Бочка на даху сараю

Авторadmin

Бочка на даху сараю

Сарай для дачі своїми руками (54 фото): покрокова інструкція

Сарай для дачі своїми руками – це найпростіший спосіб в найкоротші терміни отримати мінімально необхідний рівень комфорту. Коли перша радість від придбання ділянки пройде і стане питання реального освоєння ділянки, саме госпблок – перша необхідна споруда. Поки житловий будинок буде тільки зводитися, він послужить місцем для зберігання всього необхідного інвентарю. А після завершення будівництва сарай може як зберегти свої початкові функції, виконуючи роль комори, так і стати місцем для зберігання дров або, наприклад, курником.

Сарай для дачі – це простий спосіб в найкоротші терміни отримати мінімально необхідний рівень комфорту

Сарай може виконувати роль як комори, так і стати місцем для зберігання дров або, наприклад, курником

Як вибрати сарай для дачі: розглядаємо варіанти

Найчастіше будівництвом сараю починається освоєння ділянки, тому до цього часу необхідно вже мати детальний план-схему, на якому буде позначено розташування всіх планованих будівель: житловий будинок, лазня, альтанка, гараж, сарай тощо.

Порада! Оскільки дачна ділянка зазвичай не відрізняється великою площею, всі госпбудівлі, для економії місця, краще об’єднати – побудувати сарай, який буде поєднувати функції комори, туалету і душової. Таке рішення особливо виправдане на початковому етапі будівництва.

Для економії місця можна побудувати сарай, який буде поєднувати функції комори, туалету і душової

Є кілька підходів для вибору місця для будівництва сараю, наприклад, поруч з кордоном ділянки, за будинком, щоб приховати госпблок від сторонніх погляд. Крім будинку, додаткове маскування сараю можна забезпечити за допомогою вертикального озеленення ділянки. Інший варіант – розмістити сарай поблизу будинку, щоб не доводилося за кожною дрібницею бігати через всю ділянку. Дуже часто під сарай відводять місце, яке з різних причин (затіненість, північна сторона, поганий ґрунт) найгірше підходить для посадки дерев або вирощування садових культур.

Часто під сарай відводять місце, яке з різних причин найгірше підходить для вирощування садових культур

Розгляньмо кілька найпопулярніших варіантів сараїв для дачі.

Готовий контейнерний госпблок

Найшвидший і найменш трудовитратний варіант – це придбання готового сараю (побутівки) у вигляді готового збірно/розбірного госпблоку. Це моноблочна будова (зазвичай – контейнерного типу), в основі якої – жорсткий металевий каркас, який з боків обшитий металом, а в стіни закладений утеплювач, в ньому вже прокладена електропроводка. Існує безліч варіантів – це може бути як просто невеликий сарай-комора, так і багатофункціональний госпблок, що включає в себе туалет, душову і навіть місце для відпочинку, а в деяких моделях передбачений знімний навіс, що дає можливість зробити невелику веранду.

Готовий сарай – найшвидший і найменш трудовитратний варіант

Сарай-комора – зручно і не займає багато місця

Для встановлення такого контейнерного госпблоку не потрібна заливка фундаменту, буде цілком достатньо стовпчиного фундаменту або простих бетонних блоків. У вже готовому вигляді (правда, може знадобитися мінімальне складання внутрішніх комунікацій, наприклад, підключення шлангів до водозбірників, що цілком можна зробити самостійно) його доставляють на ділянку, для монтажу буде потрібно автокран. Зовні такий сарай виглядає не дуже привабливим, але завдяки його надійності, довговічності та мобільності такий госпблок можна буде продати після закінчення будівництва житлового будинку.

Сарай з необрізної дошки (горбиля)

Госпблок економ-класу, найдешевший і швидкий для самостійного зведення, для його установки можна навіть не заливати фундамент. Щоб уберегти будівлю від вологи і загнивання, її встановлюють на піддони або широкі бруски. Оптимальний розмір = близько 2 м в ширину, 3 – в довжину і 2,4-2,5 м у висоту. Для виготовлення каркасу використовують дерев’яний брус, який потім обшивають необрізною дошкою (горбилем). Дах – односкатний, в якості покрівлі використовують товь (руберойд). Щоб зробити такий сарай привабливішим, уздовж стін можна висадити рослини, а сам будинок прикрасити графіті, навіть просте фарбування зробить його симпатичнішим і додатково захистить дерево від гниття.

Сарай з необрізної дошки

Такий сарай – тимчасовий варіант, вже через 3-5 років йому буде потрібна заміна на щось більш капітальне.

Сарай з необрізної дошки – економічно вигідно, але не довговічно

Каркасний сарай

Так само не дуже дорогий і швидкий варіант, але на відміну від попереднього прикладу, головне – це створити міцний несучий каркас з якісного міцного бруса. З часом, коли буде потрібно ремонт, потрібно буде просто замінити обшивку, встановивши, наприклад, привабливий сайдинг. А односкатний дах замінити на двоматний, уклавши замість толі (руберойду) бітумну черепицю. І непоказний сарай відразу стане оригінальною і привабливою частиною ландшафтного дизайну. Для такого сараю вже буде потрібен стовбчастий фундамент.

Каркасний сарай може стати оригінальною і привабливою частиною ландшафтного дизайну

Сарай з піноблоку

Варіант, що поєднує в собі високу довговічність і розумну вартість, при цьому пінобетон має дуже хороші показники в теплоізоляції, що допоможе уникнути робіт з утеплення сараю. Використання сайдингу або декоративної штукатурки для оздоблення, позбавивши стіни від похмурих сірих відтінків, додадуть сараю привабливості та презентабельності.

Сарай з піноблоку – варіант, що поєднує в собі високу довговічність і розумну вартість

Сарай з цегли

Довговічний і ґрунтовний варіант, який вибирають ті, кому важливо мати надійну і пожежобезпечну будівлю, наприклад, для вирощування дрібної живності або птиці. Найчастіше цегляний сарай зводять після закінчення будівництва житлового будинку, щоб створити єдиний і гармонійний архітектурний ансамбль. Сарай з цегли може поєднуватися, наприклад, з прибудованою альтанкою або лазнею. До недоліків можна віднести велику вагу будівлі (буде потрібно закладення ґрунтовного фундаменту), складність у проведенні робіт і, як загальний наслідок, висока остаточна вартість.

Сарай з цегли – довговічний і ґрунтовний варіант

Будуємо сарай для дачі своїми руками: покроковий опис

Оптимальним варіантом, що поєднує довговічність, привабливість і можливість самостійного проведення робіт, стане каркасний сарай. Розглянемо покрокову інструкцію, як самостійно побудувати дерев’яний госпблок на дачі.

Дачний каркасний сарай

Привабливий каркасний сарай з невеликою зоною відпочинку

Закладка фундаменту

На обраному місці проводимо розмітку і очищаємо місце. Каркасний сарай можна встановити на суцільний плитний або стрічковий фундамент, але буде цілком достатньо стовбчастого або свайно-гвинтового. Для цього кутам ділянки, в місцях перетину внутрішніх стін (або через 1,5 м) встановлюють азбестові труби і заливають їх щебенево-бетонною сумішшю (варіант – викладають цегляні стовпчики, заглиблені в грунт на 70 см). Після цього треба дати фундаменту пару тижнів встоятися.

Порада! Щоб фундамент прослужив довго стовпчики (азбестові труби) перед засипанням необхідно обробити спеціальною мастикою, щоб поліпшити їх гідроізоляцію.

Сарай у вигляді казкової хати

Монтаж каркаса

Перед установкою каркаса дерев’яний брус необхідно обробити антисептиком і особливою захисною просоченням. Основу з бруса укладають вже на усталений фундамент, при цьому між стовпчиками і брусом необхідний прошарок з руберойду (толі). Стать можна постелити і відразу, і при проведенні оздоблювальних робіт – такий варіант краще, тому що простіше буде встановлювати вертикальні стійки.

Сарай – вкрай необхідний атрибут на садовій ділянці

До нижньої обв’язки закріплюємо вертикальні стійки – їх кількість і розташування визначають виходячи з кількості кутів і місць установки дверних і віконних прорізів. Перед остаточним закріпленням стійок необхідно перевірити, щоб вони розташовувалися строго вертикально.

Після фіксації вертикальних стійок на них кріплять верхню обв’язку (верхню частину каркаса), при цьому на брусах необхідно попередньо приготувати пропили з боків і посередині. Усі з’єднання проводять за допомогою сталевих куточків і саморізів.

Облаштування даху

Для облаштування односкатного даху необхідно передбачити, щоб вертикальні стійки з одного боку були вище – це додасть даху необхідний ухил, щоб забезпечити хороше водо- і сніговідведення. Для стропил використовують дошку товщиною 40мм, при тому довжина стропил повинна бути на 50-60 см більше, ніж ширина каркаса. Розміщення стропил – приблизно на відстані 0,5 м один від одного.

Дах сараю повинен мати гарне водо- і сніговідведення

У точках, де стропила будуть спиратися на брус, для підвищення міцності установки, роблять вирубки. Після укладання стропил на підстропільний каркас, їх фіксують саморезами.

Збирання даху сараю

Сарай для дачі з каменю – красива і довговічна споруда

Для обшивки стін і даху сараю можна використовувати дошку розміром 25х150 мм. На дошчастий дах укладають гідроізоляцію – толь (руберойд). Втім, щоб надати сараю більш презентабельний і привабливий вигляд, як фінішне покрівельне покриття можна використовувати профнастил або бітумну черепицю. Розміщуючи дошки впритул один до одного, спочатку обшивають фронтальну сторону сараю, а потім – бічні і задню частини.

Сарай з дуже привабливим і цікавим зовнішнім виглядом

Порада! Обшивши стіни сараю дошками, їх зовнішню сторону необхідно додатково відшліфувати електрорубанком. Це не тільки додасть привабливості конструкції, а й дозволить дощовій воді, не затримуючись на стінах, легко і швидко скочуватися вниз по гладкій дошці.

Обшивши стіни сараю дошками, їх зовнішню сторону необхідно додатково відшліфувати електрорубанком

Інструкція з побудови дерев’яного сараю – послідовно і детально дивіться на відео:

Практичний сарай своїми руками: від ідеї до реалізації

На перший погляд здається, що побудувати сарай – просто. Вибрав вподобану картинку в інтернеті або креслення госпблоку – і зводь собі на здоров’я. Тим більше, що зробити сарай можна з бруса, за каркасною технологією або навіть кам’яний – з цегли або газобетону. Але, за уявною легкістю таїться головний «підводний камінь». Сарай з картинки – не ваш, а «того хлопця». Чи підійде він саме вам, чи буде зручно користуватися цією господарською будівлею, чи поміститься в неї все, що задумано? Відповіді на ці запитання, і не тільки, ви дізнаєтеся з нашої статті. А саме:

  • Для чого потрібен сарай.
  • Як визначити оптимальні розміри господарської будівлі.
  • Як перетворити сарай на багатофункціональну будову.
  • З чого і на якому фундаменті будують госпблоки.

З чого починається будівництво сараю

Найчастіше сарай – це перша споруда, яку зводять на ділянці, на етапі початку будівництва будинку або навіть до цього. Сховати інструмент, будматеріали, сховатися від негоди або переночувати – у всьому «сарайка» стає незамінним і універсальним помічником.

Після того як ділянка обжить, у господарській будівлі складують інструменти та інвентар, який необхідний для догляду за садом і городом.

Затягують снігоприбиральну техніку, газонокосарки, будматеріали, які залишилися після зведення котеджу. І найчастіше – все те, що викинути шкода або планується залишити «на потім», адже у дбайливого господаря все йде в справу.

Не дивно, що з часом сарай перетворюється на «непотрібник», забитий масою потрібних і непотрібних речей. Якщо господареві легше з’їздити на ринок і купити необхідний у господарстві гайковий ключ або метизи, ніж знайти їх у госпблоці, то з цим треба щось робити. І почати треба заздалегідь, ще до початку будівництва сараю, грамотно його спроектувавши і розрахувавши оптимальні розміри.

У мене цегляний будинок на 200 кв. м і звичайна побутівка розміром 6х3 метри. В один день я зрозумів, що побутівка, яка експлуатувалася 3 роки, своє віджила. Продав її і задумався, а куди дівати інструмент та інші речі, витягнуті з неї. Вирішив будувати сарай. На цьому етапі я допустив фатальну помилку – порадився з дружиною щодо габаритів господарської будівлі. У результаті тривалих переговорів, в ході яких дружина не бачила сенсу в будівництві чогось великого, ми прийшли до спільного знаменника – невеликий госпблок, приблизно 2.5х3 метра + високі стелі.

Відразу покажемо, що вийшло у користувача.

Побудова хозблока для дачі: сарай з піноблоку і дерева своїми руками.

Найпершою садової спорудою, яка повинна бути на дачній ділянці, є сарай, або іншими словами хозблок. Його користь полягає в тому, що в той час, коли ви будете будувати житлове приміщення на дачі, всі необхідні пристосування можна зберігати в сараї, а коли будинок побудується, сарай можна використовувати як курник, комори, приміщення для зберігання дров і т.д. Для того що б побудувати сарай для дачі своїми руками не потрібно багато часу і грошей, тому зараз ми вам надамо всю необхідну інформацію для того, що б ви самостійно зробили зручний хозблок.

Підходяще місце для дачного сараю

Сарай для дачі своїми руками

Так як сарай для дачі прослужить вам більше одного десятка років, його необхідно побудувати в зручному місці, що б і вид присадибної території не псувався, і зручно було експлуатувати дану споруду. Для початку потрібно скласти повний проект всіх елементів дачної території, виходячи з цього проекту, необхідно визначитися з місцем розташування сараю. Деякі дачники віддають перевагу місцем за житловим будинком, що б сарай не попадався на очі гостям, інші навпаки декоративно прикрашають хозблок і розміщують його в центрі двору для загального огляду. Тому місцезнаходження сараю, в першу чергу, буде залежати від вашого уподобання, яке ґрунтується, спираючись на вигляд сараю, призначення і т.д.

Види сараїв для дачі

На сьогоднішній день доцільно споруджувати такі види сараїв:

  • Сарай економ класу з необрізної дошки
  • Сарай з цегли
  • Дерев’яний сарай
  • Сарай з піноблоку

Коротко розглянемо переваги кожного виду.

Сарай економ класу своїми руками

Що стосується сараю економ-класу, його головною перевагою є низька вартість і висока швидкість монтажу. Даний хозблок послужить виключно тимчасовою спорудою на той час, поки основне житло будується або ремонтується. Економний сарай можна зводити навіть без фундаменту, просто встановивши його на широкі бруски або піддони, що дно не прогнило. Загальний час зведення даної споруди становить не більше двох днів, а особливості побудови наступні:

  • Оптимальні розміри становлять: довжина 2 м, ширина 3 м, висота 2,4 м.
  • Варіант даху – односхила, покрита руберойдом або толем
  • Матеріал виготовлення – каркас з брусків, обшитий необрізний дошкою
  • Прикрасити хозблок рекомендується кучерявими рослинами в кашло або шпалері

Що стосується сараю з цегли, основна його перевага-це довговічність, міцність і поєднання із загальним садовим декором. Побудова сараю з цегли вимагає зведення стрічкового фундаменту, правильний вибір місця розташування будівлі, утеплення стін, підлоги і даху, а так само використання істотних матеріальних засобів. Однак, якщо побудувати сарай для дачі своїми руками за допомогою цегли, дана споруда послужить вам не один рік і може застосовуватися для різноманітних цілей (як комора, майстерня, садовий будиночок).

Сарай з цегли своїми руками

Дерев’яний сарай з бруса є одним з найбільш популярних і економічно вигідних варіантів сараю, а сарай з піноблоку зможе прослужити довше, тому зупинимося на тому, як побудувати сарай з піноблоку і деревини, тому останнім часом дачники вибирають між даними варіантами зведення.

Дерев’яний сарай для дачі

Побудова сараю для дачі з піноблоку своїми руками

На сьогоднішній день такий будівельний матеріал, як піноблок є дуже популярним та конкурентноспроможним матеріалом. Його основна перевага полягає в швидкості монтажу та високої довговічності (як мінімум 25 років). Не достатком піноблоку є його висока вартість і вимога допомоги фахівця в зведенні конструкції.

Розглянемо інструкцію з побудови сараю з піноблоку своїми руками:

  1. Для початку готуємо місцевість для майбутнього фундаменту: прибираємо сміття і знімаємо шар грунту (не менше 50 см).
  2. Після цього приступаємо до заливання стрічкового фундаменту (готового фундаменту необхідно повністю застигнути протягом кількох днів, якщо заливка здійснюється в жарку погоду, тоді обов’язково поливаємо свіжий фундамент водою, що б не сталося розсихання і розтріскування розчину).
  3. Коли фундамент висохне необхідно вистелити на нього гідроізоляційний матеріал. Краще всього використовувати руберойд.
  4. Готуємо розчин для кладки піноблоків. Потрібно використовувати цементно-піщаний розчин із співвідношенням 1:4

Стіни з піноблоку

  1. Приступаємо до кладці піноблоків, її потрібно здійснювати з кутів, тільки після їх зведення переходимо до підняття стін. При укладанні піноблоку обов’язково необхідно використовувати схил і будівельний рівень, що конструкція була ідеально рівною як в горизонтальній, так і у вертикальній площині. Не забуваємо залишати місце для дверей і вікон.

Конструкція сараю і піноблоку

  1. Переходимо до перекриття даху. Для цього використовуємо будь-який з популярних покрівельних матеріалів (шифер, профнастил, металочерепицю). Конструкція даху може бути як односхила, так і двоскатна, але краще використовувати останній варіант, тому що він більш привабливий.
  1. Наближаючись до фіналу, вставляємо двері і вікна, кладемо і утеплюємо підлогу.
  1. Ну і на завершення переходимо оздоблювальних робіт: зовнішню і внутрішню частину стін штукатуримо (внутрішню можна просто обшити гіпсокартоном), облаштовуємо місцевість біля хозблока садовими фігурками та іншими архітектурними формами.

Ось і все, сарай з піноблоку своїми руками вважається побудованим. При необхідності проводимо до нього електромережу і насолоджуємося власноручного садової спорудою!

Як побудувати дерев’яний сарай для дачі

Розглянемо спочатку більш просту конструкцію дачного госпблоку, а саме побудова сараю економ класу на дачній ділянці.

Інструкція зі створення найпростішого дерев’яного сараю наступна:

  1. Готуємо місце для майбутнього сараю (прибираємо сміття і отсыпаем місцевість гравієм)

Фундамент для сараю

  1. По кутах планованої споруди вкопують 4 триметрових стовпа на 60 см в грунт. Нижню частину майбутніх опор необхідно ізолювати від передчасного гниття (в інтернеті маса варіантів ізоляції, наприклад, за допомогою толю). Задні стовпи обов’язково робимо на 15-20 см нижче, що б здійснити скат води.
  1. Здійснюємо нижню і верхню обв’язку конструкції за допомогою брусків 50*50 мм і будівельного рівня. Обидві обв’язки повинні проходити на 10 см нижче/вище від верхнього/нижнього краю конструкції.
  1. Створюємо ще одну обв’язку, по центру, між попередніми двома
  2. Зашиваємо конструкцію дошками, які необхідно прибивати вертикально. Обов’язково створюємо у дошках отвори під двері і вікна.

Зашиваємо сарай дошками (варіант горизонтального розташування дощок)

  1. Переходимо до покрівлі даху. Для цього кріпимо 3 бруска на верхню обв’язку (вони буду в якості крокв). Відстань між брусками повинно бути однакове. Далі крокви зашиваємо дошками і кладемо на них руберойд (наводячи по 5 см між стиками). Листи руберойду обов’язково закріплюємо за допомогою брусків, які прибиваються уздовж даху. Не забуваємо спорудити стік дощової води.
  2. Встановлюємо двері і вікна, кладемо підлогу, споруджуємо сарай внутрішніми пристроями (полицями, шафами тощо)
  3. Обробляємо всю конструкцію антисептичним засобом, яке захисти сарай від передчасного гниття.
  4. Прикрашаємо побудований своїми руками сарай для дачі за допомогою вазонів з квітами, підробок і т.д.

Готовий сарай економ класу

Як ви бачите, побудова сараю економ класу своїми руками не представляє особливої складності, загальний час роботи може становити 4-5 годин, матеріальні витрати не перевищать 1500 грн, а термін служби досягає 6 років. Просто, дешево, зручно!

Ну і більш довговічний дерев’яний сарай для дачі можна побудувати наступним чином:

  1. Так само як і в попередньому варіанті готуємо місцевість для майбутньої споруди

готуємо фундамент сараю

  1. Стовпчастий Фундамент буде, для цього вириваємо ями для опорних стовпів (глибина близько 1,5 м), встановлюємо в них азбестові труби і за допомогою бетонного розчину (2 частки цементу, 4 частки щебеню і 3 частки піску) заливаємо фундамент. Для того що б розчин застиг, потрібно як мінімум 3-4 дні.
  2. Перед зведенням дерев’яної конструкції сараю, всі елементи конструкції обробляємо антисептичним засобом, яке захисти сарай від гниття і шкоди комах.
  3. Зводимо сараю з дерев’яних брусків. Відразу ж рекомендується зробити нижню обв’язку і лаги для підлоги.
  4. До нижньої обв’язки прибиваємо вертикальні стійки, до яких далі необхідно прибити верхню обв’язку. Кількість стійок розраховується наступним чином: по 2 на кожне вікно і двері і 4шт. на кути.
  5. Зводимо дах, використовуючи керівництво попереднього варіанту.

Зведення даху з дощок

  1. Обшиваємо конструкцію за допомогою обрізних дощок, після чого вставляємо двері і вікна.

Обшиваємо конструкцію дерев’яного сараю

  1. Обрізні дошки зашиваємо вагонкою або використовуючи сайдинг
  2. Як і в побудові сараю економ класу, зрештою, створюємо в споруді внутрішні пристосування (полиці, шафки і т.д.).

Фінальні штрихи побудови дерев’яного сараю

Побудова більш довговічного дерев’яного сараю для дачі своїми руками вважається завершеним. Дана будівля прослужить вам близько 20 років, при тому що матеріальні витрати на побудову не перевищать та 4000 грн.

Надамо вам відео про те, як зробити дерев’яний сараю своїми руками:

Рекомендуємо ознайомиться зі схожою статтею: як зробити літню кухню для дачі своїми руками.

Про автора

admin administrator