами, овочами та антиоксидантами, пов’язані з на 13% меншим ризиком розумового зниження та деменції.

    Резюме: Дослідження на тваринах показали, що солодка картопля може покращити здоров’я мозку, зменшуючи запалення та запобігаючи розумовому занепаду. Однак залишається невідомим, чи мають вони такі ж ефекти на людей.

    6. Солодка картопля може підтримувати вашу імунну систему

    Солодка картопля з апельсиновою м’якоттю є одним з найбагатших природних джерел бета-каротину, рослинної сполуки, яка перетворюється у вітамін А у вашому організмі.

    Вітамін А має вирішальне значення для здорової імунної системи, а низькі рівні в крові пов’язані зі зниженням імунітету.

    Це також ключ до підтримки здоров’я слизових оболонок, особливо слизової оболонки кишечника.

    Кишечник є місцем, де ваше тіло піддається впливу багатьох потенційних хвороботворних мікроорганізмів. Тому здоровий кишечник є важливою частиною здорової імунної системи.

    Дослідження показали, що дефіцит вітаміну А посилює запалення кишечника і знижує здатність вашої імунної системи належним чином реагувати на потенційні загрози.

    Не проводилося жодних досліджень, щоб визначити, чи впливає солодка картопля, зокрема, на імунітет, але регулярне вживання в їжу може допомогти запобігти дефіциту вітаміну А.

    Резюме: солодка картопля є чудовим джерелом бета-каротину, який може бути перетворений у вітамін А і допомагає підтримувати вашу імунну систему та здоров’я кишечника.

    7. Солодку картоплю легко додати в свій раціон

    Солодку картоплю дуже легко додати до свого раціону.

    Їх можна їсти з шкіркою або без, а також можна запікати, варити, смажити, смажити, готувати на пару або готувати на сковороді.

    Їх природна солодкість добре поєднується з багатьма різними приправами, і їх можна насолоджувати як солоними, так і солодкими стравами.

    Деякі популярні способи насолоджуватися солодкою картоплею включають:

    • Солодкі картопляні чіпси: Очищені, тонко нарізані, запечені або смажені.
    • Картопля фрі: очищена, нарізана скибочками або сірниками, запечена або смажена.
    • Тост з солодкої картоплі: Наріжте тонкими скибочками, підсмажте і посипте такими інгредієнтами, як горіхове масло або авокадо.
    • Картопляне пюре: очищене, відварене, розтертое з молоком і приправами.
    • Запечена солодка картопля: запечена цілком у духовці до готовності.
    • Хеш з солодкої картоплі: Очищені, нарізані кубиками і приготовані з цибуля на сковороді.
    • Спіралізована солодка картопля: нарізати спіралями, обсмажити і подати в соус.
    • У хлібобулочних виробах: пюре з солодкої картоплі додає вологу без жиру.

    Приготування солодкої картоплі з невеликою кількістю жиру — наприклад, кокосової, оливкової або авокадо — може допомогти підвищити поглинання бета-каротину, оскільки це жиророзчинна поживна речовина.

    Хоча приготування солодкої картоплі дещо знижує вміст бета-каротину, він все ще зберігає принаймні 70% цієї поживної речовини і вважається чудовим джерелом.

    Резюме: батат — універсальний коренеплід, який можна приготувати різними способами.

    Резюме

    Солодка картопля – це коренеплоди, багаті поживними речовинами, які бувають різних кольорів.

    Вони містять багато клітковини та антиоксидантів, які захищають ваше тіло від пошкодження вільними радикалами та сприяють здоров’ю кишечника та мозку.

    Вони також неймовірно багаті бета-каротином, який перетворюється на вітамін А для підтримки хорошого зору та вашої імунної системи.

    Солодка картопля універсальна і її можна готувати як в солодких, так і в солоних стравах, що робить їх винятковим варіантом вуглеводів для більшості людей.

    Більше статей, які можуть вам сподобатися

    Люди, які читають “7 вражаючих переваг солодкої картоплі для здоров’я”, також люблять такі статті:

    Солодка картопля

    Харчова цінність і користь солодкої картоплі для здоров’я.

    Це детальний огляд солодкої картоплі з оглядом харчової цінності та користі для здоров’я. Вони містять багато поживних речовин і мають чудовий смак.

    На основі доказів Ця стаття заснована на наукових доказах, написаних експертами та перевірених фактами. Ми дивимось на обидві сторони суперечки і прагнемо бути об’єктивними, неупередженими та чесними.

    Останнє оновлення 20 травень 2023 р. та останній огляд експерта 3 серпень 2022 р.

    Батат (Ipomoea batatas) — це підземна бульба.

    Він багатий антиоксидантом під назвою бета-каротин, який дуже ефективно підвищує рівень вітаміну А в крові, особливо у дітей.

    Солодка картопля поживна, з високим вмістом клітковини, дуже ситна та смачна. Їх можна їсти вареними, запеченими, приготованими на пару або смаженими.

    Солодка картопля зазвичай помаранчева, але зустрічається і в інших кольорах, таких як білий, червоний, рожевий, фіолетовий, жовтий і фіолетовий.

    У деяких частинах Північної Америки солодку картоплю називають ямсом. Однак це неправильна назва, оскільки ямс — це інший вид.

    Солодка картопля лише віддалено пов’язана зі звичайною картоплею.

    Ця стаття розповість вам усе, що вам потрібно знати про солодку картоплю.

    Харчова цінність солодкої картоплі

    Харчова цінність 3,5 унцій (100 грамів) сирої солодкої картоплі:

    вуглеводи

    Батат середнього розміру (відварений без шкірки) містить 27 грамів вуглеводів. Основним компонентом є крохмаль, який становить 53% вмісту вуглеводів.

    Прості цукру, такі як глюкоза, фруктоза, сахароза і мальтоза, складають 32% вмісту вуглеводів.

    Солодка картопля має середній і високий глікемічний індекс (ГІ), який коливається від 44 до 96. ГІ – це показник того, наскільки швидко підвищується рівень цукру в крові після прийому їжі.

    Враховуючи відносно високий ГІ солодкої картоплі, великі кількості в одному прийомі їжі можуть бути непридатними для людей з діабетом 2 типу. Примітно, що кип’ятіння пов’язане з нижчими значеннями ГІ, ніж випікання, смаження або смаження.

    Крохмаль

    Крохмаль часто поділяють на три категорії залежно від того, наскільки добре вони засвоюються. Пропорції крохмалю в солодкій картоплі наступні:

    • Крохмаль, що швидко засвоюється (80%). Цей крохмаль швидко розщеплюється і засвоюється, підвищуючи значення ГІ.
    • Крохмаль, що повільно засвоюється (9%). Цей тип розщеплюється повільніше та спричиняє менше підвищення рівня цукру в крові.
    • Стійкий крохмаль (11%). Він не перетравлюється і діє як клітковина, живлячи дружні кишкові бактерії. Кількість стійкого крохмалю можна дещо збільшити, охолодивши солодку картоплю після варіння.

    клітковина

    Приготована солодка картопля містить відносно багато клітковини, середня солодка картопля містить 3,8 г клітковини.

    Для вас пропонується: Картопля: корисні факти, користь для здоров’я та види

    Волокна є як розчинними (15–23%) у вигляді пектину, так і нерозчинними (77–85%) у вигляді целюлози, геміцелюлози та лігніну.

    Розчинні волокна, такі як пектин, можуть збільшити ситість, зменшити споживання їжі та зменшити стрибки цукру в крові, сповільнивши перетравлення цукру та крохмалю.

    Велике споживання нерозчинних волокон пов’язано з користю для здоров’я, наприклад, зниженням ризику діабету та покращенням здоров’я кишечника.

    білок

    Батат середнього розміру містить 2 грами білка, що робить його бідним джерелом білка.

    Солодка картопля містить спораміни, унікальні білки, які становлять понад 80% від загального вмісту білка.

    Спораміни виробляються для полегшення загоєння кожного разу, коли рослина піддається фізичному пошкодженню. Останні дослідження показують, що вони можуть мати антиоксидантні властивості.

    Незважаючи на відносно низький вміст білка, солодка картопля є важливим джерелом цього макроелемента в багатьох країнах, що розвиваються.

    Резюме: Солодка картопля в основному складається з вуглеводів. Більшість вуглеводів надходить з крохмалю, а потім клітковини. Цей коренеплід також має відносно низький вміст білка, але все ще є важливим джерелом білка в багатьох країнах, що розвиваються.

    Вітаміни та мінерали солодкої картоплі

    Солодка картопля є чудовим джерелом бета-каротину, вітаміну С і калію. У цьому овочі найбільше вітамінів і мінералів:

    • Провітамін А. Солодка картопля багата бета-каротином, який ваше тіло може перетворити на вітамін А. Лише 3,5 унції (100 грамів) цього овоча забезпечують рекомендовану добову норму цього вітаміну.
    • Вітамін С. Цей антиоксидант може зменшити тривалість застуди та покращити здоров’я шкіри.
    • Калій. Важливий для контролю артеріального тиску, цей мінерал може знизити ризик серцевих захворювань.
    • Марганець. Цей мікроелемент важливий для росту, розвитку та метаболізму.
    • Вітамін B6. Цей вітамін відіграє важливу роль у перетворенні їжі в енергію.
    • Вітамін B5. Також відомий як пантотенова кислота, цей вітамін певною мірою міститься майже в усіх продуктах харчування.
    • Вітамін Е. Цей потужний жиророзчинний антиоксидант може допомогти захистити ваше тіло від окисного пошкодження.

    Резюме: солодка картопля є чудовим джерелом бета-каротину, вітаміну С і калію. Вони також є гідним джерелом багатьох інших вітамінів і мінералів.

    Інші рослинні сполуки солодкої картоплі

    Як і інші цільні рослинні продукти, солодка картопля містить кілька рослинних сполук, які можуть вплинути на ваше здоров’я. До них відносяться:

    • Бета каротин. Антиоксидантний каротиноїд, який ваше тіло перетворює на вітамін А. Додавання жиру до їжі може покращити засвоєння цієї сполуки.
    • Хлорогенова кислота. Ця сполука є найпоширенішим поліфенольним антиоксидантом у солодкій картоплі.
    • Антоціани. Фіолетовий батат багатий антоціанами, які мають сильні антиоксидантні властивості.

    Примітно, що антиоксидантна активність солодкої картоплі зростає зі збільшенням інтенсивності кольору м’якоті. Сорти насиченого відтінку, такі як фіолетовий, темно-помаранчевий і червоний батат, отримують найвищі результати.

    Поглинання вітаміну С і деяких антиоксидантів збільшується в солодкій картоплі після варіння, тоді як рівень інших рослинних сполук може дещо знизитися.

    Резюме: солодка картопля багата багатьма рослинними сполуками, такими як бета-каротин, хлорогенова кислота та антоціани.

    Солодка картопля проти звичайної картоплі

    Багато людей замінюють солодку картоплю звичайною картоплею, вважаючи, що солодка картопля є більш здоровим вибором.

    Два види містять однакову кількість води, вуглеводів, жиру та білка.

    Примітно, що солодка картопля іноді має нижчий ГІ та може похвалитися більшою кількістю як цукру, так і клітковини.

    Обидва є хорошими джерелами вітаміну С і калію, але солодка картопля також забезпечує відмінну кількість бета-каротину, який ваше тіло може перетворити на вітамін А.

    Звичайна картопля може бути більш ситною, але також може містити глікоалкалоїди, сполуки, які можуть бути шкідливими у великих кількостях.

    Через вміст клітковини та вітамінів солодка картопля часто вважається більш здоровим вибором між ними.

    Резюме: солодка картопля, швидше за все, корисніша, ніж звичайна картопля. У них нижчий ГІ, більше клітковини та велика кількість бета-каротину.

    Користь солодкої картоплі для здоров’я

    Солодка картопля має багато переваг.

    Для вас пропонується: 7 доказових користі картоплі для здоров’я

    Профілактика дефіциту вітаміну А

    Оскільки вітамін А відіграє важливу роль у вашому організмі, дефіцит цієї важливої поживної речовини є основною проблемою охорони здоров’я в багатьох країнах, що розвиваються.

    Дефіцит може спричинити як тимчасове, так і постійне пошкодження ваших очей і навіть призвести до сліпоти. Він також може пригнічувати імунну функцію та підвищувати смертність, особливо серед дітей, вагітних і годуючих жінок.

    Солодка картопля є чудовим джерелом бета-каротину, який добре засвоюється, який ваше тіло може перетворити на вітамін А.

    Інтенсивність жовтого або оранжевого кольору солодкої картоплі безпосередньо пов’язана з вмістом у ній бета-каротину.

    Було показано, що помаранчевий батат підвищує рівень вітаміну А в крові більше, ніж інші джерела бета-каротину, оскільки він містить різноманітність цієї поживної речовини, яка добре засвоюється.

    Це робить вживання солодкої картоплі чудовою стратегією боротьби з дефіцитом вітаміну А в країнах, що розвиваються.

    Покращена регуляція рівня цукру в крові

    Дисбаланс рівня цукру в крові та секреції інсуліну є основними характеристиками діабету 2 типу.

    Caiapo, різновид солодкої картоплі з білою шкіркою та м’якоттю, може полегшити симптоми у людей з діабетом 2 типу.

    Ця солодка картопля може не тільки знизити рівень глюкози в крові натщесерце та рівень ЛПНЩ (поганого) холестерину, але й підвищити чутливість до інсуліну.

    Однак поточні дані не виправдовують використання солодкої картоплі при лікуванні діабету 2 типу. Потрібні подальші дослідження на людях.

    Зменшення окисного пошкодження та ризик раку

    Окислювальне пошкодження клітин часто пов’язане з підвищеним ризиком раку, який виникає, коли клітини неконтрольовано діляться.

    Дієти, багаті антиоксидантами, такими як каротиноїди, пов’язані з меншим ризиком раку шлунка, нирок і молочної залози.

    Дослідження показують, що потужні антиоксиданти солодкої картоплі можуть знизити ризик раку. Фіолетова картопля має найвищу антиоксидантну активність.

    Резюме: солодка картопля може мати ряд переваг, включаючи покращену регуляцію рівня цукру в крові та зменшення окисної шкоди.

    Потенційні недоліки солодкої картоплі

    Солодка картопля добре переноситься більшістю людей.

    Однак вони вважаються досить високими речовинами під назвою оксалати, які можуть збільшити ризик утворення каменів у нирках.

    Людям, які схильні до утворення каменів у нирках, варто обмежити споживання солодкої картоплі.

    Резюме: солодка картопля вважається безпечною, але може збільшити ризик утворення каменів у нирках через вміст оксалатів.

    Резюме

    Солодка картопля — це підземні бульби, які є чудовим джерелом бета-каротину, а також багатьох інших вітамінів, мінералів і рослинних сполук.

    Цей коренеплід може мати кілька переваг для здоров’я, наприклад покращити регуляцію цукру в крові та рівень вітаміну А.

    Загалом батат поживний, дешевий і його легко включити у свій раціон.

    Більше статей, які можуть вам сподобатися

    Люди, які читають “Солодка картопля: Харчова цінність і користь для здоров’я”, також люблять такі статті:

Про автора

admin administrator